Z kraju

Poseł Winnicki apeluje do parlamentarzystów ws. Polaków na Litwie

Wczoraj o 17:30 w Senacie RP rozpoczęło się posiedzenie Zgromadzenia Parlamentarnego Polski, Litwy i Ukrainy. Publikujemy treść apelu, który prezes RN Robert Winnicki skierował do polskich parlamentarzystów będących członkami wspomnianego zgromadzenia.

Apel do polskich parlamentarzystów – członków Zgromadzenia Parlamentarnego Polski, Litwy i Ukrainy

Szanowni Państwo!

Jesteście przedstawicielami Polaków w Zgromadzeniu Parlamentarnym Sejmu i Senatu RP, Sejmu Republiki Litewskiej i Rady Najwyższej Ukrainy. Ciało to liczy po dziesięciu parlamentarzystów oddelegowanych przez każde z trzech państw i zbiera się cyklicznie by obradować nad wspólnymi problemami.

Wśród wielu tematów dotyczących wzajemnych relacji jednym z najważniejszych jest zagadnienie praw mniejszości polskiej na Litwie – od początku lat 90. konsekwentnie i systematycznie łamanych przez tamtejsze władze państwowe. Niestety od ćwierćwiecza problem ten nie jest traktowany jako priorytet w stosunkach polsko-litewskich przez kolejne kierownictwa Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

Tymczasem Republika Litewska od dekad łamie prawo międzynarodowe, dążąc do lituanizacji mniejszości polskiej na Wileńszczyźnie:

 1. Przede wszystkim – nie przestrzega Traktatu polsko-litewskiego w części dotyczącej polskiej mniejszości w tym kraju.

 2. Po drugie – narusza Konwencję ramową Rady Europy o ochronie mniejszości narodowych.

 3. Na Litwie, szczególnie w ostatnich latach, od zmian wprowadzonych w 2011 r. niszczone jest polskie szkolnictwo.

 4. Ponadto zakazywane jest używanie dwujęzycznych nazw informacyjnych w rejonach gdzie Polacy stanowią większość.

 5. Zabraniane jest pisanie nazwisk w formie oryginalnej, czyli po polsku.

 6. Na Wileńszczyźnie nie zwraca się ziemi jej prawowitym właścicielom, czyli Polakom, szeroko stosując praktykę dyskryminacji w procesie reprywatyzacji.

 7. W Republice Litewskiej sądy nakładają horrendalne kary na polskich obywateli i urzędników za używanie języka ojczystego, czyli polskiego.

Dziś najpilniejszą sprawą jest obrona polskich szkół na Wileńszczyźnie. Działania podejmowane w tej sprawie m.in. w Wilnie zmierzają do zamykania polskich szkół i zniechęcania rodziców do posyłania tam swoich dzieci. Litewskie władze państwowe i samorządowe tworzą atmosferę niepewności i niestabilności w stosunku do polskiego szkolnictwa, które nieustannie musi walczyć o przetrwanie.

Dlatego zwracam się jako polski poseł do Państwa – Posłów i Senatorów RP z apelem o jednoznaczne postawienie tej kwestii podczas rozpoczynającego się dziś zgromadzenia trzech parlamentów. Zwracam się o to, by nie wierzyć w litewskie zapewnienia dobrej woli, ponieważ słyszymy je od ćwierćwiecza, a sytuacja faktycznie nieustannie się pogarsza.

Apeluję o to, byście byli Państwo głosem wszystkich Polaków, również tych, którzy żyjąc na ziemi przodków są dyskryminowani i prześladowani ze względu na swoją polskość. Jedynie ultymatywne postawienie sprawy Polaków na Litwie i żądanie od Republiki Litewskiej przestrzegania prawa międzynarodowego oraz umów dwustronnych może być bazą do jakichkolwiek, dobrosąsiedzkich relacji między naszymi państwami.

Jeśli potrzebują Państwo szczegółowych informacji w tych kwestiach – służę swoją pomocą i wsparciem merytorycznym. Zachęcam również do kontaktu z polskimi organizacjami, takimi jak Akcja Wyborcza Polaków na Litwie, Związek Polaków na Litwie i Forum Rodziców Szkół Polskich na Litwie.

Solidarność z naszymi Rodakami i wsparcie ich walki o elementarne prawa jest obowiązkiem każdego polskiego parlamentarzysty.

Z poważaniem,

Robert Winnicki Poseł na Sejm RP Prezes Ruchu Narodowego

 

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

24 komentarze

24 Komentarzy

 1. cayt-london

  29 marca 2017 at 11:26

  moze znajdzie sie w polsce general taki jak lucjan zeligowski ktory najedzie na litwusow chociaz na to nie licze bo mamy tylko trepow typu kozieje i innegwiazdory co to najpierw wiernie jak psy sluzyli sowietom a potem przeszli na sluzbe mosadu,bnd i cia

 2. richard

  29 marca 2017 at 12:57

  Na ołtarzu swojej antyrosyjskiej polityki PIS jest w stanie dużo złożyć. Choć poprzednie rządy również nic nie robiły dla Polaków na Wileńszczyźnie. A ci są poddawani prześladowaniom narodowościowym i to nie oburza nikogo szczególnie tych z UE, ale co ma oburzać, jak nawet Polska się o ich los nie upomina.

 3. gieptil

  29 marca 2017 at 13:44

  Nie po to warszawscy hitlerowcy pomagali zainstalować neohitlerowskie reżimy na Litwie I Ukrainie, żeby tam Polakom było dobrze. Niedługo zresztą podobny neohitlerowski reżim zainstalują na Białorusi i rozpocznie się tam tępienie wszystkiego co polskie.

  • Gniewko

   29 marca 2017 at 13:47

   gieptil, tylko nie łącz tych debili z Warszawą, połącz ich z Izraelem, Kijowem, Waszyngtonem, Berlinem, Londynem, Paryżem. Warszawiacy nie chcą z nimi mieć nic wspólnego.

 4. Gniewko

  29 marca 2017 at 13:44

  Robert Winnicki jako jeden z niewielu posłów coś robi w sprawie naszych rodaków na Żmudzi i na Upadlinie. Większość z Wiejskiej tylko pełni obowiązki Polaka (POP). Oczywiście nie za darmo mniejszościowcy z narodu przebranego, trójzębnego i żmudzińskiego oraz od Makreli, tak nami „rządzą” i kroją, żeby dla ich panów starczyło.

 5. Stanley

  30 marca 2017 at 09:09

  dodAJMY, ŻE LITWINY W pOLSCE MAJĄ PEŁNIE SWOBÓD – SWOJE SZKOŁY, PISOWNIA, JĘZYK, I PEŁNE SKLEPY Z LITEWSKIMI OPISAMI PRODUKTÓW. tO JEST ICH PIESKA WDZIĘCZNOŚĆ, TEGO MAŁEGO SMIESZNEGO LĄDU ZAMIESZKAŁEGO PRZEZ BEZIDEOWCÓW ROZJEŻDZAJACYCH TIRAMI NASZ KRAJ.

 6. mp4 porn

  21 maja 2017 at 14:15

  When it concerns binary alternatives investments, thisiis an ideal altenative if you wish to profit in this uncertain economic world.Also visit my webage website designing

 7. black and cream fascinator

  25 maja 2017 at 00:26

  I view something truly special in this website.

 8. poker online indonesia

  25 maja 2017 at 14:25

  Poseł Winnicki apeluje do parlamentarzystów ws. Polaków na Litwie – Prawy.pl

 9. agen poker online

  25 maja 2017 at 22:09

  Among the finest to note I’m all new to be able to blogging and site-building Poseł Winnicki apeluje do parlamentarzystów ws. Polaków na Litwie – Prawy.pl and certainly savored you’re blog. Probably I’m planning to book mark your blog . You get remarkable blogposts. Cheers for discussing with us your site site. agen poker online [url=http://www.feraripoker.org/]agen poker online[/url]

 10. Fritz Steinburg

  27 maja 2017 at 09:26

  Excellent beat ! I would like to apprentice while you amend your site, how can i subscribe for a blog website? The account helped me a acceptable deal. I had been tiny bit acquainted of this your broadcast offered bright clear concept

 11. Fitness

  1 czerwca 2017 at 19:07

  makes me wonder.

 12. female sandals

  12 czerwca 2017 at 03:08

  {Don’t get me incorrect, we aren’t heading hungry, but issues are not fantastic at the moment.

 13. There are certainly a lot of details like that to take into consideration. That is a great point to bring up. I offer the thoughts above as general inspiration but clearly there are questions like the one you bring up where the most important thing will be working in honest good faith. I don?t know if best practices have emerged around things like that, but I am sure that your job is clearly identified as a fair game. Both boys and girls feel the impact of just a moment’s pleasure, for the rest of their lives.

 14. Renay

  14 czerwca 2017 at 02:49

  You can that pass for some limited minds, but for open minds, this information is worth gold! Thanks for sharing these knowledge.

 15. footwear online

  17 czerwca 2017 at 19:10

  RIM’s new Blackberry curve 9220, attractively priced at Rs 10,990 is specifically targeted at the kids in India.|But once more, this is permanent and you will not be in a position to alter it as soon as set.

 16. recycle batteries bracknell

  18 czerwca 2017 at 14:05

  I think this internet site has got some very fantastic information for everyone :D. „I like work it fascinates me. I can sit and look at it for hours.” by Jerome K. Jerome.

 17. view publisher site

  19 czerwca 2017 at 22:59

  I simply want to mention I’m all new to weblog and absolutely loved you’re page. More than likely I’m planning to bookmark your blog . You definitely have exceptional articles and reviews. Appreciate it for revealing your website.

 18. katie

  22 czerwca 2017 at 03:16

  diet pills 5000 meters to kilometers worksheets

 19. jenny

  23 czerwca 2017 at 02:04

  diet pills 02703

 20. katie

  23 czerwca 2017 at 22:08

  mexican diet pills 15mg phentermine reviews youtube

 21. I’d have to check with you here. Which is not something I usually do! I enjoy reading a post that will make people think. Also, thanks for allowing me to comment!

 22. katies

  25 czerwca 2017 at 23:05

  prescription card for diet pills belviq reviews images

 23. katies

  27 czerwca 2017 at 15:06

  mexican diet pills 15mg phentermine results and reviews

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra