Polskość

To był dobry rok dla Polski i Polaków

politycy_zbigniewkuzmiukMimo niepewności związanych z konfliktem zbrojnym, który toczy się na Ukrainie i został spowodowany agresywnymi działaniami Rosji, a także kryzysem, który ma miejsce w Unii Europejskiej w związku z falą imigrantów i Brexitem, można uznać rok 2016 za dobry dla Polski i Polaków.

Prezydent Andrzej Duda i rząd premier Beaty Szydło konsekwentnie realizują zobowiązania zawarte w programach wyborczych i mimo tego, że wymaga to znaczących dodatkowych środków budżetowych, to równowaga finansów publicznych zostaje zachowana.

Według ostatniego badania CBOS aż 63% badanych uważa, że rok 2016 był dobry dla nich osobiście, 62% dla ich rodziny, a 63% dla ich zakładu pracy i są to oceny znacznie lepsze niż za rok 2015, zresztą najwyższe od momentu rozpoczęcia pomiarów.

Rzeczywiście rząd już w grudniu 2015 dokonał takich zmian w budżecie państwa przygotowanym na rok 2016 przez rząd PO-PSL, aby znaleźć dodatkową kwotę 17 mld zł na sfinansowanie od 1 kwietnia programu Rodzina 500plus i jest on bezkolizyjnie realizowany.

Z programu korzysta ok. 3,8 mln dzieci i poprawia on sytuację materialną rodzin wychowujących dzieci, ponieważ zmniejsza się wyraźnie ilość takich rodzin obejmowanych pomocą społeczną.

Programem jest objętych średnio 52,2 % dzieci do 18 roku życia, przy czym w gminach wiejskich jest to aż 61% dzieci, w gminach miejsko-wiejskich 56% dzieci i w gminach miejskich 44% dzieci.

Program już spowodował, że bieda wśród dzieci praktycznie znika, w ubóstwie skrajnym na koniec tego roku, będzie mniej niż 1% dzieci, co jest dowodem na niezwykłą wręcz skuteczność tego programu Rodzina 500 plus w ograniczaniu biedy.

Rezultatem programu jest także aż o 14,5 tysiąca zarejestrowanych ciąż więcej do końca listopada tego roku niż w analogicznym okresie roku ubiegłego.

3. Kolejnym swoistym kamieniem milowym reform realizowanych przez prezydenta i rząd jest podwyżka płacy minimalnej aż o 150 zł do 2 tys. zł miesięcznie brutto i wprowadzenie minimalnej stawki godzinowej (do tej pory w ogóle jej nie było), która od 1 stycznia 2017 roku będzie wynosiła 13 zł.

To pierwsze kroki wymuszania podwyżek płac w gospodarce, a jednocześnie wymuszania innowacyjności, co z kolei pozwoli na osiąganie przedsiębiorcom w przyszłości wyższej wartości dodanej, a tym samym zapewni możliwość, realizowania ambitniejszej polityki płacowej.

Zresztą najniższe od 25 lat bezrobocie (stopa bezrobocia zaledwie 8,2% na koniec listopada) i postępujący rynek pracownika, a nie jak do było do tej pory pracodawcy w oczywisty sposób będzie wymagał wyższego poziomu płac i tylko innowacyjna gospodarka wytwarzająca produkty i usługi pozwalające na osiąganie wyższej niż do tej pory wartości dodanej, może pozwolić na utrzymanie się na rynku.

Zwieńczeniem tego rodzaju decyzji była uchwalona pod koniec roku ustawa o obniżeniu wieku emerytalnego kobiet do lat 60, a mężczyzn do roku 65, która jak to ujął przewodniczący Solidarności Piotr Duda, przywróciła godność pracownikom w Polsce.

W kampanii roku 2011 zarówno ówczesny prezydent Komorowski jak i premier Tusk wręcz zapewniali, że podwyższenia wieku emerytalnego nie będzie, a mimo tego już na wiosnę 2012 roku, takie rozwiązanie zostało przeforsowane.

Później koalicja PO-PSL zdecydowała się na „zmielenie” ok. 3 mln podpisów w sprawie referendum dotyczącego wieku emerytalnego, a przewodniczący Solidarności przedstawiający w Sejmie wniosek w tej sprawie, został przez premiera Tuska nazwany pętakiem.

Powrót do poprzedniego wieku był, więc przywróceniem godności polskim pracownikom i dlatego zarówno prezydent Andrzej Duda jak i rząd premier Szydło z taką determinacją dążyli do realizacji tego zobowiązania wyborczego.

Rząd premier Beaty Szydło wprowadził w roku 2016 jeszcze cały szereg decyzji służących ludziom i gospodarce, ale te trzy przedstawione wyżej, mają zasadnicze znaczenie z punktu widzenia oceny przez Polaków roku 2016.

Opozycja parlamentarna i pozaparlamentarna ma oczywiście na ten temat zupełnie inne zdanie, ale cytowane wcześniej poziom zadowolenia Polaków, dobitnie pokazuje jak jest ona oderwana od zwykłych ludzi i ich problemów.

Jeżeli podobają Ci się materiały publicystów portalu Prawy.pl wesprzyj budowę Europejskiego Centrum Pomocy Rodzinie im. św. Jana Pawła II poprzez dokonanie wpłaty na konto Fundacji SOS Obrony Poczętego Życia: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001. Pomóż leczyć ciężko chore dzieci.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

24 komentarze

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra