Z kraju

Koło Sajenka nie znaleziono szczątek ofiar obławy augustowskiej

Na terenie Leśnictwa Lipowiec w Puszczy Augustowskiej prokuratura IPN Białystok wykonała 190 sondaży archeologicznych, w poszukiwaniu szczątek ofiar obławy augustowskiej. Niestety w żadnym z nich nie udało się ich ujawnić. To kolejne działanie poszukiwawcze przeprowadzone przez IPN, który nie ustaje w staraniach, mających na celu odnalezienie dołów śmierci ludobójczej obławy. Jednak bez pomocy prawnej Rosji, jest to zadanie skrajnie trudne, a być może nawet – niemożliwe.  

 

„Uprzejmie informuję, iż w okresie od 29 marca do 7 kwietnia 2017 roku w ramach śledztwa prowadzonego w sprawie tzw. „Obławy Augustowskiej” przeprowadzono na terenie Leśnictwa Lipowiec w obrębie Nadleśnictwa Augustów sondaże archeologiczne. Łącznie wykonano ich 190 w czterech wytypowanych miejscach, w których mogły znajdować się szczątki ludzkie. Wynik prac był negatywny, nie ujawniono bowiem szczątków ludzkich.” – czytamy w nadesłanej nam informacji, podpisanej przez prokuratora Janusza Romańczuka, naczelnika Oddziałowej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu IPN w Białymstoku.

 

Była to już druga próba odnalezienia szczątek ofiar obławy augustowskiej na terenie Leśnictwa Lipowiec, niedaleko dzielnicy Augustowa zwanej Sajenek. Po raz pierwszy IPN przeprowadziło tam prace archeologiczne w listopadzie 2016 roku. Z uwagi na warunki atmosferyczne przeprowadzono wówczas tylko pierwszą, wstępną część sondaży archeologicznych, które nie ujawniły jam grobowych z ludzkimi szczątkami kostnymi.

 

Z zebranego przez IPN materiału dowodowego wynika, iż na terenie Sajenka, po lipcu 1945 roku, były ujawniane zwłoki osób osadzonych podczas obławy augustowskiej w katowni UB w Augustowie zwanej Domem Turka. IPN jest w posiadaniu relacji świadków na temat odnajdywania w rejonie Sajenka ciał AK- owców zabitych w Domu Turka. Kiedy jesienią 1945 roku, rozeszła się wieść o odkryciu zwłok, wiele rodzin odnalazło tam ciała swoich bliskich i pogrzebało je na cmentarzach. Z ustaleń prokuratury IPN wynika, iż w ciągu dwóch lat zamordowano w rejonie Sajenka co najmniej 14 osób, przetrzymywanych wcześniej w katowni UB w Augustowie.

 

Przeprowadzenie sondaży archeologicznych na terenie Leśnictwa Lipowiec było kolejnym działaniem poszukiwawczym przeprowadzonym przez IPN, który nie ustaje w staraniach, mających na celu odnalezienie dołów śmierci ludobójczej obławy. Jednak bez pomocy prawnej Rosji, jest to zadanie skrajnie trudne, a być może nawet – niemożliwe.  W sprawie obławy augustowskiej polscy prokuratorzy wielokrotnie zwracali się o pomoc prawną do Rosji.

 

Federacja Rosyjska odpowiedzi z informacjami o tej ludobójczej sowieckiej akcji, podczas  której mogło zostało zabitych od 592 do nawet około 1800 osób (różne opinie historyków), udzieliła tylko raz i to dawno temu, bo w roku 1996. W piśmie tym przesłanym przez Główną Prokuraturę Wojskową Federacji Rosyjskiej do Ambasady Rzeczypospolitej Polskiej w Moskwie, potwierdzono aresztowanie podczas obławy augustowskiej przez organy Smiersz 3. Frontu Białoruskiego grupy 592 osób, które – jak czytamy – wspierały „antyradziecko nastawioną Armię Krajową”. Również w tym piśmie podano, że stronie rosyjskiej „dalszy los aresztowanych jest nieznany”. Władze Federacji Rosyjskiej do dziś podtrzymują to niewiarygodne twierdzenie. Prokuratura IPN Białystok niebawem ma skierować do Rosji kolejny wniosek o pomoc prawną. Pozostaje nadzieja, że nie bedzie to kolejne „rzucanie grochem o ścianę”.

 

Adam Białous

 

Jeżeli podobają Ci się materiały publicystów portalu Prawy.pl wesprzyj budowę Europejskiego Centrum Pomocy Rodzinie im. św. Jana Pawła II poprzez dokonanie wpłaty na konto Fundacji SOS Obrony Poczętego Życia: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001. Pomóż leczyć ciężko chore dzieci.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

283 komentarze

283 Komentarzy

 1. Marylin

  5 listopada 2017 at 04:51

  thx for the info

 2. Agenwin

  15 listopada 2017 at 01:00

  As soon as the film starts, we’re introduced to what feels like a good dozen characters.

 3. But a smiling visitant here to share the love (:, btw great pattern .

 4. coffee maker left on

  10 grudnia 2017 at 16:39

  Keep functioning ,fantastic job!

 5. click here for info

  23 grudnia 2017 at 20:40

  Just fantastic blog

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra