Z zagranicy

Marsz sławiący łotewski legion Waffen SS

W czwartek (16 marca) w stolicy Łotwy – Rydze odbył się marsz pamięci łotewskiego legionu Waffen SS. Bierze w nim udział szereg miejscowych organizacji społecznych. Łotewski legion Waffen SS brał udział m.in. w zbrodni na jeńcach wojennych w miejscowości Podgaje.

 

Marsz organizuje stowarzyszenie Daugavas Vanagi („Sokoły Dźwiny”). Łotewskie agencje bezpieczeństwa i struktury siłowe są w stanie alarmowym, bowiem marsz ściąga do Rygi członków organizacji neonazistowskich z całego świata. Z drugiej strony są organizacje tzw. antyfaszystowskie. Przeważnie dochodzi do starć. W tym roku w marszu bierze udział kilkaset osób.

 

Marsze weteranów Waffen SS są organizowane w Rydze od 1990 roku właśnie 16 marca (Dzień legionisty Waffen SS na Łotwie) – w rocznicę bitwy z armią radziecką w 1944 roku, w której Łotewski Legion Waffen SS uczestniczył u boku Niemców. Rosja, a także organizacje żydowskie, potępiają je jako gloryfikowanie nazizmu. Także wśród Łotyszy marsze wywołują coraz większe kontrowersje, choć część społeczeństwa postrzega weteranów Waffen SS jako bojowników o wolność.

 

Po stronie Niemiec walczyło w sumie około 150 tysięcy żołnierzy łotewskich. Liczba ta obejmuje zarówno walczących w szeregach Legionu Łotewskiego, jak i w dywizjach niemieckich oraz członków batalionów policyjnych. Po zakończeniu II Wojny Światowej Trybunał w Norymberdze uznał wszystkie oddziały Waffen SS, w tym łotewski, za organizacje przestępcze. Łotewski legion Waffen SS brał udział w zbrodni na jeńcach wojennych w miejscowości Podgaje.

 

Zgodnie z paktem Ribbentrop-Mołotow z sierpnia 1939 roku Łotwa, Litwa i Estonia znalazły się w strefie wpływów ZSRR i faktycznie zostały zaanektowane przez Moskwę. Rozpoczął się terror, NKWD zdziesiątkowało elity polityczne i kulturalne tych krajów. W połowie czerwca 1941 roku rozpoczęły się masowe deportacje na Syberię, przerwane atakiem Niemiec na ZSRR.

 

Niektórzy Łotysze przyjęli nazistów jak wyzwolicieli, lecz ci wprowadzili swój własny terror; dokonali eksterminacji ok. 70 tysięcy Żydów, czyli 90 proc. przedwojennej ludności żydowskiej Łotwy, nierzadko z pomocą miejscowych kolaborantów.

 

Źródła – Sputniknews.com, polskieradio.pl

AB

 

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

21 komentarzy

21 Komentarzy

 1. wiesscar

  17 marca 2017 at 14:22

  Łotwa nie powinna uznawać za chwalebna tę część swojej historii. Nazizm prowadzi do ludobójstwa innych nacji.
  Rozumiem że naziści lotewscy walczyli z bolszewikami jednak ja rozumiem to tak że dwa zbrodnicze, ludobojcze systemy starły się że sobą.

 2. Pomorzanin

  17 marca 2017 at 15:28

  Niestety w obchodach brali udział pseudo-narodowcy z Polski, ignoranci historyczni, którzy mają pełną gębę frazesów o żołnierzach niezłomnych, którzy przecież głównie walczyli z okupantem nazistowskim, co tym głupkom nie przeszkadza uczestniczyć w tego typu obchodach. Płakać, czy śmiać się?

  • m

   17 marca 2017 at 16:49

   Śmiać się przez łzy.

  • Codreanu

   17 marca 2017 at 17:42

   Na pewno ci narodowcy są mądrzejsi niż ci co oddają hołd pseudo-narodowcom, którzy ratowali żydów.

   • Pomorzanin

    17 marca 2017 at 18:01

    swoimi wypocinami brukasz dobre imię kapitana, orędownika chrześcijańskiej miłości.

    • Codreanu

     17 marca 2017 at 18:56

     Legioniści Codreanu walczyli po stronie III Rzeszy podczas II wojny światowej.

     • Pomorzanin

      17 marca 2017 at 19:19

      A polscy nacjonaliści przeciw III Rzeszy i z miłości chrześcijańskiej pomagali Żydom i tym właśnie pokazali swoją wielkość.

     • Codreanu

      17 marca 2017 at 21:44

      Skoro pomagali żydom to raczej żadni z nich nacjonaliści, to dzięki takim jak oni nasz naród może wyginąć.

 3. Balcerek

  17 marca 2017 at 16:32

  Waffen SS prekursor i protoplasta dzisiejszej UE. Już wtedy jedynym mniej wartościowym narodem, z którego nie dało się sformować żadnego Waffen była Polska. Zupełnie jak dzisiejsze 27 do 1.

 4. Slawomir Tomasz Roch

  17 marca 2017 at 18:43

  Obrzydliwy marsz ku pamieci zbrodniarzy hitlerowskich! Domagam sie od Rzadu RP zdecydowanych dzialan dyplomatycznych, by tego typu marsze, slawiace upiory historii nie powtarzaly sie pod zadna szerokoscia geograficzna. Lotysze opamietajcie sie!

  • Codreanu

   17 marca 2017 at 19:07

   A dlaczego ma to robić? Skoro nasz „rząd” wspiera ukropię, gdzie stawiają pomniki ludobójcom Polaków.
   Skoro tam nie reaguje to dlaczego miałby reagować na Łotwie?
   Zresztą Łotysze jakoś nie nawołują do morderstw Polaków a banderowcy owszem.
   Atakując Łotyszy za marsze sławiące Waffen SS niczym nie różnimy się od putinowskiego reżimu, czy żydostwa, atakującego Polskę za marsz Niepodległości i święto Żołnierzy niezłomnych.

 5. Pomorzanin

  17 marca 2017 at 19:34

  Dlatego, że SS-mani mordowali Polaków w imię nazistowskiej ideologii.

  • Codreanu

   17 marca 2017 at 21:53

   Tak, mordowali, ale to nie ma nic wspólnego z narodowym socjalizmem tylko prusko-germańskim szowinizmem. W porównaniu do Bismarcka to Hitler miał propolskie nastawienie. Dopiero wybryki Becka to zmieniły. Problemem nie jest ani narodowy socjalizm ani nawet Niemcy jako naród tylko pruska szowinistyczna mentalność. Niestety bywali Łotysze co mordowali Polaków, ale to jest minuskuła w porównaniu do banderowców, czy żydostwa.

   • wiesscar

    17 marca 2017 at 22:07

    Narodowy socjalizm (nazizm) w Niemczech = prusko-germanski szowinizm socjalistyczny.
    Ja tu nie widzę różnicy tylko znak rowna się.

    • wiesscar

     17 marca 2017 at 22:13

     Nazizm i bolszewizm to ideologie skrajnie lewicowe. Różni je to że nazizm jest rasistowski a bolszewizm klasowy. Jeden system mordował narody niższe wg nazistów a drugi system mordowal klasy społeczne ciemiezace wg bolszewików proletariat.

   • Pomorzanin

    17 marca 2017 at 22:57

    Codreanu, myślę, że jesteś młodym neonazistowskim borsukiem, w przydługiej bomberce z Lidla i w opinaczach z brudnymi, białymi sznurówkami, o łysej łepetynie. Piszesz takie bzdury, że na dzień dobry powinieneś dostać kopa w mordę z glana na odmułkę. Jeżeli dla ciebie tacy ludzie jak Mosdorf oraz wielu innych, o których możesz tutaj przeczytać w zakładce historia to pseudonardowcy to jesteś totalnym debilem, który pewnie jest zaczytany w Zychowiczu, a twoim wodzem jest Macierewicz. I mogę cię zapewnić ,jeżeli coś czytałeś z Codreanu to nic nie zrozumiałeś, bo jesteś zwyczajnie za głupi, o czym świadczą twoje wpisy.

    • Codreanu

     25 marca 2017 at 18:20

     „który pewnie jest zaczytany w Zychowiczu, a twoim wodzem jest Macierewicz.”
     Tak, Zychowicz ma trochę racji, a Macierewicz to psychol i rusofob więc na pewno nie jest moim „wodzem”. Co do ciebie, to przypuszczam że jesteś żydofilem. Jeżeli nie widzisz związku pomiędzy idiotycznym ratowaniem żydów, a budową Judeopolonii to lepiej spójrz na siebie czy nie jesteś głupi. Nie jestem łysy, a Lidl omijam szerokim łukiem. Nie jestem wbrew temu co przypuszczasz ślepym germanofilem.

 6. off

  17 marca 2017 at 20:37

  Z tą tzw. masakrą w Podgajach to nie było całkiem tak jak było przedstawiane w PRL!! Radzę się dokształcić autorze tekstu a nie powielać bezkrytycznie komuszą propagandę!

  • Pomorzanin

   17 marca 2017 at 23:16

   No to oświeć nas, jak było naprawdę?

   • asdfsdf

    20 marca 2017 at 08:16

    Winni są najprawdopodobniej Niemcy lub Holendrzy, raczej nie Łotysze. Poczytaj w necie.

 7. web push notifications

  4 kwietnia 2017 at 15:24

  they were died because of nothing

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra