Z zagranicy

Franciszek czy nie Franciszek? Szokujące słowa papieża ws. muzułmańskich imigrantów

Papież Franciszek powiedział w piątek, że w kwestii rozwiązywania kryzysu migracyjnego media muszą przestać utrwalać negatywne stereotypy i zacząć wyjaśniać całość obrazu, rzucając światło na przyczyny migracji.

– Massmedia powinny kierować się potrzebą wyjaśnienia różnych aspektów migracji, również przybliżając opinii publicznej przyczyny tego fenomenu – powiedział w wywiadzie opublikowanym 7 kwietnia, czyli w dniu kiedy w tolerancyjnym Sztokholmie doszło do krwawego zamachu przeprowadzonego przez imigranta.

– Pogwałcenie praw człowieka, brutalny konflikt pośród niepokojów społecznych, brak możliwości zaspokojenia podstawowych potrzeb, klęski żywiołowe oraz te spowodowane przez człowieka: wszystko to musi być jasno wyrażone, aby pozwolić na właściwą wiedzę na temat zjawiska migracji, a przez to – właściwe do niego podejście – przekonywał papież w rozmowie z włoskim czasopismem LibertàCivili, wychodzącym co dwa miesiące, a wydawanym przez włoskie MSW.

W udzielonym owemu dwumiesięcznikowi wywiadzie papież potępił te media, które utrwalają negatywne stereotypy migrantów i uchodźców, w szczególności jeżeli są oparte na dezinformacji.

– Jak wiele razy słyszy się, jak mówią „nielegalni” jako synonim dla migrantów. To jest niewłaściwe; to jest informacja oparta o niewłaściwe podstawy, która skłania opinię publiczną do wyrobienia sobie negatywnego zdania – przekonywał, zupełnie ignorując fakt, iż negatywne zdanie opinii publicznej o muzułmańskich migrantach budują sobie oni sami, gwałcąc, niszcząc, rabując i zabijając Europejczyków. Tego papież Franciszek wydaje się jednak nie dostrzegać, zarzucając mediom „obsesyjne poszukiwanie sensacji oraz upublicznianie negatywnych historii, które przyciągają uwagę ludzi”. – Ciągle tylko słyszymy o tym, co złego zrobili imigranci czy uchodźcy, a rzadko kiedy pojawia się informacja, która koncentruje się na pozytywnych historiach ich dotyczących – mówił papież. Nie zastanowił się jednak nad tym, że mimo całej obowiązującej w UE politycznej poprawności nie sposób znaleźć zbyt wielu „pozytywnych historii” z udziałem muzułmańskich imigrantów. Posłuszne lewicowej ideologii media mają z tym naprawdę poważny problem, czego dowodzi fakt, iż w Niemczech miały one zakaz informowania opinii publicznej o wyczynach ciemnoskórych przybyszów. Papież jednak, niczym ktoś żyjący w świecie zupełnie odrealnionym, stara się przekonywać, że pozytywna informacja jest taką, która „burzy mury lęku i obojętności”. – Jedynie kiedy media, przez obrazy i historie przedstawiają ludzki aspekt, możemy przenieść się poza stereotypy oraz lęk i naprawdę spotkać i powitać innych ludzi – mówił Franciszek.

Zdaniem papieża dla chrześcijan „pokojowa integracja z ludźmi innych kultur” jest odbiciem katolickości, czy uniwersalności, jako że „etniczna i kulturalna różnorodność stanowi o wymiarze życia Kościoła, który w duchu Zesłania Ducha Świętego jest otwarty dla każdego”. Zapomniał jednak dodać, że dla każdego, kto się nawróci, a muzułmańscy imigranci nie chcą się ani nawracać, ani nawet integrować.

Co więcej, papież stwierdza, że jeżeli migracja jest traktowana w sposób ludzki, oferuje szansę na spotkanie i wzrost dla każdego.

– Nie możemy stracić poczucia braterskiej odpowiedzialności. Obrona istoty ludzkiej nie zna barier; jesteśmy wszyscy zjednoczeni w oczekiwaniu na zapewnienie godnego życia dla każdego mężczyzny, kobiety, dziecka, zmuszonych do porzucenia swojej ziemi. Nie ma różnicy wiary, która może stanąć przeciwko tej woli – apelował papież.

W ocenie Franciszka Europa i inne części świata są w „krytycznym połączeniu”, kiedy przychodzi do migracji i zarządzania politykami migracyjnymi, natomiast przywódcy muszą „przewidywać i działać wspólnie” jak również „czujnie szanować fundamentalne prawa człowieka”, aby stworzyć polityki, które zakończą przyczyny wymuszanej migracji.

Ocena ta szokuje tym bardziej, że po pierwsze zdecydowana większość tych migrantów to nie są przymusowi uchodźcy, ale dobrowolni imigranci, którzy w Europie szukają zasobniejszego życia, jednocześnie chcąc ją kolonizować. Po drugie zaś papież nie ujmuje się w niej za ofiarami muzułmańskich agresorów, ale właśnie za agresorami, co z pewnością nie doprowadzi do niczego dobrego.

Papież Franciszek podkreśla we wspomnianym wywiadzie, że musi istnieć międzynarodowa współpraca w kwestii polityki migracyjnej w kwestii respektowania zarówno kraju przyjmującego imigrantów, jak i tych ostatnich, którzy przybywając do nowego kraju powinni respektować prawa, zwyczaje i tradycje w nim obowiązujące.

Franciszek przypomina Europejczykom oraz innym krajom ich doświadczenia z migracji do Stanów Zjednoczonych. – Jak trudne to było po wojnie dla milionów Europejczyków, którzy często pozostawiali całe rodziny i przemierzali ocean do ziem w Ameryce Południowej czy Stanach Zjednoczonych! – stwierdził.

– Nie było to łatwe doświadczenie, nawet dla nich. Cierpieli odrzucenie, będąc postrzeganymi jako obcy, przybywali z daleka i bez żadnej znajomości lokalnego języka. To nie był łatwy proces integracyjny – przekonywał.

Zapomniał jednak dodać, iż imigranci do Ameryki ciężko pracowali na utrzymanie swoje i swoich rodzin, natomiast muzułmańscy imigranci do UE pasożytują na narodach tubylczych, w zdecydowanej większości nie podejmując pracy, domagając się świadczeń, mieszkań, a nawet samochodów. Jeszcze trochę, a Europejczycy podzielą los Indian, chociaż ci ostatni mogli się bronić, a Europejczykom tego prawa się odmiawia.

1 stycznia tego roku papież Franciszek stworzył nową Sekcję Migrantów i Uchodźców podlegającą pod Dykasterię ds. Integralnego Rozwoju Człowieka. Zrobił to – jak tłumaczył – ponieważ „miliony migrantów, uchodźców, osób przesiedlanych i ofiar handlu ludźmi potrzebują specjalnej troski”.

– Głównym zadaniem Sekcji jest wspieranie Kościoła i duszpasterzy – lokalnie, regionalnie i na poziomie międzynarodowym – w towarzyszeniu ludziom na każdym etapie procesu migracyjnego – stwierdził.

Papież dodał, iż myśli w szczególności o ludziach uciekających przed konfliktami, oskarżeniami, naturalnymi i wywołanymi przez człowieka kataklizmami, jak również przemycanymi osobami i tymi, którzy są eksploatowani, w szczególności pracownicy-migranci, kobiety, nieletni i dzieci.

– Tak jak w przeszłości migranci stanowią ubogacenie naszego społeczeństwa – oświadczył, co dowodzi, iż traktuje on historię w sposób niezwykle wybiórczy i nagina ją do własnej, prywatnej ideologii. – Musimy uczyć się z przeszłości; ważne jest, aby działać w sposób świadomy, bez wzniecania strachu przed obcymi – zaznaczył.
Źródło: Catholic News Agency

Jeżeli podobają Ci się materiały publicystów portalu Prawy.pl wesprzyj budowę Europejskiego Centrum Pomocy Rodzinie im. św. Jana Pawła II poprzez dokonanie wpłaty na konto Fundacji SOS Obrony Poczętego Życia: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001. Pomóż leczyć ciężko chore dzieci.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

72 komentarze

72 Komentarzy

 1. Phil

  9 kwietnia 2017 at 18:32

  To nie jest żaden papież. To kawał lewackiego skurczybyka uszykowanego na papieża.

  • Wojtek

   10 kwietnia 2017 at 01:25

   Towarzysz papież przegina palę ,

  • WRWE

   10 kwietnia 2017 at 09:18

   Skurczybyka to mało powiedziane

  • Miperl

   10 kwietnia 2017 at 12:16

   Podobno jesteście katolikami a Papiez jest głową kościoła i na tym własnie polega wiara chrześcijańska, ja natomiast jestem ateistą i nie muszę się stosować w przeciwieństwie do większości tu obecnych. Ale nie jest tak tu piszecie ze stosujecie się do wytycznych papieża TYLKO JEŚLI SA WAM NA RĘKĘ . dupa anie katolicy z was . NP suka kaczynskiego Duda jest prezydentem i niestety tez moim, chodziarz uważam ze ma nasienie prezesa na ustach to wciąż jest mój prezydent tak jak Papież jest wasza głowa koscioła wiedz się słuchajcie owieczki pasterza hahaha

   • katolik

    10 kwietnia 2017 at 13:50

    ty masz ludobojce lenina i stalina wiec nie wypowiadaj sie o rzeczach ktore sa ci obce

    • XYZ

     15 kwietnia 2017 at 18:00

     katolik
     10 kwietnia 2017 at 13:50
     skąd wiesz że Miperl ma ilicza?

     • Tomasz

      3 maja 2017 at 20:48

      Miper milcz nie pouczaj Rzymskich-Katolików chory ero-komunisto na multi-kulti czyli wielokulturowość mającą na celu zniszczenie Świętej Matki Kościoła i Państw Narodowych.Papierz w kwestiach wiary i moralności jest nieomylny .O przyjmowanie imigrantów może tylko apelować .W podejmowaniu decyzji należy kierować się roztropnością by nie żałować swojej decyzji.Pomagać należy na miejscu w Afryce Syrii ,Libii ,Iraku nieś pomoc humanitarną a nie sprowadzać islamistów którzy są terrorystami ,

   • Fju! Fju! Ćwir, Ćwir!

    12 kwietnia 2017 at 16:08

    Dogmat o nieomylności papieża odnosi się do tzw. nauczania ex cathedra. Nieomylność papieża należy rozumieć jako bezbłędność w sprawach wiary i obyczajów, nie zaś w sprawach codziennych. A więc MY TAKŻE NIE MUSIMY stosować się do, jak napisałeś, „wytycznych” papieża Franciszka. I co, Ateisto, po co zabierasz głos w kwestiach o których nie masz pojęcia…A w odniesieniu do osób innej wiary niż rzymsko-katolicka papież powinien mówić o NAWRACANIU!!! NAWRACANIU!!!! To jest JEGO zadanie!!!

   • wojciech

    14 kwietnia 2017 at 22:08

    Twoje poglady sa odzwierciedleniem „ostrugania” czyli braku skory na „ptaku” ktory to zabieg przeszedles we wczesnym dzieicnstwie

   • Krak

    15 kwietnia 2017 at 19:01

    jaki z ciebie Polak? Nawet polskiego nie znasz… Przeczytaj te brednie które napisałeś.

   • Marcin

    16 kwietnia 2017 at 11:36

    Chociaz kolega jest ateista to jako katolik w wiekszosci sie z nim zgadzam. Posluszenstwo Kosciolowi – to raz. Papiez ma racje. Komu mozemy podziekowac za cala sttuacje. Czy to ci ludzis sa winni tego ze zachod otwarl im drzwi nie pytajac skad sa? NIE. To dwa. Czy podoba mi sie co ci ludzie ze soba przyniesli ( wojna)? Nie i to trzy. Patrzycie i potepiacie tych ludzi ale zapomnieliscie, ze to nie oni doprowadzili do takieh sytuacji na swiecie.

  • Adamsky

   10 kwietnia 2017 at 17:22

   Ale prawdę powiedział!! Dlaczego me(n)dia nie pokazują wojny o ropę, kto siłą i bez pytania nikogokolwiek bombami „wyzwala” uciemiężone narody Afryki Północnej czy Bliskiego Wschodu powodując przy tym, że w miarę stabilny kraj przeradza się w kraj chaosu, ekstremalnego islamu, przemocy na ulicach itd. Uprzednio były tam dyktatury, ale takie kraje jak Syria, Libia czy Tunezja miały całe struktury państwowe, działały sądy, szkoły, była woda, praca, a teraz są zgliszcza i ruiny. W tej jednej kwestii zgadzam się z Franciszkiem, czemu w dziennikach nie pokazują jak „hamerykańscy chłopcy” z pomocą AK47 czy samosterujących pocisków powietrze-ziamia „zaprowadzają demokrację” w naróżniejszych zakątkach świata(oczywiście tylko tych bogatych w ropę i gaz!)

  • K

   9 lipca 2017 at 22:01

   Właśnie to jest prawdziwy papież, kierujący się miłością, pokojem, z otartą, pomocną dłonią jak Bóg nakazał. Nie jak niektorzy egoiści

  • Bysio

   25 listopada 2017 at 15:32

   Jeśli jesteś katolikiem to Franciszek jest Twoim papieżem. Jeśli zaś jest inaczej to sam jesteś skurczybykiem do kwadratu i przystąp do innego kościoła.

 2. KatolikPolak

  9 kwietnia 2017 at 18:45

  w muzułmańskim Bangladeszu jest 162 mln ludzi z czego 40 chce jechać do Europy czy według Papieża bedę dobrym katolikiem jak przyjmiemy 1 mln czy 2 mln czy 40 mln z nich?

 3. klwo

  9 kwietnia 2017 at 19:58

  Człowiek Ameryki Południowej nie zrozumie do końca Europy. Szkoda. Dlaczego papież nie upomina się o prawa chrześcijan w Arabii Saudyjskiej i winnych państwach muzułmańskich, np. w Egipcie, w którym dzisiaj zginęło kilkadziesiąt w zamachach zorganizowanych przez muzułmanów. Nie rozumiem papieża, jakiś niedoczytany

  • klioes vel pislamista

   9 kwietnia 2017 at 20:42

   Upomina sie, upomina. I wcale, wbrew tytulowi artykulu, nie mowil tylko o islamskich imigrantach!
   W ogole slowa tego papieza, fakt ze czesto niepracyzyjne, ale w rekordowy sposob sa cenzurowane…
   filtrowane.

   Szkoda, ze Portal prawy.pl nie pisze o bezustannym, codziennym prawie potepianiu przez papieza ideologii gender, ktora nazwal nawet wprost: DEMONICZNA.

   Papiez, ktory tak jednoznacznie (co nie znajduje jednak medialnego odbicia) potepia genderyzm NIE JEST ZADNYM ANTYCHRYSTEM.

  • goj

   9 kwietnia 2017 at 20:50

   Dokaladnie!NIech to powie w arabii saudyjskiej: „natomiast przywódcy muszą „przewidywać i działać wspólnie” jak również „czujnie szanować fundamentalne prawa człowieka””.mozemy pozwolic wyznawcom falszywego proroka miec dokladnie tyle smao meczetow w europie ile kosciolow jest w arabii saudyjskiej czyli ZERO!!!koniec kropka!Nie slyszalem zeby watykan upominal sie o prawa przesladowanych chrzescija w swiecie,a zwlaszcza w iraku i syrii mordowanych przez dzikie zwierzeta z isis,ale o prawa oprawcow, to owszem sie upomina swiadomie czy nie,ale na swoja zgube

 4. m

  9 kwietnia 2017 at 20:02

  Może bierze przykład z Jezusa Chrystusa.

  • CELL

   9 kwietnia 2017 at 20:41

   ciekawe w jaki sposób. Ilu to immigrantów Jezus przyjął do swojego domu?

  • Paweł

   10 kwietnia 2017 at 10:13

   @m

   Nie bierze. Bierze przykład z żydowskich rasistów i faszystów.

 5. Miles Romanus

  9 kwietnia 2017 at 20:32

  Slychac hatko!! No, nie zgadzam sie z papiezem!

 6. F/X

  9 kwietnia 2017 at 20:38

  Obecnie światem kierują albo kretyni, albo sataniści. Jeszcze do niedawna było jasne, że mieszanie ras na siłę to katastrofa. W USA kolorowi są od pokoleń, są chrześcijanami, a i tak jest z nimi masa problemów, a co dopiero mówić o „apokaliptycznej bestii, która wychodzi z morza” zalewającej Europę.

  • Wojtek

   10 kwietnia 2017 at 01:44

   USA opowiada się jasno w kwestii”uchodźców ‚ już raz pilotów mieliśmy muzułmanów , kierowców nie potrzebujemy . Co do murzynów amerykańskich to jest typowy przykład integracji razowej , żyją pod jednym niebem , ale niestety nie pod jednym dachem .

 7. rebeliant80

  9 kwietnia 2017 at 21:06

  Nie jest to pierwszy raz w historii Kościoła, kiedy rządzi nim antypapież, miejmy nadzieję, że uda się KK przetrwać i ten rozdział historii. Pamiętajcie, że tylko nieliczni będą zbawieni, także nie traćmy wiary, pozostańmy wierni Ewangelii.

 8. jj

  9 kwietnia 2017 at 21:35

  Niech się pakuje i spływa do Argentyny.Uzurpator.Prawdziwy jest Benedykt,a nie ta marionetka wrękach Rotschildów .

 9. Wojtek

  9 kwietnia 2017 at 22:36

  Dlaczego Europa musi ich przyjmować? Dlaczego kraje typu Arabia Saudyjska, Kuwejt, Izrael czy Chiny nie wpuszczają do siebie tych ludzi? Co się dzieje we Francji? Muzułmanów jest tam 12-14%, jak będzie powyżej 20% będą wojny domowe. Czas zamknąć wszystkie granice i zawierzyć Jezusowi (bez oglądania się na obecny Watykan).

 10. lukas

  10 kwietnia 2017 at 00:11

  Od dawna wiadomo, że to główny islamizator Europy i wróg chrześcijaństwa. Te jego filoislamskie bzdury wygłaszane na tematy społeczno-polityczne to pikuś (wiekszość widzi ich absurdalność albo złą wolę), ALE PROBLEMEM SĄ HEREZJE w zakresie teologii, eklezjologii, które głosi – zmienia ewangelię i przykazania (zniesienie, zanegowanie 6 przykazania i atak na nierozerwalność małżeństwa). Do tego jest piewcą teologii wyzwolenia.

 11. 2017 Happy Good Friday Wishes

  10 kwietnia 2017 at 16:03

  Paragraph writing is also a excitement, if you be familiar with then you can write otherwise
  it is complex to write.

 12. Misia

  10 kwietnia 2017 at 16:21

  2017 Happy .. może najpierw naucz się angielskiego, a dopiero później się zacznij nim posługiwać, to prosty język, trzeba mieć talent, żeby w jednym zdaniu zrobić 8 błędów gramatycznych i semantycznych. Zwracam uwagę czytelników tego portalu na artykuł w pch24.pl dowodzący w oparciu o publikację włoskiego watykanisty, że wybór Bergoglio był niezgodny z procedurą, co oznacza, że nie jest on papieżem i nie zstąpił na niego Duch Św. Pozostaje nadzieja, że wkrótce poda się do dymisji. Papieżem jest nadal Benedykt XVI.

  • goj

   10 kwietnia 2017 at 23:12

   mozesz podeslac link do tego artykulu z pch24?

  • XYZ

   15 kwietnia 2017 at 18:01

   Benedykt XVI? a co nie wolno mu było abdykować?

 13. Piotr Zajkowski

  11 kwietnia 2017 at 23:04

  Chrystus Pan przestrzegał przed ohydą spustoszenia. Nasze zadanie jest ten stan rozumieć i zachować wiarę. Kościół zachowa się w nielicznych sercach, reszta popadnie w ogromne herezje czego przykładem obecny uzurpator na tronie Piotrowym. Reszta należy do Boga.

 14. jacek

  13 kwietnia 2017 at 14:08

  Papież jest nieomylny w sprawach wiary i moralnośći,a we wszystkich innych może się mylić,jak każdy z nas.Pamiętajmy o tym i bądźmy roztropni.

 15. Kwal

  13 kwietnia 2017 at 21:40

  A o żydach ani słowa….

 16. Bogusław Maśliński

  7 maja 2017 at 14:21

  Polecam ten artykuł szczególnie nawiedzonym, którzy obiektywizm uważają za antychrystów.
  Ja rozumiem, jak trwoga to do boga.

 17. Kamil

  30 lipca 2017 at 16:59

  Jesli ktos obraza Boga to niech przestanie bo Pan Jezus umarł na krzyżu aby nas zbawić!!

 18. kevin

  31 lipca 2017 at 22:38

  voilà un petit test pour voir. En effet je veux absolument que mes liens s’indexent bordel. Ca fait trop là sinon mes amis.

 19. SteveAnorn

  13 sierpnia 2017 at 20:17

  http://lasix.phartesdomusa.org/ granbury lasix 20 mg

 20. Miguneingzep

  26 września 2017 at 19:37

  Estrace Comprar Alli Adelgazante Online Erboristeria Viagra cialis Non Presciption Indocine

 21. Miguneingzep

  1 października 2017 at 11:55

  Cymbalta From India Colchicine By Mail Propecia Mastalgia cialis Comprar Cialis Al Mayoreo

 22. Miguneingzep

  11 października 2017 at 22:04

  Keflex Without A Prescription viagra Dental Antibiotic Amoxicillin Protection

 23. Miguneingzep

  14 listopada 2017 at 02:00

  Levitra Generique Forum Se Vende Viagra En La Farmacia Keflex Is Making Me Itch buy cialis Vendita Cialis Farmacie San Marino

 24. measles

  19 listopada 2017 at 06:15

  whoah this bloց іѕ great i like studying yoսr posts. Stay up the great work!
  Yοս reaⅼize, many peoρle are searching around for this information, you could help
  them greatly.

 25. bong nhoi goi

  29 listopada 2017 at 12:05

  Youre so cool! I dont suppose Ive read anything like this before. So nice to find any individual with some authentic ideas on this subject. realy thank you for beginning this up. this website is something that is needed on the net, someone with a little originality. helpful job for bringing one thing new to the web!

 26. nha dat

  29 listopada 2017 at 13:33

  There is noticeably a bundle to find out about this. I assume you made certain nice factors in options also.

 27. thung xop gia re

  29 listopada 2017 at 15:23

  The next time I learn a blog, I hope that it doesnt disappoint me as a lot as this one. I mean, I know it was my option to learn, but I actually thought youd have one thing interesting to say. All I hear is a bunch of whining about something that you could possibly repair if you happen to werent too busy on the lookout for attention.

 28. curso de maquiagem profissional online

  29 listopada 2017 at 23:29

  This is the appropriate blog for anyone who needs to find out about this topic. You notice so much its nearly exhausting to argue with you (not that I actually would need…HaHa). You undoubtedly put a new spin on a topic thats been written about for years. Great stuff, simply nice!

 29. cheap emporio armani clothes

  2 grudnia 2017 at 20:59

  It’s exhausting to seek out educated individuals on this matter, however you sound like you realize what you’re speaking about! Thanks

 30. click here

  2 grudnia 2017 at 23:36

  Your home is valueble for me. Thanks!…

 31. click here

  3 grudnia 2017 at 00:15

  you will have an awesome weblog here! would you prefer to make some invite posts on my weblog?

 32. SMS pager

  3 grudnia 2017 at 23:42

  There is noticeably a bundle to learn about this. I assume you made certain nice points in features also.

 33. see more

  4 grudnia 2017 at 16:49

  Your home is valueble for me. Thanks!…

 34. see more

  4 grudnia 2017 at 17:31

  Would you be fascinated with exchanging hyperlinks?

 35. click here

  7 grudnia 2017 at 00:47

  I’d have to check with you here. Which isn’t something I usually do! I enjoy reading a publish that may make folks think. Also, thanks for allowing me to remark!

 36. see more

  7 grudnia 2017 at 10:52

  There’s noticeably a bundle to know about this. I assume you made sure good points in options also.

 37. velcro

  8 grudnia 2017 at 00:48

  The subsequent time I read a weblog, I hope that it doesnt disappoint me as much as this one. I mean, I know it was my option to learn, but I really thought youd have one thing attention-grabbing to say. All I hear is a bunch of whining about one thing that you may repair for those who werent too busy on the lookout for attention.

 38. unlimited likes

  8 grudnia 2017 at 13:56

  you may have a terrific weblog here! would you wish to make some invite posts on my blog?

 39. see more

  8 grudnia 2017 at 15:08

  Oh my goodness! an amazing article dude. Thanks Nonetheless I am experiencing concern with ur rss . Don’t know why Unable to subscribe to it. Is there anybody getting identical rss downside? Anybody who is aware of kindly respond. Thnkx

 40. see more

  10 grudnia 2017 at 19:29

  Youre so cool! I dont suppose Ive read something like this before. So nice to search out any person with some original thoughts on this subject. realy thank you for starting this up. this web site is something that is wanted on the web, someone with a little bit originality. helpful job for bringing something new to the internet!

 41. free traffic to website

  11 grudnia 2017 at 08:33

  you’ve gotten an awesome weblog here! would you like to make some invite posts on my blog?

 42. bola net

  11 grudnia 2017 at 10:36

  There’s noticeably a bundle to know about this. I assume you made sure nice points in features also.

 43. Howdy! I just want to give a huge thumbs up for the nice information you could have right here on this post. I will likely be coming back to your blog for more soon.

 44. Judi Online

  11 grudnia 2017 at 15:06

  you have got a terrific weblog right here! would you wish to make some invite posts on my weblog?

 45. jual like youtube

  11 grudnia 2017 at 15:33

  It is best to take part in a contest for among the best blogs on the web. I’ll advocate this site!

 46. click here

  11 grudnia 2017 at 16:33

  An interesting dialogue is worth comment. I believe that you need to write more on this subject, it may not be a taboo topic but usually individuals are not enough to talk on such topics. To the next. Cheers

 47. commercial photographer in London

  13 grudnia 2017 at 23:20

  WONDERFUL Post.thanks for share..extra wait .. …

 48. click here

  13 grudnia 2017 at 23:46

  Would you be curious about exchanging hyperlinks?

 49. check this out

  14 grudnia 2017 at 07:58

  I found your blog website on google and check a few of your early posts. Continue to maintain up the superb operate. I simply extra up your RSS feed to my MSN Information Reader. Looking for forward to studying extra from you later on!…

 50. 808

  14 grudnia 2017 at 21:04

  After research a number of of the weblog posts on your web site now, and I actually like your manner of blogging. I bookmarked it to my bookmark website list and will likely be checking back soon. Pls check out my web page as well and let me know what you think.

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra