Z zagranicy

Niemiecki prezydent apeluje o jedność w obliczu zamachów

2012-06-05_bundespraesident_joachim_gauck_berlin– W czasach terrorystycznych ataków nie powinniśmy pogłębiać rowów dzielących nasze społeczeństwo. – mówił po zamachu w Berlinie prezydent Niemiec Joachim Gauck.

Prezydent Joachim Gauck w przemówieniu z okazji świąt Bożego Narodzenia apelował do Niemców o umiar i szacunek dla politycznych przeciwników.  Pomimo zagrożenia atakami terrorystycznymi. Jego zdaniem obywatele mogą mieć zaufanie do państwa. – Terror, który obserwujemy od lat na świecie, wdarł się nagle do naszej stolicy. Wielu zmarłych i rannych na jednym z berlińskich jarmarków do głębi nas przeraziło i wzburzyło. (…) Odczuwamy strach, lecz strach nie zapanował nad nami, odczuwamy bezsilność, lecz bezsilność nie sparaliżowała nas, odczuwamy gniew, lecz gniew nie zapanował nad nami. Zwarliśmy szeregi jako wspólnota tych, którzy bronią postaw humanitarnych. W czasach terrorystycznych ataków nie powinniśmy pogłębiać rowów dzielących nasze społeczeństwo, nie powinniśmy też podejrzewać całych grup, ani obarczać odpowiedzialnością zbiorową polityków. Konieczne jest zachowanie umiaru i wykazanie szacunku dla politycznego przeciwnika. Jego zdaniem państwo niemieckie „zasługuje na zaufanie obywateli” – także obecnie, gdy boryka się z nierozwiązanymi problemami. (…) Chrześcijańskim przesłaniem Bożego Narodzenia jest miłość. To przesłanie może nas zainspirować do życia pełnego wrażliwości i skierowanego na pomoc innym. Jeżeli tak się stanie, to gniew i złość nie przekształcą się w nienawiść –  powiedział Gauck w przemówieniu telewizyjnym wyemitowanym w niedzielę wieczorem w pierwszym programie stacji publicznej ARD.

 

Jeżeli podobają Ci się materiały publicystów portalu Prawy.pl wesprzyj budowę Europejskiego Centrum Pomocy Rodzinie im. św. Jana Pawła II poprzez dokonanie wpłaty na konto Fundacji SOS Obrony Poczętego Życia: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001. Pomóż leczyć ciężko chore dzieci.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

1 komentarz

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra