Z kraju

Nie żyje prześladowca Żołnierzy Wyklętych

Kochani, Zygmunt odszedł do płynnej wieczności dziś 9 stycznia 2017 roku. Pożegnałam się z nim w domu w Leeds wśród najbliższej rodziny – napisała Aleksandra Kania, partnerka prof. Zygmunta Baumana. Tym samym nawiązała do stworzonego przez socjologa pojęcia „płynnej nowoczesności”. Prześladowca Żołnierzy Wyklętych miał w chwili śmierci 92 lata.

Urodzony w rodzinie polskich Żydów Zygmunt Bauman związał się z ruchem komunistycznym podczas pobytu w ZSRS. Należał do Komsomołu, później zaś został wcielony do moskiewskiej milicji. W 1 Armii Wojska Polskiego pełnił funkcję tzw. politruka, czyli oficera polityczno-wychowawczego.

Działał również jako agent-informator Informacji Wojskowej o pseudonimie „Semjon”. Następnie przeszedł do Korpusu Bezpieczeństwa Wewnętrznego, gdzie prześladował Żołnierzy Wyklętych. Z zachowanych dokumentów wynika, że w tym ostatnim wyróżniał się zdecydowanie – jeśli chodzi o liczbę schwytanych żołnierzy podziemia antykomunistycznego to, jak czytamy we wniosku o awans, „Przez 20 dni dowodził grupą, która wyróżniła się schwytaniem wielkiej ilości bandytów”. Został odznaczony Krzyżem Walecznych.

Służbę zakończył w marcu 1953 w stopniu majora, jako szef Oddziału II Zarządu Politycznego KBW.

Jeżeli podobają Ci się materiały publicystów portalu Prawy.pl wesprzyj budowę Europejskiego Centrum Pomocy Rodzinie im. św. Jana Pawła II poprzez dokonanie wpłaty na konto Fundacji SOS Obrony Poczętego Życia: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001. Pomóż leczyć ciężko chore dzieci.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

2 komentarze

2 Komentarzy

  1. Home Improvement

    18 grudnia 2017 at 12:06

    Dead written content , regards for selective information .

  2. Shop Clothes Online

    26 grudnia 2017 at 07:30

    Keep functioning ,remarkable job!

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra