Felieton

To był dobry rok dla Polski i Polaków

politycy_zbigniewkuzmiukMimo niepewności związanych z konfliktem zbrojnym, który toczy się na Ukrainie i został spowodowany agresywnymi działaniami Rosji, a także kryzysem, który ma miejsce w Unii Europejskiej w związku z falą imigrantów i Brexitem, można uznać rok 2016 za dobry dla Polski i Polaków.

Prezydent Andrzej Duda i rząd premier Beaty Szydło konsekwentnie realizują zobowiązania zawarte w programach wyborczych i mimo tego, że wymaga to znaczących dodatkowych środków budżetowych, to równowaga finansów publicznych zostaje zachowana.

Według ostatniego badania CBOS aż 63% badanych uważa, że rok 2016 był dobry dla nich osobiście, 62% dla ich rodziny, a 63% dla ich zakładu pracy i są to oceny znacznie lepsze niż za rok 2015, zresztą najwyższe od momentu rozpoczęcia pomiarów.

Rzeczywiście rząd już w grudniu 2015 dokonał takich zmian w budżecie państwa przygotowanym na rok 2016 przez rząd PO-PSL, aby znaleźć dodatkową kwotę 17 mld zł na sfinansowanie od 1 kwietnia programu Rodzina 500plus i jest on bezkolizyjnie realizowany.

Z programu korzysta ok. 3,8 mln dzieci i poprawia on sytuację materialną rodzin wychowujących dzieci, ponieważ zmniejsza się wyraźnie ilość takich rodzin obejmowanych pomocą społeczną.

Programem jest objętych średnio 52,2 % dzieci do 18 roku życia, przy czym w gminach wiejskich jest to aż 61% dzieci, w gminach miejsko-wiejskich 56% dzieci i w gminach miejskich 44% dzieci.

Program już spowodował, że bieda wśród dzieci praktycznie znika, w ubóstwie skrajnym na koniec tego roku, będzie mniej niż 1% dzieci, co jest dowodem na niezwykłą wręcz skuteczność tego programu Rodzina 500 plus w ograniczaniu biedy.

Rezultatem programu jest także aż o 14,5 tysiąca zarejestrowanych ciąż więcej do końca listopada tego roku niż w analogicznym okresie roku ubiegłego.

3. Kolejnym swoistym kamieniem milowym reform realizowanych przez prezydenta i rząd jest podwyżka płacy minimalnej aż o 150 zł do 2 tys. zł miesięcznie brutto i wprowadzenie minimalnej stawki godzinowej (do tej pory w ogóle jej nie było), która od 1 stycznia 2017 roku będzie wynosiła 13 zł.

To pierwsze kroki wymuszania podwyżek płac w gospodarce, a jednocześnie wymuszania innowacyjności, co z kolei pozwoli na osiąganie przedsiębiorcom w przyszłości wyższej wartości dodanej, a tym samym zapewni możliwość, realizowania ambitniejszej polityki płacowej.

Zresztą najniższe od 25 lat bezrobocie (stopa bezrobocia zaledwie 8,2% na koniec listopada) i postępujący rynek pracownika, a nie jak do było do tej pory pracodawcy w oczywisty sposób będzie wymagał wyższego poziomu płac i tylko innowacyjna gospodarka wytwarzająca produkty i usługi pozwalające na osiąganie wyższej niż do tej pory wartości dodanej, może pozwolić na utrzymanie się na rynku.

Zwieńczeniem tego rodzaju decyzji była uchwalona pod koniec roku ustawa o obniżeniu wieku emerytalnego kobiet do lat 60, a mężczyzn do roku 65, która jak to ujął przewodniczący Solidarności Piotr Duda, przywróciła godność pracownikom w Polsce.

W kampanii roku 2011 zarówno ówczesny prezydent Komorowski jak i premier Tusk wręcz zapewniali, że podwyższenia wieku emerytalnego nie będzie, a mimo tego już na wiosnę 2012 roku, takie rozwiązanie zostało przeforsowane.

Później koalicja PO-PSL zdecydowała się na „zmielenie” ok. 3 mln podpisów w sprawie referendum dotyczącego wieku emerytalnego, a przewodniczący Solidarności przedstawiający w Sejmie wniosek w tej sprawie, został przez premiera Tuska nazwany pętakiem.

Powrót do poprzedniego wieku był, więc przywróceniem godności polskim pracownikom i dlatego zarówno prezydent Andrzej Duda jak i rząd premier Szydło z taką determinacją dążyli do realizacji tego zobowiązania wyborczego.

Rząd premier Beaty Szydło wprowadził w roku 2016 jeszcze cały szereg decyzji służących ludziom i gospodarce, ale te trzy przedstawione wyżej, mają zasadnicze znaczenie z punktu widzenia oceny przez Polaków roku 2016.

Opozycja parlamentarna i pozaparlamentarna ma oczywiście na ten temat zupełnie inne zdanie, ale cytowane wcześniej poziom zadowolenia Polaków, dobitnie pokazuje jak jest ona oderwana od zwykłych ludzi i ich problemów.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

11 komentarzy

11 Komentarzy

 1. wars

  2 stycznia 2017 at 15:18

  NLP niech pan ćwiczy na prezesie.

  • Andrzej Sokół

   2 stycznia 2017 at 22:45

   Kuzmiuk i prezes to milionerzy dorobieni na zasiadaniu jako funkcjonariusze publiczni w biurokratycznych instytucjach i gremiach, znowu mieli dobry fart.

 2. Robert B.

  2 stycznia 2017 at 15:42

  „Mimo niepewności związanych z konfliktem zbrojnym, który toczy się na Ukrainie i został spowodowany agresywnymi działaniami Rosji”…

  Na co ty tutaj, Kuźmiuk, liczysz? Na idiotów? Takich to se możesz poszukać gdzie indziej. Myślisz, że Polacy są aż tak durni, że nie wiedzą, o CO chodzi na tej „Ukrainie” i KTO tam CO spowodował?

 3. stan

  2 stycznia 2017 at 19:52

  Ta mantra powtarzana o złej Rosji, jest bardzo szkodliwa. Autor zapomniał wymienić, wśród wielu szkodliwych posunięć – obowiązkowych szczepień, pomocy sąsiedzkiej na wypadek zagrożenia demokracji oraz służalczej postawy wobec Izraela.
  Po drugie, te wszystkie dobrodziejstwa budżetowe są wyjęte z kieszeni podatników. Tu muszę dodać, że wierzę, że 500 plus, jakkolwiek takie sobie strasznie socjalistyczne pociągnięcie, pomoże jednak rodzinom. Bo oczywiście poziom życia Polaków jest od wielu lat sztucznie utrzymywany na krytycznym poziomie, z naciskiem na słowo „sztucznie”. Przesłanek jest wiele, ale jedna jest dostępna od ręki. Mianowicie Polska jest bogata w różnego rodzaju złoża naturalne – praktycznie mamy wszystko, oprócz diamentów i paru innych skał. Niestety nie są pozyskiwane. Za komuny mówiono, że ruskie nie pozwalają na eksploatację, a dziś co się mówi …? Polska to kraj mlekiem i miodem płynący, i dlatego jest szczególnym obiektem zainteresowania koczowników. Żadnego innego kraju nie nazwali Polin (tutaj spocznij). Gdybyśmy się tylko obudzili i zrzucili jarzmo!

  • Robert B.

   2 stycznia 2017 at 20:47

   Aha! Autor niczego nie „zapomniał”… On dobrze wie, JAKIE tematy są tematami tabu dla jego partii…

   • stan

    2 stycznia 2017 at 21:07

    Znam jedną rodzinę – wyznawców PiS, którzy niedawno przejrzeli na oczy. Co prawda pierwsza jaskółka wiosny nie czyni, ale zawsze to jest coś.

 4. Zona

  2 stycznia 2017 at 20:54

  tja… Dla niektórych ten rok tak jak i poprzednie był świetny. Np dla takich co zaczynali karierę w ZSLu kontynuowali w PSLu a teraz nam mówią że jest ok z PiSu… Swoją drogą to ciekawe że jak PiS był w opozycji to badania statystyczne były regularnie fałszowane a teraz proszę, obiektywne, no wręcz Dobra Zmiana. „program już spowodował, że bieda wśród dzieci praktycznie znika” haha cud normalnie cud… No chyba że chodzi o dzieci obcokrajowców którzy jak podaje prasa także są beneficjentami tego programu. Z polskich pieniędzy. Spadek bezrobocia może być rezultatem drobnego uwolnienia zawodów dokonanego przez poprzedników oraz ciągłego przymusowego odpływu Polaków za granicę ale to obecnie przecież herezja… Szkoda że „Polska, Rodzina, Tradycja” to momentami niemal biuletyn partyjny… Jakby takich było na rynku mało. No ale skoro już w pierwszym zdaniu mamy kłamstwa to czego się spodziewać? Bardzo chciałbym się dowiedzieć w jaki sposób Rosja inspirowała „majdan”, czyżby była to sugestia że jeżdżący tam by podważać legalny rząd min z Polski politycy byli na jej żołdzie? Nie wiedziałem tez że obwody Doniecki i Ługański zaatakowane przez armię ukraińską leżą w Rosji… A kryzys nie został wywołany przez „imigrantów” ani przez „brexit” tylko przez utopistów i nomenklaturę która od lat na siłę tworzy z sojuszu narodów jedno superpaństwo. Za akceptacją i wsparciem PiS warto dodać wszak traktat lizboński został podpisany przez lecha kaczyńskiego…

 5. Leszek1

  3 stycznia 2017 at 02:04

  Grzechow PiS, a szczegolnie Nad-Prezydenta i Nad-Premiera, a wiec „Prezesa wszystkich Polakow” jest znacznie wiecej niz te wymienione powyzej. Jednak trzeba widziec tez wiele pozytywnych zmian w stosunku do poprzedniego rzadu aferzystow i zlodzieji. Problem lezy w innym punkcie. Rzecz polega na tym, ze nie mamy innej alternatywy niz obrona tego wybranego przez Polakow rzadu. Jezeli oni upadna, wladza przejdzie w rece takich imbecyli jak Petru, czy ten na utrzymaniu zony i Sorosa. Dlatego trzeba tej wladzy bronic – jednoczesnie wytykac i oglaszac ich „bledy”, czy prawdziwe zamiary, ktore sa sprzeczne z interesem, a czesto nawet z egzystencja i prawidlowym rozwojem Polski.

 6. hansi

  3 stycznia 2017 at 09:33

  Tak, Panie Kuźmiuku jedyny 🙂
  BARDZo dobry to był rok dla Polaków 🙂
  Ale tylko – w porównaniu z obecnym, który się właśnie zaczął, a w którym definitywnie już wyjdzie szydło z worka 🙂
  Panie Kuźmiuk. Hamuj się Waść deczko.. Bo się Waść w trumnie nie zmieścisz 🙂

 7. Karissa Kauffmann

  29 stycznia 2017 at 05:35

  cheapest sms

 8. KennHitthype

  19 lipca 2017 at 13:09

  5mg Of Propecia For Hair Loss online pharmacy On Line Amoxicilina In Internet Overnight Shipping Windsor

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra