Z zagranicy

Francja: Osoby z zespołem Downa obywatelami drugiej kategorii [WIDEO]

zespol_downa_usmiechW 2014 roku europejskie organizacje społeczne walczące o poszanowanie praw osób z zespołem Downa przygotowały spot, będący apelem do kobiet, które dowiedziały się, że ich dziecko urodzi się z tą wadą genetyczną. Występujące w filmie osoby z tą wadą oraz ich rodzice pokazywali, że chociaż wychowanie dziecka z zespołem Downa bywa trudne, to przynosi także wiele radości, a osoby z tym zespołem są w stanie normalnie uczyć się, pracować i funkcjonować w społeczeństwie. Film można obejrzeć w internecie:

 

 

Emisja filmu we francuskich stacjach telewizyjnych spotkała się ze skargami do francuskiego odpowiednika KRRiT (Conseil supérieur de l’audiovisuel), który uznał, że naruszono francuskie prawo, zgodnie z którym reklamy muszą mieć charakter komercyjny lub być w interesie społecznym. Okazało się, że walka o godność osób z zespołem Downa nie leży w interesie francuskiego społeczeństwa.

Cenzorskie zapędy CSA zostały zaskarżone i w 10 listopada w sprawie ostatecznie wypowiedziała się Rada Stanu – najwyższy sąd administracyjny we Francji. Sędziowie nie tylko zgodzili się z decyzją CSA o ocenzurowaniu spotu, ale zaznaczyli, że widok szczęśliwych osób z zespołem Downa „mógł wywołać wyrzuty sumienia kobiet, które zgodnie z prawem podjęły inną decyzję”. Chodzi tu oczywiście o matki, które dokonały aborcji na swoich dzieciach z zespołem Downa.

Nie bądź bierny, gdy ludziom z zespołem Downa odbiera się najpierw prawo do życia, a potem prawo do obecności w przestrzeni publicznej. Podpisz list do ambasadora Francji w Polsce – KLIKNIJ TUTAJ!

Jacek Januszewski

Źródło: Fundacja Życie i Rodzina

Jeżeli podobają Ci się materiały publicystów portalu Prawy.pl wesprzyj budowę Europejskiego Centrum Pomocy Rodzinie im. św. Jana Pawła II poprzez dokonanie wpłaty na konto Fundacji SOS Obrony Poczętego Życia: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001. Pomóż leczyć ciężko chore dzieci.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

9 komentarzy

9 Komentarzy

 1. Adam

  21 listopada 2016 at 21:22

  Przerażająca jest nietolerancja lewactwa wobec tych dzieci. Te dzieci też mają prawo żyć, też mają prawo do tego żeby się cieszyć.

  • klioes vel pislamista

   21 listopada 2016 at 22:12

   Ale przynajmniej szczere uzasadnienie: NIE DOPUSCIC SUMIENIA DO GLOSU!

   • Egzorcysta

    22 listopada 2016 at 03:49

    Sumienia nie ma kazdy kto wyglada jak czlowiek, na poczatku drogi rozwoju zwierzeta czlekoksztaltne nie posiadaja sumienia.Sumienia pojawia sie wraz z rozwojem czlowieka, czyli doswiadczeniami w zyciu.Np pierwszy raz jak ktos dostanie w pape jak kous zrobi krzywde, pozniej juz na sam widok takiej samej krzywdy podswiadomosc „produkuje” hormony powodujace zle samopoczucie.I w miare rozwoju czlowieka bol serca jest coraz wiekszy.Dlatego ja osobiscie uwazam ze czlowiek bliski zera po lewej stronie na osi wsporzednych czasu i poziomu rozwoju sumienia jeszcze nie posiada, dopiero ci po prawej stronie kiedy krzywa ich rozwoju rosnie maja sumienie.Dlatego lewactwo jest zdolne mordowac i krasc.I nie maja wyrzutow sumienia bo sumienia nie maja jeszcze, wiec nie ma tam czgo chornic ani dopuszczac bo tam jeszcze sumienia nie ma.

 2. Soroka

  22 listopada 2016 at 09:52

  Francuzi stoczyli się na dno!!! Szkoda nawet słów pod ich adresem! Jeżeli ktoś taką ruinę człowieczeństwa stawia komuś za wzór, to sam jest jeszcze większą ruiną!

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra