Historia

70 lat temu w sowieckich kazamatach zmarł gen. Leopold Okulicki

historia_leopoldokulickiZmarł na atak serca czy został zamordowany? Ostatni komendant główny Armii Krajowej dokonał życia naznaczonego patriotyczną postawą i służbą Polsce w Wigilię Bożego Narodzenia – 24 grudnia 1946 r.

Leopold Okulicki urodził się 12 listopada 1898 r. w Bratucicach koło Bochni w rodzinie chłopskiej. Od 1910 r. uczęszczał do bocheńskiego gimnazjum. W maju 1913 r. przystąpił w Bochni do miejscowego Związku Strzeleckiego i rozpoczął kursy podoficerskie zakończone egzaminem rok później. W październiku 1915 r. uciekł z domu i wstąpił do 3 Pułku Piechoty Legionów.

Po tzw. kryzysie przysięgowym, w 1917 r., został wcielony do armii austriackiej. W sierpniu 1918 r. zdezerterował i w październiku tego roku wstąpił do Polskiej Organizacji Wojskowej w Krakowie. Walczył w wojnie polsko-bolszewickiej.

Po odzyskaniu niepodległości przez Polskę rozpoczął służbę w wojsku, szybko uzyskując kolejne stopnie awansu. W 1925 ukończył studia w Wyższej Szkole Wojennej, w tym samym roku otrzymał przydział do Dowództwa Okręgu Korpusu w Grodnie. Od 1931 r. wykładał w Centrum Wyszkolenia Piechoty. W 1934 r. został mianowany szefem sztabu 13. Dywizji Piechoty, a w 1939 r. szefem Wydziału Sytuacyjnego w Sztabie Naczelnego Wodza.

W czasie kampanii wrześniowej walczył w obronie Warszawy, a od października współtworzył Służbę Zwycięstwu Polski i Związek Walki Zbrojnej – Okręg „Łódź”. Zagrożony aresztowaniem, we wrześniu 1940 r. został oddelegowany do Komendy Głównej ZWZ do Warszawy. Miesiąc później mianowano go komendantem ZWZ we Lwowie.

W styczniu 1941 r. został aresztowany przez NKWD i osadzony w moskiewskim więzieniu na Łubiance. Po podpisaniu układów między rządem gen. Władysława Sikorskiego i rządem Związku Radzieckiego odzyskał wolność. Pełnił funkcję szefa sztabu Armii Polskiej na terenie ZSRR oraz dowódcy 7 Dywizji Piechoty.

We wrześniu 1943 r. został przeniesiony do Londynu. W maju 1944 r., jako cichociemny wrócił do kraju, gdzie został zastępcą szefa sztabu Komendy Głównej AK. W związku z pełnieniem funkcji w nowej organizacji „Nie”, po wybuchu powstania warszawskiego pozostał w konspiracji, pełniąc przejściowo obowiązki szefa sztabu KG AK. Po jego upadku opuścił miasto wraz z ludnością cywilną i objął szefostwo sztabu KG AK z siedzibą w Częstochowie.

19 stycznia 1945 r. gen. Okulicki wydał rozkaz o rozwiązaniu AK i zwalniający żołnierzy z przysięgi, polecając jednocześnie kadrze dowódczej pozostanie w konspiracji oraz zabezpieczenie broni i sprzętu.

W marcu tego samego roku został podstępnie aresztowany przez NKWD wraz z 15 innymi przywódcami AK i Państwa Podziemnego i wywieziony do Moskwy. Oskarżony o „działalność wywrotową przeciwko Armii Czerwonej”, 21 czerwca 1945 r. został skazany w tzw. procesie szesnastu na 10 lat więzienia.

Po 1945 r. jego los pozostawał nieznany. W odpowiedzi na noty dyplomatyczne rządów Wielkiej Brytanii i Stanów Zjednoczonych w sprawie oskarżonych władze ZSRR ogłosiły, że Leopold Okulicki zmarł w więzieniu na Łubiance 24 grudnia 1946 r. na skutek „ataku serca i paraliżu”, a jego zwłoki zostały spalone.

Adam Bień oraz Antoni Pajdak, również oskarżeni w „procesie szesnastu”, stwierdzili, że Okulicki został zamordowany – obaj mieli słyszeć, jak w Wigilię 1946 r. został wyprowadzony z celi nr 62 na egzekucję.

Symboliczna mogiła ostatniego dowódcy Armii Krajowej znajduje się na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach w Warszawie, przy pomniku „Gloria Victis”.

Jeżeli podobają Ci się materiały publicystów portalu Prawy.pl wesprzyj budowę Europejskiego Centrum Pomocy Rodzinie im. św. Jana Pawła II poprzez dokonanie wpłaty na konto Fundacji SOS Obrony Poczętego Życia: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001. Pomóż leczyć ciężko chore dzieci.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

67 komentarzy

67 Komentarzy

  1. Ronrhip

    27 listopada 2017 at 19:59

    Ward Picture cheap vardenafil 20mg Gemstar Keflex Infusion

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra