Z zagranicy

Śmierć Lachom – kolejne akty wandalizmu na miejsca pamięci Polaków na Ukrainie

Kolejne ataki na polskie miejsca pamięci w obwodzie lwowskim. Nieznani sprawcy wymazali farbą pomnik zamordowanych przez hitlerowców w 1941 r. profesorów lwowskich, a także w podobny sposób zniszczyli krzyż i kamienne tablice upamiętniające polskie ofiary zbrodni w miejscowości Podkamień w obwodzie lwowskim.

W obu miejscach pojawił się napis „Śmierć Lachom” – poinformował ambasador Polski na Ukrainie Jan Piekło. Do dwóch aktów wandalizmu doszło w ciągu ostatniej doby. W Podkamieniu na krzyżu namalowano także swastykę. – To mniej więcej ten sam scenariusz: czerwona farba, litery SS i napis „Śmierć Lachom”. We Lwowie bardzo szybko zareagowała na to miejscowa administracja. Pomnik profesorów lwowskich został błyskawicznie oczyszczony – powiedział Piekło. Pomnik profesorów lwowskich upamiętnia wydarzenia z początku lipca 1941 roku. Na Wzgórzach Wuleckich we Lwowie hitlerowcy rozstrzelali 25 profesorów lwowskich uczelni, a także członków ich rodzin oraz osoby, które przebywały z nimi w chwili aresztowania. Kilka tygodni później zamordowano byłego premiera, matematyka prof. Kazimierza Bartla. Do zbrodni w Podkamieniu w powiecie Brody doszło w dniach 12-16 marca 1944 roku. Zamordowano tam od 100 do 150 Polaków, którzy schronili się w klasztorze dominikanów. Dokonał tego oddział Ukraińskiej Powstańczej Armii (UPA) wspomagany przez elementy dywizji SS „Galizien”. Ambasador przekazał, że w związku z incydentami wystosowane zostaną noty dyplomatyczne do ukraińskiego MSZ, a strona polska będzie kontrolowała przebieg śledztw w tych sprawach. – Mamy do czynienia ze wzmożeniem takich zjawisk, co świadczy o pewnej bezradności i determinacji strony, która to prowokuje – podkreślił Piekło. Władze Ukrainy oceniały wcześniej, że incydenty w polskich miejscach pamięci narodowej na Ukrainie są prowokacją, której celem jest poróżnienie Polaków i Ukraińców.

W styczniu wysadzono pomnik Polaków zamordowanych w 1944 r. we wsi Huta Pieniacka w obwodzie lwowskim. W styczniu także czerwoną farbą wymazano cmentarz ofiar totalitaryzmu w Bykowni pod Kijowem. W lutym czerwoną farbą obrzucono siedzibę polskiego konsulatu we Lwowie i pozostawiono na jego ogrodzeniu napis „Nasza ziemia”. Także w lutym nacjonaliści z niewielkiej organizacji „Czarny Komitet” zawiesili na parkanie ambasady RP w Kijowie portret przywódcy ukraińskich nacjonalistów Stepana Bandery.

 

 

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

53 komentarze

53 Komentarzy

 1. m

  12 marca 2017 at 17:25

  Franciszek tam mówił o Biblii: A gdybyśmy tak wracali po nie [Pismo], gdybyśmy o nim zapomnieli? Gdybyśmy ciągle nosili je przy sobie, nawet w wersji kieszonkowej? Gdybyśmy czytali wiadomości od Boga tak, jak czytamy wiadomości na naszych telefonach komórkowych?
  (http://prawy.pl/47491-medytacje-ewangeliczne-z-dnia-12-marca-2017/)

 2. PolishPolackski

  12 marca 2017 at 18:19

  Brawo!
  Wyślijmy banderowcom kolejny milion euro i dajmy im Kraków.

  Wtedy będzie git i na pewno nas pokochają.

  • tma

   12 marca 2017 at 19:18

   A jak już przepiją Kraków, to co wtedy?

  • GlosRozsadku

   12 marca 2017 at 21:30

   Ejej , moze nie Krakow , juz wystarczy ze ich tu na kazdym kroku widze . Slychac ich wszedzie , powtarzam wszedzie , a ich kobiety z dzieckiakami oblegaja place zabaw wokol miejsc wiekszych atrakcji dla dzieciakow . Sam mieszkalem zagrainca ale w zyciu nawet bym niepomyslal aby z takim brakiem szacunku odnosic sie do rodowitych mieszkancow .

 3. stan

  12 marca 2017 at 18:40

  Czy nie można by jakoś wkręcić w to Rosjan?

 4. zjs

  12 marca 2017 at 18:56

  A ukraińska V Kolumna instaluje się w Polsce. Podobno imigracja zarobkowa.

 5. Stefan

  12 marca 2017 at 19:13

  znalezione w internecie, ciary przechodzą, brak słów, komu pomagamy i w jakim celu?
  Musisz to wiedzieć!(196)Wałęsa wiedział co się działo na Ukrainie gdy groził wyrzucaniem przez okna?
  https://www.youtube.com/watch?v=F1Igbm4LwEA

 6. jaro7

  12 marca 2017 at 19:25

  do tych co chcieliby bredzić że to ruscy chcą skłócić Polków z UPAińcami!!
  FRAGMENTY UCHWAŁY KRAJOWEGO PROWIDU ORGANIZACJI UKRAIŃSKICH NACJONALISTÓW (OUN) podjętej 22.VI.1990. /W.Poliszczuk „Gorzka prawda – zbrodniczość OUN-UPA”- Toronto 1995 – str. 372-379/ „Przeciwstawiać się wszelkiemu zbliżeniu Polaków i Rosjan zarówno na Ukrainie jak i w Polsce, podsycać wrogość Polaków do Rosjan i odwrotnie, pamiętając, że ścisły sojusz rosyjsko-polski jest poważnym zagrożeniem dla Ukrainy i jej całości terytorialnej……..”
  I do tych co chcieliby wszystko zwalić na Rosjan!!
  „……Ale to nie Sowieci i nie Rosjanie stworzyli zbrodnicze formacje, Organizację Ukraińskich Nacjonalistów i Ukraińską Powstańczą Armię. To nie Rosjanie napisali dzieło pt. Nacjonalizm, które stało się podstawą dla budowania przez Ukraińców faszystowsko-nazistowskiej ideologii. To nie Rosjanie stworzyli Dekalog Ukraińskiego Nacjonalisty, który nawoływał i wciąż nawołuje do nienawiści. To nie Rosjanie stawiają dzisiaj na Ukrainie setki pomników mordercom, Banderze, Szuchewyczowi i Dywizji SS Galizien.Nie Rosjanie przegłosowali w ukraińskim parlamencie antypolską ustawę, która uznaje największych zabójców z OUN i UPA za narodowych bohaterów. Nie Rosjanie wreszcie zamierzają, jak donoszą kijowskie źródła, już w lutym 2017 rozpocząć z inicjatywy ukraińskiego IPN-u, któremu przewodzi fałszerz dokumentów, kłamca historyczny, najbardziej perfidny szkodnik Ukrainy i miłośnik OUN-UPA, Wołodymyr Wjatrowycz, nazwany słusznie przez księdza Tadeusza Isakowicza-Zaleskiego „ukraińskim Goebbelsem”, prawną rehabilitację morderców z OUN-UPA. I w końcu to nie Rosjanie zakazali wyświetlania filmu Smarzowskiego „Wołyń” na Ukrainie, filmu, który ukazuje przerażające mordy dokonywane na Polakach przez dzisiejszych ukraińskich bohaterów……”

 7. jaro7

  12 marca 2017 at 19:29

  Ci co myślą że ta miłość Pis do upainy to tylko głupota są w błędzie to jest świadoma antypolska akcja.O bardzo wielu sprawach sie nie mówi i nie pisze.Ukry sa traktowani przez media w Polsce jak muzułmanie przez media na Zachodzie.Kłamstwa,przemilczenia,manipulacja.Kto np słyszał o takich sprawach?
  ‚Gorzów: do końca roku liczba zatrudnionych Ukraińców wzrośnie o 20 tys.”
  „Pogranicznicy z Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej zatrzymali „na granicy zielonej” obywatela Ukrainy, który miał przy sobie papierosy o wartości ponad 160 tys. zł.’
  „Przemyśl: Służby zlikwidowały nielegalną ukraińską hurtownię”
  „Hrebenne: Ukraińcy przemycali bursztyn i tytoń o wartości ponad 90 tysięcy złotych”
  „Polski rząd chce zbudować gazociąg, aby zwiększyć możliwość eksportu gazu na Ukrainę”
  „Zachodni naukowcy protestują przeciwko obecności Wiatrowycza podczas konf. naukowej na Sorbonie”
  „W niedzielę we Lwowie-Biłohorszczy odbędą się oficjalne uroczystości z okazji rocznicy śmierci Romana Szuchewycza – głównodowodzącego UPA”
  ‚Juszczenko w programie Jurasza: „Bandera to jest człowiek, który zła nie czynił”
  „”Rzeczpospolita”: Najwięcej broni Ukraina sprzedaje… Rosji”
  „Ukraiński politolog: Polska powinna inwestować w bezpieczeństwo Ukrainy nawet kosztem własnego wojska”
  ‚Ukraińska urzędniczka mówiła o „etnicznych ukraińskich ziemiach” w Polsce”
  I tak jeszcze można długo np o przestępczości upaińskiejw Polsce.

 8. m

  12 marca 2017 at 21:22

  Jest niedziela. Wieczór. Ściągnijcie i obejrzyjcie sobie. Są polskie napisy:
  http://www.ted.com/talks/louie_schwartzberg_nature_beauty_gratitude

 9. gosc

  12 marca 2017 at 21:23

  Może kiedyś będzie w Polsce polski rząd…
  wtedy POPiSowcy, co wpuścili milion banderowców, dostaną dożywocie.

 10. Slawomir Tomasz Roch

  13 marca 2017 at 10:29

  Ludzie takie napisy jak: „Smierc Lachom” to niemal wyrok dla resztek polskiej spolecznosci na Ukrainie, naturalnie w stosownym czasie dla ukrainskich nacjonalistow. Ludzie to nie czas na zarciki, sarkazmy, czy zale! Jesli teraz Polacy nie powstrzymaja nienawisci na Ukrainie, to znow beda zbrodnie i wielce prawdopodobme, ze kolejne ludobojstwo. Neobanderowcow mozna zatrzymac tylko dzialaniem, czynami. Dlatego ludziska miast biadolic domagajcie sie czynow od rzadu RP, czynow a nie milutkich facjat od Prezydenta RP. Przeciez oni jedza nasz chleb i za nasze pieniadze sie woza. Nie sluchaja Was notable, to sie organizujcie, chocby w system trojkowy, wszak tak rodzila sie wielka Narodowa Demokracja. Jedna trojka zaufanych ludzi to juz cos, dwie trojki to wiecej, a trzy trojki to juz sila chlopa. Do dziela!

  • postronny

   14 marca 2017 at 06:51

   „nformację o tym, że Polska postanowiła domagać się nakazu aresztowania i ekstradycji Michaela K. przyjął w poniedziałek z zadowoleniem Efraim Zuroff, szef Centrum Szymona Wiesenthala w Jerozolimie.
   „Najwyższy czas, by Polacy zaczęli aktywniej poszukiwać ludzi odpowiedzialnych za zbrodnie popełnione na polskiej ziemi podczas drugiej wojny światowej” – powiedział agencji AP w rozmowie telefonicznej Zuroff. Ocenił też, że wykonanie jakiegokolwiek kroku prawnego to „silne przesłanie”.!!!!!!!!!!

 11. KatolikPolak

  13 marca 2017 at 11:29

  Bić banderowskie swołocze do ostatniego ruskiego żołnierza w Donbasie ps mam nadzieje ze wujcio Putin podeśle do Donbasu i żołnierzy i czołgi i artylerię 🙂

 12. Zygmunt

  13 marca 2017 at 12:38

  Mści się brak rozwagi PIS dot. Ukrainy i Ukraińców. Rząd lekką ręką przekazał Ukrainie
  160 milionów zł.Polityka zagraniczna w stosunku do Ukrainy jest żenująca.Wchodzimy
  Ukraińcom w d. i są tego efekty.Rząd mówi o wzroście tempa gospodarki ,a nie bierze pod uwagę faktu,że pracujący Ukraińcy większość pieniędzy wywożą.
  Działania rządu są zastanawiające.

 13. tomek

  13 marca 2017 at 16:06

  Świecie kacapsko- kalmuckie nie lubię banderowcow ale was jeszcze bardziej

  • Slawomir Tomasz Roch

   13 marca 2017 at 16:52

   Ej te Tomek co masz na mysli? Sadzisz ze rzucisz taka lachmyce i masz odpuszczone. Czlowieku nie siej obrzydliwej probanderowskiej propagandy! Na tym portalu nikt o zdrowych zmyslach nie popiera Rosji kosztem naszej ojczyzny Polski. Na Ukrainie dochodzi jednak do demonicznej gloryfikacji zbrodniarzy z OUN-UPA! Na Ukrainie zawlaszcza sie polskie swiatynie, a Polakom odmawia sie zwrotu nawet tych, ktore niszczeja. Na Ukrainie setki miejsc rzezi i zbiorowych mogil, pozostaje bez prostego chocby krzyza. Na Ukrainie niszczy sie obecnie i profanuje nawet te miejsca pamieci, ktore tam nieliczne sa jeszcze. Na Ukrainie krzyczy sie coraz czesciej: „Smert Lachom”.

   • postronny

    13 marca 2017 at 18:04

    Czy szef III strony, podrabia książki błogosławionego
    kościoła rzymskokatolickiego?

    Czy książkę „Dwa Królestwa” napisał Putin?

    http://www.kresy.pl/volgal,publicystyka-3?zobacz/czy-ksiazke-dwa-krolestwa-napisal-putin-

   • postronny

    14 marca 2017 at 08:49

    „informację o tym, że Polska postanowiła domagać się nakazu aresztowania i ekstradycji Michaela K. przyjął w poniedziałek z zadowoleniem Efraim Zuroff, szef Centrum Szymona Wiesenthala w Jerozolimie. „Najwyższy czas, by Polacy zaczęli aktywniej poszukiwać ludzi odpowiedzialnych za zbrodnie popełnione na polskiej ziemi podczas drugiej wojny światowej” – powiedział agencji AP w rozmowie telefonicznej Zuroff. Ocenił też, że wykonanie jakiegokolwiek kroku prawnego to „silne przesłanie”.”

    Co przeszkadza/ło RP w krokach prawnych p-ko innym ludobójcom-ukronazistom jacy żyją lub żyli w UA,Kanadzie a nie w USA ?

    Setnicy UPA dostawali wizy wjazdowe do RP w np.konsulacie RP we Lvivie, odwiedzali kumpli z UPA w RP, dawali w RP wywiady dla propagandy hirojstwa ukronazistów w publikatorze ZUwP ale wówczas RP żadnych kroków prawnych p-ko tym ludobójcom nie podejmowała a o wnioskach ekstradycyjnych wysyłanych do UA nikt i nie słyszał.
    Dlaczego?”

    Odwagi RP starcza jedynie na mielnikowca-Karkocia.
    Widocznie na tyle odwagi było ją stać.

    Do innych ukronazistów też ludobójców , banderowców, rączki RP już nie dochodzą.
    Dlaczego?

 14. Itamar Serpa Fernandes

  21 marca 2017 at 00:44

  We stumbled over here from a different web address and thought I may as well check things out.
  I like what I see so now i am following you. Look forward to going over your web page repeatedly.

 15. Doretha

  21 marca 2017 at 09:09

  I visited multiple blogs but the audio quality for audio songs
  present at this web page is truly wonderful.

 16. Connor

  21 marca 2017 at 09:40

  Hello, i think that i saw you visited my site thus i came to return the prefer?.I am attempting to in finding issues to improve my website!I guess its adequate
  to make use of some of your concepts!!

 17. Celsa

  21 marca 2017 at 11:57

  Hmm is anyone else having problems with the pictures
  on this blog loading? I’m trying to find out if its a problem
  on my end or if it’s the blog. Any feedback would be greatly appreciated.

 18. leverage forex trading

  21 marca 2017 at 12:16

  Thanks for sharing such a nice idea, post is nice, thats why i have read it completely

 19. Uwe

  21 marca 2017 at 23:10

  Very great post. I simply stumbled upon your weblog and wanted to mention that I’ve truly
  enjoyed browsing your weblog posts. After all I will be subscribing for your feed and I hope you write again soon!

 20. cellulite treatments

  21 marca 2017 at 23:26

  Pretty component to content. I just stumbled upon your weblog and in accession capital to say
  that I acquire actually enjoyed account your weblog posts.
  Any way I will be subscribing in your feeds and even I achievement you get right of
  entry to persistently rapidly.

 21. velashape takes

  22 marca 2017 at 07:31

  Peculiar article, just what I was looking for.

 22. credit report

  22 marca 2017 at 07:45

  My brother recommended I might like this website. He was entirely right.
  This post truly made my day. You can not imagine just how much time I had spent
  for this info! Thanks!

 23. efficient dental marketing

  22 marca 2017 at 13:08

  It’s an amazing piece of writing in support of all the online users;
  they will take benefit from it I am sure.

 24. Terese

  22 marca 2017 at 14:55

  Hi fantastic blog! Does running a blog similar to this take a large amount of work?

  I’ve virtually no expertise in coding but I had been hoping to start my own blog in the near future.
  Anyhow, should you have any recommendations or tips for new blog owners please share.

  I know this is off subject however I simply wanted to ask.
  Kudos!

 25. secret of lotto

  22 marca 2017 at 21:06

  Nice post. I learn something totally new and challenging on sites I stumbleupon on a daily basis.
  It’s always useful to read through articles from other writers and use something from their sites.

 26. Belen

  22 marca 2017 at 21:57

  Hey there! Someone in my Facebook group shared this site with us
  so I came to check it out. I’m definitely loving the information. I’m bookmarking and will be tweeting this to my followers!
  Terrific blog and superb style and design.

 27. long-term credit along

  22 marca 2017 at 23:34

  Hey There. I discovered your weblog using msn. This is a really well written article.

  I will be sure to bookmark it and return to learn extra of your helpful information. Thank you for the post.

  I’ll certainly return.

 28. advisors available

  23 marca 2017 at 07:34

  An impressive share! I have just forwarded this onto a friend
  who was conducting a little homework on this. And he actually ordered me breakfast because I stumbled upon it for
  him… lol. So let me reword this…. Thanks for the meal!!

  But yeah, thanks for spending some time to talk about this matter here on your blog.

 29. Augusto de Arruda Botelho

  24 marca 2017 at 23:02

  When someone writes an paragraph he/she keeps the
  idea of a user in his/her brain that how a user can understand it.
  So that’s why this piece of writing is amazing. Thanks!

 30. work at home

  25 marca 2017 at 09:12

  Pretty nice post. I just stumbled upon your weblog and wanted to say that I have truly enjoyed
  surfing around your blog posts. After all I’ll be subscribing to your feed and
  I hope you write again very soon!

 31. Vivian

  25 marca 2017 at 13:50

  You can definitely see your expertise within the article you write.
  The world hopes for more passionate writers like you who
  aren’t afraid to say how they believe. At all times go after
  your heart.

 32. Ricky

  25 marca 2017 at 14:49

  I’d like to thank you for the efforts you’ve put in penning this site.
  I’m hoping to check out the same high-grade content from
  you in the future as well. In fact, your creative writing abilities has inspired me to get my very own website now 😉

 33. Itamar Serpa Fernandes

  25 marca 2017 at 17:13

  Asking questions are genuinely good thing if you
  are not understanding something totally, but this article
  provides good understanding even.

 34. Marianne

  25 marca 2017 at 18:12

  Hello there! This is kind of off topic but I need some guidance from an established blog.
  Is it difficult to set up your own blog? I’m not very techincal but
  I can figure things out pretty quick. I’m thinking about creating my own but
  I’m not sure where to begin. Do you have any points or suggestions?
  Cheers

 35. Egli Diana Pinto

  26 marca 2017 at 01:54

  Asking questions are actually fastidious thing if you are not understanding something entirely, however this paragraph provides pleasant understanding even.

 36. forex bulletproof

  26 marca 2017 at 03:39

  Wonderful post but I was wondering if you could
  write a litte more on this topic? I’d be very thankful if you could elaborate a little bit further.
  Appreciate it!

 37. Itamar Serpa Fernandes

  27 marca 2017 at 06:26

  I am regular visitor, how are you everybody?
  This post posted at this site is in fact good.

 38. Egli Diana Pinto

  27 marca 2017 at 09:59

  It’s very easy to find out any topic on web as compared to textbooks, as I found
  this post at this web page.

 39. Horacio

  27 marca 2017 at 14:36

  I believe what you posted was actually very reasonable. However, think on this, what
  if you were to create a killer post title? I mean, I don’t want
  to tell you how to run your blog, but what if you added something that makes people desire more?

  I mean Śmierć Lachom – kolejne akty wandalizmu
  na miejsca pamięci Polaków na Ukrainie – Prawy.pl
  is kinda plain. You ought to look at Yahoo’s front page and note
  how they create post titles to get viewers to click. You might add a
  related video or a related pic or two to get readers excited
  about what you’ve written. In my opinion, it would
  make your posts a little bit more interesting.

 40. financial advisors

  28 marca 2017 at 00:06

  I am sure this paragraph has touched all the internet people, its really really nice piece of writing on building up new
  blog.

 41. Selene

  28 marca 2017 at 02:25

  Great article! That is the type of information that
  are meant to be shared across the web. Disgrace on Google for no longer positioning this
  put up upper! Come on over and seek advice from my web site .
  Thanks =)

 42. advisors available

  29 marca 2017 at 09:24

  This is the right web site for everyone who would like to understand this topic.
  You understand so much its almost tough to argue with you (not that I actually will need to…HaHa).

  You certainly put a fresh spin on a topic that has been discussed for years.

  Great stuff, just wonderful!

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra