Kultura

„Do zobaczenia w niebie!”. Bł. ks. Piotr Dańkowski

Wikariusz parafii w Zakopanem, znany działacz społeczny i kaznodzieja. W czasie okupacji, ryzykując życiem, prowadził nasłuch radiowy oraz pomagał uciekinierom, chroniącym się za granicą. Aresztowany przez gestapo w maju 1941 r., zmarł rok później w Oświęcimiu.

Piotr Dańkowski urodził się 21 czerwca 1908 r. w Jordanowie w Małopolsce. Po ukończeniu szkoły powszechnej uczęszczał do gimnazjum w Nowym Targu, a w 1926 r. wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego Archidiecezji Krakowskiej. Studiował filozofię i teologię na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Święcenia kapłańskie otrzymał w 1931 r. W tym samym roku został skierowany do parafii w Pobiedrzu jako wikariusz. Pracował wówczas z młodzieżą ze Stowarzyszenia Młodzieży Polskiej, z którą przygotowywał przedstawienia i akademie na uroczystości kościelne i święta narodowe.

W 1932 r. został wikarym w Suchej Beskidzkiej i katechetą w szkole powszechnej w Błądzonce. Jednocześnie zaangażował się w działalność w istniejących w parafii organizacjach katolickich.

W 1935 r. został przeniesiony do parafii pw. Najświętszej Rodziny w Zakopanem, gdzie prócz wikariatu pełnił obowiązki katechety oraz spowiednika sióstr albertynek. Zasłynął tu jako wybitny kaznodzieja i działacz społeczny. W dowód uznania dla jego pracy Chrześcijański Związek Gospodarczy wysunął jego kandydaturę w wyborach do Rady Miejskiej.

Podczas wojny włączył się w ruch oporu w ramach Związku Walki Zbrojnej. W swoim mieszkaniu prowadził nasłuch radiowy, na podstawie którego sporządzał pisemne komunikaty, kolportował też prasę konspiracyjną. Pomagał uciekinierom przedostać się na Zachód, wypisywał świadectwa chrztu, na podstawie których wyrabiano niemieckie dokumenty tożsamości.

Aresztowany w maju 1941 r. został poddany ciężkim przesłuchaniom w hotelu „Palace”, w którym znajdowała się siedziba gestapo. Potem przetrzymywano go w więzieniu w Tarnowie, a z końcem roku został wywieziony do Auschwitz.

Tam został włączony do komanda, które przygotowywało teren pod budowę fabryki IG Farben w Dworach. Pracował przy kopaniu rowów w zamarzniętej ziemi przy dwudziestostopniowym mrozie.

Wycieńczony nadludzką pracą, pobity przez obozowego kapo, zmarł 3 kwietnia 1942 r. w Wielki Piątek, żegnając się ze swoim przyjacielem, również księdzem, słowami: „Do zobaczenia w niebie!”. Jego ciało spalono w obozowym krematorium.

Ks. Piotr Dańkowski został wyniesiony do chwały ołtarzy w gronie 107 innych męczenników II wojny światowej przez Papieża Jana Pawła II podczas wizyty w Warszawie w 1999 r.

Źródła: zsdjordanow.iap.pl, swrodzina.net

Jeżeli podobają Ci się materiały publicystów portalu Prawy.pl wesprzyj budowę Europejskiego Centrum Pomocy Rodzinie im. św. Jana Pawła II poprzez dokonanie wpłaty na konto Fundacji SOS Obrony Poczętego Życia: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001. Pomóż leczyć ciężko chore dzieci.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

13 komentarzy

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra