Z kraju

Ustawa ministra Glińskiego zniszczy drobnych wydawców i księgarzy

Publikujemy list otwarty, jaki do Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. Piotra Glińskiego wystosował właściciel Wydawnictwa Prohibita oraz księgarni internetowej Multibook.pl, którego wydawnictwu zagrażają proponowane przez MKiDN rozwiązania, polegające na wprowadzeniu stałych cen książek.

Warszawa, 15 marca 2017 roku

List otwarty do Wicepremiera, Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Profesora Piotra Glińskiego

Jako niezależny, tzw. mały wydawca (ale wydający książki wyłącznie za własne środki, a nie np. za uzyskane z dotacji przyznawanych przez MKiDN), właściciel Wydawnictwa Prohibita i księgarni zarówno internetowej Multibook.pl, jak i stacjonarnej na warszawskim Żoliborzu przy ul. Dymińskiej 4, jestem stanowczo PRZECIWNY pomysłowi, jakim jest projekt ustawy o tzw. stałej cenie książek.

Moja księgarnia tak stacjonarna, notabene bez żadnych przywilejów lokalowych ze strony podmiotu wynajmującego, jak i internetowa radzi sobie bez ustawy i bez żadnych stałych cen. Ustawa jest napisana i lobbowana przez dużych dla dużych i stojący za nią wycierają sobie wyłącznie przysłowiową gębę rzekomą troską o małe i niezależne księgarnie.

Jeśli chodzi o meritum sprawy to warto zauważyć, że w największej sieci sprzedaży stacjonarnej w Polsce, czyli w empikach cena i tak jest zawsze okładkowa. W matrasie, który nie płaci takim wydawcom jak ja od niemal roku, również. W czym więc tkwi problem z ceną? W tym, że te dwa molochy plus kilka innych firm zaczęło tracić swoją pozycję na rynku księgarskim. Nie radzą sobie w konkurencji z działającymi szybciej, lepiej i taniej firmami, więc idą do Ministra i mówią: „trzeba ratować książki, bo książka to dobro kultury”, „książka nie może być sprzedawana w internetach”, czy „bylegdzie”, i trzeba zakazać sprzedawania taniej. O to chodzi, Panie Ministrze w tej ustawie! Wykosić małych, którzy zaczęli nie być wcale tacy mali. Którzy zaczynali często jak ja, niemal od zera, od prowadzenia firmy w garażu i w piwnicy. To im, największym sieciom spada sprzedaż, a dzięki takim firmom jak moja, czytelnictwo jeszcze w jakikolwiek sposób funkcjonuje.

Co do samych rabatów w dniu premiery książek: dlaczego książki są sprzedawane z rabatem 30% na pniu? Przecież żadna księgarnia nie sprzedaje towaru ze stratą – to chyba oczywiste? Otóż rabaty takie są dlatego, że wydawcy sprzedają książki z dużo większym rabatem. A dlaczego sprzedają? Bo takie wielkie rabaty wymusił nie kto inny, jak właśnie te wielkie sieci, które dziś lobbują za tą ustawą. Wstawić do Matrasu książki – rabat minimum 50%! I jeszcze wydawca musi samemu wstawić swój tytuł na ich stronę internetową! Książka ma być widoczna? Jeszcze większe rabaty, sięgające nawet 70%. To właśnie te sieci zepsuły rynek, ale lobbyści nie wspominają nic o tym w ustawie, nic nie wspominają o tym, aby ustalić w niej np. maksymalne rabaty dla sieci, hurtowni czy księgarń, żeby w ten sposób ratować honoraria autorskie i dochody wydawców, którzy wydając książkę ryzykują najwięcej. To już im nie pasuje, bo uderzałoby bezpośrednio w ich interesy. A rachunek jest prosty: wydawca sprzedaje książkę z 50% rabatem zarówno wielkiej sieci, jak i nawet mniejszej księgarni internetowej. Ale sieć płaci po 7-8 miesiącach, jak dobrze pójdzie i w ogóle zapłaci, a mały podmiot płaci regularnie. A czy sprzeda książkę z marżą 25 czy 35% to już wydawcy nie interesuje. Wystarczy więc dosłownie chwila, aby zrozumieć, jaki jest podstęp i co tak naprawdę kryje się za tzw. stałą ceną książki. Podawanie przez lobbystów projektu pozytywnych przykładów państw, w których podobne regulacje istnieją nie mają absolutnie żadnego porównania z Polską, gdzie statystyczny Polak nie czyta rocznie nawet nie jednej, ale choćby połowy książki.

Wreszcie ostatni argument zwolenników ustawy, że dzięki temu księgarnie nie znikną z małych miast. Ale właśnie sprzedaż internetowa książek spowodowała swego rodzaju wyrównanie szans czytelniczych między mieszkańcami dużych miast z wielkimi sieciami księgarskimi, a małymi miasteczkami i wsiami. Dzięki temu, że czytelnicy kupują taniej w internecie dopłacając koszt wysyłki tak naprawdę każdą książkę mają na wyciągnięcie dłoni. Nie muszą jechać kilkadziesiąt kilometrów do najbliższego empiku, żeby ją kupić. Sprzedaż internetowa trafia zatem do tych zakątków kraju do których nigdy nie trafi żadna stacjonarna księgarnia. Tak już jest, w takim kierunku zmienia się świat i zaklinanie tej rzeczywistości przez ustawę jest działaniem antyczytelniczym.

Żadna z dominujących firm na rynku nie myśli o książkach, nikt z nich nie myśli o czytelnictwie, ani o czytelnikach, tylko myśli wyłącznie o własnym interesie, co jest skądinąd zrozumiałe, ale jeśli po coś w ogóle powinno istnieć ministerstwo to właśnie po to, aby szanse konkurencji mieli wszyscy, a nie tylko wybrane podmioty. W interesie największych graczy rynku ustawa jest korzystna, więc za nią lobbują – mijając się niestety z prawdą – pisząc, że ustawa jest ratunkiem dla niezależnych księgarń. MKiDN, które z definicji powinno troszczyć się o tych ostatnich, czyli czytelników, powinno zależeć, żeby ludzie w ogóle chcieli czytać książki. A ludzie jeszcze cokolwiek czytają, bo mogą kupić je taniej niż w wielkich sieciach. Przyzwyczaili się do promocji, a żadna ustawa nie zmieni ludzkich nawyków. Może co najwyżej ich zniechęcić do kupowania książek. Czy o to chodzi? Czytelnicy mają w dzisiejszym świecie tyle alternatywnych form spędzania wolnego czasu, że szybko mogą zapomnieć o książkach.

Ekonomia jest nauką b. prostą i wystarczy poczytać Frédérica Bastiata „Co widać i czego nie widać”, żeby zrozumieć jej podstawy. Jeśli wprowadzenie stałej ceny byłoby korzystne dla książek, należałoby ją wprowadzić w innych obszarach. Z punktu widzenia ekonomicznego książka – wbrew temu co twierdzą lobbyści stojący za ustawą – jest bowiem takim samym dobrem jak telewizor, torebka czy bombonierka. Stała cena telewizorów to absurd, prawda? Stała cena bombonierek to niedorzeczność? No właśnie. Niech zatem Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego nie idzie tą drogą w przypadku książek, co zresztą będzie niczym innym jak powrotem do systemu gospodarczego, z którego z takim trudem wyzwoliliśmy się w 1989 roku.

Premierowi, Ministrowi, Profesorowi Piotrowi Glińskiemu proponuję więc jak najszybciej lobbystów, zwanych dla zmylenia opinii publicznej obrońcami niezależnych księgarń, wyprosić z ministerstwa i zaproponować im uczciwą rywalizację, a nie podstępny zamach na niezależne księgarnie i niezależnych wydawców.

Jeśli minister Gliński chciałby naprawdę pomóc w ratowaniu czytelnictwa w Polsce proponuję zacząć od zdecydowanie mniej kontrowersyjnych i dużo prostszych posunięć:

1. Likwidacji VAT-u na książki (proszę nie mówić, że Unia Europejska nie pozwala, bo póki co Zjednoczone Królestwo jest jeszcze w Unii, podobnie jak i Republika Irlandii i VAT na książki wynosi tam 0%, czyli jednak można mieć zerową stawkę). Dochody budżetu państwa z tytułu VAT-u na książki są chyba mniejsze niż dotacje przyznawane przez Ministra na książki, po które najczęściej i tak nikt nie chce sięgać, skoro duża ich część szybciej niż 12 miesięcy od momentu wydania ląduje w tzw. składach tanich książek.

2. Zlikwidować VAT na ebooki lub przynajmniej obniżyć go do wysokości papierowych książek. Podobno wicepremier Morawiecki chce budować Polskę w oparciu o nowe technologie, więc…

Z wyrazami należytego szacunku,

Paweł Toboła-Pertkiewicz

Właściciel wydawnictwa Prohibita (www.prohibita.pl)

Właściciel niezależnej księgarni (www.multibook.pl)

Fot. Multibook

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

155 komentarzy

155 Komentarzy

 1. crova

  15 marca 2017 at 14:12

  9/10 Panie Pawle. Byłoby 10/10, ale forma listu lekko kuleje.

 2. z-k

  15 marca 2017 at 16:18

  Małe wydawnictwa, szczególnie te wydające patriotyczne książki i ich sprzedaż za pośrednictwem internetu jest solą w oku okrągłostołowej żydobolszewii administrującej tubylczą gawiedzią. Jakiż był klangor gdy Wektory wydały „200 lat razem” (o stosunkach rosyjsko – żydowskich) Sołżenicyna. 2- letnie opóźnienie z wydaniem tomu drugiego obejmującego okres ZSRR wskazuje, że został on ocenzurowany. Zakaz sprzedaży internetowej wyeliminuje najlepsze pozycje bo do wielkich księgarni nie ma po co wchodzić. Oprócz słowników, poradników i przewodników turystycznych reszta to ogłupiające, propagandowe badziewie

 3. stan

  15 marca 2017 at 16:53

  Oczywiście, że chodzi o wykończenie niezależnych przedsiebiorców, w tym przypadku – księgarzy. Przy czym, nie mówi się o cenzurze, bo przecież to się tak źle kojarzy. Poza tym, Profesor tego nie wymyślił, i nie on może to zmienić. Rządzenie państwem jest zyt poważną rzeczą, żeby powierzać je przypadkowym osobom (posłom, ministrom itd).

 4. tuszyn

  15 marca 2017 at 20:15

  Bo też drobni księgarze i wydawcy są niepoprawni. Zamiast wydawać dzieła Michnika, Stasiuka, Tokarczuk, Tymy, Blumsztajna, Hartmana, Grossa…… wydają Ewę Kurek, Stanisława Michalkiewicza, J.R. Nowaka….. a nawet Albina Siwaka czy Tatianę Graczową. Więc ich Gliński, zgodnie z dyrektywami, załatwi

 5. Danka

  15 marca 2017 at 21:46

  PIS przylozyl sie do zamkniecia/zawieszenia naprawde wolnefo i patriotycznegotygodnika, ktory dzialal od 20 lat za swoje.Sila byla Prawda o Polsce i III RP.EMPIK jest w rekach akrajnego lewactwa z okolic cErskich@Co.Tygodnikmial potworne problemy z dystrybucja, ktora tez zostala przechwycona przez towarzyszy z komisji, ktora likwidowala „RSW-Prasa-Ksiazka-Ruch”/ ostatnim prezesem byl Jery Urban rzecznik WRON, a szefem tej slawetnej Komisji Likwidacyjnej, zdaje sie, ze Tusk.Business must go on….Odrzucili pomysly i nalegania pracownikow pism i wydawnictwa, zeby przeksztalcic je w spolki pracownicze.Wyprzedawali wszystko niemal za grosze Niemcom, a jakze.
  strona Naszej Polaki istnieje i mozna komentowac pod tekstami.www.naszapolska.pl

  • stan

   15 marca 2017 at 22:03

   Danka, przyłóż się do pisowni, tak troszkę.

 6. Danka

  15 marca 2017 at 21:50

  Poprawka: tygodnik!” Nasza Polska” http://www.naszapolska.pl

 7. klioes vel pislamista

  15 marca 2017 at 22:08

  I tak powoli poznajemy prawdziwe oblicze PiS-u.

 8. madden mobile coins reddit

  16 marca 2017 at 08:20

  Hello there! I just would like to give you a huge thumbs up for the excellent information you’ve got right here on this post.

  I will be returning to your blog for more soon.

 9. m

  16 marca 2017 at 09:22

  BOLSZEWIA w najczystszej postaci. A będą inspekcje robotniczo-chłopskie? Będą, będą. Niech wuje spróbują to wprowadzić, to mój głos (i rodziny) mają z głowy.

 10. m

  16 marca 2017 at 09:23

  Franciszek:Radość Ewangelii napełnia serce i całe życie tych, którzy spotykają się z Jezusem. Ci, którzy pozwalają, żeby ich zbawił, zostają wyzwoleni od grzechu, od smutku, od wewnętrznej pustki, od izolacji. Z Jezusem Chrystusem radość zawsze rodzi się i odradza.
  http://prawy.pl/47682-medytacje-ewangeliczne-z-dnia-16-marca-2017-r/#comment-179547

 11. sell cs go skins for cash

  16 marca 2017 at 11:58

  I was able to find good advice from your blog articles.

 12. http://www.ziaroma.fulba.com/

  16 marca 2017 at 12:26

  Hi would you mind sharing which blog platform you’re working with?
  I’m planning to start my own blog in the near future but I’m having a hard time deciding between BlogEngine/Wordpress/B2evolution and Drupal.
  The reason I ask is because your design seems different then most blogs and I’m looking for something unique.
  P.S Apologies for getting off-topic but I had to ask!

 13. Augusto de Arruda Botelho

  16 marca 2017 at 17:02

  Way cool! Some very valid points! I appreciate you penning this post and also the rest of the site is
  very good.

 14. professional mink lash kit

  17 marca 2017 at 02:45

  It’s very easy to find out any matter on net as compared to books, as I found this
  post at this site.

 15. mink eyelash extensions strips

  17 marca 2017 at 10:37

  My spouse and I stumbled over here by a different website and thought I might check things
  out. I like what I see so i am just following you.
  Look forward to going over your web page repeatedly.

 16. cs go awp skins steam

  17 marca 2017 at 15:32

  I quite like reading a post that will make people think.
  Also, many thanks for allowing me to comment!

 17. Margot

  17 marca 2017 at 17:54

  Hi excellent website! Does running a blog like this take a great deal of work?
  I have absolutely no knowledge of coding but I had been hoping to start my own blog in the near future.
  Anyway, if you have any ideas or techniques for new blog owners please share.
  I know this is off topic nevertheless I just had to ask.
  Kudos!

 18. csgo skins for cash instantly

  18 marca 2017 at 04:40

  This piece of writing will assist the internet visitors for
  building up new webpage or even a blog from start to end.

 19. mink strip lashes ebay

  18 marca 2017 at 08:01

  Have you ever thought about including a little bit more
  than just your articles? I mean, what you say is important and all.
  But just imagine if you added some great photos or video clips to give your posts
  more, „pop”! Your content is excellent but with images
  and video clips, this site could undeniably be
  one of the best in its niche. Great blog!

 20. Lucy

  18 marca 2017 at 12:07

  Ahaa, its good dialogue regarding this piece of writing at this place at this website, I have read all that,
  so now me also commenting here.

 21. trusted madden mobile coin sellers

  18 marca 2017 at 12:36

  Thanks for finally writing about >Ustawa ministra Glińskiego zniszczy drobnych wydawców i księgarzy – Prawy.pl
  <Loved it!

 22. Deloris

  19 marca 2017 at 01:49

  Nice blog here! Also your web site loads up very fast!
  What web host are you using? Can I get your affiliate
  link to your host? I wish my web site loaded up as fast as yours lol

 23. cs go weapon skins for sale

  19 marca 2017 at 20:09

  I do not even know how I ended up here, but I thought this post
  was great. I do not know who you are but certainly you are going to a famous blogger if
  you are not already 😉 Cheers!

 24. silk lashes extension

  19 marca 2017 at 20:51

  It is perfect time to make some plans for the future and it is time to
  be happy. I’ve read this post and if I could I
  wish to suggest you some interesting things or suggestions.
  Perhaps you can write next articles referring to this article.
  I want to read even more things about it!

 25. patiocoversslidellla.com

  19 marca 2017 at 21:08

  I am actually thankful to the owner of this site who has shared this fantastic article at here.

 26. Connor

  20 marca 2017 at 10:01

  I enjoy looking through an article that can make men and women think.
  Also, thanks for permitting me to comment!

 27. Itamar Serpa Fernandes

  20 marca 2017 at 13:29

  Howdy! This is my first visit to your blog! We are a group of volunteers and starting a
  new initiative in a community in the same niche.
  Your blog provided us beneficial information to work on. You have
  done a marvellous job!

 28. Sally

  20 marca 2017 at 14:23

  Hi there mates, how is all, and what you wish for to say about this article, in my
  view its in fact awesome designed for me.

 29. Itamar Serpa Fernandes

  20 marca 2017 at 14:43

  I have been exploring for a little for any high-quality articles or weblog posts in this sort of house .
  Exploring in Yahoo I finally stumbled upon this website.

  Reading this information So i’m satisfied to
  express that I have a very excellent uncanny feeling I came
  upon just what I needed. I so much for sure will make certain to do not overlook this website and
  give it a look on a constant basis.

 30. Yvette

  21 marca 2017 at 00:17

  Admiring the dedication you put into your blog and in depth information you present.
  It’s good to come across a blog every once in a while that isn’t the same outdated rehashed material.
  Great read! I’ve saved your site and I’m including your RSS feeds
  to my Google account.

 31. Josette

  21 marca 2017 at 00:26

  Its like you read my mind! You seem to know a lot about this, like you wrote the book in it or something.
  I think that you can do with some pics to drive the message
  home a little bit, but other than that, this
  is magnificent blog. An excellent read. I will definitely be back.

 32. Helaine

  21 marca 2017 at 01:55

  It’s awesome to go to see this site and reading the views of
  all friends concerning this piece of writing, while I am also eager of getting know-how.

 33. business problems

  21 marca 2017 at 03:48

  Keep this going please, great job!

 34. Itamar Serpa Fernandes

  21 marca 2017 at 06:25

  Hello, i read your blog occasionally and i own a similar
  one and i was just wondering if you get a lot of spam responses?
  If so how do you reduce it, any plugin or anything you can suggest?
  I get so much lately it’s driving me mad so any help is very much appreciated.

 35. trading place

  21 marca 2017 at 09:55

  Simply desire to say your article is as amazing.
  The clarity on your publish is just cool and i could suppose you’re knowledgeable on this subject.
  Well along with your permission allow me to take hold of your
  feed to stay updated with approaching post.
  Thanks 1,000,000 and please continue the gratifying work.

 36. Jamika

  21 marca 2017 at 10:15

  Good post however I was wanting to know if you could write
  a litte more on this subject? I’d be very thankful
  if you could elaborate a little bit more. Cheers!

 37. Natasha

  21 marca 2017 at 13:20

  Hi, There’s no doubt that your site could possibly be having browser compatibility
  issues. When I take a look at your website in Safari, it looks fine
  however, if opening in Internet Explorer, it has some overlapping issues.
  I just wanted to provide you with a quick heads up!
  Other than that, wonderful site!

 38. Raul

  21 marca 2017 at 13:52

  Hi there, just wanted to tell you, I enjoyed this article.
  It was practical. Keep on posting!

 39. Maurine

  21 marca 2017 at 15:33

  You can certainly see your expertise in the article you write.
  The world hopes for more passionate writers such as you who are not afraid
  to mention how they believe. All the time follow your heart.

 40. good business coach

  22 marca 2017 at 00:15

  Thanks for sharing such a good opinion, paragraph is
  fastidious, thats why i have read it fully

 41. leverage forex trading

  22 marca 2017 at 03:26

  Greetings! Very useful advice in this particular article!
  It is the little changes that will make the biggest changes.
  Many thanks for sharing!

 42. Leatha

  22 marca 2017 at 07:59

  Please let me know if you’re looking for a author for your site.

  You have some really good articles and I think I would be a good
  asset. If you ever want to take some of the load off, I’d love to
  write some content for your blog in exchange for a link back to mine.
  Please blast me an e-mail if interested. Many thanks!

 43. advisors stands

  22 marca 2017 at 12:34

  Woah! I’m really digging the template/theme of this website.
  It’s simple, yet effective. A lot of times it’s challenging to get
  that „perfect balance” between usability and visual appeal.
  I must say you have done a excellent job with this.
  Also, the blog loads super quick for me on Safari.

  Outstanding Blog!

 44. advisors available

  22 marca 2017 at 12:45

  I don’t even know how I ended up here, however I thought this publish was great.
  I do not know who you are however certainly you are going to a well-known blogger in the event you aren’t already.
  Cheers!

 45. long-term credit along

  22 marca 2017 at 14:01

  Good day! I simply would like to give you a huge thumbs up
  for the excellent information you have here on this post.
  I’ll be returning to your website for more soon.

 46. Georgia

  22 marca 2017 at 15:31

  Keep on writing, great job!

 47. Rachelle

  22 marca 2017 at 17:41

  Hello i am kavin, its my first occasion to commenting anyplace, when i read this post i thought i could
  also make comment due to this good paragraph.

 48. successful lottery amounts

  22 marca 2017 at 17:43

  Quality content is the main to be a focus for the people
  to pay a visit the site, that’s what this web page is providing.

 49. includes lottery tickets

  23 marca 2017 at 00:28

  We are a group of volunteers and opening a new scheme in our community.
  Your web site offered us with valuable information to work on. You have done a formidable job and our whole community will be grateful to you.

 50. Suzanna

  23 marca 2017 at 02:50

  Hi! I’ve been following your blog for a long time now and finally got the bravery to go
  ahead and give you a shout out from Huffman Tx!
  Just wanted to say keep up the excellent job!

 51. Victoria

  23 marca 2017 at 04:09

  I used to be suggested this blog by means of my cousin. I’m now not positive whether or
  not this publish is written by him as no one else recognize
  such designated approximately my problem.
  You are amazing! Thanks!

 52. nba mobile coins reddit

  23 marca 2017 at 05:30

  I have read so many articles or reviews regarding the blogger lovers however this paragraph is truly a good
  piece of writing, keep it up.

 53. Georges Sadala

  23 marca 2017 at 06:46

  Thanks designed for sharing such a pleasant thinking, post
  is fastidious, thats why i have read it
  entirely

 54. Ilse

  23 marca 2017 at 06:49

  Wow, superb weblog layout! How long have you been running a
  blog for? you made blogging glance easy. The entire glance of your web site is great,
  as neatly as the content!

 55. forex advantages

  23 marca 2017 at 08:30

  This is a topic which is near to my heart… Cheers!
  Where are your contact details though?

 56. Isis

  23 marca 2017 at 10:02

  Heya this is somewhat of off topic but I was wanting to know if blogs use WYSIWYG editors or
  if you have to manually code with HTML. I’m starting a blog soon but have no coding experience so I
  wanted to get advice from someone with experience. Any help would be greatly appreciated!

 57. Georges Sadala

  23 marca 2017 at 10:07

  I’m really enjoying the design and layout of your website.
  It’s a very easy on the eyes which makes it much more enjoyable for me to come here and
  visit more often. Did you hire out a designer to create your theme?
  Outstanding work!

 58. Stewart

  23 marca 2017 at 13:10

  What i do not realize is in truth how you’re no longer actually a lot more neatly-liked than you might be
  right now. You’re very intelligent. You already know thus significantly
  on the subject of this matter, produced me for my part believe it from numerous varied angles.
  Its like men and women are not interested unless
  it’s one thing to accomplish with Lady gaga! Your individual stuffs
  great. At all times take care of it up!

 59. car computer exchange

  24 marca 2017 at 00:03

  I love what you guys tend to be up too. Such clever work and coverage!

  Keep up the fantastic works guys I’ve you guys to my own blogroll.

 60. car computer exchange

  24 marca 2017 at 00:31

  I’ve read several excellent stuff here. Definitely worth bookmarking for revisiting.
  I wonder how much attempt you place to make the sort of great
  informative website.

 61. triad trading 2

  24 marca 2017 at 02:01

  I believe what you published was very logical.
  But, what about this? what if you wrote a catchier post
  title? I mean, I don’t wish to tell you how to run your blog, however what if you added something to possibly
  grab a person’s attention? I mean Ustawa ministra Glińskiego zniszczy drobnych wydawców
  i księgarzy – Prawy.pl is kinda vanilla. You might look at Yahoo’s front page
  and note how they create article titles to grab people to
  click. You might try adding a video or a pic or two to grab people interested about everything’ve
  got to say. Just my opinion, it could make your blog a little bit more interesting.

 62. lotto numbers based

  24 marca 2017 at 06:22

  Hey! I could have sworn I’ve been to this blog before but after reading through some of
  the post I realized it’s new to me. Anyways, I’m definitely glad I found it and I’ll be bookmarking and checking back frequently!

 63. Egli Diana Pinto

  24 marca 2017 at 19:10

  I’d like to thank you for the efforts you have put in writing this
  website. I’m hoping to view the same high-grade content
  from you in the future as well. In truth, your creative writing abilities has motivated me to get my
  own site now 😉

 64. Floy

  24 marca 2017 at 20:24

  Saved as a favorite, I really like your blog!

 65. Joesph

  26 marca 2017 at 21:38

  Its like you read my mind! You appear to know so much about this, like you wrote the book in it or something.
  I think that you could do with a few pics to drive the message home a
  little bit, but other than that, this is
  fantastic blog. A great read. I will definitely be back.

 66. win the lottery

  27 marca 2017 at 02:56

  Unquestionably believe that which you said. Your favorite justification seemed to be on the web the
  easiest thing to be aware of. I say to you, I definitely get irked while people consider worries that they plainly don’t know about.
  You managed to hit the nail upon the top and also defined out the whole thing without having side-effects ,
  people can take a signal. Will probably be back to get more.
  Thanks

 67. credit card debt

  28 marca 2017 at 05:51

  Pretty! This was an incredibly wonderful post. Many thanks for providing this information.

 68. Egli Diana Pinto

  28 marca 2017 at 07:13

  Howdy! Quick question that’s entirely off topic.
  Do you know how to make your site mobile friendly? My weblog looks weird when viewing from my iphone4.

  I’m trying to find a theme or plugin that might be able to
  resolve this problem. If you have any recommendations, please share.
  Appreciate it!

 69. make money

  29 marca 2017 at 09:45

  Excellent post. I was checking continuously this blog and I am impressed!

  Very useful info specially the last part 🙂 I care for such
  info much. I was looking for this certain information for
  a very long time. Thank you and best of luck.

 70. Egli Diana Pinto

  29 marca 2017 at 16:18

  I don’t even know how I ended up here, but I thought this post was
  great. I don’t know who you are but certainly you
  are going to a famous blogger if you are not already 😉 Cheers!

 71. intensity interval training

  30 marca 2017 at 14:51

  Heya i’m for the first time here. I found this board and I find It truly useful & it helped me out a lot.

  I hope to give something back and help others like you aided me.

 72. Egli Diana Pinto

  30 marca 2017 at 17:30

  Hello there, just became aware of your blog through Google, and found that
  it’s truly informative. I’m gonna watch out for brussels.
  I’ll be grateful if you continue this in future. Lots of people will be
  benefited from your writing. Cheers!

 73. spinning wheel

  31 marca 2017 at 01:48

  I am extremely impressed together with your writing abilities and
  also with the layout to your blog. Is that this a paid theme or did you modify it your self?
  Either way keep up the excellent high quality writing,
  it’s rare to see a great blog like this one these days..

 74. drive traffic to website

  31 marca 2017 at 08:13

  Hmm it appears like your website ate my first comment (it was extremely long) so I
  guess I’ll just sum it up what I submitted and say, I’m thoroughly enjoying your blog.
  I as well am an aspiring blog blogger but I’m still new
  to everything. Do you have any helpful hints for novice blog writers?
  I’d genuinely appreciate it.

 75. Lacy

  1 kwietnia 2017 at 09:37

  I’m not that much of a online reader to be honest
  but your blogs really nice, keep it up! I’ll go ahead and bookmark your website to come back in the future.
  Many thanks

 76. hydrogen car

  4 kwietnia 2017 at 02:55

  Pretty! This has been an extremely wonderful article.

  Thank you for supplying this information.

 77. Joy

  4 kwietnia 2017 at 16:28

  Hi there to all, the contents present at this web
  site are really remarkable for people knowledge, well, keep up the good work fellows.

 78. Augusto de Arruda Botelho

  5 kwietnia 2017 at 09:41

  Thanks very nice blog!

 79. Brain

  6 kwietnia 2017 at 00:55

  When I initially commented I clicked the „Notify me when new comments are added” checkbox and now each time a comment
  is added I get four e-mails with the same comment.
  Is there any way you can remove me from that service?

  Bless you!

 80. Augusto de Arruda Botelho

  6 kwietnia 2017 at 13:09

  An impressive share! I have just forwarded this onto a colleague who was conducting a little research
  on this. And he actually bought me breakfast because I stumbled upon it for him…

  lol. So allow me to reword this…. Thanks for the meal!!

  But yeah, thanks for spending time to discuss this
  matter here on your blog.

 81. rental properties

  7 kwietnia 2017 at 01:18

  It’s a pity you don’t have a donate button! I’d most certainly donate
  to this outstanding blog! I suppose for
  now i’ll settle for bookmarking and adding your RSS feed to my Google account.
  I look forward to brand new updates and will
  share this blog with my Facebook group. Chat soon!

 82. Shelia

  7 kwietnia 2017 at 12:25

  Why people still use to read news papers when in this technological world all is presented on net?

 83. somehow make

  7 kwietnia 2017 at 18:50

  Appreciating the dedication you put into your site and detailed information you
  present. It’s good to come across a blog every once in a while that isn’t the same out of date rehashed information. Fantastic read!
  I’ve saved your site and I’m including your RSS feeds to my Google account.

 84. marketing mix

  7 kwietnia 2017 at 22:28

  Good day! This is my 1st comment here so I just wanted
  to give a quick shout out and tell you I truly enjoy
  reading through your articles. Can you recommend any
  other blogs/websites/forums that go over the same
  topics? Thank you so much!

 85. Jens

  8 kwietnia 2017 at 07:14

  Howdy! I could have sworn I’ve been to this site before but after looking at many of the posts I realized
  it’s new to me. Nonetheless, I’m definitely pleased I stumbled upon it and
  I’ll be book-marking it and checking back often!

 86. Cameron

  8 kwietnia 2017 at 11:54

  I love what you guys are up too. Such clever work and coverage!
  Keep up the fantastic works guys I’ve incorporated you guys to
  blogroll.

 87. Chas

  8 kwietnia 2017 at 14:24

  Thanks for the marvelous posting! I quite enjoyed reading it, you happen to be a great author.

  I will ensure that I bookmark your blog and will often come back
  later in life. I want to encourage yourself to continue your great writing, have a nice
  holiday weekend!

 88. Margot

  8 kwietnia 2017 at 16:06

  Hey I know this is off topic but I was wondering if
  you knew of any widgets I could add to my blog that automatically tweet
  my newest twitter updates. I’ve been looking for a plug-in like this for
  quite some time and was hoping maybe you would have some experience with something like this.
  Please let me know if you run into anything. I truly enjoy reading your blog and I look
  forward to your new updates.

 89. website make

  8 kwietnia 2017 at 16:17

  If you would like to improve your familiarity only keep visiting this site and be updated with the most recent news
  posted here.

 90. Carolyn

  8 kwietnia 2017 at 17:07

  I am sure this paragraph has touched all the internet people,
  its really really pleasant paragraph on building up new web site.

 91. baju bordir

  9 kwietnia 2017 at 05:36

  Hi there, You’ve done an incredible job. I will certainly digg it and personally recommend to
  my friends. I’m confident they’ll be benefited from this website.

 92. Arianne

  9 kwietnia 2017 at 13:44

  Spot on with this write-up, I actually think this amazing site needs a
  great deal more attention. I’ll probably be returning to read more,
  thanks for the advice!

 93. Gregory

  9 kwietnia 2017 at 15:54

  Wonderful blog! I found it while searching on Yahoo News.
  Do you have any suggestions on how to get listed in Yahoo News?
  I’ve been trying for a while but I never seem to get there!
  Many thanks

 94. Lien

  9 kwietnia 2017 at 18:39

  Do you have any video of that? I’d like to find out some
  additional information.

 95. Enrique

  10 kwietnia 2017 at 04:10

  Every weekend i used to pay a quick visit this web site,
  because i want enjoyment, for the reason that this this web site conations truly good funny data
  too.

 96. Irish

  10 kwietnia 2017 at 05:06

  Today, while I was at work, my cousin stole my apple ipad and tested to see if it can survive a twenty
  five foot drop, just so she can be a youtube sensation. My iPad is now destroyed and she has
  83 views. I know this is totally off topic but I
  had to share it with someone!

 97. Gerardo

  11 kwietnia 2017 at 01:01

  If you are going for most excellent contents like me, only go to see this web page all the time for the reason that it presents feature contents, thanks

 98. Carrol

  11 kwietnia 2017 at 01:45

  Fantastic blog! Do you have any tips and hints for aspiring writers?

  I’m hoping to start my own site soon but I’m a little lost on everything.
  Would you propose starting with a free platform like WordPress
  or go for a paid option? There are so many options out there that I’m completely overwhelmed ..
  Any recommendations? Cheers!

 99. Essie

  11 kwietnia 2017 at 07:32

  Hey I know this is off topic but I was wondering if you knew of any widgets I could add to my blog that automatically tweet my newest twitter updates.
  I’ve been looking for a plug-in like this for quite some time and was hoping maybe you would have some experience with something like this.

  Please let me know if you run into anything. I truly enjoy reading your blog and
  I look forward to your new updates.

 100. Leland

  11 kwietnia 2017 at 08:11

  I don’t even know how I ended up here, but I thought this
  post was good. I do not know who you are but certainly you’re going
  to a famous blogger if you aren’t already 😉 Cheers!

 101. Jackie

  11 kwietnia 2017 at 08:28

  I was recommended this blog by my cousin. I am not sure whether this post is written by him as no one else know such detailed about my problem.
  You are incredible! Thanks!

 102. Elana

  11 kwietnia 2017 at 15:19

  Hello there, You have done a fantastic job. I will certainly digg it and personally recommend to my friends.
  I’m confident they’ll be benefited from this web site.

 103. Deandre

  12 kwietnia 2017 at 01:21

  There is definately a lot to find out about this topic.
  I really like all of the points you’ve made.

 104. Augusto de Arruda Botelho

  12 kwietnia 2017 at 03:25

  After I initially commented I seem to have clicked
  the -Notify me when new comments are added- checkbox and now each time a comment is added I recieve four emails with the exact same comment.

  Is there a way you can remove me from that service? Appreciate
  it!

 105. Joleen

  12 kwietnia 2017 at 16:02

  Heya i’m for the first time here. I found this board and I find It really useful & it helped me out a lot.

  I hope to give something back and help others like you aided me.

 106. Lavon

  12 kwietnia 2017 at 17:15

  Good day! This is my first visit to your blog! We are a group
  of volunteers and starting a new initiative in a community in the same niche.
  Your blog provided us valuable information to work on. You have done a marvellous
  job!

 107. Morgan

  12 kwietnia 2017 at 18:26

  I like the helpful information you provide in your articles.
  I’ll bookmark your blog and check again here frequently.
  I am quite certain I will learn lots of new stuff right here!
  Good luck for the next!

 108. ekhabar.asia

  12 kwietnia 2017 at 20:46

  I don’t even know the way I ended up right here, however I thought this put up used to be great.
  I don’t recognise who you are however definitely you are going to a
  famous blogger for those who are not already. Cheers!

 109. Jeremiah

  12 kwietnia 2017 at 22:29

  It is actually a great and useful piece of info. I’m satisfied
  that you shared this helpful info with us. Please stay us up to
  date like this. Thanks for sharing.

 110. Rodney

  13 kwietnia 2017 at 02:23

  After I initially left a comment I appear to have clicked the -Notify
  me when new comments are added- checkbox and from now on whenever a comment is added I receive four emails with
  the exact same comment. There has to be an easy method you can remove me from
  that service? Thank you!

 111. Greetings from California! I’m bored to death at
  work so I decided to browse your site on my iphone during lunch break.
  I enjoy the info you provide here and can’t wait to
  take a look when I get home. I’m amazed at how fast your blog loaded on my cell
  phone .. I’m not even using WIFI, just 3G .. Anyhow, good blog!

 112. Georges Sadala

  13 kwietnia 2017 at 12:10

  Hi friends, how is everything, and what you would like to say about this piece of writing, in my view its really remarkable in support of me.

 113. Georges Sadala

  13 kwietnia 2017 at 13:42

  Hi! I know this is somewhat off-topic but I had to
  ask. Does building a well-established blog such as yours take a large amount of
  work? I’m brand new to operating a blog however
  I do write in my diary every day. I’d like to start a blog so I can easily share my own experience and thoughts online.
  Please let me know if you have any kind of ideas or tips for new aspiring blog owners.
  Thankyou!

 114. db24h.com

  13 kwietnia 2017 at 20:19

  I love what you guys tend to be up too. This type of clever work and exposure!
  Keep up the amazing works guys I’ve added you guys to my personal blogroll.

 115. http://www.bdsmwiki.org/

  13 kwietnia 2017 at 23:54

  Have you ever thought about adding a little bit more than just your articles?
  I mean, what you say is important and all. Nevertheless think of if you added some great graphics or video clips to give your posts more, „pop”!
  Your content is excellent but with pics and video clips, this website
  could certainly be one of the best in its field. Fantastic blog!

 116. Egli Diana Pinto

  14 kwietnia 2017 at 00:11

  At this time I am going away to do my breakfast, afterward having my
  breakfast coming yet again to read more news.

 117. Betsy

  14 kwietnia 2017 at 16:32

  Hello, yeah this piece of writing is truly fastidious and I have learned lot of things
  from it regarding blogging. thanks.

 118. www1.folha.uol.com.br

  14 kwietnia 2017 at 17:44

  Very good information. Lucky me I discovered your site by chance (stumbleupon).

  I have book-marked it for later!

 119. Annmarie

  14 kwietnia 2017 at 23:27

  It’s actually a great and useful piece of info. I am happy that
  you just shared this helpful information with us. Please stay us up to date like this.
  Thank you for sharing.

 120. Olivia

  15 kwietnia 2017 at 05:02

  Pretty portion of content. I simply stumbled upon your
  blog and in accession capital to assert that I acquire actually loved account your blog posts.
  Anyway I will be subscribing on your feeds and even I fulfillment
  you get right of entry to consistently rapidly.

 121. agapecare.net

  15 kwietnia 2017 at 13:08

  obviously like your website but you need to check the spelling on several of your posts.
  A number of them are rife with spelling problems and I in finding
  it very troublesome to inform the reality then again I will definitely come again again.

 122. Otis

  15 kwietnia 2017 at 17:14

  My programmer is trying to convince me to move to .net from PHP.
  I have always disliked the idea because of the expenses.
  But he’s tryiong none the less. I’ve been using WordPress
  on several websites for about a year and am worried about switching
  to another platform. I have heard great things about blogengine.net.

  Is there a way I can import all my wordpress content into it?
  Any help would be really appreciated!

 123. Augusto de Arruda Botelho

  15 kwietnia 2017 at 20:45

  These are really great ideas in about blogging. You have touched some good factors here.

  Any way keep up wrinting.

 124. Georgia

  16 kwietnia 2017 at 01:14

  Fastidious replies in return of this difficulty with firm arguments and
  describing all regarding that.

 125. Augusto de Arruda Botelho

  16 kwietnia 2017 at 06:44

  For latest news you have to pay a visit internet and on internet I found this web page as a finest
  site for newest updates.

 126. Rebecca

  16 kwietnia 2017 at 06:44

  Wonderful, what a blog it is! This weblog presents valuable data to us, keep it up.

 127. Rosemary

  16 kwietnia 2017 at 18:18

  Do you have a spam issue on this blog; I also am a blogger, and I was wondering
  your situation; we have created some nice procedures and
  we are looking to exchange techniques with other folks, why not shoot me an e-mail if interested.

 128. disk data recovery

  18 kwietnia 2017 at 05:29

  Thankfulness to my father who shared with me on the topic of this blog, this blog is really
  remarkable.

 129. Homesteading Book

  18 kwietnia 2017 at 22:08

  I really liked this story and your website is superb as well!. Thankful I discovered this on Instagram!

 130. The Lost Ways Homesteading Guide

  18 kwietnia 2017 at 22:46

  I truly appreciated this report and your site is marvelous also!. Grateful I came across this on Pinterest!

 131. Augusto de Arruda Botelho

  19 kwietnia 2017 at 10:35

  I must thank you for the efforts you’ve put in writing this blog.
  I really hope to see the same high-grade content from you later on as well.

  In fact, your creative writing abilities has inspired me to get my very own site now 😉

 132. Augusto de Arruda Botelho

  19 kwietnia 2017 at 12:33

  There’s certainly a lot to learn about this topic. I love all of the points you
  have made.

 133. Ashly

  19 kwietnia 2017 at 12:51

  I feel this is one of the most significant information for me.
  And i am satisfied studying your article.

  However wanna observation on some basic things, The site
  style is great, the articles is really great :
  D. Just right activity, cheers

 134. Augusto de Arruda Botelho

  19 kwietnia 2017 at 21:26

  I used to be able to find good advice from your blog articles.

 135. yadavavolunteerassociation.in

  20 kwietnia 2017 at 11:24

  Right away I am ready to do my breakfast, when having my breakfast
  coming over again to read more news.

 136. waste digesters

  20 kwietnia 2017 at 12:23

  I have been surfing online more than 4 hours today, yet I never found
  any interesting article like yours. It’s pretty
  worth enough for me. In my view, if all web owners and bloggers made
  good content as you did, the net will be a lot more useful than ever before.

 137. Augusto de Arruda Botelho

  20 kwietnia 2017 at 12:55

  It’s great that you are getting thoughts from this article as well as from our argument made at this place.

 138. ccmcf.org

  20 kwietnia 2017 at 14:37

  Hmm is anyone else having problems with the pictures on this
  blog loading? I’m trying to determine if its a problem on my end
  or if it’s the blog. Any responses would be greatly
  appreciated.

 139. Augusto de Arruda Botelho

  20 kwietnia 2017 at 15:12

  What’s up, of course this article is truly nice and I have learned lot of things from
  it on the topic of blogging. thanks.

 140. Augusto de Arruda Botelho

  20 kwietnia 2017 at 19:51

  It’s actually a nice and useful piece of info. I’m happy that you shared this useful
  info with us. Please stay us up to date like this. Thanks for sharing.

 141. Roxie

  20 kwietnia 2017 at 23:55

  If some one wants expert view concerning blogging and site-building afterward i advise him/her to visit
  this weblog, Keep up the fastidious job.

 142. Maple

  21 kwietnia 2017 at 01:33

  My spouse and I absolutely love your blog and find almost all of your post’s to be exactly I’m looking for.
  Does one offer guest writers to write content available for you?
  I wouldn’t mind creating a post or elaborating on some of the subjects you write with regards to here.
  Again, awesome web site!

 143. Mathias

  21 kwietnia 2017 at 06:45

  Nice post. I used to be checking continuously this weblog and I’m inspired!
  Very useful information specifically the ultimate part 🙂 I handle such information a lot.
  I used to be seeking this particular info for a long time.
  Thank you and best of luck.

 144. Julian

  21 kwietnia 2017 at 12:14

  Hey just wanted to give you a quick heads
  up. The text in your post seem to be running off the screen in Chrome.
  I’m not sure if this is a formatting issue or something to do with internet browser compatibility but I figured
  I’d post to let you know. The layout look great though!
  Hope you get the issue resolved soon. Cheers

 145. Kazuko

  22 kwietnia 2017 at 06:58

  Hey There. I found your blog using msn. This is a really well written article.
  I’ll be sure to bookmark it and return to read more of your useful info.
  Thanks for the post. I’ll definitely return.

 146. Vicki

  22 kwietnia 2017 at 10:13

  Hey there! I’m at work surfing around your blog from my new iphone
  4! Just wanted to say I love reading through your blog and look forward to all your posts!
  Keep up the fantastic work!

 147. fifa coins buy code

  23 kwietnia 2017 at 06:28

  Thank you a bunch for sharing this with all of us you actually know what you are talking
  about! Bookmarked. Please additionally visit my site =).
  We can have a link trade agreement among us

 148. Janina

  24 kwietnia 2017 at 21:44

  Hi Dear, are you actually visiting this website regularly, if so afterward you will definitely
  take fastidious knowledge.

 149. Scott

  25 kwietnia 2017 at 02:26

  Incredible! This blog looks exactly like my old one!
  It’s on a entirely different subject but it has pretty much the same layout and
  design. Superb choice of colors!

 150. Jillian

  25 kwietnia 2017 at 02:57

  Pretty! This was an extremely wonderful post.
  Thank you for supplying these details.

 151. Lynell

  25 kwietnia 2017 at 05:05

  Have you ever considered about adding a little bit
  more than just your articles? I mean, what you say is important and all.
  But think about if you added some great photos or
  videos to give your posts more, „pop”! Your content is excellent
  but with pics and video clips, this blog could definitely be one of
  the greatest in its niche. Fantastic blog!

 152. Virginia

  26 kwietnia 2017 at 01:38

  Hello my loved one! I wish to say that this post is awesome, great written and come with almost all vital infos.
  I would like to look more posts like this .

 153. www.classified-ads.pesonaweb.id

  26 kwietnia 2017 at 03:40

  It’s perfect time to make a few plans for the long run and it’s time to
  be happy. I have learn this submit and if I may just I want to recommend you
  few attention-grabbing issues or suggestions.
  Maybe you can write next articles regarding this article.
  I want to read even more issues about it!

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra