Z kraju

Wsparcie prawników Instytutu Ordo Iuris dla małego Huberta z Centrum Zdrowia Dziecka

Dzięki interwencji prawników Instytutu Ordo Iuris sąd opiekuńczy uchylił zarządzenie o umieszczeniu dwuletniego Huberta w domu pomocy społecznej w Elblągu. Opiekunką prawną chłopca pozostaje wciąż Pani Urszula, pielęgniarka z Centrum Zdrowia Dziecka. Instytut Ordo Iuris wspiera dalsze starania o znalezienie dla dziecka nowej rodziny.

Kilka miesięcy temu cała Polska poznała sprawę dwuletniego Huberta, urodzonego przedwcześnie w 2015 r. i porzuconego przez rodziców w związku z jego złożonymi wadami wrodzonymi. Z czasem szpital stał się jego pierwszym domem, a Pani Urszula, personel medyczny oraz wolontariusze Centrum Zdrowia Dziecka zapewnili mu tam fachową opiekę. Między chłopcem a jego opiekunką nawiązała się, dostrzeżona już dzisiaj przez sąd opiekuńczy, więź emocjonalna. Chłopcu jednak groziło przymusowe umieszczenie w domu pomocy społecznej w Elblągu. Jak już informowaliśmy, prawnicy współpracujący z Instytutem Ordo Iuris zaangażowali się w tę sprawę w interesie Huberta.

Dzięki tej interwencji, sąd opiekuńczy uchylił zarządzenie o umieszczeniu chłopca w domu pomocy społecznej w Elblągu. Opiekunką prawną chłopca pozostaje wciąż Pani Urszula, pielęgniarka z Centrum Zdrowia Dziecka. Instytut Ordo Iuris wspiera dalsze starania o znalezienie dla dziecka nowej rodziny.

Interwencja Ordo Iuris nastąpiła, gdy sąd opiekuńczy postanowił umieścić dziecko w odległym domu pomocy społecznej w Elblągu. Decyzja o umieszczeniu chłopca w placówce opiekuńczej z pominięciem próby znalezienia dla niego rodziny zastępczej i zapewnienia mu tym samym właściwych warunków do rozwoju w środowisku rodzinnym była w oczywisty sposób sprzeczna z dobrem dziecka.

Sąd opiekuńczy, po ponownym przeanalizowaniu sytuacji Huberta i zapoznaniu się z argumentacją prawników Instytutu Ordo Iuris przyznał, że z uwagi na stan zdrowia dziecka, jedynym środowiskiem służącym jego dobru jest środowisko rodzinne. Do czasu znalezienia dla niego rodziny zastępczej chłopiec pozostanie w Szpitalu Centrum Zdrowia Dziecka w Międzylesiu, gdzie zapewniona jest mu obecność i opieka ze strony osób, z którymi łączą go emocjonalne więzi.

Od czasu nagłośnienia sprawy Huberta, wiele rodzin zgłosiło gotowość przystąpienia do postępowania adopcyjnego. Jednak dwie z nich, które przystąpiły do właściwych procedur, ostatecznie zrezygnowały ze starań o adopcję. Obecnie od nowa trwają starania o odnalezienie polskiej rodziny dla Huberta.

W toku postępowania opiekunkę prawną Huberta reprezentuje prawnik Programu Centrum Interwencji Procesowej Instytutu Ordo Iuris, mec. Maciej Hawliczek. Kolejna rozprawa została wyznaczona na koniec stycznia 2017 r.

Ordo Iuris

Jeżeli podobają Ci się materiały publicystów portalu Prawy.pl wesprzyj budowę Europejskiego Centrum Pomocy Rodzinie im. św. Jana Pawła II poprzez dokonanie wpłaty na konto Fundacji SOS Obrony Poczętego Życia: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001. Pomóż leczyć ciężko chore dzieci.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Kliknij, aby dodać komentarz

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra