Felieton

Najwyższy czas się obudzić, zanim zniszczą nam dzieci!!!

Portal Prawy.pl został zaatakowany za opublikowanie artykułu „PiS przeznaczył 9 mln zł na seksedukatorów w szkołach!!!”. Tradycyjnie oberwało nam się za to, że nie wierzymy w dobre intencje rządu Prawa i Sprawiedliwości w zakresie edukacji seksualnej dzieci. Otóż nie tylko że nie wierzymy, ale mamy dowody na to, że jest dokładnie odwrotnie niż usiłują przekonywać co poniektórzy politycy wspomnianej formacji.

Ministerstwo Zdrowia przeforsowało projekt podniesienia świadomości prokreacyjnej wśród młodzieży w ramach dodatkowych zajęć, których wdrożenie nie było konsultowane ani z rodzicami, ani z nauczycielami WDŻ, ani też z dyrektorami szkół i resortem MEN. Nie zyskało również szerokiej akceptacji społecznej.

Już same wyjaśnienia dotyczące wymagań, jakie muszą spełniać podmioty uprawnione do składania ofert w konkursach ogłoszonych przez Ministerstwo Zdrowia w ramach realizacji Celu Operacyjnego 6: „Poprawa zdrowia prokreacyjnego” budzą poważne zaniepokojenie. Oto w punkcie 3 bowiem czytamy: „Opracowanie i upowszechnienie materiałów edukacyjnych dotyczących różnych aspektów zdrowia prokreacyjnego”. Jakich aspektów? Nie doprecyzowano. W kolejnych punktach, jako obowiązki takiego podmiotu wymieniono: „Organizacja konferencji i spotkań edukacyjnych popularyzujących wiedzę na temat zdrowia prokreacyjnego – edukacja młodzieży w szkołach” oraz „Uruchomienie i prowadzenie portalu informacyjnego z bazą wiedzy dotyczącą zdrowia prokreacyjnego”. Warto nadmienić, że nie powiedziano nic na temat kontentu owych spotkań edukacyjnych, czy informacji, jakie zamieszczane będą na wspomnianym portalu internetowym (pamiętajmy, że aborcja, pigułki wczesnoporonne i środki antykoncepcyjne są w Polsce dopuszczalne, zatem w takim programie siłą rzeczy się znajdą).

Wszystko znajduje jednak wyjaśnienie w dalszej lekturze dokumentu: „Jak zostało wskazane w treści ogłoszeń – oferentami mogą być podmioty określone w art. 3 ust. 2 ustawy o zdrowiu publicznym (Dz. U. 2015, poz. 1916), tj. podmioty, których cele statutowe lub przedmiot działalności dotyczą spraw objętych zadaniami z zakresu zdrowia publicznego określonymi w art. 2 ustawy o zdrowiu publicznym, w tym organizacje pozarządowe i podmioty, o których mowa w art. 3 ust. 2 i 3 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 roku o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie (Dz. U. 2016, poz. 1817)”. I dalej: „W związku z licznymi pytaniami o doprecyzowanie jakie podmioty, nie będące organizacjami pozarządowymi, mogą przystąpić do konkursów, o numerach: NPZ.CO6_2_1_a_2017, NPZ.CO6_2_1_b_2017, NPZ.CO6_2_2_2017, NPZ.CO6_3_2017, NPZ.CO6_2_3b_2017 i NPZ.CO6_2_4_2017, uprzejmie informujemy iż są to podmioty, których: cele statutowe lub przedmiot działalności dotyczą spraw objętych zadaniami z zakresu zdrowia publicznego określonymi w art. 2 ustawy o zdrowiu publicznym, przy czym przedmiot działalności jest rozumiany również jako doświadczenie w realizacji działań z zakresu zdrowia publicznego”. Oznacza to, że nie wykluczono z konkursu podmiotów promujących aborcję, środki wczesnoporonne i antykoncepcyjne, będących jednocześnie podmiotami prowadzącymi seksualizację dzieci.

Zresztą nic w tym dziwnego. Warto przypomnieć o tak usilnie promowanych i forsowanych przez PiS celach zrównoważonego rozwoju, w których jednym z kluczowych punktów jest wezwanie do „edukacji” w obszarze „zdrowia seksualnego i reprodukcyjnego”, tak ostro, wręcz agresywnie promowane przez międzynarodowe organizacje, w tym m.in. WHO i ONZ.

Przypomnijmy, jak wyglądają „Standardy edukacji seksualnej w Europie” forsowane przez Światową Organizację Zdrowia. Oto jakie „przedmioty” postuluje „wykładać” dzieciom:

 • Dzieci w wieku 0-4 powinny nauczyć się „zadowolenia i przyjemności z dotykania własnego ciała”, „wczesnodziecięcej masturbacji” oraz „prawa do odkrywania własnych tożsamości płciowych”;
 • Dzieci w wieku 4 – 6 powinny uczyć się o „związkach jednopłciowych” oraz „szacunku dla innych norm odnośnie do seksualności”;
 • Dzieci w wieku 9-12 lat mają znać „różnice między kulturową tożsamością płciową a płcią biologiczną”, „prawa seksualne” zdefiniowane przez aborcyjnego giganta, zbrodniczej Federacji Planned Parenthood;
 • Dzieci powyżej 15 roku życia mają uczyć się „akceptacji i uwielbienia dla różnic seksualnych”, „pogwałcania praw seksualnych” i „prawa do aborcji”.

Program ten ma zostać wprowadzony – zgodnie z założeniami międzynarodowych organizacji – do 2030 roku i nikogo nie interesuje, że zagraża on prawidłowemu rozwojowi dziecka: fizycznemu, psychologicznemu, intelektualnemu i duchowemu.

Dokładnie to – śmiem twierdzić – ma zamiar po cichu wprowadzić rząd Prawa i Sprawiedliwości i nie jestem w mojej opinii odosobniona. Jedyne, co może mnie przekonać, że jest inaczej to:

 • Wypowiedzenie przez PiS konwencji antyprzemocowej, w której znalazł się zarówno genderyzm, jak i tzw. prawa reprodukcyjne;
 • Usunięcie z Art. 5 Konstytucji RP treści: „Rzeczpospolita Polska strzeże niepodległości i nienaruszalności swojego terytorium, zapewnia wolności i prawa człowieka i obywatela oraz bezpieczeństwo obywateli, strzeże dziedzictwa narodowego oraz zapewnia ochronę środowiska, kierując się zasadą zrównoważonego rozwoju” wspomnianego zrównoważonego rozwoju;
 • Potępienie celów zrównoważonego rozwoju jako destrukcyjnych i uderzających w rodzinę;
 • Penalizacja seksualizacji dzieci i wychowywania do aborcji;
 • Jednoznaczne odcięcie się od wytycznych ONZ i WHO we wspomnianym zakresie;
 • Przeprowadzenie intensywnej, ogólnopolskiej kampanii edukacyjnej na temat zgubnych skutków ulegania lewackim ideologiom;
 • Wprowadzenie bezwzględnego zakazu zabijania dzieci poczętych.

  Tego oczekiwałabym od polityków, którzy utożsamiają się z katolicyzmem. Problem jednak w tym, że z katolicyzmem utożsamiają się oni jedynie przed wyborami, w rzeczywistości zaś są zatwardziałymi socjalistami o lewicowych inklinacjach.

  Artykuł, który wzbudził tak wiele kontrowersji jest dostępny na stronie: http://prawy.pl/46383-pis-przeznaczyl-9-mln-zl-na-seksedukatorow-w-szkolach/

Jeżeli podobają Ci się materiały publicystów portalu Prawy.pl wesprzyj budowę Europejskiego Centrum Pomocy Rodzinie im. św. Jana Pawła II poprzez dokonanie wpłaty na konto Fundacji SOS Obrony Poczętego Życia: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001. Pomóż leczyć ciężko chore dzieci.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

123 komentarze

123 Komentarzy

 1. Henryk

  22 lutego 2017 at 21:04

  Zgadzam się całkowicie z Autorką tekstu!

 2. panMarek

  22 lutego 2017 at 21:14

  Wyrazy uznania i podziękowania dla pani Anna Wiejak.
  A seks-edukatorów i ich mocodawców to bić i słuchać czy żyją – jak mawiała moja Babcia.

 3. LSED

  22 lutego 2017 at 21:15

  W dobre intencje komunistycznej sekty PiS nie wierzą tylko „ruscy agenci” 😉 A przecież I sekretarz sekty to prawdziwy ludzki Pan: a to ratuje drzewka przed wycinką, a to ratuje dzieci z zespołem downa przed porodem…

 4. m

  22 lutego 2017 at 21:29

  Wszyscy mylą chyba seksedukację z promowaniem seksu. Jeśli nie będzie seksedukacji w szkole, to będzie na podwórku, w internecie. Nie wiem, co lepsze?

 5. MJE

  22 lutego 2017 at 22:30

  Do m! Dziecko, nie nauczyłeś się czytać ze zrozumieniem.

 6. Maciek

  22 lutego 2017 at 23:28

  Do MJE Tutaj pewnie przydałoby się takie pojecie z kodeksu drogowego tzn. „ograniczone zaufanie”

 7. Leszek1

  23 lutego 2017 at 02:13

  Dziekuje za wartosciowy artykul Poruszyla Pani istotny temat, bo „taka bedzie Polska jak jej mlodzierzy chowanie”. Jednak nie spodziewam sie jakiejkolwiek pozytywnej reakcji ze strony Rzadu, a wlasciwie Prezesa, bo on rzadzi krajem, latwo rezygnujac nawet z pozorow niezaleznosci. Polityka niektorych ministrow, kierowanych osobiscie przez niego, moze doprowadzic do usuniecia Polski z mapy swiata. A posiada niebywala szanse, by wyprowadzic Polske z kryzysu idac sladem Wegier. Anglia sie wyzwala, Francja tez to zrobi. Grupa Wyszehradzka az piszczy, by Polska przyjela zdecydowane przywodctwo. I co? I nic. Prezes jest za stary i za malostkowy. To nie jest typ charyzmatycznego przywodcy, ktory potrafi prowadzic polityke zgodna z interesem kraju.

 8. Soroka

  23 lutego 2017 at 12:56

  Mam coraz większe wrażenie, że duchowni katoliccy są do cna ogłupiali, albo zawładnęła nimi masoneria.
  Koniec świata jest już bliski. Najbardziej jest mi żal dzieci. Boże! Jak one są niszczone pod każdym względem!

 9. Oren Rodricks

  23 lutego 2017 at 21:47

  iphone 5 unlock

 10. Would you be interested in exchanging links?

 11. айфел парфюм бг

  12 marca 2017 at 07:52

  The next time I read a blog, I hope that it doesnt disappoint me as much as this one. I mean, I know it was my choice to read, but I actually thought youd have something interesting to say. All I hear is a bunch of whining about something that you could fix if you werent too busy looking for attention.

 12. Horace Mouldin

  24 marca 2017 at 17:21

  i’m fond of using vending machines because you can instantly get a drink or a snack..

 13. ads.sprintrade.com

  18 kwietnia 2017 at 10:15

  Highly energetic article, I liked that bit. Will there be
  a part 2?

 14. Wellness

  1 czerwca 2017 at 21:16

  ok i get it.

 15. Freddy

  14 czerwca 2017 at 05:07

  Me parece maravilloso estar leyendo este tema de una forma tan fácil. Es muy agradable y fácil de entender!

 16. Restaurant in San Jose

  14 czerwca 2017 at 17:36

  I think I might disagree with some of your analysis. Are the figures solid?

 17. mens shoes

  18 czerwca 2017 at 00:47

  Some can provide you money, whilst there are also other people that can offer you items.|There is continuity of function even without power. 1 of the most well-liked is the Goal Credit score Card. Now family members shopping experienced moved to heaven.

 18. The Midway

  26 czerwca 2017 at 04:47

  Your resources are well developed.

 19. Rodolfo Fairy

  29 czerwca 2017 at 14:33

  It seems like a single of the guys could manage one particular skinny girl twerking but when the other came it was as well a lot for him.

 20. Pingback: دانلود شهرزاد قسمت دوازدهم فصل دوم

 21. Pingback: قیمت پنجره

 22. Pingback: دانلود قسمت 10 شهرزاد دوم

 23. Pingback: دانلود قسمت دوازدهم عاشقانه

 24. Pingback: دانلود قسمت 17 عاشقانه

 25. Pingback: عاشقانه

 26. Pingback: taylormade m1 australia

 27. Pingback: porno gratis

 28. Pingback: videos porno

 29. Pingback: دانلود قسمت هفده عاشقانه

 30. Pingback: دانلود قسمت ششم شهرزاد

 31. Pingback: fuck

 32. Pingback: zynga poker chips for sale

 33. Pingback: پنجره

 34. Pingback: پنجره دو سه جداره

 35. Pingback: coin-banks cryptocurrency

 36. Darinnania

  11 sierpnia 2017 at 08:24

  http://revia.phartesdomusa.org where can i buy naltrexone online

 37. Darinnania

  11 sierpnia 2017 at 21:46

  http://revia.phartesdomusa.org buy generic naltrexone

 38. Pingback: دانلود عالیجناب قسمت اول

 39. SteveAnorn

  13 sierpnia 2017 at 19:33

 40. Pingback: link

 41. Pingback: شرکت تولیدی پنجره دوجداره

 42. Pingback: gratis annonsering j�nk�ping

 43. Pingback: دانلود فیلم سریال ایرانی

 44. Pingback: how to buy bitcoin

 45. Pingback: دانلود فیلم ایرانی

 46. Pingback: پنجره

 47. Pingback: buy weed online no medical card

 48. best alternative to google adsense

  29 sierpnia 2017 at 14:10

  Need to monetize your blog or a better adsense alternative? Google: Best Adsense Alternatives 2 Finger Johnny

 49. Jesse Grillo

  30 sierpnia 2017 at 07:29

  On a scale from 1 to 10, You are an 11. You have the best ideas. I could not resist commenting.

 50. Jesse Grillo

  31 sierpnia 2017 at 15:40

  I will bookmark this. It is like you wrote the book on it or something. Without proper research, your readers will not be interested and you would lose credibility. I bet seasoned Instagram pros would agree.

 51. Pingback: https://www.youtube.com/watch?v=Bld2NoB1hBI

 52. escape room grand prairie

  31 sierpnia 2017 at 19:01

  May I simply say what a comfort to find someone who genuinely understands what they are discussing on the web. You certainly know how to bring a problem to light and make it important. More and more people should check this out and understand this side of your story. I can’t believe you’re not more popular since you most certainly have the gift.

 53. Jesse Grillo

  31 sierpnia 2017 at 23:51

  Extremely helpful website. I could not refrain from commenting!

 54. Pingback: https://www.pinterest.com/adulttoys4427/

 55. Jesse Grillo Jesse Grillo

  1 września 2017 at 13:14

  I am reading your website while camping. I really love your website but… I am super dyslexic. Do you have videos on the topic? It is like you wrote the book on it or something. The people you love are lucky to have you in their lives. You saved me a lot of hassle just now.

 56. Jesse Grillo

  1 września 2017 at 23:29

  This might be a weird thing to to say however, I love your write ups. I have added your post to my Instagram bookmarks It is really magnificent you do not have a larger following.

 57. tech speaker

  2 września 2017 at 03:25

  Keep it up! My pleasure to being here on your posts. Super weird, when I opened my phone your website was already loaded. Your creative potential seems limitless.

 58. Jesse Grillo

  3 września 2017 at 02:36

  I bet you sweat glitter. No complaints on this end, simply a great piece. Wow, that is a really cool way of thinking about it! Thanks for sharing your info. Thanks for writing this.

 59. Pingback: ed sheeran photograph

 60. Pingback: download best

 61. Pingback: دانلود فیلم اکسیدان

 62. Pingback: window

 63. cheap shoes online for men

  4 września 2017 at 04:13

  Recommended reads includeNikki Nichols’ Frozen in Time: The Enduring Legacy of the 1961 U.S.|You can avoid this kind of a scenario by getting a pair of shoes on-line.

 64. Jesse Grillo

  4 września 2017 at 07:01

  I really love your writing style and how well you express your ideas. Is there anything else I could read to learn more about this? amazing blog post and thought|Thanks for expressing your own post I�d constantly stick to|Thank you almost all for the details. I just by luck found your posts.

 65. Pingback: دانلود

 66. Jesse Grillo

  4 września 2017 at 12:46

  You look at this subject from far more than one view point. This website looks just like my old one I am trying to discover more about this topic. Thanks for sharing this interesting post with us.

 67. Pingback: iphone repair

 68. Jesse Grillo

  4 września 2017 at 21:13

  magnificent little bit of written content. Some nice points there.

 69. Nicolette Pfuhl

  4 września 2017 at 21:42

  I just wanted to write down a brief word so as to appreciate you for all of the splendid tips and tricks you are giving at this website. My prolonged internet lookup has at the end of the day been honored with useful suggestions to share with my neighbours. I ‚d say that many of us website visitors actually are very lucky to live in a useful community with very many lovely people with very beneficial pointers. I feel truly fortunate to have discovered your web page and look forward to really more cool minutes reading here. Thanks a lot again for everything.

 70. Pingback: instagram porn

 71. Jesse Grillo

  5 września 2017 at 23:03

  I found your pages via Website while searching for a related topic, your post came up and I am so glad it did Geez, that is unbelievable.

 72. Pingback: Bad Spiderman

 73. Pingback: aliexpress dropshipping websites

 74. Pingback: Mat�ria

 75. Pingback: Seo

 76. This is the right blog for anyone who wants to find out about this topic. You realize so much its almost hard to argue with you (not that I actually would want…HaHa). You definitely put a new spin on a topic thats been written about for years. Great stuff, just great!

 77. Jesse Grillo

  8 września 2017 at 03:34

  I really appreciate your efforts and I will be waiting for your further blogs thank you once again. Can you tell us more about this? I will just say cool! Your post is really useful to me.

 78. Pingback: mkpromotion.pl

 79. Jesse Grillo

  8 września 2017 at 10:36

  good work, keep it up. Incredible! This blog looks just like my old one

 80. Pingback: Hilda

 81. technology adviser

  9 września 2017 at 03:51

  Will you write more about this? I have been surfing on-line more than 3 hours today. Your website has a kind of aura surrounding it.

 82. Pingback: SpiderMan

 83. any blog

  10 września 2017 at 05:17

  Apple at this time has Rhapsody as an app, which is a great commence, nevertheless it is at this time hampered via the inability towards retail store locally on your iPod, and has a dismal 64kbps bit cost. If this variations, then it will considerably negate this usefulness for the Zune, nonetheless the 10 tunes per thirty day period will even now be a substantial plus in Zune Pass’ favor.

 84. Pingback: aqui

 85. exit games

  11 września 2017 at 22:27

  Pretty! This has been an extremely wonderful article. Many thanks for supplying this info.

 86. Pingback: pro kitchen stainless

 87. Pingback: karajupvc

 88. Pingback: chips dip

 89. Pingback: download movie

 90. Pingback: download

 91. Pingback: garden bridges Dallas

 92. escape room euless

  14 września 2017 at 04:33

  Oh my goodness! Incredible article dude! Thank you, However I am encountering difficulties with your RSS. I don’t know why I cannot subscribe to it. Is there anyone else getting similar RSS issues? Anybody who knows the answer will you kindly respond? Thanx!!

 93. Pingback: پنجره

 94. Pingback: دانلود

 95. apply pr in singapore

  15 września 2017 at 02:19

  I like this post! Thanks.

 96. Pingback: best theme for real estate

 97. escape room plano

  15 września 2017 at 12:20

  Hello! I could have sworn I’ve visited your blog before but after going through a few of the articles I realized it’s new to me. Anyhow, I’m certainly pleased I discovered it and I’ll be book-marking it and checking back frequently!

 98. Pingback: terri

 99. blog title

  15 września 2017 at 20:29

  If you are however upon the fence: get your most loved earphones, head down to a Least complicated Invest in and check with towards plug them into a Zune then an iPod and check out which one sounds better towards oneself, and which interface generates your self smile extra. Then you’ll realize which is specifically for on your own.

 100. apply pr singapore

  16 września 2017 at 21:21

  Great post!

 101. Rashad Hamming

  16 września 2017 at 21:30

  fantastic points altogether, you just gained a new reader. What would you recommend in regards to your post that you made a few days ago? Any positive?

 102. black shoes

  16 września 2017 at 23:15

  But as you must have currently observed, not all the sites that are accessible via the web are really good.|Globe Determine Skating Team just days following the 50th anniversary of their death. Nike air max sale 2010 footwear are the newest style of max sequence. 1 of the most well-liked denims of all time is the Peter England Jeans.|Actually, most of the sites that provide these sorts of services can be accessed for free. Maybe Eagles fans are much more forgiving than initial thought? What is it that makes Samuel Windsor shoes so unique?|If you are an workplace woman, black, grey, beige and brown leather-based footwear can match for most of your clothes. Then the most essential factor impact picking right shoe is the shoe’s length and width.|The feet need much more area for additional operating excise, you may consider that in thought. Thirdly look for different shops, promos, and an additional buying shop. The name can be seen on its formal web site.|But is this the only purpose why you should be looking to shoes online store? Almost all of us have an impression that which size is frequently best for him. You can buy the numerous products as for each your handy timings.|Also if you are planning to purchase Phen375 United kingdom tablets in bulk then it is undoubtedly a great move. Clearly, if you drop, your garments can get ripped. As for colors, select what suits your eyes the most.|There’s no justification for this, other than the shop decides not to want to carry larger sizes. So it is important to spare much more space for additional operating when picking the running sneakers.|The Tamaris is an additional excellent searching pair which you can choose up. Today, in a intense aggressive world individuals barely have time for something. Revitol stretch mark: this product is for preventing extend mark.|You’ll quickly find that shoe shopping begins to become much much more enjoyable.

 103. page title

  17 września 2017 at 06:27

  Involving me and my spouse we have owned added MP3 avid gamers above the decades than I can rely, including Sansas, iRivers, iPods (classic & touch), the Ibiza Rhapsody, etc. But, the previous couple of a long time I’ve settled down towards 1 line of gamers. Why? Considering the fact that I was pleased to examine how well-designed and pleasurable in direction of employ the service of the underappreciated (and greatly mocked) Zunes are.

 104. non profit organizations in dallas

  17 września 2017 at 16:15

  Your style is really unique compared to other people I have read stuff from. Thanks for posting when you’ve got the opportunity, Guess I will just bookmark this blog.

 105. laptop disposal

  17 września 2017 at 19:17

  I like this post, enjoyed this one regards for posting .

 106. recycle my computer

  17 września 2017 at 19:27

  Enjoyed examining this, very good stuff, regards . „Nothing happens to any thing which that thing is not made by nature to bear.” by Marcus Aurelius Antoninus.

 107. electronic recycling center

  17 września 2017 at 19:28

  I gotta favorite this internet site it seems handy very helpful

 108. computer waste recycling

  17 września 2017 at 19:28

  As soon as I discovered this site I went on reddit to share some of the love with them.

 109. Pingback: Watch movie for free

 110. pr application

  17 września 2017 at 22:58

  I like this post! Thanks.

 111. Pingback: Judi Togel

 112. HaroLiavaife

  18 września 2017 at 09:33

  Dangers Of Buying Viagra Online [url=http://cialtobuy.com ]cialis[/url] Kann Viagra Suchtig Machen
  Acquisto Cialis Italia Where Can I Buy Macrobid Bacterial Infections
  Topical Propecia Problems online pharmacy Buy Amitriptyline

 113. apply singapore pr

  18 września 2017 at 23:03

  I like this post! Thanks.

 114. Pingback: russian homemade blowjob

 115. Pingback: personnel consulting

 116. e waste pickup

  19 września 2017 at 13:18

  I just could not go away your website before suggesting that I really loved the standard info an individual supply to your visitors? Is going to be back regularly to inspect new posts.

 117. electronic recycling drop off

  19 września 2017 at 13:18

  Hello There. I found your blog using msn. This is a very well written article. I will make sure to bookmark it and come back to read more of your useful info. Thanks for the post. I’ll certainly return.

 118. old pc recycling

  19 września 2017 at 13:18

  Great blog here! Also your website loads up very fast! What host are you using? Can I get your affiliate link to your host? I wish my web site loaded up as quickly as yours lol

 119. recycle old computers

  19 września 2017 at 13:25

  I believe you have observed some very interesting details , thanks for the post.

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra