Z zagranicy

Gabinet Orbana walczy z Ukraińcami o prawa mniejszości węgierskiej na Ukrainie, a polskie władze milczą

Rząd Węgier wezwał Ukraińców, aby zaprzestali szykanowania etnicznych organizacji węgierskich, a ich prawodawcy – wydawania ustaw ograniczających prawa mniejszości narodowych na Ukrainie – poinformował w piątek sekretarz stanu w węgierskim MSZ Levente Magyar w rozmowie z MTI w Mukaczewie w zachodniej części Ukrainy.

Odnosząc się do zgody Parlamentu Europejskiego na zniesienie wiz dla Ukraińców, Magyar zauważył, że węgierski rząd odegrał „główną rolę” w wyniku głosowania w PE, przez co wszedł w konflikt ze swoimi europejskimi partnerami, ponieważ chciał umożliwić obywatelom ciężko uciskanej Ukrainy wjazd do UE bez wiz..

– Tym samym postrzegamy za wielce niesprawiedliwe, że ukraińskie władze nadal stosują praktyki obliczone na zastraszenie węgierskiej mniejszości i prześladowanie węgierskich organizacji etnicznych. Najbardziej jednak niepokojące są przedłożone w parlamencie ustawy, które, jeżeli zostaną przyjęte, ograniczą prawa etnicznych Węgrów – mówił Magyar.

– Naruszenie węgiersko-ukraińskiej przyjaźni może mieć negatywny efekt nie tylko na etnicznych Węgrów i Węgry jako państwo, ale również na Ukrainę – dodał

Wcześniej, podczas marcowego spotkania ze swoim ukraińskim odpowiednikiem szef węgierskiej dyplomacji Peter Szijjarto protestował przeciwko planowanym poprawkom do obowiązującego na Ukrainie prawa o języku, prawa edukacyjnego oraz prawa obywateli, ponieważ uderzały bezpośrednio w prawa społeczności węgierskich w kraju.

Co ciekawe, mimo że owe planowane zmiany uderzały także w mieszkających na Ukrainie Polaków, to polski MSZ ani przeciwko nim nie protestował, ani nadal nie protestuje.

Źródło: dailynewshungary.com

Jeżeli podobają Ci się materiały publicystów portalu Prawy.pl wesprzyj budowę Europejskiego Centrum Pomocy Rodzinie im. św. Jana Pawła II poprzez dokonanie wpłaty na konto Fundacji SOS Obrony Poczętego Życia: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001. Pomóż leczyć ciężko chore dzieci.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

354 komentarze

354 Komentarzy

  1. Indo-Bookies

    9 listopada 2017 at 09:07

    certainly, the environmental news theses days are not so good but there are other good news too like opening of new forest reserves“

  2. Situs 9 Bet

    10 listopada 2017 at 10:54

    From ‘Die Hard’ to ‘Sin City’, Bruce Willis’ good-guy-having-a-bad-day routine has evolved little, but it does not need to be fixed.

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra