Kościół

MEDYTACJE EWANGELICZNE Z DNIA 7 lutego 2017 r.

Wtorek – (Mk 7,1-13).

U Jezusa zebrali się faryzeusze i kilku uczonych w Piśmie, którzy przybyli z Jerozolimy. I zauważyli, że niektórzy z Jego uczniów brali posiłek nieczystymi, to znaczy nie obmytymi rękami. Faryzeusze bowiem, i w ogóle Żydzi, trzymając się tradycji starszych, nie jedzą, jeśli sobie rąk nie obmyją, rozluźniając pięść. I /gdy wrócą/ z rynku, nie jedzą, dopóki się nie obmyją. Jest jeszcze wiele innych /zwyczajów/, które przejęli i których przestrzegają, jak obmywanie kubków, dzbanków, naczyń miedzianych. Zapytali Go więc faryzeusze i uczeni w Piśmie: Dlaczego Twoi uczniowie nie postępują według tradycji starszych, lecz jedzą nieczystymi rękami? Odpowiedział im: Słusznie prorok Izajasz powiedział o was, obłudnikach, jak jest napisane: Ten lud czci Mnie wargami, lecz sercem swym daleko jest ode Mnie. Ale czci Mnie na próżno, ucząc zasad podanych przez ludzi. Uchyliliście przykazanie Boże, a trzymacie się ludzkiej tradycji, /dokonujecie obmywania dzbanków i kubków. I wiele innych podobnych rzeczy czynicie/. I mówił do nich: Umiecie dobrze uchylać przykazanie Boże, aby swoją tradycję zachować. Mojżesz tak powiedział: Czcij ojca swego i matkę swoją oraz: Kto złorzeczy ojcu lub matce, niech śmiercią zginie. A wy mówicie: Jeśli kto powie ojcu lub matce: Korban, to znaczy darem /złożonym w ofierze/ jest to, co by ode mnie miało być wsparciem dla ciebie – to już nie pozwalacie mu nic uczynić dla ojca ni dla matki. I znosicie słowo Boże przez waszą tradycję, którąście sobie przekazali. Wiele też innych tym podobnych rzeczy czynicie.

Korban to ofiara dla Boga. Faryzeusze nie dopuszczają, aby mogło z tego być wzięte coś dla wsparcia rodziców w potrzebie. I od razu na myśl przychodzą słynne słowa: Gdybyś miał wiarę, tak iż byś góry przenosił, a miłości byś nie miał… I wszystko staje się jasne.

Tylko że my sami, medytując teksty Ewangelii, nie mamy bawić się w sędziego, który natychmiast wskaże faryzeizm u wielu osób z naszego własnego otoczenia! Nie! My mamy szczerze wejść w stan swojego własnego serca i zobaczyć ile pierwiastków faryzeizmu sami jeszcze w sobie mamy!

Miłość jest trudną sprawą w praktycznym działaniu, a wielokrotnie najtrudniejsza jest wobec najbliższych. Dlatego właśnie tylu starszych ludzi pozostaje wciąż bez opieki… Wielu z nas przeżywa dramat rozdarcia, między życiem według swojego pomysłu, a oddawaniem życia, swego czasu i sił dla drugiego człowieka, który wcale nie musi być dla nas łatwy.

W takich sytuacjach tak naprawdę uczymy się nie tego, na ile umiemy kochać prawdziwie, ale dowiadujemy się o sobie samym, że nie potrafimy kochać! I ta diagnoza nas uwalnia, jeśli stajemy z tym swoim stanem autentycznie przed Bogiem!

Najpierwsze o co musimy mieć staranie, to żywa relacja z czystą Miłością, to znaczy z Bogiem!!! Właśnie wtedy, nie z ofiarności, czy z powodu dbania o tradycję, ale dokładnie z naszej autentycznej relacji z Bogiem, będzie pochodzić Miłość, którą pokochamy rodziców, takimi jakimi są, oddamy swój czas, karierę, swoją siłę tym, którzy realnie nas potrzebują! A wtedy nasza ofiara Bogu będzie zawsze wystarczająca i pełna, choćby miała być tylko nędzą naszego serca! To właśnie ta nasza nędza będzie Bogu najmilsza!

Jeżeli podobają Ci się materiały publicystów portalu Prawy.pl wesprzyj budowę Europejskiego Centrum Pomocy Rodzinie im. św. Jana Pawła II poprzez dokonanie wpłaty na konto Fundacji SOS Obrony Poczętego Życia: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001. Pomóż leczyć ciężko chore dzieci.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

4 komentarze

4 Komentarzy

  1. asbestos study

    8 listopada 2017 at 03:21

    Keep on working, great job!

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra