Z zagranicy

Na wieczną wartę odszedł legendarny żołnierz 5. Brygady Wileńskiej AK

W USA zmarł pułkownik Zygmunt Błażejewicz ps. „Zygmunt”, legenda polskiego podziemia niepodległościowego na Wileńszczyźnie i Podlasiu, żołnierz Armii Krajowej, dowódca 1. szwadronu 5. Brygady Wileńskiej AK, dowodzonej przez słynnego „Łupaszkę”.

Zygmunt Błażejewicz urodził się w roku 1918 w Witebsku. Maturę zdawał w roku 1938 w Gimnazjum Ojców Jezuitów w Wilnie. Walczył w wojnie obronnej 1939 r. Od listopada 1939 r. był w konspiracji. Najpierw w grupie SZP-ZWZ-AK „Niemenczyn”, a od września 1943 r. – w oddziale partyzanckim por. Adama Boryczki „Tońka”, stanowiącym zalążek 6. Brygady Wileńskiej AK.

W 1944 roku dowodził plutonem szturmowym 6. Brygady. Brał udział w wielu akcjach przeciw niemieckim i litewskim żołnierzom oraz grupom komunistów, rabujących dobytek ludności cywilnej. Walczył też przeciwko partyzantce sowieckiej. 11 listopada 1944 r. został awansowany na stopień porucznika.

Kiedy na wiosnę 1945 roku major Zygmunt Szendzielarz reaktywował na Podlasiu 5. Brygadę Wileńską AK, Błażejewicz został dowódcą jej 1. szwadronu. Był to najbardziej bojowy szwadron 5. Brygady. 7 maja 1945 r. zlikwidował on posterunek MO w Boćkach, zabijając kilkunastu milicjantów, oficera NKWD i szeregowego enkawudzistę. 15 maja ujął i rozstrzelał sierżanta NKWD i ukarał spaleniem chlewa i stodoły jednego z gospodarzy za współpracę z NKWD.

28 maja 1945 1 szwadron pod dowództwem „Zygmunta” stoczył walkę z grupą operacyjną NKWD i KBW, która straciła sześć osób. 7 lipca 1945 r. w Brzezinach zlikwidował dziesięcioosobową grupę sowieckiej prokuratury wojskowej, a 13 lipca rozbił kolumnę samochodową, zabijając oficera i czterech żołnierzy Armii Czerwonej.

8 sierpnia 1945 pod wsią Sikory rozbił grupę operacyjną LWP, która straciła 15 ludzi, w tym dwóch oficerów politycznych. 18 sierpnia 1945 r. szwadron „Zygmunta” wraz z oddziałem Władysława Łukasiuka – „Młota” zniszczył grupę operacyjną NKWD, UB i LWP; zginęło 18 enkawudzistów (w tym dowódca, mjr Wasilij Gribko), trzech ubeków, 11 żołnierzy LWP oraz dwóch informatorów, sędzia i prokurator. Takie akcje bojowe 1. szwadronu można by jeszcze długo wymieniać.

Po rozwiązaniu 5. Brygady „Zygmunt” wraz z żoną – sanitariuszką Alicją z d. Trojanowską wyjechał do zachodnich Niemiec, a później do USA, gdzie osiedli na stałe. – Przez pół wieku uznawano mnie za bandytę! – wspominał po latach „Zygmunt”, który został dwukrotnie odznaczony Krzyżem Walecznych. Natomiast we wrześniu 2011 r. otrzymał z rąk prezydenta RP Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski.

 

Jeżeli podobają Ci się materiały publicystów portalu Prawy.pl wesprzyj budowę Europejskiego Centrum Pomocy Rodzinie im. św. Jana Pawła II poprzez dokonanie wpłaty na konto Fundacji SOS Obrony Poczętego Życia: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001. Pomóż leczyć ciężko chore dzieci.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

15 komentarzy

15 Komentarzy

 1. Pingback: obat sipilis dan kecing nanah

 2. Pingback: beli obat kutil kelamin diRiau ampuh

 3. Pingback: obat gatal kutil kelamin

 4. Pingback: Bahaya Kutil Kelamin Jika Tidak Diobati}

 5. Pingback: obat kutil kelamin untuk wanita hamil}

 6. Pingback: Obat Sipilis Di bogor

 7. Pingback: salep obat kutil

 8. News

  6 grudnia 2017 at 00:46

  Simply a smiling visitor here to share the love (:, btw great design .

 9. Pingback: Salep Mengobati Kutil Kelamin

 10. Pingback: Obat kutil kelamin

 11. Pingback: Efek samping callusol

 12. Pingback: Obat Sipilis Yang Ada Di Apotik

 13. Pingback: Jual Obat Kutil Murah

 14. Pingback: Obat Kutil Kelamin Untuk Ibu Hamil

 15. Pingback: Pada Kemaluan

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra