Z kraju

Ustawa ministra Glińskiego zniszczy drobnych wydawców i księgarzy

Publikujemy list otwarty, jaki do Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. Piotra Glińskiego wystosował właściciel Wydawnictwa Prohibita oraz księgarni internetowej Multibook.pl, którego wydawnictwu zagrażają proponowane przez MKiDN rozwiązania, polegające na wprowadzeniu stałych cen książek.

Warszawa, 15 marca 2017 roku

List otwarty do Wicepremiera, Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Profesora Piotra Glińskiego

Jako niezależny, tzw. mały wydawca (ale wydający książki wyłącznie za własne środki, a nie np. za uzyskane z dotacji przyznawanych przez MKiDN), właściciel Wydawnictwa Prohibita i księgarni zarówno internetowej Multibook.pl, jak i stacjonarnej na warszawskim Żoliborzu przy ul. Dymińskiej 4, jestem stanowczo PRZECIWNY pomysłowi, jakim jest projekt ustawy o tzw. stałej cenie książek.

Moja księgarnia tak stacjonarna, notabene bez żadnych przywilejów lokalowych ze strony podmiotu wynajmującego, jak i internetowa radzi sobie bez ustawy i bez żadnych stałych cen. Ustawa jest napisana i lobbowana przez dużych dla dużych i stojący za nią wycierają sobie wyłącznie przysłowiową gębę rzekomą troską o małe i niezależne księgarnie.

Jeśli chodzi o meritum sprawy to warto zauważyć, że w największej sieci sprzedaży stacjonarnej w Polsce, czyli w empikach cena i tak jest zawsze okładkowa. W matrasie, który nie płaci takim wydawcom jak ja od niemal roku, również. W czym więc tkwi problem z ceną? W tym, że te dwa molochy plus kilka innych firm zaczęło tracić swoją pozycję na rynku księgarskim. Nie radzą sobie w konkurencji z działającymi szybciej, lepiej i taniej firmami, więc idą do Ministra i mówią: „trzeba ratować książki, bo książka to dobro kultury”, „książka nie może być sprzedawana w internetach”, czy „bylegdzie”, i trzeba zakazać sprzedawania taniej. O to chodzi, Panie Ministrze w tej ustawie! Wykosić małych, którzy zaczęli nie być wcale tacy mali. Którzy zaczynali często jak ja, niemal od zera, od prowadzenia firmy w garażu i w piwnicy. To im, największym sieciom spada sprzedaż, a dzięki takim firmom jak moja, czytelnictwo jeszcze w jakikolwiek sposób funkcjonuje.

Co do samych rabatów w dniu premiery książek: dlaczego książki są sprzedawane z rabatem 30% na pniu? Przecież żadna księgarnia nie sprzedaje towaru ze stratą – to chyba oczywiste? Otóż rabaty takie są dlatego, że wydawcy sprzedają książki z dużo większym rabatem. A dlaczego sprzedają? Bo takie wielkie rabaty wymusił nie kto inny, jak właśnie te wielkie sieci, które dziś lobbują za tą ustawą. Wstawić do Matrasu książki – rabat minimum 50%! I jeszcze wydawca musi samemu wstawić swój tytuł na ich stronę internetową! Książka ma być widoczna? Jeszcze większe rabaty, sięgające nawet 70%. To właśnie te sieci zepsuły rynek, ale lobbyści nie wspominają nic o tym w ustawie, nic nie wspominają o tym, aby ustalić w niej np. maksymalne rabaty dla sieci, hurtowni czy księgarń, żeby w ten sposób ratować honoraria autorskie i dochody wydawców, którzy wydając książkę ryzykują najwięcej. To już im nie pasuje, bo uderzałoby bezpośrednio w ich interesy. A rachunek jest prosty: wydawca sprzedaje książkę z 50% rabatem zarówno wielkiej sieci, jak i nawet mniejszej księgarni internetowej. Ale sieć płaci po 7-8 miesiącach, jak dobrze pójdzie i w ogóle zapłaci, a mały podmiot płaci regularnie. A czy sprzeda książkę z marżą 25 czy 35% to już wydawcy nie interesuje. Wystarczy więc dosłownie chwila, aby zrozumieć, jaki jest podstęp i co tak naprawdę kryje się za tzw. stałą ceną książki. Podawanie przez lobbystów projektu pozytywnych przykładów państw, w których podobne regulacje istnieją nie mają absolutnie żadnego porównania z Polską, gdzie statystyczny Polak nie czyta rocznie nawet nie jednej, ale choćby połowy książki.

Wreszcie ostatni argument zwolenników ustawy, że dzięki temu księgarnie nie znikną z małych miast. Ale właśnie sprzedaż internetowa książek spowodowała swego rodzaju wyrównanie szans czytelniczych między mieszkańcami dużych miast z wielkimi sieciami księgarskimi, a małymi miasteczkami i wsiami. Dzięki temu, że czytelnicy kupują taniej w internecie dopłacając koszt wysyłki tak naprawdę każdą książkę mają na wyciągnięcie dłoni. Nie muszą jechać kilkadziesiąt kilometrów do najbliższego empiku, żeby ją kupić. Sprzedaż internetowa trafia zatem do tych zakątków kraju do których nigdy nie trafi żadna stacjonarna księgarnia. Tak już jest, w takim kierunku zmienia się świat i zaklinanie tej rzeczywistości przez ustawę jest działaniem antyczytelniczym.

Żadna z dominujących firm na rynku nie myśli o książkach, nikt z nich nie myśli o czytelnictwie, ani o czytelnikach, tylko myśli wyłącznie o własnym interesie, co jest skądinąd zrozumiałe, ale jeśli po coś w ogóle powinno istnieć ministerstwo to właśnie po to, aby szanse konkurencji mieli wszyscy, a nie tylko wybrane podmioty. W interesie największych graczy rynku ustawa jest korzystna, więc za nią lobbują – mijając się niestety z prawdą – pisząc, że ustawa jest ratunkiem dla niezależnych księgarń. MKiDN, które z definicji powinno troszczyć się o tych ostatnich, czyli czytelników, powinno zależeć, żeby ludzie w ogóle chcieli czytać książki. A ludzie jeszcze cokolwiek czytają, bo mogą kupić je taniej niż w wielkich sieciach. Przyzwyczaili się do promocji, a żadna ustawa nie zmieni ludzkich nawyków. Może co najwyżej ich zniechęcić do kupowania książek. Czy o to chodzi? Czytelnicy mają w dzisiejszym świecie tyle alternatywnych form spędzania wolnego czasu, że szybko mogą zapomnieć o książkach.

Ekonomia jest nauką b. prostą i wystarczy poczytać Frédérica Bastiata „Co widać i czego nie widać”, żeby zrozumieć jej podstawy. Jeśli wprowadzenie stałej ceny byłoby korzystne dla książek, należałoby ją wprowadzić w innych obszarach. Z punktu widzenia ekonomicznego książka – wbrew temu co twierdzą lobbyści stojący za ustawą – jest bowiem takim samym dobrem jak telewizor, torebka czy bombonierka. Stała cena telewizorów to absurd, prawda? Stała cena bombonierek to niedorzeczność? No właśnie. Niech zatem Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego nie idzie tą drogą w przypadku książek, co zresztą będzie niczym innym jak powrotem do systemu gospodarczego, z którego z takim trudem wyzwoliliśmy się w 1989 roku.

Premierowi, Ministrowi, Profesorowi Piotrowi Glińskiemu proponuję więc jak najszybciej lobbystów, zwanych dla zmylenia opinii publicznej obrońcami niezależnych księgarń, wyprosić z ministerstwa i zaproponować im uczciwą rywalizację, a nie podstępny zamach na niezależne księgarnie i niezależnych wydawców.

Jeśli minister Gliński chciałby naprawdę pomóc w ratowaniu czytelnictwa w Polsce proponuję zacząć od zdecydowanie mniej kontrowersyjnych i dużo prostszych posunięć:

1. Likwidacji VAT-u na książki (proszę nie mówić, że Unia Europejska nie pozwala, bo póki co Zjednoczone Królestwo jest jeszcze w Unii, podobnie jak i Republika Irlandii i VAT na książki wynosi tam 0%, czyli jednak można mieć zerową stawkę). Dochody budżetu państwa z tytułu VAT-u na książki są chyba mniejsze niż dotacje przyznawane przez Ministra na książki, po które najczęściej i tak nikt nie chce sięgać, skoro duża ich część szybciej niż 12 miesięcy od momentu wydania ląduje w tzw. składach tanich książek.

2. Zlikwidować VAT na ebooki lub przynajmniej obniżyć go do wysokości papierowych książek. Podobno wicepremier Morawiecki chce budować Polskę w oparciu o nowe technologie, więc…

Z wyrazami należytego szacunku,

Paweł Toboła-Pertkiewicz

Właściciel wydawnictwa Prohibita (www.prohibita.pl)

Właściciel niezależnej księgarni (www.multibook.pl)

Fot. Multibook

Jeżeli podobają Ci się materiały publicystów portalu Prawy.pl wesprzyj budowę Europejskiego Centrum Pomocy Rodzinie im. św. Jana Pawła II poprzez dokonanie wpłaty na konto Fundacji SOS Obrony Poczętego Życia: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001. Pomóż leczyć ciężko chore dzieci.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

258 komentarzy

258 Komentarzy

 1. crova

  15 marca 2017 at 14:12

  9/10 Panie Pawle. Byłoby 10/10, ale forma listu lekko kuleje.

 2. stan

  15 marca 2017 at 16:53

  Oczywiście, że chodzi o wykończenie niezależnych przedsiebiorców, w tym przypadku – księgarzy. Przy czym, nie mówi się o cenzurze, bo przecież to się tak źle kojarzy. Poza tym, Profesor tego nie wymyślił, i nie on może to zmienić. Rządzenie państwem jest zyt poważną rzeczą, żeby powierzać je przypadkowym osobom (posłom, ministrom itd).

 3. tuszyn

  15 marca 2017 at 20:15

  Bo też drobni księgarze i wydawcy są niepoprawni. Zamiast wydawać dzieła Michnika, Stasiuka, Tokarczuk, Tymy, Blumsztajna, Hartmana, Grossa…… wydają Ewę Kurek, Stanisława Michalkiewicza, J.R. Nowaka….. a nawet Albina Siwaka czy Tatianę Graczową. Więc ich Gliński, zgodnie z dyrektywami, załatwi

 4. Danka

  15 marca 2017 at 21:46

  PIS przylozyl sie do zamkniecia/zawieszenia naprawde wolnefo i patriotycznegotygodnika, ktory dzialal od 20 lat za swoje.Sila byla Prawda o Polsce i III RP.EMPIK jest w rekach akrajnego lewactwa z okolic cErskich@Co.Tygodnikmial potworne problemy z dystrybucja, ktora tez zostala przechwycona przez towarzyszy z komisji, ktora likwidowala „RSW-Prasa-Ksiazka-Ruch”/ ostatnim prezesem byl Jery Urban rzecznik WRON, a szefem tej slawetnej Komisji Likwidacyjnej, zdaje sie, ze Tusk.Business must go on….Odrzucili pomysly i nalegania pracownikow pism i wydawnictwa, zeby przeksztalcic je w spolki pracownicze.Wyprzedawali wszystko niemal za grosze Niemcom, a jakze.
  strona Naszej Polaki istnieje i mozna komentowac pod tekstami.www.naszapolska.pl

  • stan

   15 marca 2017 at 22:03

   Danka, przyłóż się do pisowni, tak troszkę.

 5. Danka

  15 marca 2017 at 21:50

  Poprawka: tygodnik!” Nasza Polska” http://www.naszapolska.pl

 6. klioes vel pislamista

  15 marca 2017 at 22:08

  I tak powoli poznajemy prawdziwe oblicze PiS-u.

 7. sell cs go skins for cash

  16 marca 2017 at 11:58

  I was able to find good advice from your blog articles.

 8. csgo skins for cash instantly

  18 marca 2017 at 04:40

  This piece of writing will assist the internet visitors for
  building up new webpage or even a blog from start to end.

 9. Josette

  21 marca 2017 at 00:26

  Its like you read my mind! You seem to know a lot about this, like you wrote the book in it or something.
  I think that you can do with some pics to drive the message
  home a little bit, but other than that, this
  is magnificent blog. An excellent read. I will definitely be back.

 10. business problems

  21 marca 2017 at 03:48

  Keep this going please, great job!

 11. Maurine

  21 marca 2017 at 15:33

  You can certainly see your expertise in the article you write.
  The world hopes for more passionate writers such as you who are not afraid
  to mention how they believe. All the time follow your heart.

 12. advisors available

  22 marca 2017 at 12:45

  I don’t even know how I ended up here, however I thought this publish was great.
  I do not know who you are however certainly you are going to a well-known blogger in the event you aren’t already.
  Cheers!

 13. Georgia

  22 marca 2017 at 15:31

  Keep on writing, great job!

 14. nba mobile coins reddit

  23 marca 2017 at 05:30

  I have read so many articles or reviews regarding the blogger lovers however this paragraph is truly a good
  piece of writing, keep it up.

 15. forex advantages

  23 marca 2017 at 08:30

  This is a topic which is near to my heart… Cheers!
  Where are your contact details though?

 16. Isis

  23 marca 2017 at 10:02

  Heya this is somewhat of off topic but I was wanting to know if blogs use WYSIWYG editors or
  if you have to manually code with HTML. I’m starting a blog soon but have no coding experience so I
  wanted to get advice from someone with experience. Any help would be greatly appreciated!

 17. Joesph

  26 marca 2017 at 21:38

  Its like you read my mind! You appear to know so much about this, like you wrote the book in it or something.
  I think that you could do with a few pics to drive the message home a
  little bit, but other than that, this is
  fantastic blog. A great read. I will definitely be back.

 18. Shelia

  7 kwietnia 2017 at 12:25

  Why people still use to read news papers when in this technological world all is presented on net?

 19. Lien

  9 kwietnia 2017 at 18:39

  Do you have any video of that? I’d like to find out some
  additional information.

 20. ekhabar.asia

  12 kwietnia 2017 at 20:46

  I don’t even know the way I ended up right here, however I thought this put up used to be great.
  I don’t recognise who you are however definitely you are going to a
  famous blogger for those who are not already. Cheers!

 21. Egli Diana Pinto

  14 kwietnia 2017 at 00:11

  At this time I am going away to do my breakfast, afterward having my
  breakfast coming yet again to read more news.

 22. Rebecca

  16 kwietnia 2017 at 06:44

  Wonderful, what a blog it is! This weblog presents valuable data to us, keep it up.

 23. yadavavolunteerassociation.in

  20 kwietnia 2017 at 11:24

  Right away I am ready to do my breakfast, when having my breakfast
  coming over again to read more news.

 24. ccmcf.org

  20 kwietnia 2017 at 14:37

  Hmm is anyone else having problems with the pictures on this
  blog loading? I’m trying to determine if its a problem on my end
  or if it’s the blog. Any responses would be greatly
  appreciated.

 25. Glen

  30 kwietnia 2017 at 23:28

  Very nice article, just what I wanted to find.

 26. Quinn

  8 maja 2017 at 04:16

  Currently it sounds like Movable Type is the top blogging platform available right
  now. (from what I’ve read) Is that what you’re using on your blog?

 27. fotografia.folha.uol.com.br

  9 maja 2017 at 01:25

  I couldn’t resist commenting. Well written!

 28. nanoshells.bsu.by

  9 maja 2017 at 03:48

  Hey! Do you know if they make any plugins to safeguard
  against hackers? I’m kinda paranoid about losing everything I’ve worked hard on. Any suggestions?

 29. Lila

  11 maja 2017 at 08:46

  I delight in, cause I found just what I was taking a look for.
  You have ended my 4 day long hunt! God Bless you man. Have a nice day.
  Bye

 30. https://pt.wikipedia.org/

  12 maja 2017 at 14:12

  Right away I am ready to do my breakfast, after having my breakfast
  coming yet again to read additional news.

 31. Grace

  17 maja 2017 at 20:53

  whoah this weblog is excellent i like reading your articles.
  Stay up the great work! You recognize, lots of individuals are hunting around for this info, you could help them greatly.

 32. svtvnetwork.com

  21 maja 2017 at 11:03

  It’s going to be end of mine day, but before ending I am reading this wonderful paragraph to improve my knowledge.

 33. court determines

  21 maja 2017 at 12:26

  wonderful publish, very informative. I wonder why the other specialists of this sector do not
  notice this. You must proceed your writing. I am confident, you’ve
  a huge readers’ base already!

 34. Catharine

  21 maja 2017 at 13:14

  Hi, I read your blogs regularly. Your writing style is witty, keep up the good work!

 35. work on cruise shi

  22 maja 2017 at 04:58

  Great article.

 36. bbs.izhancms.com

  26 maja 2017 at 03:48

  Wow, this paragraph is fastidious, my sister is analyzing such things, so I am going to convey her.

 37. Ali

  26 maja 2017 at 09:01

  Hi! This is kind of off topic but I need some advice from an established blog.
  Is it difficult to set up your own blog? I’m not very techincal but I can figure
  things out pretty quick. I’m thinking about creating my own but I’m
  not sure where to begin. Do you have any points or suggestions?
  Appreciate it

 38. Lucienne

  31 maja 2017 at 20:35

  Wow, this article is nice, my sister is analyzing such things, thus I am going to tell her.

 39. make running enjoyable wear socks

  2 czerwca 2017 at 11:56

  Hmm is anyone else experiencing problems with the pictures on this
  blog loading? I’m trying to find out if its a problem on my end or if it’s the blog.
  Any feed-back would be greatly appreciated.

 40. mens suits

  3 czerwca 2017 at 23:44

  With havin so much written content do you ever run into any problems of plagorism or copyright infringement?

  My blog has a lot of unique content I’ve either written myself or
  outsourced but it seems a lot of it is popping it up all over the web without my permission. Do
  you know any solutions to help prevent content from being ripped off?
  I’d truly appreciate it.

 41. Clarissa

  7 czerwca 2017 at 04:53

  My relatives always say that I am killing my time here at
  web, however I know I am getting know-how everyday by reading thes fastidious content.

 42. veja como

  10 czerwca 2017 at 07:25

  I want to see your book when it comes out.

 43. ring extensions

  15 czerwca 2017 at 22:57

  I was able to find good information from your articles.

 44. Stephane Erck

  16 czerwca 2017 at 22:42

  Dein Beitrag gefällt mir sehr gut! Weiter so 🙂

 45. Desmond Crutchfield

  17 czerwca 2017 at 14:45

  Spitzen Beitrag, gefällt mir echt gut.!

 46. hair care

  21 czerwca 2017 at 02:26

  Sweet blog! I found it while surfing around on Yahoo News.
  Do you have any tips on how to get listed in Yahoo News?

  I’ve been trying for a while but I never seem to get there!

  Appreciate it

 47. Keenan

  23 czerwca 2017 at 04:47

  I savor, result in I found exactly what I used to be looking for.
  You’ve ended my 4 day long hunt! God Bless you man. Have a
  great day. Bye

 48. budgeting money

  24 czerwca 2017 at 20:45

  Very good article. I will be facing some of these issues as well..

 49. Pier 70 Partners

  25 czerwca 2017 at 04:32

  I do believe your audience could very well want a good deal more stories like this carry on the excellent hard work.

 50. car computer exchange

  26 czerwca 2017 at 04:55

  An intriguing discussion is definitely worth comment.
  I do believe that you ought to publish more on this subject matter, it might not be a taboo subject but generally people do not talk about these subjects.

  To the next! All the best!!

 51. hair dye

  26 czerwca 2017 at 21:28

  What’s up, after reading this remarkable paragraph i am too cheerful to share my
  familiarity here with colleagues.

 52. car computer exchange

  27 czerwca 2017 at 18:41

  Awesome article.

 53. James Frazer-Mann

  7 lipca 2017 at 21:20

  Paragraph writing is also a excitement, if you know then you can write otherwise it is complicated to write.

 54. Male Escort Hong Kong

  9 lipca 2017 at 20:35

  The sketch is tasteful, your authored material stylish.

 55. Mario

  17 lipca 2017 at 08:14

  magnificent put up, very informative. I ponder why the other experts of this sector do not realize
  this. You must continue your writing. I’m confident, you’ve a
  great readers’ base already!

 56. godinbible.com

  18 lipca 2017 at 01:38

  Hi there, after reading this awesome article i am as well cheerful to share my experience here with friends.

 57. Dianne

  18 lipca 2017 at 04:44

  Very rapidly this web page will be famous amid
  all blog users, due to it’s pleasant articles or reviews

 58. Lelio Vieira Carneiro

  18 lipca 2017 at 19:20

  Incredible points. Solid arguments. Keep up the amazing work.

 59. bbs.qixgame.cn

  19 lipca 2017 at 05:52

  Paragraph writing is also a excitement, if you be familiar with after that you can write otherwise it is complex to
  write.

 60. Katharina

  20 lipca 2017 at 05:04

  I could not resist commenting. Very well written!

 61. Erwin

  21 lipca 2017 at 10:09

  I used to be able to find good info from your articles.

 62. I used to be able to find good info from your blog articles.

 63. Nate

  22 lipca 2017 at 20:58

  Hi, this weekend is good in support of me, for the reason that
  this occasion i am reading this enormous educational piece of writing here at my home.

 64. maquillaje

  24 lipca 2017 at 20:15

  Es elemental saber los mejores metodos de maquillaje y no pasar horas y horas sin saber con que maquillaje o formas de peinados te quedan mejor, para ello es mejor estar informada de las mejores noticias, informacion de los mas importantes estilos y makeups. Estar actualizada de las tendencias y estilos es importante para proyectar la mejor imagen en cualquier fecha del año.

 65. Luiz Fernando Monteiro Bittencourt

  26 lipca 2017 at 08:26

  This article is really a good one it helps new
  web viewers, who are wishing for blogging.

 66. bbs.easougame.com

  27 lipca 2017 at 16:57

  Hmm is anyone else experiencing problems
  with the pictures on this blog loading? I’m trying to
  find out if its a problem on my end or if it’s the blog. Any responses would be greatly appreciated.

 67. Marita

  30 lipca 2017 at 14:24

  Very descriptive article, I loved that a lot. Will there be a part 2?

 68. podcast first came

  30 lipca 2017 at 17:48

  Hi, I want to subscribe for this weblog to get latest updates,
  therefore where can i do it please help out.

 69. yellowdevilz.com

  30 lipca 2017 at 18:47

  This piece of writing provides clear idea designed for the new people of blogging,
  that really how to do running a blog.

 70. 196.43.133.60

  30 lipca 2017 at 21:19

  Keep this going please, great job!

 71. ChasBiarge

  31 lipca 2017 at 17:18

  Ciprofloxacin Alternative [url=http://cheapviapill.com]buy viagra[/url] Zithromax Dose For Kids

 72. http://phpexpertsolution.com/

  2 sierpnia 2017 at 07:51

  Hi there! Do you know if they make any plugins to safeguard against hackers?

  I’m kinda paranoid about losing everything I’ve worked hard on. Any recommendations?

 73. Laverne

  2 sierpnia 2017 at 15:46

  Yes! Finally something about messaging service attractive.

 74. teezy.co.uk

  3 sierpnia 2017 at 08:37

  Why visitors still use to read news papers when in this
  technological globe the whole thing is presented on web?

 75. negociol.com

  4 sierpnia 2017 at 01:50

  I used to be able to find good information from your articles.

 76. Dacia

  6 sierpnia 2017 at 03:46

  Hi there, its good paragraph about media print, we all be aware of media is
  a wonderful source of facts.

 77. Laurel

  7 sierpnia 2017 at 19:41

  Hi this is somewhat of off topic but I was wanting
  to know if blogs use WYSIWYG editors or if you have to manually code with HTML.
  I’m starting a blog soon but have no coding expertise so
  I wanted to get guidance from someone with experience.
  Any help would be greatly appreciated!

 78. Lelio Vieira Carneiro

  8 sierpnia 2017 at 02:52

  Right away I am going to do my breakfast, afterward having my breakfast
  coming yet again to read more news.

 79. www.seoportal.ro

  8 sierpnia 2017 at 14:10

  I appreciate, cause I discovered exactly what I used to be
  taking a look for. You have ended my 4 day long hunt! God Bless you man.
  Have a nice day. Bye

 80. travel around

  8 sierpnia 2017 at 23:03

  I am truly grateful to the holder of this web page who
  has shared this wonderful piece of writing at at this place.

 81. well-known dating

  9 sierpnia 2017 at 21:41

  Ahaa, its good dialogue on the topic of this article here at this blog, I have read all that, so at
  this time me also commenting here.

 82. toned butt

  11 sierpnia 2017 at 13:13

  An interesting discussion is definitely worth comment.
  I think that you ought to write more about this
  subject, it might not be a taboo subject but generally folks don’t
  discuss these topics. To the next! Best wishes!!

 83. travel guides

  11 sierpnia 2017 at 14:23

  This information is priceless. When can I find out more?

 84. to.ly

  13 sierpnia 2017 at 06:56

  Hi, its pleasant piece of writing regarding media print, we all be
  aware of media is a wonderful source of facts.

 85. cheap stocks

  14 sierpnia 2017 at 08:12

  If you want to get a good deal from this article then you have to apply these strategies to your won webpage.

 86. Aurelia

  14 sierpnia 2017 at 23:03

  I’m gone to inform my little brother, that he should also go to see this weblog on regular basis to obtain updated from hottest information.

 87. Ruth

  15 sierpnia 2017 at 14:30

  This is a topic that is near to my heart… Cheers!
  Where are your contact details though?

 88. range cars

  19 sierpnia 2017 at 08:33

  Hello, I enjoy reading all of your article. I wanted to write
  a little comment to support you.

 89. garage door controls

  24 sierpnia 2017 at 12:09

  I every time spent my half an hour to read this weblog’s content all the time along with
  a cup of coffee.

 90. vitamin anak untuk kekebalan tubuh

  25 sierpnia 2017 at 18:44

  Remarkable! Its actually amazing piece of writing, I have got much clear idea
  about from this paragraph.

 91. Maryjo

  29 sierpnia 2017 at 18:27

  Hi my friend! I want to say that this article is awesome, nice written and include almost all vital infos.
  I’d like to peer extra posts like this .

 92. There’s certainly a lot to learn about this issue. I really
  like all the points you’ve made.

 93. youthoughtyouknew.com

  30 sierpnia 2017 at 04:11

  I’m not sure exactly why but this web site is loading extremely slow
  for me. Is anyone else having this issue or is it a issue on my
  end? I’ll check back later and see if the problem still exists.

 94. Lelio Vieira Carneiro Junior

  30 sierpnia 2017 at 11:07

  I am really enjoying the theme/design of your blog.
  Do you ever run into any browser compatibility problems?

  A couple of my blog readers have complained about my blog not working correctly in Explorer but looks great in Opera.
  Do you have any ideas to help fix this issue?

 95. Egli Diana Pinto

  30 sierpnia 2017 at 16:31

  I would like to thank you for the efforts you’ve put in penning this website.
  I’m hoping to check out the same high-grade blog posts
  by you later on as well. In truth, your creative writing abilities has motivated me to get
  my very own site now 😉

 96. real estate

  30 sierpnia 2017 at 22:59

  Thanks for sharing your thoughts about real estate school.
  Regards

 97. Thank you for the good writeup. It in fact was a amusement account it.
  Look advanced to more added agreeable from you! By the way, how could we communicate?

 98. perkins loans allow

  1 września 2017 at 11:18

  I do not know whether it’s just me or if perhaps everyone
  else encountering problems with your site.
  It looks like some of the written text in your content are
  running off the screen. Can someone else please provide feedback and let me know
  if this is happening to them too? This may be a issue with my internet browser because I’ve
  had this happen previously. Many thanks

 99. ulb

  2 września 2017 at 14:35

  My spirit animal is a deer and a horse

 100. 4mon

  2 września 2017 at 14:36

  I ended up using a 9×13 pan. A thin layer of batter, bake about 5 minutes until just set. I used a thicker caramel layer that I used for a previous recipe, layered according to your recipe. I spread the remaining batter with a small cookie scoop, dipped in ice water after every scoop, and carefully spread it over the caramel layer. I baked it about 20 minutes, checking with a toothpick after 15. It turned out really great, everybody loved it. I really like the idea of there brownies, I just had to get those right.

 101. 4e2

  2 września 2017 at 14:39

  Hey, I am sorry to hear about your recent diagnosis. This is never easy news to get, but is does get easier and you will be ok. You are in the same situation as lots of other people.

 102. 4sxg

  2 września 2017 at 14:39

  You’re on a roll ! Loving all your different outfits recently, they look beyond cool ! That top is gorgeous, and so is that cap !

 103. 1rw9.header.us

  2 września 2017 at 14:42

  No bother Laura. Happy to spread a little Gaelic love around. Hope the songs are coming along nicely.

 104. 5mw5.header.us

  2 września 2017 at 14:43

  I started the Atroiza combination drug on the 9th of april. I have been just vomiting in the mornings but my doc said it might be not the treatment but the pregnancy.

 105. 2kng

  2 września 2017 at 14:44

  Hi. Unexplained weight loss, like other symptoms, is something to talk to your doctor about. This is in case it is a symptoms of something else and not a side effect of treatment.

 106. 9cql

  2 września 2017 at 14:45

  best thing i have heard in quite a while

 107. a2g1

  2 września 2017 at 14:45

  K, sorry about that. Try again now.

 108. menu makanan anak 2 tahun yang susah makan

  2 września 2017 at 21:40

  When I initially commented I appear to have clicked on the -Notify me when new comments are added- checkbox and now each time a comment is
  added I get 4 emails with the exact same comment.
  Perhaps there is a way you can remove me from
  that service? Thank you!

 109. bagaimana cara hamil cepat

  2 września 2017 at 22:43

  Incredible points. Outstanding arguments.
  Keep up the great spirit.

 110. 3699

  3 września 2017 at 10:42

  Unfortunately no, at least not in an easy way. It’s designed like fixed-width theme, it has to be rerworked for float width.

 111. 83gk

  3 września 2017 at 10:44

  Everyone who runs a website should read this post. I have built many sites over the years, and never knew how that the html code for anchor text could be removed. Thanks.

 112. 702z.header.us

  3 września 2017 at 10:44

  Read The Day After Roswell and then look at the moon bases, interesting stuff and true too.

 113. 7nut.header.us

  3 września 2017 at 10:44

  I got this album 2 months ago and I’m still addicted to listening to it. Definitely one of my favorites.

 114. 7ics

  3 września 2017 at 10:45

  I defaulted for about three months, my test came back showing a very high viral load if 1000? Am I going to die?

 115. 1twp.header.us

  3 września 2017 at 10:45

  inggit lang kayo kay pacquiao ! go idol !!!!!!

 116. 47k1

  3 września 2017 at 10:46

  The normal range for a CD4 result is different for different makes of test. In general the 400-1600 range is fairly standard. This is based on the range for 95% of people though. A few percent of people have normal levels that are either or lower than these limits, and it doesn’t appear to be related to any better or worse general health.

 117. 4nvs

  3 września 2017 at 10:46

  Any help ,i started taking atroiza in june while i was pregnant and have now delivered my HIV negative baby, so i would like to know that is this Atroiza only for pregnant woman? Am i going to be switched to a new treatment because im no longer pregnant? Please help.

 118. 4j9e

  3 września 2017 at 10:46

  ****, I just watched Only Yesterday and I am depressed as hell.

 119. a6u1

  3 września 2017 at 10:47

  I actually made these and thought I would share my experience for anyone else considering hazarding a try at this sinful treat. I followed the recipe pretty much exactly, with a 9×9 inch pan, no substitutions, and baked at 350,, but I baked them longer than called for. The first layer I left in about 15-17 minutes. It was still reeeaally liquidy after the 10-12 called for, so I gave them a few more minutes until it had firmed up a bit.

 120. 8zw5.header.us

  3 września 2017 at 10:48

  Hahaha, I guess Metro finally wised up and dumped something that was so lame, cheap and cheesy. Even LAUSD telecommunications classes had better production values than Transit TV did!

 121. 2po8.header.us

  3 września 2017 at 10:49

  Hi. I’m 26 years old and I’m HIV positive I’m taking Atroiza. I sometimes work night shift and since I’m taking this Atroiza I really can’t work at night. I really don’t know how to say this to my boss.

 122. pag.header.us

  3 września 2017 at 10:49

  ESCRIBE AQUí. Comentarios con insultos (o cualquier otro tipo de ofensas) y enlaces a otras páginas webs pueden ser eliminados.

 123. 6tx5.header.us

  3 września 2017 at 10:49

  Great looking internet site. Assume you did a whole lot of your very own html coding

 124. 5wqm.header.us

  3 września 2017 at 10:49

  We have plans to work on the box this weekend. I’m hoping to look then.

 125. Abe

  4 września 2017 at 14:38

  It’s hard to come by educated people on this subject, however,
  you seem like you know what you’re talking about!
  Thanks

 126. a1g2

  4 września 2017 at 23:26

  My spirit animal is a deer and a horse

 127. 737s.header.us

  4 września 2017 at 23:26

  In my dreams, my lion is white or invisible, and I call him The Professor as he sometimes shape-shifts. He is never scary or threatening, instead, he is my protector and teacher. He often asks me questions, sphinx-like, to guide me in the direction I should go or help me find the answers I’m seeking.

 128. 78h7.header.us

  4 września 2017 at 23:27

  Pretty! This has been a really wonderful article. Thank you for supplying this info.

 129. ek1.header.us

  4 września 2017 at 23:28

  The only thing that will keep you healthy and your HIV under control are HIV meds. If you are having trouble with Atroiza you can ask at your clinic or doctor if there are other meds available.

 130. 7l2q

  4 września 2017 at 23:29

  it shows, what a Loser this country is.

 131. 18rh.header.us

  4 września 2017 at 23:29

  Wish to win the Apple Ipad mini for the apple of my eyes. What an amazing giveaway! A little hope to win with you. Afterall whats life without hope!

 132. 50da.header.us

  4 września 2017 at 23:30

  These look heavenly! I absolutely love caramel. I’ll definitely try it out in the near future. ;;)

 133. 7uo2

  4 września 2017 at 23:30

  hermes replica handbags malaysia from hong kong replica hermes jewellery scarf uk uqkssemm

 134. acta

  4 września 2017 at 23:31

  my best wishes and congrats to the new couple. i just wish that the groom should become a role model to abide with the traffic rules (wear helmet when driving a motorbike) and the law enforcers to implement the law. i wish that after the honeymoon the groom should turn over himself to the law enforcers and suffer the consequences of breaking the law. The groom should take responsibility for the deaths of motorcycle drivers dying in accidents because they followed his example of nor wearing helmets. ano mga ang ginawa ng mga pulis at hindi siya dinakip for not wearing helmet? Its not innocence of the law but arrogance ang dahilan kung bakit di siya gumamit ng helmet.

 135. 44k5.header.us

  4 września 2017 at 23:31

  One more thing. Where are those people who rallied against SM when it planned to expand its mall in Baguio? I know one prominent lawyer who stand against this giant company a few years ago and led people to rally in front of the said mall. Nasan ka na? Apay gapo ta kail-yan wenno ka tribo tayo ni apo Congressman ket itatalna tayon? Nasan na ang tapang ng lawyer na ito?

 136. 7p0n

  4 września 2017 at 23:31

  I don’t know if was dreaming it didn’t feel like a dream. I remember going to bed and waking up in cave. I slowly opened my eyes laying next a fire lighting the cave just a little light. Enough to I was in a cave I jump to my feet looking around for something I thought was lost or might of died. It was a weird wanton feeling. But there she was not dead not lost my wolf I hug her stroke her dead told her I missed. I stand up look out the cave opening into a dark forest I feel the night breeze on my face; and asked she if she if was ready (She was her name). she walks to my side and rubbed me I told her ” remember stay by side run with me.we begin to run I feel the forest a euphoric feeling fills my body. And sitting up in my bed eyes wide open……. SAYING TO MYSELF MY WOLF SHE IS ALONE.

 137. 9zlx

  4 września 2017 at 23:32

  Ang laki nga ng mga ngipin ni Philippines. Pareho sila ni Australia na tila may “over-bite” pa kaya na-OUT din!

 138. https://pt-br.facebook.com/

  5 września 2017 at 10:18

  I do accept as true with all the concepts you’ve offered for your
  post. They’re really convincing and will
  certainly work. Nonetheless, the posts are very brief for starters.

  May you please lengthen them a bit from next time?

  Thank you for the post.

 139. Hi just wanted to give you a brief heads up and let you know a few of the pictures
  aren’t loading correctly. I’m not sure why but
  I think its a linking issue. I’ve tried it in two different web browsers and both show
  the same outcome.

 140. Terrell

  5 września 2017 at 20:08

  I do not even know the way I stopped up right here, however I believed this
  submit was great. I do not realize who you’re but definitely you are going to a famous blogger if you are not already.
  Cheers!

 141. http://www.quiltblockpartykits.com

  5 września 2017 at 23:04

  If some one desires to be updated with most recent technologies afterward he must be go to see this site and be up to date all the time.

 142. hard driveplayers

  6 września 2017 at 09:34

  I’ve been exploring for a bit for any high quality articles or weblog posts in this kind
  of space . Exploring in Yahoo I at last stumbled upon this site.
  Reading this info So i’m glad to exhibit that I’ve an incredibly good uncanny feeling I came
  upon exactly what I needed. I most undoubtedly will make
  certain to do not disregard this site and provides it a glance regularly.

 143. regarding real estate

  7 września 2017 at 19:29

  Wow, that’s what I was seeking for, what a information! existing
  here at this blog, thanks admin of this site.

 144. real estate deal

  8 września 2017 at 01:35

  Pretty portion of content. I just stumbled upon your website and in accession capital
  to assert that I get in fact loved account your blog posts.

  Anyway I will be subscribing to your augment or even I fulfillment you get right of
  entry to consistently fast.

 145. Stanton

  8 września 2017 at 04:10

  Does your site have a contact page? I’m having trouble locating it but, I’d like to send you an email.
  I’ve got some creative ideas for your blog you might be interested in hearing.
  Either way, great website and I look forward to seeing it improve
  over time.

 146. Frederic

  8 września 2017 at 22:17

  Hmm is anyone else having problems with the images on this
  blog loading? I’m trying to find out if its a problem on my end or if it’s the
  blog. Any responses would be greatly appreciated.

 147. career test

  9 września 2017 at 21:41

  When we look at these issues, we know that they are the key ones for our time.

 148. pt.wikipedia.org

  10 września 2017 at 12:29

  Link exchange is nothing else however it is only placing the other person’s web site link on your page at proper place
  and other person will also do same in favor of you.

 149. rehearsaldinnerinvitations.xyz

  10 września 2017 at 17:33

  Be you in what line of life you may, it will be amongst your misfortunes if you have not time properly to attend to pecuniary [monetary] matters. Want of attention to these matters has impeded the progress of science and of genius itself.

 150. best deal estate real

  10 września 2017 at 23:16

  You’ve made some good points there. I checked on the net to learn more about the issue and found most individuals
  will go along with your views on this site.

 151. You could definitely see your expertise in the work you write.
  The arena hopes for more passionate writers like
  you who are not afraid to mention how they believe. All the time go after your heart.

 152. Friv 2

  11 września 2017 at 08:34

  I think other website proprietors should take this web site as an model, very clean and great user pleasant style and design .

 153. Jina

  11 września 2017 at 20:46

  I’m truly enjoying the design and layout of your blog.
  It’s a very easy on the eyes which makes it much more pleasant for me to come here
  and visit more often. Did you hire out a designer to create your theme?
  Superb work!

 154. personal loan providers

  13 września 2017 at 13:43

  I am sure this post has touched all the internet people, its really really pleasant
  piece of writing on building up new weblog.

 155. wholesale real estate

  13 września 2017 at 14:19

  It’s an amazing article for all the web people;
  they will take advantage from it I am sure.

 156. interest problems

  13 września 2017 at 16:19

  Hello would you mind letting me know which hosting company you’re utilizing?
  I’ve loaded your blog in 3 different web browsers and I must say this blog loads a lot quicker
  then most. Can you recommend a good hosting provider at a reasonable price?
  Thanks, I appreciate it!

 157. gaming systems

  13 września 2017 at 18:40

  Please let me know if you’re looking for a writer for your site.
  You have some really good articles and I feel I would be a good
  asset. If you ever want to take some of the load off, I’d really like to
  write some material for your blog in exchange for a
  link back to mine. Please send me an email if interested.
  Thank you!

 158. available cheap stocks

  13 września 2017 at 19:47

  Thanks for your marvelous posting! I definitely enjoyed reading it, you can be
  a great author. I will ensure that I bookmark your
  blog and will eventually come back in the future.
  I want to encourage yourself to continue your great writing, have a nice morning!

 159. phlebolog.com.ua

  14 września 2017 at 22:45

  Great weblog here! Also your web site quite a bit up very fast!
  What host are you the use of? Can I get your associate hyperlink in your host?
  I wish my website loaded up as quickly as yours lol

 160. Lelio Vieira Carneiro Junior

  16 września 2017 at 03:13

  It’s impressive that you are getting thoughts from this article as well as from our argument made at this time.

 161. macau tourism

  16 września 2017 at 10:57

  Very good blog! Do you have any recommendations for aspiring writers?
  I’m hoping to start my own website soon but I’m a little lost
  on everything. Would you recommend starting with a free platform like
  Wordpress or go for a paid option? There are so many choices out there that I’m completely overwhelmed ..
  Any suggestions? Many thanks!

 162. golf course

  16 września 2017 at 22:34

  I love your blog.. very nice colors & theme.
  Did you create this website yourself or did you hire someone to do it
  for you? Plz answer back as I’m looking to create my own blog and would like to know where u got
  this from. thanks a lot

 163. solgar

  17 września 2017 at 08:34

  I believe you have remarked on some very interesting points , thankyou for the post.

 164. irish golf

  17 września 2017 at 21:49

  My partner and I stumbled over here from a different web address
  and thought I might as well check things out. I like what I see so now i am following you.
  Look forward to going over your web page yet again.

 165. tourism presents

  18 września 2017 at 06:36

  If some one wishes expert view concerning running a blog then i advise him/her
  to go to see this web site, Keep up the nice job.

 166. golf course

  18 września 2017 at 08:10

  Touche. Outstanding arguments. Keep up the great effort.

 167. travel guides

  20 września 2017 at 11:19

  Usually I do not read article on blogs, but I would like to say that this write-up very pressured me to take
  a look at and do it! Your writing taste has been surprised me.
  Thank you, very nice post.

 168. hamyangcho.com

  20 września 2017 at 11:52

  Hey there, You have done an incredible job. I’ll definitely digg it
  and personally recommend to my friends. I’m confident they will be benefited from this website.

 169. rpoforums.com

  20 września 2017 at 14:06

  I was suggested this blog via my cousin. I’m now not
  sure whether this post is written by way of him as nobody else understand such unique approximately my trouble.
  You’re incredible! Thanks!

 170. wx1.yc775.com

  20 września 2017 at 14:08

  Very rapidly this web site will be famous amid all blogging visitors, due to it’s pleasant posts

 171. having holiday travel

  20 września 2017 at 22:39

  Yes! Finally something about holiday travel around.

 172. tourism presents

  20 września 2017 at 23:41

  It’s genuinely very complex in this full of activity life to listen news on Television, thus I simply use world wide web for that reason, and obtain the
  most recent news.

 173. It’s wonderful that you are getting thoughts from this article as well as from
  our dialogue made at this place.

 174. jcairacademy.com

  22 września 2017 at 01:15

  Hello There. I discovered your weblog the usage of msn. This is
  a really smartly written article. I’ll be sure to bookmark it and return to learn extra of your useful
  information. Thanks for the post. I’ll certainly comeback.

 175. Dee

  22 września 2017 at 02:47

  This post is truly a pleasant one it helps new net viewers, who are wishing
  in favor of blogging.

 176. soccer sweat shirts

  22 września 2017 at 03:48

  Thank you for sharing your thoughts. I really appreciate your efforts and I am waiting for your
  further write ups thanks once again.

 177. Marissa

  22 września 2017 at 08:10

  Aw, this was an exceptionally good post. Taking the time and
  actual effort to create a really good article… but what can I say… I hesitate a whole lot and never seem to get anything done.

 178. Muhammad

  22 września 2017 at 17:28

  I love reading through a post that can make people think. Also, many
  thanks for allowing for me to comment!

 179. old golf course

  22 września 2017 at 23:36

  Magnificent goods from you, man. I’ve understand your stuff previous to and you are just too wonderful.
  I really like what you’ve acquired here, really like what you’re
  saying and the way in which you say it. You make it entertaining and you still care for to
  keep it smart. I can’t wait to read far more from you.
  This is actually a tremendous site.

 180. www.520pkshi.com

  23 września 2017 at 18:49

  Hey! This is kind of off topic but I need some advice from an established blog.
  Is it very difficult to set up your own blog?
  I’m not very techincal but I can figure things out pretty quick.
  I’m thinking about making my own but I’m not sure
  where to begin. Do you have any points or suggestions?
  Many thanks

 181. Hassan

  23 września 2017 at 18:59

  hi!,I like your writing very a lot! proportion we keep up a correspondence more approximately your article on AOL?
  I need an expert on this house to unravel my problem.

  Maybe that is you! Looking forward to see you.

 182. Christi

  23 września 2017 at 19:26

  I do not even know how I ended up here, but
  I thought this post was good. I do not know who you
  are but certainly you’re going to a famous blogger if you are
  not already 😉 Cheers!

 183. Paul

  24 września 2017 at 02:58

  Hi! I’ve been reading your site for some time now and finally got the bravery
  to go ahead and give you a shout out from Kingwood Tx! Just wanted
  to mention keep up the fantastic work!

 184. Hello, I enjoy reading all of your article post.
  I wanted to write a little comment to support you.

 185. Adolph

  24 września 2017 at 05:02

  Hurrah, that’s what I was seeking for, what a data! present here at this website, thanks admin of this web page.

 186. Do you have any video of that? I’d care to find out some additional
  information.

 187. We are a group of volunteers and opening a new scheme in our community.
  Your website provided us with valuable information to work on. You have done
  a formidable job and our entire community will be thankful to you.

 188. Hwa

  25 września 2017 at 04:37

  Fascinating blog! Is your theme custom made or did you download it from somewhere?

  A theme like yours with a few simple adjustements would really make my blog jump out.
  Please let me know where you got your theme. Thanks

 189. Rich

  25 września 2017 at 04:57

  Undeniably imagine that that you said. Your favourite reason appeared
  to be on the net the simplest thing to understand of.
  I say to you, I certainly get annoyed while folks
  consider concerns that they plainly don’t realize about.
  You managed to hit the nail upon the top as smartly as defined out the whole thing without having side effect
  , folks can take a signal. Will probably be again to get more.
  Thank you

 190. http://www.rnime.com

  25 września 2017 at 05:18

  Hi just wanted to give you a brief heads up and
  let you know a few of the images aren’t loading correctly.
  I’m not sure why but I think its a linking issue.
  I’ve tried it in two different web browsers and both show the same outcome.

 191. Arnoldo

  25 września 2017 at 17:38

  You’ve made some good points there. I looked on the net for more info about the issue
  and found most people will go along with your views on this website.

 192. soccer shoes

  26 września 2017 at 03:15

  My partner and I absolutely love your blog and find most of your post’s to be exactly what I’m
  looking for. Does one offer guest writers to write content in your case?
  I wouldn’t mind producing a post or elaborating on a few of the subjects you write concerning here.
  Again, awesome website!

 193. confer heart

  26 września 2017 at 05:35

  It’s very effortless to find out any topic on web as compared to textbooks, as I found
  this paragraph at this website.

 194. Randal

  26 września 2017 at 15:18

  Hello, I enjoy reading through your post.
  I like to write a little comment to support you.

 195. soccer shoes pattern

  26 września 2017 at 17:04

  Article writing is also a fun, if you be acquainted with after that you can write otherwise it is complex to write.

 196. It’s an amazing paragraph in support of all the internet users;
  they will obtain advantage from it I am sure.

 197. http://koolkidsentertainment.com

  27 września 2017 at 07:44

  wonderful post, very informative. I’m wondering why the
  opposite experts of this sector don’t realize this. You should
  continue your writing. I’m confident, you have a great readers’ base already!

 198. traveling wilburys

  27 września 2017 at 09:43

  First of all I want to say excellent blog! I had a quick question in which
  I’d like to ask if you do not mind. I was curious to know how you center yourself and clear your thoughts before writing.

  I have had a tough time clearing my mind in getting my ideas out.
  I do enjoy writing but it just seems like the first 10 to 15 minutes are usually wasted simply
  just trying to figure out how to begin. Any ideas or hints?
  Thanks!

 199. Miguneingzep

  27 września 2017 at 15:11

  Foro Cialis Original Priligy Latest News [url=http://tadalaf20mg.com ]cialis[/url] La Viagra Y Sus Efectos

 200. butt muscles

  27 września 2017 at 18:26

  Wow! At last I got a weblog from where I be
  able to really take useful information regarding
  my study and knowledge.

 201. Emerson

  27 września 2017 at 21:49

  Oh my goodness! Incredible article dude! Thank
  you so much, However I am encountering troubles with your RSS.
  I don’t know why I cannot subscribe to it. Is there anybody else getting similar RSS issues?
  Anybody who knows the answer will you kindly respond? Thanks!!

 202. Shelton

  28 września 2017 at 09:08

  Hi, i read your blog from time to time and i own a similar one and i was just wondering if you
  get a lot of spam remarks? If so how do you prevent it, any plugin or anything you
  can suggest? I get so much lately it’s driving me crazy so any help is very much appreciated.

 203. brazil butt

  28 września 2017 at 09:43

  Hmm is anyone else experiencing problems with the pictures on this blog
  loading? I’m trying to determine if its a problem on my end or if it’s the blog.
  Any suggestions would be greatly appreciated.

 204. holiday travel around

  28 września 2017 at 10:17

  I am sure this article has touched all the
  internet visitors, its really really good piece of writing on building up new website.

 205. Bruce

  28 września 2017 at 10:28

  I have been surfing on-line greater than three hours lately, yet I by no means found
  any fascinating article like yours. It’s pretty price enough for
  me. In my opinion, if all webmasters and bloggers made excellent content
  as you did, the net shall be a lot more useful than ever
  before.

 206. I just could not depart your site before suggesting that I extremely enjoyed
  the usual information an individual provide to your guests?
  Is going to be back incessantly to check up on new posts

 207. Jermaine

  29 września 2017 at 06:17

  This is my first time pay a quick visit at here and i am truly happy to read everthing at single
  place.

 208. classifieds script

  29 września 2017 at 19:26

  Aw, this has been an exceptionally good post. In concept I would like to place in writing similar to this moreover – spending time and actual effort to have a really good article… but what can I say… I procrastinate alot and by no means seem to get something completed.

 209. Zoila

  30 września 2017 at 03:31

  Appreciating the hard work you put into your site and in depth information you provide.

  It’s nice to come across a blog every once in a while that isn’t the same outdated rehashed material.
  Great read! I’ve bookmarked your site and I’m including
  your RSS feeds to my Google account.

 210. contract phones reduces

  30 września 2017 at 06:05

  You really make it seem so easy with your presentation but I
  find this topic to be actually something that I think I would never
  understand. It seems too complex and very broad for me.
  I am looking forward for your next post, I will try to get the hang of it!

 211. smart phone applications

  30 września 2017 at 10:53

  Hurrah! At last I got a web site from where
  I can actually get helpful data concerning my study and knowledge.

 212. Carlos Eduardo Veiga

  30 września 2017 at 16:15

  Greetings! Very useful advice in this particular post!

  It is the little changes that produce the greatest changes.

  Thanks for sharing!

 213. dating web page

  30 września 2017 at 22:42

  Hi there mates, nice piece of writing and nice arguments commented at this place, I am actually enjoying by
  these.

 214. heart rhythms

  1 października 2017 at 01:29

  Having read this I believed it was rather informative.
  I appreciate you taking the time and energy to put
  this content together. I once again find myself spending
  way too much time both reading and commenting. But so what, it
  was still worthwhile!

 215. soccer jersey

  1 października 2017 at 04:20

  Saved as a favorite, I like your web site!

 216. https://twitter.com/borlenghijunior?lang=en

  1 października 2017 at 08:17

  I’m gone to say to my little brother, that he should also pay a quick visit this webpage on regular basis to take updated from most recent information.

 217. holiday travel trip

  1 października 2017 at 08:18

  Asking questions are genuinely good thing if you are not understanding something
  fully, however this article provides fastidious
  understanding yet.

 218. Sheena

  1 października 2017 at 08:21

  You really make it seem really easy together with your presentation but I in finding this matter to be actually one thing which I believe
  I would by no means understand. It seems too complex and very vast for me.
  I’m having a look ahead for your subsequent submit, I’ll attempt
  to get the hold of it!

 219. Miguneingzep

  1 października 2017 at 17:24

  Cialis En Allemagne Online Propecia Prescription Drugs [url=http://genericcial.com ]viagra cialis[/url] Cialis 20 Bestellen

 220. Freya

  2 października 2017 at 14:51

  I just like the valuable information you provide for your articles.
  I will bookmark your blog and take a look at once more here regularly.

  I am rather sure I will learn many new stuff right right here!

  Best of luck for the next!

 221. heart protection

  2 października 2017 at 23:38

  We are a group of volunteers and opening a new scheme in our community.
  Your website provided us with valuable information to work on. You have done a formidable job and our entire
  community will be grateful to you.

 222. Cell Phone Charging Stations

  3 października 2017 at 13:20

  We can see that we need to develop policies to deal with this trend.

 223. www.suiyiwen.com

  3 października 2017 at 14:06

  Hi, I believe your web site might be having internet browser compatibility problems.
  Whenever I look at your website in Safari, it looks fine
  however, if opening in I.E., it has some overlapping issues.
  I simply wanted to provide you with a quick heads up!
  Apart from that, great site!

 224. akmnch.ru

  3 października 2017 at 20:03

  I constantly spent my half an hour to read this web site’s content all the time along with
  a mug of coffee.

 225. dating sites

  4 października 2017 at 08:05

  It’s awesome designed for me to have a site, which is valuable in favor
  of my knowledge. thanks admin

 226. Miguneingzep

  5 października 2017 at 00:00

  Acheter Cialis Andorre Drug Interaction Dogs Cephalexin [url=http://ordercheapvia.com]viagra online prescription[/url] Levitra Compra Italia

 227. web dating

  5 października 2017 at 02:13

  For latest news you have to pay a quick
  visit internet and on world-wide-web I found this web
  page as a best site for most up-to-date updates.

 228. custom soccer jerseys

  5 października 2017 at 02:56

  Stunning quest there. What happened after?
  Thanks!

 229. br.linkedin.com

  5 października 2017 at 18:01

  WOW just what I was looking for. Came here by searching for travel magazine

 230. http://1healthplace.net

  5 października 2017 at 20:37

  It’s perfect time to make some plans for the long run and it’s time to be happy.
  I have learn this submit and if I could I desire to suggest you few fascinating things or advice.
  Perhaps you could write next articles regarding this article.
  I wish to read even more things about it!

 231. Miguneingzep

  7 października 2017 at 22:38

  Where To Buy Sildenafil Cialis Generico [url=http://howtogetvia.com]viagra online prescription[/url] Cialis Rezeptfrei Kaufen Per Nachnahme Buy Levitra International Pharmacy

 232. make holiday travel

  8 października 2017 at 05:57

  When someone writes an paragraph he/she retains the
  plan of a user in his/her brain that how a user can understand it.
  So that’s why this piece of writing is perfect. Thanks!

 233. heart disease multiply

  8 października 2017 at 07:40

  Somebody necessarily help to make significantly articles I might state.
  That is the first time I frequented your web page
  and up to now? I surprised with the research you made to make
  this actual submit incredible. Great process!

 234. route travel tips

  8 października 2017 at 08:49

  Good answers in return of this matter with real arguments and explaining the whole thing
  about that.

 235. Diamond Escorts

  8 października 2017 at 09:34

  I want to see your book when it comes out.

 236. toned butt

  8 października 2017 at 18:08

  Pretty! This has been an incredibly wonderful post.
  Thanks for providing this info.

 237. holiday travel trip

  8 października 2017 at 23:44

  I absolutely love your blog and find a lot of your post’s to
  be exactly what I’m looking for. Would you offer guest writers to write content in your case?

  I wouldn’t mind producing a post or elaborating on some of the subjects you write in relation to here.
  Again, awesome site!

 238. pt.wikipedia.org

  9 października 2017 at 02:04

  Hello there! This is kind of off topic but I need some guidance
  from an established blog. Is it tough to set up your own blog?
  I’m not very techincal but I can figure things out pretty fast.
  I’m thinking about creating my own but I’m
  not sure where to start. Do you have any ideas or suggestions?
  Cheers

 239. travel diary

  10 października 2017 at 12:48

  Hello just wanted to give you a quick heads up. The text in your post seem to be running off the
  screen in Internet explorer. I’m not sure if this is a format issue or something to do with internet browser compatibility but I thought I’d
  post to let you know. The style and design look great though!
  Hope you get the issue solved soon. Thanks

 240. ordinary travel

  10 października 2017 at 20:12

  Hello would you mind letting me know which web host you’re
  utilizing? I’ve loaded your blog in 3 completely different
  web browsers and I must say this blog loads a lot quicker then most.

  Can you recommend a good hosting provider at
  a reasonable price? Cheers, I appreciate it!

 241. developing heart disease

  10 października 2017 at 22:39

  It’s hard to find knowledgeable people for this subject, however,
  you seem like you know what you’re talking about! Thanks

 242. travel news

  11 października 2017 at 04:44

  You can definitely see your expertise within the work you write.
  The arena hopes for even more passionate writers like you who are not afraid to mention how
  they believe. Always follow your heart.

 243. best butt

  11 października 2017 at 04:46

  Thank you for the auspicious writeup. It in fact was a amusement
  account it. Look advanced to far added agreeable from you!
  However, how can we communicate?

 244. dating sites

  11 października 2017 at 05:39

  It is not my first time to pay a visit this web
  site, i am browsing this website dailly and take
  fastidious data from here every day.

 245. Miguneingzep

  11 października 2017 at 11:39

  Amoxicillin Cod [url=http://genericcial.com]cialis[/url] Amoxil 400 5 Water Pharmacy World Periactin Propecia Oficial

 246. patrice sarda phuket

  12 października 2017 at 02:14

  OK, you outline what is a big issue. But, can’t we develop more answers in the private sector?

 247. Bryan Fences

  12 października 2017 at 11:30

  Thanks for posting this. Looking for these resources 😀

 248. cause fatal heart

  13 października 2017 at 09:51

  Hey I know this is off topic but I was wondering if you knew of any widgets I could add to my blog that automatically tweet my newest twitter updates.
  I’ve been looking for a plug-in like this for quite some time and was hoping maybe you would
  have some experience with something like this.

  Please let me know if you run into anything.
  I truly enjoy reading your blog and I look
  forward to your new updates.

 249. Miguneingzep

  13 października 2017 at 15:36

  Zithromax How Fast Does It Work [url=http://leviinusa.com]vardenafil canadian pharmacy[/url] Kamagra Plus Cialis

 250. Miguneingzep

  15 października 2017 at 20:40

  Zithromax Fast Delivery [url=http://cheapvia25mg.com]viagra[/url] Amoxicillin Dosage For Child Keflex Mg Lb Skin Rash Cephalexin

 251. Lelio Junior

  16 października 2017 at 08:21

  Good info. Lucky me I recently found your site by
  accident (stumbleupon). I’ve saved as a favorite for later!

 252. Americana Tickets NY

  17 października 2017 at 10:51

 253. Itamar Serp

  17 października 2017 at 17:10

  No matter if some one searches for his required thing, therefore he/she desires to be available that in detail, so that thing
  is maintained over here.

 254. timex observe

  17 października 2017 at 17:43

  obviously like your website however you need to test the
  spelling on quite a few of your posts. Several of them are rife with spelling issues and
  I to find it very troublesome to inform the reality however
  I will definitely come back again.

 255. José Wilame Araújo Rodrigues

  17 października 2017 at 21:58

  It’s impressive that you are getting ideas from this article as well as from our dialogue made here.

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra