Gospodarka

Ukraińcy i polski rynek pracy

Na polskim rynku pracy jest od miliona do dwóch milionów Ukraińców. To niesie ze sobą szereg poważnych konsekwencji dla wszystkich pracujących Polaków. I nie są to efekty pozytywne. Ponieważ to co jest dobre dla części polskich przedsiębiorców i polskiej gospodarki jako całości wcale nie jest dobre dla większości polskich pracowników i obywateli. Szczególnie tych, którzy pracują w najmniej płatnych zawodach.

 

Skala zjawiska

W Polsce przebywa od miliona do dwóch milionów obywateli Ukrainy. Zaledwie część z nich ma prawo do pracy na polskim rynku pracy. Co więcej nawet pobieżna kontrola zezwoleń wystawionych dla Ukraińców na podstawie oświadczeń o chęci zatrudnienia pracownika z Ukrainy wskazuje, że wcale nie pracują oni tam, gdzie rzekomo pracują. Na tej podstawie tylko w jednej akcji Straż Graniczna wydaliła 17 obywateli Ukrainy. A to tylko czubek góry lodowej. I o ile takich oświadczeń o chęci zatrudnienia pracownika z Ukrainy w 2015 roku było niecałe 800 tys. to już w okresie styczeń – październik 2016 roku było 1 mln 100 tys. To pokazuje lawinowy wzrost liczby ukraińskich pracowników.

Jakie branże

Są cztery obszary gospodarki, które już są zdominowane przez pracowników z Ukrainy, których Polacy pracować nie chcą za obecne stawki. To jest rolnictwo – większość tych pozwoleń jest wydawanych na pomocnika robotnika rolnego. Drugi taki obszar zatrudnienia to jest budownictwo. Trzeci to są usługi domowe, czyli opieka nad osobami starszymi, sprzątanie i opieka nad dziećmi. Czwarty- mała produkcja. Lawinowo wzrasta liczba Ukraińców w innych sektorach gospodarki – w hotelarstwie i gastronomii, handlu hurtowym i detalicznym, a nawet w modelingu i wśród hostess. Co szokujące – wielkie zagraniczne zakłady ze specjalnych stref ekonomicznych (na które pośrednio składają się wszyscy polscy podatnicy) też zaczęły na produkcji masowo zatrudniać Ukraińców! To jest prawdziwy skandal, który powinien zakończyć byt takich specjalnych stref ekonomicznych ponieważ tak naprawdę niczego one do polskiej gospodarki nie wnoszą. – Zatrudnienie znajdują głównie w gospodarstwach domowych, budownictwie, usługach remontowo-wykończeniowych i rolnictwie. Pracują przeciętnie 54 godziny w tygodniu, a ich średnie miesięczne zarobki netto wynoszą około 2,1 tys. zł – podaje raport Narodowego Banku Polskiego.

Zachwyt pracodawców i urzędasów

– Jeżeli w Polsce nie zacznie rodzić się więcej dzieci i zmieni się sytuacja demograficzna, to aby utrzymać dotychczasowy poziom usług publicznych (emerytury, opieka zdrowotna, jakość straży pożarnej, policji etc.), należy sprowadzić 5 milionów imigrantów. Jeśli chcemy utrzymać dotychczasowe tempo rozwoju, to przy obecnych trendach demograficznych potrzebujemy do roku 2050 przyjąć 5 mln emigrantów. W odróżnieniu od innych krajów mamy wyjątkowe zasoby w tym zakresie – naszych sąsiadów Ukraińców. Nie musimy ich uczyć polskiego, fundować mieszkań, świadczeń, utrzymywać ich – sami doskonale sobie radzą. Proponujemy legalizację na pobyt stały wszystkich Ukraińców, Wietnamczyków i Białorusinów w Polsce. Dotyczy to około 1 mln osób – piał z zachwytu Cezary Kaźmierczak ze Związku Przedsiębiorców i Pracodawców. – Musimy zrekompensować straty na rynku pracy. Będę się starał, aby do Polski przyjechało kilkaset tysięcy pracowników z Ukrainy, – powiedział wicepremier i minister infrastruktury Mateusz Morawiecki podczas XXVI Forum Ekonomicznego, które odbyło się w Krynicy. Co charakterystyczne nie wszyscy ekonomiści są tym pomysłem zachwyceni – Budżet nie ukazuje nakierowania na innowacyjność, przyśpieszenie procesu konwergencji i wzrostu dochodów ludności. Zakłada że zamiast wykorzystania zapaści demograficznej w celu umożliwienia skokowego podwyższenia wynagrodzeń hamujących emigrację i skłaniającego do powrotów emigrantów, zatrudni się setki tysięcy Ukraińców w celu zamrożenia poziomu wynagrodzeń i polepszenia wyników opartych na taniej sile roboczej przedsiębiorców. Zamiast poprzez wzrost wynagrodzeń zmusić wszystkich pracodawców do innowacyjności. – mówi otwarcie były wiceminister finansów dr Cezary Mech.

Straty polskich pracowników

Polscy pracownicy szczególnie ci niewykwalifikowani muszą konkurować z tańszymi Ukraińcami, których zatrudnianie wspierają jeszcze polskie urzędy. I przegrywają. Przykładem jak to wygląda mogą być ostrołęckie szklarnie. – Wraz z końcem marca firma PGO zwolniła około 100 pracowników. Na miejsce tych osób zatrudnić ma pracowników z Ukrainy, którym już szykuje noclegi w dotychczasowych szatniach pracowniczych. Mało tego, zarząd na jednego pracownika dostanie podobno z Powiatowego Urzędu Pracy 20 tys. zł. – pisała oburzona zwolniona na forum Moja Ostrołęka. Takie przykłady można mnożyć. – Przykład Chłodni i Limito w Grudziądzu, włoskich zakładów Pini w Kutnie i setek innych. W Pini zwolniono Polaka za to, że pokłócił się z Ukraińcem o… Wołyń, UPA i Banderę! Inna znana firma mająca poważny udział w rynku lodów w Polsce – praca jest sezonowa pracownicy z Ukrainy zostali zatrudnieni na 8 miesięcy, z czego spora część poza sezonem, kiedy nawet dla stałych pracowników jest ciężko zorganizować pracę. Polski pracownik sezonowy może tylko pomarzyć o tak długim zatrudnieniu. Do tego Ukraińcy otrzymują wyżywienie i zamieszkanie, Polak musi sobie to sam, za własne pieniądze zorganizować. Bez dotacji nie wyobrażam sobie, by było to w jakikolwiek sposób opłacalne dla zakładu, a jest opłacalne, w końcu kierują się maksymalizacją zysku. Chodzi po prostu o nierówne traktowanie. We własnym kraju jesteśmy traktowani gorzej, niż osoby nie będące jego obywatelami. – żalą się zatrudnieni tam Polacy. Nawet jeżeli polski pracownik ma jeszcze pracę to dzięki Ukraińcom można mu wypowiedzieć umowę o pracę i zastąpić ją śmieciówką, czy obniżyć pensję. Tak jak kiedyś się mówiło – „Jak ci się nie podoba to na twoje miejsce jest dziesięciu”, to teraz się mówi – „Jak ci się nie podoba to na twoje miejsce jest Ukrainiec, co weźmie tę robotę z pocałowaniem w rękę”.

Ściema z ZUS-em

Tajemnicą poliszynela jest to, że trwa handel kwitami na legalną pracę Ukraińców w Polsce. Tak samo jak masowo handluje się kartą Polaka. (I często zamiast Polaka dostają ją Ukrainiec z poglądów zaciekły banderowiec) Stąd może śmieszyć twierdzenia pseudoekonomistów – „Ukraińcy ratują ZUS”, Kiedy to rzekomo „opłacane przez imigrantów składki pomagają polskiemu systemowi ubezpieczeń społecznych przetrwać obniżkę wieku emerytalnego”. Ciekawe w jaki sposób? Tylko 172 tys. Ukraińców zatrudnionych w Polsce płaciło we wrześniu składkę na ZUS, podczas gdy oświadczeń i zezwoleń na pracę dla obywateli Ukrainy zarejestrowano do września 2016 roku 938 tysięcy. Państwo corocznie wspiera z budżetu ZUS kwotą ponad 50 mld zł. W 2021 może to być aż 91 mld zł. Jednym z desperackim decyzji jest pomysł oskładkowania pracy uczniów i studentów. Dziś uczniowie i studenci do 26. roku życia, którzy pracują na umowie-zleceniu, składek płacić nie muszą. Państwo może zyskać na oskładkowaniu tych umów 500-700 mln zł rocznie. Pracy na czarno 1,5 milionowej masy Ukraińców państwo nie zauważa.  W 2015 roku łącznie legalnie (a więc płacących ze swoich umów składki na ubezpieczenia społeczne) było zatrudnionych w polskiej gospodarce według statystyki GUS 14 mln 850 tys., a według statystyki BAEL 16 mln 182 tys. osób. Czym przy tym jest 172 tys. Ukraińców? Od 0,7 (w 2015 r) do 1 proc. (w 2016 r.) osób ubezpieczonych. O ile Ukraińcy stanowią już od 10 do 12 proc. pracowników to składki płaci zaledwie do dziesiąty, dwunasty z nich. I są to składki albo od najniższej pensji, niepełnego etatu, albo umów cywilno-prawnych. To może być nawet kilkanaście mld zł rocznie, które wpływając do ZUS-u zmniejszyłyby dotację państwa. Tak więc wbrew opiniom pseudoekspertów Ukraińcy wcale nie ratują ZUS-u tylko do spółki z dziadowskimi pracodawcami go wspólnie okradają. Przy biernej postawie państwa polskiego.

Kary lekko półśmieszne

Kiedy w kwietniu zeszłego roku Straż Graniczna na budowie pod Bochnią zatrzymała sześciu nielegalnie pracujących Ukraińców i wydała nakaz wyjazdu to szef firmy, która ich zatrudniła, zapłaci zawrotną kwotę grzywnę… 3 tys. zł. Nic dziwnego, że ta lekko półśmieszna kara go nie odstraszyła, bo następnego dnia Straż Graniczna na tej samej budowie zatrzymała kolejnych siedmiu Ukraińców i odesłała ich na wschód. Gdyby kary za nielegalne zatrudnienie obcokrajowców były takie jak w Niemczech, czy Francji to na tak bezczelny proceder by sobie nie pozwolił, bo po pierwszym mandacie musiałby zaciągnąć kredyt, żeby go spłacić. W Francji jest od 22 tys. euro wzwyż za każdego nielegalnie zatrudnionego pracownika. Konfiskata mienia wyprodukowanego przez nielegalnie zatrudnionego, zajęcie nieruchomości, w której miał miejsce proceder oraz zakaz prowadzenia działalności gospodarczej.

Związki zawodowe nic nie widzą

Co ciekawe powołane rzekomo do obrony praw pracowniczych związki zawodowe mają to wszystko głęboko gdzieś nawet przyłączając się do działań szkodliwych dla polskich pracowników. I tak Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych (OPZZ) w maju zeszłego roku zapowiedział powołanie Związku Zawodowego Ukraińców pracujących w Polsce. – W Polsce pracują setki tysięcy Ukraińców, większość z nich w szarej strefie; obcokrajowcy ci są często wyzyskiwani, nie znają swoich praw – tłumaczył wówczas przewodniczący Guz. Z kolei NSZZ Solidarność stara się przez ostatnie kilka lat nie dostrzegać setek tysięcy ukraińskich pracowników demolujących nasz rynek pracy. Przez 4,5 roku w podległym Komisji Krajowej NSZZ Solidarność „Tygodniku Solidarność” nikt nie zajął się tematyką psucia polskiego rynku pracy przez Ukraińców. Co znamienne także powyższa opinia dr Mecha jako jedyna spośród kilku komentarzy o przyszłorocznym budżecie na łamach „TS” nie poszła.

Ukraińcy obniżają wynagrodzenia pracownikom polskim i tak naprawdę też wymuszają emigrację polskiej młodzieży za granicę. To jest absurd, że sprowadzamy sobie imigrantów po to, żeby nasza młodzież jeszcze szybciej emigrowała. Nie mówiąc już o tym, że w kwestii osiągnięcia celu, tj. dogonienia krajów wysoko rozwiniętych pod względem efektywności pracy i wysokości płac, tak naprawdę strzelamy sobie w stopę. Ponieważ cały czas w interesie grup biznesu, które chcą mieć tanich pracowników, utrzymujemy zaniżone stawki płacowe dla własnych obywateli. Tak więc to co jest dobre dla biznesmenów nie jest dobre ani dla polskich pracowników, ani podatników. I wcale nie jest dobre dla Polski.

Michał Miłosz

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

114 komentarzy

114 Komentarzy

 1. finka

  17 marca 2017 at 19:14

  Może autor powinien podesłać tekst do p.Kaczyńskiego. Dobra zmiana, jak widać, dla Ukraińców, często neo banderowców, a nie dla Polaków.

  • wiesscar

   17 marca 2017 at 19:23

   Po co? Przecież wyrzuci do kosza na śmieci.

 2. m

  17 marca 2017 at 20:04

  Na (polskim) brytyjskim rynku pracy jest od miliona do dwóch milionów (Ukraińców) Polaków. To niesie ze sobą szereg poważnych konsekwencji dla wszystkich pracujących (Polaków) Brytyjczyków. I nie są to efekty pozytywne. Ponieważ to co jest dobre dla części (polskich) brytyjskich przedsiębiorców i (polskiej) brytyjskiej gospodarki jako całości wcale nie jest dobre dla większości (polskich) brytyjskich pracowników i obywateli. Szczególnie tych, którzy pracują w najmniej płatnych zawodach …

  • m(yśl)

   17 marca 2017 at 20:12

   Polacy nie mają dodatkowych przywilejów w porównaniu z Brytolami, jeśli już to mają mniej. Co innego Ukry w Polsce – wyższe stypendia, dodatki mieszkaniowe, dotacje z Urzędów Pracy na zatrudnienie obcokrajowca itp.

   Przede wszystkim Polacy nie są sprawcami ludobójstwa na narodzie angielskim, i nie gloryfikują takich ludobójców.

   • Ozyr

    17 marca 2017 at 20:36

    z banderowską m(endą) szkoda czasu na dyskusje

   • m

    17 marca 2017 at 20:40

    Chyba, na pewno, pieprzysz z dotacjami na zatrudnienie obcokrajowca, wyższymi stypendiami i dodatkami mieszkaniowymi wyłącznie z powodu bycia obcokrajowcem. Poproszę o źródło tych rewelacji.

    • m(yśl)

     17 marca 2017 at 20:45

     „Chyba, na pewno” To chyba czy na pewno? Bo pieprzysz bez sensu.
     Przykład z dotacjami masz nawet w tym artykule. Poczytaj trochę zamiast pisać bzdury.
     http://prawy.pl/6808-mnisw-wiecej-pieniedzy-daje-ukrainskim-niz-polskim-studentom/

     • Tomek

      18 marca 2017 at 14:53

      A na Placu Czerwonym w Moskwie rozdają mercedesy…

      Po pierwsze, to program stypendialny taki, jak opisany w artykule, nie jest żadnym ewenementem dla Ukraińców. Tak działają międzynarodowe programy stypendialne – Polacy studiujący w UK chociażby także otrzymują pomoc finansową od brytyjskiego rządu – jej wysokość możesz sobie obliczyć na jakiejś stronie dot. studiowania w UK. Porównanie, jakie zrobił m., jest zatem zasadne.

      Po drugie, to żeby porównać koszt stypendiów finansujących naukę np. Ukraińcom z kosztami tylko i wyłącznie z wysokością stypendium za wybitne osiągnięcia w nauce jakie może dostać iluś tam tylko studentów (co uczyniła autorka artykułu na Prawy.pl, który podałeś jako źródło) i na tej podstawie tylko wyliczyć, ile Polska daje na studenta z Polski, a ile z Ukrainy, no to trzeba być wybitnym matematykiem. No, ale nie takie rzeczy autorka owego tekstu potrafi:). Jak chcesz przekonać się, ile państwo wydaje na studenta z Polski, to porównaj wszystkie koszty finansowania bezpłatnych studiów w Polsce (a nie tylko jednego stypendium dla nielicznych) z liczbą polskich studentów. I

     • podpowiedź dla Tomka

      18 marca 2017 at 21:34

      Przegapiłeś odpowiedź Pomorzanina, więc pomogę:

      http://serwisy.gazetaprawna.pl/edukacja/artykuly/1004732,finansowanie-uczelni-studenci-zagraniczni.html
      „Uczelnie dostaną trzykrotnie wyższą dotację na naukę cudzoziemca niż Polaka.”

    • jj

     18 marca 2017 at 00:27

     Prawda w moim zakładzie jest około 100 ukrów większość z nich to studenci którzy płacą za miesiąc akademika preferencyjnie 50 zł,niektórzy mają 300 zł stypendium wiem to od nich.Jeden twierdzi ,że Bandera to taki nasz Piłsudski .Czekan na prawicową partie będącą alternatywą dla PIS ,bo w temacie ukrów mają wielki minus.

     • Ula

      20 marca 2017 at 13:12

      Kukiz15

 3. Pomorzanin

  17 marca 2017 at 22:37

  A skąd te dodatkowe pieniądze na obcokrajowca. Z pieniędzy podatnika, aby akademikom żyło się lepiej. Choć polskie uczelnie na końcu w rankingach. Polacy robią za frajerów.

  http://serwisy.gazetaprawna.pl/edukacja/artykuly/1004732,finansowanie-uczelni-studenci-zagraniczni.html

 4. Pomorzanin

  17 marca 2017 at 22:39

  Druga sprawa to UK to wyspy, a my z Ukrami mamy zaszłości, a oni układ z Prusakami.

 5. jaro7

  17 marca 2017 at 22:53

  I o to właśnie chodzi by Polacy emigrowali a na ich miejsce przyjeżdżali upaińcy.Studenci maja w przyszlości objąć eksponowane stanowiska,dużo upaińców jest w policji ii mediach.Chodzi o wymieszanie Polaków z Upaińcami by stworzyć wielką chazarię.

 6. gieptil

  17 marca 2017 at 23:04

  Jak znam życie dzieci Ukraińców pracujących w Polsce nie podlegają polskiemu drastycznemu szkodliwemu systemowi szczepień, bo kto się tam wyzna, zawsze mogą powiedzieć że podlegają ukraińskiemu. A program 500+ okazał się magnesem który ściągnie tutaj kolejne miliony Ukraińców z dziećmi. Dobrze pomyślane przez tych hitlerowców z Warszawy. Jedno jest dla mnie oczywiste cechuje ich zoologiczna nienawiść do Polski. Już widać że szczególnie nienawidzą Polaków PiSowcy, to są sataniści psychopaci dużo gorsi od tych z PO, zwykłych kombinatorów cwaniaczków.

  • tma

   18 marca 2017 at 10:24

   @gieptil, albo naprawdę nie rozumiesz, albo naprawdę jesteś ruskim trollem.
   Twoja zoologiczna niechęć do Ukraińców jest zadziwiająca.
   Za zabory i upadek I RP często obwiania się wykrwawienie Polski w walkach na Ukrainie. Ale tak naprawdę, to główną przyczyną upadku I RP była konsekwentna i dalekowzroczna polityka niemieckich Prus. – Nie będę tu wyjaśniał dlaczego, są dostępne opracowania w internecie i nie tylko.
   Czy Ukraińców cechuje zoologiczna nienawiść do Polski? – tak ich wychowano. Ale kilka lat pobytu w Polsce zmienia to myślenie. Młodzi Ukraińcy widzą, że w Polsce żyje się dużo lżej, że można zarobić, ułożyć sobie normalne życie.
   Oczywiście, w bliższym kontakcie są to ludzie specyficzni. Ogólnie to nie są żadni chrześcijanie („ateista ale prawosławny”), ale najzwyklejsi pod słońcem POGANIE. Oczywiście, zdarzają się wyjątki. Ale ogólnie dla nich liczy się zarobek, sukces, siła, witalność. – to jest ich ideologia. Ilu z tych 2 mln. Ukraińców w Polsce chodzi w niedzielę do jakiejkolwiek cerkwi lub kościoła? – Mało.
   Jeśli już dziś można mieć do kogoś pretensje, to do tzw. polskiego episkopatu. Gdzie jest duszpasterstwo Ukraińców w Polsce? Czekacie, aż sami przyjdą do waszych pałaców?

  • Tomek

   18 marca 2017 at 15:05

   Co do szczepień, to Ukraina ma akurat obowiązkowy program szczepień dla dzieci, tak jak Polska. I jest on stosowany. A co do 500+, no to cóż, taka to „uroda” dawania ludziom socjału, że trafia on w różne ręce. Jeden zainwestuje w naukę dzieci albo zabierze je na wakacje, drugi przepije, a trzeci będzie Ukraińcem który ściągnie do Polski rodzinę i będzie tu pracował.

   • gieptil

    18 marca 2017 at 15:44

    Ale nie ma identycznego programu szczepień jak Polska. Choćby szczepienie przeciw HPV.
    A jak tak lubisz swoich banderowskich przyjaciół, to im sam funduj socjale ze swoich. Zresztą tak czy tak, jest to przestępstwo. Bo żadna tam tajemnica, ćwiczymy to już od setek lat, oni jak się nieco odkują i poczują pewniej zaczynają mordować Polaków z wielką pasją. Więc uważam że każdy kto tutaj nam sprowadza Ukraińców nawet za swoje, powinien trafić do więzienia, jak nie na szubienicę. Co to k…wa za zabawy??? Mało jeszcze było zabitych Polaków? To was zabijamy jak to tak lubicie.

 7. Pomorzanin

  17 marca 2017 at 23:11

  Tyle się teraz mówi o wojnie informacyjnej, hybrydowej w kontekście zagrożenia rosyjskiego i zupełnie odwraca się uwagę od wroga, którego działania odczuwamy na co dzień, poprzez sączoną propagandę z mediów,agenturę umiejscowioną w rządzie, samorządzie, partiach politycznych, wrogim wykupie polskiego przemysłu, armii itd i nie jest to agentura rosyjska, która jeśli jeszcze jest to ma wpływy marginalne. Dla mnie ta masowa imigracja Ukraińców jest niestety jednym z elementów wojny, która już trwa przeciwko Polsce.

  • siwy

   17 marca 2017 at 23:56

   Tak oto wygląda wojna informacyjna na odcinku wschodnim.
   Ad. 1. Jeśli przeczytasz na prawy.pl artykuł „Ukraina wzmocni ochronę polskich pomników” to dowiesz się, że pomniki na UA pomordowanych Polaków niszczą wg Oleha Syniutka Rosjanie i że są to zaplanowane działania służb specjalnych agresora.
   Ad. 2. Jeśli przeczytasz artykuł na kresy.pl pod tytułem „PILNE: Odnowiony pomnik w Hucie Pieniackiej został ponownie zdewastowany” to dowiesz się w oparciu o relacje osób zamieszkałych na UA przekazane Panu Henrykowi Bajewiczowi polskie pomniki pomordowanych niszczy „Swododa”.
   Które siły są zaangażowane w robieniu wody z mózgu Polakom?
   Może mały sondaż, komu dałbyś wiarę?

   • Pomorzanin

    18 marca 2017 at 00:10

    Dam wiarę kresom, może nie w to, że „Swoboda”, ale, że Ukry, bo nagle ktoś nacisnął na klawisz grupa rekonstrukcyjna MW/ONR, tak, że mysz ryknęła.

   • Tomek

    18 marca 2017 at 15:11

    Ja bym zastosował starą zasadę „is fecit, cui prodest”. Ona karze z dużą dozą podejrzliwości patrzeć na tego typu informacje.

    • zagadka dla Tomka

     18 marca 2017 at 21:37

     Zasada ciebie ukarała? Ojej 🙂 Nie podkreśla się na czerwono to niby błędu nie ma, co?

 8. Misia

  17 marca 2017 at 23:57

  Mnie również zastanawia dziwne doprawdy milczenie ZZ Solidarności na temat inwazji rezunów. Przed II turą wyborów pojawiła się w internecie fotka ludobójcy z UPA o nazwisku Mychaiło Duda, kandydat na prezydenta Andrzej Duda zaprzeczył pokrewieństwu z tą kanalią i podał, ze jego dziadek nazywał się Alojzy Duda. Ale jest jeszcze Piotr Duda, szef Solidarności, czyżby ta zbieżność nie była przypadkowa? Dlaczego Piotr Duda z Solidarności nie zauważa 2 milionów Ukraińców, nie potknął się jeszcze o rezuna/rezunkę?

  • jaro7

   18 marca 2017 at 11:35

   Dokładnie,też się po tym artykule zastanawiałem nad zupełna BIERNOSCIĄ solidaruchów z Duda na czele.No chyba ze pojechał z rodzina i pieskiem na urlop do Kolobrzegu i nie ma czasu na zajmowanie sie polskimi pracownikami.

 9. Pomorzanin

  17 marca 2017 at 23:59

  A po co sondaż, a nie praca polskiego wywiadu, który nabiera wody w gębę, albo jest sparaliżowany?

 10. Karol

  18 marca 2017 at 05:33

  Przydałaby się informacja jaki jest skutek zatrudniania Ukraińców dla zwykłych Polaków, czyli odbiorców usług. To autora nie interesuje, a to jest bardzo dziwne. Bo po to istnieje normalna gospodarka, żeby zadowoleni byli klienci. Myślę, że jak obywatele mniej płacą za usługi to jest to jednak dla nich korzystne.

  • Pomorzanin

   18 marca 2017 at 07:04

   Karol, nie koniecznie, jest też druga strona medalu:
   http://konserwatyzm.pl/artykul/24354/grabowski-imigracja-zarobkowa-ukraincow-cieszyc-sie-czy-bac/
   Najgorsze jest to, że w debacie publicznej wg nie bierze się pod uwagę opinii publicznej, PiS, jak i wcześniejsza ekipa nauczyli się wprowadzania ustaw na rympał, tak aby pasowała dla ich widzimisia lub stronnictw, którym służą, czyli atlantyckiego lub pruskiego. Dlatego w przyszłych wyborach trzeba złamać monopol okrągłostołowy i wybrać stronnictwo polskie, narodowe. Z tym, że stworzenie takiego stronnictwa narodowego, jak do tej pory jest skutecznie torpedowane.

  • Och

   18 marca 2017 at 10:40

   @Karol
   Zaniżanie podwyżek płac na rynku pracy poprzez „sprowadzenie” tańszych robotników powoduje to, że nasza gospodarka nie wyrwie się z pułapki średniego wzrostu. Zazwyczaj przedsiębiorca nie jest zainteresowany gospodarką innowacyjną, a jedynie zyskiem, postępuje zachowawczo, tnie koszty, zatem płace, płacze na trudności i zmierza w szarą strefę, zamiast inwestować w technologie zwiększające efektywność przedsięwzięcia, zatem w rozwój swój oraz gospodarki narodowej. Zaniżanie wzrostu płac powoduje że jesteśmy „kolonią” dla obcych gospodarek. Rząd Japonii aby wymusić rozwój gospodarki ustawo o kilka procent zwiększa wynagrodzenia w gospodarce. Japonia nie ściąga obcej taniej siły roboczej na swój rynek pracy choć to takie proste. W raporcie o inflacji Narodowego Banku Polskiego za marzec 2017 roku znalazła się opinia, że ograniczająco na dynamikę wynagrodzeń nominalnych nadal oddziałuje też napływ pracowników z Ukrainy.
   http://www.kresy.pl/wydarzenia,gospodarka?zobacz/nbp-naplyw-pracownikow-z-ukrainy-hamuje-wzrost-plac-w-polsce

   • Ubot

    18 marca 2017 at 11:39

    Mielec: Strajk w kolejnej firmie w SSE. “Na wasze miejsce chętnie przyjdą Ukraińcy!”
    – Powiedziano nam, że jeśli nie przyjdziemy w sobotę czy niedzielę do pracy, zostaniemy zwolnieni dyscyplinarnie. Dyrektorzy straszą że jeśli nie chcemy na takich warunkach pracować to chętnie na nasze miejsce przyjadą Ukraińcy.
    http://newsweb.pl/2017/03/17/mielec-strajk-w-kolejnej-firmie-w-sse-na-wasze-miejsce-chetnie-przyjda-ukraincy/

    • gieptil

     18 marca 2017 at 11:53

     Ciekawe co by na to powiedziały te obłąkane emerytki ryczące każdego dziesiątego „Jarosław Polskę zbaw”? Inna sprawa że te stare cholery udające patriotki mało czym się martwią, bo one emerytury przecież mają. A przychodzą tak naprawdę żeby się jakoś rozerwać, bo na emeryturze bywa nudno. Myślenie to by się u nich zaczęło dopiero jakby emerytur nie wypłacili.

   • xyz

    18 marca 2017 at 19:34

    Człowieku, to „zaniżanie płac” jest wynikiem złego modelu gospodarczego. Jakby przywrócono wolność gospodarczą, obniżono zdecydowanie podatki to płace rosłyby niezależnie od tego ilu Ukraińców i innych ludzi by do nas przyjeżdżało.

    • Pomorzanin

     18 marca 2017 at 23:38

     Człowieku, ale nikt nie obniży podatków, bo musi być strzyżenie baranów, masz bardzo naiwne spojrzenie na świat.

  • gieptil

   18 marca 2017 at 10:42

   Zręcznie wkleiłeś w tą demagogię słowa „klienci” i „obywatele”. Gdybyś użył słowa Polacy, to musiałbyś zauważyć że nawet jak płacą mniej za towar, to jest ich coraz mniej, więc coś tutaj nie gra w tej niby logicznej układance. A nie gra to że od roku 89 jest prowadzona planowa akcja likwidacji Polaków jako narodu. A jednym ze stałych argumentów zawsze było zadowolenie klientów. Jak pojawiły się liczne tańsze towary z zagranicy ( za sprawą zniesienia ceł ), to był żelazny argument zadowoleni klienci. A że tam miliony Polaków zostały bez pracy, a co nas to obchodzi? Ci bez pracy po części wymarli, reszta zazwyczaj miała po jednym dziecku, które starali się przezornie wysłać do bardziej normalnych krajów. A teraz mądrale ( a raczej różne zjeby umysłowe ) bardzo zdziwieni, że rąk do pracy zaczyna brakować. Jeżeli tzw. pracodawcy dopiero teraz na to wpadli, że ujemny przyrost naturalny musi oznaczać kłopoty, to ja bym im już podziękował. Są tak głupi że niech oni już lepiej pobankrutują z braku tanich pracowników. A o zadowoleniu klientów niech już nikt nie gada. Niech nie będą zadowoleni, może zaczną wreszcie odpowiedzialnie myśleć, przynajmniej niektórzy.

 11. Polak

  18 marca 2017 at 08:05

  ŚMIERĆ BANDEROWCOM !!!

  • tma

   18 marca 2017 at 10:29

   Głupszej ideologii nie potrafiłeś wydumać, gimbusie?

   • Karolina

    18 marca 2017 at 12:00

    Panie tyma, chodzi o banderowców, nie Ukraińców, więc co Pana tak zabolało?

    • tma

     18 marca 2017 at 14:12

     „Śmierć komukolwiek” nie jest żadną pozytywną ideologią. To już o wiele wolę „Polska dla Polaków”, bo to ma jakiś sens.
     Co do Ukraińców i tzw. banderowców – pani Karolino, popatrz ile w Polsce głupców, którzy czczą Piłsudskiego, pruskiego agenta, który zniszczył II RP. Jak wyleczyć się z tej choroby?
     Młodzi Ukraińcy chorują na banderyzm? – Bardzo współczuję, ale mam większe zmartwienia, niż kilka tys. ogłupionych ukraińskich dzieciaków.
     ps. tma, to przypadkowy ciąg znaków z klawiatury – z niejakim Tymą nie ma nic wspólnego, poza kilkoma literami. Ale dobrze, zmienię, żeby się głupio nie kojarzyło.

 12. JK

  18 marca 2017 at 11:00

  Znalezione w sieci,
  Rzymkowski dla Kresów.pl: blokowanie przez PiS ustawy o penalizacji banderyzmu w Polsce ma drugie dno
  http://www.kresy.pl/wydarzenia,spoleczenstwo?zobacz/rzymkowski-dla-kresowpl-blokowanie-przez-pis-ustawy-o-penalizacji-banderyzmu-w-polsce-ma-drugie-dno

 13. gieptil

  18 marca 2017 at 11:00

  Satanistyczna sekta PiS w kampanii wyborczej nie obiecywała że „uszczęśliwi” Polaków milionami Ukraińców, ani tego że za ich rządów każdy banderowiec będzie mógł dostać kartę Polaka od ręki. Nawet już po wyborach nam tego nie powiedzieli, sami musimy robić prywatne śledztwa. Od półtora roku zanęcają nas za to tematem jak to PiS nie pozwala na przyjazd do Polski kilkunastu tysięcy muzułmanów. A w międzyczasie po cichu, nigdzie tego planu oficjalnie nie ogłaszając, sprowadzono do Polski 100 razy więcej Ukraińców. Jak pisałem zbrodnicza satanistyczna sekta PiS zawsze kłamie, oszukuje i szkodzi Polsce.

  • tma

   18 marca 2017 at 14:21

   @gieptil, może napisz coś o cichym zalewie Polski przez emigrantów z „krzywym nosem”. Oni nie pracują na budowach i w rolnictwie, za to widzę ich w urzędach warszawskich, i na dobrze płatnych państwowych etatach. Niektórzy ledwie mówią po polsku, ich wiedza o Polsce jest na poziomie filmów Smarzewskiego i Stuhra. Znam osobiście parę przypadków. – Dlaczego o tym nikt nie pisze?

 14. versus

  18 marca 2017 at 12:38

  Jak podaje jeden z lokalnych portali informacyjnych, dziś około godziny 9.00, w kolejnej firmie Specjalnej Strefy Ekonomicznej w Mielcu doszło do strajku. Kierownictwo miało grozić pracownikom dyscyplinarnymi zwolnieniami i zastąpieniem ich Ukraińcami.
  http://newsweb.pl/2017/03/17/mielec-strajk-w-kolejnej-firmie-w-sse-na-wasze-miejsce-chetnie-przyjda-ukraincy/iem ich Ukraińcami.

  • tma

   18 marca 2017 at 14:35

   Problemem nie są Ukraińcy, ale pazerność na pieniądze tzw. przedsiębiorców – drobnych cwaniaczków o ptasich móżdżkach. Jeśli Ukraińcy pracują tanio, to twórzcie nowe miejsca pracy, budujcie nowe hale produkcyjne, róbcie biznes na skalę światową, eksportujcie do Chin…
   Takich mamy biznesmenów w Polsce – dziadek był pastuchem, tatuś w PZPR, a wnuczek wpiepsza kawior i udaje arystokratę.

   • LŁG

    19 marca 2017 at 15:34

    Ukraińcy są TEŻ problemem. Gdyby ich nie było,to są szanse,że musieli by Polaków zatrudniać i podnieść pensje. Firmy nie założysz bez pieniędzy,zresztą przy wybitnie sprzyjających prywatnej drobnej działalności kolejnych rządach to aż strach firmę zakładać.

    „Jeśli Ukraińcy pracują tanio, to twórzcie nowe miejsca pracy, budujcie nowe hale produkcyjne, róbcie biznes na skalę światową, eksportujcie do Chin…”

    Za co ?! Przepisy i działania władz są takie,by Polaka wygonić za granicę niech będzie parobkiem Szwaba czy Holendra.A jak nie da się go tam wywalić – niech będzie ich parobkiem w kraju swoich przodków który już nie jest jego ! Jak powiedział Hans Frank: „Polacy muszą być tak biedni,by sami chcieli dobrowolnie jechać na roboty do Niemiec”.Kolejne „polskie” władze i „pracodawcy” z takiego nadania jak ty piszesz realizują właśnie tą faszystowską politykę.Ale to narodowców określają faszystami,patriotyzm złem a „polak broni mieć nie może,bo ludzie by się wystrzelali”.

    Kapitał rozkradziono i wyprowadzono,naród Polski złupiono i łupi się ciągle,
    zakazy i nakazy nawet na własnej ziemi (dobrze,że chociaż z drzewami na razie wyciąć można,ale jak długo),gówniane zarobki dla większości i zastępowanie nas Ukraińcami -ale to nic,”twórzcie miejsca pracy,budujcie hale produkcyjne,prowadźcie ekspansję na rynki światowe” ble ble ble…

    Tylko jak to do cholery robić,jak każdy obcy jest uprzywilejowany a ty jesteś obywatelem którejś tam kategorii (o ile obywatelem) w kraju twoich przodków (bo wygląda na to,że nie twoim,mimo że urodziłeś/aś się w Polsce)

 15. xyz

  18 marca 2017 at 14:59

  Niby serwis prawy.pl – a pierdolicie jak socjaliści…
  Słabo.

 16. Pomorzanin

  18 marca 2017 at 15:06

  Socjaliści byli internacjonalistami. A tu chodzi o interes narodowy, a nie interes rewolucji światowej.
  https://www.youtube.com/watch?v=ppUJCTVWAH4&feature=push-u&attr_tag=RrQZBOGkR2m2HD18-6

  • xyz

   18 marca 2017 at 19:30

   Byli socjaliści międzynarodowi i narodowi. W naszym interesie narodowym jest żeby inne nacje pracowały na nasz dobrobyt. Problem leży w tym, że Polacy jednocześnie muszą wyjeżdżać za granicę. W dobrze rozwijającej się, wolnorynkowej gospodarce jest miejsce zarówno dla Polaków jak i emigrantów zarobkowych z innych krajów. Dopóki ludzie przyjeżdżają tu pracować, to nie ma w tym żadnego problem, wręcz przeciwnie.

   • LŁG

    19 marca 2017 at 15:07

    Ciekawe jakże to obce nacje mają pracować na Polski dobrobyt w Niemieckiej firmie…

    Zachodnie firmy – czyli:wyprowadzające zysk na zachód – w Specjalnych Strefach Ekonomicznych (czyli płacące dużo mniejsze podatki od płac,terenu i mające infrastrukturę od państwa) zatrudniające obcokrajowców nie Polaków to niby wg. ciebie „patriotyzm” ?! Dokładanie Niemcom za sprowadzanie do Polski i zatrudnianie w Polsce Ukraińców to ma być Polski interes narodowy?!

    A zgiń przepadnij antyPolska siło nieczysta !

    PS: Libertarianizm to tak samo syjonistyczna i antynarodowa ideologia jak socjalizm.Podobnie jak Marks,Engels czy Lenin i spółka byli powiązani z światowym syjonizmem tak Mises,Rand (Rosenbaum),czy Rothbard to rdzenni górale ze wzgórz golan… Korwiniści i im podobni libertarianie to czystej wody internacjonaliści wierzący w bożka „wolnego rynku” tak samo jak komuchy w bożka „socjalizmu”. Wolność Gospodarcza =/= „wolny rynek”

 17. Pomorzanin

  18 marca 2017 at 21:36

  MW/ONR kierują się nauką społeczną Kościoła Katolickie i Twoje rozwiązania odrzucają, jako błędne, bo to prowadzi do niesprawiedliwości, wyzysku, a nawet niewolnictwa. Wolny rynek to pojęcie propagandowe we współczesnym świecie, zdominowanym przez międzynarodowe korporacje, które poprzez kapitalizację majątku fundują nam właśnie wyzysk i niewolnictwo. Proszę mi wskaać, gdzie jest ta dobrze rozwijająca się gospodarka wolnorynkowa?

 18. Its like you read my mind! You appear to know so much about
  this, like you wrote the book in it or something. I think that you can do with a few pics to drive the message home
  a bit, but other than that, this is fantastic blog. An excellent read.

  I’ll definitely be back.

 19. Kris

  20 marca 2017 at 21:29

  Ja rozumiem ze to portal prawicowy ,ale to sa ludzie ,mieszkam w belgii bo chcialem lepiej zyc,oni tez chca lepiej zyc poznalem paru ukraincow tu na miejscu i w pl sympatyczni ludzie ,nigdy nie mialem z nini problemu ,a z tego co widze swiat sie zmienia polska jest jednym z najbardziej konserwatywnym pod wzgledem mentalnym narodem ,tez to rozumie ale swiat w ktorym przyszliśmy na swiat juz nigdy nie wroci tak jak nie ma sensu obwinianiac nowej generacji,niemcow czy ukraincow za to co robila starsza generacja o ktorej np. Niemcy juz malo wiedza i zyja poprostu swoja generacja ludzie ,wiem ze teraz mnie zjecie ale uwazam ,ze w momencie wstapienia pl do uni eu stalismy sie innym panstwem,co do emigracji pamietam poczaatek lat 90 , pelno ruskow,marokanczykow, itp. Do dzisiaj znam goscia w brukseli ktory pochodzi z maroka i w pl byl 5 lat zrezzta jak wielu jego kolegow ,nawet jak ukrainco bedzie 2mln to tylko 5procent naszego narodu. Pozdrawiam

  • Pomorzanin

   21 marca 2017 at 10:01

   Trzeba rozróżnić imigrację zarobkową od politycznej, jako źródło nacisku. Z tą drugą mamy teraz do czynienia. Państwo polskie jest za słabe, by się jej przeciwstawić, dlatego to niebezpieczeństwo trzeba zneutralizować, jak najszybciej.

 20. csgo skins for sale paypal

  21 marca 2017 at 07:11

  Hi, I do think this is a great website. I stumbledupon it ;
  ) I’m going to revisit yet again since i have saved as a favorite it.
  Money and freedom is the best way to change, may you be
  rich and continue to help other people.

 21. fifa coins for sale review

  21 marca 2017 at 07:19

  It’s an amazing post in favor of all the internet people; they will get advantage from it I
  am sure.

 22. m

  21 marca 2017 at 22:19

  Aleksander Ścios:GRA NA „WYBUDZONEGO” PREZYDENTA (https://bezdekretu.blogspot.com/) OBOWIĄZKOWE!

 23. csgo skins free

  22 marca 2017 at 03:26

  Hi there! I just wanted to ask if you ever
  have any problems with hackers? My last blog (wordpress) was hacked and I ended up losing many months of hard
  work due to no back up. Do you have any solutions to stop hackers?

 24. kjop sildenafil reseptfritt

  23 marca 2017 at 00:01

  kjop viagra pa nett http://alternativtabletten.site/viagra/ viagra uten resept

 25. nba mobile coins for free

  23 marca 2017 at 05:49

  I like the helpful info you provide in your articles. I’ll bookmark your
  weblog and check once more here regularly. I am slightly certain I will be told a lot of new stuff
  proper right here! Best of luck for the following!

 26. csgo skins free

  24 marca 2017 at 06:46

  My brother suggested I might like this web site. He was totally right.
  This post actually made my day. You can not imagine simply how much
  time I had spent for this info! Thanks!

 27. Greetings! Very useful advice in this particular
  post! It’s the little changes that produce the
  most significant changes. Thanks a lot for sharing!

 28. www.mmwg.com

  24 marca 2017 at 15:39

  First off I would like to say excellent blog!
  I had a quick question that I’d like to ask if you do not mind.
  I was curious to know how you center yourself and
  clear your mind before writing. I have had a tough time clearing my
  mind in getting my thoughts out there. I truly do take pleasure in writing but it just seems like the first 10 to 15 minutes are generally wasted just trying to
  figure out how to begin. Any ideas or tips?

  Appreciate it!

 29. cs go skins price guide

  27 marca 2017 at 06:36

  Hey! I just wanted to ask if you ever have any trouble with hackers?
  My last blog (wordpress) was hacked and I ended up losing
  several weeks of hard work due to no data backup.
  Do you have any methods to prevent hackers?

 30. madden mobile coin generator apk

  27 marca 2017 at 06:56

  Hello, i read your blog occasionally and i own a similar one and
  i was just wondering if you get a lot of spam responses?
  If so how do you prevent it, any plugin or anything you can recommend?
  I get so much lately it’s driving me crazy so any support is very much appreciated.

 31. district902.com

  27 marca 2017 at 07:35

  May I just say what a comfort to find someone who truly knows what they’re discussing on the web.

  You definitely understand how to bring an issue
  to light and make it important. More people need to read this and understand this side of the story.
  I was surprised that you’re not more popular because
  you definitely have the gift.

 32. sell cs go skins for cash

  28 marca 2017 at 07:22

  I will right away grasp your rss as I can’t in finding your email subscription hyperlink or newsletter service.

  Do you’ve any? Kindly allow me realize in order that I may just subscribe.

  Thanks.

 33. mink lashes near me

  29 marca 2017 at 13:39

  Hi there, I enjoy reading through your post. I
  like to write a little comment to support you.

 34. cs go skins trade site

  29 marca 2017 at 16:01

  I must thank you for the efforts you’ve put in penning
  this blog. I really hope to see the same high-grade blog posts by you in the future as well.
  In truth, your creative writing abilities has encouraged me to
  get my own website now 😉

 35. fifa 17 coins free no survey

  30 marca 2017 at 05:37

  Hi, Neat post. There is a problem with your site in internet explorer,
  would check this? IE nonetheless is the marketplace leader and
  a large component to folks will pass over your fantastic writing because of this problem.

 36. diamond silk lashes wholesale

  30 marca 2017 at 06:59

  Good day! I could have sworn I’ve been to this website
  before but after reading through some of the post I realized
  it’s new to me. Anyways, I’m definitely glad I found it and I’ll be bookmarking and checking back frequently!

 37. cs go skin trade hack

  31 marca 2017 at 05:08

  I do accept as true with all of the ideas you have introduced in your post.
  They’re very convincing and will certainly work. Still, the
  posts are very quick for newbies. May just you please lengthen them a little from next time?
  Thanks for the post.

 38. cs go steam skins download

  1 kwietnia 2017 at 14:37

  Hi, I think your blog might be having browser compatibility issues.
  When I look at your blog site in Safari, it looks fine but when opening in Internet Explorer, it has some
  overlapping. I just wanted to give you a quick heads up!
  Other then that, superb blog!

 39. nba mobile coins buy

  1 kwietnia 2017 at 17:26

  Good information. Lucky me I ran across your blog by accident (stumbleupon).
  I’ve book-marked it for later!

 40. http://www.atablesoccer.ir/

  2 kwietnia 2017 at 02:50

  Thanks for the marvelous posting! I truly enjoyed reading it, you
  will be a great author.I will remember to bookmark your blog and may come back in the
  future. I want to encourage that you continue your great writing, have a nice
  weekend!

 41. http://petsmarket.us/

  2 kwietnia 2017 at 05:44

  I loved as much as you’ll receive carried out right here.

  The sketch is tasteful, your authored subject matter stylish.
  nonetheless, you command get bought an shakiness over
  that you wish be delivering the following. unwell unquestionably come further
  formerly again as exactly the same nearly very often inside case you shield this hike.

 42. Great goods from you, man. I have understand your stuff previous to and you’re just extremely excellent.
  I really like what you’ve acquired here,
  really like what you are saying and the way in which you say
  it. You make it entertaining and you still take care
  of to keep it sensible. I cant wait to read far more from you.
  This is really a terrific web site.

 43. www.sabt-es.ir

  3 kwietnia 2017 at 05:20

  Good post. I learn something new and challenging on websites
  I stumbleupon on a daily basis. It will always be
  exciting to read through articles from other writers and practice something from their
  sites.

 44. Please let me know if you’re looking for a article writer for your site.
  You have some really good articles and I think
  I would be a good asset. If you ever want to take some of the load off, I’d love to
  write some articles for your blog in exchange for a link back to mine.

  Please blast me an e-mail if interested. Thank you!

 45. http://www.thegruntledemployeebook.com

  5 kwietnia 2017 at 13:49

  First off I would like to say superb blog! I had a quick question in which I’d like to ask
  if you do not mind. I was interested to know how you center yourself and clear your thoughts before writing.
  I have had a hard time clearing my thoughts in getting my thoughts
  out there. I do take pleasure in writing however it just seems like the first 10 to 15 minutes are usually wasted
  simply just trying to figure out how to begin.
  Any recommendations or tips? Thank you!

 46. nba mobile coins reddit

  6 kwietnia 2017 at 02:53

  Hi there to every one, it’s genuinely a pleasant for me to pay a visit this web page, it includes useful Information.

 47. Vilma

  7 kwietnia 2017 at 09:51

  Por lo tanto, puedes elegir esta forma de alojamiento
  gratuita a lo largo de tu estancia en Francia. http://grayfittraining.com/index.php/component/k2/itemlist/user/1047519

 48. Florian

  7 kwietnia 2017 at 12:56

  Can I simply just say what a relief to uncover a person that truly understands what
  they are talking about online. You certainly know how to bring a problem to light and make it important.
  More and more people have to check this out and understand this side of your story.
  It’s surprising you are not more popular since you definitely possess the gift.

 49. manicure

  7 kwietnia 2017 at 14:45

  My brother suggested I might like this website.
  He was entirely right. This post actually made my day.
  You cann’t imagine just how much time I had spent
  for this info! Thanks!

 50. Ines

  7 kwietnia 2017 at 20:51

  I’m not sure the place you are getting your info, however
  great topic. I needs to spend a while learning much more or understanding more.

  Thanks for excellent information I was on the lookout for this information for my mission.

 51. Stephen

  7 kwietnia 2017 at 23:02

  It’s remarkable to pay a quick visit this site and reading the views of all mates concerning this paragraph,
  while I am also zealous of getting know-how.

 52. faux mink eyelash extensions for sale

  11 kwietnia 2017 at 03:58

  Because the admin of this site is working, no hesitation very shortly it will be well-known, due
  to its quality contents.

 53. Mayra

  12 kwietnia 2017 at 01:46

  Great article, just what I was looking for.

 54. Austin

  14 kwietnia 2017 at 10:34

  Can you tell us more about this? I’d want to
  find out some additional information.

 55. www.campoditirocluborgosolo.it

  15 kwietnia 2017 at 01:15

  You can certainly see your skills in the work you write.
  The sector hopes for even more passionate writers like you who aren’t afraid to mention how they believe.
  All the time follow your heart.

 56. Gladis

  15 kwietnia 2017 at 17:54

  Do you have a spam problem on this site; I also am a blogger, and I was curious about your situation; we have developed some
  nice practices and we are looking to trade solutions
  with other folks, please shoot me an e-mail if interested.

 57. silk lashes for sale

  15 kwietnia 2017 at 19:22

  Excellent web site you’ve got here.. It’s hard to find quality writing like yours nowadays.
  I truly appreciate people like you! Take care!!

 58. Freya

  17 kwietnia 2017 at 06:22

  I was recommended this web site by my cousin. I’m not sure whether this post is
  written by him as no one else know such detailed about my trouble.
  You’re incredible! Thanks!

 59. Marlene

  17 kwietnia 2017 at 06:46

  Hello, I enjoy reading through your article post. I like to
  write a little comment to support you.

 60. Murray

  17 kwietnia 2017 at 06:57

  I really like your blog.. very nice colors & theme.
  Did you make this website yourself or did you hire someone to do it for you?

  Plz respond as I’m looking to design my own blog and would like to know
  where u got this from. thanks a lot

 61. Katherin

  19 kwietnia 2017 at 08:21

  What i do not realize is in reality how you are
  now not really much more well-favored than you might be
  now. You are very intelligent. You recognize therefore significantly in terms
  of this subject, produced me in my opinion imagine it from so many varied angles.
  Its like women and men don’t seem to be interested unless it’s
  something to do with Girl gaga! Your personal stuffs nice.
  At all times handle it up!

 62. csgo skins betting sites

  20 kwietnia 2017 at 08:37

  This article is actually a fastidious one it helps new internet visitors, who are wishing for blogging.

 63. mink lash extensions atlanta

  20 kwietnia 2017 at 10:20

  Wow that was strange. I just wrote an really long comment but after I clicked submit my comment didn’t show up.
  Grrrr… well I’m not writing all that over again. Anyways, just wanted to say excellent blog!

 64. Myra

  20 kwietnia 2017 at 13:37

  Its like you read my mind! You appear to understand so much approximately this, such
  as you wrote the book in it or something.
  I feel that you could do with some p.c. to drive the message home a bit, but other than that,
  this is excellent blog. A great read. I’ll certainly be
  back.

 65. Margie

  22 kwietnia 2017 at 06:19

  Hi there, the whole thing is going fine here and ofcourse every one is sharing information, that’s in fact good, keep up writing.

 66. uni365.net

  23 kwietnia 2017 at 03:48

  Hi, i think that i saw you visited my site thus i
  came to “return the favor”.I’m trying to find things to enhance
  my site!I suppose its ok to use a few of your ideas!!

 67. Ben Milian

  23 kwietnia 2017 at 11:25

  Would love to perpetually get updated outstanding site! .

 68. Stuart

  24 kwietnia 2017 at 21:08

  I do not know if it’s just me or if perhaps everybody else encountering issues with your website.
  It looks like some of the written text in your posts are running off the screen. Can someone else please provide feedback and let me know if
  this is happening to them as well? This could be a issue with
  my browser because I’ve had this happen before. Thank you

 69. Jamison

  26 kwietnia 2017 at 12:17

  Hello! I just wanted to ask if you ever have any trouble with hackers?
  My last blog (wordpress) was hacked and I ended up losing a
  few months of hard work due to no data backup. Do you have
  any methods to stop hackers?

 70. threedognight.co.uk

  26 kwietnia 2017 at 13:55

  Asking questions are truly nice thing if you are
  not understanding something fully, however this piece of writing presents fastidious understanding even.

 71. w88

  28 kwietnia 2017 at 10:09

  Aw, this was a very nice post. In idea I want to put in writing like this moreover – taking time and precise effort to make a very good article… however what can I say… I procrastinate alot and on no account appear to get something done.

 72. Local shopping Website

  28 kwietnia 2017 at 19:02

  I genuinely enjoy looking through on this web site, it has got superb articles. „A short saying oft contains much wisdom.” by Sophocles.

 73. Alat pemadam kebakaran

  29 kwietnia 2017 at 11:57

  Hey, I think your website might be having browser compatibility issues. When I look at your blog in Ie, it looks fine but when opening in Internet Explorer, it has some overlapping. I just wanted to give you a quick heads up! Other then that, excellent blog!

 74. Tabung Pemadam kebakaran

  29 kwietnia 2017 at 20:47

  I conceive this internet site has very superb written subject material content.

 75. Tabung Pemadam api

  30 kwietnia 2017 at 05:47

  Thank you, I’ve recently been searching for info approximately this topic for a while and yours is the best I’ve came upon so far. However, what in regards to the conclusion? Are you positive concerning the source?

 76. Alat pemadam kebakaran

  30 kwietnia 2017 at 11:33

  It is truly a nice and helpful piece of info. I am glad that you just shared this useful information with us. Please stay us informed like this. Thank you for sharing.

 77. Alat pemadam api

  1 maja 2017 at 02:01

  I believe you have observed some very interesting points, regards for the post.

 78. superhero parties chicago

  1 maja 2017 at 04:31

  I don’t even know how I ended up here, but I thought this post was good. I do not know who you are but definitely you are going to a famous blogger if you are not already 😉 Cheers!

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra