Z zagranicy

Partia kanclerz Angeli Merkel wygrała wybory w Saarze

Partia kanclerz Angeli Merkel bez trudu zwyciężyła wybory w landzie Saary, które stanowiły sprawdzian przed zaplanowanymi na wrzesień wyborami ogólnonarodowymi.

CDU zdobyło w tym głosowaniu 40,7 proc., znacząco wyprzedzając socjaldemokratów (SPD), którzy uzyskali zaledwie 29,6 proc. poparcia.

Angela Merkel ma nadzieję na czwartą kadencję na stanowisku kanclerza Niemiec, jednakże jest pod niemałym naciskiem. SPD odnotowuje nagły przypływ poparcia pod nowym przewodnictwem Martina Schulza.

Saara to mały południowo-zachodni land z milionem mieszkańców. Rządzi nim obecnie koalicja CDU i SPD, odzwierciedlając niejako rząd krajowy.

Wynik niedzielnych wyborów w Saarze był obserwowany jako probierz nastrojów wyborców przed zaplanowanymi na 24 września wyborami ogólnonarodowymi.

Badania opinii publicznej przeprowadzone 24 marca przez Deutschlandtrend dla telewizji narodowej sugerują, że poparcie w skali kraju dla CDU i SPD jest stabilne, jednakże wyborcy wolą Schulza i to jego widzą na czele kolejnego rządu w Berlinie.

Były przewodniczący Parlamentu Europejskiego został liderem SPD w styczniu bieżącego roku, co spowodowało wzrost poparcia dla jego ugrupowania. Tymczasem ostatnio notowania SPD nieznacznie spadły, natomiast Zielonym nie udało się wypracować 5 proc. poparcia, niezbędnych do tego, aby znaleźć się w parlamencie.

Warty odnotowania jest fakt, że uważana za populistyczną Alternatywa dla Niemiec (AfD), która swoją kampanię oparła o niezadowolenie wyborców z rządów kanclerz Angeli Merkel, w szczególności zaś z prowadzonej przez nią polityki imigracyjnej, zdobyła w głosowaniu w Saarze 6,2 proc. głosów.

Przed wrześniowymi wyborami krajowymi odbędą się jeszcze wybory w landach: Schleswig-Holstein i Nadrenia Północna-Westfalia.

Źródło: BBC

 

Jeżeli podobają Ci się materiały publicystów portalu Prawy.pl wesprzyj budowę Europejskiego Centrum Pomocy Rodzinie im. św. Jana Pawła II poprzez dokonanie wpłaty na konto Fundacji SOS Obrony Poczętego Życia: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001. Pomóż leczyć ciężko chore dzieci.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

78 komentarzy

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra