Z zagranicy

ISIS zniszczyło ponad 12 tys. domów należących do chrześcijan

W 12 chrześcijańskich wioskach leżących na równinie Niniwy w północnej części Iraku bojownicy Państwa Islamskiego zniszczyli ponad 12 tys. domów.

Doszczętnie zniszczonych zostało 700 domostw – poinformowała Katolicka Pomoc Charytatywna (ACN), agenda Pomocy Kościołowi w Potrzebie. Pozostałe domy zostały splądrowane. Łączny koszt odbudowy i remontu ocalałych domów szacuje się na 200 mln dolarów.

Przedstawiciele organizacji przepytali 1500 rodzin, które uciekły do Erbilu w Kurdystanie po tym, jak ISIS przejęło w lecie 2014 r. równinę Niniwy, czy zamierzają powrócić do porzuconych wiosek. Ponad 40 proc. z nich wskazywała, że chcieliby powrócić, natomiast 46 proc. mówiła, że rozważają taką możliwość.

W przeprowadzonym ostatnio badaniu ponad połowa respondentów odpowiedziała, że ich własność została splądrowana, natomiast 22 proc. – że ich domy zostały doszczętnie zniszczone. Około 25 proc. badanych nie była w stanie dostarczyć jakiejkolwiek informacji o bieżącym stanie swoich domostw i majątku. 25 proc. poinformowało, że wszystkie istotne dokumenty zostały im zrabowane przez bojówkarzy ISIS.

Obecnie w Erbilu, pod opieką tamtejszej archidiecezji wspomaganej przez ACN znajduje się 14 tys. chrześcijańskich rodzin, które uciekły z Mosulu i równiny Niniwy – łącznie jest to ok. 90 tys. osób, czyli mniej niż latem 2014 roku (wówczas było ich 120 tys.).

Źródło: ZENIT

Fot. ACN

Jeżeli podobają Ci się materiały publicystów portalu Prawy.pl wesprzyj budowę Europejskiego Centrum Pomocy Rodzinie im. św. Jana Pawła II poprzez dokonanie wpłaty na konto Fundacji SOS Obrony Poczętego Życia: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001. Pomóż leczyć ciężko chore dzieci.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

160 komentarzy

160 Komentarzy

  1. Togel Singapura

    11 listopada 2017 at 22:07

    Reese Witherspoon have the most beautiful eyes among american actresses, i just can’t get enough of her beautiful eyes*

  2. consultoria seo

    28 grudnia 2017 at 00:05

    Incentive as pessoas a curtirem sua Fanpage.

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra