Felieton

Gdyby premier Szydło przeszła Wisłę po wodzie, to i tak by powiedzieli, że nie umie pływać

Wicepremier Mateusz Morawiecki wieczorem po sejmowym głosowaniu nad wnioskiem o wotum nieufności dla rządu premier Beaty Szydło, był gościem programu „Fakty po faktach” w TVN24 prowadzonego przez Grzegorza Kajdanowicza.

Trudno się było spodziewać po tej telewizji, że zdecyduje się na rzetelną debatę z wicepremierem i tak się też stało, ale parokrotnie redaktor prowadzący rozmowę, był wyraźnie zbity z pantałyku po jego wypowiedziach.

W pewnym momencie, mówiąc o tym jak zachowuje się opozycja, opisał to właśnie tak „gdyby premier Szydło przeszła Wisłę po wodzie to i tak opozycja by ją skrytykowała, że nie umie pływać”.

Kajdanowicz na chwilę zaniemówił, ale zaraz przeszedł do pytań wcale nie o to, co zrobił do tej pory rząd premier Beaty Szydło i co zmierza realizować w kolejnych latach, ale o to, czy ten rząd jest gotowy wypełnić zapowiedzi Grzegorza Schetyny, zgłoszone podczas przedstawiania wniosku o wotum nieufności?

To rzeczywiście oryginalne podejście do rozmowy z urzędującym wicepremierem, czy zamierza realizować zapowiedzi zgłaszane przez opozycję i to akurat takie, które kosztują dziesiątki miliardów złotych.

Schetyna krytykował, bowiem program 500 plus, ale jednocześnie zapowiedział finansowanie w jego ramach wszystkie dzieci do 18 roku życia, co oznaczałoby w praktyce konieczność podwojenia środków na jego finansowanie (obecnie jest finansowanych w ramach tego programu 55% wszystkich dzieci do 18 roku życia).

Ponieważ już obecnie program ten kosztuje 23 mld zł, więc żeby zrealizować ten pomysł, należałoby dołożyć ponad 20 mld zł, co w obecnych warunkach budżetowych jest po prostu nie możliwe do sfinansowania.

Kolejny pomysł Schetyny to wypłacenie 13 emerytury wszystkim emerytom, co oznaczałoby, że należałoby dodatkowo znaleźć w budżecie przynajmniej 9 mld zł (liczba emerytów i rencistów w Polsce wynosi blisko 9 mln) i to w sytuacji, kiedy wypłacono by dodatkowo tylko minimalną emeryturę (od 1 marca wynosi ona 1 tys. zł), ale przeciętne świadczenie wynosi 2 tysiące złotych, więc corocznie na ten pomysł należałoby dodatkowo wydać przynajmniej 18 mld zł.

Dziennikarz oczywiście zdaje sobie sprawę z absurdalności obydwu pomysłów zgłoszonych przez Grzegorza Schetynę, ale naciska na urzędującego wicepremiera, aby wymusić na nim deklarację, że obecny rząd, będzie tego rodzaju pomysły realizował.

Wicepremier Morawiecki oczywiście nie dał zapędzić się w kozi róg, kilkakrotnie podkreślał, że kosztowne zobowiązania społeczne znajdujące się w programie wyborczym Prawa i Sprawiedliwości, są realizowane wraz z postępami w uszczelnianiu systemu podatkowego i tylko dzięki takiemu postępowaniu zarówno deficyty budżetowy jak i całego sektora finansów, są pod kontrolą.

Udało się już w pierwszym roku urzędowania wyraźnie poprawić wydajność z 4 najważniejszych podatków (VAT-u, akcyzy, PIT-u i CIT-u), wpływy z nich były o kilkanaście procent wyższe niż w roku 2015 i w związku z tym było nas stać na wydanie 17 mld zł w roku 2016 na finansowanie programu Rodzina 500plus.

Z kolei poprawa wydajności podatkowej w 2017 roku pozwoli na sfinansowanie obniżenia wieku emerytalnego, co wchodzi w życie 1 października tego roku i będzie kosztowało dodatkowo 2-3 mld zł, jeżeli wszyscy uprawnieni z tej możliwości skorzystają.

To właśnie dzięki takiemu podejściu do finansowania kolejnych zobowiązań wyborczych Prawa i Sprawiedliwości, deficyt całego sektora finansów publicznych w 2016 roku wniósł 2,4% PKB i był najniższy od 2007 roku.

Rządowi Beaty Szydło udało się mimo wyraźnego wzrostu wydatków budżetowych osiągnąć najniższy od 9 lat deficyt, czyli przejść Wisłę po wodzie, a opozycja i za nią red. Kajdanowicz z TVN 24, krzyczą, przecież oni nie umieją pływać.

 

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

24 komentarze

24 Komentarzy

 1. JARO

  10 kwietnia 2017 at 08:33

  niech tak znaczy tak, a nie znaczy nie (ten cytat na pewno pan poseł zna) – więc jak nie przepłynęła tylko przeszła, to jednak można domniemywać, że nie przepłynęła, bo nie umie pływać; chociaż konferencje pokazują, że pani premier umie „pływać” i to nie najgorzej; widać, że szkoła liderów jednak czegoś uczy i na coś się przydała; ciekawe, czy w tej szkole liderów siedziała w ławce z Aleksandrem, chociaż przynajmniej przez jeden semestr? pewnie tak; bo jak wytłumaczyć to, że p. Aleksander ma za uszami brudu, jak kret ziemi za pazurami, a nijak się nikt nie dobrał do jego ciemnych interesów, tak na poważnie, że końca tego nie widać; czyżby taka solidarność wyrosła jeszcze ze szkoły, a choćby i liderów?

 2. Paweł

  10 kwietnia 2017 at 10:12

  @Kuźmiuk

  Co przejście po Wiśle ma do pływania? Co za gość.

 3. Robert B.

  10 kwietnia 2017 at 10:59

  Jedno słowo, Kuźmiuk: CETA!

 4. Bryanna Hu

  8 maja 2017 at 00:38

  penis enlargement pills

 5. 3gp porn

  17 maja 2017 at 00:01

  Will there be a QE3 before the election? Discuss Poll 10 Key Details in the Peregrine Financial Collapse (JEF, JPM, USB) Good review of what transpired last week. PFGBest Update: Ignore the Idiots | Attain Capital Managed Futures Blog

 6. Philly diet doctor

  25 maja 2017 at 06:56

  makes me question.

 7. pink wedding hat

  27 maja 2017 at 00:58

  You have mentioned very interesting points ! ps nice website . „I’m going to a special place when I die, but I want to make sure my life is special while I’m here.” by Payne Stewart.

 8. Matt Steidl

  27 maja 2017 at 04:05

  Excellent blog here! Also your website loads up fast! What web host are you using? Can I get your affiliate link to your host? I wish my site loaded up as fast as yours lol

 9. site resource

  31 maja 2017 at 21:30

  Apple currently contains Rhapsody as an app, which is a superior get started, nevertheless it is at present hampered by means of the incapacity towards retail outlet regionally on your iPod, and includes a dismal 64kbps little bit price. If this alterations, then it will somewhat negate this usefulness for the Zune, still the Ten new music for each thirty day period will even now be a significant as well as in Zune Pass’ want.

 10. best flight simulator games for pc

  2 czerwca 2017 at 03:25

  Something more important is that when looking for a good on the web electronics shop, look for web stores that are constantly updated, always keeping up-to-date with the hottest products, the perfect deals, plus helpful information on product or service. This will ensure you are getting through a shop which stays over the competition and provides you what you should need to make knowledgeable, well-informed electronics purchases. Thanks for the important tips I have really learned from your blog.

 11. sale online shopping clothes

  10 czerwca 2017 at 15:53

  The other aspect of the story was the functional software improvement on the internet.|Yes, only the very best top quality pearl jewelry! All you have to do is surf a couple of on-line shopping web sites and place an purchase for the product you want to have. There is continuity of function even with out energy.|1 of the most well-liked is the Target Credit Card. They, really, make their trousers for short women and numerous petite measurements I swear begin at 5’4″. For instance, one for your Twitter and 1 for YouTube videos.|This consists of goods for both males and ladies with a quantity of sub sections for each. You can check out numerous colors and even check new colours on him/her. Both of these kinds are offered by the Nationwide Target Bank.|Food, Wonderful Meals: Many families get stung by the higher prices on food, consume and snacks whilst on times out.

 12. Hello! I just would like to give a huge thumbs up for the great info you have here on this post. I will be coming back to your blog for more soon.

 13. shoes online men

  12 czerwca 2017 at 15:58

  The other side of the tale was the practical software program development on the web.|Sure, only the very best leading high quality pearl jewellery! All you have to do is surf a couple of online shopping web sites and location an order for the product you want to have. There is continuity of function even without power.|1 of the most popular is the Target Credit score Card. They, actually, make their trousers for short girls and numerous petite sizes I swear start at five’4″. For instance, one for your Twitter and one for YouTube movies.|This includes goods for both men and women with a number of sub sections for each. You can check out numerous colours and even test new colors on him/her. Both of these types are provided by the National Goal Bank.|Food, Wonderful Meals: Numerous households get stung by the high prices on meals, consume and treats whilst on times out.

 14. Hwa

  13 czerwca 2017 at 00:02

  Gracias por estos conocimientos, que con tus palabras haces accesibles a todos y a todas!

 15. nba jerseys

  15 czerwca 2017 at 04:48

  Hi, I would like to subscribe for this webpage to get most recent updates, thus where can i do it please help out.

 16. battery recycling companies thatcham

  18 czerwca 2017 at 08:23

  I like the helpful information you provide in your articles. I’ll bookmark your blog and check again here frequently. I’m quite certain I’ll learn lots of new stuff right here! Best of luck for the next!

 17. shoes online womens

  20 czerwca 2017 at 13:38

  {Don’t get me wrong, we aren’t heading hungry, but things are not fantastic at the second.

 18. jenny

  22 czerwca 2017 at 00:32

  purchase prescription diet pills online from mexico

 19. katie

  22 czerwca 2017 at 23:40

  green tea diet pills

 20. бургас софия самолет

  23 czerwca 2017 at 04:14

  I’d have to check with you here. Which is not something I usually do! I enjoy reading a post that will make people think. Also, thanks for allowing me to comment!

 21. katie

  23 czerwca 2017 at 19:42

  bella slim diet pills natural pills

 22. best online shoes store

  25 czerwca 2017 at 08:31

  {Word of mouth publicity is the very best that you can get. Voucher and discount codes are produced to provide a difference on the typical shopping encounter. So, you do not have to worry about anything.|When you are shopping on-line for a starter you also require to run a check on its availability. Movies on DVD you purchased will surely be sent at your doorstep. These purses make 1 of the most stunning add-ons.|Just log in to the website and look for the smart bargains coupon code. More options. online shopping will give you a wide range of options. A typical survey might take you ten to 30 minutes to complete.|Web contact management is the key to providing a great online shopping encounter to your clients. If you want more style ahead and customized brands, you can verify out other sites like Parlour X.|In some extremely rare cases, some special circumstances really type coloured diamonds. The times of wandering from showroom to showroom are more than. And this ring was the unique sapphire engagement ring of Princess Diana.|Handbags of this type also make fantastic accessories. Fashion is truly who you are as a person that needs to arrive through for everyone to see and appreciate. But this is not the case with Web shopping.|It is pointless to consist of other additional solutions as well as it can also increase the airport parking prices.

 23. katie

  25 czerwca 2017 at 20:51

  diet pills yeduc sibutramina drug testing

 24. katie

  27 czerwca 2017 at 12:32

  diet pills from the 1970s to the present date

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra