Z kraju

Dezinformują rodziców, a konsekwencje poniosą dzieci

prawy.pl_images_nowe_stories_zdrowie_szczepionkaW TVP ukazał się materiał filmowy promujący szczepienia dzieci, w tym przede wszystkim szczepienia przeciwko pneumokokom, w którym osoby ostrzegające przed niepożądanymi odczynami poszczepiennymi ukazane zostały jako „ruch antyszczepionkowy”, na dodatek składający się niemalże z samych szaleńców, ponieważ zdaniem autora tego materiału istnienie niepożądanych odczynów poszczepiennych nie zostało udowodnione. Co więcej, powyższy materiał w sposób niepozostawiający wątpliwości zarzucał owemu „ruchowi antyszczepionkowemu”, iż jest on rzekomo odpowiedzialny za pneumokokową epidemię wśród dzieci. O większą skalę manipulacji naprawdę trudno.

Przede wszystkim należy zacząć od tego, że – o czym już wielokrotnie pisałam, niemniej kłamstwo to powraca niczym bumerang – w Polsce nie mamy do czynienia z ruchem antyszczepionkowym, ale z ruchem na rzecz bezpiecznych szczepień i to właśnie w tym celu powstało stowarzyszenie STOP-NOP. Po drugie nie jest prawdą, że istnienie niepożądanych odczynów poszczepiennych nie zostało udowodnione – wystarczy poczytać trochę zagranicznej prasy branżowej, a oczy otworzą się szeroko. Jeżeli do tego zapoznamy się z wyrokami sądów w sprawie odszkodowań dla dzieci dotkniętych trwałą niezdolnością do normalnego funkcjonowania czy niepełnosprawnością w wyniku szczepień, to otworzą się jeszcze szerzej. Pytanie, czy autor materiału o szczepieniach wyemitowanego przez TVP wykazał się jedynie niekompetencją, czy też celowo i systemowo siał propagandę? Ale tej kwestii chyba nie rozstrzygniemy…

Co więcej w materiale nie znalazła się żadna informacja na temat rzeczywistego działania szczepionki przeciwko pneumokokom. Podane zostało jedynie twierdzenie, że im większa wyszczepialność, tym mniejsza liczba zachorowań, a to znowu nie jest prawdą.

Jak zauważa Dorota Sienkiewicz, lekarz pediatra od lat zajmująca się rehabilitacją dzieci „jeśli chodzi o pneumokoki to mamy 90 serotypów pneumokoków”. – Powstały szczepionki, pierwsza była siedmiowalentna, która w tej chwili jest nie stosowana i następne dziesięciowalentne i trzynastowalentna w Europie i Stanach Zjednoczonych. Ja chciałabym powiedzieć o takim zjawisku, które zostało opisane i jest opisywane w świecie w publikacjach, w czasopismach medycznych. Zjawisko, które się nazywa zastępowaniem szczepu. Z badań wynika, że wskutek stosowania szczepionek przeciw pneumokokom obniżyła się zapadalność na choroby pneumokokowe wywołane przez niektóre szczepy, ale jednocześnie wzrosła ilość przypadków wywołanych przez inne szczepy – zauważyła. – Niektóre z nowych szczepów są wysoce zjadliwe i oporne na działanie antybiotyków ponadto szczepienia dzieci przeciwko pneumokokom znacząco zwiększyły ryzyko występowania inwazyjnych chorób pneumokokowych u dorosłych – dodała.

– Epidemiology 2013 rok, tytuł „Konkurencja między szczepami Streptococcus pneumoniae. Implikacje dla indukowanych drogą szczepień serotypów zastępujących w procesie kolonizacji i rozwoju choroby. Nieco wcześniejsze, 2009 rok Pediatrix “Stały wpływ skoniugowanej szczepionki przeciwko pneumokokom na nosicielstwo wśród małych dzieci”. W tym badaniu stwierdzono, że pierwotny wskaźnik zapadalności na inwazyjne choroby pneumokokowe, uległ obniżeniu po powszechnych szczepieniach dzieci. Ale wzrósł, kiedy szczepy nieszczepionkowe zastąpiły te, na które szczepionki były ukierunkowane. Myślę, że badania kieleckie, które pokazały świetnie, że rzeczywiście po wprowadzeniu szczepionki pneumokokowej obniżyła się zapadalność na choroby pneumokokowe (inwazyjne, wśród dzieci), jednocześnie zmniejszyło się nosicielstwo. Także tutaj też to zaobserwowano, ale pytanie czy w Kielcach prowadzono badania dalsze, wieloletnie, czy nie było tego efektu. Dalszy wniosek z tego badania: istnieją dane wskazujące, że oporne na antybiotyki szczepy inwazyjnych chorób pneumokokowych powstały w wyniku rekombinacji szczepów szczepionkowych i nieszczepionkowych. Kolejne badanie, 2014 rok, prowadzone w Japonii na temat CPV7. Siedem szczepów pneumokoków, na które ukierunkowana jest szczepionka praktycznie zniknęło, ale w skutek zjawiska zastępowania szczepów całkowity wskaźnik występowania pneumokoków nie uległ zmianie. Badanie 2010 rok: ponowny wzrost zapadalności na pneumokokowe zapalenia opon mózgowych w północnej Francji wskutek zastępowania serotypów. Badanie 2014 rok ze Stanów Zjednoczonych: Wpływ 13-walentnej skoniugowanej szczepionki przeciwko pneumokokom na nosicielstwo Streptococcus pneumoniae u małych dzieci. W kwietniu 2010 roku szczepionka przeciwko pneumokokom 13-walentna zastąpiła wcześniejszą 7-walentną ukierunkowana na 7 szczepów. U zdrowych dzieci w wieku 6 – 23 miesiące wystąpił spadek nosicielstwa szczepów pneumokoków. I tutaj to też Kielce to obserwowały, prawda? Że nosicielstwo było kilkuprocentowe w przeciwieństwie do grupy nieszczepionej, gdzie było około pięćdziesięcioprocentowe (to były te badania Kieleckie), więc tutaj to tez obserwowano. Ale u wszystkich dzieci nastąpił wzrost nosicielstwa szczepów nieszczepionkowych. Szczepionka była nieskuteczna u dzieci starszych, a niektóre z nieszczepionkowych szczepów są oporne na antybiotyki. I to co się przewija w tych pracach, to te szczepy nieszczepionkowe, które się jakby uaktywniają, są bardziej oporne na antybiotyki i są bardziej zjadliwe. 2013 rok tutaj pokusili się autorzy o taki matematyczny model zastępowania serotypów w nosicielstwie pneumokoków po sczepieniu. Dane w tej pracy wskazują, że powszechne szczepienie PCV13, szczepionka ukierunkowana na 13 szczepów, nie obniży całkowitej prewalencji chorób pneumokokowych, ponieważ spadek liczebności szczepów szczepionkowych zostanie zneutralizowany wzrostem liczebności szczepów nieszczepionkowych – wyliczała Dorota Sienkiewicz.

– Chcę powiedzieć jeszcze jedno, już kiedyś mówiłam, że według Amerykańskiego Stowarzyszenia ds. Żywienia Enteralnego i Parenteralnego, bezpieczna dawka spożycia doustnego aluminium to jest 5 mikrogram na kilogram na dobę. W Synflorixie jest 500 mikrogram, które dziecko dostaje jednorazowo, a powtarza się dwu- lub trzykrotnie. W Prevenarze jest 13, jest mniej, czyli 0,125 miligrama, prawda? Czyli ta szczepionka Prevenar jest bezpieczniejsza. Tutaj państwo, w świetle jupiterów, czy w świetle kamer i pan minister i pan doktor Hamankiewicz szczepiliście się szczepionką, żeby pokazać, że nie ma się czego bać. Natomiast nie wzięliście państwo pod uwagę odniesienia do masy ciała. Małe dziecko waży 5 kilo, 4 kilo, więc myślę, że pan minister mógłby się zaczepić taką szczepionką 10-krotną, nie wiem ile pan waży, tak? – czy 15-krotną. Chcę powiedzieć, że rodzice to są inteligentni ludzie, oni natychmiast to wyłapali i tego typu akcja nie przysparza zaufania do systemu szczepień, tylko budzi jeszcze większe wątpliwości – wytknęła resortowi zdrowia, dodając iż może warto byłoby się zastanowić, czy jednak nie utrzymać szczepień przeciwko pneumokokom w grupach ryzyka szczepionką lepszą, czyli Prevenar 13, mniej reaktogenną, jako że ta zamówiona przez ministerstwo może – co wykazały doświadczenia Stanów Zjednoczonych – prowadzić nawet do zgonu dziecka.

Zresztą, jeżeli ktokolwiek ma jakiekolwiek wątpliwości w kwestii szczepień, warto zapoznać się z dostępnymi na stronach internetowych ulotkami dotyczącymi składu poszczególnych szczepionek – wówczas wszystko stanie się zupełnie jasne.

Swoją drogą jest zastanawiające, że Ministerstwo Zdrowia, zamiast walczyć z koncernami farmaceutycznymi o bezpieczne szczepionki dla dzieci, to walczy z rodzicami, chcącymi uchronić swoje pociechy przed poważnymi powikłaniami zdrowotnymi.

Jeżeli podobają Ci się materiały publicystów portalu Prawy.pl wesprzyj budowę Europejskiego Centrum Pomocy Rodzinie im. św. Jana Pawła II poprzez dokonanie wpłaty na konto Fundacji SOS Obrony Poczętego Życia: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001. Pomóż leczyć ciężko chore dzieci.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

138 komentarzy

138 Komentarzy

 1. tata

  28 grudnia 2016 at 10:20

  Czemu nikt nie poda TVP do sądu za kłamstwa? Czy liderom STOPNOP jest na rękę taka sytuacja? Sochę podano do sądu za petycję. Czemu STOPNOP nie poda TVP do sądu za celowe działanie na niekorzyść stowarzyszenia?

 2. Soroka

  28 grudnia 2016 at 10:51

  No cóż, odrzucili Polacy Boga, a zwrócili się do mamony, zapominając o tym że w mamoniarstwie słowo „dobro wspólne”, to pusty frazes, służący jedynie złoczyńcom do okłamywania prostaczków.
  W mamoniarstwie wszystko robi się dla pieniędzy, a nie dla ludzi.

  • JARO

   29 grudnia 2016 at 04:07

   chciałbym uściślić Pana wypowiedź i się upewnić – chodzi Panu o mamoniarzy z Ministerstwa (Nie)zdrowia, którzy biorą mamonę od firm farmaceutycznych i stręczą nam zatrute ołowiem i aluminium szczepionki i do tego jako obowiązkowe bez możliwości odmówienia ich przyjęcia, za to z dużymi karami za odmowę przyjęcia dla rodziców dzieci (lub opiekunów)?

 3. JARO

  29 grudnia 2016 at 04:12

  i jeszcze jedno – polecam dwa artykuły w tych tematach ze strony 36 i 37 w Warszawskiej Gazecie nr 50 (496) z dn. 16-22 grudnia 2016r.

 4. Egli Diana Pinto

  31 marca 2017 at 17:30

  I’d like to find out more? I’d like to find out some additional information.

 5. Hayley

  3 kwietnia 2017 at 22:43

  Yes! Finally someone writes about ig.

 6. search engines

  9 kwietnia 2017 at 04:13

  At this time I am going away to do my breakfast, after having my breakfast coming over
  again to read additional news.

 7. Shelli

  10 kwietnia 2017 at 03:44

  I delight in, lead to I discovered just what I was taking a look for.
  You’ve ended my 4 day lengthy hunt! God Bless you man. Have
  a nice day. Bye

 8. Georges Sadala

  11 kwietnia 2017 at 19:22

  I could not resist commenting. Well written!

 9. car computer exchange

  17 kwietnia 2017 at 02:29

  Hi there, I wish for to subscribe for this blog to
  obtain newest updates, therefore where can i do it please
  help.

 10. Winfred

  20 kwietnia 2017 at 08:56

  Currently it sounds like Expression Engine is the best
  blogging platform available right now. (from what I’ve read) Is that what you’re using on your blog?

 11. home security systems

  21 kwietnia 2017 at 07:23

  If you desire to get a great deal from this piece of
  writing then you have to apply these strategies to your won blog.

 12. home safe

  24 kwietnia 2017 at 19:28

  Hey! Do you know if they make any plugins to safeguard against hackers?
  I’m kinda paranoid about losing everything I’ve worked hard on. Any recommendations?

 13. Johnny

  6 maja 2017 at 10:52

  Wonderful blog! I found it while browsing on Yahoo News. Do you
  have any tips on how to get listed in Yahoo News?
  I’ve been trying for a while but I never seem to get there!
  Appreciate it

 14. glam seamless

  9 maja 2017 at 12:21

  WOW just what I was searching for. Came here by searching for ig

 15. glam seamless review

  11 maja 2017 at 06:49

  This info is invaluable. When can I find out more?

 16. eebest8 fiverr

  13 maja 2017 at 01:55

  „Well I sincerely enjoyed reading it. This subject offered by you is very useful for proper planning.”

 17. Aubrey

  16 maja 2017 at 04:15

  Very energetic article, I enjoyed that bit. Will there be a part 2?

 18. I savour, result in I discovered just what I used
  to be looking for. You have ended my 4 day lengthy hunt!

  God Bless you man. Have a nice day. Bye

 19. car computer exchange

  19 maja 2017 at 17:27

  Great article.

 20. car computer exchange

  20 maja 2017 at 15:45

  Keep on writing, great job!

 21. If you desire to get a good deal from this article then you have
  to apply these methods to your won weblog.

 22. Reggie

  22 maja 2017 at 03:34

  You could certainly see your skills in the work you write.
  The world hopes for more passionate writers like you who aren’t afraid to mention how they believe.
  All the time go after your heart.

 23. cheapest broadband deals

  22 maja 2017 at 20:35

  This text is priceless. When can I find out more?

 24. best unlimited broadband deals

  23 maja 2017 at 22:11

  Can you tell us more about this? I’d love to find out more details.

 25. resorts network

  24 maja 2017 at 03:22

  I could not refrain from commenting. Exceptionally well written!

 26. Article writing is also a fun, if you know after that you can write otherwise
  it is difficult to write.

 27. http://allfight.ru/

  26 maja 2017 at 23:25

  You can definitely see your expertise within the work you write.

  The world hopes for even more passionate writers such as you who are not afraid to mention how they believe.
  At all times go after your heart.

 28. ir.hit.edu.cn

  27 maja 2017 at 15:49

  Hmm is anyone else having problems with the
  images on this blog loading? I’m trying to find out if its a problem on my end or if
  it’s the blog. Any feed-back would be greatly appreciated.

 29. court determines

  27 maja 2017 at 20:04

  There is definately a lot to learn about this issue.

  I like all of the points you’ve made.

 30. wangdaiba.net

  31 maja 2017 at 21:08

  Appreciate the recommendation. Will try it out.

 31. cheapest fibre broadband

  3 czerwca 2017 at 21:16

  Sweet blog! I found it while browsing on Yahoo News. Do you have any suggestions on how to get listed
  in Yahoo News? I’ve been trying for a while but I never seem
  to get there! Appreciate it

 32. cgonline.com

  5 czerwca 2017 at 17:20

  Truly when someone doesn’t be aware of afterward its up to other users that they will assist, so here it occurs.

 33. car computer

  10 czerwca 2017 at 14:24

  Currently it sounds like Movable Type is the preferred blogging platform out there
  right now. (from what I’ve read) Is that what you are using on your blog?

 34. car computer exchange

  15 czerwca 2017 at 02:54

  It’s very effortless to find out any matter on net as compared to textbooks, as I found this article at this web page.

 35. car computer exchange

  15 czerwca 2017 at 07:34

  You could definitely see your skills within the work you write.
  The arena hopes for more passionate writers such as you who are
  not afraid to say how they believe. At all times go after
  your heart.

 36. car computer exchange

  16 czerwca 2017 at 07:47

  Because the admin of this web page is working, no doubt very shortly it will be
  renowned, due to its feature contents.

 37. http://youaremine.ru

  22 czerwca 2017 at 10:12

  I was wondering if you ever considered changing the
  page layout of your blog? Its very well written; I love
  what youve got to say. But maybe you could a little more in the
  way of content so people could connect with it better.
  Youve got an awful lot of text for only having 1 or two images.
  Maybe you could space it out better?

 38. Markus

  22 czerwca 2017 at 16:44

  An interesting discussion is definitely worth comment.
  I do think that you ought to publish more on this issue,
  it may not be a taboo matter but generally folks don’t talk
  about such subjects. To the next! Cheers!!

 39. Malissa

  27 czerwca 2017 at 19:07

  Hi there, I log on to your new stuff regularly. Your story-telling style is witty,
  keep up the good work!

 40. gadgetgirl.ru

  28 czerwca 2017 at 23:03

  Very nice article, just what I needed.

 41. Howdy! This is kind of off topic but I need some help from
  an established blog. Is it difficult to set up your own blog?

  I’m not very techincal but I can figure things out pretty quick.
  I’m thinking about creating my own but I’m not sure where
  to begin. Do you have any tips or suggestions? Appreciate it

 42. wiki.stjp.org

  30 czerwca 2017 at 12:10

  Hmm is anyone else encountering problems with the images on this blog
  loading? I’m trying to find out if its a problem on my end or if it’s the blog.
  Any feedback would be greatly appreciated.

 43. credit card offers

  2 lipca 2017 at 02:05

  It’s wonderful that you are getting ideas from this piece of writing as well as from our discussion made at this time.

 44. Luiz Gastão Bittencourt da Silva

  17 lipca 2017 at 00:31

  WOW just what I was searching for. Came here by searching for ig

 45. KelChalkhic

  19 lipca 2017 at 19:03

  Propecia Complications [url=http://femalecial.com]cialis[/url] Cialis Professional 20 Mg

 46. Josefa

  19 lipca 2017 at 23:40

  These are really impressive ideas in about blogging. You have touched some good factors here.

  Any way keep up wrinting.

 47. Noemi

  20 lipca 2017 at 09:38

  WOW just what I was searching for. Came here by searching for
  fatal heart attacks

 48. Fabulous, what a blog it is! This webpage gives useful data to us, keep it up.

 49. budget airlines

  22 lipca 2017 at 05:48

  Its like you read my mind! You seem to know a lot about this, like you wrote the book in it
  or something. I think that you could do with some pics to drive the
  message home a little bit, but instead of that, this is
  excellent blog. An excellent read. I will certainly be back.

 50. Georges Sadala

  22 lipca 2017 at 10:55

  There’s definately a great deal to learn about this issue.
  I like all of the points you have made.

 51. http://fredericovieiracarneiro.com.br

  24 lipca 2017 at 01:00

  Article writing is also a fun, if you know then you can write otherwise it is complex to write.

 52. Georges Sadala Rihan

  25 lipca 2017 at 07:03

  When some one searches for his essential thing, thus he/she wants to be
  available that in detail, thus that thing is maintained over here.

 53. Fannie

  26 lipca 2017 at 04:57

  There’s certainly a great deal to learn about
  this topic. I like all of the points you have
  made.

 54. Quyen

  26 lipca 2017 at 05:55

  I used to be able to find good info from your content.

 55. Georges Sadala Rihan

  26 lipca 2017 at 08:33

  Hi i am kavin, its my first time to commenting anyplace, when i read this paragraph i thought i could also make comment due to this sensible piece of writing.

 56. http://bdsss.qld.edu.au

  26 lipca 2017 at 17:09

  fantastic points altogether, you just gained a new reader.
  What would you recommend in regards to your publish that you just made a few
  days in the past? Any sure?

 57. Lelio Vieira Carneiro Junior

  28 lipca 2017 at 19:29

  WOW just what I was searching for. Came here by searching for ig

 58. l2xeno.com

  28 lipca 2017 at 21:30

  Wow that was odd. I just wrote an extremely long comment
  but after I clicked submit my comment didn’t appear.
  Grrrr… well I’m not writing all that over again. Anyhow, just wanted to say great blog!

 59. angeneykimeart.com

  31 lipca 2017 at 17:21

  Yes! Finally something about phone lookup.

 60. Dominga

  6 sierpnia 2017 at 10:50

  I could not resist commenting. Very well written!

 61. Fawn

  6 sierpnia 2017 at 23:22

  Piece of writing writing is also a excitement, if you be
  acquainted with then you can write if not it is complicated to write.

 62. Dorothy

  7 sierpnia 2017 at 04:28

  Appreciate the recommendation. Let me try it out.

 63. former chief operating

  7 sierpnia 2017 at 05:02

  Why users still use to read news papers when in this
  technological globe everything is accessible on net?

 64. Silvia Odete Morani Massad

  9 sierpnia 2017 at 00:05

  Keep this going please, great job!

 65. Maira

  9 sierpnia 2017 at 02:44

  I am really enjoying the theme/design of your
  blog. Do you ever run into any web browser compatibility
  problems? A number of my blog audience have complained about
  my blog not operating correctly in Explorer but looks great in Opera.
  Do you have any advice to help fix this issue?

 66. Silvia Odete Morani Massad

  10 sierpnia 2017 at 21:41

  Hmm is anyone else encountering problems with the pictures on this blog
  loading? I’m trying to find out if its a problem on my end
  or if it’s the blog. Any responses would be greatly appreciated.

 67. dating sites

  12 sierpnia 2017 at 03:02

  Ahaa, its good conversation concerning this article at this place at this blog,
  I have read all that, so now me also commenting at this place.

 68. Silvia Odete Morani Massad

  12 sierpnia 2017 at 10:25

  Wow, this piece of writing is good, my younger sister is analyzing these things, therefore I am going to let know her.

 69. James Frazer-Mann

  14 sierpnia 2017 at 12:17

  Wow that was unusual. I just wrote an very long comment but
  after I clicked submit my comment didn’t appear. Grrrr…
  well I’m not writing all that over again. Regardless, just
  wanted to say excellent blog!

 70. calculate tax refunds australia

  14 sierpnia 2017 at 20:44

  I value the article. Really Great.

 71. Silvia Odete Morani Massad

  15 sierpnia 2017 at 18:58

  Its like you read my mind! You appear to know a lot about this, like you wrote
  the book in it or something. I think that you can do with some pics to drive the message home a bit,
  but instead of that, this is excellent blog. An excellent
  read. I will definitely be back.

 72. cheap stocks

  16 sierpnia 2017 at 19:18

  Sweet blog! I found it while browsing on Yahoo News.
  Do you have any suggestions on how to get listed in Yahoo
  News? I’ve been trying for a while but I never seem
  to get there! Cheers

 73. molten glass passes

  17 sierpnia 2017 at 07:12

  That is a really good tip especially to those fresh to the blogosphere.
  Brief but very accurate information… Appreciate your sharing this
  one. A must read article!

 74. keep business cards

  21 sierpnia 2017 at 00:14

  I do not even know how I stopped up here,
  however I thought this publish was good. I don’t recognise who
  you might be however definitely you are going to a well-known blogger in the event you aren’t already.
  Cheers!

 75. car computer holder

  21 sierpnia 2017 at 12:37

  If you desire to obtain a good deal from this
  article then you have to apply such methods to your won webpage.

 76. agar anak lahap makan

  23 sierpnia 2017 at 04:35

  Great blog you have here.. It’s hard to find good quality writing like yours nowadays.
  I honestly appreciate individuals like you! Take care!!

 77. menu makan siang sehat untuk anak

  23 sierpnia 2017 at 09:19

  Very good article. I will be going through many of these issues as well..

 78. company corporate

  29 sierpnia 2017 at 19:52

  I like the helpful information you supply for your articles.
  I’ll bookmark your weblog and test once more here frequently.
  I am quite sure I will be told many new stuff proper right here!
  Best of luck for the following!

 79. Cheri

  30 sierpnia 2017 at 05:09

  Very descriptive blog, I enjoyed that bit. Will there be a part 2?

 80. sell things online for free

  30 sierpnia 2017 at 07:32

  I seriously love your site.. Excellent colors & theme.
  Did you build this amazing site yourself? Please reply back
  as I’m trying to create my own website and would love to find out where you got
  this from or just what the theme is called.
  Cheers!

 81. cara memberi makan bayi yang susah makan

  30 sierpnia 2017 at 16:11

  Somebody essentially assist to make severely articles
  I’d state. This is the first time I frequented your website page and thus far?
  I surprised with the analysis you made to create this particular put up amazing.

  Magnificent activity!

 82. gamepointsc.com

  30 sierpnia 2017 at 21:12

  This paragraph presents clear idea for the new visitors of blogging, that
  actually how to do running a blog.

 83. ae-answers.uk

  31 sierpnia 2017 at 05:14

  Have you ever thought about including a little bit more than just your
  articles? I mean, what you say is valuable and everything.
  But just imagine if you added some great visuals or video clips to give your posts more,
  „pop”! Your content is excellent but with pics and clips, this site could definitely be one of the greatest in its field.

  Wonderful blog!

 84. reported operational loss

  31 sierpnia 2017 at 06:39

  It’s actually very difficult in this busy
  life to listen news on Television, so I only use
  the web for that reason, and get the hottest information.

 85. no deposit online casino uk

  31 sierpnia 2017 at 10:15

  You should take part in a contest for one of the best blogs on the web. I will recommend this site!

 86. Hal

  31 sierpnia 2017 at 11:36

  Really no matter if someone doesn’t be aware of then its up to other people that they will
  assist, so here it occurs.

 87. xnxxx

  31 sierpnia 2017 at 13:43

  Enjoyed every bit of your blog article.Much thanks again. Will read on…

 88. Please let me know if you’re looking for a writer for your blog.
  You have some really great posts and I feel I would be
  a good asset. If you ever want to take some of the load off, I’d love to write some material for
  your blog in exchange for a link back to mine. Please shoot me an e-mail if interested.
  Regards!

 89. jake burgess springfield mo

  31 sierpnia 2017 at 17:41

  Major thanks for the blog post.Much thanks again. Really Great.

 90. check my site

  31 sierpnia 2017 at 19:08

  When I originally commented I clicked the -Notify me when new comments are added- checkbox and now each time a comment is added I get four emails with the same comment. Is there any way you can remove me from that service? Thanks!

 91. Lelio Vieira Carneiro Junior

  31 sierpnia 2017 at 19:38

  Hi! Would you mind if I share your blog with my zynga group?
  There’s a lot of people that I think would really appreciate your content.
  Please let me know. Many thanks

 92. anak tidak mau makan hanya minum susu

  1 września 2017 at 10:05

  Incredible points. Great arguments. Keep up the
  good effort.

 93. Jimmy

  1 września 2017 at 20:33

  My partner and I stumbled over here from a different web address
  and thought I should check things out. I like what I see so
  now i’m following you. Look forward to looking into your
  web page for a second time.

 94. Sheri

  2 września 2017 at 01:04

  It’s great that you are getting ideas from this paragraph as well as from our discussion made at this place.

 95. Sung

  2 września 2017 at 03:13

  Somebody necessarily assist to make severely articles I
  might state. This is the first time I frequented your
  website page and so far? I amazed with the analysis you made to create this actual put up amazing.
  Wonderful job!

 96. check this out

  2 września 2017 at 21:38

  very nice post, i certainly love this website, keep on it

 97. things you need to grow weed

  3 września 2017 at 01:33

  Please let me know if you’re looking for a author for your weblog.

  You have some really great posts and I feel I
  would be a good asset. If you ever want to take some of the load off, I’d really like to write some articles for your
  blog in exchange for a link back to mine. Please send me an e-mail if interested.
  Thank you!

 98. check more of my site

  4 września 2017 at 12:03

  This really answered my downside, thank you!
  check more of my site

 99. small business

  6 września 2017 at 09:41

  Hello, There’s no doubt that your blog could possibly be having browser compatibility problems.
  When I look at your site in Safari, it looks fine however, if opening in IE, it has some
  overlapping issues. I merely wanted to provide you with a quick
  heads up! Besides that, excellent blog!

 100. small business coach

  6 września 2017 at 16:52

  I am not sure where you are getting your info, but great topic.
  I needs to spend some time learning much more or understanding more.

  Thanks for magnificent information I was looking for this
  information for my mission.

 101. start up business loans

  7 września 2017 at 19:33

  Hello, I log on to your blogs like every week.
  Your story-telling style is awesome, keep it up!

 102. car loan

  8 września 2017 at 23:50

  magnificent points altogether, you just won a
  emblem new reader. What could you recommend in regards to your publish that you
  simply made some days ago? Any certain?

 103. www.thesun.co.uk

  9 września 2017 at 02:22

  Great information. Lucky me I recently found your site by chance
  (stumbleupon). I’ve book-marked it for later!

 104. potential real

  9 września 2017 at 22:40

  Thanks in favor of sharing such a fastidious idea, post is pleasant, thats why i have read
  it completely

 105. vektor-m.info

  10 września 2017 at 16:56

  Hello! Do you know if they make any plugins to help with Search Engine Optimization? I’m trying to get my
  blog to rank for some targeted keywords but I’m not seeing very good success.
  If you know of any please share. Cheers!

 106. unique gifts for her

  11 września 2017 at 01:00

  I value the article post.Really thank you!

 107. pt.wikipedia.org

  11 września 2017 at 06:22

  In fact when someone doesn’t know after that its up to other visitors that they
  will help, so here it happens.

 108. business plan

  11 września 2017 at 10:48

  Wow, this paragraph is nice, my younger sister is analyzing these things, so I am going
  to convey her.

 109. Jessika

  11 września 2017 at 14:18

  Howdy, i read your blog from time to time and i own a similar one and
  i was just wondering if you get a lot of spam feedback?
  If so how do you protect against it, any plugin or anything you can advise?
  I get so much lately it’s driving me crazy so any support is
  very much appreciated.

 110. A motivating discussion is worth comment. I do think that you ought to publish more about this subject matter, it might not be a taboo subject but usually folks don’t discuss these
  topics. To the next! Many thanks!!

 111. real estate market

  12 września 2017 at 02:31

  Paragraph writing is also a excitement, if you know then you can write if not it
  is difficult to write.

 112. HaroLiavaife

  12 września 2017 at 23:18

  Uk Propecia Finasteride [url=http://cialtobuy.com ]cialis[/url] Acheter Kamagra Gel Montpellier
  Amoxicillin Vomiting
  Dutasteride Baldness Ups Price On Line Highland viagra cialis Levitra Cialis Diferencias

 113. Friv 2

  13 września 2017 at 01:06

  Thank you for your blog post.Really thank you! Much obliged.

 114. https://www.textwik.com/

  13 września 2017 at 11:20

  I value the blog post.Thanks Again. Will read on…

 115. Imogen

  13 września 2017 at 12:24

  Thanks for sharing your thoughts about wii video. Regards

 116. HaroLiavaife

  13 września 2017 at 21:36

  Cialis Precio Farmacia Benavides [url=http://cialtobuy.com ]cheap cialis[/url] Celebrex Buy
  Herbal Alternative Propecia
  Viahra generic cialis Generic Tadalis Sx Soft Overnight Shipping

 117. Bad Credit Remortgages

  14 września 2017 at 14:07

  Thank you for your blog post.Thanks Again.

 118. beaufort golf

  15 września 2017 at 19:24

  Hi to every body, it’s my first pay a visit of this website; this weblog includes remarkable
  and really fine material for readers.

 119. royal dublin golf

  16 września 2017 at 10:00

  Hurrah! After all I got a blog from where I know how to
  actually obtain valuable information concerning my study and
  knowledge.

 120. phpexpertsolution.com

  16 września 2017 at 20:14

  Hi! I know this is kinda off topic but I was wondering which blog platform are you using for this website?
  I’m getting fed up of WordPress because I’ve had issues with hackers and
  I’m looking at alternatives for another platform.
  I would be great if you could point me in the direction of a good platform.

 121. london travel

  17 września 2017 at 17:34

  First off I want to say awesome blog! I had a quick question in which
  I’d like to ask if you do not mind. I was curious to know how you center yourself
  and clear your thoughts before writing. I’ve had difficulty clearing my mind in getting my ideas out.
  I truly do take pleasure in writing however it just seems like the first
  10 to 15 minutes are lost simply just trying to figure out how to begin. Any ideas or tips?
  Many thanks!

 122. Kristopher

  18 września 2017 at 11:53

  Hey there, You’ve done an excellent job. I will definitely digg it and personally suggest to my friends.
  I am sure they’ll be benefited from this web
  site.

 123. Florentina

  18 września 2017 at 11:55

  Hi there! Someone in my Facebook group shared this site with us so I came to take a look.
  I’m definitely enjoying the information. I’m bookmarking and will be tweeting this to my followers!
  Wonderful blog and excellent design and style.

 124. www.ateliervandenboom.nl

  20 września 2017 at 09:54

  I am regular reader, how are you everybody? This paragraph posted at this
  web page is in fact good.

 125. visit this page

  20 września 2017 at 10:10

  I really liked your article post.Thanks Again. Much obliged.

 126. suba buba

  20 września 2017 at 12:32

  hh0hYw I visit everyday some blogs and websites to read articles, except this website offers quality based articles.

 127. forum.ownism.com

  20 września 2017 at 15:10

  Fascinating blog! Is your theme custom made or did you download it from somewhere?
  A design like yours with a few simple tweeks would really make
  my blog shine. Please let me know where you got
  your design. Bless you

 128. custom soccer jerseys

  20 września 2017 at 20:47

  Very soon this website will be famous amid all blogging and
  site-building users, due to it’s good content

 129. Makayla

  21 września 2017 at 11:20

  What’s Taking place i am new to this, I stumbled upon this I’ve discovered It positively useful and
  it has aided me out loads. I am hoping to give a contribution & aid different customers like its aided me.
  Great job.

 130. Grover

  21 września 2017 at 14:05

  This website definitely has all of the info I
  wanted about this subject and didn’t know who to ask.

 131. tourism offers

  21 września 2017 at 15:31

  I got this web site from my friend who informed me concerning this web
  site and now this time I am visiting this web page and reading very informative posts at this time.

 132. bbs.htb553377.com

  21 września 2017 at 15:32

  I all the time used to study article in news papers
  but now as I am a user of internet thus
  from now I am using net for articles, thanks to web.

 133. Palma

  21 września 2017 at 16:30

  Hi there! Do you know if they make any plugins to protect against hackers?
  I’m kinda paranoid about losing everything I’ve worked hard
  on. Any suggestions?

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra