Z kraju

Ukraińcy i polski rynek pracy

Na polskim rynku pracy jest od miliona do dwóch milionów Ukraińców. To niesie ze sobą szereg poważnych konsekwencji dla wszystkich pracujących Polaków. I nie są to efekty pozytywne. Ponieważ to co jest dobre dla części polskich przedsiębiorców i polskiej gospodarki jako całości wcale nie jest dobre dla większości polskich pracowników i obywateli. Szczególnie tych, którzy pracują w najmniej płatnych zawodach.

 

Skala zjawiska

W Polsce przebywa od miliona do dwóch milionów obywateli Ukrainy. Zaledwie część z nich ma prawo do pracy na polskim rynku pracy. Co więcej nawet pobieżna kontrola zezwoleń wystawionych dla Ukraińców na podstawie oświadczeń o chęci zatrudnienia pracownika z Ukrainy wskazuje, że wcale nie pracują oni tam, gdzie rzekomo pracują. Na tej podstawie tylko w jednej akcji Straż Graniczna wydaliła 17 obywateli Ukrainy. A to tylko czubek góry lodowej. I o ile takich oświadczeń o chęci zatrudnienia pracownika z Ukrainy w 2015 roku było niecałe 800 tys. to już w okresie styczeń – październik 2016 roku było 1 mln 100 tys. To pokazuje lawinowy wzrost liczby ukraińskich pracowników.

Jakie branże

Są cztery obszary gospodarki, które już są zdominowane przez pracowników z Ukrainy, których Polacy pracować nie chcą za obecne stawki. To jest rolnictwo – większość tych pozwoleń jest wydawanych na pomocnika robotnika rolnego. Drugi taki obszar zatrudnienia to jest budownictwo. Trzeci to są usługi domowe, czyli opieka nad osobami starszymi, sprzątanie i opieka nad dziećmi. Czwarty- mała produkcja. Lawinowo wzrasta liczba Ukraińców w innych sektorach gospodarki – w hotelarstwie i gastronomii, handlu hurtowym i detalicznym, a nawet w modelingu i wśród hostess. Co szokujące – wielkie zagraniczne zakłady ze specjalnych stref ekonomicznych (na które pośrednio składają się wszyscy polscy podatnicy) też zaczęły na produkcji masowo zatrudniać Ukraińców! To jest prawdziwy skandal, który powinien zakończyć byt takich specjalnych stref ekonomicznych ponieważ tak naprawdę niczego one do polskiej gospodarki nie wnoszą. – Zatrudnienie znajdują głównie w gospodarstwach domowych, budownictwie, usługach remontowo-wykończeniowych i rolnictwie. Pracują przeciętnie 54 godziny w tygodniu, a ich średnie miesięczne zarobki netto wynoszą około 2,1 tys. zł – podaje raport Narodowego Banku Polskiego.

Zachwyt pracodawców i urzędasów

– Jeżeli w Polsce nie zacznie rodzić się więcej dzieci i zmieni się sytuacja demograficzna, to aby utrzymać dotychczasowy poziom usług publicznych (emerytury, opieka zdrowotna, jakość straży pożarnej, policji etc.), należy sprowadzić 5 milionów imigrantów. Jeśli chcemy utrzymać dotychczasowe tempo rozwoju, to przy obecnych trendach demograficznych potrzebujemy do roku 2050 przyjąć 5 mln emigrantów. W odróżnieniu od innych krajów mamy wyjątkowe zasoby w tym zakresie – naszych sąsiadów Ukraińców. Nie musimy ich uczyć polskiego, fundować mieszkań, świadczeń, utrzymywać ich – sami doskonale sobie radzą. Proponujemy legalizację na pobyt stały wszystkich Ukraińców, Wietnamczyków i Białorusinów w Polsce. Dotyczy to około 1 mln osób – piał z zachwytu Cezary Kaźmierczak ze Związku Przedsiębiorców i Pracodawców. – Musimy zrekompensować straty na rynku pracy. Będę się starał, aby do Polski przyjechało kilkaset tysięcy pracowników z Ukrainy, – powiedział wicepremier i minister infrastruktury Mateusz Morawiecki podczas XXVI Forum Ekonomicznego, które odbyło się w Krynicy. Co charakterystyczne nie wszyscy ekonomiści są tym pomysłem zachwyceni – Budżet nie ukazuje nakierowania na innowacyjność, przyśpieszenie procesu konwergencji i wzrostu dochodów ludności. Zakłada że zamiast wykorzystania zapaści demograficznej w celu umożliwienia skokowego podwyższenia wynagrodzeń hamujących emigrację i skłaniającego do powrotów emigrantów, zatrudni się setki tysięcy Ukraińców w celu zamrożenia poziomu wynagrodzeń i polepszenia wyników opartych na taniej sile roboczej przedsiębiorców. Zamiast poprzez wzrost wynagrodzeń zmusić wszystkich pracodawców do innowacyjności. – mówi otwarcie były wiceminister finansów dr Cezary Mech.

Straty polskich pracowników

Polscy pracownicy szczególnie ci niewykwalifikowani muszą konkurować z tańszymi Ukraińcami, których zatrudnianie wspierają jeszcze polskie urzędy. I przegrywają. Przykładem jak to wygląda mogą być ostrołęckie szklarnie. – Wraz z końcem marca firma PGO zwolniła około 100 pracowników. Na miejsce tych osób zatrudnić ma pracowników z Ukrainy, którym już szykuje noclegi w dotychczasowych szatniach pracowniczych. Mało tego, zarząd na jednego pracownika dostanie podobno z Powiatowego Urzędu Pracy 20 tys. zł. – pisała oburzona zwolniona na forum Moja Ostrołęka. Takie przykłady można mnożyć. – Przykład Chłodni i Limito w Grudziądzu, włoskich zakładów Pini w Kutnie i setek innych. W Pini zwolniono Polaka za to, że pokłócił się z Ukraińcem o… Wołyń, UPA i Banderę! Inna znana firma mająca poważny udział w rynku lodów w Polsce – praca jest sezonowa pracownicy z Ukrainy zostali zatrudnieni na 8 miesięcy, z czego spora część poza sezonem, kiedy nawet dla stałych pracowników jest ciężko zorganizować pracę. Polski pracownik sezonowy może tylko pomarzyć o tak długim zatrudnieniu. Do tego Ukraińcy otrzymują wyżywienie i zamieszkanie, Polak musi sobie to sam, za własne pieniądze zorganizować. Bez dotacji nie wyobrażam sobie, by było to w jakikolwiek sposób opłacalne dla zakładu, a jest opłacalne, w końcu kierują się maksymalizacją zysku. Chodzi po prostu o nierówne traktowanie. We własnym kraju jesteśmy traktowani gorzej, niż osoby nie będące jego obywatelami. – żalą się zatrudnieni tam Polacy. Nawet jeżeli polski pracownik ma jeszcze pracę to dzięki Ukraińcom można mu wypowiedzieć umowę o pracę i zastąpić ją śmieciówką, czy obniżyć pensję. Tak jak kiedyś się mówiło – „Jak ci się nie podoba to na twoje miejsce jest dziesięciu”, to teraz się mówi – „Jak ci się nie podoba to na twoje miejsce jest Ukrainiec, co weźmie tę robotę z pocałowaniem w rękę”.

Ściema z ZUS-em

Tajemnicą poliszynela jest to, że trwa handel kwitami na legalną pracę Ukraińców w Polsce. Tak samo jak masowo handluje się kartą Polaka. (I często zamiast Polaka dostają ją Ukrainiec z poglądów zaciekły banderowiec) Stąd może śmieszyć twierdzenia pseudoekonomistów – „Ukraińcy ratują ZUS”, Kiedy to rzekomo „opłacane przez imigrantów składki pomagają polskiemu systemowi ubezpieczeń społecznych przetrwać obniżkę wieku emerytalnego”. Ciekawe w jaki sposób? Tylko 172 tys. Ukraińców zatrudnionych w Polsce płaciło we wrześniu składkę na ZUS, podczas gdy oświadczeń i zezwoleń na pracę dla obywateli Ukrainy zarejestrowano do września 2016 roku 938 tysięcy. Państwo corocznie wspiera z budżetu ZUS kwotą ponad 50 mld zł. W 2021 może to być aż 91 mld zł. Jednym z desperackim decyzji jest pomysł oskładkowania pracy uczniów i studentów. Dziś uczniowie i studenci do 26. roku życia, którzy pracują na umowie-zleceniu, składek płacić nie muszą. Państwo może zyskać na oskładkowaniu tych umów 500-700 mln zł rocznie. Pracy na czarno 1,5 milionowej masy Ukraińców państwo nie zauważa.  W 2015 roku łącznie legalnie (a więc płacących ze swoich umów składki na ubezpieczenia społeczne) było zatrudnionych w polskiej gospodarce według statystyki GUS 14 mln 850 tys., a według statystyki BAEL 16 mln 182 tys. osób. Czym przy tym jest 172 tys. Ukraińców? Od 0,7 (w 2015 r) do 1 proc. (w 2016 r.) osób ubezpieczonych. O ile Ukraińcy stanowią już od 10 do 12 proc. pracowników to składki płaci zaledwie do dziesiąty, dwunasty z nich. I są to składki albo od najniższej pensji, niepełnego etatu, albo umów cywilno-prawnych. To może być nawet kilkanaście mld zł rocznie, które wpływając do ZUS-u zmniejszyłyby dotację państwa. Tak więc wbrew opiniom pseudoekspertów Ukraińcy wcale nie ratują ZUS-u tylko do spółki z dziadowskimi pracodawcami go wspólnie okradają. Przy biernej postawie państwa polskiego.

Kary lekko półśmieszne

Kiedy w kwietniu zeszłego roku Straż Graniczna na budowie pod Bochnią zatrzymała sześciu nielegalnie pracujących Ukraińców i wydała nakaz wyjazdu to szef firmy, która ich zatrudniła, zapłaci zawrotną kwotę grzywnę… 3 tys. zł. Nic dziwnego, że ta lekko półśmieszna kara go nie odstraszyła, bo następnego dnia Straż Graniczna na tej samej budowie zatrzymała kolejnych siedmiu Ukraińców i odesłała ich na wschód. Gdyby kary za nielegalne zatrudnienie obcokrajowców były takie jak w Niemczech, czy Francji to na tak bezczelny proceder by sobie nie pozwolił, bo po pierwszym mandacie musiałby zaciągnąć kredyt, żeby go spłacić. W Francji jest od 22 tys. euro wzwyż za każdego nielegalnie zatrudnionego pracownika. Konfiskata mienia wyprodukowanego przez nielegalnie zatrudnionego, zajęcie nieruchomości, w której miał miejsce proceder oraz zakaz prowadzenia działalności gospodarczej.

Związki zawodowe nic nie widzą

Co ciekawe powołane rzekomo do obrony praw pracowniczych związki zawodowe mają to wszystko głęboko gdzieś nawet przyłączając się do działań szkodliwych dla polskich pracowników. I tak Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych (OPZZ) w maju zeszłego roku zapowiedział powołanie Związku Zawodowego Ukraińców pracujących w Polsce. – W Polsce pracują setki tysięcy Ukraińców, większość z nich w szarej strefie; obcokrajowcy ci są często wyzyskiwani, nie znają swoich praw – tłumaczył wówczas przewodniczący Guz. Z kolei NSZZ Solidarność stara się przez ostatnie kilka lat nie dostrzegać setek tysięcy ukraińskich pracowników demolujących nasz rynek pracy. Przez 4,5 roku w podległym Komisji Krajowej NSZZ Solidarność „Tygodniku Solidarność” nikt nie zajął się tematyką psucia polskiego rynku pracy przez Ukraińców. Co znamienne także powyższa opinia dr Mecha jako jedyna spośród kilku komentarzy o przyszłorocznym budżecie na łamach „TS” nie poszła.

Ukraińcy obniżają wynagrodzenia pracownikom polskim i tak naprawdę też wymuszają emigrację polskiej młodzieży za granicę. To jest absurd, że sprowadzamy sobie imigrantów po to, żeby nasza młodzież jeszcze szybciej emigrowała. Nie mówiąc już o tym, że w kwestii osiągnięcia celu, tj. dogonienia krajów wysoko rozwiniętych pod względem efektywności pracy i wysokości płac, tak naprawdę strzelamy sobie w stopę. Ponieważ cały czas w interesie grup biznesu, które chcą mieć tanich pracowników, utrzymujemy zaniżone stawki płacowe dla własnych obywateli. Tak więc to co jest dobre dla biznesmenów nie jest dobre ani dla polskich pracowników, ani podatników. I wcale nie jest dobre dla Polski.

Michał Miłosz

Jeżeli podobają Ci się materiały publicystów portalu Prawy.pl wesprzyj budowę Europejskiego Centrum Pomocy Rodzinie im. św. Jana Pawła II poprzez dokonanie wpłaty na konto Fundacji SOS Obrony Poczętego Życia: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001. Pomóż leczyć ciężko chore dzieci.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

153 komentarze

153 Komentarzy

 1. Mabelle

  5 listopada 2017 at 00:14

  thx for the info

 2. mehr hier

  6 listopada 2017 at 09:58

  These are some of the most important issues we’ll face over the next few decades.

 3. Adam Corbett

  11 listopada 2017 at 00:33

  These stories are so important.

 4. sciatica pain solutions

  15 listopada 2017 at 03:44

  Very neat post. Fantastic.

 5. rattan furniture Indonesia

  4 grudnia 2017 at 08:08

  Great post. I am facing a couple of these problems.

 6. best online clothing stores

  21 grudnia 2017 at 06:10

  Keep functioning ,terrific job!

 7. Pingback: خدمات دوربين مدار بسته

 8. Pingback: دوربين مدار بسته

 9. Pingback: فروش دوربين مدار بسته

 10. Pingback: خريد دوربين مداربسته

 11. Pingback: نمايندگي دوربين مدار بسته پاناسونيك

 12. Pingback: دوربين مداربسته پاناسونيك

 13. Pingback: خرید vpn

 14. Pingback: خرید vpn

 15. Pingback: نصاب دوربين مداربسته

 16. Pingback: نصب دوربين

 17. Pingback: دوربين مداربسته لامپي

 18. Pingback: دوربين مداربسته مخفي

 19. Pingback: دوربين مداربسته IP

 20. Pingback: دوربين مدار بسته اي پي

 21. Pingback: دوربين مراقبت از نوزاد

 22. Pingback: دوربين اتاق كودك

 23. Pingback: عوض كردن ايميل اپل ايدي

 24. Pingback: ساخت اپل ایدی

 25. Pingback: قيمت دوربين مداربسته

 26. Pingback: قيمت دوربين مداربسته

 27. Pingback: خرید vpn

 28. Pingback: طراحی سایت

 29. Pingback: طراحی سایت

 30. Pingback: خرید vpn

 31. Pingback: پکیج دوربین مداربسته ahd

 32. Pingback: خرید vpn

 33. Pingback: مقاله دوربين مدار بسته

 34. Pingback: دوربين مداربسته چيست ؟

 35. Pingback: دوربين مدار بسته

 36. Pingback: سئو سایت

 37. Pingback: دوربين مداربسته

 38. Pingback: خرید کریو مک

 39. Pingback: خرید vpn

 40. Pingback: تولید محتوا

 41. Pingback: خرید کریو ویندوز

 42. Pingback: نصب آنتن

 43. Pingback: نصاب ماهواره

 44. Pingback: دانلود رایگان فیلتر شکن kerio برای کامپیوتر

 45. Pingback: خرید اکانت vpn

 46. Pingback: بهترین سایت وی پی ان

 47. Pingback: كاربردهاي دوربين مدار بسته

 48. Pingback: انواع دوربين مداربسته

 49. Pingback: دي وي ار چيست ؟

 50. Pingback: اموزش نصب DVR

 51. Pingback: اموزش نصب DVR

 52. Pingback: خرید اکانت vpn

 53. Pingback: خرید کریو پرسرعت

 54. Pingback: خرید vpn پرسرعت

 55. Pingback: خرید کولر صنعتی

 56. Pingback: خرید vpn

 57. Pingback: تبلیغات در گوگل

 58. Pingback: کولر صنعتی

 59. Pingback: دوربین وای فای گردان

 60. Pingback: تبلیغات در گوگل

 61. Pingback: خرید کریو وی پی

 62. Pingback: تبلیغات در گوگل

 63. Pingback: تبلیغات در گوگل

 64. Pingback: تبلیغات در گوگل

 65. Pingback: خرید vpn

 66. Pingback: کولر صنعتی اصفهان

 67. Pingback: تعمير ماهواره

 68. Pingback: کولر صنعتی

 69. Pingback: خرید وی پی ان

 70. Pingback: خرید اکانت vpn

 71. Pingback: خرید وی پی ان

 72. Pingback: تعميركار انتن

 73. Pingback: فیلتر شکن قوی رایگان

 74. Pingback: تبلیغ گوگل

 75. Pingback: دوربين مدار بسته اچ دي

 76. Pingback: خرید اکانت vpn

 77. Pingback: دوربين مداربسته HD

 78. Pingback: کولر صنعتی سلولزی

 79. Pingback: تبلیغ گوگل

 80. Pingback: وی پی ان سیسکو

 81. Pingback: قیمت کولر صنعتی

 82. Pingback: خرید اکانت vpn

 83. Pingback: خرید vpn برای آیفون

 84. Pingback: تبلیغ گوگل

 85. Pingback: هك دوربين مدار بسته

 86. Pingback: هك تصاوير دوربين مداربسته

 87. Pingback: خرید vpn آیفون

 88. Pingback: تبلیغ گوگل

 89. Pingback: دزدگير اماكن

 90. Pingback: خوداموز اموزش نصب دزدگير

 91. Pingback: کولر صنعتی

 92. Pingback: گوگل adwords

 93. Pingback: رفع ارور 1009

 94. Pingback: خرید vpn

 95. Pingback: دوربين مداربسته

 96. Pingback: رفع ارور 1009

 97. Pingback: رفع ارور 1009

 98. Pingback: خرید vpn پرسرعت برای کامپیوتر

 99. Pingback: قیمت کولر آبی 25000

 100. Pingback: خرید vpn

 101. Pingback: دوربين مدار بسته

 102. Pingback: گوگل adwords

 103. Pingback: گوگل adwords

 104. Pingback: vpn

 105. Pingback: دوربين مداربسته

 106. Pingback: دوربين مدار بسته

 107. Pingback: گوگل adwords

 108. Pingback: کولر کارگاهی

 109. Pingback: رفع ارور 1009

 110. Pingback: گوگل adwords

 111. Pingback: دوربين مداربسته واي فاي

 112. Pingback: دوربين مداربسته بيسيم

 113. Pingback: دانلود hotspot shield برای ویندوز 7

 114. Pingback: تبلیغ در گوگل ادوردز

 115. Pingback: شرکت نوین مارکتینگ

 116. Pingback: دوربین مدار بسته

 117. Pingback: Closed-circuit television

 118. Pingback: کولر صنعتی مشهد

 119. Pingback: سیستم حفاظتی

 120. Pingback: خرید کولر صنعتی

 121. Pingback: سیستم حفاظتی

 122. Pingback: خرید فیلتر شکن اندروید

 123. Pingback: دوربين مدار بسته كيفيت خوب

 124. Pingback: گوگل adwords

 125. Pingback: خرید vpn وی پی ان

 126. Pingback: تستر دوربین مداربسته ahd

 127. Pingback: سیستم حفاظتی

 128. Pingback: کولر صنعتی

 129. Pingback: خرید دوربین مدار بسته

 130. Pingback: خرید vpn

 131. Pingback: بهترين دوربين مداربسته

 132. Pingback: خرید vpn

 133. Pingback: سیستم cctv

 134. Pingback: خرید گوگل ادوردز

 135. Pingback: خرید گوگل ادوردز

 136. Pingback: کولر صنعتی

 137. Pingback: خرید vpn

 138. Pingback: خرید طلا

 139. Pingback: فروش طلا

 140. Pingback: خرید گوگل ادوردز

 141. Pingback: کولر صنعتی

 142. Pingback: دانلود رایگان قالب جوملا

 143. Pingback: سیستم cctv

 144. Pingback: تعمیر صندلی

 145. Pingback: نمايندگي دوربين سيماران در تهران

 146. Pingback: دوربين مداربسته سيماران

 147. Pingback: دوربین مداربسته

 148. Pingback: کولر صنعتی

 149. Pingback: کولر صنعتی

 150. Pingback: خرید vpn

 151. Pingback: خرید دوربین مدار بسته

 152. Pingback: خرید دوربین مدار بسته

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra