Z kraju

Uniwersytet Warszawski pod naciskiem lewaków cofnął zgodę na spotkanie studentów z działaczką pro-life Rebeccą Kiessling

Bulwersujące w całej sprawie jest to że organizatorzy w dniu wydarzenia otrzymali finalne potwierdzenie, że wykład nie może odbyć się na UW (planowany był dziś o 15.15). – W Stanach Zjednoczonych to by było nie do pomyślenia. Jeżeli grupa studentów chce zaprosić prelegenta, to władze państwowej uczelni nie mają prawa im tego zabronić. W Polsce najwyraźniej jest trochę inaczej – tak podczas prelekcji w Sejmie, na posiedzeniu Parlamentarnego Zespołu na rzecz Polityki i Kultury Prorodzinnej skomentowała sprawę sama Kiessling, która do Polski przyjechała, aby dać świadectwo cierpienia dzieci poczętych z gwałtu, na zabijanie których istnieje przyzwolenie.

Mecenas Rebecca Kiessling jest nie tylko znaną działaczką pro-life, lecz również szanowanym na całym świecie adwokatem, który pierwszy raz odwiedza Polskę. Niedawno zakończyło się jej spotkanie z parlamentarzystami.

Władze Uniwersytetu Warszawskiego wcześniej wyraziły zgodę na organizację spotkania przez Koło Naukowe Pro Patria z poczętą w wyniku gwałtu amerykańską prawniczką i obrończynią życia.

Szczegóły wizyty znajdują się pod poniższym linkiem:

http://www.ordoiuris.pl/zapraszamy-na-spotkania-z-rebecca-kiessling

„Po dzisiejszym spotkaniu opiekuna koła, prezesa Koła i władz UW, z inicjatywy opiekuna koła naukowego – profesora Stępkowskiego ustalono, że zaproponowana zostanie nowa formuła wystąpienia, prawdopodobnie będzie to debata, zmieniona zostanie data wydarzenia. Liczymy że po przedstawieniu nowej propozycji – spotkanie rzeczywiście się odbędzie” napisali w specjalnie wydanym oświadczeniu przedstawiciele Instytutu na Rzecz Kultury Prawnej Ordo Iuris.

Stanowisko UW wydane po spotkaniu dostępne jest na stronie: http://www.uw.edu.pl/informacja-w-sprawie-spotkania/

„W naszej opinii odwołanie zgody na organizację wydarzenia bez podania jasnej przyczyny jest jawną dyskryminacją. Władze UW uległy niestety po raz kolejny lewicowym i feministycznym organizacjom, związanym m.in. z działaczami Partii Razem.” zwracają uwagę prawnicy z Ordo Iuris. Dodają, iż uczelnia nie może być miejscem, gdzie szansę na prezentowanie swojego stanowiska maja wyłącznie skrajnie lewicowe organizacje.

Co ciekawe do wydarzeń organizowanych przez Queer UW nie miało żadnych obiekcji, ani co do ich zasadności ani stronniczości przekazu.

„Otrzymujemy niepokojące sygnały o protestach i naciskach na władze uczelni także we Wrocławiu, Toruniu i Krakowie” alarmują organizatorzy spotkań z Rebeccą Kiessling.

 

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

85 komentarzy

85 Komentarzy

 1. tomek

  13 marca 2017 at 16:00

  Wygląda na to że mimo zmian zydobolszewia nadal rządzi Polska

 2. tomek

  13 marca 2017 at 16:02

  Gdzie wy qarwa prwacy jesteście w odbytnicy?

 3. gieptil

  13 marca 2017 at 16:13

  PiS już półtora roku rządzi. Żadna tam tajemnica że szereg CZOŁOWYCH polskich uczelni, to siedliska zbrodniczej satanistycznej masonerii. A PiS rzuca wyzwanie całemu światu, chce zmiażdżyć przy pomocy polskiej kadłubowej armii i Rosję i UE. Tylko nie załatwił po cichu takiej prostej sprawy, aby tą satanistyczną ( dosłownie ) profesurę postawić do pionu. Wystarczy tym misiom wyjaśnić że jak chcą kasę z budżetu ( tę lewą i prawą ) to cicho siedzieć i k…wa mi tutaj nie podskakiwać.
  A teraz ciekawostka. Sanacja wprowadziła swobodę aborcji. A kto ją zniósł? Sam Stalin. Ja tego zbrodniarza nie myślę usprawiedliwiać. Ale on był tylko jednym z wieli z setek tysięcy. Mówi się Stalin i Stalin, aby ukryć dno. Bolszewia to był zbrodniczy, satanistyczny ruch, dobrze zaprojektowany też z zagranicy. To był system, który pławił się masowej zbrodni. Stalin i dał to co lubią, wymordował większość bolszewickich funkcjonariuszy, metodą napuszczania jednych na drugich, Ten kto czytał Suworowa na tę scenę z powieści „Kontrola”. Wysocy towarzysze ” od bezpieczeństwa” na spotkaniu ze Stalinem co chwilę krzyczą „więcej śmierci”. No i dostają. Wchodzi dwóch smutnych i tak sobie idą i podchodzą do jednego i mówią „proszę z nami”. I ci smutni i ci smutni, wszyscy wiedzą że towarzysz od bezpieczeństw po pewnym okresie tortur skończy w dole za sprawą strzału w potylicę. Czym więcej towarzyszy od bezpieczeństwa jest tak wyprowadzanych, tym głośniej pozostali krzyczą „więcej śmierci”.
  Absolutny zakaz aborcji Stalin wprowadził pod koniec lat 30tych. I oczywiście też obowiązywał w Polsce po II WŚ. Został zniesiony ok. 1956 roku ( po śmierci Stalina ) tak w Polsce, jak też w ZSRR.

  • gieptil

   13 marca 2017 at 16:25

   Ta powieść Suworowa „Kontrola” to jest bardzo ciekawa. Najpierw uważałem ją z czystą beletrystyką. Ale później że coś tam czytałem o radzieckiej bolszewii, to mi się zaczęły pewne nazwiska i wydarzenia dopasowywać. Podobne nazwiska i podobne wydarzenia. Suworow zaczynał karierę w radzieckich organach bezpieczeństwa w latach 70tych. Jeszcze wtedy żyli i pracowali funkcjonariusze, którzy dobrze pamiętali czasy Stalina. I musieli mu tam po cichu coś poopowiadać. Zrobił z tego niby beletrystyczną powieść.

  • Beza Jolanty

   15 marca 2017 at 15:36

   Jeżeli „sanacją” nazywasz rządy Hansa Franka w Generalnym Gubernatorstwie, to tak. Hans Frank zarządził „swodobny” dostęp do aborcji. Jednak zdecydowana większość historyków sanacją nazywa okres rządów piłsudczyków w II RP, czyli okres pomiędzy 1926, a 1939 rokiem, kiedy aborcja była przestępstwem.

 4. Soroka

  13 marca 2017 at 16:35

  Większość uniwersytetów opanowana jest przez zboczeńców i różny pasożytniczy element.
  Prezes i Służba tego nie zmienią, bo Prezes kocha takich. On tylko w międzyczasie wykorzystuje katolicki elektorat.
  U mnie stracił resztki poparcia po tym, jak zanegował i tak kaleka ustawę o wycince drzew.Tym czynem jasno pokazał że jest kryptolewakiem!

 5. emu

  13 marca 2017 at 16:57

  teraz wiadomo dlaczego te nasze ,,najlepsze” ,,,uczelnie…stoja w ogonie uczelni swiata..nawet w burkina faso jest wieksza wolnosc mysli niz w tym uniwersyteckim usraelu jak sie okazuje na poziomie zawodówki .

 6. Slawomir Tomasz Roch

  13 marca 2017 at 17:20

  Wstydzcie sie ludzie ubrani w profesorskie togi! To Wy mienicie sie elita narodu i to Wy zwykle w kosciolach na uroczystosciach zajmujecie wyroznione, blisko Oltarza i biskupa miejsca, a jak teraz zachowuja sie ludzie, ktorzy Was reprezentuja, ktorzy zamykaja Umiwersytety przed Chrystusem przychodzacym w malym czlowieku. Przed Chrystusem ktory wlasnie przez Uniwersytety chce docierac do ludzi mlodych, tlumaczac im uniwersalna warosc zycia i demoniczne zlo aborcji! Jak ma sie zmieniac zepsute spoleczenstwo, skoro nawet Uniwersytety sa zamykane dla zycia, dla prawdy o zyciu. Wzywam Kosciol polski by publicznie potepil, te obrzydliwa cenzure na UW i jak slysze moze i na wielu innych rodzimych uczelniach. Wzywam Kosciol polski bo czuje sie przesladowany kiedy czytam o takich rzeczach, czuje sie zgorszony, czuje sie przesladowany we wlasnej ojczyznie. Pasterze Kosciola opowiadaja przed Bogiem za to co w ostatnim czasie wprawia sie w Polsce, za wszystkie przejawy rozwoju demonicznej ideologii gender.

 7. m

  13 marca 2017 at 17:27

  Mogła się przebrać za profesora Bauwana. Wiem, że nie żyje, ale tym większe tłumy by się pojawiły.
  A poważnie: to SKANDAL.

 8. stan

  13 marca 2017 at 18:50

  Uniwersytety – tylko z nazwy. Dochodzenie do prawdy – tak – lecz a priori – tako rzecze talmud. Przykład: teza – podczas II WŚ zginęło 6 mln Zydów. I możesz prowadzić badania w tym temacie, wszystko robić, dochodzić, liczyc, sprawdzać, wyjaśniać – pod warunkiem, ze dojdziesz do wyniku 6 mln. To dlatego Zydzi niczego nie osiągnęli wewnątrz swojej cywilizacji, no bo nie byli w stanie z takim aprioryvznym myśleniem. Poza nią (cywilizacją) i owszem.

 9. m

  13 marca 2017 at 19:13

 10. m

  13 marca 2017 at 19:16

  Franciszek tam mówił o Biblii: A gdybyśmy tak wracali po nie [Pismo], gdybyśmy o nim zapomnieli? Gdybyśmy ciągle nosili je przy sobie, nawet w wersji kieszonkowej? Gdybyśmy czytali wiadomości od Boga tak, jak czytamy wiadomości na naszych telefonach komórkowych? – http://prawy.pl/47494-medytacje-ewangeliczne-z-dnia-13-marca-2017/

  • Paweł

   14 marca 2017 at 23:23

   @m

   Może skończ już z tym spamem? Jeżeli ktoś będzie zainteresowany czytaniem wypocin Franciszka to sam sobie poszuka w google.

 11. jan

  13 marca 2017 at 21:14

  Lewactwo jak robactwo
  rozlazło się poświecie
  skutki tego niedługo
  wszyscy odczujecie

 12. Waldemar Sobkowiak

  13 marca 2017 at 23:42

  Hańba, rektorze, wstydź się Pan!

 13. m

  14 marca 2017 at 08:11

  Franciszek:Radość Ewangelii napełnia serce i całe życie tych, którzy spotykają się z Jezusem. Ci, którzy pozwalają, żeby ich zbawił, zostają wyzwoleni od grzechu, od smutku, od wewnętrznej pustki, od izolacji. Z Jezusem Chrystusem radość zawsze rodzi się i odradza.
  http://prawy.pl/47594-medytacje-ewangeliczne-z-dnia-14-marca-2017/

 14. best vpn for windows

  14 marca 2017 at 13:33

  good article thanks

 15. Paweł

  14 marca 2017 at 23:22

  UW to w ogóle jest porażka. Przechowalnia wszelkiej maści lewactwa, filosemickich lub żydowskich antypolskich szumowin itd.

 16. Zygmunt

  15 marca 2017 at 14:00

  To wyjątkowy skandal.To niby profesorowie.Hańba.Ciekawe kiedy PIS zrobi z nimi porządek.Przewodniczący Episkopatu i Prymas siedzą jak mysz pod miotłą.Może udadzą się na emeryturę.Najwyższy czas ,aby Kościół zajął zdecydowane stanowisko.

 17. Augusto de Arruda Botelho

  16 marca 2017 at 20:05

  I don’t even know how I ended up here, but I thought this put up was once good.
  I do not realize who you’re but certainly you are
  going to a well-known blogger in case you aren’t already.
  Cheers!

 18. m

  17 marca 2017 at 08:32

  Franciszek:Radość Ewangelii napełnia serce i całe życie tych, którzy spotykają się z Jezusem. Ci, którzy pozwalają, żeby ich zbawił, zostają wyzwoleni od grzechu, od smutku, od wewnętrznej pustki, od izolacji. Z Jezusem Chrystusem radość zawsze rodzi się i odradza.
  http://prawy.pl/47740-medytacje-ewangeliczne-z-dnia-17-marca-2017-r/

 19. Freddie

  18 marca 2017 at 02:59

  Hi there, I discovered your site via Google at the same time as searching for a similar matter,
  your web site got here up, it seems to be good. I have
  bookmarked it in my google bookmarks.
  Hi there, just became alert to your weblog thru Google,
  and located that it is truly informative. I am going to watch out for brussels.
  I’ll be grateful in case you proceed this in future. Lots of people will probably be benefited from your writing.
  Cheers!

 20. Blair

  18 marca 2017 at 08:26

  Incredible! This blog looks just like my old one!
  It’s on a totally different topic but it has pretty much the same page layout and design. Wonderful choice of colors!

 21. Greetings from Carolina! I’m bored to tears at work so I decided to
  browse your site on my iphone during lunch break. I love the info you provide here and can’t
  wait to take a look when I get home. I’m surprised at how fast your
  blog loaded on my phone .. I’m not even using
  WIFI, just 3G .. Anyways, awesome blog!

 22. individual mink lashes for sale

  18 marca 2017 at 14:33

  WOW just what I was searching for. Came here by searching for
  mink lashes nyc

 23. Tina

  19 marca 2017 at 03:08

  Heya i’m for the first time here. I found this board and
  I in finding It truly useful & it helped me out a lot.
  I’m hoping to provide one thing again and aid
  others like you aided me.

 24. LoL

  19 marca 2017 at 15:17

  sam jesteś lewak PIS dusiu. Do roboty się weź a nie obrażasz innych i publikujesz dyrdymały.

 25. fifa coins 17 mobile

  20 marca 2017 at 02:37

  Hey There. I found your blog using msn. This is a really well written article.
  I’ll make sure to bookmark it and come back to read more of your useful
  information. Thanks for the post. I’ll certainly comeback.

 26. Justina

  20 marca 2017 at 03:22

  Greetings, I do think your blog could be having web
  browser compatibility problems. When I look at your web site in Safari, it looks fine however, if opening in IE, it’s
  got some overlapping issues. I just wanted to provide you with a quick heads up!

  Aside from that, wonderful site!

 27. mink lashes extensions near me

  20 marca 2017 at 04:04

  As the admin of this web site is working, no question very shortly it will be famous, due to its feature contents.

 28. Wendell

  20 marca 2017 at 07:46

  Hello! I’m at work browsing your blog from my new iphone 4!

  Just wanted to say I love reading your blog and look forward to all your posts!

  Carry on the fantastic work!

 29. Itamar Serpa Fernandes

  20 marca 2017 at 08:38

  Hi there, i read your blog occasionally and
  i own a similar one and i was just wondering if you get
  a lot of spam comments? If so how do you stop it, any plugin or
  anything you can suggest? I get so much lately it’s driving me mad so any help
  is very much appreciated.

 30. Jens

  20 marca 2017 at 15:35

  Hello there! Do you use Twitter? I’d like to follow you if that would be okay.
  I’m absolutely enjoying your blog and look forward to new posts.

 31. Grazyna

  20 marca 2017 at 15:53

  Please let me know if you’re looking for a author for
  your blog. You have some really good articles and I think I would
  be a good asset. If you ever want to take some of the load off,
  I’d really like to write some content for your blog in exchange for
  a link back to mine. Please shoot me an email if interested.
  Kudos!

 32. Dorris

  20 marca 2017 at 21:00

  Hey there! Do you use Twitter? I’d like to follow you if
  that would be okay. I’m definitely enjoying your blog and look forward to new updates.

 33. Shaunte

  20 marca 2017 at 23:09

  It is appropriate time to make some plans for the future and it’s time to be happy.
  I have read this post and if I could I desire to suggest you some interesting
  things or suggestions. Maybe you could write next articles
  referring to this article. I desire to read even more things about it!

 34. drug administrationthe velashape

  21 marca 2017 at 00:38

  I am sure this post has touched all the internet viewers,
  its really really nice piece of writing on building up new website.

 35. Itamar Serpa Fernandes

  21 marca 2017 at 03:01

  When I initially commented I clicked the „Notify me when new comments are added”
  checkbox and now each time a comment is added I get four e-mails
  with the same comment. Is there any way you can remove people
  from that service? Thank you!

 36. Yanira

  21 marca 2017 at 03:03

  My brother recommended I might like this blog. He was entirely right.
  This post actually made my day. You can not imagine just how much time I
  had spent for this information! Thank you!

 37. Rosaline

  21 marca 2017 at 03:09

  Hey very nice blog!

 38. Jani

  21 marca 2017 at 03:19

  I think this is one of the most vital information for me.
  And i am glad studying your article. But should commentary on few normal things, The site style is perfect, the articles is truly great :
  D. Excellent task, cheers

 39. velasmooth cellulite treatment

  21 marca 2017 at 06:57

  This post is actually a good one it assists new net
  users, who are wishing in favor of blogging.

 40. owner needs business

  21 marca 2017 at 06:59

  Wow, this piece of writing is fastidious, my younger sister is analyzing these things,
  thus I am going to inform her.

 41. fifa 17 coins cheap xbox one

  21 marca 2017 at 07:23

  I am not sure where you are getting your info, but great topic.
  I needs to spend some time learning much more or
  understanding more. Thanks for magnificent info I was looking for this
  information for my mission.

 42. Marcelino

  21 marca 2017 at 07:29

  I am really loving the theme/design of your blog.
  Do you ever run into any web browser compatibility problems?
  A couple of my blog visitors have complained about my blog not
  working correctly in Explorer but looks great in Firefox.
  Do you have any ideas to help fix this problem?

 43. Itamar Serpa Fernandes

  21 marca 2017 at 07:53

  I visited many sites except the audio quality for audio songs existing at this web page is truly excellent.

 44. forex trading expert advisor

  21 marca 2017 at 12:05

  Awesome blog! Is your theme custom made or did you download it from somewhere?
  A theme like yours with a few simple adjustements would really make my
  blog jump out. Please let me know where you got your theme.

  Appreciate it

 45. Alba

  21 marca 2017 at 12:16

  Great post. I was checking constantly this blog and I am
  impressed! Extremely helpful information specially the last part :
  ) I care for such information much. I was seeking this particular information for a long time.
  Thank you and good luck.

 46. Berenice

  21 marca 2017 at 12:26

  I do believe all the ideas you have introduced in your post.
  They’re really convincing and will definitely work.
  Still, the posts are too quick for newbies. Could you please prolong
  them a little from next time? Thanks for the post.

 47. Alexandria

  21 marca 2017 at 14:51

  Thanks very nice blog!

 48. Rusty

  21 marca 2017 at 16:51

  I’m not sure exactly why but this website is
  loading incredibly slow for me. Is anyone else having this issue or is
  it a issue on my end? I’ll check back later on and see if the problem still
  exists.

 49. specialists providing dental

  21 marca 2017 at 20:24

  I am really thankful to the holder of this web site who has shared this wonderful paragraph at here.

 50. Shanna

  21 marca 2017 at 23:27

  Thank you for the auspicious writeup. It in fact was a amusement account it.
  Look advanced to more added agreeable from you! By the way, how can we
  communicate?

 51. Luca

  22 marca 2017 at 00:10

  Wow, amazing blog layout! How long have you been blogging for?
  you made blogging look easy. The overall look of your website is great,
  let alone the content!

 52. financial advisors stands

  22 marca 2017 at 02:12

  Simply wish to say your article is as astonishing.
  The clearness in your submit is simply spectacular and i
  could suppose you’re an expert on this subject. Fine along with your permission let
  me to seize your RSS feed to keep up to date with approaching post.
  Thanks a million and please keep up the gratifying work.

 53. credit based society

  22 marca 2017 at 02:16

  When some one searches for his essential thing, therefore he/she desires to be available that
  in detail, so that thing is maintained over here.

 54. word audio

  22 marca 2017 at 03:30

  Quality content is the important to attract the visitors
  to pay a visit the web page, that’s what this website is providing.

 55. mink lashes kit

  22 marca 2017 at 03:56

  Hi! I just want to give you a huge thumbs
  up for the great info you have got right here on this post.
  I am returning to your blog for more soon.

 56. Madelaine

  22 marca 2017 at 05:26

  I loved as much as you’ll receive carried out right here.
  The sketch is attractive, your authored subject matter stylish.
  nonetheless, you command get got an shakiness over that you wish be delivering the following.
  unwell unquestionably come further formerly again since exactly the same nearly a lot often inside
  case you shield this increase.

 57. online forex trading

  22 marca 2017 at 05:32

  My programmer is trying to persuade me to move to .net from PHP.
  I have always disliked the idea because of the expenses.
  But he’s tryiong none the less. I’ve been using Movable-type on a variety of websites for
  about a year and am concerned about switching to another
  platform. I have heard excellent things about blogengine.net.

  Is there a way I can import all my wordpress content into it?
  Any help would be really appreciated!

 58. Tasha

  22 marca 2017 at 07:48

  Hey I know this is off topic but I was wondering if you knew
  of any widgets I could add to my blog that automatically tweet my newest twitter updates.

  I’ve been looking for a plug-in like this for
  quite some time and was hoping maybe you would have some experience with something like
  this. Please let me know if you run into anything.
  I truly enjoy reading your blog and I look forward to
  your new updates.

 59. Faith

  22 marca 2017 at 08:07

  I am truly thankful to the holder of this web site who has shared
  this fantastic piece of writing at at this time.

 60. hair follicles

  22 marca 2017 at 10:27

  Wonderful, what a blog it is! This webpage gives helpful data to us, keep it up.

 61. social media financial

  22 marca 2017 at 12:13

  Hello there! I just want to offer you a huge thumbs up for your excellent info you have got here on this post.

  I am returning to your website for more soon.

 62. Angelina

  22 marca 2017 at 13:35

  Ahaa, its fastidious discussion regarding this post at this place at this website, I have read all that, so at this
  time me also commenting at this place.

 63. I just like the valuable info you supply on your articles.
  I’ll bookmark your weblog and check again right here frequently.
  I am somewhat certain I will be informed lots of new stuff right
  here! Good luck for the next!

 64. Kai

  22 marca 2017 at 22:02

  The other day, while I was at work, my cousin stole my apple ipad and tested to see if it can survive a forty foot drop, just so she can be a youtube sensation. My iPad is now destroyed and she has 83 views.
  I know this is entirely off topic but I had
  to share it with someone!

 65. Egli Diana Pinto

  22 marca 2017 at 23:12

  With havin so much content do you ever run into any
  issues of plagorism or copyright infringement?
  My site has a lot of unique content I’ve either authored myself or outsourced but it looks like
  a lot of it is popping it up all over the web without my authorization. Do you know any methods to help stop content from being stolen?
  I’d really appreciate it.

 66. Cecile

  23 marca 2017 at 01:34

  Everything is very open with a really clear description of
  the challenges. It was really informative. Your site is extremely helpful.
  Thank you for sharing!

 67. Norma

  23 marca 2017 at 02:31

  you’re truly a good webmaster. The website loading pace is incredible.
  It seems that you’re doing any distinctive trick.
  Furthermore, The contents are masterpiece. you’ve
  performed a great process in this matter!

 68. financial advisors stands

  23 marca 2017 at 03:55

  Terrific post however , I was wanting to know if you could write a litte more on this
  subject? I’d be very grateful if you could elaborate a little bit more.
  Bless you!

 69. travel money

  23 marca 2017 at 06:43

  Greetings! Quick question that’s entirely off topic.
  Do you know how to make your site mobile friendly? My site looks weird when browsing from my iphone 4.
  I’m trying to find a template or plugin that might be able to fix this
  problem. If you have any recommendations, please share.
  With thanks!

 70. Georges Sadala

  23 marca 2017 at 07:36

  Thanks for sharing such a good opinion, article is fastidious,
  thats why i have read it entirely

 71. suitable advisor

  23 marca 2017 at 12:00

  Does your site have a contact page? I’m having trouble locating it but, I’d like to send
  you an e-mail. I’ve got some ideas for your blog you might be interested in hearing.
  Either way, great blog and I look forward to seeing it improve
  over time.

 72. Siobhan

  23 marca 2017 at 15:20

  What’s up, its nice post concerning media print, we all understand media is a wonderful source
  of facts.

 73. fish store

  23 marca 2017 at 16:18

  Today, while I was at work, my cousin stole my apple ipad and tested to see if it can survive
  a 40 foot drop, just so she can be a youtube sensation.
  My apple ipad is now destroyed and she has 83 views. I know
  this is completely off topic but I had to share it with someone!

 74. hair-free skin

  24 marca 2017 at 03:31

  Hello there! Do you use Twitter? I’d like to follow you if that would be okay.

  I’m undoubtedly enjoying your blog and look forward to new updates.

 75. lottery pattern

  24 marca 2017 at 05:20

  What’s up, just wanted to say, I liked this post. It was helpful.
  Keep on posting!

 76. ones trading place

  24 marca 2017 at 05:57

  Hi there, yeah this piece of writing is truly good and I
  have learned lot of things from it regarding blogging. thanks.

 77. learning lottery

  24 marca 2017 at 06:07

  Your style is very unique compared to other people I have read stuff from.
  I appreciate you for posting when you’ve got the opportunity, Guess I’ll just bookmark this
  page.

 78. disfigured foreign

  24 marca 2017 at 07:12

  Very rapidly this web site will be famous among all blogging visitors, due
  to it’s pleasant articles

 79. successful forex trading

  24 marca 2017 at 09:04

  Wow that was unusual. I just wrote an extremely long comment
  but after I clicked submit my comment didn’t appear. Grrrr…
  well I’m not writing all that over again. Regardless, just wanted to say excellent blog!

 80. work at home

  24 marca 2017 at 17:32

  I do consider all of the ideas you’ve offered on your
  post. They are really convincing and can certainly work.
  Nonetheless, the posts are very short for starters. May just you
  please extend them a bit from next time? Thank you for the post.

 81. foreign exchange forex

  24 marca 2017 at 22:20

  If some one wants to be updated with most up-to-date technologies afterward
  he must be visit this website and be up to date everyday.

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra