Na terenie Leśnictwa Lipowiec w Puszczy Augustowskiej prokuratura IPN Białystok wykonała 190 sondaży archeologicznych, w poszukiwaniu szczątek ofiar obławy augustowskiej. Niestety w żadnym z nich nie udało się ich ujawnić. To kolejne działanie poszukiwawcze przeprowadzone przez IPN, który nie ustaje w staraniach, mających na celu odnalezienie dołów śmierci ludobójczej obławy. Jednak bez pomocy prawnej Rosji, jest to zadanie skrajnie trudne, a być może nawet – niemożliwe.
„Uprzejmie informuję, iż w okresie od 29 marca do 7 kwietnia 2017 roku w ramach śledztwa prowadzonego w sprawie tzw. „Obławy Augustowskiej” przeprowadzono na terenie Leśnictwa Lipowiec w obrębie Nadleśnictwa Augustów sondaże archeologiczne. Łącznie wykonano ich 190 w czterech wytypowanych miejscach, w których mogły znajdować się szczątki ludzkie. Wynik prac był negatywny, nie ujawniono bowiem szczątków ludzkich.” – czytamy w nadesłanej nam informacji, podpisanej przez prokuratora Janusza Romańczuka, naczelnika Oddziałowej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu IPN w Białymstoku.
Była to już druga próba odnalezienia szczątek ofiar obławy augustowskiej na terenie Leśnictwa Lipowiec, niedaleko dzielnicy Augustowa zwanej Sajenek. Po raz pierwszy IPN przeprowadziło tam prace archeologiczne w listopadzie 2016 roku. Z uwagi na warunki atmosferyczne przeprowadzono wówczas tylko pierwszą, wstępną część sondaży archeologicznych, które nie ujawniły jam grobowych z ludzkimi szczątkami kostnymi.
Z zebranego przez IPN materiału dowodowego wynika, iż na terenie Sajenka, po lipcu 1945 roku, były ujawniane zwłoki osób osadzonych podczas obławy augustowskiej w katowni UB w Augustowie zwanej Domem Turka. IPN jest w posiadaniu relacji świadków na temat odnajdywania w rejonie Sajenka ciał AK- owców zabitych w Domu Turka. Kiedy jesienią 1945 roku, rozeszła się wieść o odkryciu zwłok, wiele rodzin odnalazło tam ciała swoich bliskich i pogrzebało je na cmentarzach. Z ustaleń prokuratury IPN wynika, iż w ciągu dwóch lat zamordowano w rejonie Sajenka co najmniej 14 osób, przetrzymywanych wcześniej w katowni UB w Augustowie.
Przeprowadzenie sondaży archeologicznych na terenie Leśnictwa Lipowiec było kolejnym działaniem poszukiwawczym przeprowadzonym przez IPN, który nie ustaje w staraniach, mających na celu odnalezienie dołów śmierci ludobójczej obławy. Jednak bez pomocy prawnej Rosji, jest to zadanie skrajnie trudne, a być może nawet – niemożliwe. W sprawie obławy augustowskiej polscy prokuratorzy wielokrotnie zwracali się o pomoc prawną do Rosji.
Federacja Rosyjska odpowiedzi z informacjami o tej ludobójczej sowieckiej akcji, podczas której mogło zostało zabitych od 592 do nawet około 1800 osób (różne opinie historyków), udzieliła tylko raz i to dawno temu, bo w roku 1996. W piśmie tym przesłanym przez Główną Prokuraturę Wojskową Federacji Rosyjskiej do Ambasady Rzeczypospolitej Polskiej w Moskwie, potwierdzono aresztowanie podczas obławy augustowskiej przez organy Smiersz 3. Frontu Białoruskiego grupy 592 osób, które – jak czytamy – wspierały „antyradziecko nastawioną Armię Krajową”. Również w tym piśmie podano, że stronie rosyjskiej „dalszy los aresztowanych jest nieznany”. Władze Federacji Rosyjskiej do dziś podtrzymują to niewiarygodne twierdzenie. Prokuratura IPN Białystok niebawem ma skierować do Rosji kolejny wniosek o pomoc prawną. Pozostaje nadzieja, że nie bedzie to kolejne „rzucanie grochem o ścianę”.
Adam Białous
WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Marylin
5 listopada 2017 at 04:51
thx for the info
Agenwin
15 listopada 2017 at 01:00
As soon as the film starts, we’re introduced to what feels like a good dozen characters.
Skuteczne Pozycjonowanie Strony za Darmo
6 grudnia 2017 at 20:43
But a smiling visitant here to share the love (:, btw great pattern .
coffee maker left on
10 grudnia 2017 at 16:39
Keep functioning ,fantastic job!
click here for info
23 grudnia 2017 at 20:40
Just fantastic blog