Wiara

Kard. Sarah: Kościół tkwi w poważnym błędzie, że kryzys uchodźczy to jego podstawowe zadanie

Kościół katolicki ignoruje „prawdziwy kryzys”, z jakim przychodzi mu się dziś zmierzyć, jeżeli koncentruje się na kwestiach społecznych bardziej niż na swojej podstawowej misji ewangelizacji – ostrzegł kard. Robert Sarah w najnowszym wywiadzie dla organizacji Pomoc Kościołowi w Potrzebie.

– Kościół poważnie się myli co do natury prawdziwego kryzysu, jeżeli sądzi, że jego kluczową misją jest oferowanie rozwiązań na wszystkie problemy polityczne, odnośnie do sprawiedliwości, pokoju, ubóstwa, przyjmowania migrantów itp., przy jednoczesnym zaniedbaniu ewangelizacji – mówił kard. Robert Sarah, Prefekt Kongregacji Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów.

Podkreślał, że wprawdzie Kościół nie może zupełnie odciąć się od problemów ludzi, nie spełni jednak swojej misji, jeżeli zapomni o swoim prawdziwym celu.

Kardynał zacytował przy tym Yahya’ę Pallaviciniego, włoskiego byłego katolika, który przeszedł na islam: „Jeżeli Kościół z obsesjami jakie ma obecnie związanymi z wartościami sprawiedliwości, praw człowieka i walki z ubóstwem, skończy zapominając o swojej kontemplacyjnej duszy, nie wypełni swojej misji i zostanie opuszczony przez wielu wiernych ze względu na fakt, że nie będzie już uznawać tego, co konstytuowało jego konkretną misję”.

Podkreślał, że misja Kościoła została podsumowana przez Jezusa w Ewangelii św. Mateusza, kiedy wysłał On swoich uczniów, aby „szli i nauczali wszystkie narody, chrzcząc je w imię Ojca i Syna i Ducha Świętego, i ucząc ich wypełniania wszystkiego, co im polecił”.

Ta misja – zaznaczał – zgodnie z Katechizmem Kościoła Katolickiego, oznacza „ogłoszenie i ustanowienie wśród wszystkich narodów Królestwa Chrystusa i Boga”.

Uwagi kard. Saraha są o tyle interesujące, że papież Franciszek podkreślał, iż miejsce Kościoła jest przy pracy z migrantami i uchodźcami. W swoim przesłaniu dla światowych przywódców papież Franciszek często naświetlał polityczne problemy, jak migracja, niewiele wspominając o ewangelicznym wezwaniu Kościoła Chrystusowego.

Papież kładzie nacisk na budowanie mostów, a nie ścian, twierdząc, że migranci nie stanowią żadnego niebezpieczeństwa i wzywając do gościnności względem tzw. uchodźców, „naszego największego zabezpieczenia przed nienawistnymi atakami terroryzmu” i to zapewne – w ocenie kard. Saraha – wpłynęło na wielu biskupów, że zmienili swoje priorytety.

W wywiadzie udzielonym organizacji Pomoc Kościołowi w Potrzebie, kard. Sarah skrytykował organizacje charytatywne, w szczególności te katolickie, które koncentrują się „jednostronnie i wyłącznie zajmując się sytuacjami materialnego ubóstwa” a zaniedbując ubóstwo duchowe.

– Ale człowiek nie żyje jedynie samym chlebem, ale każdym słowem, które wychodzi z ust Boga, jak mówi nam Jezus – mówił kardynał.

W jego ocenie ci, którzy pracują na rzecz sprawiedliwości na świecie, przy czym wspomniał w szczególności księży i biskupów, muszą czerpać siłę od Boga, jeżeli chcą, aby ich praca przynosiła dobre owoce.

– Jako że jest prawdą, iż ci biskupi i księża, którzy nie spędzają czasu – co najmniej kilku dni – na pozostawaniu samemu w obecności Boga, ciszy i modlitwie, ryzykują umarcie na poziomie duchowym, a w końcu duchowe uschnięcie – przypominał, dodając, iż „nie będą oni wówczas w stanie sprawować prawdziwej duchowej opieki nad powierzonymi im wiernymi, jeżeli sami nie będą czerpali siły od Boga w regularny i stały sposób”.

Źródło: LifeSiteNews

Jeżeli podobają Ci się materiały publicystów portalu Prawy.pl wesprzyj budowę Europejskiego Centrum Pomocy Rodzinie im. św. Jana Pawła II poprzez dokonanie wpłaty na konto Fundacji SOS Obrony Poczętego Życia: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001. Pomóż leczyć ciężko chore dzieci.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

13 komentarzy

13 Komentarzy

 1. waldemar

  26 kwietnia 2017 at 15:57

  Bergoglio nadaje się do pracy w slamsach i tylko do tego ale nie na tak odpowiedzialne stanowisko tyle mogę napisać po moich obserwacjach jego działań jak dla mnie absolutnie spoko gość ale nie na takiej odpowiedzialności to nie jest miejsce dla niego….moim skromnym zdaniem ale ja go nie wybrałem nie głosowałem na niego więc…cóż mogę? tylko modlić się za niego.

 2. wiesscar

  26 kwietnia 2017 at 16:56

  Merkel zwariowala, Franek zwariowal.
  Albo sa masonami i maja jakis ukryty cel.

 3. elma

  27 kwietnia 2017 at 16:43

  V kolumna w KK wybrała Franka, który rozwala Kościół od środka. To lewak który służy nie wiadomo komu, ale raczej nie Bogu, nie Jezusowi Chrystusowi i na pewno nie swojej owczarni.

 4. jacek

  27 kwietnia 2017 at 18:34

  Przeczytałem książkę kardynała Roberta Saraha-BÓG ALBO NIC.To mądry i święty pasterz Kościoła,tak samo jak Jego przyjaciel arcybiskup Hoser.

 5. Soplica

  28 kwietnia 2017 at 15:20

  Czy ktoś mógłby wyjaśnić: co to za angielskojęzyczny gość tak się cieszy z tematyki tego artykułu???? Pojawia się systematycznie na końcu dyskusji i się cieszy jakby wygrał główną wygraną…

 6. tad.

  29 kwietnia 2017 at 19:41

  brawo ,odzyskuje wiare gdy czytam kard.Saraha dlaczego On nie jest papieżem?

 7. Miguelina Firkins

  8 maja 2017 at 00:38

  Forum Semprot

 8. Ernestina Bastarache

  9 lipca 2017 at 03:18

  Kurs na suwnice

 9. kevin

  31 lipca 2017 at 16:51

  voilà un petit test pour voir. En effet je veux absolument que mes liens s’indexent bordel. Ca fait trop là sinon mes amis.

 10. Xiao

  19 września 2017 at 14:56

  Are not able to miss out on this yr

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra