Z kraju

UW toleruje opluwanie Polaków, ale nie krytykę Żydów

uwMłodzież Wszechpolska staje w obronie studenta, który nazwał studentów judaistyki Instytutu Historycznego UW „żydokomuną” i „bolszewikami”, a który stanie przed komisją dyscyplinarną.

Co ciekawe UW nie był tak surowy w przypadku studentki, Ukrainki, która nazywała Polaków na swoim fanpage’u ksenofobami i rasistami. Portal Warszawa w Pigułce otrzymał wtedy informację z UW:

„Uniwersytet Warszawski nie monitoruje prywatnej działalności swoich studentów. Jeśli uważają Państwo, że opisywana przez Państwa strona narusza zasady ładu społecznego, prosimy zgłosić tę sprawę do odpowiednich organów.”

W przypadku narodowca władze uczelni zdecydowały się podjąć wszelkie możliwe środki, aby ukarać studenta.

Młodzież Wszechpolska nie ma wątpliwości, że jest to celowe działanie. „Lewicowo-liberalne środowiska od lat walczą z inaczej myślącymi według dobrze znanego schematu. Najpierw zazwyczaj anonimowa osoba („zaniepokojony czytelnik”) ogłasza swoje oburzenie wobec antysemickiego/ksenofobicznego/rasistowskiego/homofobicznego (niepotrzebne skreślić) aktu. Następnie sprawą zajmuje się Gazeta Wyborcza, która próbuje wywrzeć presję na odpowiednie organa, by zajęły się „bulwersującą sprawą”. Na koniec organa te uginają się (lub rzadziej – nie) pod presją najbardziej opiniotwórczej z żydowskich gazet dla Polaków.” tłumaczą przedstawiciele MW w przesłanym do redakcji portalu Prawy.pl oświadczeniu.
„Tym razem na celowniku tej machiny piętnowania inaczej myślących znalazł się nasz kolega, student I roku Instytutu Historycznego UW. Konrad Smuniewski na portalu społecznościowym pozwolił sobie na krytyczną opinię na temat judaizmu. Dodajmy, że komentarz ów choć emocjonalny, był merytoryczny, odnoszący się do moralności Kalego, silnie obecnej w judaizmie, o czym wie każdy religioznawca. Komentarz zdecydowanie odbiegał zresztą poziomem od komentarza przeciętnego czytelnika Gazety Wyborczej, który pod artykułami o Kościele czy katolicyzmie zwykł wylewać swoje frustracje i fobie dalece nieparlamentarnym językiem. Obrażanie religii wyznawanej przez większość Polaków najwidoczniej nie razi redaktorów z Czerskiej tak bardzo, jak krytyka pod adresem marginalnego w Polsce judaizmu. Warto podkreślić, że za „oburzonych studentów” robią w tej sprawie aktywiści lewicowej partii Razem, chcący najwyraźniej zbić na całej „aferze” polityczne punkty” zauważają.
„W pełni solidaryzujemy się z kol. Konradem. Apelujemy do władz Uczelni i Wydziału o zignorowanie donosów Gazety Wyborczej i „oburzonych studentów”. Wierzymy, że środowisko akademickie winno być miejscem swobodnej wymiany myśli i poglądów, nawet jeśli są formułowane z typową dla młodości formą ekspresji, a nie tresowania niepokornych studentów” konstatują.

Jeżeli podobają Ci się materiały publicystów portalu Prawy.pl wesprzyj budowę Europejskiego Centrum Pomocy Rodzinie im. św. Jana Pawła II poprzez dokonanie wpłaty na konto Fundacji SOS Obrony Poczętego Życia: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001. Pomóż leczyć ciężko chore dzieci.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

166 komentarzy

166 Komentarzy

 1. Drwal

  24 grudnia 2016 at 12:56

  UW i SGH w Warszawie to znane siedlisko żydowskiej kadry z awansu komunistycznego-rączka rączkę i swój swojego.
  Środowisko żydowskie nie jest w Polsce marginalne już tylko dobrze zamaskowane.
  Sprawdzić tylko potrzeba ile paszportów i obywatelstw polskich nadano ludziom narodowości żydowskiej po 1990 roku.
  Judaistyki na uniwersytetach, nauki hebrajskiego w każdym większym mieście, teatry żydowskie i różne imprezy chociażby hanukowe w polskim sejmie, czy to nie wystarczający dowód na błąd określania tego procesu marginalnym?

 2. Drwal

  24 grudnia 2016 at 13:13

  Radosnych Świąt Bożego Narodzenia życzę Wam wszystkim.
  Niech ta 2016 rocznica narodzin Pana Jezusa Pana naszego da nam siły i natchnienie do zmian w Polsce które oddadzą nam wreszcie naszą Ojczyznę we władanie pod polską koroną Matki Bożej i jej Syna Chrystusa króla Wszechświata a więc i Polski.

 3. stan

  24 grudnia 2016 at 13:24

  Zawsze można wystąpić o akt łaski do PAD. Po zapaleniu chanuki, będzie w dobrym humorze.

  • Maciek

   25 grudnia 2016 at 13:44

   A czy był jakiś przypadek, by PAD ułaskawił jakiegoś Polaka? Nie słyszano!

   • Tomek

    27 grudnia 2016 at 12:28

    Było około 20 przypadków.

 4. Cayt london

  24 grudnia 2016 at 14:35

  Judenrat z czerskiej I sieroty po Stalinism z uw to siedliska Lewis by zydokomuny i marxistowskiwgo duraczenia

 5. Czesław

  24 grudnia 2016 at 15:01

  W Polsce obecnie głównym problemem to nie są „stare komuchy” ale średnie pokolenie wychowane na Gazecie Wyborczej, są oni nie tylko w administracji i na uczelniach ale w dziennikarstwie a najbardziej grożne dla naszego życia, w sądach.

 6. kindys

  24 grudnia 2016 at 16:16

  @Czesław są administracji i innych instytucjach ale to nie przez Gazetę Wyborczą , są bo mieli otwarty umysł i chcieli chodzić do szkoły , pracować i awansować .
  Pomiot Pis- owski to masa bezmózgowia , któremu ze szkoła nigdy nie było po drodze i dziś ustalają budżet dla 38milionów polaków w 21 minut . Jak za 3 lata będzie tu Grecja to będzie super choć wszystko wskazuje że będzie Gwatemala .

  • mir

   24 grudnia 2016 at 16:45

   Za 3 lata miejmy nadzieję będzie konkretny rząd, który pomiot POwski wsadzi do więzień.

  • gzk

   24 grudnia 2016 at 16:53

   Polak a nie „polak” peowski inteligencie.

   • Termojądrowa Potęga Izraela

    24 grudnia 2016 at 16:59

    polak, robak, cebulak.

    • Paweł

     24 grudnia 2016 at 17:06

     Na kolana przed Polakiem żydowski robaku.

    • Antares

     26 grudnia 2016 at 10:56

     żydowski śmieciu, spadaj stąd. żydki do gazu

    • Codreanu

     28 grudnia 2016 at 23:26

     I to jest prawdziwa mowa nienawiści. Oskarżanie Polaków o rasizm to przy tym pikuś.

   • kindys

    24 grudnia 2016 at 20:06

    Daleki jestem do PO , a to była literówka , do której tylko potrafiłeś się odnieść .
    Do argumentów o budżet zrobiony w expresowym tempie już nie potrafiłeś , a przecież masz się za inteligenta .
    Biedny naród posiadający wąsko myślących .
    @Paweł Żydem też nie jestem , i nie gardzę żadna nacją , uważam że każdy ma prawo do życia oraz życia w śród normalnych bez nagonki za miejsce urodzenia i pochodzenia

 7. tomek

  24 grudnia 2016 at 17:11

  szmule sa wyjatkowo bezczelne

 8. andrewss515

  25 grudnia 2016 at 10:15

  Jak rozumieć cytat Trzymaj swoich przyjaciół blisko, ale jeszcze bliżej trzymaj swoich wrogów. Keep your friends close, but keep your enemies closer. (ang.)?

 9. jok

  27 grudnia 2016 at 19:31

  Bardzo pozytywna – moim skromnym zdaniem – informacja, że ktoś ośmiela się, choćby wyrażając się bardzo oględnie i dyplomatycznie (przy czym tak bardzo, że nieco zaciemnia to sprawę, ale to zrozumiałe, bo dziś nie wolno pewnych rzeczy nazwać po imieniu) przeciwstawić się czemuś, co ja widzę, jako etniczną supremację.
  Sądzę, że i MW to widzi, ale ze wspomnianych wcześniej względów musi używać eufemizmów typu: „lewicowo-liberalne środowiska”.
  Jest to jakieś novum, bo dotychczas niektóre rzeczy, choćby były tak dyskretnie „ukryte” jak słoń w składzie porcelany, ośmielali się – też dość oględnie i powściągliwie – dostrzegać tylko niektórzy publicyści i pojedynczy emerytowani profesorowie jak Wolniewicz.

 10. jaro7

  28 grudnia 2016 at 17:51

  Myśle że ludzie którzy nie pałaja miłością do narodu „wybranego”będą atakowani,osądzani i karani.Przeciez to zapowiedzieli „nasi” przywódcy po spotkaniu z przedstawicielami kongresu żydów amerykańskich i z premierem Izraela.

 11. m

  28 grudnia 2016 at 21:02

  ” … który nazwał studentów judaistyki Instytutu Historycznego UW „żydokomuną” i „bolszewikami”,…” – tylko dlatego, że studiują judaistykę!? Powinien otrzymać solidną naganę. A swoją drogą ciekawe, co ich najbardziej ubodło: „żydo”, „komuna” czy „bolszewicy”? Pewnie będzie musiał przeprosić, musiałby wiedzieć za co. Bo za wszystkie określenia byłoby trochę niezręcznie 😉

 12. anty żyd

  28 grudnia 2016 at 21:57

  precz, z chazarami,oszusci mysla ze sa potomkami Abrahama,to im wszystko wolno,dzieci diabła.(cały świat ich nienawidzi)sam Jezus ich przekloł,i wybrał inny naród.

 13. Philadelphia Medical Weight Loss

  2 czerwca 2017 at 00:02

  i never would certainly believe

 14. recycle lead acid batteries slough

  18 czerwca 2017 at 16:24

  Appreciate it for helping out, wonderful info .

 15. Erminia Jaap

  15 lipca 2017 at 22:16

  The following time I read a weblog, I hope that it doesnt disappoint me as much as this one. I mean, I know it was my choice to learn, but I truly thought youd have one thing fascinating to say. All I hear is a bunch of whining about one thing that you possibly can repair for those who werent too busy searching for attention.

 16. Bula

  14 sierpnia 2017 at 22:51

  running weight loss transformations

 17. free snap milfs

  20 sierpnia 2017 at 01:11

  free snap milfs

 18. hermosa pr

  26 sierpnia 2017 at 02:36

  Can you tell us more about this? Beyond helpful info.

 19. free milf squirt porn

  27 sierpnia 2017 at 19:56

  yess it works

 20. Jesse Grillo Jesse Grillo

  28 sierpnia 2017 at 23:23

  Keep it up. Who raised you? They deserve a medal for a job well done.

 21. weedmaps doctor

  29 sierpnia 2017 at 05:28

  I just stumbled upon your write ups. Oh my goodness! A excellent article. I feel like people should send you money for this amazing content. You have a great sense of humor. Colors seem brighter when you are around.

 22. dispensaries

  30 sierpnia 2017 at 00:21

  Thanks for sharing your info. You are my savior. I just saw your posts on Saturday. Guess I will just book mark this blog.

 23. technology adviser

  30 sierpnia 2017 at 06:36

  I will just say magnificent! I never discovered any attention-grabbing write up like yours. Super helpful information. Your creative potential seems limitless. That is a smart way of thinking about it.

 24. Manhattan Beach Marketing

  31 sierpnia 2017 at 03:54

  This information is magnificent. Facebook professionals would like your write up. When I read your page I could feel myself getting smarter. I really like your blogs.

 25. Jesse Grillo

  1 września 2017 at 00:26

  This stuff is great. Well written! You a user on Reddit? I was talking to my mom on Wednesday when I heard about this.

 26. Jesse Grillo

  1 września 2017 at 07:38

  Right here is some really useful info. Is there new information. Interesting content.

 27. Jesse Grillo

  1 września 2017 at 13:32

  magnificent little bit of written content. This might be a weird thing to to say but, I like your blogs. I bet top Reddit experts would agree. You should be thanked more often.

 28. AaronDroli

  1 września 2017 at 18:16

 29. tech adviser

  1 września 2017 at 20:46

  You always know just what to say. A lot of stuff to take into consideration. You appear to know a lot about this. Any additional suggestions or hints?

 30. investor adviser

  2 września 2017 at 04:36

  magnificent post, thanks a lot. On a scale from 1 to 10, You are an 11.

 31. Jesse Grillo

  3 września 2017 at 02:29

  Nice website. This website has some interesting and solid content. The people you love are lucky to have you in their lives.

 32. technology speaker

  4 września 2017 at 08:00

  The people you love are lucky to have you in their lives. Great tips and very easy to understand. Extremely helpful website. You are more fun than bubble wrap.

 33. Jesse Grillo

  4 września 2017 at 16:34

  You have a lot of knowledge on this subject. Exceptionally well written! Amazing website.

 34. Pasquale Lietz

  4 września 2017 at 22:31

  Unquestionably believe that which you stated. Your favorite reason appeared to be on the web the simplest thing to be aware of. I say to you, I certainly get annoyed while people think about worries that they plainly do not know about. You managed to hit the nail upon the top and also defined out the whole thing without having side-effects , people could take a signal. Will probably be back to get more. Thanks

 35. Silvia Odete Morani Massad

  5 września 2017 at 16:43

  Hello there! I just wish to offer you a huge thumbs up for your great info
  you have got right here on this post. I’ll be returning to your blog for more soon.

 36. best public relations

  6 września 2017 at 00:50

  This stuff is great! I never discovered any attention-grabbing blogs like yours. Thank you for writing this great blog. Thank you! You have made my day!

 37. door mechanism

  6 września 2017 at 18:54

  Great post. I was checking constantly this blog and I’m impressed!
  Extremely useful information particularly the last part 🙂 I care for such info a lot.

  I was seeking this particular info for a very long time.
  Thank you and good luck.

 38. cards double interest

  7 września 2017 at 05:53

  Aw, this was an exceptionally good post.

  Spending some time and actual effort to produce a superb article… but what can I
  say… I procrastinate a lot and never seem to get anything done.

 39. BennySorge

  7 września 2017 at 18:05

  wh0cd715746 [url=http://buy-atarax.shop/]atarax syrup[/url] [url=http://buytadalafil.store/]tadalafil[/url]

 40. Jesse Grillo

  7 września 2017 at 22:53

  It is very informative and you are obviously very knowledgeable in this area. You a user on Facebook? good job on this article! You have opened my eyes to varying views on this topic with interesting and solid content. There are certainly a lot of stuff to take into consideration.

 41. Carlos

  8 września 2017 at 03:35

  Excellent post. I was checking constantly this blog and
  I am impressed! Extremely helpful info particularly the last part :
  ) I care for such information much. I was seeking this
  particular info for a very long time. Thank you and best of luck.

 42. Alvaro

  8 września 2017 at 08:37

  Hi there! I’m at work surfing around your blog from my
  new apple iphone! Just wanted to say I love reading your
  blog and look forward to all your posts!

  Carry on the fantastic work!

 43. Jesse Grillo

  8 września 2017 at 08:49

  Hey, that is a clever way of thinking about it. Thank you for sharing your info. Try to make the guest blogs as great as possible by promoting and dropping links. You a user of Tumblr?

 44. https://foro.misioncolombia.com

  8 września 2017 at 11:18

  It’s impressive that you are getting ideas from this piece of writing as well as from our discussion made at this place.

 45. all these things that i've done

  8 września 2017 at 19:34

  Pretty! This has been an extremely wonderful article.
  Many thanks for supplying this info.

 46. federal loan application

  8 września 2017 at 21:48

  I am curious to find out what blog platform you’re working with?
  I’m having some small security problems with my
  latest website and I’d like to find something more risk-free.
  Do you have any solutions?

 47. aviobilet com sofia

  9 września 2017 at 04:06

  You should take part in a contest for one of the best blogs on the web. I will recommend this site!

 48. Jesse Grillo

  9 września 2017 at 04:13

  Your article is absolutely on point! Your blog is really useful to me. Take a look at my web site as well and let me know what you think. I am going to follow you on Instagram.

 49. This is my first time pay a quick visit at here and i am in fact pleassant to read all at alone place.

 50. ask potential real

  9 września 2017 at 13:14

  It’s appropriate time to make some plans for the future and it is time to be happy.
  I have read this post and if I could I wish to suggest you some interesting
  things or advice. Perhaps you can write next articles referring to this article.
  I want to read even more things about it!

 51. Krystyna

  10 września 2017 at 07:06

  What i don’t realize is actually how you are now not actually a lot more neatly-liked than you may be right now.
  You are so intelligent. You realize therefore considerably when it comes to this
  subject, produced me in my view imagine it from numerous various angles.
  Its like men and women don’t seem to be fascinated
  until it’s one thing to accomplish with Woman gaga!
  Your personal stuffs great. At all times deal with it up!

 52. popular blog

  10 września 2017 at 11:56

  Involving me and my spouse we have owned added MP3 players previously mentioned the several years than I can rely, together with Sansas, iRivers, iPods (classic & touch), the Ibiza Rhapsody, etcetera. But, the previous handful of yrs I’ve fixed down in direction of just one line of players. Why? Due to the fact I was delighted in direction of investigate how well-designed and enjoyment in direction of employ the service of the underappreciated (and extensively mocked) Zunes are.

 53. escape room roanoke

  10 września 2017 at 20:49

  Hello, I do believe your blog may be having browser compatibility issues. When I look at your web site in Safari, it looks fine however when opening in Internet Explorer, it’s got some overlapping issues. I merely wanted to provide you with a quick heads up! Apart from that, great website!

 54. Lilla

  11 września 2017 at 09:37

  Helpful information. Fortunate me I found your site accidentally, and I’m surprised why this accident didn’t happened in advance!
  I bookmarked it.

 55. two thousand stocks

  12 września 2017 at 06:19

  Does your site have a contact page? I’m having trouble
  locating it but, I’d like to send you an email. I’ve got some ideas for your blog
  you might be interested in hearing. Either way, great site and I look forward to seeing it grow
  over time.

 56. interest rates

  12 września 2017 at 19:00

  Every weekend i used to go to see this web page, as i wish for
  enjoyment, as this this website conations really
  good funny material too.

 57. problems start

  12 września 2017 at 20:19

  My programmer is trying to convince me to move to .net from
  PHP. I have always disliked the idea because of the expenses.

  But he’s tryiong none the less. I’ve been using Movable-type on several websites for about a year
  and am concerned about switching to another platform.

  I have heard very good things about blogengine.net. Is there a way I can transfer all my wordpress content into it?
  Any help would be really appreciated!

 58. escape room addison

  14 września 2017 at 05:14

  Saved as a favorite, I really like your web site!

 59. how to apply singapore pr

  15 września 2017 at 03:15

  I like this post! Thanks.

 60. air travel

  15 września 2017 at 20:47

  Hello there, You’ve done an excellent job. I will certainly digg it and personally recommend
  to my friends. I am sure they’ll be benefited from this
  site.

 61. best blog

  16 września 2017 at 00:26

  Sorry for the substantial review, but I’m truly loving the refreshing Zune, and assume this, as nicely as the ideal assessments some other human beings contain composed, will support you make your mind up if it is really the right option for yourself.

 62. singapore permanent resident

  16 września 2017 at 21:46

  Great post!

 63. Edna Goudge

  16 września 2017 at 22:20

  I love your blog.. very nice colors & theme. Did you create this website yourself or did you hire someone to do it for you? Plz answer back as I’m looking to design my own blog and would like to find out where u got this from. thank you

 64. theconstructionwiki.net

  17 września 2017 at 02:50

  If some one needs to be updated with newest technologies
  therefore he must be go to see this website and be
  up to date all the time.

 65. old golf course

  17 września 2017 at 09:08

  Wow, wonderful weblog format! How lengthy have you been blogging
  for? you make running a blog look easy. The entire glance
  of your site is fantastic, as neatly as the content!

 66. shoe buy com shoes

  17 września 2017 at 17:41

  {The reality is standing for long could be called as a time waste, which individuals can’t afford.

 67. pc recycle

  17 września 2017 at 19:36

  I’ve recently started a web site, the information you offer on this site has helped me greatly. Thank you for all of your time & work. „If you would know strength and patience, welcome the company of trees.” by Hal Borland.

 68. electronics drop off near me

  17 września 2017 at 19:48

  You are my inhalation, I have few blogs and often run out from post :). „Yet do I fear thy nature It is too full o’ the milk of human kindness.” by William Shakespeare.

 69. apply pr in singapore

  17 września 2017 at 23:28

  I like this post! Thanks.

 70. permanent resident

  18 września 2017 at 23:26

  I like this post! Thanks.

 71. old it disposal

  19 września 2017 at 13:39

  Hello, you used to write excellent, but the last few posts have been kinda boring… I miss your great writings. Past few posts are just a little bit out of track! come on!

 72. laptop recycling

  19 września 2017 at 13:40

  You are my breathing in, I own few web logs and often run out from post :). „The soul that is within me no man can degrade.” by Frederick Douglas.

 73. electronic recycling companies

  19 września 2017 at 13:48

  Thanks, I’ve just been looking for info about this topic for ages and yours is the greatest I’ve came upon till now. However, what in regards to the bottom line? Are you positive concerning the source?

 74. singapore pr application

  19 września 2017 at 23:48

  I like this post! Thanks.

 75. f.youkia.com

  20 września 2017 at 08:16

  Hey would you mind letting me know which webhost you’re using?
  I’ve loaded your blog in 3 different internet browsers and I
  must say this blog loads a lot quicker then most. Can you recommend a good web hosting provider at a reasonable price?
  Kudos, I appreciate it!

 76. holiday travel trip

  20 września 2017 at 17:40

  Greetings from Ohio! I’m bored to tears at work so I decided to browse your website
  on my iphone during lunch break. I love the info you present here and
  can’t wait to take a look when I get home.

  I’m amazed at how fast your blog loaded on my mobile .. I’m
  not even using WIFI, just 3G .. Anyways, fantastic site!

 77. www.aibbq.com

  21 września 2017 at 15:15

  Fantastic post however , I was wondering if you could write
  a litte more on this subject? I’d be very thankful if you could elaborate a little bit further.

  Many thanks!

 78. Chassidy

  21 września 2017 at 23:12

  What a information of un-ambiguity and preserveness of precious knowledge concerning unexpected feelings.

 79. самолетни билети париж

  21 września 2017 at 23:30

  I am often to blogging and i really appreciate your content. The article has really peaks my interest. I am going to bookmark your site and keep checking for new information.

 80. escape room dallas

  22 września 2017 at 08:33

  This site was… how do you say it? Relevant!! Finally I have found something which helped me. Thanks!

 81. Gail

  23 września 2017 at 00:55

  I loved as much as you’ll receive carried out right here.
  The sketch is tasteful, your authored subject matter stylish.
  nonetheless, you command get got an shakiness over that you wish be delivering the following.

  unwell unquestionably come further formerly again as exactly the same nearly a lot often inside case you shield
  this hike.

 82. Wendy

  23 września 2017 at 11:39

  It’s nearly impossible to find educated people in this particular topic,
  but you sound like you know what you’re talking about!

  Thanks

 83. Jefferey

  23 września 2017 at 13:13

  What’s Happening i’m new to this, I stumbled upon this I’ve discovered It absolutely
  helpful and it has aided me out loads. I hope to
  contribute & aid other customers like its aided me. Great
  job.

 84. Aimee

  23 września 2017 at 23:09

  Asking questions are in fact nice thing if you are not understanding anything totally, except this post gives good understanding
  even.

 85. Aubrey

  24 września 2017 at 10:37

  Attractive section of content. I just stumbled upon your blog and in accession capital to assert that I get in fact enjoyed
  account your blog posts. Any way I’ll be subscribing to your feeds and even I achievement you access consistently rapidly.

 86. росклиник.xn--p1ai

  24 września 2017 at 14:31

  It’s remarkable in support of me to have a web site, which is useful in support of my experience.
  thanks admin

 87. Claudio

  24 września 2017 at 22:15

  Wow, superb blog layout! How long have you been blogging for?
  you made blogging look easy. The overall look of your web site is excellent, let alone the content!

 88. fredericovieiracarneiro.com

  25 września 2017 at 14:42

  Pretty great post. I simply stumbled upon your weblog and
  wished to say that I have really enjoyed surfing around your blog posts.
  In any case I will be subscribing on your feed and I am hoping you write once more very soon!

 89. Gladys

  25 września 2017 at 15:58

  This piece of writing is actually a nice one it helps new web people, who are wishing for blogging.

 90. Verena

  25 września 2017 at 16:50

  Nice post. I learn something totally new and challenging on blogs I stumbleupon everyday.
  It will always be useful to read through content from other writers
  and use something from their sites.

 91. escape room fort worth

  25 września 2017 at 19:30

  This is a topic which is near to my heart… Cheers! Exactly where are your contact details though?

 92. Genesis

  26 września 2017 at 08:02

  Good site you have got here.. It’s hard to find high quality writing like
  yours nowadays. I seriously appreciate people like you!
  Take care!!

 93. http://etailogic.com

  26 września 2017 at 08:14

  I blog often and I seriously thank you for your content.
  This great article has really peaked my interest. I am going to take a note
  of your site and keep checking for new details about once
  a week. I opted in for your RSS feed as well.

 94. escape room southlake

  26 września 2017 at 10:52

  Hello there! This blog post could not be written much better! Looking through this article reminds me of my previous roommate! He continually kept preaching about this. I am going to send this information to him. Pretty sure he’s going to have a good read. I appreciate you for sharing!

 95. Melva

  26 września 2017 at 19:01

  I know this web site gives quality dependent articles or
  reviews and additional stuff, is there any other web page
  which presents these data in quality?

 96. bileti london

  27 września 2017 at 00:14

  The next time I read a blog, I hope that it doesnt disappoint me as much as this one. I mean, I know it was my choice to read, but I actually thought youd have something interesting to say. All I hear is a bunch of whining about something that you could fix if you werent too busy looking for attention.

 97. apply for pr

  27 września 2017 at 10:00

  Great post there! Keep it up!

 98. emotions lyrics destiny's child

  27 września 2017 at 10:16

  The Zune concentrates upon becoming a Portable Media Player. Not a net browser. Not a sport machine. Maybe within just the future it will do even far better inside of those areas, still for previously it’s a outstanding course in the direction of organize and listen in direction of your songs and flicks, and is without peer inside that respect. The iPod’s benefits are its world wide web going to and apps. If these good more compelling, potentially it is your least difficult conclusion.

 99. escape room plano

  27 września 2017 at 11:06

  Good post! We will be linking to this particularly great post on our website. Keep up the great writing.

 100. gwjna.org

  27 września 2017 at 13:02

  I have to thank you for the efforts you’ve put in penning this
  site. I’m hoping to check out the same high-grade blog posts by
  you in the future as well. In fact, your creative writing abilities has encouraged me to get my very own website now 😉

 101. www.chelseachris.com

  27 września 2017 at 21:10

  Hello mates, fastidious paragraph and nice arguments commented at this place, I am
  actually enjoying by these.

 102. Lelio Vieira Carneiro Junior

  28 września 2017 at 00:55

  You ought to take part in a contest for one of the greatest blogs on the net.
  I will highly recommend this web site!

 103. Alexandra

  28 września 2017 at 12:13

  If you want to improve your knowledge only keep visiting this web page and be updated with the hottest gossip posted here.

 104. soccer sweat shirts

  28 września 2017 at 15:53

  It’s perfect time to make some plans for the future
  and it’s time to be happy. I’ve read this post and
  if I could I want to suggest you some interesting things or advice.
  Perhaps you could write next articles referring to this article.
  I wish to read more things about it!

 105. Travis

  29 września 2017 at 05:40

  Please let me know if you’re looking for a article writer for your site.
  You have some really good posts and I feel I would be a
  good asset. If you ever want to take some of the load off, I’d
  love to write some material for your blog in exchange for a link
  back to mine. Please blast me an e-mail if interested. Thanks!

 106. teamfastlane.com

  29 września 2017 at 10:32

  I want to to thank you for this fantastic read!! I absolutely enjoyed every little
  bit of it. I have got you bookmarked to look at new things
  you post…

 107. huiy.cn.com

  29 września 2017 at 11:14

  Thanks in favor of sharing such a good thinking, paragraph is nice, thats why
  i have read it entirely

 108. right timex look

  30 września 2017 at 04:11

  Heya i’m for the primary time here. I found this board and I in finding It truly helpful & it helped me out
  much. I am hoping to present one thing back and aid others
  such as you helped me.

 109. dadadoveiga.info

  2 października 2017 at 03:00

  Pretty great post. I just stumbled upon your weblog and
  wanted to mention that I have truly loved browsing your weblog
  posts. After all I’ll be subscribing for your feed and I’m hoping you write again soon!

 110. Rosaria

  2 października 2017 at 05:24

  What’s up to all, how is everything, I think every one is getting
  more from this website, and your views are fastidious in support of new
  viewers.

 111. heart muscle

  2 października 2017 at 14:38

  At this time it seems like Expression Engine is the top
  blogging platform available right now. (from what I’ve
  read) Is that what you are using on your blog?

 112. lime green and black fascinator

  2 października 2017 at 21:50

  Hey there, You have done a great job. I’ll definitely digg it and personally suggest to my friends. I’m sure they’ll be benefited from this website.

 113. travel magazine

  3 października 2017 at 00:07

  Very rapidly this web page will be famous amid all blogging and
  site-building users, due to it’s fastidious posts

 114. Luiz Gastao Bittencourt da Silva

  3 października 2017 at 03:03

  This paragraph is in fact a good one it helps new net people, who are wishing
  in favor of blogging.

 115. jordan soccer jersey

  3 października 2017 at 03:55

  Hello, its nice article about media print, we all understand media is a impressive
  source of facts.

 116. Alana

  3 października 2017 at 09:45

  Superb, what a web site it is! This web site gives valuable
  facts to us, keep it up.

 117. soccer jerseys well-marked

  3 października 2017 at 21:35

  Greate post. Keep writing such kind of information on your blog.

  Im really impressed by your site.
  Hello there, You’ve performed an incredible job. I will certainly digg it and
  for my part recommend to my friends. I am sure they will
  be benefited from this site.

 118. escape room euless

  4 października 2017 at 04:46

  This website was… how do you say it? Relevant!! Finally I have found something that helped me. Thanks a lot!

 119. new comedy video

  5 października 2017 at 02:50

  I know old school Facebook pros would love this. Your writing style reminds me of my mom back in Missouri. I shared this on my website and 93 of my friends have already read it.

 120. Hermosa Beach

  5 października 2017 at 05:53

  I have been surfing on-line more than 3 hours today. Really Cool!

 121. heart disease multiply

  5 października 2017 at 10:32

  Excellent blog here! Additionally your site loads up very fast!
  What web host are you the use of? Can I get your affiliate link for your host?

  I wish my website loaded up as quickly as yours lol

 122. percolator on stove

  5 października 2017 at 12:13

  I am writing to let you know what a wonderful encounter my wife’s princess found going through your web site. She even learned some things, including what it is like to have an incredible giving style to make the mediocre ones easily fully grasp chosen hard to do matters. You undoubtedly exceeded our expectations. I appreciate you for giving the useful, trusted, educational as well as easy tips about your topic to Lizeth.

 123. Antwan Tumbleson

  7 października 2017 at 01:54

  I enjoy you because of your entire hard work on this web site. My mom really loves carrying out investigations and it is easy to understand why. Almost all know all concerning the lively method you deliver functional techniques by means of the web site and even welcome response from other people on this topic so our child is undoubtedly studying a great deal. Take pleasure in the remaining portion of the new year. You are conducting a powerful job.

 124. www.thetelecommunications.net

  7 października 2017 at 05:52

  Sorry for the large evaluation, but I’m particularly loving the fresh new Zune, and count on this, as properly as the Good opinions some other people comprise prepared, will guidance oneself make a decision if it is really the directly final decision for oneself.

 125. www.mipedu.nhc.ac.uk

  7 października 2017 at 06:20

  It’s very simple to find out any topic on web as compared to textbooks, as I found this paragraph at this site.

 126. Lara Hathcock

  7 października 2017 at 19:46

  Somebody essentially lend a hand to make severely articles I’d state. That is the first time I frequented your website page and up to now? I amazed with the analysis you made to create this particular put up incredible. Magnificent process!

 127. traveling wilburys

  8 października 2017 at 02:20

  Having read this I believed it was rather informative.
  I appreciate you finding the time and effort
  to put this information together. I once again find myself spending
  a significant amount of time both reading and posting
  comments. But so what, it was still worthwhile!

 128. pay monthly phone

  8 października 2017 at 04:34

  Hmm is anyone else having problems with the pictures on this blog loading?
  I’m trying to determine if its a problem on my end or if it’s the blog.
  Any suggestions would be greatly appreciated.

 129. developing heart disease

  8 października 2017 at 12:30

  Hmm it appears like your blog ate my first comment (it was extremely long) so I guess I’ll
  just sum it up what I wrote and say, I’m thoroughly enjoying your blog.
  I too am an aspiring blog writer but I’m still new to the whole thing.

  Do you have any helpful hints for beginner blog writers?
  I’d certainly appreciate it.

 130. best dating

  8 października 2017 at 15:59

  Hi there Dear, are you truly visiting this site on a regular basis, if so after that you will without
  doubt take good know-how.

 131. Bobby

  8 października 2017 at 18:14

  Saved as a favorite, I love your web site!

 132. cause fatal heart

  9 października 2017 at 03:21

  Wow, fantastic blog structure! How lengthy have you been blogging for?
  you made running a blog glance easy. The total glance of your
  web site is great, as well as the content material!

 133. South San Jose Muncheez

  9 października 2017 at 09:04

  Your article is amazing! Got sucked into your page for the last hour. Your points are well made.

 134. traveling wilburys

  9 października 2017 at 10:35

  Great goods from you, man. I have understand your stuff previous to and you’re just extremely magnificent.
  I actually like what you have acquired here, really
  like what you’re stating and the way in which
  you say it. You make it enjoyable and you still take care of to keep it sensible.
  I can not wait to read much more from you. This is actually a great website.

 135. pokerdewa

  9 października 2017 at 11:16

  Zune and iPod: Most men and women review the Zune toward the Touch, but once looking at how thin and incredibly little and light it is, I acquire it in the direction of be a quite one of a kind hybrid that brings together traits of both equally the Contact and the Nano. It is really extremely colourful and lovely OLED screen is a little more compact than the touch screen, nevertheless the participant itself feels reasonably a little bit smaller sized and lighter. It weighs with regards to 2/3 as a lot, and is appreciably more compact within width and top, When becoming just a hair thicker.

 136. heart disease

  9 października 2017 at 12:02

  Very good article. I am dealing with some of these
  issues as well..

 137. travel magazine

  9 października 2017 at 12:13

  My brother recommended I would possibly like this
  website. He was once entirely right. This post truly made
  my day. You can not consider just how much time I had spent for this
  information! Thank you!

 138. soccer jerseys well-marked

  9 października 2017 at 13:12

  I every time used to study piece of writing in news papers but
  now as I am a user of internet thus from now I am using net for
  articles, thanks to web.

 139. pub apps

  9 października 2017 at 17:10

  I am trying to learn more on this field. I have added your write up to my Website

 140. Hi Dear, are you in fact visiting this web site daily, if so then you
  will definitely obtain good knowledge.

 141. Itamar Serpa Fernandes

  11 października 2017 at 05:03

  These are genuinely wonderful ideas in about
  blogging. You have touched some fastidious factors here.

  Any way keep up wrinting.

 142. bandar bola terbesar

  11 października 2017 at 06:35

  This is getting to be a little bit a lot more subjective, nonetheless I considerably favor the Zune Market. The interface is colourful, includes excess flair, and some great options including ‚Mixview’ that allow you abruptly look at similar albums, new music, or other customers equivalent in direction of what you’re listening toward. Clicking on a single of these will centre upon that product or service, and an additional mounted of „neighbors” will appear into belief, permitting you toward navigate in close proximity to studying as a result of very similar artists, audio, or people. Chatting of people, the Zune „Social” is as well outstanding enjoyable, letting oneself track down other people with shared tastes and getting mates with them. Yourself then can hear in direction of a playlist designed dependent on an amalgamation of what all your mates are listening in the direction of, which is on top of that exciting. All those fearful with privacy will be relieved in direction of notice on your own can protect against the public against viewing your personal listening patterns if your self thus decide.

 143. soccer jersey

  12 października 2017 at 02:31

  certainly like your web-site however you have to take a look at the spelling on quite a few of your
  posts. A number of them are rife with spelling issues and I to find it
  very troublesome to tell the truth on the other hand I’ll certainly come again again.

 144. recycling of electronics

  13 października 2017 at 10:32

  Some really prize content on this website , bookmarked .

 145. Pearle Bazarte

  14 października 2017 at 23:49

  I’ll immediately take hold of your rss feed as I can’t in finding your e-mail subscription link or e-newsletter service. Do you have any? Please allow me understand in order that I may just subscribe. Thanks.

 146. resource

  15 października 2017 at 04:38

  The Zune concentrates on currently being a Portable Media Player. Not a world-wide-web browser. Not a activity machine. Perhaps within the long term it will do even better within these areas, still for currently it is a superior path in the direction of prepare and listen in direction of your audio and motion pictures, and is devoid of peer inside of that respect. The iPod’s rewards are its internet going to and applications. If individuals sound extra powerful, perhaps it is your most straightforward determination.

 147. Palo Alto marijuana

  15 października 2017 at 09:51

  I am not even kidding, you are spot on with this. Thank you for writing this great write up. I could not resist commenting. Without proper research, your readers will not be interested and you would lose credibility. This stuff is great.

 148. http://amprom.org

  15 października 2017 at 09:57

  I know this if off topic but I’m looking into starting my own weblog and was wondering what all is needed to get set up?
  I’m assuming having a blog like yours would cost a pretty penny?
  I’m not very web savvy so I’m not 100% sure.

  Any recommendations or advice would be greatly appreciated.
  Kudos

 149. Mike Stazenski

  15 października 2017 at 22:47

  Thank you for the auspicious writeup. It in reality was once a entertainment account it. Look complex to more delivered agreeable from you! By the way, how could we be in contact?

 150. http://www.assemblybuildings.co.uk/

  16 października 2017 at 04:48

  That is a good tip particularly to those new to the blogosphere.

  Short but very precise information… Appreciate your sharing this one.
  A must read post!

 151. Dana Widick

  16 października 2017 at 09:05

  Wow, amazing blog structure! How long have you been running a blog for? you make running a blog glance easy. The whole look of your website is great, as well as the content material!

 152. cannabis dispensary

  16 października 2017 at 13:34

  Exceptionally well written! Thank you for sharing your info. Exceptionally well written! This guy I used to know enjoys your article. Try to make the guest post as great as possible by promoting and dropping links.

 153. San Leandro weed

  17 października 2017 at 04:23

  Fantastic website! I like technology speaker but I’ve always been a supporter of marijuana apps. I will bookmark this website.

 154. Itamar Serpa Fernandes

  18 października 2017 at 02:04

  Nice answers in return of this difficulty with real arguments and describing everything on the topic
  of that.

 155. weed edible

  18 października 2017 at 02:46

  I am bored to death at work so I decided to browse your website on my iphone during lunch break. Thanks for the advice! When I turned on my lap top this website was already loaded. I bet you do crossword puzzles in ink.

 156. Umanizzare presídios

  18 października 2017 at 04:32

  I really like what you guys are up too. This kind of clever work
  and coverage! Keep up the great works guys I’ve you guys to my own blogroll.

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra