Z zagranicy

Węgierski parlament zaostrzył regulacje ws. uchodźców

138 głosami za, przy 6 głosach sprzeciwu i 22 posłach wstrzymujących się od głosu parlament Węgier przegłosował zaostrzenie istniejących regulacji prawnych dotyczących ubiegania się o azyl przez uchodźców.

Za nowymi regulacjami, przedłożonymi przez ministra spraw wewnętrznych Sándora Pintéra głosowała rządząca koalicja i opozycyjny Jobbik. Przeciwko była LMP oraz posłowie niezrzeszeni. Zgodnie z nowymi zasadami w sytuacji masowej migracji rząd – jak tłumaczył Pintér – ma możliwość łatwiejszego ogłoszenia stanu wyjątkowego i „zagwarantowania, aby nikt nie przekroczył granicy Węgier i Unii Europejskiej bez pozwolenia”.

Wśród środków przewidzianych ustawą jest opcja odsyłania przez policję nielegalnych imigrantów poza ogrodzenie wzniesione na węgierskiej na granicy. Nowe prawo daje takie uprawnienia policji w całym kraju, zatem z dowolnej części Węgier schwytany imigrant może zostać wyekspediowany poza granicę. Ustawa wymaga ponadto od ubiegających się o azyl, aby przebywali w specjalnie wyznaczonych strefach tranzytowych, zlokalizowanych w pobliżu granicy, przy czym opuszczać te strefy będą oni mogli jedynie w kierunku Serbii bądź Chorwacji.

Wiceprezes Fideszu Gergely Gulyás zauważył przed głosowaniem, że rozwiązania zaproponowane przez rząd zabraniają ubiegającym się o azyl opuszczania ustawionych na granicach stref tranzytowych dopóki nie dostaną oni decyzji azylowej. Przeciwnicy tego rozwiązania usiłowali przekonywać, że uniemożliwi ono uchodźcom otrzymanie międzynarodowej ochrony oraz nie reguluje sytuacji dzieci, rodzin oraz osób starszych. Tymczasem nowe prawo przewiduje, że dziećmi do 14 roku życia będą się zajmować powołane do tego służby i instytucje krajowe. Co więcej pozwala ono na łamanie przez władze procedur, zgodnie z którymi ubiegający się o azyl może odmówić umożliwienia pobrania odcisków palców, czy zrobienia zdjęcia. Prawo wejdzie w życie 8 dni od jego ogłoszenia.

Źródło: dailynewshungary.com

Jeżeli podobają Ci się materiały publicystów portalu Prawy.pl wesprzyj budowę Europejskiego Centrum Pomocy Rodzinie im. św. Jana Pawła II poprzez dokonanie wpłaty na konto Fundacji SOS Obrony Poczętego Życia: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001. Pomóż leczyć ciężko chore dzieci.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Kliknij, aby dodać komentarz

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra