Felieton

Akce „Visla” byla nevyhnutelná – Akcja „Wisła” była nieunikniona

Staram się w miarę możliwości czasowych śledzić to, co w kontekście Polski piszą o nas media poszczególnych państw bardziej lub mniej słowiańskich. Zazwyczaj są to media ukraińskie, rosyjskie, czeskie czasem bułgarskie. Jeśli idzie o media czeskie od pewnego czasu analizuję poczynania czeskich mediów w kontekście stosunku Czechów do Zbrodni Wołyńskiej i faktu, iż razem z Polakami, banderowcy i sympatyzująca z nimi ludność ukraińska postanowiła również wówczas pozbyć się za pomocą mordów społeczności czeskiej zamieszkującej Wołyń.

Niestety Czesi, podobnie jak Polacy, nie przywiązują należytej wagi to napiętnowania i upamiętnienia tej barbarzyńskiej zbrodni ludobójstwa. Niemniej przy okazji tych poszukiwań trafiłem na bardzo ciekawych tekst poświęcony ocenie Akcji „Wisła” w internetowym wydaniu jednego z najpopularniejszych czeskich dzienników „Lidove Noviny”.

Autorem artykułu pt. „Akce „Visla“ byla nevyhnutelná” czyli tłumacząc na język polski „Akcja „Wisła” była nieunikniona” jest dr hab. Milan Moravec, na co dzień pracownik Archiwum Wojskowego w Pradze. Autor artykułu racjonalnie, bez emocji, jak na Czecha przystało, rozprawia się z kłamliwą interpretacją dotyczącą Akcji „Wisła” przedstawianą przez Ukraińców. Artykuł jest też polemiką z wcześniej zamieszczonym na łamach „Lidowych Novin” tekstem Lubosza Palaty pt. ” Poláci a Ukrajinci. Krvavé dějiny”,w którym Palata zrównuje AK z UPA i dzieli odpowiedzialność za konflikt i jego skutki po połowie między Ukraińców i Polaków.

Kim jest Lubosz Palata? Ano poza pisaniem do prasy czeskiej, jest to stały współpracownik Gazety Wyborczej a poza nią współpracuje też z prasą słowacką, niemiecką, ukraińska i amerykańską. Palata, jak podaje czeska wikipedia, jest autorem kontrowersyjnych poglądów, głosi między innymi potrzebę przyjęcia młodych islamskich emigrantów do Europy aby ci ją demograficznie odmłodzili. Grupę Wyszehradzką określa mianem „Toksycznego Wyszehradu”, który niszczy jedność UE a w odniesieniu do rządów PiS w Polsce, liczy że społeczeństwo w Polsce zorganizuje jeśli trzeba Majdan i obali tę władzę.

Wróćmy jednak do doktora Moravca i jego rozprawy z ukraińskimi przeciwnikami Akcji Wisła. Moravec stwierdza, że akcja przesiedlenia Ukraińców z terenu południowo-wschodniej Polski została przeprowadzona w sposób humanitarny, że nie było żadnej masakry. Ukraińcy dostali według Czecha poniemieckie gospodarstwa i domy w na terenie północnej i zachodniej Polski – te gospodarstwa i domy były w zdecydowanie lepszym stanie niż gospodarstwa i domy, które Ukraińcy opuszczali. Mogli zabrać również większość swojego majątku w tym zwierzęta gospodarskie. Otrzymali również na początek wsparcie finansowe od władz polskich.

Potwierdza, że faktycznie ukraińskie osady i domostwa zostały spalone ale jak podkreśla nie zrobiło tego polskie wojsko lecz sami Ukraińcy po to żeby miejsca te nie służyły jako miejsce bytowania dla polskiego wojska, a następnie – żeby nie mogli się wprowadzić do nich Polacy. Nieprawdziwe jest również wg czeskiego historyka stwierdzenie, że operację tą należy uznać za jeszcze jeden przykład bezprawnych działań polskich władz komunistycznych. Moravec stwierdza, że bez względu na to, jaka władza by wtedy nie rządziła, to w tej sytuacji postąpiłaby tak samo.

Destabilizacja państwa polskiego, za którą odpowiedzialność w całości ponosi UPA doprowadziła do sytuacji, w której przesiedlenia okazały się konieczne. Autor podkreśla również, że nie prawdą jest, jak twierdzi czeski publicysta Wyborczej, jakoby jedynie UPA i jej polityczne skrzydło OUN, było jedyną polityczną siłą na terenie przedwojennej południowo-wschodniej Polski a tym bardziej na terenie Ukraińskiej SRR, gdzie praktycznie nie istniało. Tym bardziej nie miało więc prawa uważać ze reprezentuje poglądy wszystkich Ukraińców. Co ciekawe artykuł ten powstał 10 lat temu na 60. rocznicę Akcji „Wisła” i jak stwierdził czeskich historyk całe to zrównywanie odpowiedzialności Polaków za wołyńską rzeź i Akcję ‚Wisła” było zaplanowaną kampanią medialną przed wspólnie organizowanymi przez Polskę i Ukrainę mistrzostwami Euro w 2012 roku.

Przerzucenie odpowiedzialności pół na pół miało na celu pokazanie dobrej współpracy między obu krajami, ale – jak zaznacza czeski historyk – przyszłe relacje polsko-ukraińskie trzeba budować na odkłamywaniu, może bolesnej, ale jednak obiektywnej prawdzie, a nie medialnych kampaniach. Jak więc widać organizacja Euro w Polsce poza stratami finansowymi przyniosła straty na jeszcze jednym polu. Chwała więc czeskiemu historykowi za odkłamywanie czarnej legendy Akcji „Wisła” stworzonej na polityczne potrzeby.

Arkadiusz Miksa

 

 

Jeżeli podobają Ci się materiały publicystów portalu Prawy.pl wesprzyj budowę Europejskiego Centrum Pomocy Rodzinie im. św. Jana Pawła II poprzez dokonanie wpłaty na konto Fundacji SOS Obrony Poczętego Życia: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001. Pomóż leczyć ciężko chore dzieci.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

38 komentarzy

38 Komentarzy

 1. Przecław

  16 marca 2017 at 04:02

  Panie Arkadiuszu, skoro pisze pan o Czechach to warto pofatygowac się i zainstalować czeskie czcionki, operacja trwa ok. dwie minuty. Wtedy będzie można napisać Luboš zamiast Lubosz.

 2. Baron

  16 marca 2017 at 12:02

  A czego się spodziewać po wyborczej, nawet Czechów ściągają, by robić kampanię medialną przeciwko Polsce.

 3. katie

  21 czerwca 2017 at 18:46

  diet vs exercise new study weighs the facts newspaper jobs

 4. katie

  25 czerwca 2017 at 16:06

  diet japanese parliament dietician

 5. Violet Roudybush

  16 lipca 2017 at 00:34

  hi!,I like your writing so much! share we communicate more about your article on AOL? I require an expert on this area to solve my problem. May be that’s you! Looking forward to see you.

 6. Bettye Harsha

  25 lipca 2017 at 02:59

  You are a very capable individual!

 7. Nancy

  3 sierpnia 2017 at 17:59

  Terrific activity upon the generate up! I anticipate toward check out go through added towards oneself!

 8. Joann

  15 sierpnia 2017 at 00:20

  diet pills for men that work

 9. snap milfs

  20 sierpnia 2017 at 02:08

  free snap milfs

 10. entrepreneur speaker

  23 sierpnia 2017 at 23:44

  Just wanted to say fantastic blogs! Any team would be lucky to have you on it. Will you write more about this? To think, I was confused a minute ago.

 11. Jesse Grillo

  25 sierpnia 2017 at 05:27

  I will just say cool! To think, I was confused a minute ago. I shared your blog on my Google Plus. You have a great sense of humor. Please write more.

 12. startup investor

  29 sierpnia 2017 at 23:41

  This information is good. Beyond helpful info. You seem to really know who you are.

 13. Jesse Grillo

  30 sierpnia 2017 at 08:26

  I am really impressed! Old school Google Plus pros would really love your blog. I just stumbled upon your post.

 14. escape room garland

  30 sierpnia 2017 at 19:03

  Way cool! Some extremely valid points! I appreciate you penning this post plus the rest of the site is very good.

 15. Jesse Grillo

  31 sierpnia 2017 at 03:19

  Take a look at my web site as well and let me know what you think. Thank you for putting this up. I am hoping you write once more very soon!

 16. Jesse Grillo

  1 września 2017 at 01:16

  Your blogs is amazing! Your write up is followed by this girl I recently met. Exceptionally well written! Your blog is absolutely on point! Interesting write up.

 17. CEO adviser

  1 września 2017 at 05:08

  This is an excellent, an eye-opener for sure! Well written! I could not resist commenting. Really Cool.

 18. Jesse Grillo

  1 września 2017 at 12:46

  I just saw your websites on Thursday. amazing post, thanks a lot. I was reading your article and my stupid cat threw a pitcher on my lap top.

 19. Jesse Grillo

  1 września 2017 at 20:48

  You remind me of my bestie back in Virginia. I have been looking everywhere for this! It is really unbelievable you do not have a larger following.

 20. technology adviser

  2 września 2017 at 06:49

  Great tips and very easy to understand. You have a great sense of humor. Oh my goodness! A good article.

 21. Jesse Grillo

  2 września 2017 at 23:23

  Nice write up. This is so helpful! Hey, that is a clever way of thinking about it. I was all about this field back when I lived in Virginia.

 22. Jesse Grillo

  4 września 2017 at 09:49

  You are my savior. Got sucked into your blog for the last few hours. Nice website. Exceptionally well written! You should be thanked more often.

 23. Jesse Grillo

  4 września 2017 at 17:50

  That is the thinking of a creative mind. Nice read. This is an excellent, an eye-opener for sure! I hate that my browser battery is dying. Kudos.

 24. Jesse Grillo

  4 września 2017 at 20:47

  Your points are well made. This stuff is great! Thank you again. My professor would like to be a master in this topic.

 25. Katlyn Cafferty

  5 września 2017 at 00:28

  Thanks , I’ve recently been searching for info about this topic for ages and yours is the greatest I have came upon till now. But, what about the bottom line? Are you positive about the supply?

 26. Manhattan Beach SEO

  5 września 2017 at 20:48

  Thanks for posting this magnificent write up. I shared your blog on Pinterest.

 27. Jesse Grillo

  7 września 2017 at 23:18

  Your websites are mind blowing. Incredible! This blog looks just like my old one Your article is really useful. Well this is weird… this site was already loaded when I turned on my lap top. Thank you for writing this great article.

 28. new business speaker

  9 września 2017 at 01:56

  You really sparked my interest. Hey, that is a clever way of thinking about it. Do you have any video of that?

 29. register domain

  9 września 2017 at 09:39

  I will tools this critique towards 2 types of human beings: current Zune home owners who are thinking of an up grade, and persons seeking to determine among a Zune and an iPod. (There are other avid gamers importance taking into consideration out there, including the Sony Walkman X, nonetheless I be expecting this offers you ample facts towards create an aware alternative of the Zune vs gamers other than the iPod line as effectively.)

 30. бг аир

  11 września 2017 at 19:51

  Spot on with this write-up, I truly think this website needs much more consideration. I’ll probably be again to read much more, thanks for that info.

 31. pr application

  15 września 2017 at 05:26

  I like this post! Thanks.

 32. the blog

  15 września 2017 at 21:57

  If you are continue to on the fence: grab your most loved earphones, mind down in direction of a Least complicated Acquire and question to plug them into a Zune then an iPod and see which a single appears improved towards by yourself, and which interface results in you smile much more. Then you can notice which is instantly for yourself.

 33. apply permanent resident

  16 września 2017 at 22:50

  Great post!

 34. Ranee Winscott

  17 września 2017 at 00:17

  Exceptional post however I was wanting to know if you could write a litte more on this subject? I’d be very grateful if you could elaborate a little bit more. Appreciate it!

 35. where to dispose of computers

  17 września 2017 at 20:28

  I believe this site has some real fantastic info for everyone :D. „Morality, like art, means a drawing a line someplace.” by Oscar Wilde.

 36. electronics disposal near me

  17 września 2017 at 20:40

  Hi, Neat post. There’s an issue together with your website in internet explorer, might check this… IE still is the market leader and a good element of people will leave out your wonderful writing due to this problem.

 37. apply singapore pr

  18 września 2017 at 00:41

  I like this post! Thanks.

 38. recycle used computers

  19 września 2017 at 14:35

  Hi, Neat post. There’s a problem together with your website in internet explorer, may check this… IE still is the market chief and a huge portion of folks will pass over your excellent writing due to this problem.

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra