Z kraju

Jutro IPN rozdaje na Rakowieckiej darmowe materiały o Żołnierzach Wyklętych

Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Warszawie już po raz trzeci wydał materiały promocyjne w związku z Narodowym Dniem Pamięci Żołnierzy Wyklętych. W tym roku pakiet poświęcony jest ostatnim obrońcom polskich Kresów. Teczka zawiera informacje o Samoobronie Ziemi Grodzieńskiej, Samoobronie Wołkowyskiej, oddziałach kresowej Armii Krajowej, a także liczne zdjęcia żołnierzy, inskrypcji, pism i ulotek.

 

Prezentacja materiałów odbędzie się 1 marca br. roku podczas obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych na terenie byłego Aresztu Śledczego w Warszawie Mokotowie (ul. Rakowiecka 37) w godz.10.00–16.00.

Zainteresowani oprócz pakietu „Ostatni Obrońcy Polskich Kresów” otrzymają materiały wydane w poprzednich latach „Mazowsze i Podlasie w ogniu 1944–1956″ i „Rotmistrz Witold Pilecki 1901–1948″.

Będzie również możliwość zapoznania się i kupienia publikacji wydanych przez Oddział IPN w Warszawie, w tym komiksów z serii „Wilcze Tropy”.

Program obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Muzeum na Rakowieckiej:

10.00 Symboliczne otwarcie bram Aresztu Śledczego przez Sekretarza Stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości Patryka Jakiego z udziałem byłych Żołnierzy Wyklętych i ich rodzin. Bezpośrednio po otwarciu briefing prasowy Sekretarza Stanu Patryka Jakiego (w korytarzu Aresztu)

10.00–16.00 Honorowa zbiórka krwi na ternie byłego Aresztu pod hasłem: Krew za Krew – Oni przelewali krew za Polskę, My oddajemy krew dla nich

10.00–16.00 Miasteczko edukacyjne na terenie byłego Aresztu z udziałem pracowników Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej IPN w Warszawie i grup rekonstrukcyjnych

13.30 Uroczystości przed gmachem Ministerstwa Sprawiedliwości (Al. Ujazdowskie 11)

9.00–14.00 – Zwiedzanie historycznej części Aresztu przez grupy zorganizowane

16.00–17.20 AKREDYTACJE. Uroczystości z udziałem przedstawicieli najwyższych władz państwowych i byłych Żołnierzy Wyklętych i ich rodzin na terenie byłego Aresztu. UWAGA! Ostatnim punktem uroczystości będzie złożenie wieńców pod tablicą upamiętniającą zamordowanych Żołnierzy Wyklętych (na zewnątrz byłego Aresztu, przy ul. Rakowieckiej)

Jan Bodakowski

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

1 komentarz

1 Komentarz

  1. Obywatel Polak

    28 lutego 2017 at 20:15

    drażni mnie sformułowanie wyklęci,,, niezłomni jest bardziej jednoznaczne,,,

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra