Rodzina

Mary Wagner i Kazimiera Szczuka niemal dzień po dniu…

Tym razem nie będzie intelektualnych refleksji, a jedynie intuicja po pewnym tzw. zbiegu okoliczności. Jedno tylko wspomnienie… I wcale nie dwa, mimo dwóch wydarzeń… Otóż…

W okolicach Światowych Dni Młodzieży 2016’, na które czekałam wraz z moimi dziećmi w Krakowie, podczas spaceru po krakowskim parku, usłyszeliśmy krzyki mocno rozdęte charczeniem megafonu. Trwała akcja. Feministki podchodziły do kobiet z listą, pytając: „Czy już pani podpisała…?”

Przedziwne było dla mnie doświadczenie, gdy podeszła Kazimiera Szczuka i zapytała właśnie mnie, działaczkę fundacji S.O.S – Ochrony Życia Poczętego – czy… podpisałam. Przedziwność owego wydarzenia nie polegała na tym, że podeszła tzw. twarz z telewizji, gdyż nie posiadając telewizji i mając inną niż proponuje świat komercji hierarchię priorytetów, nie miało to dla mnie znaczenia. Zadziwiło mnie tylko jedno, zostałam głośno zapytana o pomoc w popieraniu aborcji, podczas gdy za ręce trzymałam obydwoje moich dzieci!

Nic nie odpowiedziałam, popatrzyłam pani Szczuce w oczy i zawieszona na chwilę w tych naszych spojrzeniach zobaczyłam zupełny brak przestrzeni do jakiegokolwiek dialogu. Zetknięcie się dwóch skrajnie przeciwnych światów na ten jeden krótki moment, pośród krakowskich drzew, w obecności dwójki moich najukochańszych dzieci, niejako przedstawicieli tych, o których de facto toczy się cała sprawa, było… bardzo trudne.

Naturalne uczucia moich dzieci, które zaszokowane dopytywały o to, jak jakaś mamusia może chcieć zabić swoje dziecko, były jasnym świadectwem wojny światów, jaka dokonywała się po prostu na ulicy Krakowa. Dzieci zapytywały wprost, jakby były najbardziej oddanymi adwokatami poczętych dzieci: „Czyli jakby te panie z parku wygrały, to takich jak my można by zabijać?… W brzuszku, czy nie, to przecież my – dzieci?! Można by było takich jak my zabić? W Polsce? Tu u nas?”

Trudny to był dzień, w którym zostałam przymuszona do tłumaczenia własnym dzieciom tego, co niewytłumaczalne, bo okrucieństwo właśnie takie jest. A chciałam z tym jeszcze trochę poczekać… To było druzgoczące przeżycie! Dzieci są mądre i dojrzałe, ich sumienia są jasne, a sąd ich nad sprawami życia jest prosty i do szpiku kości prawdziwy!

Wkrótce potem rozpoczęły się Światowe Dni Młodzieży. Wciąż towarzyszył mi smutek po spotkaniu z feministkami. Ale pewnego dnia na Błoniach, czekając na Papieża Franciszka, weszłyśmy na siebie i… wiedziałam, że nie był to przypadek. Mary Wagner i ja, nie znając się osobiście, od razu znalazłyśmy wspólny język, bez wstępów i specjalnych przedstawień. Jak wiele Polek, tak i ja dziękowałam jej za jej działania, uściskałyśmy się prawdziwie i pobłogosławiłyśmy sobie wzajemnie znakiem Krzyża na czołach. Tak robią chrześcijanie i jest to piękne i mądre.

Wiedziałam, że po spotkaniu Kazimiery Szczuki, gdzie doświadczyłam nieprzejednanej granicy międzyludzkiej, spotkanie z Mary Wagner było doświadczeniem wielkiej radości, która od razu zrodziła serdeczny i duchowy dialog.

Tak skrajnie odległych w swej naturze, niby przypadkowych spotkań, niemal dzień po dniu jeszcze nigdy nie przeżyłam. Obydwa były krótkie i… wystarczające. Wystarczające, aby coś ważnego zrozumieć…

Pierwsze z nich było bardzo smutne, wewnętrznie druzgoczące, pozostawiające gorycz, choć oczywiście samo w sobie nie mogło nic zniszczyć. Drugie z kolei przyniosło radość, piękno i doświadczenie smaku nadziei! Zadziwiające było to, że spotkałam jedne z ważniejszych współczesnych postaci działających za i przeciwko życiu niemal dzień po dniu. To nie był przypadek. To była niezwykła lekcja, która przyniosła myśl, iż te krótkie spotkania, zarówno to smutne jak i to radosne, obydwa były… Łaską.

Bo wcale nie chodzi o to, czy spotyka się walczącą feministkę, słynną z jakiś programów telewizyjnych, czy zasłużoną, bo doświadczaną cierpieniami obrończynię życia. Po prostu te postaci są niezwykle wyraźne i tyle. Ale my wszyscy na co dzień spotykamy takie osoby i wszyscy musimy widzieć jak wielką Łaską jest spotkanie człowieka z człowiekiem.

Wojna światów nie dokonuje się nigdy poza człowiekiem! Jedni trwają w życiu sakramentalnym, czerpiąc Mądrość od Ducha Świętego, inni zanurzają się w śmierć, która zawsze pochodzi od demona, jeszcze inni balansują na granicy światów, szczerze lub nieszczerze szukając celu ostatecznego swojego życia, jeszcze inni poddają się bezrefleksyjnie nurtowi otępienia i manipulacji. I właśnie tacy, wszyscy się po prostu… spotykamy. Właśnie tacy.

Bez względu na to, czy dialog z daną osobą jest możliwy, czy nie, czy ze spotkania płynie radość, czy smutne przygnębienie, my wszyscy potrzebujemy się za siebie modlić. Oczywiście do tego potrzeba wiary.

Każdy, który wierzy w siłę modlitwy i najpierw sam wie ile potrzebuje modlitwy za siebie, będzie potrafił się modlić za drugiego, choćby ten drugi sprawiał ból. Ogromny ból.

Pamiętajmy o tym, gdy wkrótce na ulicach miast spotkamy czarne symbole śmierci, gdy w naszych rodzinach, czy w pracy, ktoś wyszydzi nasze, niosące ochronę życia człowieka od poczęcia, świadectwo wiary. Pamiętajmy o tym, gdy w mediach zaczną się informacje o kolejnych wystąpieniach konkretnych tzw. sławnych ludzi, którzy będą służyć cywilizacji śmierci.

Nie bójmy się owych czarnych krzyków, ataków i szyderstw. To wszystko dla chrześcijanina nie jest okazją do lęku, gniewu, czy odwetu. To są konkretne spotkania, które są Łaską! Takie spotkania są sposobnością mężnego stanięcia w modlitwie wstawienniczej! Nie możemy tego przeoczyć! Nie możemy zlekceważyć! To jest prawdziwa i bardzo konkretna historia świata! Prawdziwa. Realna! I jest nam – chrześcijanom tak samo słabym jak wszyscy – zadana! My w tym prawdziwie uczestniczymy. Od nas zależy, w jaki sposób!

Maryjo – Centrum Świętego Macierzyństwa – módl się za nami!

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

167 komentarzy

167 Komentarzy

 1. Ona

  5 marca 2017 at 15:38

  GW ale i nie tylko GW wykreowala w swiadomosci Polakow poczucie „obciachu” za wiare.Piekny chrzescijanski gest blogoslawienstwa,krzyzyka na czole raczej rozsmiesza ludzi.Szkoda.Biedni sa ci,ktorych to rozsmiesza ale oni niestety nie maja tej swiadomosci.Pycha zakrolowala w ludzkich sercach a pycha od Zlego pochodzi.Liberalizm,feminizm…to sa wynalazki Zlego do walki z CHRZESCIJANSTWEM.

 2. Seff

  6 marca 2017 at 16:57

  Mary Wagner służy Jezusowi, Kazimera Szczuka demonom.

 3. Radosław

  7 marca 2017 at 00:28

  Wspaniały, przewspaniały tekst! Oby więcej takich, bo mnie bardzo ujął. Pozdrawiam Autorkę i całą redakcję.

 4. ValdorfSchool

  7 marca 2017 at 01:52

  Jeżeli ktoś stara się być obiektywny i myśleć samodzielnie – a nie skupiać się na wierze czy anty-wierze albo na tym co ktoś tam kiedyś powiedział (zamiast na własnych myślach się skupić) – to zrozumie że coś co nie powstało nie istnieje. Tak jak woda która nie zamarzła nie jest lodem (tylko wodą) i dopóki nie zamarznie będzie wodą – tak też natura nie ożywiona (czy pojedyncza komórka nie jest świadoma i nie jest świadomym bytem – bo świadomość powstaje dopiero gdy ogromna ilość komórek odpowiednio ze sobą się połączy i zacznie istnieć, zacznie żyć). Dopóki nie powstanie cały ten organizm właściwie połączonych komórek – nie ma ani życia ani organizmu.
  Więc nie jest popełniana żadna zbrodnia przeciwko życiu – jest jedynie podejmowany świadomy wybór pomiędzy urodzić czy nie urodzić. Nie popadajmy w skrajności, nie cofajmy się w rozwoju bardziej niż to konieczne i nie redukujmy ludzi do funkcji rozmnażania się – na potrzeby płacenia podatków na ciągle głodnych i zachłannych polityków!

  • Michał

   7 marca 2017 at 06:08

   ValdorfSchool nie wiem gdzie pobierał/ła nauki z chemi? Woda, lód, para to ciągle H2O. No przyrodzie chyba też nikt nie nauczył, że życie nie zaczyna się od samoświadomości.

   • sadzony

    11 marca 2017 at 03:04

    Michałku cipki nie masz to nie dyskutuj.

 5. Beza Jolanty

  7 marca 2017 at 20:19

  Po lekturze postu wydaje mi się, że Valdorf School musi być naprawdę odlotowa 😉 Pojedyncza komórka nie musi być „świadomym bytem”, żeby być egzemplarzem życia. W zasadzie zdecydowana większość życia na Ziemi to organizmy jednokomórkowe. Z kolei każde życie wielokomórkowe, składa się z „właściwie połączonych komórek” na każdym etapie rozwoju. Obojętnie czy jest to gąbka, meduza, ośmiornica, słoń, pszczoła, orangutan, trawa na polu czy człowiek. A człowiek nie zawsze jest „świadomym bytem”, np. pacjent w śpiączce farmakologicznej, chwilowo nie ma świadomości. Czy to oznacza, że na czas leczenia przestaje być człowiekiem?

  Mnie nauczono bardzo prostej zasady, która sprawdza się w każdej dziedzinie życia – należy być ROZUMNYM i ODPOWIEDZIALNYM. Dlatego „świadomy wybór pomiędzy urodzić czy nie urodzić” podejmuje się idąc/nie idąc z kimś do łóżka. Jak już się jest w tzw. niechcianej ciąży, to nie pojmuję, dlaczego właśnie nienarodzone dziecko miałoby płacić za błędy życiowe swoich biologicznych rodziców. Jeszcze dorabiać do tego bajkę, że to nie jest ludzkie życie. Że w ogóle to nie jest życie, tylko coś, niewiadomo co i nie ma zbrodni.

  Nie bądźmy potworami. Aborcja na życzenie, niezależnie od wieku dziecka, którą zaleca ONZ i która zaczyna być elementem szantażu wobec słabiej rozwiniętych krajów, to zbrodnia i świetny biznes dla wielu. Kościół powinien o tym jasno mówić jak za Jana Pawła II.

 6. Lynx

  7 marca 2017 at 23:38

  Co za świetny tekst! Dawno tak mądrego artykułu nie czytałem. Dziękuję

 7. sadzony

  11 marca 2017 at 03:07

  Krzyżem to was po czołach by trzeba prześwięcić, wy ciemna maso katoludzików. Wasza idiotyczna religia to gorsze zło niż feminizm i liberalizm. Porównajcie sobie ilu ludzi zginęło przez religię a ile dzieci zostało zabitych przez feministki. Religia wygrywa milion do zera!

 8. cs go bet skins on games

  28 marca 2017 at 06:29

  I like what you guys tend to be up too. This kind of clever work and coverage!
  Keep up the great works guys I’ve included you guys to my personal blogroll.

 9. csgo skins for cash instantly

  29 marca 2017 at 12:06

  First of all I would like to say fantastic blog!
  I had a quick question in which I’d like to ask if you don’t mind.
  I was interested to know how you center yourself and clear your mind prior to writing.
  I’ve had a tough time clearing my thoughts in getting my thoughts out
  there. I truly do take pleasure in writing but it just seems like the first 10 to 15 minutes are wasted simply just
  trying to figure out how to begin. Any ideas or hints?
  Appreciate it!

 10. Wilford

  29 marca 2017 at 13:32

  Howdy I am so delighted I found your webpage, I really found you by accident, while I was browsing on Google for something else, Anyhow I am here now and would just like to say thanks a lot for a marvelous post and a all round entertaining blog (I
  also love the theme/design), I don’t have time to go through it all
  at the moment but I have bookmarked it and also added in your RSS feeds,
  so when I have time I will be back to read a lot more,
  Please do keep up the great jo.

 11. csgo skins for cash instantly

  31 marca 2017 at 02:10

  Piece of writing writing is also a fun, if you be
  familiar with afterward you can write otherwise it is
  difficult to write.

 12. Hilton

  31 marca 2017 at 03:09

  Great post.

 13. fifa coins zone legit

  31 marca 2017 at 03:37

  Your style is so unique in comparison to other folks I have read
  stuff from. Thank you for posting when you have the opportunity, Guess I will just book mark this page.

 14. csgolounge betting skins

  1 kwietnia 2017 at 05:51

  Howdy I am so excited I found your website, I really found you by mistake, while I was looking on Aol for something else, Nonetheless I am here now and would just like to say cheers for
  a marvelous post and a all round exciting blog (I
  also love the theme/design), I don’t have time to go through
  it all at the moment but I have book-marked it and also
  added in your RSS feeds, so when I have time I will be back to read much more, Please do keep up the fantastic jo.

 15. groupon mink lashes nyc

  1 kwietnia 2017 at 07:48

  These are truly great ideas in regarding blogging. You have touched some
  nice things here. Any way keep up wrinting.

 16. nba live coins free

  1 kwietnia 2017 at 15:53

  Appreciate this post. Let me try it out.

 17. www.agrocotacoes.com.br

  1 kwietnia 2017 at 19:02

  I feel that is among the such a lot important info for me.
  And i’m happy reading your article. However should observation on some common things,
  The site style is perfect, the articles is in reality nice : D.
  Excellent activity, cheers

 18. cppdemo.cboss.com

  2 kwietnia 2017 at 05:47

  It’s actually a nice and helpful piece of information. I am glad that you simply shared this useful info
  with us. Please stay us informed like this. Thanks for sharing.

 19. Justin

  2 kwietnia 2017 at 12:45

  Howdy! I simply want to offer you a big thumbs up for your
  great information you have got right here on this post.
  I will be coming back to your website for more soon.

 20. www.scuba-diving-adviser.co.uk

  3 kwietnia 2017 at 04:22

  Magnificent beat ! I would like to apprentice while you amend your site, how can i
  subscribe for a weblog web site? The account helped me a acceptable deal.

  I have been a little bit familiar of this your
  broadcast provided vibrant transparent idea

 21. nba live coins generator

  5 kwietnia 2017 at 11:38

  Nice response in return of this question with genuine arguments and describing everything concerning that.

 22. cs go skins trade up contract

  6 kwietnia 2017 at 00:42

  Good replies in return of this issue with genuine arguments and telling all concerning that.

 23. Eleanor

  7 kwietnia 2017 at 05:14

  Hey I know this is off topic but I was wondering if you knew of any widgets I could
  add to my blog that automatically tweet my newest
  twitter updates. I’ve been looking for a plug-in like this for
  quite some time and was hoping maybe you would have some experience with something like this.

  Please let me know if you run into anything. I truly enjoy
  reading your blog and I look forward to your new updates.

 24. Francine

  7 kwietnia 2017 at 05:17

  Hi would you mind letting me know which hosting company you’re working with?
  I’ve loaded your blog in 3 different internet browsers and I must say this blog loads a lot quicker then most.
  Can you suggest a good web hosting provider at a reasonable price?
  Cheers, I appreciate it!

 25. Eddy

  7 kwietnia 2017 at 10:03

  Hello there! I could have sworn I’ve been to this blog before but after checking through some of the post I realized it’s
  new to me. Anyhow, I’m definitely delighted I found it and I’ll be bookmarking and checking back
  frequently!

 26. Aida

  7 kwietnia 2017 at 10:11

  I always used to read paragraph in news papers but now as I
  am a user of web thus from now I am using net for articles, thanks to web.

 27. Do you have a spam problem on this website; I also am
  a blogger, and I was wondering your situation; many of us have created some nice methods and we are looking to exchange solutions with
  others, be sure to shoot me an e-mail if interested.

 28. James

  8 kwietnia 2017 at 01:20

  Whoa! This blog looks just like my old one! It’s on a completely different subject but it has pretty much
  the same page layout and design. Superb choice of colors!

 29. thehottesttime.com

  10 kwietnia 2017 at 11:53

  I would like to thank you for the efforts you’ve put in penning this website.
  I am hoping to see the same high-grade content from
  you in the future as well. In truth, your creative writing abilities has
  inspired me to get my very own website now 😉

 30. silk lash extensions vs mink

  11 kwietnia 2017 at 00:15

  I know this if off topic but I’m looking into starting my own blog and was curious what all is required to get set up?
  I’m assuming having a blog like yours would cost a
  pretty penny? I’m not very internet smart so
  I’m not 100% certain. Any recommendations or advice would be greatly appreciated.
  Thanks

 31. mink eyelash extensions strips

  14 kwietnia 2017 at 18:23

  Hi everyone, it’s my first visit at this web page, and piece of writing is
  in fact fruitful in support of me, keep up posting these types of
  content.

 32. nba mobile coins reddit

  14 kwietnia 2017 at 21:23

  Hi to every one, the contents existing at this web page are really amazing for
  people knowledge, well, keep up the good work
  fellows.

 33. Newton

  15 kwietnia 2017 at 16:57

  I go to see everyday some websites and sites to read articles, except
  this weblog presents feature based articles.

 34. http://threedognight.co.uk/

  15 kwietnia 2017 at 18:35

  First off I would like to say wonderful blog!
  I had a quick question in which I’d like to ask if you do not mind.
  I was curious to find out how you center yourself and clear your mind before writing.
  I’ve had a difficult time clearing my mind in getting my
  thoughts out there. I do take pleasure in writing but it just seems like
  the first 10 to 15 minutes are usually lost just trying to figure
  out how to begin. Any suggestions or tips? Appreciate it!

 35. Kathi

  16 kwietnia 2017 at 17:40

  Today, while I was at work, my cousin stole my iPad and tested to see if it can survive a thirty foot drop,
  just so she can be a youtube sensation. My iPad is now broken and she has 83 views.
  I know this is entirely off topic but I had to share it with someone!

 36. silk lash extensions melbourne

  19 kwietnia 2017 at 08:34

  Hello to every one, it’s in fact a good for me to pay a visit this website, it includes helpful Information.

 37. home4aussie.com.au

  20 kwietnia 2017 at 09:59

  Hi! Someone in my Myspace group shared this site with us so
  I came to give it a look. I’m definitely loving the information. I’m bookmarking and will
  be tweeting this to my followers! Excellent blog and superb design and style.

 38. csgo skins free code

  20 kwietnia 2017 at 11:06

  I was wondering if you ever considered changing the structure of your site?
  Its very well written; I love what youve got to say. But maybe you could a little more in the way
  of content so people could connect with it better.
  Youve got an awful lot of text for only having 1 or two pictures.

  Maybe you could space it out better?

 39. cpd.yaroslavl.ru

  20 kwietnia 2017 at 14:23

  This is a topic that is near to my heart…
  Many thanks! Where are your contact details though?

 40. fifa 17 coins ps4 g2a

  22 kwietnia 2017 at 07:13

  WOW just what I was looking for. Came here by searching for fifa
  coins for sale ebay

 41. Daniella

  23 kwietnia 2017 at 02:13

  What’s Taking place i’m new to this, I stumbled upon this I
  have discovered It absolutely useful and it has helped me out loads.
  I hope to give a contribution & aid other users like
  its aided me. Great job.

 42. Dannielle

  23 kwietnia 2017 at 03:46

  I really like your blog.. very nice colors & theme.
  Did you create this website yourself or did you hire someone to do it for you?
  Plz respond as I’m looking to construct my own blog and would like to know where u got this from.
  thanks

 43. Adrianne Toles

  23 kwietnia 2017 at 09:55

  I would like to thank you for the efforts you’ve put in writing this blog. I’m hoping the same high-grade web site post from you in the upcoming also. In fact your creative writing abilities has encouraged me to get my own website now. Really the blogging is spreading its wings fast. Your write up is a good example of it.

 44. http://rosche.com.au/

  24 kwietnia 2017 at 22:06

  Hi, Neat post. There’s an issue along with your site in web explorer, may test this?
  IE nonetheless is the market chief and a large
  portion of people will miss your great writing because
  of this problem.

 45. buy pubg skins

  25 kwietnia 2017 at 02:27

  I’m really enjoying the design and layout of your website.
  It’s a very easy on the eyes which makes it much more pleasant for
  me to come here and visit more often. Did you hire out a
  designer to create your theme? Great work!

 46. nhl coins

  26 kwietnia 2017 at 14:16

  Very rapidly this web page will be famous amid all blogging visitors, due to it’s pleasant posts

 47. Howdy! Do you know if they make any plugins to protect against hackers?
  I’m kinda paranoid about losing everything I’ve worked hard on.
  Any suggestions?

 48. w88

  28 kwietnia 2017 at 09:26

  I really like your writing style, wonderful information, thankyou for posting : D.

 49. free classifieds

  28 kwietnia 2017 at 18:17

  Normally I don’t learn article on blogs, but I wish to say that this write-up very compelled me to check out and do so! Your writing style has been amazed me. Thanks, very great article.

 50. Tabung Pemadam kebakaran

  29 kwietnia 2017 at 11:05

  When I initially commented I clicked the „Notify me when new comments are added” checkbox and now each time a comment is added I get four emails with the same comment. Is there any way you can remove people from that service? Appreciate it!

 51. Tabung Pemadam kebakaran

  30 kwietnia 2017 at 00:03

  Thank you for the good writeup. It in fact was a amusement account it. Look advanced to far added agreeable from you! However, how could we communicate?

 52. Tabung Pemadam kebakaran

  30 kwietnia 2017 at 05:00

  I like what you guys are up too. Such smart work and reporting! Keep up the superb works guys I’ve incorporated you guys to my blogroll. I think it will improve the value of my web site :).

 53. Tabung Pemadam kebakaran

  30 kwietnia 2017 at 10:19

  Rattling clean website , appreciate it for this post.

 54. princess elena of avalor Chicago

  1 maja 2017 at 00:40

  Someone essentially assist to make seriously posts I’d state. This is the very first time I frequented your web page and up to now? I amazed with the analysis you made to create this actual post incredible. Magnificent job!

 55. Tabung Pemadam api

  1 maja 2017 at 00:44

  I really enjoy examining on this site, it holds excellent articles. „Beware lest in your anxiety to avoid war you obtain a master.” by Demosthenes.

 56. Tabung Pemadam api

  1 maja 2017 at 15:53

  I don’t ordinarily comment but I gotta say thanks for the post on this amazing one : D.

 57. body transformation

  3 maja 2017 at 09:08

  I truly appreciate this post. I have been looking all over for this! Thank goodness I found it on Bing. You have made my day! Thanks again!

 58. Encourage Learning in Children

  3 maja 2017 at 15:31

  Hello.This article was extremely fascinating, especially because I was investigating for thoughts on this topic last Tuesday.

 59. Dune Buggies

  3 maja 2017 at 22:45

  Great – I should definitely pronounce, impressed with your web site. I had no trouble navigating through all tabs as well as related information ended up being truly simple to do to access. I recently found what I hoped for before you know it at all. Quite unusual. Is likely to appreciate it for those who add forums or something, web site theme . a tones way for your customer to communicate. Nice task..

 60. Language Busines for sale

  4 maja 2017 at 07:40

  Very interesting information!Perfect just what I was looking for!

 61. visit this site

  5 maja 2017 at 05:54

  You have remarked very interesting details! ps nice site.

 62. Bond back cleaning cleaning

  5 maja 2017 at 13:12

  Everything is very open and very clear explanation of issues. was truly information. Your website is very useful. Thanks for sharing.

 63. herbaty smakowe

  6 maja 2017 at 11:54

  The next time I read a weblog, I hope that it doesnt disappoint me as a lot as this one. I mean, I do know it was my option to learn, but I truly thought youd have one thing fascinating to say. All I hear is a bunch of whining about something that you may repair in the event you werent too busy in search of attention.

 64. przysmaki dla szynszyla

  6 maja 2017 at 20:31

  Hi! Someone in my Myspace group shared this website with us so I came to give it a look. I’m definitely loving the information. I’m book-marking and will be tweeting this to my followers! Great blog and brilliant style and design.

 65. projektor dzieciêcy

  7 maja 2017 at 04:17

  Whats Going down i am new to this, I stumbled upon this I have found It absolutely useful and it has helped me out loads. I’m hoping to contribute & aid different customers like its aided me. Great job.

 66. http://yanistyle.com

  7 maja 2017 at 11:57

  Good post and straight to the point. I don’t know if this is actually the best place to ask but do you guys have any ideea where to get some professional writers? Thank you 🙂

 67. discount designer handbag

  7 maja 2017 at 18:59

  Sweet website , super layout, very clean and use genial.

 68. Altha Linderholm

  8 maja 2017 at 00:37

  prace licencjackie z filologii angielskiej

 69. lucy ann

  10 maja 2017 at 13:46

  T8hKvA This is a list of words, not an essay. you might be incompetent

 70. yacht rental dubai price

  10 maja 2017 at 15:03

  I conceive this web site has got very great indited subject material articles.

 71. dubai yacht rental

  10 maja 2017 at 21:06

  Really fantastic visual appeal on this internet site, I’d rate it 10 10.

 72. W888

  11 maja 2017 at 04:35

  Magnificent beat ! I would like to apprentice while you amend your site, how could i subscribe for a blog website? The account aided me a acceptable deal. I had been a little bit acquainted of this your broadcast provided bright clear idea

 73. Elliot Hindes

  11 maja 2017 at 11:35

  Thanks for the write-up. My partner and i have usually noticed that many people are eager to lose weight simply because wish to show up slim and attractive. On the other hand, they do not constantly realize that there are additional benefits just for losing weight additionally. Doctors claim that overweight people are afflicted by a variety of diseases that can be perfectely attributed to their particular excess weight. The good thing is that people who’re overweight and also suffering from diverse diseases are able to reduce the severity of their illnesses by losing weight. It’s possible to see a constant but marked improvement with health as soon as even a small amount of fat loss is realized.

 74. Yoga Retreats for Beginners

  11 maja 2017 at 12:30

  You really make it seem so easy with your presentation but I find this matter to be actually something which I think I would never understand. It seems too complex and extremely broad for me. I’m looking forward for your next post, I’ll try to get the hang of it!

 75. stafaband

  11 maja 2017 at 19:55

  Some truly nice and utilitarian info on this site, as well I conceive the design has excellent features.

 76. puerto rican porn

  13 maja 2017 at 14:28

  Thanks for the article.Thanks Again.

 77. make money from home

  14 maja 2017 at 08:16

  The very core of your writing while appearing agreeable at first, did not work properly with me after some time. Somewhere throughout the sentences you managed to make me a believer but only for a while. I however have a problem with your jumps in assumptions and you would do well to help fill in all those gaps. When you can accomplish that, I could definitely be amazed.

 78. grind and brew coffee maker

  14 maja 2017 at 15:07

  It?¦s really a great and helpful piece of information. I am happy that you shared this useful info with us. Please keep us informed like this. Thank you for sharing.

 79. Alat pemadam kebakaran

  14 maja 2017 at 23:27

  Very interesting information!Perfect just what I was looking for! „I have a hundred times wished that one could resign life as an officer resigns a commission.” by Robert Burns.

 80. usaa home insurance

  15 maja 2017 at 05:51

  I think other website proprietors should take this web site as an model, very clean and wonderful user friendly style and design, let alone the content. You’re an expert in this topic!

 81. geometry dash

  15 maja 2017 at 09:52

  It’s actually a great and useful piece of information. I’m glad that you simply shared this useful info with us.

 82. five nights at freddy's

  15 maja 2017 at 09:53

  Thank you for your blog post.I admire the valuable information you offer in your articles. Thanks for posting it, again! Really looking forward to read more. Awesome.

 83. happy wheels

  15 maja 2017 at 09:53

  I wish to show thanks to you just for bailing me out of this particular trouble. I have a sheet all your articles. Thanks for this best post.

 84. Yeah bookmaking this wasn’t a risky decision great post! .

 85. 1 marrakech day trips

  16 maja 2017 at 05:30

  I would like to thnkx for the efforts you have put in writing this blog. I am hoping the same high-grade blog post from you in the upcoming as well. In fact your creative writing abilities has inspired me to get my own blog now. Really the blogging is spreading its wings quickly. Your write up is a good example of it.

 86. mobsex.mobi

  16 maja 2017 at 11:05

  payday loans

 87. you got a very excellent website, Glad I observed it through yahoo.

 88. dramacools

  16 maja 2017 at 16:33

  Some genuinely nice and useful information on this site, also I conceive the pattern holds good features.

 89. London tours

  16 maja 2017 at 18:05

  This unique blog is really interesting additionally diverting. I have found a lot of interesting stuff out of it. I ad love to visit it again soon. Thanks a lot!

 90. best harness for french bulldog

  16 maja 2017 at 20:03

  I truly appreciate this post.Thanks Again. Much obliged.

 91. mavic

  17 maja 2017 at 01:55

  Thanks for sharing, this is a fantastic article post.Really thank you! Really Great.

 92. purn tube

  17 maja 2017 at 08:51

  What the best way to start up a dynamic website on a limited budget?

 93. bikini gym

  17 maja 2017 at 09:59

  Just want to say what a great blog you got here!I ave been around for quite a lot of time, but finally decided to show my appreciation of your work!

 94. Historischer Roman

  17 maja 2017 at 10:26

  Really appreciate you sharing this blog.Really thank you!

 95. 123movie

  17 maja 2017 at 12:24

  Really informative blog post. Keep writing.

 96. nikon d5200 compare

  17 maja 2017 at 13:49

  The color of your blog is quite great. i would love to have those colors too on my blog.

 97. land for sale temecula ca

  17 maja 2017 at 16:29

  Im grateful for the blog.Really looking forward to read more. Want more.

 98. 90 inch signage display

  17 maja 2017 at 16:33

  I really liked your blog article.

 99. xVkeXM3Taca

  17 maja 2017 at 22:04

  361119 600322What platform and theme are you employing if I could ask? Exactly where can I buy them? x 507319

 100. Pingback: URL

 101. Major thankies for the blog.Really thank you! Want more.

 102. Cafe and Grill

  18 maja 2017 at 03:00

  This is a topic that as close to my heart Many thanks! Exactly where are your contact details though?

 103. Photography

  18 maja 2017 at 03:48

  Muchos Gracias for your blog article.Really thank you! Want more.

 104. Friv

  18 maja 2017 at 04:41

  Red your site publish and beloved it. Have you at any time thought about visitor putting up on other associated weblogs comparable to your weblog?

 105. Wellness Duluth Ga

  18 maja 2017 at 07:12

  Im obliged for the article.Thanks Again.

 106. the santorini

  18 maja 2017 at 08:02

  Muchos Gracias for your post.Thanks Again.

 107. The Alps Residences

  18 maja 2017 at 11:24

  Major thanks for the blog.Really thank you! Keep writing.

 108. visit website

  18 maja 2017 at 11:51

  Outstanding quest there. What happened after? Good luck!

 109. agence web Nice

  18 maja 2017 at 14:44

  Nothing is more admirable than the fortitude with which millionaires tolerate the disadvantages of their wealth.

 110. neuroscience

  18 maja 2017 at 23:44

  Good day! I just wish to give a huge thumbs up for the good data you may have here on this post. I shall be coming back to your blog for more soon.

 111. flat pack container homes

  19 maja 2017 at 06:48

  Would love to perpetually get updated great website! .

 112. polecam

  19 maja 2017 at 14:19

  I’m still learning from you, but I’m trying to reach my goals. I absolutely liked reading everything that is posted on your website.Keep the stories coming. I enjoyed it!

 113. Top Wedding Photographer in India

  19 maja 2017 at 14:20

  You, my friend, ROCK! I found just the info I already searched everywhere and just couldn at locate it. What an ideal web-site.

 114. bowhunting websites

  19 maja 2017 at 15:22

  The very best and clear News and why it means lots.

 115. carpenter ants exterminators

  19 maja 2017 at 19:26

  Im grateful for the blog article.Much thanks again. Will read on

 116. pest removal service

  19 maja 2017 at 21:08

  Visit my website voyance gratuite en ligne

 117. Crazy Blog

  19 maja 2017 at 23:48

  I just like the valuable information you supply for your articles. I’ll bookmark your blog and take a look at again here frequently. I am slightly sure I’ll be informed a lot of new stuff proper here! Good luck for the following!

 118. The Alps Residences

  20 maja 2017 at 01:15

  Really appreciate you sharing this article post.Really looking forward to read more. Fantastic.

 119. amazon seo expert

  20 maja 2017 at 04:53

  Im obliged for the post.Much thanks again.

 120. architecture blog

  20 maja 2017 at 05:43

  This is a very good weblog. Keep up all the function. I too love to weblog. This really is wonderful every person sharing opinions

 121. how to build a small patio

  20 maja 2017 at 06:38

  A big thank you for your blog.Much thanks again. Want more.

 122. 3 free credit scores

  20 maja 2017 at 07:09

  It’s hard to find knowledgeable people on this topic, but you sound like you know what you’re talking about! Thanks

 123. Angelita

  20 maja 2017 at 07:28

  Major thankies for the blog article.Much thanks again.

 124. Gabrielle

  20 maja 2017 at 10:56

  The move by the sports shoe business that clearly has ravens nfl nike jerseys online concerned, said he thought he was one of the hottest teams in football.

 125. Shila

  20 maja 2017 at 12:41

  Spot on with this write-up, I really think this amazing site needs much

 126. fcb tour guided

  20 maja 2017 at 13:53

  Wow, great blog.Thanks Again. Cool.

 127. url

  20 maja 2017 at 14:25

  great post.Never knew this, thankyou for letting me know.

 128. pakistan online shopping

  20 maja 2017 at 15:38

  Fantastic article. Cool.

 129. Artist

  20 maja 2017 at 16:10

  Simply wanna say that this is handy , Thanks for taking your time to write this.

 130. Lucien Youngerman

  20 maja 2017 at 17:28

  I loveI really likeI enjoyI likeEveryone loves what you guys areare usuallytend to be up too. This sort ofThis type ofSuchThis kind of clever work and exposurecoveragereporting! Keep up the superbterrificvery goodgreatgoodawesomefantasticexcellentamazingwonderful works guys I’ve incorporatedaddedincluded you guys to myourmy personalmy own blogroll.

 131. Progresive auto insurance

  20 maja 2017 at 22:07

  of course like your website however you need to take a look at the spelling on quite a few of your posts. Several of them are rife with spelling issues and I to find it very troublesome to inform the reality nevertheless I will surely come again again.

 132. affordable auto insurance

  20 maja 2017 at 23:52

  Excellent post. I was checking continuously this blog and I’m impressed! Extremely useful information particularly the last part 🙂 I care for such info much. I was seeking this certain info for a very long time. Thank you and good luck.

 133. Marcy Stepter

  21 maja 2017 at 21:41

  Hey There. I found your blog using msn. This is an extremely well written article. I’ll make sure to bookmark it and return to read more of your useful information. Thanks for the post. I’ll definitely comeback.

 134. اختبار الذكاء

  22 maja 2017 at 00:55

  Hey! I know this is somewhat off topic but I was wondering which blog platform are you using for this site? I’m getting sick and tired of WordPress because I’ve had problems with hackers and I’m looking at alternatives for another platform. I would be awesome if you could point me in the direction of a good platform.

 135. fidget spinner cube

  22 maja 2017 at 14:26

  Im no professional, but I imagine you just crafted the best point. You undoubtedly know what youre talking about, and I can truly get behind that. Thanks for staying so upfront and so honest.

 136. medical marijuana card long beach

  22 maja 2017 at 19:04

  Im grateful for the article post.Really thank you! Keep writing.

 137. visit website

  22 maja 2017 at 20:57

  Thanks a lot for the blog.Really looking forward to read more. Great.

 138. I value the article post.Much thanks again. Want more.

 139. sex

  22 maja 2017 at 23:07

  I appreciate you sharing this blog.Much thanks again. Cool.

 140. bokep malaysia

  22 maja 2017 at 23:27

  You designed some decent points there. I looked over the net for the dilemma and located the majority of people goes as well as in addition to your web site.

 141. It seems too complicated and very broad for me. I am looking forward for your next post,

 142. création site internet

  23 maja 2017 at 14:03

  Thank you for your article.Thanks Again. Cool.

 143. création site web

  23 maja 2017 at 15:53

  Usually I do not learn post on blogs, but I would like to say that this write-up very forced me to check out and do it! Your writing style has been surprised me. Thanks, quite great post.

 144. Find Used Auto and Truck Parts

  24 maja 2017 at 21:13

  Your style is so unique in comparison to other folks I ave read stuff from. Many thanks for posting when you ave got the opportunity, Guess I all just bookmark this page.

 145. sarakeane.com

  25 maja 2017 at 10:40

  Does your blog have a contact page? I’m having a tough time locating it but, I’d like to send you an email. I’ve got some suggestions for your blog you might be interested in hearing. Either way, great blog and I look forward to seeing it grow over time.|

 146. Application iPhone

  25 maja 2017 at 12:07

  I am so grateful for your article.Really looking forward to read more. Will read on…

 147. Webdesign

  25 maja 2017 at 17:41

  very good publish, i actually love this web site, keep on it

 148. Agence de publicite

  25 maja 2017 at 19:33

  What? Happening i am new to this, I stumbled upon this I ave found It positively helpful and it has aided me out loads. I hope to contribute & help other users like its aided me. Great job.

 149. surgical wart removal

  25 maja 2017 at 21:24

  Im grateful for the post.Thanks Again.

 150. yellow nail fungus

  25 maja 2017 at 23:20

  You have brought up a very excellent points, thankyou for the post.

 151. film bioskop gratis

  26 maja 2017 at 03:10

  Really enjoyed this article post.Much thanks again. Awesome.

 152. maserati rental

  26 maja 2017 at 07:18

  It’s the best time to make a few plans for the future and it’s time to be happy. I have learn this submit and if I could I want to counsel you some interesting issues or tips. Perhaps you can write next articles relating to this article. I wish to learn even more issues approximately it!

 153. tablecloths

  26 maja 2017 at 08:46

  This very blog is obviously awesome and also informative. I have chosen a lot of interesting things out of this amazing blog. I ad love to return over and over again. Thanks a bunch!

 154. i loved this

  26 maja 2017 at 13:21

  I have not checked in here for a while because I thought it was getting boring, but the last few posts are good quality so I guess I’ll add you back to my daily bloglist. You deserve it my friend 🙂

 155. Thanks-a-mundo for the article.Thanks Again. Really Cool.

 156. osrs

  26 maja 2017 at 16:58

  Major thankies for the blog article.Thanks Again. Really Great. this site

 157. mu online

  26 maja 2017 at 18:01

  Really appreciate you sharing this post.Really thank you! Much obliged.

 158. Travel to Dubai

  26 maja 2017 at 19:12

  I really like your writing style, wonderful information, thanks for putting up : D.

 159. click here

  26 maja 2017 at 20:09

  There is evidently a bundle to know about this. I consider you made some good points in features also.

 160. Small Business

  26 maja 2017 at 22:31

  Im grateful for the blog article.Really thank you! Will read on…

 161. to read more

  26 maja 2017 at 23:18

  Thanks for all аАааБТ“our vаА аЂаluablаА аЂа• laboаА аБТ– on this ?аА аЂа•bsite.

 162. transport moloz pret

  27 maja 2017 at 02:12

  Really appreciate you sharing this post.Much thanks again. Want more.

 163. inchiriere limuzina

  27 maja 2017 at 04:10

  Looking forward to reading more. Great blog post.Really looking forward to read more. Much obliged.

 164. imo free video calls and text

  27 maja 2017 at 06:08

  A big thank you for your blog post.Much thanks again. Great.

 165. inchiriere limuzina nunta

  27 maja 2017 at 06:10

  Wow, incredible blog layout! How long have you been blogging for? you made blogging look easy. The overall look of your site is excellent, as well as the content!

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra