Białystok buduje Pomnik Romanowi Dmowskiemu

0
0
0
/

W decydującą fazę wszedł proces budowy monumentalnego pomnika Romana Dmowskiego w Białymstoku, jednego z głównych twórców niepodległości Polski. Credo, jakim Komitet Budowy Pomnika posługuje się zbierając poparcie dla tej obywatelskiej inicjatywy, jest cytat z pism Romana Dmowskiego „Katolicyzm nie jest dodatkiem do polskości, zabarwieniem jej na pewien sposób, ale tkwi w jej istocie”. W kontekście aktualnych bluźnierczych przedstawień te słowa wielkiego Polaka nabierają niezwykłej aktualności.

W celu organizacji budowy pomnika powstał w Białymstoku Podlaski Komitet Uczczenia Pamięci Romana Dmowskiego. Przewodniczącym Komitetu Honorowego budowy pomnika jest JE metropolita białostocki ks. arcybiskup Edward Ozorowski, a jego członkami honorowymi m.in. inni znani duchowni, jak biskup senior Stanisław Stefanek, biskup Antoni Pacyfik Dydycz oraz biskup senior Stanisław Szymecki. Budowę pomnika poparło też wielu podlaskich m.in. artystów, naukowców, przedsiebiorców i polityków.

Rada Miasta Białegostoku przyjęła uchwałę zezwalającą na budowę pomnika Romana Dmowskiego. Pomnik ma stanąć w centrum Białegostoku, na Placu Niepodległości imienia Romana Dmowskiego, znajdującym się przed kościołem św. Rocha, świątyni wzniesionej przez białostoczan jako wotum wdzięczności za odzyskanie niepodległości przez Polskę w roku 1918. Na wałach tej monumentalnej świątyni, od kilku lat, znajduje się Pomnik Ofiar Katastrofy Smoleńskiej. Pomnik Dmowskiego ma być wykonany z brązu i przedstawiać jego postać oraz otwarty pergamin z ponadczasowymi cytatami z dzieł Dmowskiego m.in. „Jestem Polakiem więc mam obowiązki polskie”. Pomnik ma być pokaźnych rozmiarów. Wykonano już jego makietę.

Credo jakim Komitet budowy pomnika posługuje się zbierając poparcie dla tej obywatelskiej inicjatywy jest cytat z pism Romana Dmowskiego „Katolicyzm nie jest dodatkiem do polskości, zabarwieniem jej na pewien sposób, ale tkwi w jej istocie. Usiłowanie oddzielenia u nas katolicyzmu od polskości, oderwania narodu od religii i od Kościoła, jest zniszczeniem samej istoty narodu". Przewodniczący Komitetu wskazuje na aktualność tych słów w kontekście obecnych wydarzeń jakie mają dziś w Polsce miejsce – Coraz to nowe ataki na świętą dla Polaków wiarę chrześcijańską, łącznie z tym najnowszymi jakimi są bluźniercze przedstawienia, czynią to credo Romana Dmowskiego, niezwykle aktualnym i wymownym – mówi Dariusz Wasilewski przewodniczący Podlaskiego Komitetu Uczczenia Pamięci Romana Dmowskiego.

Przewodniczący przekonuje o potrzebie budowy pomnika Dmowskiego - Pomnik to powód do wywołania zastanowienia, spowodowania samodzielnego myślenia, kreowanie własnego oglądu rzeczywistości poprzez sięganie do klasyki, do opierania się na Autorytetach. Warto zapoznawać się z dorobkiem Romana Dmowskiego, z argumentacją, jaka merytorycznie przemawia ,,za'' godnym uczczeniem tego wielkiego Polaka, którego patriotyzm, dorobek i pracę, mamy obowiązek przedstawić następnym pokoleniom, jako odpowiedni wzór na przyszłość- mówi Dariusz Wasilewski, w latach 90’ prezes Młodzieży Wszechpolskiej.

Roman Dmowski był postacią wybitną i przykładem prawego polityka. Jego ciężka praca na rzecz Polski stanowiła przykład ofiarności obywatelskiej. Tworząc podwaliny nowoczesnego narodu, był prekursorem idei niezależnego i kreatywnego myślenia w kategoriach polskiej racji stanu. - Jako wychowawca narodu, pokazał konsekwentną drogę do odzyskania niepodległości Polski, poprzez pracę organiczną, szacunek dla każdego stanu, aż po skuteczne wykorzystanie czynników militarnych i dyplomatycznych - mówi Dariusz Wasilewski. Roman Dmowski był związany m.in. z ziemiami dawnego województwa białostockiego, bowiem ostatnie lata swojego życia spędził w dworze Lutosławskich w Drozdowie nad Narwią, niedaleko Łomży, gdzie dziś funkcjonuje izba pamięci poświęcona jego osobie.

Adam Białous

Źródło: prawy.pl

Sonda

Wczytywanie sondy...

Polecane

Wczytywanie komentarzy...
Przejdź na stronę główną