Z kraju

Marsz Żołnierzy Wyklętych z przeszkodami

SONY DSC

Dziś w całej Polsce oddajemy cześć żołnierzom AK, z okazji 75. rocznicy powstania tej największej podczas II wojny światowej podziemnej armii. Nie wszędzie jednak w naszym kraju można bez przeszkód manifestować swój patriotyzm. Wiedzą o tym dobrze organizatorzy Marszu Żołnierzy Wyklętych w Hajnówce (woj. podlaskie), którzy nie raz za oddawanie hołdu bohaterom narodowym płacili wysoką cenę.

Organizatorami Marszu Żołnierzy Wyklętych w Hajnówce jest podlaski oddział ONR oraz grupa patriotycznie usposobionych, młodych ludzi, którzy wspólnie prowadzą profil społecznościowy Facebook nazwany „Narodowa Hajnówka”. Marsz organizowany jest po raz drugi. W ubiegłorocznym, według obliczeń organizatorów, brało udział około 400 osób. Zainteresowanie tegoroczną edycją marszu jest o wiele większe, więc w tym roku może on być liczniejszy. Bohaterem narodowym, który będzie patronował Marszowi jest Danuta Siedzikówna „Inka”, sanitariuszka 5 Wileńskiej Brygady AK, zamordowana przez komunistów w bardzo młodym wieku. Ziemia hajnowska, to rodzinne strony Inki. Tu się urodziła i wychowała w patriotycznej rodzinie Siedzików. Większość członków tej rodziny oddała za Polskę życie, ginąc z rąk Niemców, Sowietów i rodzimych komunistów.

Czas – 26 lutego – w którym ulicami Hajnówki przejdzie Marsz Żołnierzy Wyklętych, nie jest wybrany przypadkiem, bowiem w jego otoczeniu są bardzo ważne daty dla polskiego państwa podziemnego. Dziś – 14 lutego obchodzimy 75 rocznicę powstania AK, 1 marca będziemy świętować Narodowy Dzień Żołnierzy Wyklętych. Jest też jeszcze inna, nieco zapomniana, data, o której organizatorzy marszu chcieli przypomnieć. 16 lutego mija 71 rocznica bitwy pod Gajrowskimi, jaką stoczyła, związana z ziemią hajnowską, 3. Wileńska Brygada Narodowego Zjednoczenia Wojskowego, dowodzona przez kapitana Romualda Rajsa ps. „Bury”. Do bitwy w okolicy wsi Gajrowskie doszło 16 lutego 1946 roku. Była to największa batalia żołnierzy 3. Wileńskiej Brygady (125 żołnierzy) stoczona z połączonymi siłami NKWD i UB (około 1,5 tys. żołnierzy).

W nierównej walce zginęło, jak się szacuje, od 22 do 24 żołnierzy podziemia. W 2014 r. szczątki dziewięciu poległych pod Gajrowskimi, dzięki pomocy miejscowych osób, odnalazła w jamach grobowych na polu bitwy i ekshumowała Fundacja Niezłomni im. Zygmunta Szendzielarza „Łupaszki”. Wszyscy polegli zostali pochowani z wojskowym ceremoniałem w lutym 2015 roku na cmentarzu parafialnym kościoła pw. św. Kazimierza Królewicza w Orłowie, gdzie wkrótce ma powstać Panteon Niezłomnych Żołnierzy Wyklętych. Został już wmurowany kamień węgielny.

Wybór Hajnówki na miejsce Marszu Żołnierzy Wyklętych, jak twierdzą jego organizatorzy, jest wyrazem wsparcia dla polskich patriotów, którzy w tym, leżącym w południowej części województwa podlaskiego mieście mają problemy z manifestowaniem swojej polskości i świętowaniem tu rocznic związanych z Polskim Podziemiem Niepodległościowym. – Marsz organizujemy w Hajnówce, gdyż chcemy w ten sposób przełamać tabu, jakim jest tu czczenie bohaterów narodowych polskiego podziemia. Niestety spora część społeczności tego około 20-tysięcznego miasta, nazywa żołnierzy AK lub NZW, „bandytami”, jak robili to komuniści. Pragniemy odkłamać to błędne przekonanie – powiedział nam Mariusz Matuszewski współorganizator Marszu oraz szef podlaskich struktur ONR.

Ten problem jaki, nie od dziś, istnieje w Hajnówce najdobitniej opisali w roku 2014 polscy patrioci z tego miasta w liście skierowanym do ówczesnych władz RP „Jako część społeczności nastawionej patriotycznie i szanującą naszą Ojczyznę – Polskę wielokrotnie mieliśmy okazję przekonać się o stronniczości władz i dyrekcji poszczególnych jednostek – głównie Hajnowskiego Domu Kultury. Utrudnia się nam przeprowadzanie patriotycznych akademii i oprawy uroczystości związanych z ważnymi dla Polski wydarzeniami”, a jednocześnie, jak czytamy dalej: „władze miasta tolerują komunistycznych patronów ulic jak Hanka Sawicka czy Paweł Finder oraz nadają nowym ulicom nazwy komunistycznych działaczy – Jakuba Kołasa czy Janka Kupały” – podaje się w tym piśmie. Jego autorzy nie ujawnili swoich nazwisk, gdyż jak twierdzą, mogliby to przypłacić utratą pracy i innymi konsekwencjami, co niestety i tak spotkało niektórych z nich.

Zawiadomienie o organizacji Marszu Żołnierzy Wyklętych do hajnowskiego Ratusza złożył Dawid Poleszuk, młody mieszkaniec Hajnówki, współtwórca profilu „Narodowa Hajnówka”, wielokrotnie szykanowany za swoją patriotyczną postawę. Był on częstym celem ataków prowadzonych przez Rafała Gawła szefa Ośrodka Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych w Białymstoku. Organizacja ta, oskarżona przez prokuraturę o oszustwa finansowe, donosiła o rzekomych rasistowskich postępkach Poleszuka. Obecnie sytuacja przedstawia się jednak w ten sposób, że Rafał Gaweł obciążony jest wyrokiem sądowym skazującym go na 4 lata więzienia za oszustwa, tydzień temu przedstawiono mu kolejne zarzuty, natomiast Dawid Poleszuk organizuje kolejny Marsz Żołnierzy Wyklętych w Hajnówce.

Pierwsza, ubiegłoroczna edycja tego Marszu, który jest manifestacją patriotyczną, przebiegła spokojnie, bez żadnych ekscesów. Dziwi więc fakt, iż tegoroczny drugi Marsz Żołnierzy Wyklętych w Hajnówce, który ma się odbyć 26 lutego, jest już od kilku tygodni przedstawiany w niektórych białostockich mediach, w tym oczywiście białostockiej edycji „Gazety Wyborczej” jako jakiś „kataklizm”, który ma nadejść i spustoszyć Hajnówkę. Równie „nieciekawie” Marsz Żołnierzy Wyklętych jawi się w oczach burmistrza Hajnówki – Jerzego Siraka, członka SLD, który niejednokrotnie w wypowiedziach dla mediów, bardzo negatywnie wyrażał się o żołnierzach polskiego podziemia niepodległościowego.

Burmistrz Hajnówki zapytywany przez przedstawicieli mediów, które czują paniczny strach przed wszystkim, co patriotyczne, co ma zamiar zrobić „z tym Marszem”, ujawnia, że właśnie zasięga porad u swoich prawników, jakby tu „temu problemowi” zaradzić. Zdaniem współorganizatora Marszu te narady z prawnikami mają jeden kierunek. – Pan burmistrz szuka na nas haków. Skrupulatnie analizuje ze swoimi prawnikami nasze zawiadomienie o przeprowadzeniu Marszu i inne sprawy formalne, żeby znaleźć jakieś potknięcie i zablokować naszą patriotyczną manifestację – powiedział nam Mariusz Matuszewski. – My jednak chcemy przypomnieć panu burmistrzowi, jako urzędnikowi Najjaśniejszej Rzeczypospolitej, artykuł 57 Konstytucji RP gdzie napisano „Każdemu zapewnia się wolność organizowania pokojowych zgromadzeń i uczestniczenia w nich” – podkreśla Mariusz Matuszewski.

Adam Białous

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

120 komentarzy

120 Komentarzy

 1. Tomek

  14 lutego 2017 at 15:16

  Coś nasza biedna Ojczyzna nie ma szczęścia do bojowników o demokrację:). Jak nie jeden faktury na stowarzyszenie wystawia za wydumane usługi, to drugi z wyrokiem 4 lata za oszustwa:)

 2. A B

  14 lutego 2017 at 21:57

  Zdjęcie z rocznicy śmierci Inki z 2013 lub 14 roku a nie marszu.

 3. Julian Arkontaky

  20 lutego 2017 at 23:01

  link zur homepage

 4. Denise Fiore

  22 lutego 2017 at 07:19

  umowa zlecenie

 5. Troy Mierez

  22 lutego 2017 at 08:39

  free teen dating

 6. Makeda Russotti

  22 lutego 2017 at 08:57

  musica instrumental para dormir, 0,73

 7. Mee Prizzi

  23 lutego 2017 at 21:56

  best facial cleanser

 8. na tej

  27 lutego 2017 at 17:08

  Your post has lifted the level of debate

 9. tej

  2 marca 2017 at 14:50

  You’ve hit the ball out the park! Incredible!

 10. saltwater chlorinator - breeze 540

  3 marca 2017 at 06:09

  Nice work, enjoyed it

 11. pod tym adresem

  3 marca 2017 at 17:14

  Your physician may also prescribe this drug as a treatment for breast cancer or other medical conditions along with taking testosterone to treat a low sexual drive.

 12. pod tym adresem

  6 marca 2017 at 12:48

  You’ve managed a first class post

 13. zobacz

  6 marca 2017 at 15:20

  You’re the greatest! JMHO

 14. tutaj

  6 marca 2017 at 18:05

  Your’s is the intelligent approach to this issue.

 15. przejdĹş

  7 marca 2017 at 10:03

  Your’s is the intelligent approach to this issue.

 16. strona www

  7 marca 2017 at 16:57

  You’ve managed a first class post

 17. w tym miejscu

  7 marca 2017 at 17:55

  You’ll find it practically extremely difficult to see well-aware people on this niche, still you seem like you comprehend those things you’re preaching about! Excellent

 18. kendi basina meme muayyenesi

  8 marca 2017 at 01:04

  very nice post, i certainly love this website, keep on it

 19. tu

  8 marca 2017 at 11:46

  Your physician may also prescribe this drug as a treatment for breast cancer or other medical conditions along with taking testosterone to treat a low sexual drive.

 20. eyfel parfum

  11 marca 2017 at 23:24

  You should take part in a contest for one of the best blogs on the web. I will recommend this site!

 21. pod tym adresem

  13 marca 2017 at 09:24

  Zdaję sobie sprawę, że w chwili obecnej w internecie można znaleźć mnóstwo podobnych stron, jednak chciałabym, żeby mój blog być miejscem wyjątkowym.

 22. light blue fascinator veil

  23 marca 2017 at 09:57

  Awsome site! I am loving it!! Will be back later to read some more. I am taking your feeds also

 23. content samurai discount

  24 marca 2017 at 10:56

  Youre so cool! I dont suppose Ive read anything this way just before. So nice to discover somebody with many original thoughts on this subject. realy appreciation for beginning this up. this web site can be something that is required online, a person with a little originality. beneficial task for bringing something new for the net!

 24. tej

  24 marca 2017 at 12:15

  you have a great blog here! would you like to make some invite posts on my blog?

 25. przejdz tutaj

  24 marca 2017 at 20:22

  Zdaję sobie sprawę, że w chwili obecnej w internecie można znaleźć mnóstwo podobnych stron, jednak chciałabym, żeby mój blog być miejscem wyjątkowym.

 26. tutaj

  25 marca 2017 at 08:39

  Youre so cool! I dont suppose Ive read anything like this prior to. So nice to uncover somebody with many original thoughts on this subject. realy appreciate beginning this up. this fabulous website are some things that is required on the web, an individual with some originality. valuable work for bringing something new for the net!

 27. strona

  25 marca 2017 at 13:33

  You have noted very interesting points ! ps nice internet site . « He that will not sail till all dangers are over must never put to sea. » by Thomas Fuller.

 28. sprawdĹş

  25 marca 2017 at 14:49

  You’ve managed a first class post

 29. cheap shoes online

  26 marca 2017 at 08:43

  Hi, just wished to mention, I appreciated this site publish. It was helpful. Keep on posting! Also go to my net blog; ครีมหน้าขาว

 30. pod tym www

  27 marca 2017 at 00:13

  Zdaję sobie sprawę, że w chwili obecnej w internecie można znaleźć mnóstwo podobnych stron, jednak chciałabym, żeby mój blog być miejscem wyjątkowym.

 31. ladies shoe boots

  28 marca 2017 at 13:45

  Hi, just wanted to mention, I enjoyed this blog publish. It was useful. Keep on posting! Also check out my web site; ครีมหน้าขาว

 32. nike outlet

  29 marca 2017 at 09:42

  I rattling delighted to find this website on bing, just what I was looking for 😀 besides bookmarked.

 33. Clayton Weagle

  21 kwietnia 2017 at 20:35

  purchase footwear high heel shoes online

 34. Ghislaine Oehm

  23 kwietnia 2017 at 03:36

  online shoes shopping

 35. Otto Duewall

  24 kwietnia 2017 at 01:59

  hot shoe

 36. Lahoma Amboise

  25 kwietnia 2017 at 21:38

  good shoe websites

 37. Anne Batiz

  26 kwietnia 2017 at 05:20

  cheap ladies shoes

 38. Kraig Luette

  28 kwietnia 2017 at 04:04

  inexpensive shoes online

 39. Lorita Knyzewski

  1 maja 2017 at 05:37

  online shopping clothes

 40. Adan Claudio

  4 maja 2017 at 07:07

  discount dress shoes

 41. Lauren Saba

  4 maja 2017 at 09:47

  online footwear shopping

 42. free adult webcam chat sites

  4 maja 2017 at 15:42

  Great details. Lucky me we achieve in your site by accident, we saved it.

 43. 论文代写

  7 maja 2017 at 17:25

  Hi, I would like to subscribe for this webpage to get most recent updates, thus where can i do it please help out.

 44. Reid Gehm

  8 maja 2017 at 21:29

  shoe stores for women

 45. jake jilennanal

  10 maja 2017 at 18:38

  9SNmGq interest not fake then, about one hour in the

 46. Viviana Nez

  11 maja 2017 at 11:54

  mens shoes

 47. Saxenda

  1 czerwca 2017 at 13:02

  Great stuff.

 48. skocz tu

  10 czerwca 2017 at 13:21

  You should take part in a contest personally of the highest quality blogs on the net. I’ll suggest this great site!

 49. This is the right blog for anyone who wants to find out about this topic. You realize so much its almost hard to argue with you (not that I actually would want…HaHa). You definitely put a new spin on a topic thats been written about for years. Great stuff, just great!

 50. Alissa

  13 czerwca 2017 at 18:04

  Puede que pase para algunas mentes limitadas, pero para las mentes abiertas, esta información vale oro! Gracias por compartir estos conocimientos.

 51. battery recycling companies reading

  18 czerwca 2017 at 11:35

  Very interesting info!Perfect just what I was searching for!

 52. Pingback: xmt85c4wx5ctwxw3tcerthve56

 53. Pingback: http://falschgeldkaufen.blogspot.com/2017/01/wo-kann-ich-falschgeld-kaufen.html

 54. website shoes

  26 czerwca 2017 at 23:17

  As the vibrant colours of footwear taking its trend, the pale as soon as by no means goes out of fashion as well.|Lights nearly everywhere in your scooter simply because it’s your guide along the street. They often limit the overweight to consume meals which are rich in fat. The products are produced with great high quality.|Excessive weight is not great for your well being. This is a great way to view the movies you skipped. Plus carry on to provide the best after sales service at any time.|But if your site is not in top ten so individuals is not see your site. With the prevalent of online shopping, you can also get sun shades on-line as well. Verify out for the fitting size of the starter.|Also, produce secondary plans in case things don’t go as you anticipated. Jewellery- Each woman is fond of beautiful jewelry. So, you do not have to be concerned about something.

 55. Pingback: دانلود قسمت هشتم شهرزاد دوم

 56. Pingback: دانلود شهرزاد قسمت دوازدهم فصل دوم

 57. Pingback: دانلود شهرزاد قسمت نهم فصل دوم

 58. Pingback: دانلود شهرزاد قسمت هفتم فصل دوم

 59. Manhattan Beach

  6 lipca 2017 at 01:35

  Your article has proven useful to me. Constructing memerable online business adwords structures.

 60. Pingback: دانلود قسمت 12 عاشقانه

 61. Pingback: دانلود قسمت 10 شهرزاد دوم

 62. Pingback: دانلود قسمت 13 عاشقانه

 63. Pingback: April O'Neil

 64. Pingback: دانلود قسمت چهارده عاشقانه

 65. Pingback: Kitty Catherine

 66. Pingback: dolandirici sosyal marketim

 67. Pingback: lesbian porn

 68. odnosnik do

  10 lipca 2017 at 16:54

  you’re in point of fact a good webmaster. The website loading velocity is amazing. It seems that you’re doing any distinctive trick. In addition, The contents are masterpiece. you’ve done a great activity on this subject!

 69. sprawdz tutaj

  10 lipca 2017 at 17:43

  You’ve got it in one. Couldn’t have put it better.

 70. Would you be interested in exchanging links?

 71. Pingback: MRO

 72. skocz tu

  11 lipca 2017 at 14:03

  You guys are sik perchers,come up to my lake, lake simcoe perch capital. nice videos watched your ice fishn vids too I am just getting into perch this year they tricky . keep up the good fishn……

 73. Pingback: movie

 74. sprawdz

  11 lipca 2017 at 17:31

  You guys are sik perchers,come up to my lake, lake simcoe perch capital. nice videos watched your ice fishn vids too I am just getting into perch this year they tricky . keep up the good fishn……

 75. Pingback: دانلود قسمت اول شهرزاد دوم

 76. Pingback: عاشقانه

 77. Pingback: دانلود قسمت 12 عاشقانه

 78. You should take part in a contest for one of the best blogs on the web. I will recommend this site!

 79. Pingback: Loyola College for Sale

 80. Pingback: دانلود ققسمت 12 عاشقانه

 81. Pingback: دانلود قسمت پنجم شهرزاد دوم

 82. Elidia Mast

  14 lipca 2017 at 16:39

  Its like you read my mind! You appear to know a lot about this, like you wrote the book in it or something. I think that you could do with a few pics to drive the message home a little bit, but other than that, this is great blog. A fantastic read. I’ll definitely be back.

 83. Ileana Kahill

  15 lipca 2017 at 18:56

  very nice post, i definitely love this website, carry on it

 84. Pingback: under armour outet sydney

 85. Pingback: how to bypass windows 7 password

 86. Pingback: porno

 87. Pingback: videos porno

 88. Pingback: cheap golf clubs

 89. Pingback: Walczynski

 90. how to apply singapore pr

  19 lipca 2017 at 00:18

  Great post here!

 91. Pingback: videos porno

 92. samoletni beleti

  19 lipca 2017 at 02:22

  There are some interesting points in time in this article but I don’t know if I see all of them center to heart. There is some validity but I will take hold opinion until I look into it further. Good article , thanks and we want more! Added to FeedBurner as wellyou have a great blog here! would you like to make some invite posts on my blog?

 93. Pingback: porno gratis

 94. Pingback: porno gratis

 95. Pingback: videos porno

 96. Pingback: porno

 97. Pingback: porno gratis

 98. pr application

  19 lipca 2017 at 21:17

  I like this post. Thanks.

 99. cours de theatre paris

  20 lipca 2017 at 08:18

  I loved your blog article.

 100. Pingback: High Quality CBD Oil

 101. Pingback: پنجره ضد سرقت ایرانی

 102. Pingback: پنجره دوجداره وین تک ویستابست

 103. Pingback: love compatibility for taurus and taurus

 104. Pingback: دانلود فیلم سریال عاشقانه

 105. Pingback: Facial Spa Services Pompano Beach

 106. Pingback: Acne Facial Treatments Lauderdale-by-the-Sea

 107. Pingback: Facial Spa Services West Park

 108. singapore permanent resident

  23 lipca 2017 at 20:55

  Good posts!

 109. Pingback: پنجره

 110. Pingback: دانلود موزیک

 111. Pingback: فروش توری

 112. turquoise fascinators for weddings

  24 lipca 2017 at 19:37

  I’m very happy to read this. This is the type of manual that needs to be given and not the random misinformation that’s at the other blogs. Appreciate your sharing this greatest doc.

 113. Pingback: casino games win money

 114. sandal shoes online

  25 lipca 2017 at 22:12

  The best place to buy Vigrx Plus nonetheless remains its formal online shop.|The way that group performed was what the metropolis type of needed at the time.” Tranter said. Perhaps Eagles fans are more forgiving than first believed? It is simply because it sells Vigrx Plus at the official cost.|This then translates into lower than street costs and on-line only offers that can’t be discovered somewhere else. Place your personal name on Aaron Rodgers or Brian Urlacher’s jersey to display your pride.|Proactol makes about 30twenty five of the fat you consume indigestible. It is after all the significant source of earnings for the greatest search engines today. L Make use of the very best PPC advertisement providers.|The way that group played was what the metropolis type of needed at the time.” Tranter stated. Aspis Forte is accessible at extremely low price. At the NFL Shop you can search by group, or by class for just what you’re looking for.|It is not good to restrict your self to one type of footwear. In other words, the shops would instead not have your business. These days, it is really feasible to buy footwear on-line.

 115. It’s hard to find knowledgeable people on this topic, but you sound like you know what you’re talking about! Thanks

 116. Pingback: black jack

 117. Rubin Second

  26 lipca 2017 at 23:04

  It is appropriate time to make some plans for the long run and it’s time to be happy. I’ve learn this post and if I may just I want to counsel you few fascinating issues or suggestions. Maybe you can write next articles regarding this article. I desire to learn more issues about it!

 118. Pingback: online hotel booking sites

 119. Pingback: Roof Repair Long Island

 120. Mirian Dicara

  27 lipca 2017 at 08:36

  I did a search on this subject and i think most people will agree with you.

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra