Z kraju

Dezinformują rodziców, a konsekwencje poniosą dzieci

prawy.pl_images_nowe_stories_zdrowie_szczepionkaW TVP ukazał się materiał filmowy promujący szczepienia dzieci, w tym przede wszystkim szczepienia przeciwko pneumokokom, w którym osoby ostrzegające przed niepożądanymi odczynami poszczepiennymi ukazane zostały jako „ruch antyszczepionkowy”, na dodatek składający się niemalże z samych szaleńców, ponieważ zdaniem autora tego materiału istnienie niepożądanych odczynów poszczepiennych nie zostało udowodnione. Co więcej, powyższy materiał w sposób niepozostawiający wątpliwości zarzucał owemu „ruchowi antyszczepionkowemu”, iż jest on rzekomo odpowiedzialny za pneumokokową epidemię wśród dzieci. O większą skalę manipulacji naprawdę trudno.

Przede wszystkim należy zacząć od tego, że – o czym już wielokrotnie pisałam, niemniej kłamstwo to powraca niczym bumerang – w Polsce nie mamy do czynienia z ruchem antyszczepionkowym, ale z ruchem na rzecz bezpiecznych szczepień i to właśnie w tym celu powstało stowarzyszenie STOP-NOP. Po drugie nie jest prawdą, że istnienie niepożądanych odczynów poszczepiennych nie zostało udowodnione – wystarczy poczytać trochę zagranicznej prasy branżowej, a oczy otworzą się szeroko. Jeżeli do tego zapoznamy się z wyrokami sądów w sprawie odszkodowań dla dzieci dotkniętych trwałą niezdolnością do normalnego funkcjonowania czy niepełnosprawnością w wyniku szczepień, to otworzą się jeszcze szerzej. Pytanie, czy autor materiału o szczepieniach wyemitowanego przez TVP wykazał się jedynie niekompetencją, czy też celowo i systemowo siał propagandę? Ale tej kwestii chyba nie rozstrzygniemy…

Co więcej w materiale nie znalazła się żadna informacja na temat rzeczywistego działania szczepionki przeciwko pneumokokom. Podane zostało jedynie twierdzenie, że im większa wyszczepialność, tym mniejsza liczba zachorowań, a to znowu nie jest prawdą.

Jak zauważa Dorota Sienkiewicz, lekarz pediatra od lat zajmująca się rehabilitacją dzieci „jeśli chodzi o pneumokoki to mamy 90 serotypów pneumokoków”. – Powstały szczepionki, pierwsza była siedmiowalentna, która w tej chwili jest nie stosowana i następne dziesięciowalentne i trzynastowalentna w Europie i Stanach Zjednoczonych. Ja chciałabym powiedzieć o takim zjawisku, które zostało opisane i jest opisywane w świecie w publikacjach, w czasopismach medycznych. Zjawisko, które się nazywa zastępowaniem szczepu. Z badań wynika, że wskutek stosowania szczepionek przeciw pneumokokom obniżyła się zapadalność na choroby pneumokokowe wywołane przez niektóre szczepy, ale jednocześnie wzrosła ilość przypadków wywołanych przez inne szczepy – zauważyła. – Niektóre z nowych szczepów są wysoce zjadliwe i oporne na działanie antybiotyków ponadto szczepienia dzieci przeciwko pneumokokom znacząco zwiększyły ryzyko występowania inwazyjnych chorób pneumokokowych u dorosłych – dodała.

– Epidemiology 2013 rok, tytuł „Konkurencja między szczepami Streptococcus pneumoniae. Implikacje dla indukowanych drogą szczepień serotypów zastępujących w procesie kolonizacji i rozwoju choroby. Nieco wcześniejsze, 2009 rok Pediatrix “Stały wpływ skoniugowanej szczepionki przeciwko pneumokokom na nosicielstwo wśród małych dzieci”. W tym badaniu stwierdzono, że pierwotny wskaźnik zapadalności na inwazyjne choroby pneumokokowe, uległ obniżeniu po powszechnych szczepieniach dzieci. Ale wzrósł, kiedy szczepy nieszczepionkowe zastąpiły te, na które szczepionki były ukierunkowane. Myślę, że badania kieleckie, które pokazały świetnie, że rzeczywiście po wprowadzeniu szczepionki pneumokokowej obniżyła się zapadalność na choroby pneumokokowe (inwazyjne, wśród dzieci), jednocześnie zmniejszyło się nosicielstwo. Także tutaj też to zaobserwowano, ale pytanie czy w Kielcach prowadzono badania dalsze, wieloletnie, czy nie było tego efektu. Dalszy wniosek z tego badania: istnieją dane wskazujące, że oporne na antybiotyki szczepy inwazyjnych chorób pneumokokowych powstały w wyniku rekombinacji szczepów szczepionkowych i nieszczepionkowych. Kolejne badanie, 2014 rok, prowadzone w Japonii na temat CPV7. Siedem szczepów pneumokoków, na które ukierunkowana jest szczepionka praktycznie zniknęło, ale w skutek zjawiska zastępowania szczepów całkowity wskaźnik występowania pneumokoków nie uległ zmianie. Badanie 2010 rok: ponowny wzrost zapadalności na pneumokokowe zapalenia opon mózgowych w północnej Francji wskutek zastępowania serotypów. Badanie 2014 rok ze Stanów Zjednoczonych: Wpływ 13-walentnej skoniugowanej szczepionki przeciwko pneumokokom na nosicielstwo Streptococcus pneumoniae u małych dzieci. W kwietniu 2010 roku szczepionka przeciwko pneumokokom 13-walentna zastąpiła wcześniejszą 7-walentną ukierunkowana na 7 szczepów. U zdrowych dzieci w wieku 6 – 23 miesiące wystąpił spadek nosicielstwa szczepów pneumokoków. I tutaj to też Kielce to obserwowały, prawda? Że nosicielstwo było kilkuprocentowe w przeciwieństwie do grupy nieszczepionej, gdzie było około pięćdziesięcioprocentowe (to były te badania Kieleckie), więc tutaj to tez obserwowano. Ale u wszystkich dzieci nastąpił wzrost nosicielstwa szczepów nieszczepionkowych. Szczepionka była nieskuteczna u dzieci starszych, a niektóre z nieszczepionkowych szczepów są oporne na antybiotyki. I to co się przewija w tych pracach, to te szczepy nieszczepionkowe, które się jakby uaktywniają, są bardziej oporne na antybiotyki i są bardziej zjadliwe. 2013 rok tutaj pokusili się autorzy o taki matematyczny model zastępowania serotypów w nosicielstwie pneumokoków po sczepieniu. Dane w tej pracy wskazują, że powszechne szczepienie PCV13, szczepionka ukierunkowana na 13 szczepów, nie obniży całkowitej prewalencji chorób pneumokokowych, ponieważ spadek liczebności szczepów szczepionkowych zostanie zneutralizowany wzrostem liczebności szczepów nieszczepionkowych – wyliczała Dorota Sienkiewicz.

– Chcę powiedzieć jeszcze jedno, już kiedyś mówiłam, że według Amerykańskiego Stowarzyszenia ds. Żywienia Enteralnego i Parenteralnego, bezpieczna dawka spożycia doustnego aluminium to jest 5 mikrogram na kilogram na dobę. W Synflorixie jest 500 mikrogram, które dziecko dostaje jednorazowo, a powtarza się dwu- lub trzykrotnie. W Prevenarze jest 13, jest mniej, czyli 0,125 miligrama, prawda? Czyli ta szczepionka Prevenar jest bezpieczniejsza. Tutaj państwo, w świetle jupiterów, czy w świetle kamer i pan minister i pan doktor Hamankiewicz szczepiliście się szczepionką, żeby pokazać, że nie ma się czego bać. Natomiast nie wzięliście państwo pod uwagę odniesienia do masy ciała. Małe dziecko waży 5 kilo, 4 kilo, więc myślę, że pan minister mógłby się zaczepić taką szczepionką 10-krotną, nie wiem ile pan waży, tak? – czy 15-krotną. Chcę powiedzieć, że rodzice to są inteligentni ludzie, oni natychmiast to wyłapali i tego typu akcja nie przysparza zaufania do systemu szczepień, tylko budzi jeszcze większe wątpliwości – wytknęła resortowi zdrowia, dodając iż może warto byłoby się zastanowić, czy jednak nie utrzymać szczepień przeciwko pneumokokom w grupach ryzyka szczepionką lepszą, czyli Prevenar 13, mniej reaktogenną, jako że ta zamówiona przez ministerstwo może – co wykazały doświadczenia Stanów Zjednoczonych – prowadzić nawet do zgonu dziecka.

Zresztą, jeżeli ktokolwiek ma jakiekolwiek wątpliwości w kwestii szczepień, warto zapoznać się z dostępnymi na stronach internetowych ulotkami dotyczącymi składu poszczególnych szczepionek – wówczas wszystko stanie się zupełnie jasne.

Swoją drogą jest zastanawiające, że Ministerstwo Zdrowia, zamiast walczyć z koncernami farmaceutycznymi o bezpieczne szczepionki dla dzieci, to walczy z rodzicami, chcącymi uchronić swoje pociechy przed poważnymi powikłaniami zdrowotnymi.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

160 komentarzy

160 Komentarzy

 1. tata

  28 grudnia 2016 at 10:20

  Czemu nikt nie poda TVP do sądu za kłamstwa? Czy liderom STOPNOP jest na rękę taka sytuacja? Sochę podano do sądu za petycję. Czemu STOPNOP nie poda TVP do sądu za celowe działanie na niekorzyść stowarzyszenia?

 2. Maciek

  28 grudnia 2016 at 10:25

  Pojawienie się szczepów odpornych na antybiotyki raczej nie jest spowodowanie szczepieniami ,ale stosowaniem antybiotyków właśnie . Dokładnie takie same argumenty jakie przeciw szczepionkom można wyciągnąć także przeciw antybiotykom . Także powodują skutki uboczne , także mogą wystąpić powikłania ,także zdarzały się wypadki śmiertelne po zastosowaniu np. w przypadku uczulenia na penicyliny . Niestety tak jest właściwie ze wszystkimi lekami . Nie da się do tego podejść inaczej niż całościowy statystyczny rachunek zysków i strat ,a jednostkowych tragicznych przypadków nie da się w medycynie wyeliminować ,mimo „najlepszej” dobrej woli i przedsięwziętych wszelkich środków bezpieczeństwa . Medycyna to fizyczna ingerencja w organizm człowieka i nigdy nie sposób przewidzieć wszystkich konsekwencji podjętych działań .

  A taki poważny problem rysujący się na horyzoncie ,to brak skutecznych antybiotyków . Nowych tego typu substancji nie odkrywa się zbyt wiele ,natomiast w wyniku powszechnego użycia coraz więcej zarazków uzyskuje odporność np. prątki gruźlicy ,czy „przysłowiowy” gronkowiec złocisty.

  Natomiast co do OBOWIĄZKOWYCH szczepień ,to rzeczywiście jest to jakaś niekonsekwencja . W tej chwili do wszelkich pozostałych działań medycznych jest wymagana DOBROWOLNA ZGODA PACJENTA .

  • Soroka

   28 grudnia 2016 at 10:48

   A o tym, że nowoczesne pożywienie, czyli wszelkie mięsa hodowane w fermach, gdzie antybiotyki, hormony i inne świństwo leje się tonami, zapominamy?
   Normalne rolnictwo zostało w Polsce wykończone i teraz faszeruje się hołotę wszelkim syfem.

   • Maciek

    28 grudnia 2016 at 10:58

    Ależ oczywiście ,to także przyspiesza proces zaniku skuteczności antybiotyków .

 3. Jola

  28 grudnia 2016 at 10:33

  Cel jest jeden, i niezmienny, zdegradować Ewangelię i samego Jezusa Chrystusa do roli jednego z wielu myślicieli, wymazać z pamięci karę za grzech Sodomy, wymazać z pamięci Apokalipsę, zatem hulaj dusza piekła nie ma, za to jest niczym nieograniczone Miłosierdzie Boże, stąd rozwalić rodzinę, rozwinąć aborcję, zniewolić polskie kobiety i matki, zniewolić seksem dzieci, wpoić ludziom zachowania pedofilskie, homo i LGBTI m.in. poprzez pornografię i zmianę prawa na masońskie, wymieszać kulturowo i religijnie oraz rozgrzać emocjonalnie dzieci i rodziny, nakarmić GMO, opryskać niepokornych chemikaliami, zaszczepić pokornych, wyeliminować lub przykuć do „medycyny”, zwiększyć deficyt budżetowy do niewypłacalności, a państwa narodowe same się rozwalą, skutkiem tego, pasożytniczy rząd światowy NWO będzie realizował z góry przyjęty program, nowy masoński porządek świata, o czym dużo w sieci, wystarczy wpisać NWO i czytać.
  Ratunek dla społeczeństw, to państwa narodowe, bowiem Ewangelia odwołuje się do narodów, przez narody przyjdzie zbawienie, a przede wszystkim pilna koniecznością dla Polski Intronizacja Jezusa Chrystusa na Króla Polski, w narodzie oraz w państwie Polskim, zobacz Służebnica Boża Rozalia Celakówna, a także Św. Maksymilian Kolbe, papież Św. Pius X. Pozwólmy działać Jezusowi Chrystusowi i Duchowi Świętemu w narodzie Polskim bowiem sami, i ślepi, zmierzamy do zagłady i w czeluści piekielne!

  • Marrti

   30 grudnia 2016 at 11:51

   Haha przedawkowalas szczepionke.

   • Paweł

    4 stycznia 2017 at 03:52

    Jesteś tego pewien?
    A może to Tobie ten śmiech w gardle stanie jak staniesz przed Stwórcą!

 4. Soroka

  28 grudnia 2016 at 10:51

  No cóż, odrzucili Polacy Boga, a zwrócili się do mamony, zapominając o tym że w mamoniarstwie słowo „dobro wspólne”, to pusty frazes, służący jedynie złoczyńcom do okłamywania prostaczków.
  W mamoniarstwie wszystko robi się dla pieniędzy, a nie dla ludzi.

  • JARO

   29 grudnia 2016 at 04:07

   chciałbym uściślić Pana wypowiedź i się upewnić – chodzi Panu o mamoniarzy z Ministerstwa (Nie)zdrowia, którzy biorą mamonę od firm farmaceutycznych i stręczą nam zatrute ołowiem i aluminium szczepionki i do tego jako obowiązkowe bez możliwości odmówienia ich przyjęcia, za to z dużymi karami za odmowę przyjęcia dla rodziców dzieci (lub opiekunów)?

 5. lalka

  28 grudnia 2016 at 19:01

 6. JARO

  29 grudnia 2016 at 04:12

  i jeszcze jedno – polecam dwa artykuły w tych tematach ze strony 36 i 37 w Warszawskiej Gazecie nr 50 (496) z dn. 16-22 grudnia 2016r.

 7. Augusto de Arruda Botelho

  16 marca 2017 at 19:26

  Great website. Lots of helpful info here. I am sending it to some buddies ans additionally sharing in delicious.
  And certainly, thanks for your effort!

 8. Karri

  19 marca 2017 at 08:07

  We’re a gaggle of volunteers and opening a new scheme in our community.

  Your website provided us with useful information to work on. You have done an impressive job and our whole community can be thankful to you.

 9. Karolin

  21 marca 2017 at 01:25

  It’s genuinely very difficult in this full of activity life to listen news on Television,
  thus I simply use internet for that reason, and obtain the
  most recent information.

 10. Itamar Serpa Fernandes

  21 marca 2017 at 05:33

  I like reading an article that can make men and women think.
  Also, many thanks for allowing for me to comment!

 11. Monte

  21 marca 2017 at 14:03

  I am regular reader, how are you everybody? This post posted at
  this web site is really fastidious.

 12. Felisha

  21 marca 2017 at 16:23

  I like the valuable info you provide in your articles.
  I’ll bookmark your blog and check again here regularly.
  I am quite sure I will learn lots of new stuff right here!
  Good luck for the next!

 13. Shavonne

  21 marca 2017 at 18:16

  I like the valuable info you provide in your articles.

  I’ll bookmark your weblog and check again here regularly.
  I am quite certain I will learn many new stuff right here!
  Good luck for the next!

 14. social media financial

  22 marca 2017 at 06:36

  That is really interesting, You’re a very professional blogger.
  I have joined your rss feed and sit up for searching for more of your great post.
  Also, I’ve shared your website in my social networks

 15. provide spa treatment

  22 marca 2017 at 07:30

  I know this if off topic but I’m looking into starting my
  own weblog and was curious what all is needed to get set up?

  I’m assuming having a blog like yours would cost a pretty penny?
  I’m not very web savvy so I’m not 100% sure. Any suggestions or advice would be greatly appreciated.
  Thanks

 16. best web designing

  22 marca 2017 at 07:38

  Greetings! Quick question that’s entirely off topic.
  Do you know how to make your site mobile friendly?
  My site looks weird when viewing from my iphone4.
  I’m trying to find a theme or plugin that might be able to correct
  this problem. If you have any suggestions, please share.
  Thank you!

 17. Lora

  23 marca 2017 at 06:12

  Hi! I’ve been reading your blog for a while now and finally got the courage to go ahead and give you a shout out from Atascocita Tx!
  Just wanted to say keep up the good work!

 18. marketing consultancy helps

  23 marca 2017 at 22:13

  Great post. I was checking constantly this blog
  and I’m impressed! Extremely useful information particularly the last
  part 🙂 I care for such info a lot. I was looking for
  this certain info for a very long time. Thank you and best of luck.

 19. lotto system

  24 marca 2017 at 00:46

  Attractive section of content. I just stumbled upon your website and in accession capital to assert that I get in fact enjoyed account your blog
  posts. Anyway I will be subscribing to your feeds and even I achievement you
  access consistently quickly.

 20. definitely shed weight

  24 marca 2017 at 02:03

  you are really a good webmaster. The website loading pace is
  incredible. It seems that you are doing any distinctive
  trick. Moreover, The contents are masterpiece. you’ve done a magnificent task in this matter!

 21. Margaret

  26 marca 2017 at 12:45

  Excellent site you have here but I was wondering if you knew of any user discussion forums that cover the same topics talked about
  in this article? I’d really like to be a part of group where I can get advice from other knowledgeable people that share the same interest.

  If you have any suggestions, please let me know. Thank you!

 22. Itamar Serpa Fernandes

  26 marca 2017 at 13:37

  Hi, I do believe this is a great website. I
  stumbledupon it 😉 I may come back yet again since I saved as a favorite it.

  Money and freedom is the best way to change, may you be rich and continue to guide others.

 23. Egli Diana Pinto

  28 marca 2017 at 03:22

  Appreciating the persistence you put into your site
  and in depth information you offer. It’s good to come across a blog every once in a
  while that isn’t the same unwanted rehashed material.

  Wonderful read! I’ve saved your site and I’m including your RSS
  feeds to my Google account.

 24. Itamar Serpa Fernandes

  28 marca 2017 at 15:26

  Hi! I could have sworn I’ve been to this website
  before but after browsing through some of the post I
  realized it’s new to me. Anyhow, I’m definitely glad I found it and I’ll be bookmarking and checking back often!

 25. suitable financial

  29 marca 2017 at 07:21

  I every time spent my half an hour to read this
  website’s posts all the time along with a cup of coffee.

 26. bike ride

  31 marca 2017 at 03:10

  Hello! I could have sworn I’ve been to this site before but after
  browsing through some of the post I realized
  it’s new to me. Anyways, I’m definitely glad I found it and
  I’ll be book-marking and checking back frequently!

 27. Egli Diana Pinto

  31 marca 2017 at 17:30

  I’d like to find out more? I’d like to find out some additional information.

 28. Kisha

  31 marca 2017 at 19:38

  Write more, thats all I have to say. Literally, it seems as though you relied on the video to make your point.

  You obviously know what youre talking about, why waste your intelligence on just posting
  videos to your site when you could be giving us something enlightening to read?

 29. spinning wheel

  2 kwietnia 2017 at 00:59

  If some one wishes to be updated with most recent
  technologies therefore he must be visit this web page and be up to date daily.

 30. cycle training

  2 kwietnia 2017 at 04:17

  This post gives clear idea in support of the new viewers of blogging,
  that genuinely how to do blogging.

 31. way google

  3 kwietnia 2017 at 03:20

  We’re a gaggle of volunteers and opening a new scheme in our community.
  Your website provided us with helpful information to
  work on. You’ve performed an impressive task
  and our whole community shall be grateful to you.

 32. batik untuk kantor

  3 kwietnia 2017 at 03:24

  Spot on with this write-up, I seriously feel this website needs a great deal
  more attention. I’ll probably be back again to read through more,
  thanks for the advice!

 33. Hayley

  3 kwietnia 2017 at 22:43

  Yes! Finally someone writes about ig.

 34. buying wholesale domain traffic

  4 kwietnia 2017 at 02:58

  I all the time used to study piece of writing in news papers but now as I am a user of internet thus from now I am
  using net for articles, thanks to web.

 35. good website names

  5 kwietnia 2017 at 23:18

  Your style is so unique compared to other folks I have read stuff from.
  Many thanks for posting when you have the opportunity, Guess I’ll just book mark this page.

 36. Fanny

  6 kwietnia 2017 at 02:09

  Hey there! This is my first visit to your blog! We are a team of volunteers and starting a new project in a
  community in the same niche. Your blog provided us beneficial information to work on. You have
  done a wonderful job!

 37. Augusto de Arruda Botelho

  6 kwietnia 2017 at 16:45

  Excellent blog here! Additionally your web site so much
  up very fast! What host are you the usage of? Can I
  get your affiliate link for your host? I want my site loaded up as quickly as yours lol

 38. Augusto de Arruda Botelho

  6 kwietnia 2017 at 17:56

  I just like the valuable information you supply in your articles.
  I will bookmark your weblog and take a look at again right here frequently.
  I’m somewhat certain I’ll be told plenty of new stuff right right here!
  Best of luck for the following!

 39. Tasha

  7 kwietnia 2017 at 22:35

  Excellent post however , I was wanting to know if you could write a litte more on this
  topic? I’d be very thankful if you could elaborate a little bit further.
  Thank you!

 40. Scot

  8 kwietnia 2017 at 12:19

  I’ve been exploring for a little for any high-quality articles or weblog posts in this kind of space .

  Exploring in Yahoo I eventually stumbled upon this site.
  Studying this info So i am glad to show that I’ve an incredibly just right uncanny feeling I found out just what
  I needed. I so much indubitably will make certain to don?t forget this web site and provides it a look on a relentless basis.

 41. search engines

  9 kwietnia 2017 at 04:13

  At this time I am going away to do my breakfast, after having my breakfast coming over
  again to read additional news.

 42. Elmo

  9 kwietnia 2017 at 19:03

  I’m not sure exactly why but this site is loading very slow for me.
  Is anyone else having this issue or is it a problem
  on my end? I’ll check back later on and see if the problem still exists.

 43. Shelli

  10 kwietnia 2017 at 03:44

  I delight in, lead to I discovered just what I was taking a look for.
  You’ve ended my 4 day lengthy hunt! God Bless you man. Have
  a nice day. Bye

 44. Willy

  11 kwietnia 2017 at 01:22

  Heya are using WordPress for your blog platform?
  I’m new to the blog world but I’m trying to get started and set up my own.
  Do you need any coding knowledge to make your own blog? Any
  help would be really appreciated!

 45. ol-digital.com

  11 kwietnia 2017 at 06:12

  Hello, the whole thing is going perfectly here and ofcourse every one is
  sharing facts, that’s genuinely excellent,
  keep up writing.

 46. Retha

  11 kwietnia 2017 at 09:58

  I want to to thank you for this good read!! I definitely enjoyed every
  little bit of it. I’ve got you book-marked to check out new
  stuff you post…

 47. Jina

  11 kwietnia 2017 at 12:34

  Hello there! I could have sworn I’ve been to this blog before but after browsing through
  some of the post I realized it’s new to me.
  Anyhow, I’m definitely glad I found it and I’ll be book-marking and checking back often!

 48. Georges Sadala

  11 kwietnia 2017 at 19:22

  I could not resist commenting. Well written!

 49. Traci

  11 kwietnia 2017 at 19:34

  It’s the best time to make a few plans for
  the future and it’s time to be happy. I’ve learn this submit and if I may just
  I desire to suggest you some interesting
  issues or tips. Perhaps you could write subsequent articles
  referring to this article. I wish to read more things
  about it!

 50. Genevieve

  12 kwietnia 2017 at 07:59

  Since the admin of this website is working, no question very soon it will be
  renowned, due to its quality contents.

 51. car computer exchange

  12 kwietnia 2017 at 09:10

  Definitely consider that that you said. Your favourite justification appeared to be
  at the internet the easiest factor to have in mind of.
  I say to you, I certainly get annoyed even as folks think
  about worries that they just don’t know about.
  You controlled to hit the nail upon the highest and outlined out the
  whole thing with no need side effect , other people can take a signal.
  Will probably be again to get more. Thanks

 52. Barbara

  12 kwietnia 2017 at 12:06

  After looking at a number of the articles on your website, I really appreciate your technique of blogging.

  I bookmarked it to my bookmark website list and will be checking back soon. Please visit my
  website too and let me know what you think.

 53. Augusto de Arruda Botelho

  13 kwietnia 2017 at 09:31

  Thanks for the marvelous posting! I really
  enjoyed reading it, you’re a great author.I will always bookmark your blog and may come back at some point.
  I want to encourage you to continue your great job, have a nice weekend!

 54. Helaine

  13 kwietnia 2017 at 13:51

  Hey! This is kind of off topic but I need some help from an established blog.
  Is it very hard to set up your own blog? I’m not very
  techincal but I can figure things out pretty quick. I’m thinking about creating my own but I’m not sure where to begin. Do you have any points or suggestions?
  Thanks

 55. Egli Diana Pinto

  14 kwietnia 2017 at 03:36

  Hi friends, its impressive post concerning teachingand entirely defined, keep it up all
  the time.

 56. Leoma

  14 kwietnia 2017 at 05:52

  Hi, i think that i saw you visited my website thus i came to “return the favor”.I am trying to
  find things to improve my website!I suppose its ok to
  use some of your ideas!!

 57. Mark

  14 kwietnia 2017 at 19:15

  Hey there! I could have sworn I’ve been to this website before but
  after checking through some of the post I realized it’s new to me.
  Nonetheless, I’m definitely delighted I found it and I’ll be book-marking and checking back frequently!

 58. Kathryn

  14 kwietnia 2017 at 21:16

  Terrific article! This is the type of information that are
  supposed to be shared across the web. Shame on the search engines for now not positioning this submit
  higher! Come on over and visit my web site .
  Thank you =)

 59. Steve

  15 kwietnia 2017 at 02:46

  Remarkable things here. I am very glad to see your post.

  Thank you a lot and I am looking ahead to touch you. Will you kindly drop me a e-mail?

 60. weed control methods

  15 kwietnia 2017 at 21:24

  Excellent post. I absolutely appreciate this website.
  Keep writing!

 61. 8bld.com

  15 kwietnia 2017 at 22:10

  It’s appropriate time to make a few plans for the future
  and it is time to be happy. I have read this submit and
  if I may just I wish to counsel you some fascinating
  things or suggestions. Perhaps you can write next articles regarding this article.

  I desire to learn more issues approximately it!

 62. Augusto de Arruda Botelho

  16 kwietnia 2017 at 01:34

  Hey there, You’ve done a fantastic job. I’ll definitely digg it and personally recommend to my
  friends. I’m sure they will be benefited from this web site.

 63. Foster

  16 kwietnia 2017 at 09:43

  Wonderful work! That is the type of information that should be
  shared around the internet. Shame on the seek engines for now not positioning
  this publish higher! Come on over and discuss with my website .
  Thanks =)

 64. Augusto de Arruda Botelho

  16 kwietnia 2017 at 15:02

  I love your blog.. very nice colors & theme.
  Did you create this website yourself or did you hire someone to do
  it for you? Plz answer back as I’m looking to create my own blog and would like to know where u got this
  from. kudos

 65. car computer exchange

  17 kwietnia 2017 at 02:29

  Hi there, I wish for to subscribe for this blog to
  obtain newest updates, therefore where can i do it please
  help.

 66. Silvia Odete Morani Massad

  17 kwietnia 2017 at 11:08

  Hello, There’s no doubt that your web site may be having web browser
  compatibility problems. When I look at your website in Safari,
  it looks fine however, if opening in Internet Explorer,
  it’s got some overlapping issues. I simply wanted to
  give you a quick heads up! Aside from that, excellent website!

 67. Erin

  20 kwietnia 2017 at 08:34

  This design is incredible! You most certainly know how to keep a reader entertained.
  Between your wit and your videos, I was almost moved to
  start my own blog (well, almost…HaHa!) Fantastic
  job. I really enjoyed what you had to say, and more than that,
  how you presented it. Too cool!

 68. Winfred

  20 kwietnia 2017 at 08:56

  Currently it sounds like Expression Engine is the best
  blogging platform available right now. (from what I’ve read) Is that what you’re using on your blog?

 69. Paul

  20 kwietnia 2017 at 15:04

  I do not know whether it’s just me or if perhaps
  everyone else experiencing issues with your site. It looks like some
  of the written text on your content are running off the screen. Can somebody else
  please comment and let me know if this is happening to them as well?
  This may be a problem with my browser because I’ve had this happen previously.
  Appreciate it

 70. Augusto de Arruda Botelho

  20 kwietnia 2017 at 15:05

  We are a gaggle of volunteers and starting a brand new scheme in our community.
  Your web site provided us with useful information to work on. You’ve performed an impressive activity
  and our whole community shall be grateful to you.

 71. Augusto de Arruda Botelho

  20 kwietnia 2017 at 15:56

  Ahaa, its pleasant conversation regarding this article at this place at this web site,
  I have read all that, so now me also commenting here.

 72. Adam

  21 kwietnia 2017 at 02:36

  Hi there! I simply want to give you a huge thumbs up for the
  great info you have got here on this post. I am returning to your site for more
  soon.

 73. home security systems

  21 kwietnia 2017 at 07:23

  If you desire to get a great deal from this piece of
  writing then you have to apply these strategies to your won blog.

 74. home security

  23 kwietnia 2017 at 03:13

  I like reading a post that can make people think.
  Also, thank you for allowing me to comment!

 75. home safe

  24 kwietnia 2017 at 19:28

  Hey! Do you know if they make any plugins to safeguard against hackers?
  I’m kinda paranoid about losing everything I’ve worked hard on. Any recommendations?

 76. www.slideserve.com

  28 kwietnia 2017 at 03:12

  Hi! I know this is kinda off topic nevertheless I’d figured I’d ask.
  Would you be interested in exchanging links or maybe guest writing a
  blog post or vice-versa? My website goes over a lot of the same topics as yours and I believe we could
  greatly benefit from each other. If you are interested feel free to send me an email.
  I look forward to hearing from you! Wonderful blog by the way!

 77. property-based office atmosphere

  30 kwietnia 2017 at 14:58

  I read this post completely regarding the comparison of hottest and earlier technologies, it’s amazing article.

 78. Hiya! I know this is kinda off topic however I’d figured I’d ask.
  Would you be interested in exchanging links or maybe guest authoring a blog post or vice-versa?
  My website covers a lot of the same subjects as yours and I believe we could greatly benefit from each other.
  If you are interested feel free to send me an email.
  I look forward to hearing from you! Superb blog by the way!

 79. Tam

  2 maja 2017 at 18:59

  Greetings! I know this is kinda off topic but I was wondering if you knew where I
  could locate a captcha plugin for my comment form? I’m using the same blog platform as yours and I’m having difficulty finding one?

  Thanks a lot!

 80. hosting designs

  4 maja 2017 at 05:34

  Weight is necessary tto wrestlers to qualify for
  a sure weight class, whereas runners depend on weight and
  body fats to carry out.

 81. Christie

  4 maja 2017 at 19:45

  Hello there! This is kind of off topic but I need some guidance from an established blog.
  Is it very difficult to set up your own blog? I’m not very techincal but I can figure things
  out pretty quick. I’m thinking about making my own but I’m not sure where to begin. Do you have any
  tips or suggestions? Cheers

 82. Johnny

  6 maja 2017 at 10:52

  Wonderful blog! I found it while browsing on Yahoo News. Do you
  have any tips on how to get listed in Yahoo News?
  I’ve been trying for a while but I never seem to get there!
  Appreciate it

 83. Ira

  6 maja 2017 at 18:04

  My brother suggested I would possibly like this blog.
  He was totally right. This publish actually made my day.
  You can not consider just how so much time I had spent for this info!
  Thanks!

 84. Ariane Slinger

  6 maja 2017 at 20:16

  Hello there, You have done an incredible job. I’ll certainly digg it and personally
  recommend to my friends. I am sure they will be benefited from this website.

 85. Zachary

  8 maja 2017 at 00:32

  Hi there, just wanted to mention, I liked this blog post.
  It was inspiring. Keep on posting!

 86. Tia

  8 maja 2017 at 10:19

  each time i used to read smaller posts that also clear their motive, and that is also happening with this piece of writing which I am reading here.

 87. Do you have any video of that? I’d love to find out some additional information.

 88. http://politica.estadao.com.br/

  9 maja 2017 at 05:03

  I don’t know whether it’s just me or if everybody else experiencing issues with your
  site. It seems like some of the written text in your posts are running off the screen. Can someone else please comment and let
  me know if this is happening to them as well? This could
  be a problem with my browser because I’ve had this happen previously.
  Thank you

 89. glam seamless

  9 maja 2017 at 12:21

  WOW just what I was searching for. Came here by searching for ig

 90. wiki.piesdokwadratu.pl

  9 maja 2017 at 12:56

  Hi there! This is kind of off topic but I need some help
  from an established blog. Is it difficult to set up your own blog?

  I’m not very techincal but I can figure things out pretty fast.

  I’m thinking about setting up my own but I’m not sure where to begin. Do you have any points or suggestions?

  With thanks

 91. Cynthia

  10 maja 2017 at 01:19

  If you want to grow your experience simply keep visiting this web page
  and be updated with the hottest news posted here.

 92. Sonya

  10 maja 2017 at 15:06

  Awesome post.

 93. Quality posts is the important to interest the visitors to go to
  see the web site, that’s what this web site is providing.

 94. glam seamless review

  11 maja 2017 at 06:49

  This info is invaluable. When can I find out more?

 95. car computer exchange

  11 maja 2017 at 16:40

  Just want to say your article is as amazing. The clarity in your
  post is just spectacular and i can assume you are an expert on this subject.

  Fine with your permission allow me to grab your feed to keep up to date with forthcoming post.
  Thanks a million and please keep up the rewarding work.

 96. http://gproxy.info/

  12 maja 2017 at 13:35

  It is the best time to make some plans for the future and it is time to be
  happy. I have read this post and if I could I wish to
  suggest you few interesting things or advice. Maybe you can write next
  articles referring to this article. I desire to read more things about it!

 97. Latesha

  12 maja 2017 at 19:36

  Pretty nice post. I just stumbled upon your weblog and wished to say that
  I’ve truly loved surfing around your weblog posts.
  After all I’ll be subscribing for your feed and I hope you write
  once more very soon!

 98. eebest8 fiverr

  13 maja 2017 at 01:55

  „Well I sincerely enjoyed reading it. This subject offered by you is very useful for proper planning.”

 99. pt.wikipedia.org

  14 maja 2017 at 18:54

  Thanks for the auspicious writeup. It in truth used to be a leisure account
  it. Glance complicated to more brought agreeable from you!
  By the way, how could we keep in touch?

 100. debit card

  15 maja 2017 at 05:11

  After exploring a number of the articles on your blog,
  I honestly like your technique of writing a blog. I added it to my bookmark webpage list and will be checking back in the near future.
  Please visit my website too and tell me how you feel.

 101. car computer exchange

  15 maja 2017 at 08:32

  Undeniably imagine that that you said. Your favourite reason appeared to be at
  the internet the simplest factor to remember of.

  I say to you, I definitely get irked even as folks think about concerns that they just do not recognise
  about. You controlled to hit the nail upon the top as smartly as outlined out
  the whole thing with no need side effect , people can take a signal.
  Will probably be back to get more. Thanks

 102. Aubrey

  16 maja 2017 at 04:15

  Very energetic article, I enjoyed that bit. Will there be a part 2?

 103. I savour, result in I discovered just what I used
  to be looking for. You have ended my 4 day lengthy hunt!

  God Bless you man. Have a nice day. Bye

 104. hi

  17 maja 2017 at 00:49

  Your mode of describing everything in this paragraph is
  truly fastidious, all be able to effortlessly know it, Thanks a lot.

 105. www.oppcat.com

  17 maja 2017 at 12:05

  Having read this I thought it was rather enlightening.
  I appreciate you finding the time and effort to put this
  informative article together. I once again find myself personally spending way too much time both reading and
  posting comments. But so what, it was still worth it!

 106. Maggie

  18 maja 2017 at 15:09

  I absolutely love your website.. Very nice colors & theme.
  Did you build this amazing site yourself? Please reply back
  as I’m attempting to create my very own site and would like to know where you
  got this from or just what the theme is named.
  Thanks!

 107. Silvia Odete Morani Massad

  18 maja 2017 at 20:59

  Thankfulness to my father who stated to me about
  this webpage, this website is in fact amazing.

 108. car computer exchange

  19 maja 2017 at 17:27

  Great article.

 109. car computer exchange

  19 maja 2017 at 18:00

  My partner and I stumbled over here different
  web page and thought I may as well check things out.
  I like what I see so i am just following you.
  Look forward to looking into your web page repeatedly.

 110. Wendy

  19 maja 2017 at 19:20

  Hi, every time i used to check webpage posts here early in the daylight, as i love to learn more and more.

 111. Tanisha

  19 maja 2017 at 20:55

  Can I simply just say what a relief to discover someone who genuinely knows what they’re discussing on the internet.
  You certainly understand how to bring an issue to light and make it important.

  More people should look at this and understand this side of the story.
  I was surprised you are not more popular since you certainly have the gift.

 112. car computer exchange

  20 maja 2017 at 03:06

  Magnificent beat ! I would like to apprentice even as you amend your web site,
  how can i subscribe for a weblog website? The account helped
  me a acceptable deal. I had been a little bit acquainted of this your broadcast offered bright
  clear idea

 113. car computer exchange

  20 maja 2017 at 15:45

  Keep on writing, great job!

 114. If you desire to get a good deal from this article then you have
  to apply these methods to your won weblog.

 115. whoah this blog is magnificent i love reading your posts.
  Stay up the good work! You already know, many persons are searching around for this information, you could help them greatly.

 116. Dean

  21 maja 2017 at 13:34

  Hmm it appears like your site ate my first comment (it was extremely
  long) so I guess I’ll just sum it up what I wrote and say, I’m thoroughly enjoying your blog.
  I too am an aspiring blog blogger but I’m still new to the whole thing.

  Do you have any helpful hints for newbie blog writers?
  I’d certainly appreciate it.

 117. africa vacation

  21 maja 2017 at 15:58

  I am really enjoying the theme/design of your web site. Do you ever run into any internet browser compatibility
  problems? A couple of my blog audience have
  complained about my site not working correctly in Explorer but looks great in Chrome.
  Do you have any tips to help fix this problem?

 118. Krista

  21 maja 2017 at 21:23

  I’m curious to find out what blog platform you’re utilizing?
  I’m experiencing some minor security issues with my latest site and I’d like to
  find something more secure. Do you have any solutions?

 119. www.goldrelia.com

  22 maja 2017 at 01:00

  Howdy! Would you mind if I share your blog with my myspace group?
  There’s a lot of people that I think would really appreciate your content.
  Please let me know. Cheers

 120. resorts network time

  22 maja 2017 at 03:04

  I’m extremely impressed with your writing skills and also with the layout on your blog.
  Is this a paid theme or did you customize it yourself? Either way keep up the
  nice quality writing, it’s rare to see a nice blog like
  this one today.

 121. Fallon

  22 maja 2017 at 03:28

  Hello There. I discovered your weblog using msn. That is an extremely well written article.

  I’ll make sure to bookmark it and come back to learn extra of your helpful info.
  Thanks for the post. I’ll certainly comeback.

 122. Reggie

  22 maja 2017 at 03:34

  You could certainly see your skills in the work you write.
  The world hopes for more passionate writers like you who aren’t afraid to mention how they believe.
  All the time go after your heart.

 123. best broadband deal

  22 maja 2017 at 05:43

  I was wondering if you ever thought of changing the page layout of
  your site? Its very well written; I love what youve got to say.
  But maybe you could a little more in the way of content so
  people could connect with it better. Youve got an awful lot
  of text for only having one or two images. Maybe you could space it out better?

 124. court trial

  22 maja 2017 at 08:21

  Have you ever thought about including a little bit more than just your articles?

  I mean, what you say is fundamental and all. However
  think about if you added some great visuals or videos to give your posts more,
  „pop”! Your content is excellent but with images and videos, this website could certainly be one of
  the most beneficial in its niche. Great blog!

 125. Kacey

  22 maja 2017 at 11:01

  I’m impressed, I have to admit. Rarely do I come across a blog that’s
  both equally educative and engaging, and without a doubt, you’ve hit the nail on the head.
  The problem is something not enough men and women are speaking intelligently
  about. I am very happy that I found this in my search for something concerning this.

 126. advanced vehicle diagnostics

  22 maja 2017 at 18:07

  You need to be a part of a contest for one of the best sites on the web.

  I will highly recommend this blog!

 127. cheapest broadband deals

  22 maja 2017 at 20:35

  This text is priceless. When can I find out more?

 128. Clark

  23 maja 2017 at 08:04

  Great site. Lots of helpful info here. I am sending it to
  a few friends ans also sharing in delicious. And certainly, thank
  you on your sweat!

 129. Ernesto

  23 maja 2017 at 10:00

  Link exchange is nothing else except it is just placing the other person’s
  website link on your page at suitable place and other person will also do similar for you.

 130. derwebdozent.de

  23 maja 2017 at 18:18

  I’ve learn a few good stuff here. Certainly worth bookmarking for revisiting.
  I wonder how much attempt you put to make any such great informative website.

 131. psy.hnue.edu.vn

  23 maja 2017 at 19:18

  Excellent site you’ve got here.. It’s difficult to find quality writing like yours these days.
  I honestly appreciate individuals like you!
  Take care!!

 132. best broadband and phone deals

  23 maja 2017 at 19:42

  Hi! Someone in my Facebook group shared this website with us so I came to check
  it out. I’m definitely enjoying the information. I’m bookmarking and will
  be tweeting this to my followers! Excellent blog and wonderful design.

 133. best unlimited broadband deals

  23 maja 2017 at 22:11

  Can you tell us more about this? I’d love to find out more details.

 134. travel insurance for canadians

  23 maja 2017 at 23:15

  My spouse and I stumbled over here by a different page and thought I might check things out.
  I like what I see so i am just following you. Look forward to looking over your web page again.

 135. resorts network

  24 maja 2017 at 03:22

  I could not refrain from commenting. Exceptionally well written!

 136. best broadband in my area

  24 maja 2017 at 08:12

  If some one needs expert view on the topic of blogging and site-building
  after that i suggest him/her to pay a visit this webpage,
  Keep up the good work.

 137. important items

  24 maja 2017 at 11:25

  With havin so much content and articles do you ever run into
  any problems of plagorism or copyright infringement?
  My website has a lot of unique content I’ve either written myself or outsourced but it appears
  a lot of it is popping it up all over the web without my permission. Do you know any
  techniques to help stop content from being ripped off? I’d
  truly appreciate it.

 138. Tami

  24 maja 2017 at 11:28

  I think the admin of this website is actually working hard in favor of his web page, since here every material is quality based data.

 139. Craig

  24 maja 2017 at 20:08

  I visited many sites however the audio feature for audio songs present at this web page is really wonderful.

 140. english.sezn.ru

  24 maja 2017 at 21:59

  When someone writes an piece of writing he/she retains
  the thought of a user in his/her mind that how a user can be aware of it.
  Thus that’s why this post is outstdanding. Thanks!

 141. clip hair extension

  25 maja 2017 at 00:27

  Everything is very open with a clear clarification of the challenges.
  It was definitely informative. Your website is very helpful.
  Many thanks for sharing!

 142. great points altogether, you just received a emblem new reader.

  What may you suggest in regards to your post that you simply made a few days ago?

  Any certain?

 143. Ina

  25 maja 2017 at 06:17

  I have learn a few excellent stuff here. Definitely worth bookmarking for revisiting.
  I wonder how a lot effort you place to create this kind of wonderful informative site.

 144. Augusto de Arruda Botelho

  25 maja 2017 at 07:55

  Hi there, just became alert to your blog through Google,
  and found that it is truly informative. I’m going to watch out for brussels.
  I’ll be grateful if you continue this in future. Many people will be benefited from your writing.
  Cheers!

 145. fibre optic broadband

  25 maja 2017 at 18:01

  I wanted to thank you for this fantastic read!! I definitely enjoyed every
  bit of it. I’ve got you book marked to look at new
  things you post…

 146. Luisa

  25 maja 2017 at 19:19

  Hiya very nice web site!! Guy .. Beautiful ..
  Amazing .. I will bookmark your website and take the feeds additionally?
  I am glad to search out numerous useful information here in the
  post, we need work out more techniques on this regard, thanks for sharing.

  . . . . .

 147. kraemerplatz.com

  25 maja 2017 at 20:46

  I was wondering if you ever thought of changing the page layout of your site?
  Its very well written; I love what youve got to say.
  But maybe you could a little more in the way of content so people could connect with it better.
  Youve got an awful lot of text for only having one or 2 images.
  Maybe you could space it out better?

 148. Article writing is also a fun, if you know after that you can write otherwise
  it is difficult to write.

 149. hydrogen for cars

  26 maja 2017 at 03:52

  It’s a shame you don’t have a donate button! I’d most certainly donate
  to this outstanding blog! I suppose for now i’ll settle for
  bookmarking and adding your RSS feed to my Google account.
  I look forward to fresh updates and will share this blog with my Facebook
  group. Chat soon!

 150. Augusto de Arruda Botelho

  26 maja 2017 at 04:24

  What i don’t understood is actually how you’re not really much more smartly-liked than you may be right now.
  You are so intelligent. You already know thus significantly
  relating to this matter, made me for my part imagine it from
  so many various angles. Its like men and women are not involved unless it
  is one thing to accomplish with Woman gaga! Your own stuffs great.

  All the time handle it up!

 151. car computer exchange

  26 maja 2017 at 04:34

  I got this website from my buddy who informed me concerning this site and at the moment this time I am browsing this site and reading
  very informative content at this place.

 152. Augusto de Arruda Botelho

  26 maja 2017 at 05:09

  You really make it appear so easy along with your presentation but I in finding this matter to be really something that
  I believe I’d by no means understand. It kind of feels too complicated and very broad
  for me. I am looking ahead to your next post, I’ll attempt to get the hang of it!

 153. steal important items

  26 maja 2017 at 07:47

  It’s very straightforward to find out any topic on net as compared
  to textbooks, as I found this article at this web site.

 154. compare broadband uk

  26 maja 2017 at 09:22

  Hello! This is kind of off topic but I need some help from an established blog.

  Is it hard to set up your own blog? I’m not very techincal but I can figure things out
  pretty fast. I’m thinking about making my own but I’m not sure where to
  begin. Do you have any tips or suggestions? With thanks

 155. legally eliminate debt

  26 maja 2017 at 16:11

  If some one wants expert view about running a blog after that
  i suggest him/her to visit this website, Keep up the pleasant job.

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra