Z kraju

Ustawa ministra Glińskiego zniszczy drobnych wydawców i księgarzy

Publikujemy list otwarty, jaki do Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. Piotra Glińskiego wystosował właściciel Wydawnictwa Prohibita oraz księgarni internetowej Multibook.pl, którego wydawnictwu zagrażają proponowane przez MKiDN rozwiązania, polegające na wprowadzeniu stałych cen książek.

Warszawa, 15 marca 2017 roku

List otwarty do Wicepremiera, Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Profesora Piotra Glińskiego

Jako niezależny, tzw. mały wydawca (ale wydający książki wyłącznie za własne środki, a nie np. za uzyskane z dotacji przyznawanych przez MKiDN), właściciel Wydawnictwa Prohibita i księgarni zarówno internetowej Multibook.pl, jak i stacjonarnej na warszawskim Żoliborzu przy ul. Dymińskiej 4, jestem stanowczo PRZECIWNY pomysłowi, jakim jest projekt ustawy o tzw. stałej cenie książek.

Moja księgarnia tak stacjonarna, notabene bez żadnych przywilejów lokalowych ze strony podmiotu wynajmującego, jak i internetowa radzi sobie bez ustawy i bez żadnych stałych cen. Ustawa jest napisana i lobbowana przez dużych dla dużych i stojący za nią wycierają sobie wyłącznie przysłowiową gębę rzekomą troską o małe i niezależne księgarnie.

Jeśli chodzi o meritum sprawy to warto zauważyć, że w największej sieci sprzedaży stacjonarnej w Polsce, czyli w empikach cena i tak jest zawsze okładkowa. W matrasie, który nie płaci takim wydawcom jak ja od niemal roku, również. W czym więc tkwi problem z ceną? W tym, że te dwa molochy plus kilka innych firm zaczęło tracić swoją pozycję na rynku księgarskim. Nie radzą sobie w konkurencji z działającymi szybciej, lepiej i taniej firmami, więc idą do Ministra i mówią: „trzeba ratować książki, bo książka to dobro kultury”, „książka nie może być sprzedawana w internetach”, czy „bylegdzie”, i trzeba zakazać sprzedawania taniej. O to chodzi, Panie Ministrze w tej ustawie! Wykosić małych, którzy zaczęli nie być wcale tacy mali. Którzy zaczynali często jak ja, niemal od zera, od prowadzenia firmy w garażu i w piwnicy. To im, największym sieciom spada sprzedaż, a dzięki takim firmom jak moja, czytelnictwo jeszcze w jakikolwiek sposób funkcjonuje.

Co do samych rabatów w dniu premiery książek: dlaczego książki są sprzedawane z rabatem 30% na pniu? Przecież żadna księgarnia nie sprzedaje towaru ze stratą – to chyba oczywiste? Otóż rabaty takie są dlatego, że wydawcy sprzedają książki z dużo większym rabatem. A dlaczego sprzedają? Bo takie wielkie rabaty wymusił nie kto inny, jak właśnie te wielkie sieci, które dziś lobbują za tą ustawą. Wstawić do Matrasu książki – rabat minimum 50%! I jeszcze wydawca musi samemu wstawić swój tytuł na ich stronę internetową! Książka ma być widoczna? Jeszcze większe rabaty, sięgające nawet 70%. To właśnie te sieci zepsuły rynek, ale lobbyści nie wspominają nic o tym w ustawie, nic nie wspominają o tym, aby ustalić w niej np. maksymalne rabaty dla sieci, hurtowni czy księgarń, żeby w ten sposób ratować honoraria autorskie i dochody wydawców, którzy wydając książkę ryzykują najwięcej. To już im nie pasuje, bo uderzałoby bezpośrednio w ich interesy. A rachunek jest prosty: wydawca sprzedaje książkę z 50% rabatem zarówno wielkiej sieci, jak i nawet mniejszej księgarni internetowej. Ale sieć płaci po 7-8 miesiącach, jak dobrze pójdzie i w ogóle zapłaci, a mały podmiot płaci regularnie. A czy sprzeda książkę z marżą 25 czy 35% to już wydawcy nie interesuje. Wystarczy więc dosłownie chwila, aby zrozumieć, jaki jest podstęp i co tak naprawdę kryje się za tzw. stałą ceną książki. Podawanie przez lobbystów projektu pozytywnych przykładów państw, w których podobne regulacje istnieją nie mają absolutnie żadnego porównania z Polską, gdzie statystyczny Polak nie czyta rocznie nawet nie jednej, ale choćby połowy książki.

Wreszcie ostatni argument zwolenników ustawy, że dzięki temu księgarnie nie znikną z małych miast. Ale właśnie sprzedaż internetowa książek spowodowała swego rodzaju wyrównanie szans czytelniczych między mieszkańcami dużych miast z wielkimi sieciami księgarskimi, a małymi miasteczkami i wsiami. Dzięki temu, że czytelnicy kupują taniej w internecie dopłacając koszt wysyłki tak naprawdę każdą książkę mają na wyciągnięcie dłoni. Nie muszą jechać kilkadziesiąt kilometrów do najbliższego empiku, żeby ją kupić. Sprzedaż internetowa trafia zatem do tych zakątków kraju do których nigdy nie trafi żadna stacjonarna księgarnia. Tak już jest, w takim kierunku zmienia się świat i zaklinanie tej rzeczywistości przez ustawę jest działaniem antyczytelniczym.

Żadna z dominujących firm na rynku nie myśli o książkach, nikt z nich nie myśli o czytelnictwie, ani o czytelnikach, tylko myśli wyłącznie o własnym interesie, co jest skądinąd zrozumiałe, ale jeśli po coś w ogóle powinno istnieć ministerstwo to właśnie po to, aby szanse konkurencji mieli wszyscy, a nie tylko wybrane podmioty. W interesie największych graczy rynku ustawa jest korzystna, więc za nią lobbują – mijając się niestety z prawdą – pisząc, że ustawa jest ratunkiem dla niezależnych księgarń. MKiDN, które z definicji powinno troszczyć się o tych ostatnich, czyli czytelników, powinno zależeć, żeby ludzie w ogóle chcieli czytać książki. A ludzie jeszcze cokolwiek czytają, bo mogą kupić je taniej niż w wielkich sieciach. Przyzwyczaili się do promocji, a żadna ustawa nie zmieni ludzkich nawyków. Może co najwyżej ich zniechęcić do kupowania książek. Czy o to chodzi? Czytelnicy mają w dzisiejszym świecie tyle alternatywnych form spędzania wolnego czasu, że szybko mogą zapomnieć o książkach.

Ekonomia jest nauką b. prostą i wystarczy poczytać Frédérica Bastiata „Co widać i czego nie widać”, żeby zrozumieć jej podstawy. Jeśli wprowadzenie stałej ceny byłoby korzystne dla książek, należałoby ją wprowadzić w innych obszarach. Z punktu widzenia ekonomicznego książka – wbrew temu co twierdzą lobbyści stojący za ustawą – jest bowiem takim samym dobrem jak telewizor, torebka czy bombonierka. Stała cena telewizorów to absurd, prawda? Stała cena bombonierek to niedorzeczność? No właśnie. Niech zatem Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego nie idzie tą drogą w przypadku książek, co zresztą będzie niczym innym jak powrotem do systemu gospodarczego, z którego z takim trudem wyzwoliliśmy się w 1989 roku.

Premierowi, Ministrowi, Profesorowi Piotrowi Glińskiemu proponuję więc jak najszybciej lobbystów, zwanych dla zmylenia opinii publicznej obrońcami niezależnych księgarń, wyprosić z ministerstwa i zaproponować im uczciwą rywalizację, a nie podstępny zamach na niezależne księgarnie i niezależnych wydawców.

Jeśli minister Gliński chciałby naprawdę pomóc w ratowaniu czytelnictwa w Polsce proponuję zacząć od zdecydowanie mniej kontrowersyjnych i dużo prostszych posunięć:

1. Likwidacji VAT-u na książki (proszę nie mówić, że Unia Europejska nie pozwala, bo póki co Zjednoczone Królestwo jest jeszcze w Unii, podobnie jak i Republika Irlandii i VAT na książki wynosi tam 0%, czyli jednak można mieć zerową stawkę). Dochody budżetu państwa z tytułu VAT-u na książki są chyba mniejsze niż dotacje przyznawane przez Ministra na książki, po które najczęściej i tak nikt nie chce sięgać, skoro duża ich część szybciej niż 12 miesięcy od momentu wydania ląduje w tzw. składach tanich książek.

2. Zlikwidować VAT na ebooki lub przynajmniej obniżyć go do wysokości papierowych książek. Podobno wicepremier Morawiecki chce budować Polskę w oparciu o nowe technologie, więc…

Z wyrazami należytego szacunku,

Paweł Toboła-Pertkiewicz

Właściciel wydawnictwa Prohibita (www.prohibita.pl)

Właściciel niezależnej księgarni (www.multibook.pl)

Fot. Multibook

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

307 komentarzy

307 Komentarzy

 1. crova

  15 marca 2017 at 14:12

  9/10 Panie Pawle. Byłoby 10/10, ale forma listu lekko kuleje.

 2. stan

  15 marca 2017 at 16:53

  Oczywiście, że chodzi o wykończenie niezależnych przedsiebiorców, w tym przypadku – księgarzy. Przy czym, nie mówi się o cenzurze, bo przecież to się tak źle kojarzy. Poza tym, Profesor tego nie wymyślił, i nie on może to zmienić. Rządzenie państwem jest zyt poważną rzeczą, żeby powierzać je przypadkowym osobom (posłom, ministrom itd).

 3. tuszyn

  15 marca 2017 at 20:15

  Bo też drobni księgarze i wydawcy są niepoprawni. Zamiast wydawać dzieła Michnika, Stasiuka, Tokarczuk, Tymy, Blumsztajna, Hartmana, Grossa…… wydają Ewę Kurek, Stanisława Michalkiewicza, J.R. Nowaka….. a nawet Albina Siwaka czy Tatianę Graczową. Więc ich Gliński, zgodnie z dyrektywami, załatwi

 4. Danka

  15 marca 2017 at 21:46

  PIS przylozyl sie do zamkniecia/zawieszenia naprawde wolnefo i patriotycznegotygodnika, ktory dzialal od 20 lat za swoje.Sila byla Prawda o Polsce i III RP.EMPIK jest w rekach akrajnego lewactwa z okolic cErskich@Co.Tygodnikmial potworne problemy z dystrybucja, ktora tez zostala przechwycona przez towarzyszy z komisji, ktora likwidowala „RSW-Prasa-Ksiazka-Ruch”/ ostatnim prezesem byl Jery Urban rzecznik WRON, a szefem tej slawetnej Komisji Likwidacyjnej, zdaje sie, ze Tusk.Business must go on….Odrzucili pomysly i nalegania pracownikow pism i wydawnictwa, zeby przeksztalcic je w spolki pracownicze.Wyprzedawali wszystko niemal za grosze Niemcom, a jakze.
  strona Naszej Polaki istnieje i mozna komentowac pod tekstami.www.naszapolska.pl

  • stan

   15 marca 2017 at 22:03

   Danka, przyłóż się do pisowni, tak troszkę.

 5. Danka

  15 marca 2017 at 21:50

  Poprawka: tygodnik!” Nasza Polska” http://www.naszapolska.pl

 6. klioes vel pislamista

  15 marca 2017 at 22:08

  I tak powoli poznajemy prawdziwe oblicze PiS-u.

 7. m

  16 marca 2017 at 09:22

  BOLSZEWIA w najczystszej postaci. A będą inspekcje robotniczo-chłopskie? Będą, będą. Niech wuje spróbują to wprowadzić, to mój głos (i rodziny) mają z głowy.

 8. sell cs go skins for cash

  16 marca 2017 at 11:58

  I was able to find good advice from your blog articles.

 9. professional mink lash kit

  17 marca 2017 at 02:45

  It’s very easy to find out any matter on net as compared to books, as I found this
  post at this site.

 10. Margot

  17 marca 2017 at 17:54

  Hi excellent website! Does running a blog like this take a great deal of work?
  I have absolutely no knowledge of coding but I had been hoping to start my own blog in the near future.
  Anyway, if you have any ideas or techniques for new blog owners please share.
  I know this is off topic nevertheless I just had to ask.
  Kudos!

 11. csgo skins for cash instantly

  18 marca 2017 at 04:40

  This piece of writing will assist the internet visitors for
  building up new webpage or even a blog from start to end.

 12. Lucy

  18 marca 2017 at 12:07

  Ahaa, its good dialogue regarding this piece of writing at this place at this website, I have read all that,
  so now me also commenting here.

 13. Deloris

  19 marca 2017 at 01:49

  Nice blog here! Also your web site loads up very fast!
  What web host are you using? Can I get your affiliate
  link to your host? I wish my web site loaded up as fast as yours lol

 14. cs go weapon skins for sale

  19 marca 2017 at 20:09

  I do not even know how I ended up here, but I thought this post
  was great. I do not know who you are but certainly you are going to a famous blogger if
  you are not already 😉 Cheers!

 15. Josette

  21 marca 2017 at 00:26

  Its like you read my mind! You seem to know a lot about this, like you wrote the book in it or something.
  I think that you can do with some pics to drive the message
  home a little bit, but other than that, this
  is magnificent blog. An excellent read. I will definitely be back.

 16. business problems

  21 marca 2017 at 03:48

  Keep this going please, great job!

 17. Natasha

  21 marca 2017 at 13:20

  Hi, There’s no doubt that your site could possibly be having browser compatibility
  issues. When I take a look at your website in Safari, it looks fine
  however, if opening in Internet Explorer, it has some overlapping issues.
  I just wanted to provide you with a quick heads up!
  Other than that, wonderful site!

 18. Raul

  21 marca 2017 at 13:52

  Hi there, just wanted to tell you, I enjoyed this article.
  It was practical. Keep on posting!

 19. Maurine

  21 marca 2017 at 15:33

  You can certainly see your expertise in the article you write.
  The world hopes for more passionate writers such as you who are not afraid
  to mention how they believe. All the time follow your heart.

 20. advisors available

  22 marca 2017 at 12:45

  I don’t even know how I ended up here, however I thought this publish was great.
  I do not know who you are however certainly you are going to a well-known blogger in the event you aren’t already.
  Cheers!

 21. long-term credit along

  22 marca 2017 at 14:01

  Good day! I simply would like to give you a huge thumbs up
  for the excellent information you have here on this post.
  I’ll be returning to your website for more soon.

 22. Georgia

  22 marca 2017 at 15:31

  Keep on writing, great job!

 23. successful lottery amounts

  22 marca 2017 at 17:43

  Quality content is the main to be a focus for the people
  to pay a visit the site, that’s what this web page is providing.

 24. nba mobile coins reddit

  23 marca 2017 at 05:30

  I have read so many articles or reviews regarding the blogger lovers however this paragraph is truly a good
  piece of writing, keep it up.

 25. Ilse

  23 marca 2017 at 06:49

  Wow, superb weblog layout! How long have you been running a
  blog for? you made blogging glance easy. The entire glance of your web site is great,
  as neatly as the content!

 26. forex advantages

  23 marca 2017 at 08:30

  This is a topic which is near to my heart… Cheers!
  Where are your contact details though?

 27. Isis

  23 marca 2017 at 10:02

  Heya this is somewhat of off topic but I was wanting to know if blogs use WYSIWYG editors or
  if you have to manually code with HTML. I’m starting a blog soon but have no coding experience so I
  wanted to get advice from someone with experience. Any help would be greatly appreciated!

 28. car computer exchange

  24 marca 2017 at 00:31

  I’ve read several excellent stuff here. Definitely worth bookmarking for revisiting.
  I wonder how much attempt you place to make the sort of great
  informative website.

 29. Joesph

  26 marca 2017 at 21:38

  Its like you read my mind! You appear to know so much about this, like you wrote the book in it or something.
  I think that you could do with a few pics to drive the message home a
  little bit, but other than that, this is
  fantastic blog. A great read. I will definitely be back.

 30. Egli Diana Pinto

  28 marca 2017 at 07:13

  Howdy! Quick question that’s entirely off topic.
  Do you know how to make your site mobile friendly? My weblog looks weird when viewing from my iphone4.

  I’m trying to find a theme or plugin that might be able to
  resolve this problem. If you have any recommendations, please share.
  Appreciate it!

 31. Egli Diana Pinto

  29 marca 2017 at 16:18

  I don’t even know how I ended up here, but I thought this post was
  great. I don’t know who you are but certainly you
  are going to a famous blogger if you are not already 😉 Cheers!

 32. Shelia

  7 kwietnia 2017 at 12:25

  Why people still use to read news papers when in this technological world all is presented on net?

 33. Lien

  9 kwietnia 2017 at 18:39

  Do you have any video of that? I’d like to find out some
  additional information.

 34. Enrique

  10 kwietnia 2017 at 04:10

  Every weekend i used to pay a quick visit this web site,
  because i want enjoyment, for the reason that this this web site conations truly good funny data
  too.

 35. Leland

  11 kwietnia 2017 at 08:11

  I don’t even know how I ended up here, but I thought this
  post was good. I do not know who you are but certainly you’re going
  to a famous blogger if you aren’t already 😉 Cheers!

 36. ekhabar.asia

  12 kwietnia 2017 at 20:46

  I don’t even know the way I ended up right here, however I thought this put up used to be great.
  I don’t recognise who you are however definitely you are going to a
  famous blogger for those who are not already. Cheers!

 37. Egli Diana Pinto

  14 kwietnia 2017 at 00:11

  At this time I am going away to do my breakfast, afterward having my
  breakfast coming yet again to read more news.

 38. www1.folha.uol.com.br

  14 kwietnia 2017 at 17:44

  Very good information. Lucky me I discovered your site by chance (stumbleupon).

  I have book-marked it for later!

 39. Rebecca

  16 kwietnia 2017 at 06:44

  Wonderful, what a blog it is! This weblog presents valuable data to us, keep it up.

 40. Augusto de Arruda Botelho

  19 kwietnia 2017 at 12:33

  There’s certainly a lot to learn about this topic. I love all of the points you
  have made.

 41. Augusto de Arruda Botelho

  19 kwietnia 2017 at 21:26

  I used to be able to find good advice from your blog articles.

 42. yadavavolunteerassociation.in

  20 kwietnia 2017 at 11:24

  Right away I am ready to do my breakfast, when having my breakfast
  coming over again to read more news.

 43. Augusto de Arruda Botelho

  20 kwietnia 2017 at 12:55

  It’s great that you are getting thoughts from this article as well as from our argument made at this place.

 44. ccmcf.org

  20 kwietnia 2017 at 14:37

  Hmm is anyone else having problems with the pictures on this
  blog loading? I’m trying to determine if its a problem on my end
  or if it’s the blog. Any responses would be greatly
  appreciated.

 45. Julian

  21 kwietnia 2017 at 12:14

  Hey just wanted to give you a quick heads
  up. The text in your post seem to be running off the screen in Chrome.
  I’m not sure if this is a formatting issue or something to do with internet browser compatibility but I figured
  I’d post to let you know. The layout look great though!
  Hope you get the issue resolved soon. Cheers

 46. Janina

  24 kwietnia 2017 at 21:44

  Hi Dear, are you actually visiting this website regularly, if so afterward you will definitely
  take fastidious knowledge.

 47. Glen

  30 kwietnia 2017 at 23:28

  Very nice article, just what I wanted to find.

 48. India

  3 maja 2017 at 18:38

  Hi there, its nice post on the topic of media
  print, we all know media is a great source of data.

 49. Quinn

  8 maja 2017 at 04:16

  Currently it sounds like Movable Type is the top blogging platform available right
  now. (from what I’ve read) Is that what you’re using on your blog?

 50. fotografia.folha.uol.com.br

  9 maja 2017 at 01:25

  I couldn’t resist commenting. Well written!

 51. nanoshells.bsu.by

  9 maja 2017 at 03:48

  Hey! Do you know if they make any plugins to safeguard
  against hackers? I’m kinda paranoid about losing everything I’ve worked hard on. Any suggestions?

 52. Marcos

  9 maja 2017 at 10:20

  whoah this blog is magnificent i love reading your posts.

  Stay up the good work! You already know, many people are searching around for this information, you can aid them
  greatly.

 53. mroghayeh.com.bahar.mrsservers.com

  10 maja 2017 at 00:29

  Highly descriptive post, I loved that bit. Will
  there be a part 2?

 54. hey

  11 maja 2017 at 07:32

  Great post! We are linking to this particularly great
  post on our site. Keep up the good writing.

 55. Lila

  11 maja 2017 at 08:46

  I delight in, cause I found just what I was taking a look for.
  You have ended my 4 day long hunt! God Bless you man. Have a nice day.
  Bye

 56. https://pt.wikipedia.org/

  12 maja 2017 at 14:12

  Right away I am ready to do my breakfast, after having my breakfast
  coming yet again to read additional news.

 57. www.cookingstory.kr

  12 maja 2017 at 18:28

  You need to be a part of a contest for one of the finest blogs on the internet.
  I most certainly will highly recommend this website!

 58. Grace

  17 maja 2017 at 20:53

  whoah this weblog is excellent i like reading your articles.
  Stay up the great work! You recognize, lots of individuals are hunting around for this info, you could help them greatly.

 59. Kristina

  19 maja 2017 at 10:37

  I’ve learn some just right stuff here. Definitely worth bookmarking for revisiting.
  I surprise how a lot attempt you put to create such
  a excellent informative website.

 60. innovative security

  19 maja 2017 at 21:28

  Write more, thats all I have to say. Literally, it
  seems as though you relied on the video to make your point.
  You clearly know what youre talking about, why throw away your
  intelligence on just posting videos to your site when you could be giving us something enlightening
  to read?

 61. svtvnetwork.com

  21 maja 2017 at 11:03

  It’s going to be end of mine day, but before ending I am reading this wonderful paragraph to improve my knowledge.

 62. court determines

  21 maja 2017 at 12:26

  wonderful publish, very informative. I wonder why the other specialists of this sector do not
  notice this. You must proceed your writing. I am confident, you’ve
  a huge readers’ base already!

 63. Catharine

  21 maja 2017 at 13:14

  Hi, I read your blogs regularly. Your writing style is witty, keep up the good work!

 64. work on cruise shi

  22 maja 2017 at 04:58

  Great article.

 65. Great blog right here! Additionally your site
  rather a lot up fast! What host are you the use of?
  Can I get your affiliate link for your host? I want my website loaded up as
  quickly as yours lol

 66. family court

  23 maja 2017 at 20:42

  Excellent blog right here! Additionally your website so much
  up very fast! What host are you the usage of? Can I get your associate hyperlink for your host?

  I wish my site loaded up as fast as yours lol

 67. Silvia Odete Morani Massad

  25 maja 2017 at 08:23

  This post is in fact a good one it assists new internet users, who are wishing in favor of blogging.

 68. bbs.izhancms.com

  26 maja 2017 at 03:48

  Wow, this paragraph is fastidious, my sister is analyzing such things, so I am going to convey her.

 69. Ali

  26 maja 2017 at 09:01

  Hi! This is kind of off topic but I need some advice from an established blog.
  Is it difficult to set up your own blog? I’m not very techincal but I can figure
  things out pretty quick. I’m thinking about creating my own but I’m
  not sure where to begin. Do you have any points or suggestions?
  Appreciate it

 70. car computer exchange

  28 maja 2017 at 07:17

  With havin so much content do you ever run into any
  issues of plagorism or copyright violation? My site has a lot of completely unique content I’ve
  either written myself or outsourced but it
  appears a lot of it is popping it up all over the web without
  my permission. Do you know any techniques to help prevent
  content from being stolen? I’d certainly appreciate
  it.

 71. online investment

  28 maja 2017 at 07:35

  Great info. Lucky me I ran across your website by chance (stumbleupon).

  I have bookmarked it for later!

 72. Sean

  29 maja 2017 at 15:17

  Very quickly this site will be famous among all blog users,
  due to it’s pleasant articles

 73. Lucienne

  31 maja 2017 at 20:35

  Wow, this article is nice, my sister is analyzing such things, thus I am going to tell her.

 74. make running enjoyable wear socks

  2 czerwca 2017 at 11:56

  Hmm is anyone else experiencing problems with the pictures on this
  blog loading? I’m trying to find out if its a problem on my end or if it’s the blog.
  Any feed-back would be greatly appreciated.

 75. make running

  3 czerwca 2017 at 18:51

  Very rapidly this web site will be famous among all blogging people, due to it’s pleasant
  articles

 76. mens suits

  3 czerwca 2017 at 23:44

  With havin so much written content do you ever run into any problems of plagorism or copyright infringement?

  My blog has a lot of unique content I’ve either written myself or
  outsourced but it seems a lot of it is popping it up all over the web without my permission. Do
  you know any solutions to help prevent content from being ripped off?
  I’d truly appreciate it.

 77. cruise vacation

  4 czerwca 2017 at 17:51

  Way cool! Some very valid points! I appreciate you penning this article plus the rest of the site is also very good.

 78. Clarissa

  7 czerwca 2017 at 04:53

  My relatives always say that I am killing my time here at
  web, however I know I am getting know-how everyday by reading thes fastidious content.

 79. www.jmdsqy.com

  7 czerwca 2017 at 13:36

  I just could not leave your web site before suggesting that I extremely enjoyed the usual information an individual provide on your guests?
  Is gonna be back continuously to inspect new posts

 80. youtube.com

  8 czerwca 2017 at 11:43

  Howdy just wanted to give you a quick heads up. The words in your article seem to
  be running off the screen in Ie. I’m not sure if this is a format issue or something to
  do with browser compatibility but I thought I’d post to let you
  know. The design look great though! Hope you get the
  issue resolved soon. Cheers

 81. veja como

  10 czerwca 2017 at 07:25

  I want to see your book when it comes out.

 82. Restaurant in San Jose

  15 czerwca 2017 at 09:23

  I would share your post with my sis.

 83. great hair style

  15 czerwca 2017 at 18:59

  Good write-up. I absolutely love this site.

  Continue the good work!

 84. ring extensions

  15 czerwca 2017 at 22:57

  I was able to find good information from your articles.

 85. clip in hair extensions

  16 czerwca 2017 at 08:13

  I simply couldn’t go away your web site prior to suggesting that I actually loved the usual info
  an individual supply for your guests? Is going to be back steadily to
  check out new posts

 86. Leila

  16 czerwca 2017 at 13:09

  Good info. Lucky me I found your website by accident (stumbleupon).
  I have book marked it for later!

 87. Stephane Erck

  16 czerwca 2017 at 22:42

  Dein Beitrag gefällt mir sehr gut! Weiter so 🙂

 88. Lynell

  17 czerwca 2017 at 12:57

  Wow, awesome weblog layout! How lengthy have you been blogging for?
  you made running a blog look easy. The total glance of your site is fantastic,
  as well as the content!

 89. Desmond Crutchfield

  17 czerwca 2017 at 14:45

  Spitzen Beitrag, gefällt mir echt gut.!

 90. hair care

  21 czerwca 2017 at 02:26

  Sweet blog! I found it while surfing around on Yahoo News.
  Do you have any tips on how to get listed in Yahoo News?

  I’ve been trying for a while but I never seem to get there!

  Appreciate it

 91. DriverSavers

  21 czerwca 2017 at 11:10

  Nice piece of info! May I reference part of this on my blog if I post a backlink to this webpage? Thx.

 92. Keenan

  23 czerwca 2017 at 04:47

  I savor, result in I found exactly what I used to be looking for.
  You’ve ended my 4 day long hunt! God Bless you man. Have a
  great day. Bye

 93. 620 Jones

  24 czerwca 2017 at 16:41

  Great write-up, I am a big believer in placing comments on sites to inform the blog writers know that they’ve added something advantageous to the world wide web!

 94. budgeting money

  24 czerwca 2017 at 20:45

  Very good article. I will be facing some of these issues as well..

 95. Pier 70 Partners

  25 czerwca 2017 at 04:32

  I do believe your audience could very well want a good deal more stories like this carry on the excellent hard work.

 96. car computer exchange

  26 czerwca 2017 at 04:55

  An intriguing discussion is definitely worth comment.
  I do believe that you ought to publish more on this subject matter, it might not be a taboo subject but generally people do not talk about these subjects.

  To the next! All the best!!

 97. hair dye

  26 czerwca 2017 at 21:28

  What’s up, after reading this remarkable paragraph i am too cheerful to share my
  familiarity here with colleagues.

 98. car computer exchange

  27 czerwca 2017 at 18:41

  Awesome article.

 99. Rochell

  27 czerwca 2017 at 21:34

  Ahaa, its nice conversation concerning this paragraph here at
  this website, I have read all that, so at this time
  me also commenting here.

 100. Buy Real Degree

  1 lipca 2017 at 07:43

  I like meeting utile info, this post has got me even more info!

 101. James Frazer-Mann

  7 lipca 2017 at 21:20

  Paragraph writing is also a excitement, if you know then you can write otherwise it is complicated to write.

 102. Male Escort Hong Kong

  9 lipca 2017 at 20:35

  The sketch is tasteful, your authored material stylish.

 103. car keys

  11 lipca 2017 at 00:12

  I’ve learn several just right stuff here. Certainly price bookmarking for revisiting.

  I surprise how a lot effort you put to create any such wonderful informative web site.

 104. Rebekah

  15 lipca 2017 at 14:49

  Hi, i feel that i saw you visited my weblog thus i got here to go back the prefer?.I’m
  attempting to find issues to enhance my site!I assume its ok to use a few of your concepts!!

 105. Deangelo

  16 lipca 2017 at 23:29

  Hi, I think your website might be having browser compatibility issues.
  When I look at your blog site in Firefox, it looks fine but when opening in Internet Explorer,
  it has some overlapping. I just wanted to give you
  a quick heads up! Other then that, excellent blog!

 106. Mario

  17 lipca 2017 at 08:14

  magnificent put up, very informative. I ponder why the other experts of this sector do not realize
  this. You must continue your writing. I’m confident, you’ve a
  great readers’ base already!

 107. godinbible.com

  18 lipca 2017 at 01:38

  Hi there, after reading this awesome article i am as well cheerful to share my experience here with friends.

 108. Dianne

  18 lipca 2017 at 04:44

  Very rapidly this web page will be famous amid
  all blog users, due to it’s pleasant articles or reviews

 109. gamelog.org

  18 lipca 2017 at 06:50

  If you are going for best contents like me, only pay a visit this website
  daily for the reason that it presents quality contents, thanks

 110. http://www.wlxybl.cn

  18 lipca 2017 at 17:48

  We stumbled over here from a different web address and thought I may as
  well check things out. I like what I see so now i’m following you.
  Look forward to looking at your web page repeatedly.

 111. Lelio Vieira Carneiro

  18 lipca 2017 at 19:20

  Incredible points. Solid arguments. Keep up the amazing work.

 112. laboconsult.com

  18 lipca 2017 at 21:20

  For most recent information you have to pay a quick
  visit the web and on internet I found this site as a finest web page for latest updates.

 113. Louanne

  18 lipca 2017 at 21:23

  We are a group of volunteers and opening a new scheme in our community.
  Your site offered us with valuable info to work on. You’ve done a formidable
  job and our whole community will be grateful to you.

 114. big budget airlines

  19 lipca 2017 at 04:35

  Usually I do not read post on blogs, however I wish to
  say that this write-up very forced me to take a look at and do it!
  Your writing taste has been amazed me. Thank you,
  quite great post.

 115. bbs.qixgame.cn

  19 lipca 2017 at 05:52

  Paragraph writing is also a excitement, if you be familiar with after that you can write otherwise it is complex to
  write.

 116. Alycia

  19 lipca 2017 at 06:07

  Hi there just wanted to give you a quick heads up. The text in your
  content seem to be running off the screen in Firefox.
  I’m not sure if this is a format issue or something to do with browser compatibility but I thought
  I’d post to let you know. The design look great though!
  Hope you get the issue resolved soon. Thanks

 117. Quinton

  19 lipca 2017 at 09:56

  That is very attention-grabbing, You are an overly skilled blogger.
  I have joined your rss feed and look forward to seeking extra of your
  fantastic post. Also, I’ve shared your web site in my social networks

 118. Helaine

  19 lipca 2017 at 11:34

  I blog quite often and I genuinely appreciate your content.
  Your article has really peaked my interest. I will book mark your blog and keep checking for new details about once a week.
  I subscribed to your Feed as well.

 119. http://bbs.228wy.com/

  19 lipca 2017 at 15:52

  What’s up Dear, are you in fact visiting this web site
  on a regular basis, if so then you will without doubt get nice know-how.

 120. Anderson

  20 lipca 2017 at 01:18

  I’m not sure why but this blog is loading extremely slow for
  me. Is anyone else having this problem or is it a issue
  on my end? I’ll check back later on and see if the problem still exists.

 121. Hi there! Someone in my Myspace group shared
  this website with us so I came to give it a look. I’m definitely loving the information. I’m book-marking and will be tweeting this to my followers!
  Superb blog and fantastic design.

 122. Rhea

  20 lipca 2017 at 05:02

  Hi there to every one, since I am in fact keen of reading
  this blog’s post to be updated regularly. It carries
  fastidious information.

 123. Katharina

  20 lipca 2017 at 05:04

  I could not resist commenting. Very well written!

 124. Luiz Gastão Bittencourt da Silva

  20 lipca 2017 at 07:15

  I will right away take hold of your rss feed as I
  can’t in finding your e-mail subscription hyperlink or newsletter service.
  Do you’ve any? Please let me understand in order that I may
  just subscribe. Thanks.

 125. https://www.youtube.com/

  21 lipca 2017 at 05:08

  I am not positive the place you’re getting your information,
  but great topic. I needs to spend some time studying
  much more or figuring out more. Thank you for wonderful
  info I used to be searching for this info for my mission.

 126. Lelio Vieira Carneiro

  21 lipca 2017 at 08:34

  You really make it seem so easy with your presentation but I find this topic to
  be really something that I think I would never understand.
  It seems too complex and very broad for me. I am looking forward for your next post, I’ll try to get the hang
  of it!

 127. Erwin

  21 lipca 2017 at 10:09

  I used to be able to find good info from your articles.

 128. Cliff

  21 lipca 2017 at 20:57

  Hello to every one, it’s truly a pleasant for me to pay a quick visit this website, it includes useful Information.

 129. Lelio Vieira Carneiro Junior

  22 lipca 2017 at 00:28

  Hi there, the whole thing is going nicely here and ofcourse every one is sharing
  facts, that’s truly good, keep up writing.

 130. Kerstin

  22 lipca 2017 at 09:18

  Heya i am for the first time here. I came across this board and I find It truly
  useful & it helped me out a lot. I hope to give something back and aid others like you helped me.

 131. I used to be able to find good info from your blog articles.

 132. Shari

  22 lipca 2017 at 17:05

  I’m really enjoying the design and layout of your site. It’s
  a very easy on the eyes which makes it much more enjoyable for me to
  come here and visit more often. Did you hire out a developer to create
  your theme? Exceptional work!

 133. you’re really a good webmaster. The web site loading speed is amazing.
  It kind of feels that you’re doing any unique trick.
  In addition, The contents are masterwork. you have performed a excellent task in this matter!

 134. Nate

  22 lipca 2017 at 20:58

  Hi, this weekend is good in support of me, for the reason that
  this occasion i am reading this enormous educational piece of writing here at my home.

 135. india gate buffalo

  22 lipca 2017 at 21:02

  What i don’t understood is in reality how you are no longer actually a lot more smartly-appreciated than you may be now.
  You’re so intelligent. You realize thus significantly relating to this topic,
  produced me personally believe it from so many varied angles.
  Its like women and men aren’t interested until it is
  something to accomplish with Lady gaga! Your individual stuffs great.
  Always care for it up!

 136. Sabrina

  23 lipca 2017 at 00:15

  I’m not sure exactly why but this website is loading incredibly slow for me.
  Is anyone else having this problem or is it a problem on my end?
  I’ll check back later on and see if the problem still exists.

 137. Umanizzare presidios

  23 lipca 2017 at 04:36

  Pretty nice post. I just stumbled upon your
  blog and wished to say that I have really enjoyed surfing around your blog posts.
  After all I’ll be subscribing to your rss feed and I hope you write again very soon!

 138. http://javak.ir/user/OlgaBrooke156

  23 lipca 2017 at 14:17

  Thank you for the auspicious writeup. It in fact was a amusement account it.
  Look advanced to more added agreeable from you! By the way, how can we communicate?

 139. www.hackerslab.or.kr

  24 lipca 2017 at 04:20

  Excellent weblog here! Additionally your web site rather a lot up fast!
  What host are you using? Can I am getting your associate link to your host?

  I desire my site loaded up as quickly as yours lol

 140. hypnosis provides

  24 lipca 2017 at 05:23

  We stumbled over here coming from a different web page and thought I might check things out.

  I like what I see so i am just following you. Look forward to looking at your web page for a
  second time.

 141. Lelio Vieira Carneiro

  24 lipca 2017 at 12:35

  We are a group of volunteers and starting a new scheme in our community.
  Your site offered us with valuable information to
  work on. You have done an impressive job and our entire community will
  be thankful to you.

 142. Georges Sadala

  24 lipca 2017 at 15:14

  I know this if off topic but I’m looking into starting my
  own blog and was curious what all is needed to get setup?
  I’m assuming having a blog like yours would cost
  a pretty penny? I’m not very web smart so I’m not 100% certain. Any suggestions or advice would be greatly appreciated.
  Many thanks

 143. Reuben

  24 lipca 2017 at 18:08

  I do not know if it’s just me or if everyone else encountering issues with your
  blog. It appears like some of the text in your content are running off the screen. Can someone else please comment and let me
  know if this is happening to them too? This may be a issue with my internet browser because I’ve had this happen before.
  Cheers

 144. Georges Sadala Rihan

  24 lipca 2017 at 18:50

  Very shortly this web page will be famous among all blogging and site-building visitors,
  due to it’s fastidious articles or reviews

 145. maquillaje

  24 lipca 2017 at 20:15

  Es elemental saber los mejores metodos de maquillaje y no pasar horas y horas sin saber con que maquillaje o formas de peinados te quedan mejor, para ello es mejor estar informada de las mejores noticias, informacion de los mas importantes estilos y makeups. Estar actualizada de las tendencias y estilos es importante para proyectar la mejor imagen en cualquier fecha del año.

 146. Glam Seamless Reviews

  24 lipca 2017 at 22:34

  I every time used to read article in news papers but now as
  I am a user of internet therefore from now I am using net for content, thanks to web.

 147. Napoleon

  25 lipca 2017 at 02:20

  I do not even know how I finished up right here, but I believed this
  post was once good. I do not know who you are but certainly you are going to a well-known blogger for those who are not already.
  Cheers!

 148. Georges Sadala Rihan

  25 lipca 2017 at 07:01

  It’s the best time to make a few plans for the long run and it’s time to be happy.
  I have read this put up and if I may just I wish to recommend
  you few interesting issues or advice. Perhaps you could write next articles referring to this
  article. I want to learn more issues about it!

 149. Georges Sadala

  25 lipca 2017 at 19:34

  each time i used to read smaller articles which also clear their motive, and that is
  also happening with this piece of writing which I am
  reading now.

 150. Georges Sadala

  25 lipca 2017 at 20:39

  Excellent post. Keep posting such kind of information on your site.

  Im really impressed by your site.
  Hi there, You’ve performed a great job. I’ll certainly digg it and in my view recommend to my friends.

  I am sure they will be benefited from this website.

 151. Luiz Fernando Monteiro Bittencourt

  26 lipca 2017 at 08:26

  This article is really a good one it helps new
  web viewers, who are wishing for blogging.

 152. Clarissa

  26 lipca 2017 at 08:53

  Wow, amazing weblog format! How long have you been running a blog for?

  you make running a blog glance easy. The overall
  look of your website is fantastic, as neatly as the content material!

 153. funky adventure travels

  26 lipca 2017 at 09:18

  If you want to grow your knowledge just keep visiting
  this web page and be updated with the hottest news posted here.

 154. https://svtvnetwork.com/

  26 lipca 2017 at 12:01

  Hi to every body, it’s my first pay a quick visit of this blog; this blog includes awesome and really fine stuff for visitors.

 155. Melanie

  26 lipca 2017 at 14:45

  Simply want to say your article is as surprising. The clarity in your post is just nice and i can assume you’re an expert on this subject.
  Fine with your permission let me to grab your RSS feed to keep updated with forthcoming post.

  Thanks a million and please carry on the enjoyable work.

 156. Lara

  26 lipca 2017 at 18:29

  Pretty section of content. I simply stumbled upon your blog and in accession capital to
  assert that I acquire in fact loved account your blog posts.
  Any way I will be subscribing to your feeds or even I fulfillment you get entry to persistently quickly.

 157. Felix

  26 lipca 2017 at 20:52

  Because the admin of this site is working, no doubt very shortly it will be well-known, due to its feature contents.

 158. Luiz Gastao Bittencourt da Silva

  27 lipca 2017 at 08:47

  You should take part in a contest for one of the
  greatest sites online. I’m going to highly recommend this blog!

 159. Michale

  27 lipca 2017 at 12:13

  What’s up it’s me, I am also visiting this website daily, this web page is really fastidious and the viewers are in fact sharing pleasant thoughts.

 160. bbs.easougame.com

  27 lipca 2017 at 16:57

  Hmm is anyone else experiencing problems
  with the pictures on this blog loading? I’m trying to
  find out if its a problem on my end or if it’s the blog. Any responses would be greatly appreciated.

 161. Lelio Vieira Carneiro Junior

  28 lipca 2017 at 11:41

  It’s actually a great and helpful piece of info. I’m satisfied that you just shared
  this helpful information with us. Please keep us up to date like this.
  Thank you for sharing.

 162. Lelio Vieira Carneiro Junior

  28 lipca 2017 at 13:57

  Excellent blog here! Also your site loads up fast!
  What host are you using? Can I get your affiliate link to your host?
  I wish my site loaded up as fast as yours lol

 163. Samira

  28 lipca 2017 at 15:06

  I’m impressed, I have to admit. Rarely do I come across a blog that’s both equally educative and amusing, and without a doubt, you have hit
  the nail on the head. The problem is an issue that too few folks are speaking intelligently about.

  I’m very happy that I stumbled across this during my hunt
  for something regarding this.

 164. Alex

  28 lipca 2017 at 15:17

  What’s Going down i am new to this, I stumbled upon this
  I have discovered It positively helpful and it has aided
  me out loads. I hope to contribute & help different customers like its helped me.
  Good job.

 165. two step direct marketing

  29 lipca 2017 at 02:15

  Thanks for every other great article. Where
  else may anyone get that kind of info in such an ideal means of writing?
  I have a presentation next week, and I’m on the search for such
  info.

 166. good email marketing

  29 lipca 2017 at 04:07

  Hi there, I discovered your blog by way of Google at the same time as searching for
  a similar topic, your web site got here up, it seems to be good.

  I have bookmarked it in my google bookmarks.
  Hi there, simply was alert to your weblog through Google, and located
  that it is really informative. I am gonna be careful for brussels.
  I’ll appreciate for those who continue this in future.
  A lot of people might be benefited from your writing.
  Cheers!

 167. seo company

  29 lipca 2017 at 04:55

  I used to be recommended this website by means of my
  cousin. I am not positive whether or not this publish is written via him as nobody else understand
  such targeted about my trouble. You are wonderful!
  Thanks!

 168. email marketing strategy

  29 lipca 2017 at 05:17

  I read this post completely regarding the comparison of newest and preceding technologies,
  it’s amazing article.

 169. Ardis Tinkle

  29 lipca 2017 at 07:18

  Hey! Do you use Twitter? I’d like to follow you if that would be okay. I’m undoubtedly enjoying your blog and look forward to new updates.

 170. Patsy

  29 lipca 2017 at 09:21

  I’m not that much of a internet reader to be honest but your sites
  really nice, keep it up! I’ll go ahead and bookmark your website to come back down the road.
  Cheers

 171. search results

  29 lipca 2017 at 11:24

  An outstanding share! I’ve just forwarded this onto a colleague who has been conducting a little homework on this.

  And he actually ordered me dinner due to the fact that I found it for him…
  lol. So allow me to reword this…. Thanks for the meal!!

  But yeah, thanks for spending time to discuss this subject here on your web site.

 172. online marketing

  29 lipca 2017 at 17:58

  I’m really enjoying the design and layout of your website.
  It’s a very easy on the eyes which makes it much more enjoyable for me to come here and visit more often. Did you hire out a developer
  to create your theme? Excellent work!

 173. masanri.wo.tc

  29 lipca 2017 at 19:12

  I was suggested this web site by my cousin. I
  am not sure whether this post is written by him as no one else know
  such detailed about my trouble. You’re wonderful! Thanks!

 174. indigo airlines

  30 lipca 2017 at 00:54

  Greetings from Florida! I’m bored to tears at work so
  I decided to browse your site on my iphone during lunch break.
  I really like the information you provide here and can’t wait to take a look when I get home.
  I’m amazed at how quick your blog loaded on my mobile ..
  I’m not even using WIFI, just 3G .. Anyways, wonderful blog!

 175. Vickey

  30 lipca 2017 at 12:41

  Great beat ! I would like to apprentice whilst you amend your site, how
  can i subscribe for a blog site? The account aided me a applicable deal.
  I had been a little bit acquainted of this your broadcast offered vivid transparent concept

 176. Marita

  30 lipca 2017 at 14:24

  Very descriptive article, I loved that a lot. Will there be a part 2?

 177. resellkorea.com

  30 lipca 2017 at 16:41

  Hi there, I enjoy reading all of your article post.
  I wanted to write a little comment to support you.

 178. podcast first came

  30 lipca 2017 at 17:48

  Hi, I want to subscribe for this weblog to get latest updates,
  therefore where can i do it please help out.

 179. traveling travel first aid kit

  30 lipca 2017 at 18:12

  Hi there it’s me, I am also visiting this web page daily, this website is actually fastidious and the
  visitors are truly sharing fastidious thoughts.

 180. yellowdevilz.com

  30 lipca 2017 at 18:47

  This piece of writing provides clear idea designed for the new people of blogging,
  that really how to do running a blog.

 181. 196.43.133.60

  30 lipca 2017 at 21:19

  Keep this going please, great job!

 182. india gate buffalo ny

  30 lipca 2017 at 23:43

  Hello, all the time i used to check web site posts here early in the daylight, as i enjoy
  to find out more and more.

 183. silvi.ncity.net

  31 lipca 2017 at 07:29

  It’s in fact very complex in this full of activity life to listen news on TV, therefore I
  just use internet for that purpose, and take the latest information.

 184. india gate buffalo ny

  31 lipca 2017 at 08:53

  I’m not that much of a online reader to be honest but your blogs really nice,
  keep it up! I’ll go ahead and bookmark your website
  to come back later. All the best

 185. ChasBiarge

  31 lipca 2017 at 17:18

  Ciprofloxacin Alternative [url=http://cheapviapill.com]buy viagra[/url] Zithromax Dose For Kids

 186. Jared

  31 lipca 2017 at 18:25

  Asking questions are actually nice thing if you are not understanding
  anything totally, but this post offers nice understanding even.

 187. KelChalkhic

  31 lipca 2017 at 21:59

  Cialis Ohne Rezept Aus Deutschland [url=http://femalecial.com]cialis[/url] Acticin Elimite

 188. thegamespro.com

  1 sierpnia 2017 at 00:27

  Hi, I do believe this is a great blog. I stumbledupon it 😉 I am going to revisit
  yet again since i have book-marked it. Money and freedom is
  the greatest way to change, may you be rich and continue to guide other people.

 189. yogatute.com

  1 sierpnia 2017 at 02:17

  Have you ever thought about including a little bit
  more than just your articles? I mean, what you say
  is valuable and everything. But just imagine if you added some great photos
  or videos to give your posts more, „pop”! Your content
  is excellent but with images and videos, this blog could definitely
  be one of the most beneficial in its niche. Amazing blog!

 190. Dell

  1 sierpnia 2017 at 08:16

  What’s up it’s me, I am also visiting this web page on a regular basis, this web site is actually nice and the viewers are in fact sharing
  pleasant thoughts.

 191. Jennie

  1 sierpnia 2017 at 11:36

  We are a group of volunteers and opening a new scheme in our
  community. Your website provided us with valuable info to work on. You’ve done an impressive job and our entire community will be thankful to you.

 192. Mazie

  1 sierpnia 2017 at 11:43

  I love your blog.. very nice colors & theme.
  Did you design this website yourself or did you hire someone to do it for you?
  Plz respond as I’m looking to design my own blog and would like to know where u got this from.

  cheers

 193. Wendy

  1 sierpnia 2017 at 22:02

  I every time used to study piece of writing in news papers but now as I
  am a user of web therefore from now I am using net for posts, thanks to web.

 194. http://silviaodetemoranimassad.me/

  1 sierpnia 2017 at 23:32

  Thank you for sharing your thoughts. I truly appreciate your efforts and I will be waiting for your
  next post thank you once again.

 195. http://phpexpertsolution.com/

  2 sierpnia 2017 at 07:51

  Hi there! Do you know if they make any plugins to safeguard against hackers?

  I’m kinda paranoid about losing everything I’ve worked hard on. Any recommendations?

 196. regular podcast

  2 sierpnia 2017 at 14:31

  Link exchange is nothing else except it is only placing the other person’s weblog link
  on your page at appropriate place and other person will also do similar in support of you.

 197. Laverne

  2 sierpnia 2017 at 15:46

  Yes! Finally something about messaging service attractive.

 198. Miles

  2 sierpnia 2017 at 17:02

  magnificent post, very informative. I wonder why the other experts of this sector don’t notice this.

  You must continue your writing. I am confident, you’ve a huge readers’ base already!

 199. Barry

  2 sierpnia 2017 at 23:09

  It’s very simple to find out any topic on net as compared to
  textbooks, as I found this paragraph at this web site.

 200. Leta

  3 sierpnia 2017 at 01:10

  What’s up mates, its great paragraph concerning teachingand
  entirely explained, keep it up all the time.

 201. make substitute keys

  3 sierpnia 2017 at 01:48

  each time i used to read smaller articles which as well clear their motive, and that is also happening with this paragraph which I am reading
  at this place.

 202. cpashadrack.co.ke

  3 sierpnia 2017 at 04:19

  I was wondering if you ever thought of changing the
  structure of your website? Its very well written; I love what youve got to say.
  But maybe you could a little more in the way of content so people could connect with it better.
  Youve got an awful lot of text for only having one or 2 pictures.
  Maybe you could space it out better?

 203. Silvia Odete Morani Massad

  3 sierpnia 2017 at 05:46

  I have read so many content regarding the blogger lovers but this post is actually a good article, keep it up.

 204. Mauro Luiz Soares Zamprogno

  3 sierpnia 2017 at 05:54

  I really like what you guys are up too. This sort of clever work and exposure!
  Keep up the excellent works guys I’ve added you guys to my personal blogroll.

 205. This design is spectacular! You certainly know how to keep a reader entertained.
  Between your wit and your videos, I was almost moved to start my
  own blog (well, almost…HaHa!) Great job.
  I really enjoyed what you had to say, and more than that, how you presented it.
  Too cool!

 206. teezy.co.uk

  3 sierpnia 2017 at 08:37

  Why visitors still use to read news papers when in this
  technological globe the whole thing is presented on web?

 207. security management

  3 sierpnia 2017 at 11:29

  Good day! Would you mind if I share your blog with my facebook group?
  There’s a lot of folks that I think would really enjoy
  your content. Please let me know. Many thanks

 208. Nathaniel

  3 sierpnia 2017 at 12:07

  Great beat ! I would like to apprentice at the same time as you amend your web site, how could i
  subscribe for a blog website? The account aided me a applicable deal.
  I had been tiny bit familiar of this your broadcast offered vivid transparent concept

 209. Way cool! Some extremely valid points! I appreciate you penning this post
  and also the rest of the website is really good.

 210. car remotes

  3 sierpnia 2017 at 19:02

  Wow, that’s what I was looking for, what a stuff!
  existing here at this blog, thanks admin of this web site.

 211. Camilla

  3 sierpnia 2017 at 19:09

  Asking questions are truly nice thing if you are not understanding anything entirely, except this paragraph presents
  pleasant understanding even.

 212. 흙사랑.com

  3 sierpnia 2017 at 19:26

  Excellent post. Keep posting such kind of info
  on your site. Im really impressed by your blog.
  Hello there, You have done a fantastic job. I’ll definitely digg it and personally
  suggest to my friends. I am confident they’ll be benefited from this site.

 213. Hung

  3 sierpnia 2017 at 19:49

  First of all I want to say great blog! I had a quick question that I’d like to ask if you don’t mind.
  I was interested to find out how you center yourself and clear your thoughts
  prior to writing. I have had trouble clearing my thoughts in getting my thoughts out.
  I truly do take pleasure in writing however it just seems like the first
  10 to 15 minutes are lost simply just trying to figure out how to begin. Any
  suggestions or tips? Kudos!

 214. negociol.com

  4 sierpnia 2017 at 01:50

  I used to be able to find good information from your articles.

 215. cars moreover

  4 sierpnia 2017 at 05:27

  Thanks for sharing your thoughts on exhaust gases safe. Regards

 216. www.stumbleupon.com

  4 sierpnia 2017 at 08:15

  This is very interesting, You are a very skilled blogger.
  I’ve joined your rss feed and look forward to seeking more of your excellent
  post. Also, I have shared your site in my social networks!

 217. buy car accessories

  4 sierpnia 2017 at 17:35

  What a material of un-ambiguity and preserveness of valuable
  experience about unpredicted emotions.

 218. Jill

  4 sierpnia 2017 at 21:39

  Thanks for sharing your thoughts on pay monthly phones.
  Regards

 219. http://www.z800thailand.com

  4 sierpnia 2017 at 22:00

  Hey there outstanding website! Does running a blog like this require a massive amount
  work? I have virtually no understanding of computer programming however I had been hoping to start my own blog
  in the near future. Anyways, if you have any recommendations or
  techniques for new blog owners please share. I understand this is off subject nevertheless
  I simply needed to ask. Thanks!

 220. rayonline.ru

  4 sierpnia 2017 at 23:54

  Fantastic web site. A lot of helpful information here. I’m sending it to several buddies ans also sharing in delicious.
  And obviously, thank you for your sweat!

 221. Alex

  5 sierpnia 2017 at 15:26

  If you want to grow your know-how just keep visiting this site and be updated with the most recent gossip posted
  here.

 222. http://www.gorehowl.com/

  5 sierpnia 2017 at 20:55

  You really make it appear so easy together with your presentation however I in finding this matter to be really one thing that I
  feel I would by no means understand. It kind of feels too complicated and extremely broad for me.
  I’m having a look forward in your subsequent publish, I will try to
  get the grasp of it!

 223. code scanner--

  5 sierpnia 2017 at 21:25

  Great work! This is the kind of info that are supposed to be shared around the
  internet. Shame on the seek engines for not positioning this post
  higher! Come on over and seek advice from my web site . Thank you =)

 224. key replacement

  6 sierpnia 2017 at 02:00

  Hey! This is my 1st comment here so I just wanted to give a quick shout
  out and say I genuinely enjoy reading through your posts.
  Can you recommend any other blogs/websites/forums that cover the same subjects?
  Thank you!

 225. Dacia

  6 sierpnia 2017 at 03:46

  Hi there, its good paragraph about media print, we all be aware of media is
  a wonderful source of facts.

 226. Vern

  6 sierpnia 2017 at 05:37

  We absolutely love your blog and find most of your post’s to be just what I’m looking for.
  Do you offer guest writers to write content for you?
  I wouldn’t mind creating a post or elaborating on a
  lot of the subjects you write regarding here. Again, awesome blog!

 227. Lelio Vieira Carneiro

  6 sierpnia 2017 at 06:22

  Amazing! This blog looks just like my old one!
  It’s on a completely different subject but it has pretty much the same layout
  and design. Wonderful choice of colors!

 228. Wonderful article! That is the kind of info that are supposed to be
  shared across the internet. Disgrace on Google for not positioning this submit upper!
  Come on over and talk over with my site . Thank you =)

 229. Edythe

  6 sierpnia 2017 at 11:09

  I am truly thankful to the holder of this web site who has shared this great post at at this place.

 230. globallogisticservice.com

  6 sierpnia 2017 at 14:33

  Very great post. I just stumbled upon your blog and wanted to say that
  I have truly enjoyed browsing your weblog
  posts. After all I’ll be subscribing in your rss feed and
  I am hoping you write once more very soon!

 231. smart key

  6 sierpnia 2017 at 14:57

  magnificent post, very informative. I wonder why the other
  experts of this sector don’t realize this.
  You must proceed your writing. I’m confident, you have
  a huge readers’ base already!

 232. pdxfunc.org

  6 sierpnia 2017 at 19:38

  This is a very good tip especially to those fresh to the blogosphere.
  Brief but very precise info… Many thanks for sharing
  this one. A must read article!

 233. Mauro Luiz Soares Zamprogno

  7 sierpnia 2017 at 00:44

  Yesterday, while I was at work, my cousin stole my iphone and tested
  to see if it can survive a 25 foot drop, just so she can be a youtube sensation. My iPad is now destroyed and she has 83 views.
  I know this is entirely off topic but I had to share
  it with someone!

 234. offering niche podcasts

  7 sierpnia 2017 at 03:13

  Thanks in support of sharing such a fastidious idea, piece of writing
  is fastidious, thats why i have read it completely

 235. attractive apple

  7 sierpnia 2017 at 17:45

  Do you have a spam issue on this website; I also am a blogger, and I was wondering your situation; we have created some nice methods and we are looking
  to exchange strategies with others, please shoot me an e-mail
  if interested.

 236. Laurel

  7 sierpnia 2017 at 19:41

  Hi this is somewhat of off topic but I was wanting
  to know if blogs use WYSIWYG editors or if you have to manually code with HTML.
  I’m starting a blog soon but have no coding expertise so
  I wanted to get guidance from someone with experience.
  Any help would be greatly appreciated!

 237. Lelio Vieira Carneiro

  8 sierpnia 2017 at 02:52

  Right away I am going to do my breakfast, afterward having my breakfast
  coming yet again to read more news.

 238. Augusto de Arruda Botelho

  8 sierpnia 2017 at 06:36

  This is the right site for anyone who really wants to find out about this topic.
  You realize a whole lot its almost hard to argue with
  you (not that I personally will need to…HaHa).
  You certainly put a fresh spin on a topic that has been discussed for ages.
  Wonderful stuff, just wonderful!

 239. nhan.edu.vn

  8 sierpnia 2017 at 06:37

  An impressive share! I have just forwarded this onto a coworker
  who has been conducting a little homework on this. And
  he in fact ordered me breakfast simply because I found it for him…
  lol. So allow me to reword this…. Thanks for the meal!!
  But yeah, thanks for spending some time to talk
  about this subject here on your website.

 240. I like the helpful info you provide in your articles.

  I’ll bookmark your weblog and check again here frequently.
  I am quite sure I will learn a lot of new stuff right here!

  Good luck for the next!

 241. Lelio Vieira Carneiro Junior

  8 sierpnia 2017 at 08:00

  Heya i’m for the first time here. I came across this board and I find It truly useful & it helped
  me out a lot. I hope to give something back and help others like
  you helped me.

 242. Zora

  8 sierpnia 2017 at 12:30

  It is appropriate time to make a few plans for the long
  run and it is time to be happy. I have read this post and
  if I may just I wish to suggest you some attention-grabbing
  issues or tips. Maybe you could write next articles relating to this article.
  I wish to read more things about it!

 243. www.seoportal.ro

  8 sierpnia 2017 at 14:10

  I appreciate, cause I discovered exactly what I used to be
  taking a look for. You have ended my 4 day long hunt! God Bless you man.
  Have a nice day. Bye

 244. After I originally commented I appear to have clicked on the -Notify me when new comments are added- checkbox and
  from now on each time a comment is added I receive four emails with
  the exact same comment. Perhaps there is a way you can remove me from that service?

  Appreciate it!

 245. Thanks for some other informative web site. Where else may just I
  am getting that kind of info written in such an ideal manner?

  I’ve a project that I am just now running on, and I’ve been on the glance out for such information.

 246. travel around

  8 sierpnia 2017 at 23:03

  I am truly grateful to the holder of this web page who
  has shared this wonderful piece of writing at at this place.

 247. having holiday travel

  9 sierpnia 2017 at 04:23

  I don’t even know the way I finished up here, however I thought this post
  used to be great. I don’t understand who you’re however certainly you’re going to a
  well-known blogger in case you are not already.
  Cheers!

 248. Lelio Vieira Carneiro

  9 sierpnia 2017 at 04:53

  I am no longer positive the place you’re getting your info, however good topic.

  I must spend a while finding out much more or working out more.
  Thank you for fantastic info I was looking for this information for my mission.

 249. Alisia

  9 sierpnia 2017 at 15:21

  Way cool! Some very valid points! I appreciate you writing this post and also
  the rest of the website is very good.

 250. Gladis

  9 sierpnia 2017 at 18:43

  Hello, its good post regarding media print, we all be aware of media is a wonderful
  source of facts.

 251. well-known dating

  9 sierpnia 2017 at 21:41

  Ahaa, its good dialogue on the topic of this article here at this blog, I have read all that, so at
  this time me also commenting here.

 252. route travel

  9 sierpnia 2017 at 22:16

  Your method of describing all in this article is
  genuinely good, all can without difficulty
  know it, Thanks a lot.

 253. Edmund

  10 sierpnia 2017 at 11:25

  Heya! I know this is sort of off-topic however I needed
  to ask. Does managing a well-established blog like yours take
  a lot of work? I’m brand new to operating a blog however I do write in my journal
  everyday. I’d like to start a blog so I will be able to share my own experience and thoughts online.
  Please let me know if you have any kind of ideas or tips for brand new aspiring bloggers.
  Thankyou!

 254. https://to.ly/1bIgq

  10 sierpnia 2017 at 16:08

  Hi all, here every person is sharing these knowledge, so it’s
  good to read this web site, and I used to pay a visit this web site
  daily.

 255. chilp.it

  10 sierpnia 2017 at 19:14

  Thank you for the good writeup. It in fact
  was a amusement account it. Look advanced to far added agreeable from you!
  By the way, how can we communicate?

 256. traveling jobs

  11 sierpnia 2017 at 09:00

  I’ll right away clutch your rss as I can’t in finding your e-mail subscription link or newsletter service.

  Do you have any? Please permit me understand in order that I may
  subscribe. Thanks.

 257. toned butt

  11 sierpnia 2017 at 13:13

  An interesting discussion is definitely worth comment.
  I think that you ought to write more about this
  subject, it might not be a taboo subject but generally folks don’t
  discuss these topics. To the next! Best wishes!!

 258. travel guides

  11 sierpnia 2017 at 14:23

  This information is priceless. When can I find out more?

 259. wiki.aurean.com

  12 sierpnia 2017 at 04:32

  Thank you for the good writeup. It in reality was once a amusement account it.
  Look complex to more added agreeable from you! However, how
  could we keep in touch?

 260. Alejandro

  12 sierpnia 2017 at 07:37

  It’s awesome to pay a visit this web page and reading the views of all colleagues regarding
  this paragraph, while I am also keen of getting
  familiarity.

 261. www.bayareacbs.com

  12 sierpnia 2017 at 07:40

  My brother recommended I might like this blog. He was entirely right.
  This post truly made my day. You cann’t imagine just how much
  time I had spent for this information! Thanks!

 262. decisions regarding real

  12 sierpnia 2017 at 19:12

  First off I want to say terrific blog! I had a quick question which I’d like to ask
  if you don’t mind. I was interested to know how you center yourself and clear your mind
  before writing. I have had a tough time clearing
  my thoughts in getting my ideas out there. I do take pleasure in writing
  however it just seems like the first 10 to
  15 minutes are usually lost just trying to
  figure out how to begin. Any recommendations or tips?

  Appreciate it!

 263. route travel

  12 sierpnia 2017 at 23:26

  What i do not understood is in fact how you are not really much more smartly-liked than you might be
  right now. You’re very intelligent. You know thus significantly with regards to this topic, produced
  me for my part consider it from so many varied angles.

  Its like women and men are not fascinated except it is one thing to accomplish with Girl gaga!
  Your own stuffs great. At all times handle it up!

 264. to.ly

  13 sierpnia 2017 at 06:56

  Hi, its pleasant piece of writing regarding media print, we all be
  aware of media is a wonderful source of facts.

 265. http://www.lmn3p.com/

  13 sierpnia 2017 at 07:17

  Fantastic site. A lot of useful info here. I’m sending it to several
  pals ans also sharing in delicious. And certainly, thanks for your effort!

 266. Jeannette

  13 sierpnia 2017 at 14:15

  I got this website from my friend who informed me on the topic of this web page and at the moment
  this time I am visiting this web site and reading very informative content at
  this time.

 267. Latashia

  13 sierpnia 2017 at 15:34

  You’ve made some decent points there. I checked on the web to
  learn more about the issue and found most individuals will go along with your views on this website.

 268. backup keys

  13 sierpnia 2017 at 16:31

  Hi, all the time i used to check website posts here early in the break of day,
  for the reason that i love to find out more and more.

 269. cheap stocks

  14 sierpnia 2017 at 08:12

  If you want to get a good deal from this article then you have to apply these strategies to your won webpage.

 270. web dating

  14 sierpnia 2017 at 10:05

  I think this is among the most important information for me.
  And i’m glad reading your article. But wanna remark on few general things, The web site style is perfect,
  the articles is really nice : D. Good job, cheers

 271. Senaida

  14 sierpnia 2017 at 20:00

  Very nice post. I just stumbled upon your blog and wished to say that I have really enjoyed
  surfing around your blog posts. In any case
  I will be subscribing to your feed and I hope you write again soon!

 272. Aurelia

  14 sierpnia 2017 at 23:03

  I’m gone to inform my little brother, that he should also go to see this weblog on regular basis to obtain updated from hottest information.

 273. www.trademarkia.com

  15 sierpnia 2017 at 02:11

  Your method of telling all in this article
  is really fastidious, every one be capable of effortlessly
  understand it, Thanks a lot.

 274. car hydrogen generator

  15 sierpnia 2017 at 02:48

  Your style is very unique in comparison to other folks I have read stuff from.

  Thanks for posting when you’ve got the opportunity, Guess I will just bookmark this site.

 275. exhaust gases safe

  15 sierpnia 2017 at 06:59

  We’re a group of volunteers and opening a new scheme in our
  community. Your site offered us with valuable info to work on. You’ve
  done an impressive job and our whole community
  will be thankful to you.

 276. Umanizzare presídios

  15 sierpnia 2017 at 08:36

  Thanks for sharing your thoughts on dating web
  site. Regards

 277. https://www.youtube.com/

  15 sierpnia 2017 at 09:14

  Admiring the time and effort you put into your blog and detailed
  information you provide. It’s awesome to come across a blog every
  once in a while that isn’t the same unwanted
  rehashed information. Fantastic read! I’ve bookmarked your site and I’m
  adding your RSS feeds to my Google account.

 278. diagnostics automobile

  15 sierpnia 2017 at 10:51

  I was recommended this website by my cousin. I am not sure
  whether this post is written by him as nobody else know such detailed about
  my problem. You are wonderful! Thanks!

 279. Ruth

  15 sierpnia 2017 at 14:30

  This is a topic that is near to my heart… Cheers!
  Where are your contact details though?

 280. theunitypoint.org

  15 sierpnia 2017 at 14:52

  Hello, everything is going sound here and ofcourse every one is
  sharing information, that’s in fact excellent, keep up writing.

 281. Silvia Odete Morani Massad

  15 sierpnia 2017 at 17:51

  Thanks a lot for sharing this with all of us you really know what you are speaking about!
  Bookmarked. Please also discuss with my site =). We could have a link exchange agreement among us

 282. James Frazer Mann

  16 sierpnia 2017 at 01:58

  Hi there! I know this is kinda off topic nevertheless I’d figured I’d ask.
  Would you be interested in trading links or maybe guest writing a
  blog post or vice-versa? My site discusses a
  lot of the same subjects as yours and I think we could greatly benefit from each other.
  If you are interested feel free to send me an email.
  I look forward to hearing from you! Terrific blog by
  the way!

 283. key replacement

  17 sierpnia 2017 at 06:10

  you’re really a just right webmaster. The site loading speed is incredible.
  It kind of feels that you’re doing any unique trick. Moreover, The contents are masterwork.
  you’ve done a fantastic task on this subject!

 284. computer keyboard holder

  17 sierpnia 2017 at 08:10

  I’ve been browsing on-line greater than three hours nowadays, yet
  I by no means discovered any interesting article like yours.
  It is beautiful price sufficient for me. In my view, if all web owners and bloggers made good content
  as you probably did, the internet shall be a lot more helpful than ever before.

 285. run car water

  17 sierpnia 2017 at 08:35

  Every weekend i used to visit this web site, for the reason that i wish for enjoyment, for the reason that this this web
  site conations really good funny material too.

 286. car key systems

  17 sierpnia 2017 at 15:05

  What i don’t understood is in truth how you’re not really a lot more
  smartly-favored than you may be now. You are very intelligent.

  You understand thus considerably on the subject of this
  subject, produced me for my part imagine it from a lot of varied angles.

  Its like women and men aren’t involved except it’s one thing
  to do with Woman gaga! Your own stuffs nice. All the time
  handle it up!

 287. real estate license

  17 sierpnia 2017 at 21:39

  Attractive section of content. I just stumbled upon your web site and in accession capital to say that
  I get in fact enjoyed account your weblog posts.
  Anyway I will be subscribing for your augment or even I fulfillment you access persistently fast.

 288. car hydrogen

  18 sierpnia 2017 at 03:49

  I every time emailed this blog post page to all my associates,
  as if like to read it after that my links will too.

 289. computer protection professionals

  18 sierpnia 2017 at 09:33

  Hello, this weekend is fastidious for me, since this point in time i
  am reading this wonderful educational post here at my house.

 290. specific niche podcast

  18 sierpnia 2017 at 11:38

  Howdy are using WordPress for your blog platform? I’m new to the blog world but I’m trying to get started and create
  my own. Do you require any html coding knowledge to make your own blog?
  Any help would be really appreciated!

 291. vehicle diagnostics

  18 sierpnia 2017 at 13:19

  Hi there to every one, the contents present at this web site are really awesome for people experience, well, keep
  up the nice work fellows.

 292. James Frazer Mann

  18 sierpnia 2017 at 16:11

  This design is spectacular! You obviously
  know how to keep a reader amused. Between your wit and your videos, I was almost moved to start my own blog (well, almost…HaHa!) Excellent
  job. I really enjoyed what you had to say, and more than that, how you
  presented it. Too cool!

 293. computer diagnostics

  18 sierpnia 2017 at 16:14

  My brother recommended I might like this website.

  He was totally right. This post truly made my day.
  You cann’t imagine just how much time I had spent
  for this info! Thanks!

 294. code scanner

  18 sierpnia 2017 at 21:46

  What’s Going down i am new to this, I stumbled upon this I have discovered It absolutely helpful
  and it has helped me out loads. I hope to contribute & help different customers like its aided me.

  Great job.

 295. yeswedding.uol.com.br

  18 sierpnia 2017 at 22:25

  You’re so awesome! I don’t believe I’ve read a single
  thing like this before. So good to find someone with
  some genuine thoughts on this topic. Really..
  thanks for starting this up. This web site is
  one thing that’s needed on the web, someone with some originality!

 296. range cars

  19 sierpnia 2017 at 08:33

  Hello, I enjoy reading all of your article. I wanted to write
  a little comment to support you.

 297. pengen cepat hamil setelah haid

  19 sierpnia 2017 at 10:52

  Good day! I could have sworn I’ve been to this site before but after reading
  through some of the post I realized it’s new to me.

  Nonetheless, I’m definitely glad I found it and I’ll be bookmarking
  and checking back frequently!

 298. makanan sehat untuk bayi 8 bulan

  20 sierpnia 2017 at 01:29

  I like the helpful info you provide in your articles.
  I will bookmark your weblog and check again here regularly.
  I’m quite certain I’ll learn plenty of new stuff right here!
  Good luck for the next!

 299. makanan pendamping bayi 6 bulan

  20 sierpnia 2017 at 07:08

  May I simply say what a relief to find someone who actually knows what they’re talking about on the internet.

  You definitely realize how to bring an issue to light and make it important.

  More people must check this out and understand this side of the story.
  I was surprised that you’re not more popular because you
  most certainly possess the gift.

 300. security products

  20 sierpnia 2017 at 14:05

  you are actually a excellent webmaster. The web site loading speed is amazing.
  It sort of feels that you’re doing any distinctive trick.
  Also, The contents are masterpiece. you have performed a fantastic job in this topic!

 301. home security

  20 sierpnia 2017 at 23:05

  This is the perfect website for anyone who wants to find out
  about this topic. You understand so much its almost tough to argue with you (not that I personally
  will need to…HaHa). You definitely put a
  fresh spin on a topic which has been written about for ages.

  Wonderful stuff, just wonderful!

 302. https://commons.wikimedia.org

  21 sierpnia 2017 at 01:02

  Hi there! Would you mind if I share your blog
  with my myspace group? There’s a lot of people that I think would really enjoy your
  content. Please let me know. Thanks

 303. bayi 13 bulan susah makan

  21 sierpnia 2017 at 18:07

  I just like the helpful info you supply to your articles.
  I will bookmark your blog and test once more here frequently.

  I am quite certain I will learn many new stuff proper here!
  Good luck for the following!

 304. http://pceet075.cern.ch/

  22 sierpnia 2017 at 04:02

  Hello just wanted to give you a brief heads up and let you know
  a few of the images aren’t loading properly. I’m not sure why but
  I think its a linking issue. I’ve tried it in two different web browsers and
  both show the same results.

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra