Z kraju

Winnicki w imieniu Ruchu Narodowego potępił zamach na polski konsulat

W związku z atakiem terrorystycznym na polski konsulat w Łucku, będący ewidentnie rosyjska próbą zniechęcenia Polski do Ukrainy (w sytuacji gdy Ukraina walczy z rosyjską agresją i jest zainteresowana wsparciem Polski), prezes Ruchu Narodowego poseł Robert Winnicki wydał oświadczenie.

Zdaniem Winnickiego „ubiegłej nocy polska placówka dyplomatyczna na Ukrainie została ostrzelana za pomocą granatników. Jest to kolejny incydent wymierzony w państwo polskie, jaki ma miejsce w ostatnim czasie na Ukrainie. Za każdym razem ukraińskie czynniki rządowe mówią o rosyjskich bądź inspirowanych przez Rosję prowokacjach, jako przyczynach tych wydarzeń, mających pogorszyć relacje Polski i Ukrainy. W żadnym z wypadków do jakich dochodzi regularnie w ostatnich miesiącach nie można takiego scenariusza całkowicie wykluczyć.

Niemniej, obowiązkiem państwa ukraińskiego jest zapewnienie kompleksowej ochrony zarówno polskich placówek dyplomatycznych, jak i miejsc pamięci. Jak również – wyjaśnienie w sposób pełny i przekonujący wszelkich okoliczności zaistniałych przypadków i doprowadzenie do ujęcia sprawców, którzy, póki co, są nieuchwytni bądź niewidoczni dla ukraińskich organów ścigania. Jeśli chodzi o władze Rzeczypospolitej Polskiej, ich obowiązkiem jest zdecydowanie stawiać tę sprawę w relacjach dwustronnych.

Należy przy tym zwracać uwagę na fakt, że na terytorium Ukrainy operują ugrupowania, które są Polsce i Polakom zdecydowanie nieprzychylne. Ugrupowania te mają łatwy dostęp do broni, a inspirowane ideologią antypolskiego banderyzmu, ulegają postępującej radykalizacji. Oficjalna polityka władz Ukrainy, promująca banderowską ideologię, z pewnością nie sprzyja zwiększeniu bezpieczeństwa polskich instytucji funkcjonujących nad Dnieprem. Tym bardziej niezrozumiała i skandaliczna jest polityka ambasadora RP na Ukrainie, Jana Piekło, który narastający problem banderyzmu nieustannie bagatelizuje.

Jeśli z kolei przyjąć za dobrą monetę ukraińskie zapewnienia o tym, że mamy do czynienia w każdym z tych przypadków z rosyjskimi prowokacjami, Polska również musi podjąć poważną refleksję na temat kondycji państwa ukraińskiego. Rzekome rosyjskie prowokacje są bowiem możliwe do realizacji w każdym zakątku Ukrainy, również na zachodzie kraju, gdzie wpływy rosyjskiej kultury i propagandy są minimalne. Jeśli tak, powstają zasadnicze pytania o skutki rewolucji na Ukrainie na przełomie lat 2013/2014 oraz procesów, które zachodzą w państwie ukraińskim od tego czasu.

Narastające w relacjach polsko-ukraińskich problemy nie mogą być rozwiązywane poprzez wygłaszanie okrągłych frazesów i tuszowanie tematów niewygodnych dla decydentów w danym momencie. Taka postawa skutkuje jedynie nieustannym nabrzmiewaniem kwestii spornych i źle rokuje na przyszłość. Zwracam się w tym miejscu szczególnie do Pana Prezydenta, Pani Premier i Ministra Spraw Zagranicznych – w relacjach z Ukrainą potrzebujemy dziś spokoju, ale przede wszystkim – prawdy, odwagi i stanowczości! Tylko w taki sposób możemy zbudować przyszłość relacji polsko-ukraińskich na solidnych fundamentach”.

Jan Bodakowski

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

37 komentarzy

37 Komentarzy

 1. Danka

  31 marca 2017 at 09:13

  Mocne i wyraziste stanowisko.Troche pozno tu zamieszczone.Nie odpuszczac tego tematu, bo jak slusznie wskazuje Robert Winnicki, nalezy dokladnie przyjrzec sie kondycji tego panstwa, skoro milion jest juz w Polsce i zajmuje miejsce wygnanym z Ojczyzny Polakom, ktorzy nie beda mieli gdzie wracac! A reformy robili im coi sami geniusze od transformacji &Co.Przeciez Agora, spolka zalizona przez „zlapali go i uciekl”Bujaka z Wajda i kims tam jeszcze za pare zlotych, ale o gigantycznych zasobach na przyszlosc, dzieki legendzie Soludarnosci wykradzionej i zdradzonej-jak mawiala Matka Solidarnosci sp.Anna Walentynowicz.-byla juz na Ukrainie od 2008 lub moze nawet rok wczesniej.Wydawali lub stale wydaja tam swoje pismo po ukrainsku, maja str http://www.Musze znalezc ten link.

  • Danka

   31 marca 2017 at 10:14

   W moim poprzednim komentarzu zapisal sie kautomatycznie koncowy tekst jako strona;) Nie jest to nazwa ich strony;);)

 2. Leon

  31 marca 2017 at 11:57

  Oj bodakowski. Gdzie ty masz rozum?

 3. CELL

  31 marca 2017 at 13:35

  Bodakowski ewidentnie jest proukrainskim włazidoopą. żałosne,i ten człeczyna pozuje na katolika?

 4. Danka

  31 marca 2017 at 15:35

  Skad J.Bodakowski wie,ze „ewidentnie”? Moze zna jakies szczegoly?

 5. Danka

  31 marca 2017 at 15:40

  Eureca! A moze to Komor ro nocna pora pokazywal jako gajowy, ze snajper wyborowy musi trafic w okna, a nie w dachy.Jednak jak to u bydla na pastwisku, co zniknelo z palacu, snajperzy czasu nie traca.Go…mu znow wyszlo, nie trafil, wszystko pryslo.Moze mowic do swych wnukow i dzieci, ze jak on, prezydent, gdzies poleci, to…

 6. Danka

  31 marca 2017 at 20:50

  Gosc.Wlasnie dzis odsluchalam.Pelne zaskoczenie z innego powodu.Zolta kartla dla pana prezesa od RM.To promyk nadziei, ze wielki autorytet, na jaki pracowali prowadzacy to Radio Ojcowie I O.Dyrektor wsrod nich, moze wreszcie przestanie byc wystawiany na szwank .
  Wielki Prymas Tysiaclecia Wyszynski w pewnym momencie dziejow Narodu i Kosciola -postawil sprawe jasno-:NON Possumus.!Ani kroku dalej.Zaplacil za to.Za sluzenie Bogu trzeba czasami zaplacic, chocby nie bylo z czego.Kto pamieta tych zbojow czerwonych dreczycieli ks.Prymasa?On wyniesiony ponad oltarze swiata oreduje u Boga za Polska.Jednak moze Bog chce politykow ukarac? .

 7. Danka

  31 marca 2017 at 22:50

  . „Znajdujemy się na pograniczu globalnej przemiany. Wszystko, czego potrzebujemy, to odpowiedni kryzys, a narody zaakceptują Nowy Światowy Porządek” – twierdził Rockefeller. „Najlepiej abyśmy samodzielnie budowali ów wieżowiec światowego porządku. W celu położenia kresu istnieniu suwerennych państw narodowych możemy wykorzystać metodę stopniowego ich połykania, kawałek po kawałku. W ten sposób osiągniemy nasz cel znacznie szybciej, niż gdybyśmy trwali przy starych metodach” – twierdził w 1974 roku Richard Gardner, jeden z założycieli KT./

  Cytat z wyzej zamieszczonego linku/

 8. Danka

  31 marca 2017 at 22:57

  Cd.cytat z wyzej zamieszczonego linku o KT i Grupie Bilderberg:
  „arto również uważnie czytać oficjalne raporty Komisji Trójstronnej, bo dużo mówią one o zamierzeniach i głównych celach tej organizacji. I tak w raporcie „Kryzys demokracji” z 1975 roku znajduje się stwierdzenie, że „intelektualiści technokraci są godni pochwały, gdyż pomagają władzy w sprawnym zarządzaniu społeczeństwem, natomiast intelektualiści zorientowani na wartości są godni pogardy i niebezpieczni, ponieważ stwarzają poważne zagrożenie dla demokratycznych rządów przez ich demaskowanie”.

 9. Danka

  31 marca 2017 at 23:10

  Noo szambooo! A nie?!Masoneria precz z Polski!

 10. best ad networks

  3 kwietnia 2017 at 23:30

  he is just a liar

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra