Felieton

ZAGRANICA UBER ALLES

ekonomia_cezarykazmierczakdrLiczbę licencjonowanych taksówkarzy w Polsce szacuje się na około 150 tysięcy. Każdy z tych taksówkarzy musi płacić 1100 złotych podatku ZUS – oraz zakładając, że jego dochód wynosi 3000 złotych, to jeszcze dodatkowo 570 złotych podatku dochodowego. W skali miesięcznej to odpowiednio 165 mln złotych ZUS i 85 mln 500 tysięcy PIT – razem rocznie taksówkarze wpłacają do budżetu państwa, tylko z tytułu ZUS i PIT (bez akcyzy i VAT) około 3 miliardy złotych. Sporo.

Żyje z tego 150 tysięcy polskich rodzin, około pół miliona ludzi.

I nagle pojawia się amerykańska korporacja Uber, która polskim prawem w ogóle się nie przejmuje i działa całkowicie nielegalnie, nie przestrzegając ustawy o przewozie osób, a jej kierowcy nie płacą ani ZUS, ani innych podatków. Wszystko to jest sprzedawane w dogłębnie kłamliwym i cynicznym sosie rzekomej „gospodarki współdzielenie”, współświadczenia sobie usług przez obywateli. Jest to ewidentne kłamstwo – Uber to korporacja dążąca do wyeliminowania w ogóle kierowców z biznesu taksówkarskiego i zastąpienia ich taksówkami autonomicznymi. 100 tysięcy takich bezzałogowych taksówek już zamówili w Tesli z terminem na 2020 rok.

Żeby było jasne – podatki dla tak małej działalności jak taksówka uważam za złe i jest to drastyczne opodatkowanie. Lobbujemy ustawę o małej działalności gospodarczej, która przy obrocie do 5 tysięcy złotych opodatkowałby delikwenta tylko jednym podatkiem w wysokości 25 procent od przychodu. Mam nadzieje, że się uda. Ale póki co obowiązuje obecne prawo. Uber przez pierwsze dwa lata w ogóle go nie przestrzegał.

Pytanie jest retoryczne – czy jak polskiemu przedsiębiorcy nie podoba się jakaś ustawa to też jej może sobie nie przestrzegać?

Po dwóch latach działalności Uber łaskawie oświadcza, że odtąd jeżdżący dla niego kierowcy muszą mieć zarejestrowaną działalność gospodarczą! Łaskawcy!

To ja też tak poproszę. Poproszę np. o 2 lata prowadzenia stacji benzynowych bez płacenia akcyzy! Przez dwa lata zarobię miliardy, wykończę konkurencję, zbuduję markę, no a potem mogę ewentualnie zacząć coś tam płacić.

Co na to wszystko nasze państwo polskie? Zmienia prawo, żeby było bardziej dostosowane do obecnych realiów? Nie pozwala na nielegalną działalność? Zamierza chronić interesy pół miliona swoich obywateli?

Otóż państwo polskie nie robi NIC.

Mimo że zapewne pojedynczy taksówkarz z Siemiatycz płaci więcej podatków w Polsce niż korporacja Uber. Bez sprawdzania w KRS zaryzykuję, że Uber ma w Polsce „straty”.

W całej tej historii brakuje tylko jeszcze tego, żeby Uber jako „innowacyjna firma” dostał dotacje z Ministerstwa Rozwoju! Do tej pory była to powszechna praktyka, że zagraniczne firmy dostawały dotacje na walkę z polskimi! W ubiegłym roku 80 procent dotacji z Ministerstwa Rozwoju (to jeszcze Piechociński) zostało przyznane zagranicznym firmom na walkę z polskimi, z pieniędzy tych drugich!!! Zobaczymy jak będzie za obecnego rządu.

Czy może mi ktoś wytłumaczyć czemu my jesteśmy aż takimi idiotami?

Tak na marginesie uważam, że autonomicznych samochodów, w tym taksówek, nikt nie zatrzyma i nie ma sensu z tym walczyć. Trzeba tylko mieć dobre prawo antytrustowe, które nie dopuści do przekroczenia przez jedną firmę 30% udziału w rynku. Jeśli tego nie zrobimy – to niedługo „nie będzie niczego” – taksówkarzy, kwiaciarek, piekarzy, itd.

Cezary Kaźmierczak

Źródło: WEI

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

30 komentarzy

30 Komentarzy

 1. Lublinianka

  11 grudnia 2016 at 11:22

  Brawo. Ale niech Pan to powie Morawieckiemu i Kaczyńskiemu. Z Ubera korzystają „młodzi, wykształceni, z dużych ośrodków miejskich”, oni nie myślą, bo po co, skoro TVN i Newsweek im powiedzą, jak jest. Zresztą, co ich obchodzą jacyś taksówkarze. Ale od tego, przynajmniej teoretycznie, jest państwo, żeby z takimi praktykami walczyć. A co robi UOKIK?

  • Pawcio

   11 grudnia 2016 at 12:14

   przecież to manipulacja , sam pan red przyznaje że pracownicy Ubera muszą mieć działalność gospodarczą.
   Tym samym płaca tak jak każdy taksówkarz. Tylko że jeżdzą uczciwie bez nabijających licznik elektronicznych zabawek. Dotyczy to też raptem kilka miast w RP Warszawa 3 miasto poznań Wrocław.
   Sam korzystam od 2 lat i polecam każdemu kto ma dośc wziętych z sufitu cen za przejazd.
   Do wypróbowania kod na darmowy kurs.
   ymrsu5y2ue

   • klioes vel pislamista

    13 grudnia 2016 at 09:50

    10/10
    Taksówkarze in graemio to uprzywilejowana (buspasy, postoje) grupa cwaniaków-chamów.

   • Tomek

    13 grudnia 2016 at 23:25

    Żaden z kierowców Ubera dobrego słowa o Uberze nie powie, poza tym że ta firma to wielki oszust. Tam się pracuje miesiąc i się odchodzi. Uber ma natomiast bardzo agresywny marketing w internecie – zatrudnia trolli, którzy udają zadowolonych kierowców, bo tylko troll opłacany prowizją od komentarza może zaczarowywać rzeczywistość na siłę i mydlić oczy naiwnym. Fakty są takie, że na dzień dzisiejszy cieciowanie w ochronie mienia jest bardziej opłacalne niż jazda w Uberze, gdzie jesteś poniżany przez hołotę, którą wozisz za Bóg zapłać, więc niech każdy, kto wda się w polemikę z trollem ma świadomość z kim dyskutuje.

 2. Soroka

  11 grudnia 2016 at 11:34

  Panie Kaźmierczak! Pan o ile wiem wyznaje liberalizm. Nie kłóci się Panu to co Pan napisał z tym co Pan wyznaje? Poza tym, czy liberalizm jest możliwy do skontrolowania? Liberalizm jest niekontrolowalny. W liberalizmie nie ma żadnej kontroli. Jest tylko bezwzględna walka, w której wszystkie chwyty są dozwolone, włącznie z tymi, w których jako narzędzia walki używa się struktur państwowych. Jednym słowem liberalizm = bandytyzm w czystej postaci!

  • PanFszyskich

   13 grudnia 2016 at 17:36

   Słuchaj no ty, który przywłaszczyłeś sobie imię szlachetnego wojownika polskiego – Soroki.
   Liberalizm nie jest niekontrolowany. Niekontrolowana jest anarchia. Jeżeli chcesz wolności działalności i niepłacenia podatków to może sam zapłacisz za swoje leczenie, wyślesz dzieci do płatnego 100% żłobka, przedszkola za komunikację miejską zapłacisz 100%. Wyciągasz łapę po dotacje a podatkom jesteś przeciwny.

 3. Tom

  11 grudnia 2016 at 13:01

  Coś się Panu musiało pozajączkować odnośnie opodatkowania małej działalności (do 5 tys. zł obrotów czyli przychodu) jednolitym podatkiem. Proponuje Pan, aby takie PRZYCHODY objąć podatkiem w wysokości 25%. To bardzo dużo. W ogóle nie są brane pod uwagę koszty. Jeśli ktoś ma 5 tys. przychodu i 4 tys. kosztów, to od dochodu w wysokości 1 tys. zł, ma wg Pana zapłacić 1250 zł jednolitego podatku. Nie ma w tym wielkiego sensu, jest wpychanie w szarą strefę gospodarki. Ale może taki był Pański zamysł – wszyscy mali przedsiębiorcy przechodzą do szarej strefy.

 4. Płacacyzusipodatki

  11 grudnia 2016 at 13:54

  Hejterzy z ubera nie śpią, za chwilę będzie tu masa komentarzy opłaconych z nielegalnego przewozu Pozdrawiam Swiadomch Gospodarczo.

 5. m

  11 grudnia 2016 at 14:29

  Mało szczęśliwy przykład z taksówkarzami: http://gosc.pl/doc/3589710.Dosyc-arogancji-taryfiarzy

 6. Janusz

  12 grudnia 2016 at 00:14

  Ja Panu wytłumaczę. Polskie państwo nie robi NIC, ponieważ nie jest polskie, tylko żydowskie; robi zatem wszystko, żeby w Polsce nie powstała polska klasa średnia, bo to jest przeciwne żydowskiemu interesowi plemiennemu, dlatego niszczy naszych małych przedsiębiorców stanowiących bodajże 98% budżetu jak tylko może, urzędami, sądami, okrada podatkami, pozostawiając im jedynie tyle, aby mogli przeżyć i płacić daniny, bo państwo żydowskie w Polsce musi z czegoś żyć, a jako odwieczny pasożyt żyje kosztem żywiciela, którego wycieńcza, jednak nie zabija, albowiem wtedy samo zdechnie. Dlatego państwo w Polsce (bo nie polskie) nie robi nic pozytywnego na żadnym poziomie, posiadając większość w Sejmie nie powołuje także komisji śledczej w sprawie oszustwa frankowego, pauperyzującego programowo 2 mln aktywnych Polaków i nie uchwala ustawy, która zdjęłaby z nich jarzmo niesprawiedliwego długu, a banksterów-złodziei wpakowałaby do kryminałów.

  Tylko słowo „żyd” wyszło w Polsce z użycia i niemal nikt nie ma odwagi nazwać problemu po imieniu, a już z pewnością nikt z Sejmu, rządu, sądów, czy innych urzędów nawet nie wspomni o korporacji żydowskiej, bo to – moim zdaniem – nie jest żaden naród, tylko wredna, kryminalna korporacja organicznie załganych złoczyńców.

  • orżniętyprzezRP

   15 grudnia 2016 at 20:57

   sam bym tego lepiej nie ujął. Panie Janusz szacun.

 7. Elig

  12 grudnia 2016 at 09:05

  „Czy może mi ktoś wytłumaczyć czemu my jesteśmy aż takimi idiotami?”

  Zgadzam się – to co Pan napisał to czystej wody idiotyzm. Żeby świadczyć usługi jako kierowca UBER trzeba jak Pan sam napisał mieć działalność gospodarczą a reszta tzw licencji taksówkowej była po to by kierowca orientował się w mieście. Teraz mapy oparte na GPS są dokładniejsze niż mózg jakiegokolwiek taksówkarza dlatego licencje TAXI to przeżytek. Jak zaczną jeździć autonomiczne taksówki to też będzie pan takie głupoty pisał? Państwo Polskie to też idioci bo spora część taryfiarzy to rolnicy z KRUS, lun wojskowi na grubej emeryturze. Za każdym razem jak jadę do centrum Warszawy z Ursusa to cena kursu w tej samej korporacji jest inna i różnice na tej samej drodze to 15 PLN. A obwinianie za wszystko żydów w to jest głos dziecka które nie rozumie otaczającego świata. Jest infantylne bo jest postępowaniem według zasady „zawsze winni są ci inni”.
  PS. Bankster został w rządzie ministrem gospodarki i finansów jak już szukacie spisków.

 8. OnlyUber

  12 grudnia 2016 at 23:00

  Dlaczego Pan kłamie pisząc ten artykuł ? Na jakich danych sie Pan opierał – słuchał Pan opowieści 1000 i jednej nocy wiecznie płaczących taryfiarzy ? Przedsiebiorca współpracujący z aplikacja Uber ma zarejestrowana działalność płaci podatki dzięki elektronicznej księgowości 100 % przejazdów jest ewidencjonowanych ( ile jest w taxie oszuści 50-60% reszta na krzywy ryj bez paragonu ?) i najważniejsze nie oszukujemy ludzi przez 90% czasu jeżdzimy za najnizsze stawki na rynku a klienci sa zadowoleni. TU jest dokładne przykład jak wygląda rozliczenie kierowcy http://www.spidersweb.pl/2016/12/uber-zarobki-kierowcy-protest.html
  dla nas nie ma problemu jeśli środowisko taxi sie nie zreformuje a na co sie nie zanosi ich zawód wyginie jak dinozaury 🙂

  • txixi

   12 grudnia 2016 at 23:33

   Skoro jestes taki mądry zdaj egzamin i jezdzij na taxi zobaczysz jakie sa realia „uczciwej” pracy a nie podniecaj sie ze zarobisz 12zł na godzine jezdzac w uberze. Wszystkie podatki uberowe to jedna wielka sciema i wiem cos o tym bo jezdzilem w uberze od poczatku kiedy to na starcie doplacal 20zl do kazdego kursu i tylko wtedy sie oplacalo jezdzic zeby wydoic jak najwiecej pieniedzy za nic, praca spoko ale zdalem egzamin i jezdze jako legalna taxi bo charytatywnie nie bede tego bydła woził. Prawda jest taka ze prawie wszyscy klienci to pseudo cwaniaczki z korporacji gdzie zarobia 1800zł na reke ale maja status „wyzszego” w oczach innych a tak naprawde jestescie zerem bo liczycie kazda zlotowke. Kolejna sprawa to nie moge zrozumiec tego czytajac non stop komentarze „taxowka Cie oszuka nie da paragonu i smierdzi w aucie”. Moja odpowiedz jest prosta – smierdzi to wysiadasz jedziesz kolejna. Oszuka nie da paragonu? dzwonisz po policje i masz kurs za darmo. Jakim trzeba byc idiotą i nie miec pojecia o zyciu zeby dac sie oszukac przez taxowkarza…

   • OnlyUber

    13 grudnia 2016 at 00:19

    bo nie będę się szmacił z kogutem na dachu ! czy to tak cięzko zrozumieć że młody człowiek jak ja nie chce miec nic wspólnego z zawodem którego renoma sięga dna ? równie złą opinia w Polsce cieszą się chyba tylko komornicy. Uber nie był nie jest i nie będzie taksówką czy wam sie to podoba czy nie, część z nas ma licencje na przewóz osób lecz nie taxi bo to wstyd

    • Były Uberowiec

     13 grudnia 2016 at 23:40

     Nie będziesz się łachudro szmacił z kogutem na dachu jeżdżąc za pieniądze, ale za to będziesz się szmacił postokroć bardziej bez koguta, wożąc pijaną hołotę po kosztach paliwa ? Ile trollu zasrany dostajesz za komentarz ? bo nie wierzę, że mógłby coś takiego napisać pajac, który jeździ w tym kołchozie dłużej niż miesiąc. Wasze bezczelne oszustwa już wychodzą na jaw i są opisywane w gazetach.

     • OnlyUber

      14 grudnia 2016 at 08:26

      ponad rok jazdy z uberem 3000 przejazdów ani jednego problemu z pasażerem w tym połowa ludzi za granicy nie dostaję nic jedyny problem z Uberem to w chwili obecnej zarobki która stoja na dość niskim poziomie stąd protest kierowców w całej polsce – pasażerowie to chyba największy plus całego biznesu mili kulturalni na poziomie bardzo rzadko na bani

    • Andrzej

     14 grudnia 2016 at 15:32

 9. txixi

  12 grudnia 2016 at 23:35

  Artykuł jak najbardziej na TAK !!!!!!!!!!!

 10. Andrzej

  13 grudnia 2016 at 02:29

  I tak wszyscy partnerzy U to je…e złodzieje ale już niedługo…http://wyborcza.pl/10,82983,21105170,prywatni-detektywi-w-uberze.html

 11. klioes vel pislamista

  13 grudnia 2016 at 09:53

  Panie redaktorze Czarku!
  Niewiele Pan rozumie z otaczajacego Pana swiata…

  • Tomek

   14 grudnia 2016 at 00:13

   Obawiam się, że to raczej ty nic nie zrozumiałeś…..

 12. Egzorcysta

  13 grudnia 2016 at 16:46

  Kiedy zapytamy stu Polakow ; Taksowkarze placa podatki i zus a Uber nie ,jak nalezy postapic by bylo sprawiedliwie? 100u Polakow odpowie „trzba nalozyc obowiazek placenia podatkow i zus na Ubera.I ten problem ma ten kraj.Zaden nie odpowie zdjac zus i podatki z taxi.Przciez tez bedzie sprawiedliwe.Nalezy pomyslec jak bardzo juz Polacy mysla jak im zydopropganda do glow nakladla.Identycznie jest z kazda branza, czy sklepy wielopowierzchnowe powinny placic podatek skoro male musza placic i Polak dumy ze swojego rozumu bedzie sie domagal podatku ,ktory sam zaplaci.Bo zadne z tych firm pieniedzy nie produkuja.Tak samo jest z Zus Krus i tysiacem innych spraw, a pozniej placz ,ze rzad tyle Polakom zabiera.Zacznijmy wreszcie bronic tych ,co czynia wrogiemu Polakom rzadowi trudnosci, a nie jeszcze popierac ,ze slusznie by kazdy placil coraz wiecej.Te pieniadze i tak nie ida dla Polakow ,tylko sa pozytkowane przciw Narodowi Polskiemu i by tak pozostalo to podatki wysyla sie na Ukraine, Do Izrela do UE (Zydzi Zydom wysylaja) a zeby dac Polakom to sie bierze kredyt by Polacy pozniej to oddawali.Dzis Polak ma jedno wielkie G z placenia podatkow i tego trzeba byc swiadomym.

 13. Adamus

  13 grudnia 2016 at 18:18

  Świetny artykuł. Kwintesencja.

 14. Pingback: xmt85c4wx5ctwxw3tcerthve56

 15. Pingback: http://falschgeldkaufen.blogspot.com/2017/01/wo-kann-ich-falschgeld-kaufen.html

 16. KelChalkhic

  25 czerwca 2017 at 23:40

  Ed Medication Drugs No Prescription Pill price levitra Amoxicillin 500 Mg For Sale

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra