Z kraju

Polski MSZ – Polska nie uznaje tzw. aneksji Krymu i niezmiennie popiera integralność terytorialną Ukrainy

MSZ w związku z trzecią rocznicą aneksji Krymu wezwało Rosję do zakończenia okupacji Półwyspu. To niezbędny element pokojowego uregulowania konfliktu rosyjsko-ukraińskiego, do tego czasu opowiadamy się za utrzymaniem sankcji – podał resort w oświadczeniu.

– Przypominamy, że trzy lata temu rosyjskie siły zbrojne rozpoczęły okupację Krymu. – Polska nie uznaje tzw. aneksji Krymu i niezmiennie popiera integralność terytorialną Ukrainy w granicach uznanych prawem międzynarodowym. Działając wspólnie z całą społecznością międzynarodową wzywamy Rosję do zakończenia okupacji Półwyspu. Jest to niezbędny element trwałego, pokojowego uregulowania konfliktu rosyjsko-ukraińskiego. Do tego czasu opowiadamy się za utrzymaniem sankcji nałożonych przez Unię Europejską, USA, Kanadę i inne państwa w odpowiedzi na nielegalne działania rosyjskie. Przywrócenie fundamentów, na których opiera się współpraca i bezpieczeństwo w Europie, powinno pozostać nadrzędnym celem całej społeczności euroatlantyckiej. Wyrażamy najgłębsze zaniepokojenie stanem przestrzegania praw człowieka na Półwyspie Krymskim, w tym praw mniejszości narodowych. Ubolewamy, że władze rosyjskie blokują dostęp do Krymu organizacjom międzynarodowym zajmującym się monitoringiem praw człowieka. Potępiamy prześladowania podejmowane przez Rosję na Krymie w celu stłumienia wszelkiego oporu i wzmocnienia pozycji władz okupacyjnych. Z równym niepokojem obserwujemy postępującą militaryzację Półwyspu. Nie tylko bezpośrednio zagraża ona państwom regionu Morza Czarnego, ale też sprzyja destabilizacji całej Europy Wschodniej i Południowej. Brak możliwości działania na Krymie struktur ONZ, OBWE czy Rady Europy doprowadził do powstania „szarej strefy bezprawia” w sercu Europy. – napisano w oświadczeniu MSZ.

 

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

21 komentarzy

21 Komentarzy

 1. Robert B.

  19 marca 2017 at 22:16

  A aneksji przez bezcenny Isha-hell też nie uznajesz?

 2. Jan

  19 marca 2017 at 22:46

  W grudniu 2016 roku szef polskiej dyplomacji Witold Waszczykowski w wywiadzie dla tygodnika „Wprost” zapowiedział, że gdyby 75. rocznica powstania UPA była obchodzona na Ukrainie na poziomie państwowym, Polska może wyciągnąć względem Ukrainy konsekwencje dyplomatyczne:
  – Gdyby tak się stało, to może się okazać, że z Polski nikt tam już nie pojedzie. Mam nadzieję, że w Kijowie mają tego świadomość, bo przesłanie z Polski było bardzo jasne – powiedział Waszczykowski.
  http://www.kresy.pl/wydarzenia,spoleczenstwo?zobacz/rok-2017-ogloszony-rokiem-upa-w-obwodzie-iwanofrankowskim-na-ukrainie

 3. Hania

  19 marca 2017 at 22:55

  echhh, ci idioci nawarzą nam wielkiej biedy!
  ( oby nie)

 4. Pomorzanin

  19 marca 2017 at 23:01

  A co pan chWaszczu Strugi zrobił dla polskiej mniejszości na Kresach?
  https://www.youtube.com/watch?v=a_g-LvfTaMs
  Szczerze, to mi zwisa Ukraina i do kogo należy Krym.

 5. gieptil

  20 marca 2017 at 06:27

  Banderowszczynę na Ukrainie należy spacyfikować do gruntu, nawet przy pomocy Rosji. Ja nie mam złudzeń, Rosja to brutalny imperialny kraj, mamy z nimi problem. Ale ja wolę ruski imperializm od banderowszczyny. Mimo wszystko.

  • gieptil

   20 marca 2017 at 06:43

   A należy dobrze rozumieć różnicę. Specjalne oddziały SS trupia główka mordowały Polaków masowo, ale robili to dla wielkiej niemieckiej rzeszy, i wcale nie byli zachwyceni tymi mordami które dokonują, no obowiązek, rozkaz – niszczymy niższą rasę. Gdy dla formacji ukraińskich to była prawdziwa poezja, ich to zachwycało, kochali te masowe mordy, nawet ci z trupiej główki bywali wstrząśnięci ich entuzjazmem. I mamy w Polsce teraz za sprawą satanistycznej sekty PiS ok. półtora miliona takich morderców.
   Ale głowy do góry Polacy. Psychopaci sadyści są słabymi żołnierzami. Gdy do Polski wróci polska władza rozpędzimy to bydło w 5 minut.

   https://www.youtube.com/watch?v=HeaQzfE2kHw

 6. Stanley

  20 marca 2017 at 08:55

  a dlczegóż to panie Waszczykowski nie byłeś taki ostry jak „alianci” podzielili wolny kraj Serbie I oderwali Kosowo ?? jakim prawem ??.
  takim samym prawem Krym trafił do Rosji I niech tak zostanie. A twoje sankcje możesz sobie wsadzić…..tylko my zwykli Polacy na tych sankcjach tracimy, a Putin sie szeroko usmiecha.

  • Karolek

   20 marca 2017 at 10:11

   Zgadzam się z zastrzeżeniem że Kosowo było rdzennie serbskie i zostało Serbii zabrane, natomiast Krym był głównie rosyjski i do Rosji wrócił.

 7. Witia

  20 marca 2017 at 09:24

  Nie Polska du..u Mów za siebie pseudo ministrze.

 8. Opozycyjny

  20 marca 2017 at 09:53

  Nie wszyscy Polacy uważają jak on-ja np uznaję wybór mieszkańców Krymu że chcieli do Rosji skoro sa Rosjanami,natomiast nie uznaję Kosowa jako państwa.

  • Karolek

   20 marca 2017 at 10:08

   Krótko mówiąc mam takie samo zdanie.

 9. z-k

  20 marca 2017 at 10:27

  Cholera! Skąd go Prezes Kaczyński wytrzasnął? Albo Komisję Wenecką zaprosi do kontrolowania Polski, albo Putinowi palcem w bucie pokiwa a banderofila ambasadorem uczyni, albo Kresowych Rodaków do porządku przywoła bo przecież Żydoladnd Wielki (zwany Międzymorzem) aż po Jałtę jest priorytetem, albo rezuńskim wnuczętom kolejne miliony podrzuci, do Polski zaprosi i na policjantów wyszkoli……

 10. pe

  20 marca 2017 at 11:40

  Komu i co spłaca Waszczykowski(Kaczyński) w ten sposób? Przeciez to jawna prowokacja wobec Rosji-przez kogo zaplanowana?
  Wydaje się,że zmierzamy do nowej Jałty…

 11. CELL

  20 marca 2017 at 12:56

  No coż waszczu to albo całkowity kretyn i dyplomatoł, albo sprzedajana q. W każdym bądz razie hipokryta,bo okupacja części Kuby przez USA wcale mu nie przeszkadza. izraela też nie wzywa do zaprzestania budowy osiedli na terenach palestynskich.

 12. Paweł

  20 marca 2017 at 14:09

  Czy „polski” MSZ uznaje aneksję Wilna i Lwowa? Poza bogactwem kulturowym i pięknym krajobrazem straciliśmy również to:

  http://investukrmap.org.ua/Content/Images/NaturalResources_en.png

 13. fifa coins ps4 mmoga

  21 marca 2017 at 11:20

  We are a group of volunteers and opening a new scheme
  in our community. Your website provided us with
  valuable information to work on. You have done an impressive
  job and our whole community will be thankful to you.

 14. cs go skins trade bot

  22 marca 2017 at 04:36

  I’ll immediately grasp your rss as I can’t
  find your e-mail subscription hyperlink or newsletter service.
  Do you have any? Please permit me realize so that I may subscribe.
  Thanks.

 15. Very descriptive blog, I loved that a lot. Will there be a part 2?

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra