Gospodarka

Ukraińcy i polski rynek pracy

Na polskim rynku pracy jest od miliona do dwóch milionów Ukraińców. To niesie ze sobą szereg poważnych konsekwencji dla wszystkich pracujących Polaków. I nie są to efekty pozytywne. Ponieważ to co jest dobre dla części polskich przedsiębiorców i polskiej gospodarki jako całości wcale nie jest dobre dla większości polskich pracowników i obywateli. Szczególnie tych, którzy pracują w najmniej płatnych zawodach.

 

Skala zjawiska

W Polsce przebywa od miliona do dwóch milionów obywateli Ukrainy. Zaledwie część z nich ma prawo do pracy na polskim rynku pracy. Co więcej nawet pobieżna kontrola zezwoleń wystawionych dla Ukraińców na podstawie oświadczeń o chęci zatrudnienia pracownika z Ukrainy wskazuje, że wcale nie pracują oni tam, gdzie rzekomo pracują. Na tej podstawie tylko w jednej akcji Straż Graniczna wydaliła 17 obywateli Ukrainy. A to tylko czubek góry lodowej. I o ile takich oświadczeń o chęci zatrudnienia pracownika z Ukrainy w 2015 roku było niecałe 800 tys. to już w okresie styczeń – październik 2016 roku było 1 mln 100 tys. To pokazuje lawinowy wzrost liczby ukraińskich pracowników.

Jakie branże

Są cztery obszary gospodarki, które już są zdominowane przez pracowników z Ukrainy, których Polacy pracować nie chcą za obecne stawki. To jest rolnictwo – większość tych pozwoleń jest wydawanych na pomocnika robotnika rolnego. Drugi taki obszar zatrudnienia to jest budownictwo. Trzeci to są usługi domowe, czyli opieka nad osobami starszymi, sprzątanie i opieka nad dziećmi. Czwarty- mała produkcja. Lawinowo wzrasta liczba Ukraińców w innych sektorach gospodarki – w hotelarstwie i gastronomii, handlu hurtowym i detalicznym, a nawet w modelingu i wśród hostess. Co szokujące – wielkie zagraniczne zakłady ze specjalnych stref ekonomicznych (na które pośrednio składają się wszyscy polscy podatnicy) też zaczęły na produkcji masowo zatrudniać Ukraińców! To jest prawdziwy skandal, który powinien zakończyć byt takich specjalnych stref ekonomicznych ponieważ tak naprawdę niczego one do polskiej gospodarki nie wnoszą. – Zatrudnienie znajdują głównie w gospodarstwach domowych, budownictwie, usługach remontowo-wykończeniowych i rolnictwie. Pracują przeciętnie 54 godziny w tygodniu, a ich średnie miesięczne zarobki netto wynoszą około 2,1 tys. zł – podaje raport Narodowego Banku Polskiego.

Zachwyt pracodawców i urzędasów

– Jeżeli w Polsce nie zacznie rodzić się więcej dzieci i zmieni się sytuacja demograficzna, to aby utrzymać dotychczasowy poziom usług publicznych (emerytury, opieka zdrowotna, jakość straży pożarnej, policji etc.), należy sprowadzić 5 milionów imigrantów. Jeśli chcemy utrzymać dotychczasowe tempo rozwoju, to przy obecnych trendach demograficznych potrzebujemy do roku 2050 przyjąć 5 mln emigrantów. W odróżnieniu od innych krajów mamy wyjątkowe zasoby w tym zakresie – naszych sąsiadów Ukraińców. Nie musimy ich uczyć polskiego, fundować mieszkań, świadczeń, utrzymywać ich – sami doskonale sobie radzą. Proponujemy legalizację na pobyt stały wszystkich Ukraińców, Wietnamczyków i Białorusinów w Polsce. Dotyczy to około 1 mln osób – piał z zachwytu Cezary Kaźmierczak ze Związku Przedsiębiorców i Pracodawców. – Musimy zrekompensować straty na rynku pracy. Będę się starał, aby do Polski przyjechało kilkaset tysięcy pracowników z Ukrainy, – powiedział wicepremier i minister infrastruktury Mateusz Morawiecki podczas XXVI Forum Ekonomicznego, które odbyło się w Krynicy. Co charakterystyczne nie wszyscy ekonomiści są tym pomysłem zachwyceni – Budżet nie ukazuje nakierowania na innowacyjność, przyśpieszenie procesu konwergencji i wzrostu dochodów ludności. Zakłada że zamiast wykorzystania zapaści demograficznej w celu umożliwienia skokowego podwyższenia wynagrodzeń hamujących emigrację i skłaniającego do powrotów emigrantów, zatrudni się setki tysięcy Ukraińców w celu zamrożenia poziomu wynagrodzeń i polepszenia wyników opartych na taniej sile roboczej przedsiębiorców. Zamiast poprzez wzrost wynagrodzeń zmusić wszystkich pracodawców do innowacyjności. – mówi otwarcie były wiceminister finansów dr Cezary Mech.

Straty polskich pracowników

Polscy pracownicy szczególnie ci niewykwalifikowani muszą konkurować z tańszymi Ukraińcami, których zatrudnianie wspierają jeszcze polskie urzędy. I przegrywają. Przykładem jak to wygląda mogą być ostrołęckie szklarnie. – Wraz z końcem marca firma PGO zwolniła około 100 pracowników. Na miejsce tych osób zatrudnić ma pracowników z Ukrainy, którym już szykuje noclegi w dotychczasowych szatniach pracowniczych. Mało tego, zarząd na jednego pracownika dostanie podobno z Powiatowego Urzędu Pracy 20 tys. zł. – pisała oburzona zwolniona na forum Moja Ostrołęka. Takie przykłady można mnożyć. – Przykład Chłodni i Limito w Grudziądzu, włoskich zakładów Pini w Kutnie i setek innych. W Pini zwolniono Polaka za to, że pokłócił się z Ukraińcem o… Wołyń, UPA i Banderę! Inna znana firma mająca poważny udział w rynku lodów w Polsce – praca jest sezonowa pracownicy z Ukrainy zostali zatrudnieni na 8 miesięcy, z czego spora część poza sezonem, kiedy nawet dla stałych pracowników jest ciężko zorganizować pracę. Polski pracownik sezonowy może tylko pomarzyć o tak długim zatrudnieniu. Do tego Ukraińcy otrzymują wyżywienie i zamieszkanie, Polak musi sobie to sam, za własne pieniądze zorganizować. Bez dotacji nie wyobrażam sobie, by było to w jakikolwiek sposób opłacalne dla zakładu, a jest opłacalne, w końcu kierują się maksymalizacją zysku. Chodzi po prostu o nierówne traktowanie. We własnym kraju jesteśmy traktowani gorzej, niż osoby nie będące jego obywatelami. – żalą się zatrudnieni tam Polacy. Nawet jeżeli polski pracownik ma jeszcze pracę to dzięki Ukraińcom można mu wypowiedzieć umowę o pracę i zastąpić ją śmieciówką, czy obniżyć pensję. Tak jak kiedyś się mówiło – „Jak ci się nie podoba to na twoje miejsce jest dziesięciu”, to teraz się mówi – „Jak ci się nie podoba to na twoje miejsce jest Ukrainiec, co weźmie tę robotę z pocałowaniem w rękę”.

Ściema z ZUS-em

Tajemnicą poliszynela jest to, że trwa handel kwitami na legalną pracę Ukraińców w Polsce. Tak samo jak masowo handluje się kartą Polaka. (I często zamiast Polaka dostają ją Ukrainiec z poglądów zaciekły banderowiec) Stąd może śmieszyć twierdzenia pseudoekonomistów – „Ukraińcy ratują ZUS”, Kiedy to rzekomo „opłacane przez imigrantów składki pomagają polskiemu systemowi ubezpieczeń społecznych przetrwać obniżkę wieku emerytalnego”. Ciekawe w jaki sposób? Tylko 172 tys. Ukraińców zatrudnionych w Polsce płaciło we wrześniu składkę na ZUS, podczas gdy oświadczeń i zezwoleń na pracę dla obywateli Ukrainy zarejestrowano do września 2016 roku 938 tysięcy. Państwo corocznie wspiera z budżetu ZUS kwotą ponad 50 mld zł. W 2021 może to być aż 91 mld zł. Jednym z desperackim decyzji jest pomysł oskładkowania pracy uczniów i studentów. Dziś uczniowie i studenci do 26. roku życia, którzy pracują na umowie-zleceniu, składek płacić nie muszą. Państwo może zyskać na oskładkowaniu tych umów 500-700 mln zł rocznie. Pracy na czarno 1,5 milionowej masy Ukraińców państwo nie zauważa.  W 2015 roku łącznie legalnie (a więc płacących ze swoich umów składki na ubezpieczenia społeczne) było zatrudnionych w polskiej gospodarce według statystyki GUS 14 mln 850 tys., a według statystyki BAEL 16 mln 182 tys. osób. Czym przy tym jest 172 tys. Ukraińców? Od 0,7 (w 2015 r) do 1 proc. (w 2016 r.) osób ubezpieczonych. O ile Ukraińcy stanowią już od 10 do 12 proc. pracowników to składki płaci zaledwie do dziesiąty, dwunasty z nich. I są to składki albo od najniższej pensji, niepełnego etatu, albo umów cywilno-prawnych. To może być nawet kilkanaście mld zł rocznie, które wpływając do ZUS-u zmniejszyłyby dotację państwa. Tak więc wbrew opiniom pseudoekspertów Ukraińcy wcale nie ratują ZUS-u tylko do spółki z dziadowskimi pracodawcami go wspólnie okradają. Przy biernej postawie państwa polskiego.

Kary lekko półśmieszne

Kiedy w kwietniu zeszłego roku Straż Graniczna na budowie pod Bochnią zatrzymała sześciu nielegalnie pracujących Ukraińców i wydała nakaz wyjazdu to szef firmy, która ich zatrudniła, zapłaci zawrotną kwotę grzywnę… 3 tys. zł. Nic dziwnego, że ta lekko półśmieszna kara go nie odstraszyła, bo następnego dnia Straż Graniczna na tej samej budowie zatrzymała kolejnych siedmiu Ukraińców i odesłała ich na wschód. Gdyby kary za nielegalne zatrudnienie obcokrajowców były takie jak w Niemczech, czy Francji to na tak bezczelny proceder by sobie nie pozwolił, bo po pierwszym mandacie musiałby zaciągnąć kredyt, żeby go spłacić. W Francji jest od 22 tys. euro wzwyż za każdego nielegalnie zatrudnionego pracownika. Konfiskata mienia wyprodukowanego przez nielegalnie zatrudnionego, zajęcie nieruchomości, w której miał miejsce proceder oraz zakaz prowadzenia działalności gospodarczej.

Związki zawodowe nic nie widzą

Co ciekawe powołane rzekomo do obrony praw pracowniczych związki zawodowe mają to wszystko głęboko gdzieś nawet przyłączając się do działań szkodliwych dla polskich pracowników. I tak Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych (OPZZ) w maju zeszłego roku zapowiedział powołanie Związku Zawodowego Ukraińców pracujących w Polsce. – W Polsce pracują setki tysięcy Ukraińców, większość z nich w szarej strefie; obcokrajowcy ci są często wyzyskiwani, nie znają swoich praw – tłumaczył wówczas przewodniczący Guz. Z kolei NSZZ Solidarność stara się przez ostatnie kilka lat nie dostrzegać setek tysięcy ukraińskich pracowników demolujących nasz rynek pracy. Przez 4,5 roku w podległym Komisji Krajowej NSZZ Solidarność „Tygodniku Solidarność” nikt nie zajął się tematyką psucia polskiego rynku pracy przez Ukraińców. Co znamienne także powyższa opinia dr Mecha jako jedyna spośród kilku komentarzy o przyszłorocznym budżecie na łamach „TS” nie poszła.

Ukraińcy obniżają wynagrodzenia pracownikom polskim i tak naprawdę też wymuszają emigrację polskiej młodzieży za granicę. To jest absurd, że sprowadzamy sobie imigrantów po to, żeby nasza młodzież jeszcze szybciej emigrowała. Nie mówiąc już o tym, że w kwestii osiągnięcia celu, tj. dogonienia krajów wysoko rozwiniętych pod względem efektywności pracy i wysokości płac, tak naprawdę strzelamy sobie w stopę. Ponieważ cały czas w interesie grup biznesu, które chcą mieć tanich pracowników, utrzymujemy zaniżone stawki płacowe dla własnych obywateli. Tak więc to co jest dobre dla biznesmenów nie jest dobre ani dla polskich pracowników, ani podatników. I wcale nie jest dobre dla Polski.

Michał Miłosz

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

160 komentarzy

160 Komentarzy

 1. m

  17 marca 2017 at 20:04

  Na (polskim) brytyjskim rynku pracy jest od miliona do dwóch milionów (Ukraińców) Polaków. To niesie ze sobą szereg poważnych konsekwencji dla wszystkich pracujących (Polaków) Brytyjczyków. I nie są to efekty pozytywne. Ponieważ to co jest dobre dla części (polskich) brytyjskich przedsiębiorców i (polskiej) brytyjskiej gospodarki jako całości wcale nie jest dobre dla większości (polskich) brytyjskich pracowników i obywateli. Szczególnie tych, którzy pracują w najmniej płatnych zawodach …

  • m(yśl)

   17 marca 2017 at 20:12

   Polacy nie mają dodatkowych przywilejów w porównaniu z Brytolami, jeśli już to mają mniej. Co innego Ukry w Polsce – wyższe stypendia, dodatki mieszkaniowe, dotacje z Urzędów Pracy na zatrudnienie obcokrajowca itp.

   Przede wszystkim Polacy nie są sprawcami ludobójstwa na narodzie angielskim, i nie gloryfikują takich ludobójców.

   • m

    17 marca 2017 at 20:40

    Chyba, na pewno, pieprzysz z dotacjami na zatrudnienie obcokrajowca, wyższymi stypendiami i dodatkami mieszkaniowymi wyłącznie z powodu bycia obcokrajowcem. Poproszę o źródło tych rewelacji.

 2. Pomorzanin

  17 marca 2017 at 22:39

  Druga sprawa to UK to wyspy, a my z Ukrami mamy zaszłości, a oni układ z Prusakami.

 3. jaro7

  17 marca 2017 at 22:53

  I o to właśnie chodzi by Polacy emigrowali a na ich miejsce przyjeżdżali upaińcy.Studenci maja w przyszlości objąć eksponowane stanowiska,dużo upaińców jest w policji ii mediach.Chodzi o wymieszanie Polaków z Upaińcami by stworzyć wielką chazarię.

 4. gieptil

  17 marca 2017 at 23:04

  Jak znam życie dzieci Ukraińców pracujących w Polsce nie podlegają polskiemu drastycznemu szkodliwemu systemowi szczepień, bo kto się tam wyzna, zawsze mogą powiedzieć że podlegają ukraińskiemu. A program 500+ okazał się magnesem który ściągnie tutaj kolejne miliony Ukraińców z dziećmi. Dobrze pomyślane przez tych hitlerowców z Warszawy. Jedno jest dla mnie oczywiste cechuje ich zoologiczna nienawiść do Polski. Już widać że szczególnie nienawidzą Polaków PiSowcy, to są sataniści psychopaci dużo gorsi od tych z PO, zwykłych kombinatorów cwaniaczków.

  • tma

   18 marca 2017 at 10:24

   @gieptil, albo naprawdę nie rozumiesz, albo naprawdę jesteś ruskim trollem.
   Twoja zoologiczna niechęć do Ukraińców jest zadziwiająca.
   Za zabory i upadek I RP często obwiania się wykrwawienie Polski w walkach na Ukrainie. Ale tak naprawdę, to główną przyczyną upadku I RP była konsekwentna i dalekowzroczna polityka niemieckich Prus. – Nie będę tu wyjaśniał dlaczego, są dostępne opracowania w internecie i nie tylko.
   Czy Ukraińców cechuje zoologiczna nienawiść do Polski? – tak ich wychowano. Ale kilka lat pobytu w Polsce zmienia to myślenie. Młodzi Ukraińcy widzą, że w Polsce żyje się dużo lżej, że można zarobić, ułożyć sobie normalne życie.
   Oczywiście, w bliższym kontakcie są to ludzie specyficzni. Ogólnie to nie są żadni chrześcijanie („ateista ale prawosławny”), ale najzwyklejsi pod słońcem POGANIE. Oczywiście, zdarzają się wyjątki. Ale ogólnie dla nich liczy się zarobek, sukces, siła, witalność. – to jest ich ideologia. Ilu z tych 2 mln. Ukraińców w Polsce chodzi w niedzielę do jakiejkolwiek cerkwi lub kościoła? – Mało.
   Jeśli już dziś można mieć do kogoś pretensje, to do tzw. polskiego episkopatu. Gdzie jest duszpasterstwo Ukraińców w Polsce? Czekacie, aż sami przyjdą do waszych pałaców?

  • Tomek

   18 marca 2017 at 15:05

   Co do szczepień, to Ukraina ma akurat obowiązkowy program szczepień dla dzieci, tak jak Polska. I jest on stosowany. A co do 500+, no to cóż, taka to „uroda” dawania ludziom socjału, że trafia on w różne ręce. Jeden zainwestuje w naukę dzieci albo zabierze je na wakacje, drugi przepije, a trzeci będzie Ukraińcem który ściągnie do Polski rodzinę i będzie tu pracował.

 5. Pomorzanin

  17 marca 2017 at 23:59

  A po co sondaż, a nie praca polskiego wywiadu, który nabiera wody w gębę, albo jest sparaliżowany?

 6. Karol

  18 marca 2017 at 05:33

  Przydałaby się informacja jaki jest skutek zatrudniania Ukraińców dla zwykłych Polaków, czyli odbiorców usług. To autora nie interesuje, a to jest bardzo dziwne. Bo po to istnieje normalna gospodarka, żeby zadowoleni byli klienci. Myślę, że jak obywatele mniej płacą za usługi to jest to jednak dla nich korzystne.

  • gieptil

   18 marca 2017 at 10:42

   Zręcznie wkleiłeś w tą demagogię słowa „klienci” i „obywatele”. Gdybyś użył słowa Polacy, to musiałbyś zauważyć że nawet jak płacą mniej za towar, to jest ich coraz mniej, więc coś tutaj nie gra w tej niby logicznej układance. A nie gra to że od roku 89 jest prowadzona planowa akcja likwidacji Polaków jako narodu. A jednym ze stałych argumentów zawsze było zadowolenie klientów. Jak pojawiły się liczne tańsze towary z zagranicy ( za sprawą zniesienia ceł ), to był żelazny argument zadowoleni klienci. A że tam miliony Polaków zostały bez pracy, a co nas to obchodzi? Ci bez pracy po części wymarli, reszta zazwyczaj miała po jednym dziecku, które starali się przezornie wysłać do bardziej normalnych krajów. A teraz mądrale ( a raczej różne zjeby umysłowe ) bardzo zdziwieni, że rąk do pracy zaczyna brakować. Jeżeli tzw. pracodawcy dopiero teraz na to wpadli, że ujemny przyrost naturalny musi oznaczać kłopoty, to ja bym im już podziękował. Są tak głupi że niech oni już lepiej pobankrutują z braku tanich pracowników. A o zadowoleniu klientów niech już nikt nie gada. Niech nie będą zadowoleni, może zaczną wreszcie odpowiedzialnie myśleć, przynajmniej niektórzy.

 7. xyz

  18 marca 2017 at 14:59

  Niby serwis prawy.pl – a pierdolicie jak socjaliści…
  Słabo.

 8. Its like you read my mind! You appear to know so much about
  this, like you wrote the book in it or something. I think that you can do with a few pics to drive the message home
  a bit, but other than that, this is fantastic blog. An excellent read.

  I’ll definitely be back.

 9. Kris

  20 marca 2017 at 21:29

  Ja rozumiem ze to portal prawicowy ,ale to sa ludzie ,mieszkam w belgii bo chcialem lepiej zyc,oni tez chca lepiej zyc poznalem paru ukraincow tu na miejscu i w pl sympatyczni ludzie ,nigdy nie mialem z nini problemu ,a z tego co widze swiat sie zmienia polska jest jednym z najbardziej konserwatywnym pod wzgledem mentalnym narodem ,tez to rozumie ale swiat w ktorym przyszliśmy na swiat juz nigdy nie wroci tak jak nie ma sensu obwinianiac nowej generacji,niemcow czy ukraincow za to co robila starsza generacja o ktorej np. Niemcy juz malo wiedza i zyja poprostu swoja generacja ludzie ,wiem ze teraz mnie zjecie ale uwazam ,ze w momencie wstapienia pl do uni eu stalismy sie innym panstwem,co do emigracji pamietam poczaatek lat 90 , pelno ruskow,marokanczykow, itp. Do dzisiaj znam goscia w brukseli ktory pochodzi z maroka i w pl byl 5 lat zrezzta jak wielu jego kolegow ,nawet jak ukrainco bedzie 2mln to tylko 5procent naszego narodu. Pozdrawiam

  • Pomorzanin

   21 marca 2017 at 10:01

   Trzeba rozróżnić imigrację zarobkową od politycznej, jako źródło nacisku. Z tą drugą mamy teraz do czynienia. Państwo polskie jest za słabe, by się jej przeciwstawić, dlatego to niebezpieczeństwo trzeba zneutralizować, jak najszybciej.

 10. fifa coins for sale review

  21 marca 2017 at 07:19

  It’s an amazing post in favor of all the internet people; they will get advantage from it I
  am sure.

 11. mink lashes near me

  29 marca 2017 at 13:39

  Hi there, I enjoy reading through your post. I
  like to write a little comment to support you.

 12. cs go steam skins download

  1 kwietnia 2017 at 14:37

  Hi, I think your blog might be having browser compatibility issues.
  When I look at your blog site in Safari, it looks fine but when opening in Internet Explorer, it has some
  overlapping. I just wanted to give you a quick heads up!
  Other then that, superb blog!

 13. nba mobile coins buy

  1 kwietnia 2017 at 17:26

  Good information. Lucky me I ran across your blog by accident (stumbleupon).
  I’ve book-marked it for later!

 14. nba mobile coins reddit

  6 kwietnia 2017 at 02:53

  Hi there to every one, it’s genuinely a pleasant for me to pay a visit this web page, it includes useful Information.

 15. faux mink eyelash extensions for sale

  11 kwietnia 2017 at 03:58

  Because the admin of this site is working, no hesitation very shortly it will be well-known, due
  to its quality contents.

 16. Mayra

  12 kwietnia 2017 at 01:46

  Great article, just what I was looking for.

 17. Austin

  14 kwietnia 2017 at 10:34

  Can you tell us more about this? I’d want to
  find out some additional information.

 18. www.campoditirocluborgosolo.it

  15 kwietnia 2017 at 01:15

  You can certainly see your skills in the work you write.
  The sector hopes for even more passionate writers like you who aren’t afraid to mention how they believe.
  All the time follow your heart.

 19. silk lashes for sale

  15 kwietnia 2017 at 19:22

  Excellent web site you’ve got here.. It’s hard to find quality writing like yours nowadays.
  I truly appreciate people like you! Take care!!

 20. csgo skins betting sites

  20 kwietnia 2017 at 08:37

  This article is actually a fastidious one it helps new internet visitors, who are wishing for blogging.

 21. uni365.net

  23 kwietnia 2017 at 03:48

  Hi, i think that i saw you visited my site thus i
  came to “return the favor”.I’m trying to find things to enhance
  my site!I suppose its ok to use a few of your ideas!!

 22. Local shopping Website

  28 kwietnia 2017 at 19:02

  I genuinely enjoy looking through on this web site, it has got superb articles. „A short saying oft contains much wisdom.” by Sophocles.

 23. Alat pemadam kebakaran

  29 kwietnia 2017 at 11:57

  Hey, I think your website might be having browser compatibility issues. When I look at your blog in Ie, it looks fine but when opening in Internet Explorer, it has some overlapping. I just wanted to give you a quick heads up! Other then that, excellent blog!

 24. Tabung Pemadam kebakaran

  29 kwietnia 2017 at 20:47

  I conceive this internet site has very superb written subject material content.

 25. Alat pemadam api

  1 maja 2017 at 02:01

  I believe you have observed some very interesting points, regards for the post.

 26. superhero parties chicago

  1 maja 2017 at 04:31

  I don’t even know how I ended up here, but I thought this post was good. I do not know who you are but definitely you are going to a famous blogger if you are not already 😉 Cheers!

 27. Elisabeth

  3 maja 2017 at 22:41

  These are truly impressive ideas in regarding blogging.

  You have touched some nice points here. Any way
  keep up wrinting.

 28. Lawyers

  4 maja 2017 at 07:00

  magnificent points altogether, you just gained a new reader. What would you suggest about your submit that you made some days in the past? Any certain?

 29. move out cleaning melbourne

  5 maja 2017 at 13:57

  Great post. I am facing a couple of these problems.

 30. dubai yacht rental

  10 maja 2017 at 23:09

  fantastic points altogether, you simply gained a new reader. What would you recommend in regards to your post that you made some days ago? Any positive?

 31. W888

  11 maja 2017 at 06:40

  I got good info from your blog

 32. Santos Mominee

  11 maja 2017 at 10:55

  Hi there, I discovered your blog by the use of Google whilst looking for a related matter, your web site came up, it appears great. I’ve bookmarked it in my google bookmarks.

 33. how can i make money online

  14 maja 2017 at 06:27

  There is apparently a lot to realize about this. I consider you made some nice points in features also.

 34. usaa insuran?e quote

  15 maja 2017 at 03:26

  Way cool, some valid points! I appreciate you making this article available, the rest of the site is also high quality. Have a fun.

 35. here

  20 maja 2017 at 11:51

  I’m still learning from you, as I’m improving myself. I definitely enjoy reading everything that is written on your blog.Keep the stories coming. I liked it!

 36. auto insurance quote

  20 maja 2017 at 21:38

  I do not even know how I ended up here, but I thought this post was great. I do not know who you are but certainly you are going to a famous blogger if you are not already 😉 Cheers!

 37. Some times its a pain in the ass to read what blog owners wrote but this internet site is real user friendly! .

 38. maserati for hire washington dc

  26 maja 2017 at 09:02

  Hi, i feel that i saw you visited my blog so i came to “go back the choose”.I am attempting to in finding things to enhance my web site!I suppose its good enough to use a few of your ideas!!

 39. catchalldiscount.com

  29 maja 2017 at 00:26

  Wow, marvelous blog layout! How long have you been blogging for? you made blogging look easy. The overall look of your web site is wonderful, let alone the content!

 40. مکس در معماری

  30 maja 2017 at 10:09

  Precisely what I was looking for, appreciate it for putting up.

 41. vol pas cher new york

  31 maja 2017 at 05:50

  Very efficiently written story. It will be valuable to anybody who employess it, including me. Keep doing what you are doing – for sure i will check out more posts.

 42. CEO Indonesia

  7 czerwca 2017 at 00:20

  Wohh precisely what I was looking for, appreciate it for posting.

 43. guest blogging

  7 czerwca 2017 at 07:01

  You are a very clever individual!

 44. BandarQ

  9 czerwca 2017 at 08:53

  I reckon something genuinely special in this site.

 45. findcoolpeople.com

  10 czerwca 2017 at 05:50

  Hey this is kind of of off topic but I was wondering if blogs use WYSIWYG editors or if you have to manually code with HTML. I’m starting a blog soon but have no coding know-how so I wanted to get advice from someone with experience. Any help would be greatly appreciated!

 46. Gorden Minimalis

  10 czerwca 2017 at 15:48

  Great – I should definitely pronounce, impressed with your web site. I had no trouble navigating through all the tabs as well as related info ended up being truly simple to do to access. I recently found what I hoped for before you know it at all. Quite unusual. Is likely to appreciate it for those who add forums or something, website theme . a tones way for your customer to communicate. Excellent task..

 47. seo and ppc in dubai

  10 czerwca 2017 at 22:49

  Appreciate it for helping out, wonderful information. „Nobody can be exactly like me. Sometimes even I have trouble doing it.” by Tallulah Bankhead.

 48. Amos

  12 czerwca 2017 at 01:27

  Quality posts is the main to invite the visitors to go to see the site, that’s what this web site is providing.

 49. black boots

  12 czerwca 2017 at 12:05

  Great – I should definitely pronounce, impressed with your web site. I had no trouble navigating through all the tabs as well as related information ended up being truly simple to do to access. I recently found what I hoped for before you know it in the least. Reasonably unusual. Is likely to appreciate it for those who add forums or anything, web site theme . a tones way for your customer to communicate. Nice task.

 50. Lavon

  12 czerwca 2017 at 23:48

  Me ha generado mucha motivación esta lectura. La recomiendo porque es verdaderamente un contenido muy bien explicado.

 51. home remedies for shingles

  13 czerwca 2017 at 11:49

  I was curious if you ever thought of changing the layout of your blog? Its very well written; I love what youve got to say. But maybe you could a little more in the way of content so people could connect with it better. Youve got an awful lot of text for only having 1 or 2 images. Maybe you could space it out better?

 52. Haarausfall Frauen

  14 czerwca 2017 at 06:16

  Would love to always get updated great website! .

 53. Rajabhat

  14 czerwca 2017 at 23:46

  I’m still learning from you, as I’m trying to reach my goals. I absolutely enjoy reading everything that is posted on your website.Keep the tips coming. I loved it!

 54. Public Works SF

  15 czerwca 2017 at 03:35

  I don’t normally comment but I gotta say appreciate it for the post on this one : D.

 55. recycle lead acid batteries

  18 czerwca 2017 at 08:18

  Enjoyed looking through this, very good stuff, appreciate it. „Shared joys make a friend, not shared sufferings.” by Friedrich Wilhelm Nietzsche.

 56. acompanhantes sp

  18 czerwca 2017 at 13:59

  There may be noticeably a bundle to find out about this. I assume you made sure good factors in features also.

 57. post natal massage singapore

  18 czerwca 2017 at 19:20

  I like this post, enjoyed this one regards for putting up. „When you make a world tolerable for yourself, you make a world tolerable for others.” by Anais Nin.

 58. geico

  19 czerwca 2017 at 18:12

  you will have an incredible weblog right here! would you like to make some invite posts on my weblog?

 59. Avenere Cladding

  21 czerwca 2017 at 13:58

  I see something genuinely interesting about your blog so I saved to fav.

 60. Dar es salaam guesthouse

  21 czerwca 2017 at 17:01

  Its just like you read my thoughts! It’s like reading about my family.

 61. holiday in asia

  24 czerwca 2017 at 23:59

  Hi, just required you to know I he added your site to my Google bookmarks due to your layout. But seriously, I believe your internet site has 1 in the freshest theme I??ve came across. It extremely helps make reading your blog significantly easier.

 62. Palace of Fine Arts

  25 czerwca 2017 at 10:01

  Developing a framework is important.

 63. 620 Jones

  25 czerwca 2017 at 10:06

  Does it look like we’re in for a big ride here?

 64. progressive quote

  25 czerwca 2017 at 20:13

  I have read some just right stuff here. Certainly value bookmarking for revisiting. I wonder how a lot attempt you set to make this type of excellent informative website.

 65. tu vi tron doi

  26 czerwca 2017 at 12:15

  Hi, I think your blog might be having browser compatibility issues.When I look at your blog site in Firefox, it looks fine but when openingin Internet Explorer, it has some overlapping. I just wanted togive you a quick heads up! Other then that, superb blog!

 66. The Midway

  26 czerwca 2017 at 16:26

  This blog post is excellent, probably because of how well the subject was developed. I like some of the comments too.

 67. the general insurance policy

  26 czerwca 2017 at 17:21

  Hey, you used to write wonderful, but the last few posts have been kinda boring?K I miss your tremendous writings. Past several posts are just a bit out of track! come on!

 68. pest control for mice

  27 czerwca 2017 at 05:59

  This article actually helped me with a report I was doing.

 69. countries to travel to in Asia

  27 czerwca 2017 at 20:36

  I genuinely enjoy looking through on this web site, it has wonderful content. „We find comfort among those who agree with us–growth among those who don’t.” by Frank A. Clark.

 70. I believe you have noted some very interesting points, appreciate it for the post.

 71. I was able to find good info from your articles.

 72. Bari Kostelnik

  29 czerwca 2017 at 05:25

  what is coq10 good for

 73. Vicente Bustamente

  29 czerwca 2017 at 05:35

  Dental Marketing

 74. mirror with light bulbs

  1 lipca 2017 at 15:40

  I got good info from your blog

 75. Rückfahrkamera

  2 lipca 2017 at 02:14

  I got good info from your blog

 76. geico quotes

  6 lipca 2017 at 02:42

  whoah this weblog is wonderful i love reading your articles. Keep up the good paintings! You know, a lot of people are hunting around for this information, you can help them greatly.

 77. Russian Escorts in Mumbai

  6 lipca 2017 at 12:49

  Hey, I think your site might be having browser compatibility issues. When I look at your blog site in Chrome, it looks fine but when opening in Internet Explorer, it has some overlapping. I just wanted to give you a quick heads up! Other then that, amazing blog!

 78. free state farm auto insurance quote

  8 lipca 2017 at 04:19

  I haven¦t checked in here for a while because I thought it was getting boring, but the last several posts are good quality so I guess I¦ll add you back to my everyday bloglist. You deserve it my friend 🙂

 79. private investigator singapore

  8 lipca 2017 at 10:09

  I have read several just right stuff here. Definitely value bookmarking for revisiting. I wonder how a lot attempt you place to make this kind of magnificent informative web site.

 80. cheating boyfriend

  8 lipca 2017 at 15:38

  I believe you have noted some very interesting points, regards for the post.

 81. Dusty Stubbs

  9 lipca 2017 at 03:11

  geile tiiten ficken

 82. cost private detectives

  9 lipca 2017 at 07:59

  As soon as I noticed this site I went on reddit to share some of the love with them.

 83. free online IQ test

  9 lipca 2017 at 15:53

  I got good info from your blog

 84. Marybeth Dommer

  9 lipca 2017 at 17:13

  Its such as you learn my mind! You seem to know a lot about this, like you wrote the ebook in it or something. I think that you simply could do with some to power the message house a little bit, but instead of that, that is fantastic blog. An excellent read. I’ll certainly be back.

 85. hire private detective

  9 lipca 2017 at 18:30

  I haven?¦t checked in here for a while since I thought it was getting boring, but the last few posts are good quality so I guess I?¦ll add you back to my everyday bloglist. You deserve it my friend 🙂

 86. sg investigative

  9 lipca 2017 at 23:23

  Just what I was looking for, regards for putting up.

 87. popular-cashadvance

  10 lipca 2017 at 02:02

  Hey there! Do you know if they make any plugins to safeguard against hackers? I’m kinda paranoid about losing everything I’ve worked hard on. Any recommendations?

 88. rca ieftin online

  13 lipca 2017 at 16:41

  The next time I read a blog, I hope that it doesnt disappoint me as much as this one. I mean, I know it was my choice to read, but I actually thought youd have something interesting to say. All I hear is a bunch of whining about something that you could fix if you werent too busy looking for attention.

 89. https://notehub.org/0kil3

  14 lipca 2017 at 12:10

  An attention-grabbing dialogue is price comment. I think that you should write extra on this matter, it may not be a taboo subject however typically people are not sufficient to talk on such topics. To the next. Cheers

 90. Lucius Merante

  14 lipca 2017 at 14:21

  I’m extremely impressed with your writing skills as well as with the layout on your blog. Is this a paid theme or did you modify it yourself? Either way keep up the excellent quality writing, it is rare to see a great blog like this one nowadays..

 91. draftkings promo code

  15 lipca 2017 at 03:18

  New draftkings promo code, win big

 92. draftkings promo code

  15 lipca 2017 at 06:02

  New draftkings promo code, win big

 93. draftkings promo code

  15 lipca 2017 at 09:42

  New draftkings promo code, win big

 94. concept cars

  16 lipca 2017 at 07:51

  Would you be interested in exchanging links?

 95. Loren Dauster

  16 lipca 2017 at 16:30

  I was curious if you ever thought of changing the structure of your site? Its very well written; I love what youve got to say. But maybe you could a little more in the way of content so people could connect with it better. Youve got an awful lot of text for only having 1 or two pictures. Maybe you could space it out better?

 96. beginner woodworking wood

  17 lipca 2017 at 09:12

  There is noticeably a bundle to know about this. I assume you made certain nice points in features also.

 97. fettweg mit ultraschall

  17 lipca 2017 at 09:37

  There is noticeably a bundle to know about this. I assume you made certain nice points in features also.

 98. bitcoin cloud mining investment

  17 lipca 2017 at 11:09

  There is noticeably a bundle to know about this. I assume you made certain nice points in features also.

 99. watch live porn

  17 lipca 2017 at 12:03

  live sex 24/7

 100. cat

  17 lipca 2017 at 12:41

  you are in reality a just right webmaster. The web site loading velocity is amazing. It seems that you’re doing any distinctive trick. In addition, The contents are masterpiece. you’ve performed a excellent job on this topic!

 101. exchange

  17 lipca 2017 at 16:04

  The next time I read a blog, I hope that it doesnt disappoint me as much as this one. I mean, I know it was my choice to read, but I actually thought youd have something interesting to say. All I hear is a bunch of whining about something that you could fix if you werent too busy looking for attention.

 102. PORN

  18 lipca 2017 at 08:58

  Visit our new sites for the best porn

 103. Thank you for sharing excellent informations. Your website is so cool. I am impressed by the details that you’ve on this blog. It reveals how nicely you perceive this subject. Bookmarked this web page, will come back for more articles. You, my friend, ROCK! I found simply the information I already searched all over the place and just couldn’t come across. What a perfect website.

 104. Mirina Collections scams

  18 lipca 2017 at 16:53

  Hello! I just would like to give a huge thumbs up for the great info you have here on this post. I will be coming back to your blog for more soon.

 105. stephenkeyz.com

  18 lipca 2017 at 23:09

  There are some interesting points in time in this article but I don?t know if I see all of them center to heart. There is some validity but I will take hold opinion until I look into it further. Good article , thanks and we want more! Added to FeedBurner as well

 106. apply singapore pr

  18 lipca 2017 at 23:20

  Great post here!

 107. site de pompoarismo

  19 lipca 2017 at 01:32

  When I originally commented I clicked the -Notify me when new comments are added- checkbox and now each time a comment is added I get four emails with the same comment. Is there any way you can remove me from that service? Thanks!

 108. fanduel promo

  19 lipca 2017 at 14:33

  Wow, superb blog format! How long have you ever been running a blog for? you make running a blog look easy. The whole look of your site is excellent, as neatly as the content.

 109. Nonton Bokep

  19 lipca 2017 at 18:18

  Excellent post. I used to be checking constantly this weblog and I am impressed! Extremely useful information specially the last section 🙂 I handle such info a lot. I was seeking this certain info for a long time. Thanks and good luck.

 110. permanent resident

  19 lipca 2017 at 20:29

  I like this post. Thanks.

 111. online marketing

  20 lipca 2017 at 00:38

  Merely wanna input on few general things, The website style is perfect, the content is real great. „The reason there are two senators for each state is so that one can be the designated driver.” by Jay Leno.

 112. porno cerdas

  20 lipca 2017 at 00:59

  Esta vez Xander no está solo, sino que recluta a un grupo de personas muy semejante

 113. pressure cleaners

  20 lipca 2017 at 09:42

  Oh my goodness! an amazing article dude. Thank you However I am experiencing issue with ur rss . Don?t know why Unable to subscribe to it. Is there anyone getting identical rss problem? Anyone who knows kindly respond. Thnkx

 114. mink lashes

  20 lipca 2017 at 10:53

  Heya i’m for the first time here. I came across this board and I find It really useful & it helped me out much. I hope to give something back and help others like you helped me.

 115. my blog

  20 lipca 2017 at 10:53

  I’m really inspired together with your writing abilities and also with the layout on your weblog. Is this a paid theme or did you customize it yourself? Either way stay up the excellent quality writing, it’s uncommon to peer a nice weblog like this one today..

 116. echipament pescuit

  20 lipca 2017 at 10:57

  An impressive share, I just given this onto a colleague who was doing a little analysis on this. And he in fact bought me breakfast because I found it for him.. smile. So let me reword that: Thnx for the treat! But yeah Thnkx for spending the time to discuss this, I feel strongly about it and love reading more on this topic. If possible, as you become expertise, would you mind updating your blog with more details? It is highly helpful for me. Big thumb up for this blog post!

 117. magazin de pescuit

  20 lipca 2017 at 11:16

  This is a great post ! thankyou for posting this

 118. echipament pescuit ieftin

  20 lipca 2017 at 11:30

  There is noticeably a bundle to know about this. I assume you made certain nice points in features also.

 119. magazin de pescuit

  20 lipca 2017 at 11:50

  This is pure high tech posting . Keep up the great work

 120. cours de theatre

  20 lipca 2017 at 14:36

  Say, you got a nice article.Really looking forward to read more. Want more.

 121. ChasBiarge

  20 lipca 2017 at 17:50

  Kamagra Oral Jelly 25 [url=http://lowpricevia.com]viagra[/url] Real Secure Ordering Hydrochlorothiazide Website Next Day Delivery

 122. KennHitthype

  20 lipca 2017 at 20:17

  Levitra Without Rx In The United States [url=http://cialvia.com]generic cialis[/url] Low Cost Levitra In The Usa

 123. happy friendship day quotes 2017

  20 lipca 2017 at 21:44

  You made some decent points there. I looked on the internet for the issue and found most individuals will go along with with your website.

 124. startup stories india

  20 lipca 2017 at 22:28

  I regard something really special in this web site.

 125. where to sell shoes online

  21 lipca 2017 at 03:33

  Cushioning Shoes- provides runners an elevated shock absorption and minimum medial support.|Apart from this means, you can also discover Proactol at Amazon. It entails the investment of money and the returns can be huge if you know how to go through with the entire process. The title can be seen on its formal website.|Shipping is something that you may believe offsets the savings in tax. This is Mr Howard career section 26 times scored thirty factors fifteen boards. Are you unhappy because of your overweight issue?|If footwear is not up to your anticipations, you can exchange it for another piece. Although it is a herbal item, but chemists, pharmaceutical shops do not have Vimax. Its mini lights can be discovered in big assortments.|You can even refer to magazines and fashion blogs to know what type of shoes are in style. Frequently, the owner of the store will be waiting around on you. The name can be noticed on its official web site.|The footwear and boots from this brand come up in different colours and designs. Don’t miss this opportunity to see this inspirational film. Attempt it and you may not regret for purchasing this kind of a pair of running footwear.|You can not get the benefits of Vigrx Plus when you purchase fake Vigrx Furthermore. How can you skip Christian Louboutin on-line store! You can look at various types and brands of footwear accessible at affordable costs.|Anyone with an Internet access can see the shoes and purchase the types that they like the best. There are couple of locations where you can purchase Proactol. L You ought to goal keywords with your PPC ads.|But the typical size chart is not be suitable for operating. Revitol anti getting older package: it is a item which will assist to quit your early getting older. Great assortment of dress shoes for males is accessible here.|You can purchase any footwear from the comfort of your workplace or home at whenever you desire. The eagle get 59 fewest factors and 24 seconds timing because the franchise’s times reduced record.|What is it that tends to make Samuel Windsor footwear so unique? The web is the generally the least expensive and simplest location to discover every thing you need. Bowtrol probiotics have much more than five billion active cells.|What ever type of shoes you are searching for, you will definitely find the desired kind of shoes on-line.

 126. scule pescuit ieftine

  21 lipca 2017 at 08:06

  It?s hard to find knowledgeable people on this topic, but you sound like you know what you?re talking about! Thanks

 127. Pinkie Palino

  21 lipca 2017 at 23:36

  The launch price has a special coupon at 25, use this code: 25WHO

 128. geico quote

  22 lipca 2017 at 21:22

  I always was interested in this subject and still am, thankyou for posting.

 129. Turnberry ocean club residences

  23 lipca 2017 at 01:49

  I was recommended this website by my cousin. I am not sure whether this post is written by him as nobody else know such detailed about my problem. You are incredible! Thanks!

 130. PORN

  23 lipca 2017 at 04:15

  Our bodies are slow to traverse great distances, they have trouble meeting other bodies, they sit alone in rooms on Saturday nights. They want to have sex, but don’t make the effort to connect, and so they have to make do alone. A future where humans can’t put on haptic playsuits and fuck each other in the Matrix is like a future without self-driving cars or space travel: Until we get there, we will be imagining it.

 131. PORN

  23 lipca 2017 at 05:38

  Watch live sex on our site

 132. cheapest insurance

  23 lipca 2017 at 06:15

  I?¦ve learn several good stuff here. Definitely value bookmarking for revisiting. I surprise how much attempt you place to create such a great informative web site.

 133. home improvement financing programs

  23 lipca 2017 at 07:17

  Hello! I just would like to give a huge thumbs up for the great info you have here on this post. I will be coming back to your blog for more soon.

 134. KelChalkhic

  23 lipca 2017 at 14:57

  Cialis Achat Net [url=http://lowpricevia.com]buy viagra online[/url] Proscar Propecia Finasteride 5mg

 135. how to get pr in singapore

  23 lipca 2017 at 20:08

  Good posts!

 136. producing more semen

  23 lipca 2017 at 21:30

  You should take part in a contest for one of the best blogs on the web. I will recommend this site!

 137. Free Bitcoin Generator android

  23 lipca 2017 at 21:36

  This is a very cool site . Check out my website and tell me what you think about it.

 138. Car Alarm Miami

  23 lipca 2017 at 22:31

  you have a great blog here! would you like to make some invite posts on my blog?

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra