Z zagranicy

Ostra dyskusja w PE ws CETA: To jest zamach stanu!

To jest sprzedaż demokracji, zdrada wobec pracowników! To jest zamach stanu! CETA to koń trojański! – eurodeputowani przeciwni porozumieniu między Unią Europejską a Kanadą desperacko przekonywali swoich kolegów w Parlamencie Europejskim o konieczności odrzucenia umowy z Kanadą.

– To jest ukryta reforma instytucjonalna ukryta pod postacią traktatu – alarmowała Tiziana Beghin (EFDD). Również William (The Earl of) Dartmouth (EFDD) nie krył, że Komisja Europejska wykorzystuje porozumienia handlowe do zmiany polityki. Swojego niepokoju nie starała się ukryć Anne-Marie Mineur (GUE/NGL). – CETA zagraża nam wszystkim – mówiła. – Nie rozumiem dlaczego liberałowie podkopują państwa prawa. To jest otwarcie drzwi dla ponadnarodowych koncernów. Ludzie tu nie są reprezentowani – zauważyła.

– Wynagrodzenia realne zmniejszą się o 1000-1300 euro – przestrzegała Beghin, odnosząc się do serwowanej na sali plenarnej propagandy o rzekomym wzroście poziomu zatrudnienia po wejściu traktatu w życie. Zwracała uwagę, że po wprowadzeniu porozumienia w życie 3/4 koncernów amerykańskich będzie działało w Europie, a sama CETA tworzy mechanizm technokratyczny, który zniesie kontrolę demokratyczną i wprowadzi prywatne sądownictwo ponadnarodowe. – CETA to jest zamach stanu – skonstatowała.

– Składam kondolencje UE z okazji podpisania tego porozumienia – wtórował jej Marcel de Graaff (ENF).

Marine Le Pen wskazywała na katastrofalne skutki, jakie CETA przyniesie dla rolnictwa. – Niektóre produkty żywnościowe mogą stanieć nawet o 30 proc. – ostrzegała.

Z kolei Matteo Salvini (ENF) ostrzegał, że wskutek przyjęcia CETA ok. 200 tys. rolników i drobnych przedsiębiorców straci pracę. Potwierdził to obecny podczas obrad przedstawiciel Komisji Zatrudnienia, mówiąc o 204 tys. miejsc pracy, które zostaną utracone wskutek CETA.

– CETA nie jest traktatem handlowym, ale prowadzi do demontażu demokracji. CETA coraz więcej władzy oddaje wielkim pieniądzom. Odrzućcie CETA – apelował Klaus Buchne (Zieloni/ALE).

Ze strony zwolenników porozumienia z Kanadą nie padły żadne konkretne argumenty. Ograniczyli się oni do perorowania o europejskich wartościach, straszeniu populizmem i prowincjonalizmem. Oficjalnie i bez zmrużenia okiem kłamali w sprawie zawartości traktatu.

– To jest sądny dzień – grzmiał Artis Pabriks (EPP). W jego ocenie porozumienie to stanowi złoty standard na przyszłość. – Czy naprawdę chcemy protekcjonalizmu, prowincjonalizmu i budowania murów? – pytał. Przekonywał jednocześnie, że trzeba walczyć o demokratyczne wartości i złote standardy. – CETA jest jak latarnia morska. Głosujcie na CETA – wzywał eurodeputowanych. Przekonywał, że wskutek tej umowy ceny towarów europejskich spadną w Kanadzie o 8-12 procent.

Grupa Europejskich Konserwatystów i Reformatorów, w której zasiadają eurodeputowani Prawa i Sprawiedliwości mocnym głosem wsparła podpisanie CETA. Reprezentujący tę grupę Charles Tannock przekonywał, że korzyści wynikające z tej umowy odniosą zarówno Kanada jak i UE. Wyraził nadzieję, że po Brexicie Wielka Brytania wypracuje w relacjach z Kanadą analogiczne porozumienie jak CETA.

Porozumienie CETA wsparł Syed Kamall (EKR). – Koncerny międzynarodowe wraz z armiami prawników są zagrożeniem dla pracowników, a nie umowa typu CETA – przekonywał, nie podając jednak żadnych przemawiających za tym argumentów, a zapominając dodać, że właśnie tym koncernom CETA daje władzę większą niż mają rządy państw członkowskich. Anna Fotyga powiedziała wprost, że dla Polski porozumienie z Kanadą ma charakter strategiczny. W podobnym tonie wypowiedzieli się inni eurodeputowani z tej grupy, idąc ręka w rękę z lewaczką Cecilią Malmström (KE). – Umowa ta czyni współpracę głębszą i silniejszą – mówiła ta ostatnia, przemawiając w imieniu Komisji Europejskiej. Przekonywała, że CETA będzie korzystna zarówno dla zwykłych obywateli jak i dla firm, ponieważ znosi niemalże wszystkie opłaty, wprowadza wzajemne uznawanie certyfikatów. To ostatnie stanowi – o czym nie powiedziała – poważne zagrożenie dla europejskich przedsiębiorców i rolników, którzy ponoszą wyższe koszty produkcji, zmuszeni spełniać wyśrubowane normy unijne, które w Kanadzie nie obowiązują. I gdzie tu zdrowa konkurencja?

– Żadne z zapisów nie umniejsza prawa rządów do stanowienia prawa, ani nie wpływa na obniżenie bezpieczeństwa żywnościowego – wmawiała, co również nie jest prawdą, ponieważ po wprowadzeniu CETA w życie UE zostanie zalana kanadyjską żywnością GMO. – CETA nie zniesie standardów żywnościowych, może to zrobić jedynie UE – kontynuowała, zaprzeczając sama sobie, ponieważ wcześniej jasno powiedziała, że certyfikaty będą uznawane na zasadzie wzajemności, bez ujednolicania wymogów.

Porozumienie CETA określano jako walkę z populizmem, izolacjonizmem i protekcjonizmem. Co ciekawe, dla zwolenników porozumienia o wolnym handlu z Kanadą protekcjonizm narodowy jest zły, ale wprowadzany przez porozumienie CETA rodzaj protekcjonizmu korporacyjnego, uprzywilejowywanie korporacji jest czymś dobrym. Interesującym wątkiem debaty a zarazem zaskakującym argumentem było przekonywanie eurodeputowanych, że głównym zagrożeniem dla UE jest obecny prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump i wsparcie porozumienia CETA to forma walki z nim [!!!]. Nie mniej interesująca jest linia podziału między eurodeputowanymi: nacjonaliści, wolnorynkowcy i prawicowcy stanęli ręka w rękę z Zielonymi.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

21 komentarzy

21 Komentarzy

 1. Karcz

  15 lutego 2017 at 12:49

  Teraz CETA będa ratyfikowały- lub NIE!- parlamenty poszczególnych państw UE. U nas potrzeba 3/4 glosów w Sejmie (tak jak do zmiany Konstytucji) ,aby polski parlament przyjął CETA.Nie będzie to proste. I bardzo dobrze!

  • Seweryn

   17 lutego 2017 at 14:11

   Zobaczysz kolego ze PiS I Platforma beda zgodnie glosowac za przyjeciem Ceta w Polsce.
   W koncu chodzi o ‚dobro Europy’.

   • marju73

    17 lutego 2017 at 19:00

    Nie inaczej, ale naiwnych pòki co nie brakuje.

 2. Soroka

  15 lutego 2017 at 12:59

  Co za krzyki, co za larum! Przecież jak nas pouczał Wielki Mucha, to jest gut! Wolny rynek potrzebuje otwartości! To jest wolna konkurencja itd itp.
  Czy tym wszystkim wolnorynkowcom poprzewracało się w głowach?! Albo dostali, mówiąc po ubecku, pierdolca?

 3. Zygmunt

  20 lutego 2017 at 13:06

  Parafowanie CETA to nie błąd, to hańba.

 4. Shavonne Scee

  20 lutego 2017 at 23:46

  pulseras de gomitas con telar

 5. Clemente Funez

  21 lutego 2017 at 16:06

  Surabaya Jasa

 6. Kristie Bramson

  21 lutego 2017 at 16:06

  sztachety plastikowe

 7. Rodney Hora

  21 lutego 2017 at 16:12

  Sac Gucci Femme

 8. Jacob Helt

  21 lutego 2017 at 16:13

  reverse Kennesaw

 9. Keenan Anagnostou

  22 lutego 2017 at 07:15

  Roman Blinds

 10. Cortez Muranaka

  22 lutego 2017 at 08:33

  Illinois Process Server

 11. Breanne Trevizo

  22 lutego 2017 at 08:44

  tablice interaktywne

 12. Steve Lockette

  22 lutego 2017 at 08:54

  argentina vs iran

 13. Mervin Armold

  22 lutego 2017 at 08:59

  vente cialis en belgique

 14. Floretta

  22 lutego 2017 at 18:19

  some times its a pain in the ass to read what blog owners wrote but this internet site is real user pleasant! .EBestWebHost

 15. Shane

  23 lutego 2017 at 05:11

  would love to constantly get updated outstanding web blog! .EBestWebHost

 16. Gene Truhe

  23 lutego 2017 at 06:57

  I dugg some of you post as I cogitated they were very beneficial very helpfulEBestWebHost

 17. Queenie Merriweather

  23 lutego 2017 at 21:46

  List of Packers and movers in Cuttack

 18. tummy tuck st louis

  23 lutego 2017 at 23:21

  This domain seems to get a great deal of visitors. How do you promote it? It gives a nice unique twist on things. I guess having something useful or substantial to post about is the most important thing.

 19. Ross Ohanley

  24 lutego 2017 at 02:11

  I appreciate, cause I found exactly what I was looking for. You have ended my four day long hunt! God Bless you man. Have a nice day. Bye

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra