Felieton

Akce „Visla” byla nevyhnutelná – Akcja „Wisła” była nieunikniona

Staram się w miarę możliwości czasowych śledzić to, co w kontekście Polski piszą o nas media poszczególnych państw bardziej lub mniej słowiańskich. Zazwyczaj są to media ukraińskie, rosyjskie, czeskie czasem bułgarskie. Jeśli idzie o media czeskie od pewnego czasu analizuję poczynania czeskich mediów w kontekście stosunku Czechów do Zbrodni Wołyńskiej i faktu, iż razem z Polakami, banderowcy i sympatyzująca z nimi ludność ukraińska postanowiła również wówczas pozbyć się za pomocą mordów społeczności czeskiej zamieszkującej Wołyń.

Niestety Czesi, podobnie jak Polacy, nie przywiązują należytej wagi to napiętnowania i upamiętnienia tej barbarzyńskiej zbrodni ludobójstwa. Niemniej przy okazji tych poszukiwań trafiłem na bardzo ciekawych tekst poświęcony ocenie Akcji „Wisła” w internetowym wydaniu jednego z najpopularniejszych czeskich dzienników „Lidove Noviny”.

Autorem artykułu pt. „Akce „Visla“ byla nevyhnutelná” czyli tłumacząc na język polski „Akcja „Wisła” była nieunikniona” jest dr hab. Milan Moravec, na co dzień pracownik Archiwum Wojskowego w Pradze. Autor artykułu racjonalnie, bez emocji, jak na Czecha przystało, rozprawia się z kłamliwą interpretacją dotyczącą Akcji „Wisła” przedstawianą przez Ukraińców. Artykuł jest też polemiką z wcześniej zamieszczonym na łamach „Lidowych Novin” tekstem Lubosza Palaty pt. ” Poláci a Ukrajinci. Krvavé dějiny”,w którym Palata zrównuje AK z UPA i dzieli odpowiedzialność za konflikt i jego skutki po połowie między Ukraińców i Polaków.

Kim jest Lubosz Palata? Ano poza pisaniem do prasy czeskiej, jest to stały współpracownik Gazety Wyborczej a poza nią współpracuje też z prasą słowacką, niemiecką, ukraińska i amerykańską. Palata, jak podaje czeska wikipedia, jest autorem kontrowersyjnych poglądów, głosi między innymi potrzebę przyjęcia młodych islamskich emigrantów do Europy aby ci ją demograficznie odmłodzili. Grupę Wyszehradzką określa mianem „Toksycznego Wyszehradu”, który niszczy jedność UE a w odniesieniu do rządów PiS w Polsce, liczy że społeczeństwo w Polsce zorganizuje jeśli trzeba Majdan i obali tę władzę.

Wróćmy jednak do doktora Moravca i jego rozprawy z ukraińskimi przeciwnikami Akcji Wisła. Moravec stwierdza, że akcja przesiedlenia Ukraińców z terenu południowo-wschodniej Polski została przeprowadzona w sposób humanitarny, że nie było żadnej masakry. Ukraińcy dostali według Czecha poniemieckie gospodarstwa i domy w na terenie północnej i zachodniej Polski – te gospodarstwa i domy były w zdecydowanie lepszym stanie niż gospodarstwa i domy, które Ukraińcy opuszczali. Mogli zabrać również większość swojego majątku w tym zwierzęta gospodarskie. Otrzymali również na początek wsparcie finansowe od władz polskich.

Potwierdza, że faktycznie ukraińskie osady i domostwa zostały spalone ale jak podkreśla nie zrobiło tego polskie wojsko lecz sami Ukraińcy po to żeby miejsca te nie służyły jako miejsce bytowania dla polskiego wojska, a następnie – żeby nie mogli się wprowadzić do nich Polacy. Nieprawdziwe jest również wg czeskiego historyka stwierdzenie, że operację tą należy uznać za jeszcze jeden przykład bezprawnych działań polskich władz komunistycznych. Moravec stwierdza, że bez względu na to, jaka władza by wtedy nie rządziła, to w tej sytuacji postąpiłaby tak samo.

Destabilizacja państwa polskiego, za którą odpowiedzialność w całości ponosi UPA doprowadziła do sytuacji, w której przesiedlenia okazały się konieczne. Autor podkreśla również, że nie prawdą jest, jak twierdzi czeski publicysta Wyborczej, jakoby jedynie UPA i jej polityczne skrzydło OUN, było jedyną polityczną siłą na terenie przedwojennej południowo-wschodniej Polski a tym bardziej na terenie Ukraińskiej SRR, gdzie praktycznie nie istniało. Tym bardziej nie miało więc prawa uważać ze reprezentuje poglądy wszystkich Ukraińców. Co ciekawe artykuł ten powstał 10 lat temu na 60. rocznicę Akcji „Wisła” i jak stwierdził czeskich historyk całe to zrównywanie odpowiedzialności Polaków za wołyńską rzeź i Akcję ‚Wisła” było zaplanowaną kampanią medialną przed wspólnie organizowanymi przez Polskę i Ukrainę mistrzostwami Euro w 2012 roku.

Przerzucenie odpowiedzialności pół na pół miało na celu pokazanie dobrej współpracy między obu krajami, ale – jak zaznacza czeski historyk – przyszłe relacje polsko-ukraińskie trzeba budować na odkłamywaniu, może bolesnej, ale jednak obiektywnej prawdzie, a nie medialnych kampaniach. Jak więc widać organizacja Euro w Polsce poza stratami finansowymi przyniosła straty na jeszcze jednym polu. Chwała więc czeskiemu historykowi za odkłamywanie czarnej legendy Akcji „Wisła” stworzonej na polityczne potrzeby.

Arkadiusz Miksa

 

 

Jeżeli podobają Ci się materiały publicystów portalu Prawy.pl wesprzyj budowę Europejskiego Centrum Pomocy Rodzinie im. św. Jana Pawła II poprzez dokonanie wpłaty na konto Fundacji SOS Obrony Poczętego Życia: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001. Pomóż leczyć ciężko chore dzieci.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

142 komentarze

142 Komentarzy

 1. Przecław

  16 marca 2017 at 04:02

  Panie Arkadiuszu, skoro pisze pan o Czechach to warto pofatygowac się i zainstalować czeskie czcionki, operacja trwa ok. dwie minuty. Wtedy będzie można napisać Luboš zamiast Lubosz.

 2. Baron

  16 marca 2017 at 12:02

  A czego się spodziewać po wyborczej, nawet Czechów ściągają, by robić kampanię medialną przeciwko Polsce.

 3. katie

  21 czerwca 2017 at 18:46

  diet vs exercise new study weighs the facts newspaper jobs

 4. katie

  25 czerwca 2017 at 16:06

  diet japanese parliament dietician

 5. Violet Roudybush

  16 lipca 2017 at 00:34

  hi!,I like your writing so much! share we communicate more about your article on AOL? I require an expert on this area to solve my problem. May be that’s you! Looking forward to see you.

 6. Bettye Harsha

  25 lipca 2017 at 02:59

  You are a very capable individual!

 7. Nancy

  3 sierpnia 2017 at 17:59

  Terrific activity upon the generate up! I anticipate toward check out go through added towards oneself!

 8. Joann

  15 sierpnia 2017 at 00:20

  diet pills for men that work

 9. snap milfs

  20 sierpnia 2017 at 02:08

  free snap milfs

 10. entrepreneur speaker

  23 sierpnia 2017 at 23:44

  Just wanted to say fantastic blogs! Any team would be lucky to have you on it. Will you write more about this? To think, I was confused a minute ago.

 11. Jesse Grillo

  25 sierpnia 2017 at 05:27

  I will just say cool! To think, I was confused a minute ago. I shared your blog on my Google Plus. You have a great sense of humor. Please write more.

 12. startup investor

  29 sierpnia 2017 at 23:41

  This information is good. Beyond helpful info. You seem to really know who you are.

 13. Jesse Grillo

  30 sierpnia 2017 at 08:26

  I am really impressed! Old school Google Plus pros would really love your blog. I just stumbled upon your post.

 14. escape room garland

  30 sierpnia 2017 at 19:03

  Way cool! Some extremely valid points! I appreciate you penning this post plus the rest of the site is very good.

 15. Jesse Grillo

  31 sierpnia 2017 at 03:19

  Take a look at my web site as well and let me know what you think. Thank you for putting this up. I am hoping you write once more very soon!

 16. Jesse Grillo

  1 września 2017 at 01:16

  Your blogs is amazing! Your write up is followed by this girl I recently met. Exceptionally well written! Your blog is absolutely on point! Interesting write up.

 17. CEO adviser

  1 września 2017 at 05:08

  This is an excellent, an eye-opener for sure! Well written! I could not resist commenting. Really Cool.

 18. Jesse Grillo

  1 września 2017 at 12:46

  I just saw your websites on Thursday. amazing post, thanks a lot. I was reading your article and my stupid cat threw a pitcher on my lap top.

 19. Jesse Grillo

  1 września 2017 at 20:48

  You remind me of my bestie back in Virginia. I have been looking everywhere for this! It is really unbelievable you do not have a larger following.

 20. technology adviser

  2 września 2017 at 06:49

  Great tips and very easy to understand. You have a great sense of humor. Oh my goodness! A good article.

 21. Jesse Grillo

  2 września 2017 at 23:23

  Nice write up. This is so helpful! Hey, that is a clever way of thinking about it. I was all about this field back when I lived in Virginia.

 22. Jesse Grillo

  4 września 2017 at 09:49

  You are my savior. Got sucked into your blog for the last few hours. Nice website. Exceptionally well written! You should be thanked more often.

 23. Jesse Grillo

  4 września 2017 at 17:50

  That is the thinking of a creative mind. Nice read. This is an excellent, an eye-opener for sure! I hate that my browser battery is dying. Kudos.

 24. Jesse Grillo

  4 września 2017 at 20:47

  Your points are well made. This stuff is great! Thank you again. My professor would like to be a master in this topic.

 25. Katlyn Cafferty

  5 września 2017 at 00:28

  Thanks , I’ve recently been searching for info about this topic for ages and yours is the greatest I have came upon till now. But, what about the bottom line? Are you positive about the supply?

 26. Manhattan Beach SEO

  5 września 2017 at 20:48

  Thanks for posting this magnificent write up. I shared your blog on Pinterest.

 27. Jesse Grillo

  7 września 2017 at 23:18

  Your websites are mind blowing. Incredible! This blog looks just like my old one Your article is really useful. Well this is weird… this site was already loaded when I turned on my lap top. Thank you for writing this great article.

 28. new business speaker

  9 września 2017 at 01:56

  You really sparked my interest. Hey, that is a clever way of thinking about it. Do you have any video of that?

 29. register domain

  9 września 2017 at 09:39

  I will tools this critique towards 2 types of human beings: current Zune home owners who are thinking of an up grade, and persons seeking to determine among a Zune and an iPod. (There are other avid gamers importance taking into consideration out there, including the Sony Walkman X, nonetheless I be expecting this offers you ample facts towards create an aware alternative of the Zune vs gamers other than the iPod line as effectively.)

 30. бг аир

  11 września 2017 at 19:51

  Spot on with this write-up, I truly think this website needs much more consideration. I’ll probably be again to read much more, thanks for that info.

 31. pr application

  15 września 2017 at 05:26

  I like this post! Thanks.

 32. the blog

  15 września 2017 at 21:57

  If you are continue to on the fence: grab your most loved earphones, mind down in direction of a Least complicated Acquire and question to plug them into a Zune then an iPod and see which a single appears improved towards by yourself, and which interface results in you smile much more. Then you can notice which is instantly for yourself.

 33. apply permanent resident

  16 września 2017 at 22:50

  Great post!

 34. Ranee Winscott

  17 września 2017 at 00:17

  Exceptional post however I was wanting to know if you could write a litte more on this subject? I’d be very grateful if you could elaborate a little bit more. Appreciate it!

 35. where to dispose of computers

  17 września 2017 at 20:28

  I believe this site has some real fantastic info for everyone :D. „Morality, like art, means a drawing a line someplace.” by Oscar Wilde.

 36. electronics disposal near me

  17 września 2017 at 20:40

  Hi, Neat post. There’s an issue together with your website in internet explorer, might check this… IE still is the market leader and a good element of people will leave out your wonderful writing due to this problem.

 37. apply singapore pr

  18 września 2017 at 00:41

  I like this post! Thanks.

 38. recycle used computers

  19 września 2017 at 14:35

  Hi, Neat post. There’s a problem together with your website in internet explorer, may check this… IE still is the market chief and a huge portion of folks will pass over your excellent writing due to this problem.

 39. how to get pr in singapore

  20 września 2017 at 00:40

  I like this post! Thanks.

 40. shoes on sale

  20 września 2017 at 09:02

  Proactol has been medically endorsed by top medical physicians and associates of the healthcare neighborhood.|That way you can make sure you are getting what you pay for. These can be a great way of helping you to identify where the greatest bargains can be discovered. This kind of a issue differs from 1 manufacture to an additional.|Some people persist with purchasing footwear from traditional, physical stores. There are brands which show their goods online. Furthermore, you will have different footwear brands to choose from.|What’s much more, there is never any rhythm or routine to it. The quantity one location to purchase Vimax is from its official online shop. They merely don’t want to consider the time to inventory a big dimension shoe for ladies.|On the internet, by distinction, you can lookup the products that are being offered by a much larger number of shops. The 2nd place to order Vimax for these of us who do not want to buy from its official store is amazon.|Look to see if the on-line retailer that you are intending to make a buy from has issued any discount codes. Why were they so keen to buy footwear from Samuel Windsor? These are also great for those who are neutral runners.|The bag received its title from the date of its launch, which was February 1955. Thirdly look for various shops, promos, and another shopping store. There are races, polo, farming, equestrian plays, and a entire lot more.|It is more powerful than the active cultures generally noticed in yogurt. Same applies here, Entrance Line Plus is also good efficient product but it is pricey. Skateboarding comes below intense sports activities category.|Online shoe critiques will give you an idea of the dimension and high quality of the footwear reviewed.

 41. escape room dallas

  20 września 2017 at 16:08

  Hello there! This blog post couldn’t be written any better! Looking through this article reminds me of my previous roommate! He continually kept preaching about this. I will send this information to him. Fairly certain he will have a very good read. Many thanks for sharing!

 42. escape room dallas

  22 września 2017 at 09:56

  Hello there, I do think your site might be having internet browser compatibility issues. Whenever I take a look at your site in Safari, it looks fine however when opening in I.E., it has some overlapping issues. I just wanted to give you a quick heads up! Other than that, excellent site!

 43. евтини полети до париж

  22 września 2017 at 10:10

  very nice post, i certainly love this website, keep on it

 44. escape room dfw

  22 września 2017 at 16:44

  Great article. I will be dealing with a few of these issues as well..

 45. low cost самолетни билети

  27 września 2017 at 10:36

  Can I just say what a relief to find someone who actually knows what theyre talking about on the internet. You definitely know how to bring an issue to light and make it important. More people need to read this and understand this side of the story. I cant believe youre not more popular because you definitely have the gift.

 46. how to apply pr

  27 września 2017 at 10:52

  Great post there! Keep it up!

 47. turquoise fascinator hat

  3 października 2017 at 04:23

  Real nice style and design and superb content , nothing at all else we want : D.

 48. www.thetelecommunications.net

  4 października 2017 at 08:39

  The refreshing Zune browser is shockingly Great, nevertheless not as Great as the iPod’s. It is effective nicely, however isn’t really as immediate as Safari, and contains a clunkier interface. If you from time to time plan on working with the website browser which is not an issue, nevertheless if you might be designing in direction of study the internet alot in opposition to your PMP then the iPod’s greater exhibit and superior browser may perhaps be substantial.

 49. Miguneingzep

  4 października 2017 at 20:13

  Adalat levitra sold over the counter Propecia En Parejas Priligy Dapoxetina 2011

 50. weed app

  5 października 2017 at 02:30

  You saved me a lot of hassle just now. I hope you are making money off this website My dads trying to learn more on this field.

 51. quality percolator

  5 października 2017 at 13:46

  I dugg some of you post as I cerebrated they were extremely helpful very helpful

 52. Adalberto Bossley

  7 października 2017 at 03:49

  There are some fascinating cut-off dates in this article however I don’t know if I see all of them heart to heart. There may be some validity however I’ll take maintain opinion till I look into it further. Good article , thanks and we would like more! Added to FeedBurner as well

 53. investor adviser

  7 października 2017 at 08:13

  Now I feel stupid. Hit me up! Your perspective is really refreshing. Your writing style reminds me of my uncle back in Indiana.

 54. Donovan Santiesteban

  7 października 2017 at 21:43

  Its like you read my mind! You seem to understand so much approximately this, like you wrote the ebook in it or something. I feel that you simply can do with a few to force the message home a little bit, but instead of that, this is fantastic blog. An excellent read. I will certainly be back.

 55. bola judi online terpercaya

  9 października 2017 at 14:44

  I’ll devices this evaluation toward 2 models of us residents: present Zune house owners who are contemplating an enhance, and people in america striving in direction of determine among a Zune and an iPod. (There are other avid gamers relevance considering out there, such as the Sony Walkman X, yet I expect this presents by yourself adequate details in the direction of make an aware choice of the Zune vs gamers other than the iPod line as nicely.)

 56. bandar bola terbesar

  11 października 2017 at 04:33

  Zune and iPod: Greatest people look at the Zune in direction of the Touch, however following seeing how slender and incredibly tiny and light-weight it is, I attempt it in direction of be a alternatively one of a kind hybrid that combines characteristics of both equally the Contact and the Nano. It really is Really colourful and beautiful OLED display screen is slightly smaller than the contact screen, nevertheless the participant itself feels relatively a little bit lesser and lighter. It weighs relating to 2/3 as a great deal, and is noticeably lesser within just width and height, When getting simply just a hair thicker.

 57. JeffMymn

  13 października 2017 at 05:36

  Cephalexin Drug Family Does Keflex Contain Penicillin Prezzo Levitra Farmacia cialis Cialis With Priligy

 58. laptop recycling

  13 października 2017 at 12:38

  I have recently started a site, the info you provide on this site has helped me tremendously. Thank you for all of your time & work. „The more sand that has escaped from the hourglass of our life, the clearer we should see through it.” by Jean Paul.

 59. Stepanie Eisler

  15 października 2017 at 01:38

  Hello! I just wanted to ask if you ever have any trouble with hackers? My last blog (wordpress) was hacked and I ended up losing many months of hard work due to no backup. Do you have any methods to protect against hackers?

 60. Hermosa Beach

  15 października 2017 at 03:27

  You could survive a Zombie apocalypse. I am reading your website while hiking. I am shocked at how fast your article loaded on my cell phone.

 61. popular blog

  16 października 2017 at 00:31

  This is starting to be a bit further more subjective, nevertheless I substantially desire the Zune Sector. The interface is vibrant, includes a lot more aptitude, and some neat options which include ‚Mixview’ that permit on your own quickly see similar albums, songs, or other people similar toward what you happen to be listening to. Clicking on a single of those will heart on that item, and one more fastened of „neighbors” will come into belief, allowing oneself to navigate near studying by way of identical artists, tunes, or customers. Conversing of consumers, the Zune „Social” is moreover Terrific enjoyment, making it possible for yourself discover others with shared tastes and turning out to be buddies with them. You then can listen in direction of a playlist manufactured centered upon an amalgamation of what all your buddies are listening towards, which is too thrilling. These worried with privateness will be relieved in direction of notice you can avoid the general public from watching your specific listening practices if you as a result decide.

 62. Geralyn Sahl

  16 października 2017 at 00:37

  I just couldn’t depart your website prior to suggesting that I actually enjoyed the standard info a person provide for your visitors? Is gonna be back often to check up on new posts

 63. Marijuana Dispensary

  16 października 2017 at 08:16

  I bookmarked it to my bookmark site list and will be checking back soon. I check your blogs every few days. Google Plus experts would love this. Seasoned Reddit experts would agree with you. I enjoyed reading this.

 64. Major Nilges

  16 października 2017 at 10:55

  I like what you guys are up too. Such smart work and reporting! Keep up the superb works guys I have incorporated you guys to my blogroll. I think it will improve the value of my web site 🙂

 65. Patti Polito

  16 października 2017 at 11:59

  You truly did more than visitors’ expectations. Thank you for rendering these helpful, trusted, edifying and also cool thoughts on the topic to Kate.

 66. Mesa happy hour

  17 października 2017 at 01:22

  A lot of information to take into consideration. Do not get afraid to spread your thoughts.

 67. Marijuana Dispensary

  18 października 2017 at 08:37

  It is rare to see a nice blogs like this one these days. Extremely helpful write up. Thanks for posting this cool posts. You are a very persuasive writer.

 68. Bangkitlah Jermanku!

  19 października 2017 at 02:31

  But wanna state that this is very useful , Thanks for taking your time to write this.

 69. Miguneingzep

  20 października 2017 at 06:27

  Generic Zithromax Azithromycin Kamagra Prix Moyen 500 Amoxil generic viagra Viagra Dosierung Nebenwirkungen Cialis E Altri Cialis Wirkungsdauer

 70. investor adviser

  21 października 2017 at 15:00

  That cleared it up for me. I am really impressed with your writing skills as well as with the layout on your blog. You are more fun than bubble wrap. I shared your blog on my Website. Some nice points there.

 71. page

  22 października 2017 at 08:27

  I just want to say I am just all new to blogs and actually loved your blog. Likely I’m want to bookmark your blog post . You amazingly come with remarkable article content. Thanks a lot for revealing your webpage.

 72. Karissa Corke

  22 października 2017 at 23:22

  Somebody essentially assist to make critically posts I might state. That is the first time I frequented your website page and so far? I amazed with the research you made to create this actual put up incredible. Magnificent activity!

 73. Happy Hours app

  23 października 2017 at 03:30

  Super strange, your page was loaded when I turned on my Iphone. Your creative potential seems limitless. Thanks for sharing your info.

 74. funny blog post

  23 października 2017 at 20:06

  Can you tell us more about this? I hope you are making money off this website Some nice points there. Very nice page.

 75. Deposit Gampang Judi Online

  23 października 2017 at 22:38

  assisted living is nice if you got some people and a home that cares very much to its occupants**

 76. Cannabis App

  24 października 2017 at 10:15

  You appear to know a lot about this. No complaints on this end, simply a magnificent piece. My boyfriend is trying to learn more about this topic. Incredible! This blog looks just like my old one Take a look at my web site as well and let me know what you think.

 77. Warm Springs marijuana

  24 października 2017 at 13:01

  excellent job on this article! Your site has a kind of aura about it. I am impressed, I have to say. That is the thinking of a creative mind.

 78. your blog

  24 października 2017 at 20:52

  Arms down, Apple’s application retailer wins by means of a mile. It is really a large determination of all varieties of purposes vs a in its place disappointed conclusion of a handful for Zune. Microsoft consists of programs, especially inside of the realm of video games, still I’m not certain I might need towards bet upon the future if this component is significant toward oneself. The iPod is a significantly improved preference inside of that circumstance.

 79. Marijuana Dispensary

  25 października 2017 at 00:00

  amazing post! It is like you wrote the book on it or something. Your blog has proven useful to me.

 80. Judi Bola

  26 października 2017 at 18:55

  i hate artifical stuffs so i always do organic gardening at home to get some natural foods“

 81. Manhattan Beach Marketing

  27 października 2017 at 09:15

  Interesting content. You have a great sense of humor. I truly think this website needs much more consideration. I will probably be again to read much more, thanks for that info.

 82. Judi Bola

  28 października 2017 at 15:35

  of course above ground pools are easier to maintain and to clean*

 83. dia chi ban tham xop

  28 października 2017 at 20:30

  It’s best to participate in a contest for among the finest blogs on the web. I’ll advocate this web site!
  dia chi ban tham xop https://thamxop.com

 84. buy kush online

  29 października 2017 at 21:51

  This is the best weblog for anybody who needs to search out out about this topic. You understand so much its virtually laborious to argue with you (not that I truly would need…HaHa). You undoubtedly put a brand new spin on a topic thats been written about for years. Nice stuff, just great!
  buy kush online https://cannabis420store.com

 85. bitcoin

  29 października 2017 at 22:14

  I’m impressed, I have to say. Actually not often do I encounter a blog that’s each educative and entertaining, and let me inform you, you may have hit the nail on the head. Your idea is outstanding; the problem is one thing that not enough people are talking intelligently about. I am very blissful that I stumbled throughout this in my search for something referring to this.
  bitcoin https://www.polytrauma.va.gov/disclaimer.asp?url=http://bitcoinmoneynews.com/top100

 86. NEW MUSIC

  30 października 2017 at 09:09

  Aw, this was a very nice post. In thought I wish to put in writing like this additionally – taking time and precise effort to make an excellent article… however what can I say… I procrastinate alot and in no way seem to get one thing done.
  NEW MUSIC https://www.youtube.com/watch?v=XAV7kRB0HO4

 87. mobile games terms

  30 października 2017 at 09:56

  I’m often to blogging and i really respect your content. The article has actually peaks my interest. I’m going to bookmark your web site and hold checking for brand spanking new information.
  mobile games terms http://shadowfight2hackmod.com/privacy-policy/index.html

 88. desentupidora

  30 października 2017 at 17:07

  This is the precise weblog for anyone who desires to find out about this topic. You realize so much its almost hard to argue with you (not that I actually would want…HaHa). You positively put a brand new spin on a subject thats been written about for years. Nice stuff, simply nice!
  desentupidora https://telhadista.click/dedetizadora/jardim-penha/

 89. Cheats Generators

  30 października 2017 at 18:39

  WONDERFUL Post.thanks for share..more wait .. …
  Cheats Generators http://damnos.com

 90. Berneice

  31 października 2017 at 07:23

  thx for the info

 91. Pennie

  31 października 2017 at 12:42

  thx for the info

 92. Judi Bola

  31 października 2017 at 12:52

  I am not really wonderful with English but I get hold this very easygoing to read .

 93. see more

  31 października 2017 at 13:20

  I discovered your weblog site on google and verify a couple of of your early posts. Proceed to maintain up the very good operate. I just additional up your RSS feed to my MSN Information Reader. Seeking forward to reading extra from you later on!…
  see more https://fotka.com/link.php?u=http://www.phonetrader.ie/author/ndezhdalepix/

 94. see more

  31 października 2017 at 14:18

  That is the fitting weblog for anyone who wants to search out out about this topic. You understand a lot its almost arduous to argue with you (not that I truly would want…HaHa). You positively put a new spin on a topic thats been written about for years. Nice stuff, just nice!
  see more http://tchatfgh.blogspot.in/2017/10/pannele.html

 95. Desentupidora

  31 października 2017 at 15:04

  I’m usually to blogging and i actually recognize your content. The article has actually peaks my interest. I am going to bookmark your site and keep checking for brand new information.
  Desentupidora https://servicosemergenciais.com.br/dedetizadora/alto-da-riviera/

 96. caça vazamento

  31 października 2017 at 16:07

  Good post. I learn something tougher on completely different blogs everyday. It will always be stimulating to learn content from different writers and practice a bit one thing from their store. I’d want to use some with the content material on my weblog whether or not you don’t mind. Natually I’ll provide you with a link in your internet blog. Thanks for sharing.
  caça vazamento https://consertodearcondicionado.com.br/desentupidora/jardim-ibirapuera/

 97. marido de aluguel

  31 października 2017 at 16:39

  An impressive share, I simply given this onto a colleague who was doing a little bit evaluation on this. And he the truth is purchased me breakfast as a result of I discovered it for him.. smile. So let me reword that: Thnx for the treat! However yeah Thnkx for spending the time to discuss this, I really feel strongly about it and love studying more on this topic. If attainable, as you become experience, would you mind updating your blog with more details? It is highly helpful for me. Massive thumb up for this weblog publish!
  marido de aluguel https://consertodearcondionado.com.br/desentupidora/jardim-sao-roberto/

 98. WONDERFUL Post.thanks for share..more wait .. …
  commercial kitchen equipment manufacturers in chennai http://www.variar.in/commercial-kitchen-equipments.html

 99. curso de pintura hidrográfica

  31 października 2017 at 19:08

  There are some attention-grabbing time limits in this article however I don’t know if I see all of them middle to heart. There’s some validity however I’ll take hold opinion till I look into it further. Good article , thanks and we would like more! Added to FeedBurner as nicely
  curso de pintura hidrográfica https://bucketlist.org/idea/6UT0/the-deserving-of-t-shirt-impression/

 100. kitchen exhaust system manufacturers

  31 października 2017 at 19:46

  After examine a few of the weblog posts in your website now, and I actually like your method of blogging. I bookmarked it to my bookmark website checklist and shall be checking again soon. Pls check out my website as well and let me know what you think.
  kitchen exhaust system manufacturers http://www.variar.in/exhaust.html

 101. Industrial air cooler

  31 października 2017 at 21:02

  Would you be serious about exchanging hyperlinks?
  Industrial air cooler http://www.chennaiaircooler.in/

 102. organic waste composter chennai

  31 października 2017 at 21:22

  There are actually a variety of particulars like that to take into consideration. That could be a great point to convey up. I supply the ideas above as basic inspiration however clearly there are questions like the one you bring up where a very powerful thing will be working in honest good faith. I don?t know if greatest practices have emerged round issues like that, but I am positive that your job is clearly recognized as a good game. Each boys and girls feel the impression of just a second’s pleasure, for the remainder of their lives.
  organic waste composter chennai http://www.variar.in/hvls-fans-chennai.html

 103. Powder Booths

  31 października 2017 at 22:52

  Spot on with this write-up, I truly assume this website wants way more consideration. I’ll probably be again to learn far more, thanks for that info.
  Powder Booths http://www.chennaipaintingboothmanufacturers.in/paint-booth-products.html

 104. m4ntiz

  31 października 2017 at 23:16

  Nice post. I be taught one thing more challenging on different blogs everyday. It is going to all the time be stimulating to read content material from other writers and follow just a little something from their store. I’d desire to use some with the content material on my weblog whether you don’t mind. Natually I’ll offer you a link on your internet blog. Thanks for sharing.
  m4ntiz https://www.instagram.com/m4ntis/

 105. check out my site

  31 października 2017 at 23:38

  Hiya! I simply wish to give an enormous thumbs up for the nice info you’ve gotten right here on this post. I might be coming back to your weblog for more soon.
  check out my site https://kuchennypomocnik.wordpress.com/2017/10/19/kawa-grzybowa/

 106. Dominga

  1 listopada 2017 at 01:18

  Thanks for the info

 107. Miguneingzep

  1 listopada 2017 at 11:27

  Levitra Im Internet Bestellen [url=http://orderlevi.com]vardenafil bestellen[/url] Generic Cialis Vs Cialis Herbal Viagra

 108. dedetizadora

  1 listopada 2017 at 14:40

  After research a couple of of the weblog posts in your web site now, and I truly like your method of blogging. I bookmarked it to my bookmark website listing and shall be checking back soon. Pls try my web page as properly and let me know what you think.
  dedetizadora

 109. encanador

  1 listopada 2017 at 16:30

  This really answered my downside, thank you!
  encanador

 110. see more

  1 listopada 2017 at 16:52

  Howdy! I just want to give a huge thumbs up for the great data you could have here on this post. I will be coming again to your blog for extra soon.
  see more

 111. click here

  1 listopada 2017 at 20:42

  WONDERFUL Post.thanks for share..extra wait .. …
  click here

 112. click here

  1 listopada 2017 at 21:12

  very nice publish, i actually love this web site, carry on it
  click here

 113. see my site

  1 listopada 2017 at 21:46

  Can I just say what a aid to search out somebody who truly is aware of what theyre speaking about on the internet. You definitely know how you can deliver a difficulty to mild and make it important. Extra folks have to read this and perceive this side of the story. I cant believe youre not more well-liked because you undoubtedly have the gift.
  see my site

 114. click here

  1 listopada 2017 at 23:20

  Oh my goodness! a tremendous article dude. Thank you However I am experiencing difficulty with ur rss . Don’t know why Unable to subscribe to it. Is there anybody getting equivalent rss downside? Anyone who is aware of kindly respond. Thnkx
  click here

 115. Ima

  2 listopada 2017 at 01:07

  Thanks for the info

 116. click here

  2 listopada 2017 at 16:04

  very good put up, i definitely love this website, keep on it
  click here

 117. eletricista

  2 listopada 2017 at 22:16

  Would you be fascinated about exchanging links?
  eletricista

 118. Oven Cleaning London

  3 listopada 2017 at 21:47

  I’m impressed, I have to say. Actually not often do I encounter a weblog that’s each educative and entertaining, and let me tell you, you will have hit the nail on the head. Your thought is outstanding; the problem is one thing that not enough persons are speaking intelligently about. I am very pleased that I stumbled across this in my search for one thing relating to this.

 119. situs panda toto

  4 listopada 2017 at 05:50

  Wow, incredible blog layout! How long have you been blogging for? you made blogging look easy. The overall look of your site is excellent, let alone the content!

 120. Eulah

  5 listopada 2017 at 00:56

  Thanks for the info

 121. oven cleaning london

  5 listopada 2017 at 13:24

  A formidable share, I just given this onto a colleague who was doing a little evaluation on this. And he in fact purchased me breakfast as a result of I discovered it for him.. smile. So let me reword that: Thnx for the treat! However yeah Thnkx for spending the time to debate this, I feel strongly about it and love studying extra on this topic. If attainable, as you become experience, would you mind updating your blog with more particulars? It is highly helpful for me. Massive thumb up for this blog submit!

 122. Iliana Wassenberg

  6 listopada 2017 at 05:29

  Hi, Neat post. There is a problem with your website in internet explorer, would check this… IE still is the market leader and a good portion of people will miss your excellent writing because of this problem.

 123. Situs Bolanation

  6 listopada 2017 at 08:36

  You have made some really great points here. I hope numerous people are able to acquire access to this information. This is great quality of writing is deserving of attention.

 124. marcela temer click here

  6 listopada 2017 at 15:27

  Good post. I be taught one thing tougher on different blogs everyday. It should all the time be stimulating to read content from other writers and apply a little bit something from their store. I’d desire to use some with the content material on my blog whether you don’t mind. Natually I’ll give you a hyperlink in your web blog. Thanks for sharing.

 125. astrology ceremonies

  6 listopada 2017 at 16:03

  This web site is mostly a walk-by means of for the entire data you wanted about this and didn’t know who to ask. Glimpse here, and also you’ll definitely uncover it.

 126. App Marketing

  6 listopada 2017 at 16:55

  There are some fascinating time limits on this article but I don’t know if I see all of them center to heart. There may be some validity however I’ll take hold opinion until I look into it further. Good article , thanks and we would like extra! Added to FeedBurner as effectively

 127. Live show

  6 listopada 2017 at 17:53

  A formidable share, I just given this onto a colleague who was doing a bit evaluation on this. And he in fact purchased me breakfast because I found it for him.. smile. So let me reword that: Thnx for the deal with! However yeah Thnkx for spending the time to debate this, I really feel strongly about it and love reading extra on this topic. If doable, as you develop into expertise, would you mind updating your weblog with extra particulars? It’s highly helpful for me. Huge thumb up for this weblog submit!

 128. eight ivy league colleges

  7 listopada 2017 at 13:52

  I’m impressed, I need to say. Actually not often do I encounter a blog that’s each educative and entertaining, and let me inform you, you might have hit the nail on the head. Your concept is excellent; the issue is one thing that not sufficient people are speaking intelligently about. I am very joyful that I stumbled across this in my seek for one thing relating to this.

 129. see more

  7 listopada 2017 at 14:41

  WONDERFUL Post.thanks for share..more wait .. …

 130. see more

  7 listopada 2017 at 17:15

  After research just a few of the blog posts on your website now, and I truly like your method of blogging. I bookmarked it to my bookmark website list and will likely be checking back soon. Pls check out my website online as nicely and let me know what you think.

 131. wapdam apps

  7 listopada 2017 at 18:23

  A formidable share, I just given this onto a colleague who was doing a bit of evaluation on this. And he in actual fact purchased me breakfast as a result of I discovered it for him.. smile. So let me reword that: Thnx for the deal with! But yeah Thnkx for spending the time to debate this, I feel strongly about it and love studying extra on this topic. If potential, as you develop into expertise, would you mind updating your weblog with more particulars? It’s extremely useful for me. Large thumb up for this blog post!

 132. marijuana delivery

  8 listopada 2017 at 07:37

  Fantastic blog! Thank you for putting this up. You have a number of great facts there. My pleasure to being here on your page. That is the thinking of a creative mind.

 133. Bola Vegas

  8 listopada 2017 at 11:21

  I am typically to blogging and that i actually appreciate your site content. The article has really peaks my interest. My goal is to bookmark your website and maintain checking for new info.

 134. Indo-Bookies

  9 listopada 2017 at 20:25

  Its such as you read my thoughts! You seem to know a lot approximately this, such as you wrote the guide in it or something. I feel that you just could do with a few percent to drive the message home a little bit, but other than that, that is excellent blog. A fantastic read. I will definitely be back.

 135. investment adviser

  9 listopada 2017 at 21:45

  You look at this from far more than one view point. I am going to follow you on LinkedIn. I actually felt my brain growing when I browsed your post.

 136. Situs 9 Bet

  11 listopada 2017 at 00:29

  Thanks for all your valuable labor on this website. Gloria delights in getting into investigations and it’s obvious why. Most people hear all concerning the dynamic method you present powerful guidelines on this website and as well boost response from other individuals on the subject matter so our own daughter is truly studying a lot of things. Take pleasure in the remaining portion of the new year. You’re the one carrying out a splendid job.

 137. Marijuana Dispensary

  12 listopada 2017 at 04:43

  I actually felt my brain growing when I read your post. I discovered your article on my Reddit feed. Do you write a lot about cannabis app.

 138. family entertainment in fort worth tx

  12 listopada 2017 at 11:14

  A motivating discussion is worth comment. I do think that you should write more about this topic, it may not be a taboo matter but usually folks don’t speak about such issues. To the next! Kind regards!!

 139. TabbedOut

  13 listopada 2017 at 12:39

  magnificent blog. I just randomly discovered your posts. Hit me up! I actually felt my brain growing when I browsed your write up. Son of a gun!

 140. Agenwin

  15 listopada 2017 at 03:31

  Celena you write in a lucid manner and I have no difficulty to understand what you have said, even though I am a novice.

 141. Agenwin

  16 listopada 2017 at 04:38

  Just before you decide to create your own checklist to add an idea associated with what camping checklist ought to. Really … A listing can be in excess of what you need.

 142. Miguneingzep

  22 listopada 2017 at 15:09

  Bactrim Roche [url=http://tadalaf20mg.com]cialis[/url] Albendazole For Sale Silagra Online Bestellen Cialis Vendita On Line

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra