Rodzina

Mary Wagner i Kazimiera Szczuka niemal dzień po dniu…

Tym razem nie będzie intelektualnych refleksji, a jedynie intuicja po pewnym tzw. zbiegu okoliczności. Jedno tylko wspomnienie… I wcale nie dwa, mimo dwóch wydarzeń… Otóż…

W okolicach Światowych Dni Młodzieży 2016’, na które czekałam wraz z moimi dziećmi w Krakowie, podczas spaceru po krakowskim parku, usłyszeliśmy krzyki mocno rozdęte charczeniem megafonu. Trwała akcja. Feministki podchodziły do kobiet z listą, pytając: „Czy już pani podpisała…?”

Przedziwne było dla mnie doświadczenie, gdy podeszła Kazimiera Szczuka i zapytała właśnie mnie, działaczkę fundacji S.O.S – Ochrony Życia Poczętego – czy… podpisałam. Przedziwność owego wydarzenia nie polegała na tym, że podeszła tzw. twarz z telewizji, gdyż nie posiadając telewizji i mając inną niż proponuje świat komercji hierarchię priorytetów, nie miało to dla mnie znaczenia. Zadziwiło mnie tylko jedno, zostałam głośno zapytana o pomoc w popieraniu aborcji, podczas gdy za ręce trzymałam obydwoje moich dzieci!

Nic nie odpowiedziałam, popatrzyłam pani Szczuce w oczy i zawieszona na chwilę w tych naszych spojrzeniach zobaczyłam zupełny brak przestrzeni do jakiegokolwiek dialogu. Zetknięcie się dwóch skrajnie przeciwnych światów na ten jeden krótki moment, pośród krakowskich drzew, w obecności dwójki moich najukochańszych dzieci, niejako przedstawicieli tych, o których de facto toczy się cała sprawa, było… bardzo trudne.

Naturalne uczucia moich dzieci, które zaszokowane dopytywały o to, jak jakaś mamusia może chcieć zabić swoje dziecko, były jasnym świadectwem wojny światów, jaka dokonywała się po prostu na ulicy Krakowa. Dzieci zapytywały wprost, jakby były najbardziej oddanymi adwokatami poczętych dzieci: „Czyli jakby te panie z parku wygrały, to takich jak my można by zabijać?… W brzuszku, czy nie, to przecież my – dzieci?! Można by było takich jak my zabić? W Polsce? Tu u nas?”

Trudny to był dzień, w którym zostałam przymuszona do tłumaczenia własnym dzieciom tego, co niewytłumaczalne, bo okrucieństwo właśnie takie jest. A chciałam z tym jeszcze trochę poczekać… To było druzgoczące przeżycie! Dzieci są mądre i dojrzałe, ich sumienia są jasne, a sąd ich nad sprawami życia jest prosty i do szpiku kości prawdziwy!

Wkrótce potem rozpoczęły się Światowe Dni Młodzieży. Wciąż towarzyszył mi smutek po spotkaniu z feministkami. Ale pewnego dnia na Błoniach, czekając na Papieża Franciszka, weszłyśmy na siebie i… wiedziałam, że nie był to przypadek. Mary Wagner i ja, nie znając się osobiście, od razu znalazłyśmy wspólny język, bez wstępów i specjalnych przedstawień. Jak wiele Polek, tak i ja dziękowałam jej za jej działania, uściskałyśmy się prawdziwie i pobłogosławiłyśmy sobie wzajemnie znakiem Krzyża na czołach. Tak robią chrześcijanie i jest to piękne i mądre.

Wiedziałam, że po spotkaniu Kazimiery Szczuki, gdzie doświadczyłam nieprzejednanej granicy międzyludzkiej, spotkanie z Mary Wagner było doświadczeniem wielkiej radości, która od razu zrodziła serdeczny i duchowy dialog.

Tak skrajnie odległych w swej naturze, niby przypadkowych spotkań, niemal dzień po dniu jeszcze nigdy nie przeżyłam. Obydwa były krótkie i… wystarczające. Wystarczające, aby coś ważnego zrozumieć…

Pierwsze z nich było bardzo smutne, wewnętrznie druzgoczące, pozostawiające gorycz, choć oczywiście samo w sobie nie mogło nic zniszczyć. Drugie z kolei przyniosło radość, piękno i doświadczenie smaku nadziei! Zadziwiające było to, że spotkałam jedne z ważniejszych współczesnych postaci działających za i przeciwko życiu niemal dzień po dniu. To nie był przypadek. To była niezwykła lekcja, która przyniosła myśl, iż te krótkie spotkania, zarówno to smutne jak i to radosne, obydwa były… Łaską.

Bo wcale nie chodzi o to, czy spotyka się walczącą feministkę, słynną z jakiś programów telewizyjnych, czy zasłużoną, bo doświadczaną cierpieniami obrończynię życia. Po prostu te postaci są niezwykle wyraźne i tyle. Ale my wszyscy na co dzień spotykamy takie osoby i wszyscy musimy widzieć jak wielką Łaską jest spotkanie człowieka z człowiekiem.

Wojna światów nie dokonuje się nigdy poza człowiekiem! Jedni trwają w życiu sakramentalnym, czerpiąc Mądrość od Ducha Świętego, inni zanurzają się w śmierć, która zawsze pochodzi od demona, jeszcze inni balansują na granicy światów, szczerze lub nieszczerze szukając celu ostatecznego swojego życia, jeszcze inni poddają się bezrefleksyjnie nurtowi otępienia i manipulacji. I właśnie tacy, wszyscy się po prostu… spotykamy. Właśnie tacy.

Bez względu na to, czy dialog z daną osobą jest możliwy, czy nie, czy ze spotkania płynie radość, czy smutne przygnębienie, my wszyscy potrzebujemy się za siebie modlić. Oczywiście do tego potrzeba wiary.

Każdy, który wierzy w siłę modlitwy i najpierw sam wie ile potrzebuje modlitwy za siebie, będzie potrafił się modlić za drugiego, choćby ten drugi sprawiał ból. Ogromny ból.

Pamiętajmy o tym, gdy wkrótce na ulicach miast spotkamy czarne symbole śmierci, gdy w naszych rodzinach, czy w pracy, ktoś wyszydzi nasze, niosące ochronę życia człowieka od poczęcia, świadectwo wiary. Pamiętajmy o tym, gdy w mediach zaczną się informacje o kolejnych wystąpieniach konkretnych tzw. sławnych ludzi, którzy będą służyć cywilizacji śmierci.

Nie bójmy się owych czarnych krzyków, ataków i szyderstw. To wszystko dla chrześcijanina nie jest okazją do lęku, gniewu, czy odwetu. To są konkretne spotkania, które są Łaską! Takie spotkania są sposobnością mężnego stanięcia w modlitwie wstawienniczej! Nie możemy tego przeoczyć! Nie możemy zlekceważyć! To jest prawdziwa i bardzo konkretna historia świata! Prawdziwa. Realna! I jest nam – chrześcijanom tak samo słabym jak wszyscy – zadana! My w tym prawdziwie uczestniczymy. Od nas zależy, w jaki sposób!

Maryjo – Centrum Świętego Macierzyństwa – módl się za nami!

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

246 komentarzy

246 Komentarzy

 1. Ona

  5 marca 2017 at 15:38

  GW ale i nie tylko GW wykreowala w swiadomosci Polakow poczucie „obciachu” za wiare.Piekny chrzescijanski gest blogoslawienstwa,krzyzyka na czole raczej rozsmiesza ludzi.Szkoda.Biedni sa ci,ktorych to rozsmiesza ale oni niestety nie maja tej swiadomosci.Pycha zakrolowala w ludzkich sercach a pycha od Zlego pochodzi.Liberalizm,feminizm…to sa wynalazki Zlego do walki z CHRZESCIJANSTWEM.

 2. Seff

  6 marca 2017 at 16:57

  Mary Wagner służy Jezusowi, Kazimera Szczuka demonom.

 3. Radosław

  7 marca 2017 at 00:28

  Wspaniały, przewspaniały tekst! Oby więcej takich, bo mnie bardzo ujął. Pozdrawiam Autorkę i całą redakcję.

 4. ValdorfSchool

  7 marca 2017 at 01:52

  Jeżeli ktoś stara się być obiektywny i myśleć samodzielnie – a nie skupiać się na wierze czy anty-wierze albo na tym co ktoś tam kiedyś powiedział (zamiast na własnych myślach się skupić) – to zrozumie że coś co nie powstało nie istnieje. Tak jak woda która nie zamarzła nie jest lodem (tylko wodą) i dopóki nie zamarznie będzie wodą – tak też natura nie ożywiona (czy pojedyncza komórka nie jest świadoma i nie jest świadomym bytem – bo świadomość powstaje dopiero gdy ogromna ilość komórek odpowiednio ze sobą się połączy i zacznie istnieć, zacznie żyć). Dopóki nie powstanie cały ten organizm właściwie połączonych komórek – nie ma ani życia ani organizmu.
  Więc nie jest popełniana żadna zbrodnia przeciwko życiu – jest jedynie podejmowany świadomy wybór pomiędzy urodzić czy nie urodzić. Nie popadajmy w skrajności, nie cofajmy się w rozwoju bardziej niż to konieczne i nie redukujmy ludzi do funkcji rozmnażania się – na potrzeby płacenia podatków na ciągle głodnych i zachłannych polityków!

  • Michał

   7 marca 2017 at 06:08

   ValdorfSchool nie wiem gdzie pobierał/ła nauki z chemi? Woda, lód, para to ciągle H2O. No przyrodzie chyba też nikt nie nauczył, że życie nie zaczyna się od samoświadomości.

   • sadzony

    11 marca 2017 at 03:04

    Michałku cipki nie masz to nie dyskutuj.

 5. Beza Jolanty

  7 marca 2017 at 20:19

  Po lekturze postu wydaje mi się, że Valdorf School musi być naprawdę odlotowa 😉 Pojedyncza komórka nie musi być „świadomym bytem”, żeby być egzemplarzem życia. W zasadzie zdecydowana większość życia na Ziemi to organizmy jednokomórkowe. Z kolei każde życie wielokomórkowe, składa się z „właściwie połączonych komórek” na każdym etapie rozwoju. Obojętnie czy jest to gąbka, meduza, ośmiornica, słoń, pszczoła, orangutan, trawa na polu czy człowiek. A człowiek nie zawsze jest „świadomym bytem”, np. pacjent w śpiączce farmakologicznej, chwilowo nie ma świadomości. Czy to oznacza, że na czas leczenia przestaje być człowiekiem?

  Mnie nauczono bardzo prostej zasady, która sprawdza się w każdej dziedzinie życia – należy być ROZUMNYM i ODPOWIEDZIALNYM. Dlatego „świadomy wybór pomiędzy urodzić czy nie urodzić” podejmuje się idąc/nie idąc z kimś do łóżka. Jak już się jest w tzw. niechcianej ciąży, to nie pojmuję, dlaczego właśnie nienarodzone dziecko miałoby płacić za błędy życiowe swoich biologicznych rodziców. Jeszcze dorabiać do tego bajkę, że to nie jest ludzkie życie. Że w ogóle to nie jest życie, tylko coś, niewiadomo co i nie ma zbrodni.

  Nie bądźmy potworami. Aborcja na życzenie, niezależnie od wieku dziecka, którą zaleca ONZ i która zaczyna być elementem szantażu wobec słabiej rozwiniętych krajów, to zbrodnia i świetny biznes dla wielu. Kościół powinien o tym jasno mówić jak za Jana Pawła II.

 6. Lynx

  7 marca 2017 at 23:38

  Co za świetny tekst! Dawno tak mądrego artykułu nie czytałem. Dziękuję

 7. sadzony

  11 marca 2017 at 03:07

  Krzyżem to was po czołach by trzeba prześwięcić, wy ciemna maso katoludzików. Wasza idiotyczna religia to gorsze zło niż feminizm i liberalizm. Porównajcie sobie ilu ludzi zginęło przez religię a ile dzieci zostało zabitych przez feministki. Religia wygrywa milion do zera!

 8. csgo skins for cash instantly

  31 marca 2017 at 02:10

  Piece of writing writing is also a fun, if you be
  familiar with afterward you can write otherwise it is
  difficult to write.

 9. Hilton

  31 marca 2017 at 03:09

  Great post.

 10. groupon mink lashes nyc

  1 kwietnia 2017 at 07:48

  These are truly great ideas in regarding blogging. You have touched some
  nice things here. Any way keep up wrinting.

 11. nba live coins free

  1 kwietnia 2017 at 15:53

  Appreciate this post. Let me try it out.

 12. Justin

  2 kwietnia 2017 at 12:45

  Howdy! I simply want to offer you a big thumbs up for your
  great information you have got right here on this post.
  I will be coming back to your website for more soon.

 13. csgo skins free code

  20 kwietnia 2017 at 11:06

  I was wondering if you ever considered changing the structure of your site?
  Its very well written; I love what youve got to say. But maybe you could a little more in the way
  of content so people could connect with it better.
  Youve got an awful lot of text for only having 1 or two pictures.

  Maybe you could space it out better?

 14. fifa 17 coins ps4 g2a

  22 kwietnia 2017 at 07:13

  WOW just what I was looking for. Came here by searching for fifa
  coins for sale ebay

 15. nhl coins

  26 kwietnia 2017 at 14:16

  Very rapidly this web page will be famous amid all blogging visitors, due to it’s pleasant posts

 16. Howdy! Do you know if they make any plugins to protect against hackers?
  I’m kinda paranoid about losing everything I’ve worked hard on.
  Any suggestions?

 17. Tabung Pemadam kebakaran

  30 kwietnia 2017 at 10:19

  Rattling clean website , appreciate it for this post.

 18. Dune Buggies

  3 maja 2017 at 22:45

  Great – I should definitely pronounce, impressed with your web site. I had no trouble navigating through all tabs as well as related information ended up being truly simple to do to access. I recently found what I hoped for before you know it at all. Quite unusual. Is likely to appreciate it for those who add forums or something, web site theme . a tones way for your customer to communicate. Nice task..

 19. Language Busines for sale

  4 maja 2017 at 07:40

  Very interesting information!Perfect just what I was looking for!

 20. visit this site

  5 maja 2017 at 05:54

  You have remarked very interesting details! ps nice site.

 21. herbaty smakowe

  6 maja 2017 at 11:54

  The next time I read a weblog, I hope that it doesnt disappoint me as a lot as this one. I mean, I do know it was my option to learn, but I truly thought youd have one thing fascinating to say. All I hear is a bunch of whining about something that you may repair in the event you werent too busy in search of attention.

 22. Altha Linderholm

  8 maja 2017 at 00:37

  prace licencjackie z filologii angielskiej

 23. lucy ann

  10 maja 2017 at 13:46

  T8hKvA This is a list of words, not an essay. you might be incompetent

 24. yacht rental dubai price

  10 maja 2017 at 15:03

  I conceive this web site has got very great indited subject material articles.

 25. Alat pemadam kebakaran

  14 maja 2017 at 23:27

  Very interesting information!Perfect just what I was looking for! „I have a hundred times wished that one could resign life as an officer resigns a commission.” by Robert Burns.

 26. Yeah bookmaking this wasn’t a risky decision great post! .

 27. you got a very excellent website, Glad I observed it through yahoo.

 28. purn tube

  17 maja 2017 at 08:51

  What the best way to start up a dynamic website on a limited budget?

 29. bikini gym

  17 maja 2017 at 09:59

  Just want to say what a great blog you got here!I ave been around for quite a lot of time, but finally decided to show my appreciation of your work!

 30. nikon d5200 compare

  17 maja 2017 at 13:49

  The color of your blog is quite great. i would love to have those colors too on my blog.

 31. Pingback: URL

 32. agence web Nice

  18 maja 2017 at 14:44

  Nothing is more admirable than the fortitude with which millionaires tolerate the disadvantages of their wealth.

 33. neuroscience

  18 maja 2017 at 23:44

  Good day! I just wish to give a huge thumbs up for the good data you may have here on this post. I shall be coming back to your blog for more soon.

 34. flat pack container homes

  19 maja 2017 at 06:48

  Would love to perpetually get updated great website! .

 35. polecam

  19 maja 2017 at 14:19

  I’m still learning from you, but I’m trying to reach my goals. I absolutely liked reading everything that is posted on your website.Keep the stories coming. I enjoyed it!

 36. pest removal service

  19 maja 2017 at 21:08

  Visit my website voyance gratuite en ligne

 37. Gabrielle

  20 maja 2017 at 10:56

  The move by the sports shoe business that clearly has ravens nfl nike jerseys online concerned, said he thought he was one of the hottest teams in football.

 38. pakistan online shopping

  20 maja 2017 at 15:38

  Fantastic article. Cool.

 39. Webdesign

  25 maja 2017 at 17:41

  very good publish, i actually love this web site, keep on it

 40. i loved this

  26 maja 2017 at 13:21

  I have not checked in here for a while because I thought it was getting boring, but the last few posts are good quality so I guess I’ll add you back to my daily bloglist. You deserve it my friend 🙂

 41. click here

  26 maja 2017 at 20:09

  There is evidently a bundle to know about this. I consider you made some good points in features also.

 42. inchiriere limuzina nunta

  27 maja 2017 at 06:10

  Wow, incredible blog layout! How long have you been blogging for? you made blogging look easy. The overall look of your site is excellent, as well as the content!

 43. hrana pentru pisici sterilizate

  27 maja 2017 at 10:04

  Is there any way you can remove me from that service? Cheers!

 44. catchalldiscount.com

  28 maja 2017 at 23:55

  I gotta bookmark this site it seems very helpful very helpful

 45. luxury car service

  29 maja 2017 at 21:05

  Wonderful article! We will be linking to this particularly great post on our website. Keep up the good writing.

 46. sennheiser sk100

  29 maja 2017 at 22:39

  There is evidently a bundle to know about this. I believe you made certain good points in features also.

 47. Ishqbaaz

  30 maja 2017 at 05:33

  Its hard to find good help I am regularly saying that its difficult to find good help, but here is

 48. a course in miracles

  30 maja 2017 at 07:42

  It as a funny thing about life ?henever you

 49. آموزش 3d max

  30 maja 2017 at 09:34

  Excellent beat ! I wish to apprentice even as you amend your web site, how could i subscribe for a weblog website? The account helped me a appropriate deal. I had been a little bit acquainted of this your broadcast provided bright transparent idea

 50. buy dihydrocodeine

  30 maja 2017 at 22:36

  I want to start a fashion blog but have no idea where to start?

 51. gold ira investing

  31 maja 2017 at 21:17

  I was recommended this web site by my cousin.

 52. AIIMS UG Books

  1 czerwca 2017 at 16:28

  Its such as you read my mind! You appear to know a lot approximately this, such as you wrote the e-book in it or something. I believe that you simply could do with a few to power the message house a bit, however other than that, this is magnificent blog. A fantastic read. I will certainly be back.

 53. Ireland

  1 czerwca 2017 at 17:09

  Very excellent info can be found on web blog.

 54. quality beds

  2 czerwca 2017 at 02:19

  Merely a smiling visitant here to share the love (:, btw great pattern.

 55. Gurgaon Call Girls

  2 czerwca 2017 at 04:14

  very good put up, i actually love this website, keep on it

 56. for more information

  2 czerwca 2017 at 09:58

  Some genuinely nice stuff on this website , I enjoy it.

 57. ps3 bluetooth headset

  2 czerwca 2017 at 13:32

  no deposit casino view of Three Gorges | Wonder Travel Blog

 58. ormekur hund bivirkninger

  4 czerwca 2017 at 14:28

  I used to be able to find good advice from your blog posts.

 59. click here

  5 czerwca 2017 at 17:16

  There is evidently a bundle to realize about this. I believe you made certain good points in features also.

 60. Edris

  5 czerwca 2017 at 17:40

  I truly appreciate this article post. Great.

 61. Marketing digital

  5 czerwca 2017 at 23:28

  It is appropriate time to make some plans for the long run

 62. Renovasi Rumah Bogor

  6 czerwca 2017 at 20:14

  Very good article. I am dealing with a few of these issues as well..

 63. Reggaeton

  6 czerwca 2017 at 22:09

  Whats up! I simply want to give an enormous thumbs up for the good information you have got right here on this post. I shall be coming again to your weblog for extra soon.

 64. Best Ticino

  6 czerwca 2017 at 23:44

  Might we expect to see more of these same problems in the future?

 65. hentai stream

  7 czerwca 2017 at 02:42

  I’а†ve read several excellent stuff here. Certainly value bookmarking for revisiting. I wonder how a lot attempt you put to make this type of magnificent informative site.

 66. acim lessons

  7 czerwca 2017 at 16:44

  very few web sites that occur to be detailed beneath, from our point of view are undoubtedly very well worth checking out

 67. Kevin Patrick Hobbs

  8 czerwca 2017 at 12:11

  Just Browsing While I was surfing today I saw a excellent post concerning

 68. Gymnastics towels

  8 czerwca 2017 at 16:51

  Well I truly liked studying it. This post procured by you is very constructive for correct planning.

 69. click for info

  8 czerwca 2017 at 18:36

  time we grabbed a W without a key Injury. That will be a huge blow for the

 70. Jamika Krach

  9 czerwca 2017 at 04:26

  Youre so cool! I dont suppose Ive read anything in this way before. So good to uncover somebody with some original tips on this topic. realy appreciate starting this up. this excellent website is something that is necessary more than the internet, a person if we do originality. valuable function for bringing something new towards the web!

 71. buy undergarment

  9 czerwca 2017 at 06:31

  that may be the finish of this write-up. Here you

 72. Dlx Services

  10 czerwca 2017 at 15:27

  very nice publish, i certainly love this web site, carry on it

 73. essayonpaperhelp.com

  11 czerwca 2017 at 05:43

  I gotta bookmark this website it seems invaluable very beneficial

 74. دانلود فیلم عاشقانه

  11 czerwca 2017 at 05:43

  the internet. You actually know how to bring a problem to light

 75. eurooppalotto.co.za

  12 czerwca 2017 at 01:10

  There is certainly a great deal to know about this topic. I like all the points you made.

 76. Travel Bags Online

  12 czerwca 2017 at 16:37

  wow, awesome article post. Keep writing.

 77. viagra

  12 czerwca 2017 at 17:05

  Hi, this weekend is good designed for me, since this moment i am reading this fantastic informative paragraph here at my home.|

 78. read more

  13 czerwca 2017 at 04:40

  Very interesting info !Perfect just what I was looking for!

 79. Porn

  13 czerwca 2017 at 07:20

  I always emailed this web site post page to all my friends, since if like to read it afterward my links will too.|

 80. Brand Marketing

  13 czerwca 2017 at 19:01

  Singapore Real Estate Links How can I place a bookmark to this site so that I can be aware of new posting? Your article is extremely good!

 81. m88

  13 czerwca 2017 at 19:16

  Way cool, some valid points! I appreciate you making this article available, the rest of the site is also high quality. Have a fun.

 82. Active directory site and services

  14 czerwca 2017 at 02:28

  I’а†ve read several good stuff here. Definitely worth bookmarking for revisiting. I wonder how much effort you put to create this kind of magnificent informative web site.

 83. treating flat warts

  14 czerwca 2017 at 19:47

  Wow, marvelous blog format! How long have you ever been running a blog for? you made blogging glance easy. The overall look of your website is magnificent, let alone the content material!

 84. Dubai Lifestyle App

  14 czerwca 2017 at 21:31

  Remarkable! Its actually awesome post, I have got much clear idea

 85. viral warts on face

  14 czerwca 2017 at 22:09

  Very excellent information can be found on blog.

 86. Public Works SF

  15 czerwca 2017 at 01:29

  You are a very smart person! 🙂

 87. Restaurant in San Jose

  15 czerwca 2017 at 02:36

  It’s clear you’re passionate about the issues.

 88. click here

  15 czerwca 2017 at 08:54

  There most be a solution for this problem, some people think there will be now solutions, but i think there wil be one.

 89. Kevin M Modany

  15 czerwca 2017 at 10:13

  Wow! I cant believe I have found your weblog. Extremely useful info.

 90. Project Wreckless

  15 czerwca 2017 at 13:33

  It sounds like you’re creating problems yourself by defining this as such a comprehensive, almost unknowable problem. Isn’t that self-defeating?

 91. Chiang Mai Rajabhat University

  15 czerwca 2017 at 19:12

  You could definitely see your expertise within the paintings you write. The arena hopes for even more passionate writers like you who are not afraid to mention how they believe. Always go after your heart. „In America, through pressure of conformity, there is freedom of choice, but nothing to choose from.” by Peter Ustinov.

 92. new america

  15 czerwca 2017 at 22:25

  learning toys can enable your kids to develop their motor skills quite easily;;

 93. breast actives

  16 czerwca 2017 at 00:47

  You are a very bright person!

 94. games for pc download

  16 czerwca 2017 at 06:09

  me profite et quoi tokyo pas va changer que avaient ete rabattus

 95. visit website

  16 czerwca 2017 at 06:09

  Very good post! We are linking to this great article on our website. Keep up the good writing.

 96. apps for pc download

  16 czerwca 2017 at 16:13

  pinterest.com view of Three Gorges | Wonder Travel Blog

 97. viagra

  17 czerwca 2017 at 13:06

  Because the admin of this site is working, no doubt very shortly it will be well-known, due to its quality contents.|

 98. supernatural

  18 czerwca 2017 at 12:04

  Rattling great information can be found on website.

 99. post natal

  18 czerwca 2017 at 20:15

  I view something genuinely interesting about your website so I saved to bookmarks.

 100. Como Ganar Dinero Facil

  19 czerwca 2017 at 01:32

  slot machine gratis gallina dalle uova d aoro

 101. geico.com

  19 czerwca 2017 at 01:41

  Great – I should definitely pronounce, impressed with your web site. I had no trouble navigating through all the tabs as well as related information ended up being truly easy to do to access. I recently found what I hoped for before you know it in the least. Reasonably unusual. Is likely to appreciate it for those who add forums or something, web site theme . a tones way for your client to communicate. Excellent task..

 102. Pingback: 4cyn5et4m5t94c5t9m4vn54cx65

 103. cricfree

  19 czerwca 2017 at 04:08

  wonderful post, very informative. I wonder why the other specialists of this sector don at realize this. You must proceed your writing. I am sure, you ave a great readers a base already!

 104. barcode readers

  19 czerwca 2017 at 06:46

  What as up, just wanted to say, I enjoyed this article. It was practical. Keep on posting!

 105. pitbull terrier

  19 czerwca 2017 at 23:35

  Utterly indited subject material, appreciate it for entropy. The earth was made round so we would not see too far down the road. by Karen Blixen.

 106. russische djs

  20 czerwca 2017 at 00:27

  once per week. I opted in for your Feed too.

 107. Diorio International Reality

  20 czerwca 2017 at 01:25

  I imagine so. Very good stuff, I agree totally.

 108. DICK

  20 czerwca 2017 at 10:39

  Very good blog post. I certainly love this website. Continue the good work!

 109. DNA

  20 czerwca 2017 at 18:12

  Well I definitely enjoyed reading it. This article provided by you is very helpful for proper planning.

 110. WordPress themes

  20 czerwca 2017 at 23:07

  Perform the following to discover more regarding watch well before you are left behind.

 111. car insurance companies

  21 czerwca 2017 at 02:03

  The quality of our personalized selection of fine Italian made crystal serving selection remain unchallenged.

 112. infinity name necklace

  21 czerwca 2017 at 09:17

  pasta maker home bargains WALSH | ENDORA

 113. دانلود قسمت 14 یازدهم سریال عاشقانه

  21 czerwca 2017 at 13:07

  When some one searches for his necessary thing, therefore he/she needs to be available that in detail, thus that thing is maintained over here.

 114. best headphones

  21 czerwca 2017 at 17:25

  Wow, marvelous blog layout! How long have you been blogging for? you make blogging look easy. The overall look of your site is excellent, let alone the content!

 115. Lebenshaltungskosten

  21 czerwca 2017 at 20:05

  Very interesting info !Perfect just what I was looking for!

 116. lucky patcher ios

  21 czerwca 2017 at 21:31

  While I was surfing yesterday I saw a excellent post concerning

 117. Cash for cars

  22 czerwca 2017 at 02:09

  wow, awesome blog.

 118. There are positively a lot of particulars like that to engage addicted to consideration. To facilitate may ensue a nice point to convey.

 119. Car Insurance Companies

  22 czerwca 2017 at 08:40

  You have noted very interesting details! ps nice website.

 120. anti-aging antioxidants

  23 czerwca 2017 at 03:32

  you ave got a fantastic blog right here! would you wish to make some invite posts on my weblog?

 121. سریال شهرزاد

  23 czerwca 2017 at 11:38

  Kudos for the excellent piece of writing. I am glad I ave taken the time to read this.

 122. دانلود

  23 czerwca 2017 at 17:00

  Is anyone else having this issue or is it a issue on my end?

 123. Agen Bola88

  24 czerwca 2017 at 10:20

  Hi this is kinda of off topic but I was wondering if blogs use WYSIWYG editors or if you have to manually code with HTML. I’m starting a blog soon but have no coding expertise so I wanted to get guidance from someone with experience. Any help would be enormously appreciated!

 124. Pier 70 Partners

  24 czerwca 2017 at 11:50

  I enjoy your blog posts, saved to my bookmarks!

 125. Palace of Fine Arts

  24 czerwca 2017 at 14:21

  Dude.. I am not much into reading, but somehow I got to read lots of articles on your blog. Its amazing how interesting it is for me to visit you very often. –

 126. shop clothes online

  25 czerwca 2017 at 14:09

  As the vibrant colors of footwear taking its trend, the pale as soon as by no means goes out of fashion as well.|Lights almost all over the place in your scooter because it’s your guide alongside the street. They frequently limit the obese to consume foods which are rich in fat. The goods are produced with great high quality.|Excessive excess weight is not good for your well being. This is a great way to watch the movies you missed. Furthermore carry on to offer the very best following sales services ever.|But if your site is not in leading ten so individuals is not see your site. With the widespread of online shopping, you can also get sun shades online as nicely. Check out for the fitting size of the starter.|Also, create secondary ideas in case issues don’t go as you anticipated. Jewellery- Each lady is fond of exquisite jewelry. So, you do not have to be concerned about anything.

 127. Progressive insurance

  25 czerwca 2017 at 21:43

  The next time I read a blog, I hope that it doesnt disappoint me as much as this one. I mean, I know it was my choice to read, but I actually thought youd have something interesting to say. All I hear is a bunch of whining about something that you could fix if you werent too busy looking for attention.

 128. Non Plus Ultra

  26 czerwca 2017 at 12:28

  you’re in reality a just right webmaster. The web site loading velocity is incredible. It sort of feels that you’re doing any distinctive trick. In addition, The contents are masterpiece. you’ve performed a great process on this topic!

 129. escorts London

  26 czerwca 2017 at 18:11

  Very exciting points you have observed, appreciate this for adding. Great may be the art regarding beginning, but greater will be the art of ending. by Henry Wadsworth Longfellow.

 130. mobdro download

  27 czerwca 2017 at 00:10

  This is a topic which is near to my heart Take care! Where are your contact details though?

 131. Wow, awesome blog layout! How long have you been blogging for? you make blogging look easy. The overall look of your web site is great, let alone the content!

 132. best toefl institute in Karachi

  27 czerwca 2017 at 03:42

  Wow, incredible weblog structure! How long have you been blogging for? you make running a blog look easy. The whole glance of your site is wonderful, let alone the content material!

 133. blended families

  27 czerwca 2017 at 06:22

  There is noticeably big money to comprehend this. I assume you have made certain nice points in features also.

 134. lucky patcher

  27 czerwca 2017 at 07:29

  recommend to my friends. I am confident they will be benefited from this website.

 135. tempobet canlı bahis

  27 czerwca 2017 at 08:56

  Wow! I cant believe I have found your weblog. Very helpful info.

 136. Renaldo Leho

  27 czerwca 2017 at 15:53

  How to create a with connection to display player in joomla?

 137. youwin

  28 czerwca 2017 at 00:55

  This is a good tip especially to those new to the blogosphere. Short but very accurate information Appreciate your sharing this one. A must read post!

 138. Bets10 canlı bahis sitesi

  28 czerwca 2017 at 03:39

  You have remarked very interesting details ! ps nice web site. Loneliness seems to have become the great American disease. by John Corry.

 139. Justinbet canlı bahis sitesi

  28 czerwca 2017 at 11:39

  I?ve learn a few just right stuff here. Definitely worth bookmarking for revisiting. I wonder how so much attempt you put to make this kind of excellent informative website.

 140. Albert Defenbaugh

  29 czerwca 2017 at 05:34

  projektowanie stron poznan

 141. maximum exposure

  29 czerwca 2017 at 15:07

  Some truly choice posts on this site, saved to my bookmarks.

 142. security cameras

  29 czerwca 2017 at 17:27

  perform thаА аЂа• opposite аА аЂа•ffeаАааАТƒt.

 143. Pingback: alcoholism hereditary

 144. basement conversions

  30 czerwca 2017 at 13:41

  you could have an excellent blog right here! would you prefer to make some invite posts on my weblog?

 145. سریال شهرزاد

  30 czerwca 2017 at 17:55

  Would love to always get updated great web site!.

 146. There is definately a great deal to know about this topic. I love all the points you have made.

 147. Pingback: دانلود قسمت هشتم شهرزاد دوم

 148. شهرزاد

  1 lipca 2017 at 02:05

  Wow, awesome blog layout! How long have you been blogging for? you made blogging look easy. The overall look of your website is

 149. that it can easily likewise remedy additional eye mark complications to ensure you can certainly get one

 150. mirror with lights

  1 lipca 2017 at 16:22

  With havin so much written content do you ever run into any issues of plagorism or copyright violation? My blog has a lot of unique content I’ve either created myself or outsourced but it appears a lot of it is popping it up all over the internet without my permission. Do you know any techniques to help stop content from being stolen? I’d definitely appreciate it.

 151. Great blog post. Will read on…

 152. office furniture installation

  2 lipca 2017 at 02:28

  you ave a great weblog right here! would you wish to make some invite posts on my blog?

 153. Strom

  2 lipca 2017 at 03:42

  Regards for helping out, great information. „Our individual lives cannot, generally, be works of art unless the social order is also.” by Charles Horton Cooley.

 154. porn videos

  2 lipca 2017 at 15:56

  Hi there, just wanted to tell you, I loved this article. It was funny. Keep on posting!|

 155. Pingback: دانلود شهرزاد قسمت دوازدهم فصل دوم

 156. Pingback: دانلود شهرزاد قسمت نهم فصل دوم

 157. Pingback: دانلود شهرزاد قسمت هشتم فصل دوم

 158. american horror story streaming

  3 lipca 2017 at 12:27

  I am truly grateful to the owner of this web page who has shared this enormous piece of writing at at this place.|

 159. I think this is a real great article post. Awesome.

 160. travel and leisure

  3 lipca 2017 at 16:16

  later than having my breakfast coming again to

 161. divorce lawyer

  3 lipca 2017 at 21:47

  Hi to every one, it’s in fact a pleasant for me to go to see this website, it includes important Information.|

 162. security camera installation Houston

  4 lipca 2017 at 10:44

  You have mentioned very interesting details! ps decent site.

 163. orogold

  4 lipca 2017 at 13:16

  If you wish for to take a good deal from this piece of writing then you have to apply such techniques to your won website.|

 164. to learn more

  5 lipca 2017 at 17:26

  Nice blog here! Also your site loads up very fast! What host are you using? Can I get your affiliate link to your host? I wish my site loaded up as quickly as yours lol

 165. kodi tv box

  5 lipca 2017 at 18:59

  some truly interesting details you have written.

 166. yoast seo premium

  5 lipca 2017 at 20:32

  Wow, this article is nice, my sister is analyzing these things, so I am going to convey her.|

 167. Pingback: دانلود قسمت 10 شهرزاد دوم

 168. Russian Escorts in Mumbai

  6 lipca 2017 at 13:37

  I believe this web site holds some rattling wonderful info for everyone :D. „Years wrinkle the skin, but to give up enthusiasm wrinkles the soul.” by Samuel Ullman.

 169. Happy New Year 2018

  7 lipca 2017 at 03:17

  I value your useful article. awe-inspiring job. I chance you produce additional. I will carry taking place watching

 170. Pingback: Dani Jensen

 171. collagen drink malaysia

  7 lipca 2017 at 09:13

  Great artical, had no problems printing this page either.

 172. Pingback: Angela White

 173. find detectives

  7 lipca 2017 at 16:37

  Yay google is my queen assisted me to find this great website ! .

 174. bokep malaysia

  7 lipca 2017 at 17:15

  Looking forward to reading more. Great blog post. Fantastic.

 175. Pingback: Nicole Aniston

 176. Pingback: Abigail Mac

 177. InventHelp locations

  8 lipca 2017 at 00:23

  The following time I learn a weblog, I hope that it doesnt disappoint me as much as this one. I mean, I do know it was my option to read, but I actually thought youd have something fascinating to say. All I hear is a bunch of whining about one thing that you could possibly repair in case you werent too busy looking for attention.

 178. state farm free quote

  8 lipca 2017 at 05:11

  Excellent blog here! Also your web site loads up fast! What web host are you using? Can I get your affiliate link to your host? I wish my site loaded up as quickly as yours lol

 179. sex movie

  8 lipca 2017 at 10:38

  Some truly nice stuff on this website , I like it.

 180. Pingback: دانلود فصل دوم شهرزاد

 181. Pingback: sosyalmarketim kullanmayin

 182. kohler sensor faucet

  8 lipca 2017 at 16:30

  I simply could not go away your website before suggesting that I extremely loved the usual info an individual provide for your guests? Is going to be back steadily to check out new posts

 183. ΟΡΘΟΠΑΙΔΙΚΑ

  8 lipca 2017 at 19:25

  you have an excellent weblog right here! would you prefer to make some invite posts on my weblog?

 184. Pingback: hampton bay ceiling fan blog

 185. Download Episode 16 Sixteen Romance

  9 lipca 2017 at 01:11

  Muchos Gracias for your blog article. Keep writing.

 186. catch cheating husband

  9 lipca 2017 at 08:58

  I was wondering if you ever considered changing the layout of your site? Its very well written; I love what youve got to say. But maybe you could a little more in the way of content so people could connect with it better. Youve got an awful lot of text for only having one or two images. Maybe you could space it out better?

 187. Pingback: Free Stuff Worldwide

 188. Pingback: Rachel Starr

 189. Tadavar

  9 lipca 2017 at 11:31

  Its great as your other blog posts : D, regards for posting. „A great flame follows a little spark.” by Dante Alighieri.

 190. Pingback: Paleo Diet

 191. IQ test

  9 lipca 2017 at 16:40

  I love the efforts you have put in this, appreciate it for all the great articles.

 192. Alcohol rehab Toronto

  9 lipca 2017 at 17:55

  What’s up Dear, are you truly visiting this web page daily, if so then you will without doubt obtain fastidious knowledge.|

 193. sg private investigators

  10 lipca 2017 at 00:14

  Great post. I am facing a couple of these problems.

 194. Leather Jacket

  10 lipca 2017 at 00:44

  Regards for helping out, great information.

 195. plank exercise results

  10 lipca 2017 at 03:43

  Very exciting information! Perfect just what I was trying to find!

 196. Dillion Harper

  10 lipca 2017 at 09:34

  instances, an offset mortgage provides the borrower with the flexibility forced to benefit irregular income streams or outgoings.

 197. Pingback: lesbian porn

 198. alprazolam gador cod

  10 lipca 2017 at 13:59

  Wonderful article! We will be linking to this particularly great content on our site. Keep up the good writing.

 199. maurice closs

  10 lipca 2017 at 22:43

  This is a topic which is close to my heart Best wishes! Where are your contact details though?

 200. Pingback: casinos online real money

 201. Pingback: online movies

 202. maintenance mode error in wordpress

  11 lipca 2017 at 13:10

  There as certainly a lot to know about this topic. I like all of the points you ave made.

 203. tips on passive income real estate

  12 lipca 2017 at 06:52

  Well I definitely enjoyed studying it. This information provided by you is very constructive for correct planning.

 204. real estate shows

  12 lipca 2017 at 15:30

  Excellent weblog right here! Also your web site so much up fast! What host are you the usage of? Can I get your associate hyperlink on your host? I wish my site loaded up as quickly as yours lol

 205. Cheap houses

  12 lipca 2017 at 19:48

  You could certainly see your enthusiasm in the paintings you write. The sector hopes for more passionate writers like you who aren’t afraid to mention how they believe. Always follow your heart.

 206. buy lol smurf account

  12 lipca 2017 at 21:33

  I’а†ve learn several just right stuff here. Certainly value bookmarking for revisiting. I wonder how much attempt you place to create this type of great informative site.

 207. loc shades

  12 lipca 2017 at 23:08

  With a Nike authentic nike jerseys Styles. authentic nike

 208. Pingback: Loyola College for Sale

 209. Modelo de currículo baixar

  13 lipca 2017 at 14:04

  Perfectly indited content material, appreciate it for entropy. The earth was made round so we would not see too far down the road. by Karen Blixen.

 210. Online Quick

  14 lipca 2017 at 01:20

  this this web site conations in fact pleasant funny data

 211. Pingback: دانلود قسمت سوم شهرزاد دوم

 212. Modelo de Currículo Para Download

  14 lipca 2017 at 10:25

  Wow, fantastic blog layout! How long have you been blogging for? you made blogging look easy. The overall look of your site is fantastic, let alone the content!

 213. קמגרה מקורי

  14 lipca 2017 at 13:00

  I’m still learning from you, but I’m improving myself. I absolutely love reading all that is posted on your site.Keep the aarticles coming. I enjoyed it!

 214. Noe Smithey

  14 lipca 2017 at 15:14

  Wow, superb blog layout! How long have you been blogging for? you made blogging look easy. The overall look of your site is great, let alone the content!

 215. Pingback: دانلود ققسمت 12 عاشقانه

 216. Pingback: دانلود قسمت اول فصل دوم شهرزاد

 217. cats

  17 lipca 2017 at 11:04

  I don’t even know how I ended up here, but I thought this post was good. I don’t know who you are but certainly you are going to a famous blogger if you are not already 😉 Cheers!

 218. Pingback: videos porno

 219. ron spinabella

  18 lipca 2017 at 00:07

  Incredible points. Sound arguments. Keep up the amazing effort.|

 220. Pingback: Admission via Good Donation in any medical college

 221. hi!,I like your writing so so much! percentage we keep in touch extra about your article on AOL? I require a specialist in this space to resolve my problem. Maybe that is you! Having a look ahead to see you.

 222. Frankly I am very much impressed from this webpage, which you folks try toaddress in this website figured out the solution after alll see here: https://evtini-poleti.yolasite.com

 223. ChasBiarge

  19 lipca 2017 at 02:34

  Kamagra Customer Reviews [url=http://lowpricevia.com]viagra[/url] Where To Buy Amoxicilina Cod Accepted Milan

 224. Pingback: videos porno

 225. Toronto wedding photographer

  19 lipca 2017 at 05:15

  I know this website provides quality dependent articles or reviews and extra material, is there any other site which gives these kinds of information in quality?|

 226. Pingback: videos porno

 227. Pingback: videos porno

 228. Pingback: porno gratis

 229. Nonton Bokep

  19 lipca 2017 at 16:34

  This actually answered my drawback, thanks!

 230. KennHitthype

  19 lipca 2017 at 17:07

  Order Plavix Online Uk [url=http://cialvia.com]cialis[/url] Buy Generic Nexium No Prescription

 231. Pingback: porno

 232. code promo

  19 lipca 2017 at 18:28

  Hi there! This post could not be written much better! Reading through this article reminds me of my previous roommate! He continually kept talking about this. I will send this information to him. Pretty sure he’ll have a good read. Many thanks for sharing!|

 233. KelChalkhic

  19 lipca 2017 at 20:47

  Best Place To Buy Viagra Online [url=http://femalecial.com]cialis[/url] 500 Mg Amoxil

 234. Pingback: videos porno

 235. Pingback: porno gratis

 236. online marketing

  19 lipca 2017 at 23:15

  I wanted to thank you for this great read!! I definitely enjoying every little bit of it I have you bookmarked to check out new stuff you post…

 237. cours de theatre paris

  20 lipca 2017 at 01:39

  Very good article. Will read on…

 238. web hosting

  20 lipca 2017 at 04:31

  Hi there! This post couldn’t be written much better! Reading through this article reminds me of my previous roommate! He always kept talking about this. I am going to forward this article to him. Pretty sure he will have a good read. Thanks for sharing!|

 239. ron spinabella

  20 lipca 2017 at 12:14

  I am really loving the theme/design of your blog. Do you ever run into any internet browser compatibility problems? A couple of my blog readers have complained about my site not operating correctly in Explorer but looks great in Safari. Do you have any advice to help fix this problem?|

 240. code promo

  20 lipca 2017 at 17:53

  Just wish to say your article is as astonishing. The clarity for your submit is just nice and that i can assume you’re an expert in this subject. Well along with your permission let me to grab your feed to keep up to date with impending post. Thank you 1,000,000 and please carry on the rewarding work.|

 241. indian startup news

  20 lipca 2017 at 21:04

  Howdy! This is kind of off topic but I need some advice from an established blog. Is it difficult to set up your own blog? I’m not very techincal but I can figure things out pretty quick. I’m thinking about creating my own but I’m not sure where to start. Do you have any ideas or suggestions? With thanks

 242. Pingback: how to make an scorpio man regret losing you

 243. Kemberly Petrilla

  21 lipca 2017 at 03:53

  Would you be interested in exchanging links?

 244. garage door lift

  21 lipca 2017 at 06:18

  fantastic points altogether, you simply gained a logo new reader. What would you suggest in regards to your put up that you made a few days ago? Any positive?|

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra