Z zagranicy

Czy waszyngtońskie bagno pochłonie Trumpa?

W Białym Domu walki i przepychanki koterii. Wyborcy prezydenta Trumpa są zszokowani. Głosowali na kandydata, który solennie obiecywał zająć się narastającymi problemami Ameryki i wyśmiewał zaangażowanie USA na Bliskim Wschodzie.

Teraz część z nich uważa, że prezydent Trump zaczyna realizować program swoich pokonanych przeciwników, którzy już mu prawią komplementy (neocons, establishment). Patriotyczny program: “America First!” ginie w dymie wystrzeliwanych pocisków Tomahawk i w huku eksplozji “Matki Wszystkich Bomb”. Józef Piłsudski pod koniec życia rozczarowany jakością swoich współpracowników zauważył: “obeszły mnie wszy”. Ciekawe, co za kilka lat powie Donald Trump…?

W ostatnich dniach w Komitecie Bezpieczeństwa Narodowego stałe miejsce utracił postrzegany za głównego ideologa obozu trumpistów zdecydowany populista, narodowiec i antyglobalista Steve Bennon (oficjalny tytuł: naczelny strateg). W komitecie znacznie umocnił swoją pozycję Doradca d/s Bezpieczeństwa Narodowego, były dowódca z wojny irackiej gen. H.R. McMaster (w 1991 r. 9 czołgów ówczesnego kpt. McMastera wyeliminowało 80 czołgów irackich!). Krytycy zarzucają mu zbytnią bliskość ze stronnictwem neocons (byłych trockistów, teraz syjonistów, którzy, od czasów Reagana, przypięli się do Republikanów i są zwolennikami militarnych interwencji na Bliskim Wschodzie). Generałowie, reprezentujący sympatie i interesy stronnictwa wojny i przemysłu zbrojnego, dominujący w Komitecie Bezpieczeństwa Narodowego to tylko fragment nowego prezydenckiego gwiazdozbioru.

W przepychance przy głównym korycie władzy na czołową pozycję wysuwa się mała grupa przedstawicieli bankierów z Wall Street mocno powiązana z globalistami, a nawet z liberalnymi Demokratami. Steve King republikański kongresmen (ten ze stanu Iowa), jeden z głośniejszych zwolenników Trumpa, ostatnio wyraził swoje zaniepokojenie zmianami w Białym Domu:

“Wielu z nas uważa, że Steve Bannon reprezentuje konserwatystów w Białym Domu. Bardzo lubię prezydenta, ale myślę, że powinien bardziej słuchać głosu serca, a mniej podszeptów”

Obniżają się zatem akcje Bannona, trybuna “zapomnianej Ameryki”, która zapewniła zwycięstwo Trumpowi, a na salony wchodzą liberałowie na czele z demokratami: zięć Trumpa, Jared Kushner, córka prezydenta Ivanka, czy były dyrektor z Goldman Sachs, a obecny doradca ekonomiczny prezydenta, Gary Cohn (New Yorkers) i Dina Powell (doradca ekonomiczny, były dyrektor w Goldman Sachs). Konserwatywne radio ze swoim królem, którym jest Rush Limbaugh, Mike Savage, Laura Ingraham, czy Mark Levin zaniepokojeni biją na alarm, że bombardowanie Syrii to zdrada programu “America First” przez naczelnego sił zbrojnych, na rzecz niepotrzebnych zagranicznych globalistycznych awantur…

Konserwatywni republikanie uważają, że przewodniczący Kongresu Paul Ryan (startował w wyborach prezydenckich z 2012 r. przy boku Mitta Romney’a) reprezentujący partyjny establishment, jest w zasadzie liderem opozycji. W sumie Ryan jest przeciwko spełnieniu większości obietnic wyborczych Trumpa. Jest przeciwny wydalaniu nielegalnych imigrantów, zbudowaniu muru na granicy z Meksykiem, nie jest zainteresowany programem “America First”, a swoim “przywództwem” doprowadził do załamania reformy służby zdrowia “ObamaCare”. Jego popularność jako przewodniczącego Kongresu spadła do 29% (w porównaniu z notami byłych speakerów: Boehner-36%, Pelosi-35%, Gingrich-43%). Aż 58% Republikanów uważa, że ich partia jest podzielona za co winę przypisują speakerowi.

Wydaje się, że atakowany zewsząd Trump zdobywa drugi oddech, jego popularność już przekracza 50%, co do niedawna było nie do pomyślenia. Oczywiście, jest tak głównie za sprawą wystrzelenia 60 pocisków Tomahawk na syryjskim “poligonie” (te pociski były raczej wymierzone w lewicę uprawiającą polowanie na czarownice na odcinku Trump-Putin) i wypróbowania potężnej bomby MOAB na innym poligonie w Afganistanie. Wojsko zaciera ręce, generałom uśmiech nie schodzi z gęby i ludzie się cieszą, któż nie lubi zdecydowanych decyzji wodza…

W kierunku Korei Północnej w towarzystwie niszczycieli, podążał atomowy lotniskowiec CVN-70 Carl Vinson, bardziej uzbrojony, niż średniej wielkości państwo. Aby podkreślić wagę tego wydarzenia prezydent Trump zdecydował o wysłaniu w kierunku Pjongjang CVN-76 Ronald Reagan, obecnie w porcie Yokosuka, w Japonii i CVN-68 Nimitz z towarzyszącymi im okrętami wojennymi (!).

Jak widać nie wszyscy są rozczarowani, sam Trump odkrywa, że co innego jest prowadzić kampanię, a co innego rządzić. Do tej pory największym osiągnięciem prezydenta Trumpa było dołączenie nominowanego sędziego Neila Gorsucha do składu Sądu Najwyższego (który od razu włączył się do prac SC). Wielu wyborców tylko dlatego oddało głos w kampanii wyborczej na Trumpa. Nowy prezydent skasował również wiele z regulacji i biurokratycznych zarządzeń, które dusiły amerykański biznes. Trzeba zauważyć, że nielegalna imigracja przez południową granicę spadła, aż o 73%! Giełda poszła ok. 3% w górę! Straszony taryfami i kuszony obniżką podatków biznes inwestuje i tworzy miejsca pracy w USA (America First). Nie bez znaczenia jest nominowanie konserwatywnego sen. Jeffa Sessionsa zawiadującego ministerstwem sprawiedliwości, czy gen. Johna Kelly’ego na szefa resortu spraw wewnętrznych. Trump zatrzymał też globalistyczną Trans-Pacific Partnership (TPP), zakwestionował NAFTA (porozumienie handlowe między USA, Meksykiem i Kanadą), zatwierdził od lat odkładaną Dakota Access Pipeline i uwolnił eksploatację węgla i gazu. Ogromnym normalizującym krokiem było zatrzymanie szalonych regulacji prezydenta Obamy z obszaru global warming bardzo efektywnie niszczących biznes w USA.

Dla republikańskiego establishmentu Trump jest nieobliczalny, nie wierzą mu. Za to kochają wiceprezydenta Mike’a Pence, który jest konserwatywnym chrześcijaninem (z rodziny irlandzkich katolików), byłym kongresmenem i gubernatorem. Smaczku dodaje tu jednak znany profesor Allan Lichtman, ten który wcześniej w oparciu o swoje naukowe kryteria przepowiedział, że wybory wygra Trump. Problem w tym, że profesor tak się podniecił, że teraz wydał książkę “The Case for Impeachment” zapowiadając, że Trump zostanie poddany impeachmentowi i nie dokończy swojej kadencji…

Mainstreamowe media (MSM) nie mogąc zatrzymać Trumpa w czasie kampanii prezydenckiej, korzystając z poparcia “deep state” (przecieki) przypuściły serię ataków na otoczenie nowej administracji, doprowadzając do usunięcia gen. Flynna i K.T. McFarland (po 3 miesiącach na stanowisku z-cy doradcy d/s bezpieczeństwa narodowego wysłana na ambasadora do Singapuru). Teraz na ich celowniku jest naczelny strateg Bannon. Niedawno “Time Magazine” zamieścił jego zdjęcie na swojej okładce z podpisem “Wielki Manipulator”. Rozpisywanie się o tym, że Bannon jest mózgiem, bez którego Trump niewiele znaczy, miało zirytować prezydenta i negatywnie nastawić do Bannona. W tej sytuacji, czując otwarcie, MSM zarzucił strategowi brutalność, grubiańskość, a nawet antysemityzm w kontaktach z mediami i otoczeniem. Bannonowi zarzuca się też negatywny stosunek do napływu imigrantów i autorstwo ostrego inauguracyjnego przemówienia Prezydenta Trumpa. Przypomniano też, że pierwsze niepowodzenia administracji związane z nieudanym dekretem o wstrzymaniu imigracji z kilku muzułmańskich krajów i próbą reformy służby zdrowia (Bannon nie dostarczył poparcia konserwatywnych kongresmenów) można śmiało przypisać naczelnemu strategowi.

Niewątpliwie Trump sam jest dobrym strategiem i managerem i da sobie radę, ale niektórzy z jego zwolenników porównują go do innego republikanina, który próbował zreformować rozrośniętą nadmiernie biurokrację i stracił poparcie wyborców. W 2003 r. w Kalifornii gubernatorem został biznesmen, znany aktor, republikanin Arnold Schwarzenegger. Nie otrzymawszy wystarczającego poparcia w swojej walce z biurokratycznie zadżumionym “deep state” rozczarowany Schwarzenegger przeszedł na pozycje swoich przeciwników…

Komentatorzy najczęściej porównują Trumpa do prezydenta Reagana, którego lewica atakowała jako niepoważnego aktorzynę klasy B, lub do prezydenta Nixona, który również nie lubił mediów i posiadał autorytarne tendencje.

Były speaker Kongresu, historyk i autor, zwolennik Trumpa, Newt Gingrich tak zrecenzował sytuację zagrożonego w swojej pozycji stratega Bannona:

“Bannon jest znakomitym piratem, który wiele dokonał, ale Białe Domy są jak Marynarka Wojenna USA – posiadają korporacyjną strukturę i nie lubią piratów”.

Trumpowi, który jest znanym narcyzem z pewnością nie przypadło do gustu wychwalanie przez MSM Bannona z pomniejszaniem jego roli jako prezydenta. W wywiadzie dla the Wall Street Journal Trump powiedział o strategu: “facet, który dla mnie pracuje”, podkreślając, że on jest sam swoim strategiem mimo że również zatrudnia Bannona. Dodał też, że Bannon dołączył do jego prezydenckiej kampanii znacznie później, kiedy Trump już został liderem wśród republikańskich kandydatów. Następnie odnosząc się do wojny na górze między swoimi doradcami sugerował, że jego współpracownicy muszą się ze sobą dogadać, w przeciwnym razie on podejmie odpowiednie kroki…

Trzeba przyznać, że Bannon nie stroni od konfrontacji z przeciwnikami, nie lubi też Unii Europejskiej, którą uważa za instrument globalistycznych planów, zagrażający zachodniej cywilizacji.

Do obozu 63 letniego Steve’a Bannona (absolwent Harvardu, były oficer US Navy, dyrektor filmowy, bankier w Goldman Sachs, szef prawicowej strony internetowej Breitbart News) można zaliczyć wielu konserwatystów, w tym urzędującego sekretarza Sprawiedliwości Jeffa Sessionsa i związanego z nim zdolnego autora przemówień Trumpa, 31-letniego Stephena Millera (z Kalifornii).

Zatem na czele koterii familijnej (prawie jak u Jelcyna) stoi 36-letni zięć prezydenta Jered Kushner (starszy doradca prezydenta), mąż pięknej Ivanki (35-letnia obecnie nieodpłatna asystentka prezydenta) z pierwszego małżeństwa Trumpa z czeską modelką Ivaną). Ivanka zajmuje się planami tanich “żłobków” dla dzieci i polepszeniem warunków pracy dla kobiet w biznesie, jej przyjaciółką była córka Hillary, Chelsea Clinton.

Jered jest praktykującym ortodoksyjnym Żydem. Jego babcia była polską Żydówką z Nowogródka, która przeżyła II wojnę światową, ukrywając się w grupie partyzanckiej braci Bielskich. Pochodzi, podobnie jak Trump, z rodziny deweloperów i właścicieli licznych nieruchomości, choć to rodzina miliarderów bardzo kłótliwa i zaciekła. Ojciec Charles tak wojował z częścią swojej rodziny (ze szwagrem, podstawiając mu prostytutkę), sowicie i nielegalnie dotując Partię Demokratyczną, że za uczynione świństwa wylądował w 2004 r. na 2 lata w więzieniu (z czego odsiedział 14 miesięcy). Będący bardzo blisko ojca studiujący wtedy Jared co weekend odwiedzał ojca w federalnym więzieniu. Jest to historia ze smaczkiem, bowiem wsadził go tam nie kto inny jak właśnie dzisiejszy gubernator New Jersey i były kandydat na prezydenta i i kolega Trumpa Chris Christie. Christie przewidywany był na wiceprezydenta, ale przy rosnących wpływach zięcia Trumpa został usunięty w cień, teraz ma służyć pod nim (!) zajmując się osobami uzależnionymi.

Komentatorzy mówią, że małżeństwo Ivanki z Jared’em otworzyło Trumpowi wpływowe żydowskie salony do wielkich biznesowych transakcji. Młodzi poznali się w 2005 r., 3 lata później rozeszli się z powodów religijnych. Ivanka była prezbiterianką, a Jared ortodoksyjnym Żydem, jego rodzice nie pozwalali na ślub z chrześcijanką. Dopiero w 2009 Ivanka wyraziła zgodę na przejście na ortodoksyjny judaizm, dziś jak mówił sam prezydent Trump, mają trójkę pięknych żydowskich dzieci. Po prezydenckich wyborach Kushnerowie (ich majątek szacuje się na $750 mln) przeprowadzili się do Waszyngtonu, gdzie wynajmują wart $5,5 mln dom, w sąsiedztwie domów byłego prezydenta Obamy i obecnego sekretarza stanu, którym jest były szef Exxonu, Rex Tillerson.

Co jeszcze zaszło w amerykańskiej przestrzeni politycznej od czasu mojego ostatniego tekstu i jest godne zauważenia?

Wcześniej jedna z zapowiadanych flagowych reform POTUS-a Trumpa spaliła na panewce, mowa o projekcie ustawy znoszącej ObamaCare i reformującej opiekę zdrowotną (⅙ ekonomii) w USA (choć wkrótce może być wznowiona). W siódmą rocznicę uchwalenia niepopularnej i kłopotliwej ObamaCare, speaker Kongresu Paul Ryan zaplanował przeforsowanie nowej ustawy American Health Care Act. Przygotowywano ją pośpiesznie, w tajemnicy i niestety wypuszczono bubla, do którego popierania zaproszono Trumpa. Wydaje się, że jedynym rezultatem upadłego projektu jest powstałe nieporozumienie między prezydentem, a 30-40 osobowym konserwatywnym klubem (Freedom Caucus) blokującym ustawę wewnątrz Partii Republikańskiej, oraz wstrzymanie impetu zapowiadanych reform państwa.

Partia Republikańska w przeciwieństwie do Partii Demokratycznej, jest partią koalicyjną i nie ma tradycji leninowskiej dyscypliny. Wydaje się, że swoim sprzeciwem wobec legislacyjnego gniota, konserwatyści republikańscy uratowali szanse Republikanów w następnych wyborach. Likwidacja ObamaCare była sztandarową obietnicą wyborczą GOP. Przypomnijmy, że ObamaCare, czyli Ustawa o Dostępnej Opiece Medycznej (Affordable Health Care Act) przyjęta została wyłącznie głosami Demokratów, 23 marca 2010 roku.

W oczach krytyków, powiązany z globalistami i establishmentem speaker Ryan próbował sprzedać rozwodnioną wersję ObamaCare jako RyanCare, tak aby nie naruszyć interesów finansowych wielkich kampanii ubezpieczeniowych jak i interesów koncernów farmaceutycznych. Niestety klęska bubla Ryana negatywnie odbija się na notowaniach prezydenta Trumpa, którego popularność spadła do 35-40%. Pojawiły się głosy wzywające Ryana do opuszczenia pozycji przewodniczącego Kongresu dlatego, że po 7 latach obiecywania zniesienia i zastąpienia ObamaCare nie tylko nie dostarczył republikańskich szabel, ale swoim gniotem wprowadził podział wśród Republikanów i zaszkodził wizerunkowi prezydenta. Oczywiście spadek notowań prezydenta był chwilowy, ludzie lubią zwycięzców. Rasmussen Reports podaje już 50% poparcia, więc wszystko jest płynne.

Siłą rzeczy projekt uzdrowienia opieki zdrowotnej (chory pomysł Ryana) odłożono na później, obiecując teraz uzdrowienia systemu podatkowego. Najgorsze jest to, że prezydent Trump zaatakował na twitterze konserwatystów, grożąc nawet, że w przyszłych wyborach do Kongresu, Republikanie będą teraz musieli zwalczać tak Demokratów, jak i właśnie konserwatystów. Mam nadzieję, że to chwilowy atak taktyczny obliczony na rozbicie spoistości grupy konserwatystów, potrzebnych mu wkrótce do głosowania nad zapowiadaną reformą systemu podatkowego. W innym wypadku byłoby to dowodem na zdobycie w najbliższym otoczeniu Trumpa wyraźnych wpływów przez partyjny establishment, czyli waszyngtońskie bagno…

Byłby to sposób na poróżnienie nowego POTUS-a z najbardziej wierną mu grupą, której poparcie zdecydowało o wygraniu listopadowych wyborów. Miejmy nadzieję, że to nie był swoisty majstersztyk wyprowadzający (i w konsekwencji osłabiający) prezydenta w pole. W chwili kryzysu Trump zapowiedział nawet, że w sprawie reformy systemu opieki zdrowotnej zwróci się o poparcie do umiarkowanych Demokratów, co chyba można uważać za formę szantażu wobec konserwatystów…

Totalna opozycja demokratów dalej robi swoje szpagaty, przyrzekała nawet zatrzymanie zatwierdzenia przez Senat kandydatury Neila Gorsucha na sędziego Sądu Najwyższego. Jak pisałem w poprzednim tekście nie mieli do tego wystarczającej ilości szabel w Senacie. Lider Republikanów w Senacie (52 R, do 48 D) Mitch McConnell zapowiedział, że Gorsuch zostanie wybrany i tak się stało. Jak można było się spodziewać Demokraci próbują wszczynać awantury, wykolejać, zatrzymywać i szkodzić Trumpowi w wypełnianiu jego wyborczych obietnic. Głównie chodzi tu o dostarczenie satysfakcji wkurzonym partyjnym dołom.

Pisałem poprzednio, ale wypada tylko dodać, że wyszła na jaw rola byłej doradcy d/s Bezpieczeństwa Narodowego w administracji Obamy, dr Susan “Benghazi” Rice, znanej z opowiadanych w obronie administracji Obamy bezczelnych kłamstw. To ona była mocno zamieszana w niecny proceder szpiegowania otoczenia przyszłego prezydenta zupełnie nawiązując do praktyk znanych w bananowych republikach. Zarzuca się jej odtajnienie tożsamości szeregu współpracowników prezydenta Trumpa z tajnych nagrań w ciągu ostatniego roku. Pewnie i ona, obok innych będzie wezwana przed oblicze kongresowej, czy senackiej komisji.

Prezydent Trump rzeczywiście powoduje wzrost dobrze płatnych miejsc pracy. Lewica demokratyczna jest tak przerażona, że jak donosi Washington Examiner, grupa Fight for Future zaoferowała $15 000.00 miesięcznie dla aktywistów, którzy rzucą swoją pracę i stworzą “A-Teams” do zwalczania polityki administracji Trumpa.

Rzeczywistość jest taka, że (jak wyżej nadmieniłem) Trump powoli jednak (choć z trudnościami) realizuje swój program likwidacji socjalistycznego “dorobku” byłego prezydenta Obamy. Ma to miejsce na wielu polach. Jednym z nich jest zatrzymanie lewackiej bardzo niebezpiecznej religii o nazwie “globalne ocieplenie”, czy zmian klimatycznych, która to jest, była i pewnie będzie w zamysłach elit najbardziej uniwersalnym wytrychem do panowania i rozszerzenia kontroli nad społeczeństwami, poszczególnymi państwami,a nawet światem. Na tym polu Trump zwija również liczne ograniczenia dla biznesu i innych aktywności człowieka zmniejszając dotąd dyktatorskie zapędy EPA, która zajmuje się regulowaniem ochrony środowiska naturalnego. Dalej Trump – zaraz po objęciu władzy – zakazał finansowania aborcji, w tym finansowego wspierania aborcji na całym świecie.

Zgodnie z wyborczymi obietnicami Trump podejmuje kroki ograniczające zabójcze tempo narastania zadłużenia. W ciągu pierwszych 2 miesięcy urzędowania obniżył zadłużenie o $100 mld! 20 stycznia w dniu zaprzysiężenia Trumpa dług wynosił $19,947 mld, natomiast 16 marca dług spadł do $19, 846 mld, czyli spadł ok. 0,5%. Jak pamiętamy Obama w ciągu pierwszych swoich 2 miesięcy zadłużył USA na dodatkowe $400 mld!

Prezydent Trump dotrzymał obietnicy nie pobierania swojej rocznej pensji $400 000.00 i przekazał czek na $78 333.00 (3 miesięczne wynagrodzenia) na ręce sekretarza spraw wewnętrznych (Ryan Zinke) na potrzeby obsługi Narodowych Parków.

Trump rzeczywiście jest zupełnie nową jakością w amerykańskiej polityce. Oglądałem jego spotkanie z 50 liderami amerykańskiego biznesu, przyjemnie było słuchać Trumpa mówiącego jak świadomy i kompetentny gospodarz. W pewnej chwili zwrócił się do zebranych:

“Czy spodziewaliście się, że w swoim życiu będziecie rozmawiać z prezydentem, który wie ile w ciągu jednego dnia może być wylane cementu na uzbrojony teren?”

Ambicją Trumpa jest zgodnie z obietnicami wyborczymi unowocześnienie starzejącej się amerykańskiej infrastruktury, w tym dróg, sieci elektrycznej, mostów, systemów wodnych, lotnisk przeznaczając na ten cel $1 bilion. Niezwłocznie zamierza doprowadzić do odbiurokratyzowania procesu zatwierdzania i wdrażania biznesowych przedsięwzięć. Na spotkaniu (w którym wzięła udział Ivanka Trump, stymulująca przedsiębiorczość kobiet) omówiono krytycznie np. dotychczasowy proces uzyskiwania pozwoleń na budowę drogi, który to zabiera (przedarcie się przez fałdy tłuszczu biurokracji) nawet do 20 lat! Trump chce zmniejszyć ten okres do roku, a może i krócej.

Najbardziej dziwne jest to, że dalej dominuje rosyjski wątek. Jakichkolwiek powiązań między kampanią wyborczą Trumpa i Rosją Putina szuka komisja w Senacie i druga w Kongresie. Co chwila wybuchają mniej lub bardziej zmyślne skandale i awantury, co natychmiast zostaje przez mainstreamowe media dojone od rana do wieczora, ale mleka chyba z tego nie będzie..

Nawet na dzień dzisiejszy kiedy włączysz lewicową MSNBC, CBS, NBC, ABC, czy CNN oglądasz tylko narrację: Trump-Putin-wybory, przełączysz na FOX NEWS, a tam: Obama-podsłuch-Trump. Demokraci z uporem maniaków powtarzają na okrągło swoją mantrę jakby przeszli na jakąś poważniejszą religię. Problem w tym, że w jaskini przed którą odbywają swoje czary, nic oprócz ich własnych wyobrażeń, nie ma…

Natomiast im dłużej ten taniec trwa, tym rzeczywiście więcej na jaw wychodzi dowodów na to, że schyłkowa administracja Obamy istotnie elektronicznie obserwowała i podsłuchiwała najpierw kandydata, a następnie prezydenta-elekta Trumpa i zespół jego współpracowników (oraz rodzinę). Opinia publiczna jakkolwiek obficie karmiona agenturalną rosyjską kapustą w 52% uważa, że FBI badająca rosyjskie powiązania winna też zająć się Clintonami, 35% jest innego zdania, a 13% nie jest jeszcze pewna co ma myśleć.

Dopiero wysłanie 60 Tomahawków na syryjskie lotnisko nieco uspokoiło antyrosyjską propagandę w MSM, ale nie zupełnie. W ostatni weekend w wielu miastach miały miejsce sponsorowane marsze protestacyjne lewicy domagające się (18 kwietnia był dniem płacenia podatków), aby prezydent Trump ujawnił swoje oświadczenia podatkowe (jedyne dostępne są z 2005 r.).

W Berkeley, w Kalifornii doszło do ostrych starć między zwolennikami Trumpa i lewicowymi bojówkami. Historia ponownie z nas zakpiła. Zastanawiającym jest, że tak naprawdę to amerykańska lewica zasługuje na miano kapitalistycznej, a nie zwolennicy prawicy. Demonstrująca lewica jest hojnie opłacana przez globalistów, typu George Soros, więc to oni w ten sposób respektują mechanizmy amerykańskiej gospodarki, a sprzeciwiający się globalistycznej wizji świata, ideowi amerykańscy prawicowcy, demonstrują za friko. Dziwny jest ten świat…

Jacek K. Matysiak

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

180 komentarzy

180 Komentarzy

 1. Tabung Pemadam kebakaran

  29 kwietnia 2017 at 08:22

  I don’t even know how I ended up here, but I thought this post was good. I don’t know who you are but definitely you’re going to a famous blogger if you are not already 😉 Cheers!

 2. transformation

  3 maja 2017 at 07:14

  The next time I learn a weblog, I hope that it doesnt disappoint me as much as this one. I imply, I do know it was my choice to learn, but I actually thought youd have one thing interesting to say. All I hear is a bunch of whining about one thing that you would fix if you happen to werent too busy in search of attention.

 3. versace men bags

  5 maja 2017 at 05:47

  Absolutely composed content, regards for entropy.

 4. kawa malawi

  6 maja 2017 at 11:46

  I am impressed with this site, very I am a fan.

 5. swiat kawy

  7 maja 2017 at 04:11

  so much excellent info on here, : D.

 6. Antone Brakhage

  8 maja 2017 at 00:32

  best body lotion

 7. Clemente Beenel

  8 maja 2017 at 18:18

  Awesome things here.

 8. home warranty

  8 maja 2017 at 22:16

  I am excited for this! I have never found a post as attention-grabbing as yours. It is super great. Is it OK to share on Twitter? Keep up the terrific work!

 9. Valencia Larve

  8 maja 2017 at 23:22

  Excellent beat ! I wish to apprentice whilst you amend your site, how can i subscribe for a blog website? The account helped me a applicable deal. I had been tiny bit familiar of this your broadcast provided vivid transparent concept

 10. yacht rental dubai

  10 maja 2017 at 22:33

  Good day! I just want to give a huge thumbs up for the good data you’ve here on this post. I will be coming back to your blog for extra soon.

 11. W88Live

  11 maja 2017 at 06:02

  Hi, just required you to know I he added your site to my Google bookmarks due to your layout. But seriously, I believe your internet site has 1 in the freshest theme I??ve came across. It extremely helps make reading your blog significantly easier.

 12. site

  11 maja 2017 at 21:16

  An interesting discussion is worth comment. I think that you should write more on this topic, it might not be a taboo subject but generally people are not enough to speak on such topics. To the next. Cheers

 13. mobsex

  17 maja 2017 at 18:17

  You have observed very interesting details ! ps decent internet site .

 14. zobacz

  19 maja 2017 at 13:18

  I was just seeking this info for a while. After six hours of continuous Googleing, at last I got it in your web site. I wonder what is the lack of Google strategy that don’t rank this kind of informative sites in top of the list. Usually the top websites are full of garbage.

 15. navy feather fascinator

  24 maja 2017 at 05:00

  You have noted very interesting points! ps nice web site.

 16. borvestinkral

  25 maja 2017 at 01:12

  Some truly good content on this site, regards for contribution. „I finally know what distinguishes man from other beasts financial worries. – Journals” by Jules Renard.

 17. Travel to Dubai

  26 maja 2017 at 16:26

  I think this web site has some rattling great info for everyone : D.

 18. dcc-3200

  29 maja 2017 at 03:16

  You got a very good website, Gladiolus I discovered it through yahoo.

 19. Call Girls Gurgaon

  2 czerwca 2017 at 01:34

  An interesting discussion is worth comment. I think that you should write more on this topic, it might not be a taboo subject but generally people are not enough to speak on such topics. To the next. Cheers

 20. Surgery in delhi

  2 czerwca 2017 at 11:53

  Good ?V I should definitely pronounce, impressed with your website. I had no trouble navigating through all tabs as well as related information ended up being truly easy to do to access. I recently found what I hoped for before you know it at all. Quite unusual. Is likely to appreciate it for those who add forums or anything, web site theme . a tones way for your customer to communicate. Excellent task..

 21. best heart specialist in india

  2 czerwca 2017 at 21:19

  Great post. I am facing a couple of these problems.

 22. computer equipment recycling

  7 czerwca 2017 at 06:07

  I like this post, enjoyed this one regards for putting up. „We seldom attribute common sense except to those who agree with us.” by La Rochefoucauld.

 23. An interesting discussion is worth comment. I think that you should write more on this topic, it might not be a taboo subject but generally people are not enough to speak on such topics. To the next. Cheers

 24. Poker Online

  10 czerwca 2017 at 02:43

  I just could not leave your web site prior to suggesting that I extremely enjoyed the usual information an individual supply to your guests? Is going to be back continuously to investigate cross-check new posts.

 25. Link alternatif Bola88

  10 czerwca 2017 at 12:10

  I don’t ordinarily comment but I gotta tell regards for the post on this one : D.

 26. Gorden Minimalis

  10 czerwca 2017 at 18:58

  Keep working ,remarkable job!

 27. seo and ppc in dubai

  11 czerwca 2017 at 04:04

  I would like to thnkx for the efforts you’ve put in writing this blog. I’m hoping the same high-grade website post from you in the upcoming also. Actually your creative writing skills has encouraged me to get my own site now. Actually the blogging is spreading its wings quickly. Your write up is a good example of it.

 28. woodinville exterminators

  12 czerwca 2017 at 02:53

  Some truly interesting points you have written.Assisted me a lot, just what I was looking for : D.

 29. black military boots

  12 czerwca 2017 at 15:10

  Hi, just required you to know I he added your site to my Google bookmarks due to your layout. But seriously, I believe your internet site has 1 in the freshest theme I??ve came across. It extremely helps make reading your blog significantly easier.

 30. Yuk

  14 czerwca 2017 at 16:11

  Pienso que ha sido bastante significativo para mí leer estas líneas. Tendré en cuenta lo que he leído aquí y te doy las gracias por publicarlo.

 31. Chiang Mai Rajabhat University

  15 czerwca 2017 at 18:04

  very nice put up, i actually love this web site, carry on it

 32. things to do in Mauritius

  15 czerwca 2017 at 18:09

  whoah this blog is great i like reading your articles. Keep up the good paintings! You realize, a lot of persons are looking round for this info, you can aid them greatly.

 33. praia de boiçucanga

  18 czerwca 2017 at 13:36

  Hi there, I found your site via Google while searching for a related topic, your website came up, it looks great. I’ve bookmarked it in my google bookmarks.

 34. navigate here

  20 czerwca 2017 at 08:14

  I enjoy the efforts you have put in this, appreciate it for all the great posts.

 35. my link

  20 czerwca 2017 at 13:49

  I savour, result in I discovered exactly what I was looking for. You have ended my four day long hunt! God Bless you man. Have a nice day. Bye

 36. usa news today newspaper

  21 czerwca 2017 at 11:11

  I like this website very much so much wonderful information.

 37. LED Industriebeleuchtung

  24 czerwca 2017 at 21:19

  Hiya! I simply want to give an enormous thumbs up for the good info you have got right here on this post. I will likely be coming back to your weblog for more soon.

 38. how to guest blog

  25 czerwca 2017 at 01:29

  I saw a lot of website but I believe this one has something special in it in it

 39. CBD vape liquid

  25 czerwca 2017 at 05:12

  As soon as I observed this internet site I went on reddit to share some of the love with them.

 40. Homeowner s insurance

  25 czerwca 2017 at 17:32

  I’ve read some excellent stuff here. Certainly price bookmarking for revisiting. I surprise how so much effort you set to create the sort of wonderful informative site.

 41. Esurance quote lookup

  26 czerwca 2017 at 01:36

  Hi, I think your site might be having browser compatibility issues. When I look at your website in Safari, it looks fine but when opening in Internet Explorer, it has some overlapping. I just wanted to give you a quick heads up! Other then that, fantastic blog!

 42. ikota villa estate

  26 czerwca 2017 at 05:32

  An interesting discussion is worth comment. I think that you should write more on this topic, it might not be a taboo subject but generally people are not enough to speak on such topics. To the next. Cheers

 43. the general insurance homeowners

  26 czerwca 2017 at 18:57

  Woh I like your blog posts, saved to my bookmarks! .

 44. Life insurance policy quotes

  26 czerwca 2017 at 23:20

  I conceive this internet site has got some rattling wonderful information for everyone :D. „The public will believe anything, so long as it is not founded on truth.” by Edith Sitwell.

 45. self catering accommodation in Nampula

  28 czerwca 2017 at 06:54

  Hey, you used to write wonderful, but the last several posts have been kinda boringK I miss your super writings. Past several posts are just a little bit out of track! come on!

 46. pc games for windows xp

  30 czerwca 2017 at 02:27

  Wonderful beat ! I wish to apprentice even as you amend your web site, how can i subscribe for a weblog website? The account helped me a appropriate deal. I were a little bit acquainted of this your broadcast offered shiny transparent concept

 47. web design melbourne

  30 czerwca 2017 at 06:57

  Great blog here! Also your web site loads up very fast! What web host are you using? Can I get your affiliate link to your host? I wish my website loaded up as fast as yours lol

 48. loch ness monster castle

  1 lipca 2017 at 23:50

  I got what you mean , appreciate it for posting.Woh I am glad to find this website through google.

 49. www.geico.com

  6 lipca 2017 at 04:41

  I have read several excellent stuff here. Definitely value bookmarking for revisiting. I surprise how much effort you place to create any such fantastic informative site.

 50. Legal

  6 lipca 2017 at 19:18

  I am not real good with English but I get hold this real leisurely to translate.

 51. state farm instant quote

  8 lipca 2017 at 06:16

  Very interesting info !Perfect just what I was looking for! „Some people don’t get it when I’m being sarcastic.” by Leonardo DiCaprio.

 52. singapore private detectives

  8 lipca 2017 at 17:52

  I am glad to be one of the visitors on this great internet site (:, regards for putting up.

 53. hire a private detectives

  9 lipca 2017 at 20:27

  whoah this blog is fantastic i love reading your articles. Keep up the great work! You know, a lot of people are looking around for this information, you could aid them greatly.

 54. detectives service

  10 lipca 2017 at 01:20

  You got a very wonderful website, Glad I discovered it through yahoo.

 55. Nellie Boike

  10 lipca 2017 at 01:35

  I delight in, lead to I discovered just what I was looking for. You’ve ended my 4 day lengthy hunt! God Bless you man. Have a nice day. Bye

 56. lime fascinator

  10 lipca 2017 at 02:56

  Some genuinely superb blog posts on this website, regards for contribution. „When he has ceased to hear the many, he may discern the One – the inner sound which kills the outer.” by H Hahn Blavatsky.

 57. freedomkreutzer

  10 lipca 2017 at 03:57

  I’ve learn a few good stuff here. Certainly value bookmarking for revisiting. I wonder how a lot attempt you set to create any such fantastic informative site.

 58. this site

  11 lipca 2017 at 03:39

  hhVpk6 Touche. Solid arguments. Keep up the great work.

 59. new house insurance

  12 lipca 2017 at 20:45

  Great weblog right here! Also your web site a lot up very fast! What web host are you the usage of? Can I get your affiliate link for your host? I want my web site loaded up as fast as yours lol

 60. Dorene Carinio

  16 lipca 2017 at 00:51

  You are a very clever individual!

 61. funny animals

  17 lipca 2017 at 09:48

  Rattling excellent information can be found on blog. „The quality of an organization can never exceed the quality of the minds that make it up.” by Harold R. McAlindon.

 62. Belia Langridge

  18 lipca 2017 at 00:47

  I don’t even know the way I ended up right here, however I believed this publish was once good. I do not recognize who you might be but definitely you are going to a famous blogger should you are not already 😉 Cheers!

 63. Hello there, I found your blog by way of Google at the same time as looking for a comparable matter, your website came up, it appears to be like good. I have bookmarked it in my google bookmarks.

 64. Nonton Bokep

  19 lipca 2017 at 15:11

  Appreciate it for helping out, wonderful info. „It does not do to dwell on dreams and forget to live.” by J. K. Rowling.

 65. fanduel promo

  19 lipca 2017 at 17:24

  Hello there! I could have sworn I’ve been to this website before but after checking through some of the post I realized it’s new to me. Nonetheless, I’m definitely happy I found it and I’ll be book-marking and checking back often!

 66. online marketing

  19 lipca 2017 at 22:08

  Superb post however I was wondering if you could write a litte more on this subject? I’d be very thankful if you could elaborate a little bit more. Appreciate it!

 67. apply singapore pr

  20 lipca 2017 at 00:53

  I like this post. Thanks.

 68. porno cerdas

  20 lipca 2017 at 02:58

  La gran mayoría de las modelos xxx tienen una sala de Camchat sin costo, muchas de los cuales

 69. indian entrepreneur stories

  20 lipca 2017 at 19:59

  I am constantly looking online for tips that can help me. Thanks!

 70. Jaye Robinault

  21 lipca 2017 at 08:55

  Spot on with this write-up, I truly think this website needs much more consideration. I’ll probably be again to read much more, thanks for that info.

 71. geico insurance quote

  22 lipca 2017 at 18:54

  Superb blog! Do you have any helpful hints for aspiring writers? I’m hoping to start my own blog soon but I’m a little lost on everything. Would you advise starting with a free platform like WordPress or go for a paid option? There are so many choices out there that I’m totally confused .. Any ideas? Thanks!

 72. 1000 museum tower

  22 lipca 2017 at 23:26

  I like what you guys are up also. Such clever work and reporting! Carry on the superb works guys I’ve incorporated you guys to my blogroll. I think it’ll improve the value of my site 🙂

 73. cheap homeowners insurance

  23 lipca 2017 at 03:50

  Heya i’m for the primary time here. I found this board and I in finding It truly useful & it helped me out a lot. I hope to give something again and aid others such as you helped me.

 74. coffee maker with built in grinder

  24 lipca 2017 at 15:02

  I visited a lot of website but I think this one has got something extra in it in it

 75. buy instgram followers

  24 lipca 2017 at 21:44

  I have recently started a web site, the info you provide on this web site has helped me greatly. Thank you for all of your time & work.

 76. tabung pemadam api

  25 lipca 2017 at 03:02

  Hi there, You have done a fantastic job. I’ll certainly digg it and personally recommend to my friends. I’m sure they’ll be benefited from this site.

 77. auto and home insurance rates

  25 lipca 2017 at 22:21

  I like the valuable info you provide in your articles. I will bookmark your weblog and check again here frequently. I’m quite certain I will learn a lot of new stuff right here! Good luck for the next!

 78. Hello! I just would like to give a huge thumbs up for the great info you have here on this post. I will be coming back to your blog for more soon.

 79. Youtube video downloader online

  26 lipca 2017 at 02:30

  Hello! This is kind of off topic but I need some advice from an established blog. Is it hard to set up your own blog? I’m not very techincal but I can figure things out pretty quick. I’m thinking about creating my own but I’m not sure where to begin. Do you have any tips or suggestions? Appreciate it

 80. Quote from Geico insurance

  26 lipca 2017 at 06:41

  As soon as I detected this site I went on reddit to share some of the love with them.

 81. Potencija Beograd

  26 lipca 2017 at 16:05

  I really like your writing style, wonderful info, appreciate it for posting :D. „You can complain because roses have thorns, or you can rejoice because thorns have roses.” by Ziggy.

 82. geico quotes

  26 lipca 2017 at 20:03

  Having read this I thought it was very informative. I appreciate you taking the time and effort to put this article together. I once again find myself spending way to much time both reading and commenting. But so what, it was still worth it!

 83. Garrett Dreben

  27 lipca 2017 at 04:52

  Wow, marvelous weblog layout! How lengthy have you ever been running a blog for? you made running a blog look easy. The overall glance of your web site is excellent, as neatly as the content material!

 84. fba software

  27 lipca 2017 at 12:00

  I really like your writing style, great info, regards for putting up :D. „Faith is a continuation of reason.” by William Adams.

 85. QiuQiu Online

  28 lipca 2017 at 19:17

  Enjoyed looking through this, very good stuff, thankyou. „To be positive To be mistaken at the top of one’s voice.” by Ambrose Bierce.

 86. Poker Online Indonesia

  28 lipca 2017 at 23:36

  Good ?V I should certainly pronounce, impressed with your site. I had no trouble navigating through all tabs and related info ended up being truly simple to do to access. I recently found what I hoped for before you know it at all. Reasonably unusual. Is likely to appreciate it for those who add forums or something, website theme . a tones way for your customer to communicate. Nice task..

 87. Judi Poker Online

  29 lipca 2017 at 04:18

  I am curious to find out what blog platform you happen to be utilizing? I’m having some minor security problems with my latest site and I’d like to find something more safeguarded. Do you have any solutions?

 88. Shopping/Retail Small business

  29 lipca 2017 at 21:20

  I know this if off topic but I’m looking into starting my own blog and was curious what all is needed to get setup? I’m assuming having a blog like yours would cost a pretty penny? I’m not very internet savvy so I’m not 100 positive. Any suggestions or advice would be greatly appreciated. Kudos

 89. Brooks

  29 lipca 2017 at 22:13

  magnificent issues altogether, you just gained a emblem new reader. What may you recommend about your publish that you made some days ago? Any certain?

 90. kala jadu

  29 lipca 2017 at 23:21

  I’ve been surfing online more than three hours these days, yet I by no means found any attention-grabbing article like yours. It is beautiful value sufficient for me. Personally, if all site owners and bloggers made excellent content material as you did, the web shall be much more useful than ever before. „When there is a lack of honor in government, the morals of the whole people are poisoned.” by Herbert Clark Hoover.

 91. ChasBiarge

  31 lipca 2017 at 10:06

  Cialis Kel Age cialis Acheter Xenical Suisse

 92. KelChalkhic

  31 lipca 2017 at 14:02

  Augmentin Or Amoxicillin Dog Uti Dosage online pharmacy Propecia Engorda Receta Medica

 93. kala jadu

  1 sierpnia 2017 at 01:41

  you are in point of fact a just right webmaster. The website loading velocity is amazing. It seems that you’re doing any distinctive trick. Also, The contents are masterpiece. you’ve performed a wonderful job on this subject!

 94. learn kala jadu in urdu

  1 sierpnia 2017 at 06:14

  I was recommended this blog by my cousin. I am not sure whether this post is written by him as nobody else know such detailed about my difficulty. You’re wonderful! Thanks!

 95. popcorn machine rental singapore

  1 sierpnia 2017 at 20:45

  Some really wonderful content on this site, regards for contribution.

 96. immobiliare

  2 sierpnia 2017 at 00:26

  Pretty component of content. I just stumbled upon your weblog and in accession capital to say that I acquire actually loved account your blog posts. Any way I’ll be subscribing in your augment or even I success you get entry to persistently quickly.

 97. agen Poker

  2 sierpnia 2017 at 05:22

  Thank you for another informative web site. Where else may I am getting that kind of info written in such an ideal manner? I have a undertaking that I’m just now running on, and I’ve been at the glance out for such information.

 98. The next time I read a blog, I hope that it doesnt disappoint me as much as this one. I mean, I know it was my choice to read, but I actually thought youd have something interesting to say. All I hear is a bunch of whining about something that you could fix if you werent too busy looking for attention.

 99. شاليهات للايجار

  2 sierpnia 2017 at 10:56

  This really answered my drawback, thank you!

 100. seo plugin

  2 sierpnia 2017 at 13:41

  Hello Web Admin, I noticed that your On-Page SEO is is missing a few factors, for one you do not use all three H tags in your post, also I notice that you are not using bold or italics properly in your SEO optimization. On-Page SEO means more now than ever since the new Google update: Panda. No longer are backlinks and simply pinging or sending out a RSS feed the key to getting Google PageRank or Alexa Rankings, You now NEED On-Page SEO. So what is good On-Page SEO?First your keyword must appear in the title.Then it must appear in the URL.You have to optimize your keyword and make sure that it has a nice keyword density of 3-5% in your article with relevant LSI (Latent Semantic Indexing). Then you should spread all H1,H2,H3 tags in your article.Your Keyword should appear in your first paragraph and in the last sentence of the page. You should have relevant usage of Bold and italics of your keyword.There should be one internal link to a page on your blog and you should have one image with an alt tag that has your keyword….wait there’s even more Now what if i told you there was a simple WordPress plugin that does all the On-Page SEO, and automatically for you? That’s right AUTOMATICALLY, just watch this 4minute video for more information at. Seo Plugin

 101. auto insurance quotes comparison

  2 sierpnia 2017 at 23:52

  With havin so much content and articles do you ever run into any problems of plagorism or copyright infringement? My site has a lot of unique content I’ve either authored myself or outsourced but it appears a lot of it is popping it up all over the web without my agreement. Do you know any ways to help prevent content from being ripped off? I’d certainly appreciate it.

 102. today life insurance

  3 sierpnia 2017 at 06:01

  Some genuinely nice and useful information on this web site, too I believe the design and style has good features.

 103. learn kala jadu in hindi

  4 sierpnia 2017 at 00:11

  Good day! I know this is kinda off topic but I was wondering which blog platform are you using for this website? I’m getting sick and tired of WordPress because I’ve had problems with hackers and I’m looking at alternatives for another platform. I would be fantastic if you could point me in the direction of a good platform.

 104. you have a great blog here! would you like to make some invite posts on my blog?

 105. click here

  4 sierpnia 2017 at 08:55

  Excellent post. I used to be checking continuously this weblog and I am impressed! Very helpful info particularly the remaining part 🙂 I take care of such info a lot. I was seeking this particular information for a very long time. Thank you and good luck.

 106. kala jadu mantra in hindi

  4 sierpnia 2017 at 13:12

  Perfect piece of work you have done, this internet site is really cool with excellent info .

 107. Adult Live Cam Girls Blog

  4 sierpnia 2017 at 17:45

  Thanks for the auspicious writeup. It actually was a enjoyment account it. Glance advanced to far added agreeable from you! By the way, how could we be in contact?

 108. uhc health insurance plans

  6 sierpnia 2017 at 23:53

  I do agree with all of the ideas you’ve presented in your post. They are very convincing and will definitely work. Still, the posts are very short for novices. Could you please extend them a little from next time? Thanks for the post.

 109. diwali greetings

  7 sierpnia 2017 at 03:45

  Fantastic post however I was wondering if you could write a litte more on this topic? I’d be very grateful if you could elaborate a little bit further. Many thanks!

 110. percolator coffee pots

  7 sierpnia 2017 at 06:01

  You have noted very interesting points ! ps decent site. „O human race born to fly upward, wherefore at a little wind dost thou fall.” by Dante Alighieri.

 111. dewa poker

  8 sierpnia 2017 at 06:38

  I have been surfing on-line greater than 3 hours as of late, yet I never found any interesting article like yours. It is lovely price sufficient for me. Personally, if all website owners and bloggers made just right content as you probably did, the net can be a lot more useful than ever before.

 112. Travel

  8 sierpnia 2017 at 11:33

  I’ve recently started a site, the info you provide on this site has helped me greatly. Thanks for all of your time & work.

 113. phone numbers

  8 sierpnia 2017 at 15:54

  A lot of of the things you claim happens to be supprisingly appropriate and that makes me wonder why I had not looked at this with this light before. This article really did switch the light on for me personally as far as this particular subject matter goes. However there is one particular factor I am not really too cozy with so whilst I make an effort to reconcile that with the actual core idea of the position, allow me see just what the rest of the visitors have to say.Nicely done.

 114. Film in streaming

  9 sierpnia 2017 at 06:12

  Magnificent items from you, man. I’ve consider your stuff prior to and you are simply too excellent. I actually like what you’ve acquired here, certainly like what you are stating and the way through which you are saying it. You make it enjoyable and you still take care of to keep it smart. I can not wait to read far more from you. This is actually a terrific web site.

 115. MORPHEUS

  9 sierpnia 2017 at 10:44

  I’m curious to find out what blog platform you are using? I’m having some minor security issues with my latest site and I’d like to find something more risk-free. Do you have any suggestions?

 116. продажба на билети

  9 sierpnia 2017 at 22:46

  Spot on with this write-up, I truly think this website needs much more consideration. I’ll probably be again to read much more, thanks for that info.

 117. online casino games

  10 sierpnia 2017 at 00:58

  I keep listening to the news speak about getting boundless online grant applications so I have been looking around for the finest site to get one. Could you advise me please, where could i acquire some?

 118. ghe luoi gia re

  11 sierpnia 2017 at 16:41

  Good – I should definitely pronounce, impressed with your web site. I had no trouble navigating through all the tabs as well as related info ended up being truly easy to do to access. I recently found what I hoped for before you know it in the least. Quite unusual. Is likely to appreciate it for those who add forums or anything, web site theme . a tones way for your client to communicate. Excellent task..

 119. Togel Sydney

  11 sierpnia 2017 at 20:46

  You could definitely see your enthusiasm in the work you write. The sector hopes for more passionate writers like you who aren’t afraid to say how they believe. All the time go after your heart.

 120. Agen Togel

  12 sierpnia 2017 at 01:12

  Very interesting details you have noted, appreciate it for posting. „Curiosity is the key to creativity.” by Akio Morita.

 121. Togel Online Terpercaya

  12 sierpnia 2017 at 05:12

  A powerful share, I simply given this onto a colleague who was doing just a little analysis on this. And he actually bought me breakfast as a result of I discovered it for him.. smile. So let me reword that: Thnx for the deal with! However yeah Thnkx for spending the time to debate this, I feel strongly about it and love studying more on this topic. If doable, as you change into expertise, would you thoughts updating your weblog with more details? It is highly helpful for me. Huge thumb up for this weblog put up!

 122. Agen Judi

  12 sierpnia 2017 at 09:44

  Hi, I think your site might be having browser compatibility issues. When I look at your website in Safari, it looks fine but when opening in Internet Explorer, it has some overlapping. I just wanted to give you a quick heads up! Other then that, fantastic blog!

 123. Railway job alerts

  12 sierpnia 2017 at 11:22

  What i don’t understood is in fact how you’re now not really a lot more neatly-liked than you may be now. You are very intelligent. You already know therefore significantly on the subject of this subject, made me personally believe it from numerous numerous angles. Its like women and men don’t seem to be fascinated except it is one thing to do with Girl gaga! Your individual stuffs nice. Always maintain it up!

 124. Judi Bola

  12 sierpnia 2017 at 13:50

  I’d must examine with you here. Which is not one thing I usually do! I take pleasure in reading a submit that can make folks think. Also, thanks for permitting me to comment!

 125. Precious metals service

  12 sierpnia 2017 at 15:26

  Those are yours alright! . We at least need to get these people stealing images to start blogging! They probably just did a image search and grabbed them. They look good though!

 126. Agen casino

  12 sierpnia 2017 at 17:54

  Keep up the wonderful piece of work, I read few content on this internet site and I think that your blog is real interesting and holds lots of excellent information.

 127. Trading

  12 sierpnia 2017 at 19:16

  Admiring the hard work you put into your website and detailed information you provide. It’s awesome to come across a blog every once in a while that isn’t the same old rehashed information. Fantastic read! I’ve bookmarked your site and I’m adding your RSS feeds to my Google account.

 128. Judi Bola

  12 sierpnia 2017 at 21:55

  I?¦ll immediately grab your rss as I can not to find your email subscription link or newsletter service. Do you’ve any? Please permit me recognize in order that I may subscribe. Thanks.

 129. personalized emails

  12 sierpnia 2017 at 23:12

  Howdy! Someone in my Myspace group shared this site with us so I came to give it a look. I’m definitely loving the information. I’m book-marking and will be tweeting this to my followers! Great blog and fantastic design.

 130. Agen Judi

  13 sierpnia 2017 at 01:56

  Merely a smiling visitant here to share the love (:, btw great design and style.

 131. mature brazilian milf

  13 sierpnia 2017 at 06:21

  thhanks for the info

 132. Lodges close to Francistown

  13 sierpnia 2017 at 10:42

  Some genuinely terrific work on behalf of the owner of this web site, utterly great subject matter.

 133. kala jadu

  13 sierpnia 2017 at 11:04

  This is really attention-grabbing, You’re an excessively professional blogger. I have joined your rss feed and look ahead to seeking more of your fantastic post. Also, I have shared your website in my social networks!

 134. tour operators in Africa

  13 sierpnia 2017 at 14:34

  I’ve been browsing on-line more than 3 hours today, yet I never discovered any attention-grabbing article like yours. It¦s pretty worth sufficient for me. Personally, if all web owners and bloggers made good content as you probably did, the web might be much more helpful than ever before.

 135. Judi Qiu Qiu Online

  13 sierpnia 2017 at 15:09

  Some truly nice and utilitarian info on this site, besides I conceive the style contains great features.

 136. Makgadikgadi Botswana

  13 sierpnia 2017 at 18:27

  Good write-up, I¦m normal visitor of one¦s blog, maintain up the excellent operate, and It is going to be a regular visitor for a long time.

 137. Poker Online Terpercaya

  13 sierpnia 2017 at 19:11

  Wow! Thank you! I permanently needed to write on my website something like that. Can I include a part of your post to my site?

 138. Building Materials business

  13 sierpnia 2017 at 21:53

  of course like your website but you need to check the spelling on several of your posts. Several of them are rife with spelling issues and I find it very bothersome to tell the reality however I will certainly come again again.

 139. tour facilitators in Tanzania

  13 sierpnia 2017 at 22:25

  I am not sure where you’re getting your information, but good topic. I needs to spend some time learning much more or understanding more. Thanks for magnificent information I was looking for this info for my mission.

 140. Judi Poker Terpercaya

  13 sierpnia 2017 at 23:36

  I would like to thnkx for the efforts you have put in writing this blog. I am hoping the same high-grade blog post from you in the upcoming as well. In fact your creative writing abilities has inspired me to get my own blog now. Really the blogging is spreading its wings quickly. Your write up is a good example of it.

 141. activities Tanzania

  14 sierpnia 2017 at 02:20

  Really fantastic info can be found on site. „You don’t get harmony when everybody sings the same note.” by Doug Floyd.

 142. http://

  14 sierpnia 2017 at 03:44

  What i don’t understood is actually how you are no longer really much more well-favored than you might be right now. You are very intelligent. You realize thus significantly in the case of this topic, produced me in my opinion imagine it from so many varied angles. Its like women and men are not involved unless it is something to accomplish with Woman gaga! Your individual stuffs outstanding. All the time handle it up!

 143. Hot Deals Slickdeals

  14 sierpnia 2017 at 10:08

  Undeniably imagine that which you stated. Your favourite reason appeared to be at the net the easiest thing to take into account of. I say to you, I certainly get annoyed at the same time as people consider worries that they plainly don’t know about. You managed to hit the nail upon the top and outlined out the entire thing without having side effect , other people could take a signal. Will probably be again to get more. Thank you

 144. Roottori

  14 sierpnia 2017 at 16:19

  Sure version 🙂
  Free XXX Picture Galleries

 145. twerking

  14 sierpnia 2017 at 18:18

  |In between spitting bars in her island accent, Nicki Minaj backs up her wagon on Busta Rhymes in his Twerk It” video.|Girls twerking turns me on as a lot

 146. Shanna

  15 sierpnia 2017 at 00:32

  lose weight by eating healthy

 147. twerking

  15 sierpnia 2017 at 09:22

  this isn’t just any ordinary twerking clip.|From Miley Cyrus’s titillating 2013 functionality to on the web tutorials, twerk videos have exploded in recognition over the last few years.|Mixtapes from DJ Godfather and artists like DJ Snake , Lil Jon , T-pain ,

 148. twerking

  15 sierpnia 2017 at 10:53

  college because of the transgender policy.|For any person who thought that twerking had its moment and now it really is gone, that is clearly not the case.|

 149. twerking

  15 sierpnia 2017 at 12:26

  Wiz Khalifa and Nicki Minaj In 2012, She released her first single, Fame”.|We watched intensely in the mirror to see whether or not we could imitate Diamond’s impressive twerking strategy, then looked at each

 150. twerking

  15 sierpnia 2017 at 13:57

  It seems like one particular of the guys could handle one skinny girl twerking but when the other came it was as well considerably for him.

 151. lagos nigeria hotels

  15 sierpnia 2017 at 14:03

  I was suggested this website by my cousin. I am not sure whether this post is written by him as no one else know such detailed about my problem. You are incredible! Thanks!

 152. twerking

  15 sierpnia 2017 at 17:02

  as girls wearing these hats that are made to look like animal heads: not at all.|A wish to rebel against such a buttoned-up ethos leaves the white girl desperate for an identity

 153. http://www.bargainbrute.com

  15 sierpnia 2017 at 18:06

  Some really interesting details you have written.Helped me a lot, just what I was looking for : D.

 154. moaning wife

  16 sierpnia 2017 at 00:18

  I real pleased to find this web site on bing, just what I was searching for : D too bookmarked.

 155. twerking

  16 sierpnia 2017 at 04:16

  this isn’t just any ordinary twerking clip.|From Miley Cyrus’s titillating 2013 efficiency to on the web tutorials, twerk videos have exploded in recognition over the final couple of years.|Mixtapes from DJ Godfather and artists like DJ Snake , Lil Jon , T-discomfort ,

 156. US Patent Attorney

  16 sierpnia 2017 at 04:16

  I like this web blog so much, saved to bookmarks.

 157. twerking

  16 sierpnia 2017 at 05:51

  by several as strip clubs”.|To twerk tougher push harder, push your hips backwards and forwards harder (by backwards and forwards,

 158. twerking

  16 sierpnia 2017 at 08:19

  |Amongst spitting bars in her island accent, Nicki Minaj backs up her wagon on Busta Rhymes in his Twerk It” video.|Girls twerking turns me on as considerably

 159. digital agent turkey

  16 sierpnia 2017 at 08:29

  What i don’t realize is in fact how you are now not actually a lot more smartly-liked than you might be now. You are very intelligent. You understand thus significantly in relation to this topic, produced me individually believe it from a lot of various angles. Its like men and women aren’t involved except it is one thing to accomplish with Girl gaga! Your own stuffs excellent. Always deal with it up!

 160. twerking

  16 sierpnia 2017 at 10:29

  Will is inspired by it and introduces a new assignment: Twerk.|The girls are told they don’t have to take part but whoever wins will get a date with the boy of their selection.|She’s appeared in several music videos for artists like, Ludacris ,

 161. evans kidnapper

  16 sierpnia 2017 at 12:34

  Hi there! This post couldn’t be written any better! Reading through this post reminds me of my previous room mate! He always kept talking about this. I will forward this article to him. Pretty sure he will have a good read. Thank you for sharing!

 162. Multi million dollar homes

  16 sierpnia 2017 at 16:44

  Some truly fantastic blog posts on this site, regards for contribution.

 163. Jason Spencer Student Loan

  17 sierpnia 2017 at 18:36

  It’s onerous to search out knowledgeable people on this topic, but you sound like you know what you’re speaking about! Thanks

 164. homeowner s insurance quotes

  17 sierpnia 2017 at 22:34

  Some genuinely good articles on this site, appreciate it for contribution. „The spirit is the true self.” by Marcus Tullius Cicero.

 165. jual tabung pemadam api

  17 sierpnia 2017 at 22:57

  Appreciate it for all your efforts that you have put in this. very interesting information.

 166. backpackers

  18 sierpnia 2017 at 02:14

  As soon as I discovered this web site I went on reddit to share some of the love with them.

 167. jual tabung pemadam kebakaran

  18 sierpnia 2017 at 02:53

  Hiya, I’m really glad I’ve found this info. Nowadays bloggers publish just about gossips and web and this is actually frustrating. A good web site with exciting content, that is what I need. Thanks for keeping this web site, I’ll be visiting it. Do you do newsletters? Can’t find it.

 168. prometric exam questions

  18 sierpnia 2017 at 05:59

  Howdy! I could have sworn I’ve been to this site before but after browsing through some of the post I realized it’s new to me. Anyways, I’m definitely glad I found it and I’ll be book-marking and checking back often!

 169. jual tabung pemadam kebakaran

  18 sierpnia 2017 at 06:52

  Howdy very cool web site!! Man .. Beautiful .. Amazing .. I will bookmark your site and take the feeds additionally?KI am happy to seek out so many helpful info right here within the put up, we’d like work out more strategies in this regard, thanks for sharing. . . . . .

 170. best coffee maker with grinder

  18 sierpnia 2017 at 10:32

  I was very pleased to find this internet-site.I wished to thanks to your time for this glorious learn!! I undoubtedly having fun with each little bit of it and I have you bookmarked to check out new stuff you blog post.

 171. jual alat pemadam api

  18 sierpnia 2017 at 11:49

  Hmm is anyone else experiencing problems with the pictures on this blog loading? I’m trying to find out if its a problem on my end or if it’s the blog. Any feedback would be greatly appreciated.

 172. jual alat pemadam api

  18 sierpnia 2017 at 15:47

  Great web site. Plenty of helpful info here. I am sending it to a few pals ans also sharing in delicious. And naturally, thanks in your sweat!

 173. jual alat pemadam api

  18 sierpnia 2017 at 20:00

  Do you have a spam issue on this website; I also am a blogger, and I was wondering your situation; many of us have created some nice procedures and we are looking to swap methods with other folks, be sure to shoot me an e-mail if interested.

 174. iklan online

  19 sierpnia 2017 at 09:43

  Yay google is my queen aided me to find this outstanding web site! .

 175. roulette

  19 sierpnia 2017 at 10:57

  Some genuinely marvelous work on behalf of the owner of this internet site, utterly great articles.

 176. Dispensary

  19 sierpnia 2017 at 14:43

  Perfectly written subject material, Really enjoyed looking through.

 177. gambling sites

  19 sierpnia 2017 at 15:38

  I am glad to be one of many visitors on this outstanding site (:, thanks for posting.

 178. http://humanitarian-space.dk

  19 sierpnia 2017 at 19:43

  Whats Taking place i’m new to this, I stumbled upon this I’ve found It absolutely useful and it has helped me out loads. I am hoping to give a contribution & aid other customers like its helped me. Good job.

 179. watch tv

  19 sierpnia 2017 at 20:12

  I am really enjoying the theme/design of your site. Do you ever run into any browser compatibility issues? A number of my blog readers have complained about my blog not operating correctly in Explorer but looks great in Safari. Do you have any recommendations to help fix this problem?

 180. Scientist business

  19 sierpnia 2017 at 21:31

  Great post and straight to the point. I don’t know if this is in fact the best place to ask but do you people have any ideea where to get some professional writers? Thx 🙂

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra