Z zagranicy

Izrael bezprawnie zalegalizował nielegalne osiedla na Zachodnim Brzegu Jordanu

60 głosami przy 52 głosach sprzeciwu izraelski parlament przyjął skandaliczną ustawę legalizującą 3800 nielegalnych domów wybudowanych na prywatnej ziemi Palestyńczyków na Zachodnim Brzegu Jordanu.

Zgodnie z nowym prawem pierwotni, palestyńscy właściciele ziemi otrzymają finansowe rekompensaty lub inną ziemię w zamian. Przyjęto je w momencie eskalacji izraelsko-palestyńskiego konfliktu o nielegalne żydowskie osadnictwo, spowodowanej przedstawieniem przez Izrael zaawansowanych planów budowy tysięcy nowych domów.

Decyzja Knessetu spotkała się z gwałtownym sprzeciwem Palestyńczyków, którzy wskazywali, że nowe prawo w zasadzie neguje możliwość zawarcia pokoju oraz zaprzepaszcza szanse na stworzenie państwa palestyńskiego.

– To eskalacja mogąca prowadzić jedynie do większej destabilizacji i chaosu – mówił Nabil Abu Rudeineh, rzecznik prasowy przywódcy palestyńskiego Mahmouda Abbasa. – Jest to nie do przyjęcia. Zostało to już zaskarżone i międzynarodowa społeczność powinna natychmiast działać – dodał.

Także wysłannik ONZ na Bliski Wschód Nikołaj Mładenow ocenił, że nowe prawo „poważnie zagrozi perspektywie izraelsko-arabskiego pokoju”.

Nowemu prawu sprzeciwia się również prokurator generalny Izraela, który oświadczył, że jest ono niekonstytucyjne i nie będzie go bronił w Sądzie Najwyższym.

Słów krytyki nie szczędzi również lider izraelskiej opozycji Izaak Herzog, który określił nowo przyjętą ustawę jako „poważne niebezpieczeństwo dla Izraela”, mogące prowadzić do oskarżenia państwa przez Międzynarodowym Trybunałem Karnym w Hadze. Ten ostatni już prowadzi postępowanie, mające wyjaśnić, czy zachodzą przesłanki do wszczęcia dochodzenia.

Źródło: BBC

Jeżeli podobają Ci się materiały publicystów portalu Prawy.pl wesprzyj budowę Europejskiego Centrum Pomocy Rodzinie im. św. Jana Pawła II poprzez dokonanie wpłaty na konto Fundacji SOS Obrony Poczętego Życia: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001. Pomóż leczyć ciężko chore dzieci.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

277 komentarzy

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra