Z zagranicy

Śmierć Lachom – kolejne akty wandalizmu na miejsca pamięci Polaków na Ukrainie

Kolejne ataki na polskie miejsca pamięci w obwodzie lwowskim. Nieznani sprawcy wymazali farbą pomnik zamordowanych przez hitlerowców w 1941 r. profesorów lwowskich, a także w podobny sposób zniszczyli krzyż i kamienne tablice upamiętniające polskie ofiary zbrodni w miejscowości Podkamień w obwodzie lwowskim.

W obu miejscach pojawił się napis „Śmierć Lachom” – poinformował ambasador Polski na Ukrainie Jan Piekło. Do dwóch aktów wandalizmu doszło w ciągu ostatniej doby. W Podkamieniu na krzyżu namalowano także swastykę. – To mniej więcej ten sam scenariusz: czerwona farba, litery SS i napis „Śmierć Lachom”. We Lwowie bardzo szybko zareagowała na to miejscowa administracja. Pomnik profesorów lwowskich został błyskawicznie oczyszczony – powiedział Piekło. Pomnik profesorów lwowskich upamiętnia wydarzenia z początku lipca 1941 roku. Na Wzgórzach Wuleckich we Lwowie hitlerowcy rozstrzelali 25 profesorów lwowskich uczelni, a także członków ich rodzin oraz osoby, które przebywały z nimi w chwili aresztowania. Kilka tygodni później zamordowano byłego premiera, matematyka prof. Kazimierza Bartla. Do zbrodni w Podkamieniu w powiecie Brody doszło w dniach 12-16 marca 1944 roku. Zamordowano tam od 100 do 150 Polaków, którzy schronili się w klasztorze dominikanów. Dokonał tego oddział Ukraińskiej Powstańczej Armii (UPA) wspomagany przez elementy dywizji SS „Galizien”. Ambasador przekazał, że w związku z incydentami wystosowane zostaną noty dyplomatyczne do ukraińskiego MSZ, a strona polska będzie kontrolowała przebieg śledztw w tych sprawach. – Mamy do czynienia ze wzmożeniem takich zjawisk, co świadczy o pewnej bezradności i determinacji strony, która to prowokuje – podkreślił Piekło. Władze Ukrainy oceniały wcześniej, że incydenty w polskich miejscach pamięci narodowej na Ukrainie są prowokacją, której celem jest poróżnienie Polaków i Ukraińców.

W styczniu wysadzono pomnik Polaków zamordowanych w 1944 r. we wsi Huta Pieniacka w obwodzie lwowskim. W styczniu także czerwoną farbą wymazano cmentarz ofiar totalitaryzmu w Bykowni pod Kijowem. W lutym czerwoną farbą obrzucono siedzibę polskiego konsulatu we Lwowie i pozostawiono na jego ogrodzeniu napis „Nasza ziemia”. Także w lutym nacjonaliści z niewielkiej organizacji „Czarny Komitet” zawiesili na parkanie ambasady RP w Kijowie portret przywódcy ukraińskich nacjonalistów Stepana Bandery.

 

 

Jeżeli podobają Ci się materiały publicystów portalu Prawy.pl wesprzyj budowę Europejskiego Centrum Pomocy Rodzinie im. św. Jana Pawła II poprzez dokonanie wpłaty na konto Fundacji SOS Obrony Poczętego Życia: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001. Pomóż leczyć ciężko chore dzieci.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

32 komentarze

32 Komentarzy

 1. Pingback: Obat Wasir Ambeien Herbal di Karawang

 2. Pingback: Gejala Jengger Ayam

 3. Pingback: Obat Kutil Pada Jari

 4. Pingback: beli obat kutil kelamin diJogja ampuh

 5. Pingback: obat kutil murah

 6. Pingback: obat kutil atau mata ikan

 7. Pingback: Penyebab Dan Gejala Penyakit Kutil Kelamin}

 8. Pingback: Cara Menyembuhkan Kutil Kelamin Pada Pria

 9. Pingback: semmbuhkan wartir

 10. Pingback: Gambar Penyakit Jengger Ayam DiDeiyai

 11. Pingback: Cara Menyembuhkan Kutil Kemaluan DiKota Kediri

 12. Pingback: obat kutil kelamin salep

 13. Pingback: Kutil Kelamin Saat Haid

 14. Pingback: Salep Untuk Kutil Kelamin Pria

 15. Credit Mastery builds business credit

  30 listopada 2017 at 14:53

  I value the blog. Will read on…

 16. Pingback: Kutil Kelamin Sembuh Dengan Bawang Putih DiKota Banjarbaru

 17. Pingback: Kondiloma Pada Persalinan

 18. Pingback: Menghilangkan Kutil Di Kemaluan Wanita DiKepulauan Aru

 19. Pingback: Obat Kutil Di Daerah Anus DiBantaeng

 20. Pingback: obat wasir di warung

 21. Pingback: Obat kutil kelamin

 22. Pingback: Penyebab jerawat di vagina

 23. Pingback: Obat Kutil Di Apotik

 24. Pingback: Obat Wasir Ambeien Alami

 25. Pingback: Obat Sipilis Generik Di Apotek

 26. Pingback: Apotik Jual Obat Kutil Kelamin

 27. Pingback: kutil disebabkan oleh

 28. Pingback: Obat Kutil Kelamin Di Rumah

 29. Pingback: jerawat di bibir kemaluan wanita

 30. Pingback: Obat Kutil Kelamin Alami Paling Ampuh

 31. Pingback: Cara Pemakaian Obat Kutil Kelamin De Nature

 32. Pingback: http://bit.ly/2BR1sQ3

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra