Wiara

Papież w Fatimie po raz pierwszy w życiu. Niezmiernie ważna, ale krótka pielgrzymka

fot. la casa et betania/flickr.com

„Proszę wszystkich, by zjednoczyli się ze mną jako pielgrzymi nadziei i pokoju. Niech wasze ręce uniesione w modlitwie nadal podtrzymują moje” – z tymi słowami, w formie wiadomości na Twitterze, Ojciec Święty Franciszek rozpoczął podróż apostolską do Fatimy.

Trwa ona niespełna jedną dobę ale ma niezwykle doniosłą rangę i stanowi wielki symbol. Papież bierze udział w uroczystościach z okazji stulecia objawień Matki Bożej oraz zaliczy w poczet świętych dwóje z trojga dzieci, którym objawiła się Maryja.

Papież Franciszek nigdy wcześniej nie był w Fatimie. Swej obecnej wizycie nadał rys typowej maryjnej pielgrzymki. Stąd też, by nie odciągać uwagi wiernych od przesłania płynącego z Fatimy nie zgodził się na odwiedzenie innych miast w Portugalii, choć zaproszeń napłynęło bardzo wiele. Stwierdził, że teraz nie czas ku temu. I wyjaśnił, że jako pielgrzym nadziei i pokoju przybywa do tego wyjątkowego sanktuarium, by w tym trudnym dla ludzkości momencie, ponownie zawierzyć Maryi każdego z nas i prosząc Ją, by wyszeptała każdemu: „Moje Niepokalane Serce będzie twoją ucieczką i drogą, która cię zaprowadzi do Boga”.

W piątek wieczorem Papież pielgrzym z pielgrzymami z całego świata odmówił Różaniec, o co prosiła Matka Boska Fatimska w czasie swych objawień.

– Jestem w Fatimie jako pielgrzym nadziei i pokoju, przynosząc Maryi w swym sercu każdego człowieka, a zwłaszcza tych najbiedniejszych – papież Franciszek mówił o tym w czasie wieczornej modlitwy różańcowej w Fatimie, którą odmówił na koniec dnia z dziesiątkami tysięcy pielgrzymów przybyłych do tego portugalskiego miasteczka z okazji 100-lecia Objawień. Na prośbę Ojca Świętego, to rytm życia sanktuarium miał nadać rytm jego pielgrzymowaniu, a nie odwrotnie. Tym samym stał się jednym z wielu pielgrzymów przybywających do tego miejsca z najdalszych zakątków globu.

Franciszek przyjechał papamobile. Jednak po kilku metrach z niego zrezygnował i pieszo przeszedł przez cały plac, pozdrawiając zebranych i błogosławiąc podawane mu dzieci. W kaplicy Objawień latynoskim gestem pozdrowił Maryję, dotykając dłonią jej figury. Na początku nabożeństwa Papież odpalił od Paschału swoją świecę i następnie to światło przekazał dalej. Po czym pobłogosławił świece, jak podkreślił „pielgrzymów do Maryi i z Maryją”. Po maryjnym rozważaniu zgodnie z tradycją Fatimy w różnych językach odmówiono modlitwę różańcową, m.in. po arabsku, ukraińsku i polsku. Rozważano Tajemnice Radosne.

Po odmówieniu Różańca Papież Franciszek udał się na odpoczynek do swej rezydencji znajdującej się tuż przy sanktuarium. Tymczasem pielgrzymi pozostali na miejscu biorąc udział w nocnym czuwaniu modlitewnym przygotowującym do niedzielnej kanonizacji dwojga pastuszków z Fatimy.

Gdy Franciszek udał się na odpoczynek wierni pozostali na miejscu biorąc udział w nocnym czuwaniu modlitewnym przygotowującym do niedzielnej kanonizacji dwojga pastuszków z Fatimy. Zainaugurowała je trwająca kilkana+cie minut procesja z krzyżem, figurą Matki Boskiej Fatimskiej i Najświętszym Sakramentem, która rozpoczęła się od kaplicy Objawień. Szli w niej m.in. kardynałowie, biskupi i księża z papieskiego orszaku. Procesja przeszła centralną aleją placu, który w tym czasie rozświetlał blask setek tysięcy świec.

W procesji uczestniczył m.in. ks. Eugeniusz Małachwiejczyk, posługujący jako spowiednik w sanktuarium fatimskim. Wyznał, że takie chwile, jak ta umacniają jego wiarę: „Kiedy cały plac jest zapełniony ludźmi, koło pięciuset tysięcy, albo i więcej. Księża mają tę możliwość, że przechodzą cały plac towarzysząc figurze Matki Bożej. To jest wielkie przeżycie, że się towarzyszy Maryi, ale jednocześnie przechodząc wśród ludzi widzi się, jak oni to przeżywają. I my księża w tej procesji nie tylko towarzyszymy Matce Bożej, ale też jesteśmy niesieni przez wiarę tych ludzi. Możemy powiedzieć, że jesteśmy zbudowani przez wiarę tych, którzy przychodzą tutaj. Naprawdę jesteśmy niesieni i umacniani przez wiarę ludu”.

Po procesji watykański sekretarz stanu przewodniczył Mszy św. W kazaniu kard. Pietro Parolin pytał czego żąda od nas Fatima pośród całego tego niepokoju i niepewności o przyszłość. „Wytrwałości w poświęceniu się Niepokalanemu Sercu Maryi, przeżywanej codziennie poprzez odmawianie Różańca. A jeśli pomimo modlitwy wojny trwają nadal? Choć nie będzie widać natychmiastowych rezultatów, trwajmy na modlitwie; nigdy nie jest ona bezużyteczna – mówił kard. Parolin. – Prędzej czy później wyda swoje owoce. Modlitwa jest kapitałem, który jest w rękach Boga i którego owocowanie sprawia On zgodnie ze swoją miarą czasu i planami, bardzo różnymi od naszych”.

W Fatimie prawie nie widać plakatów z wizerunkiem Papieża. Odnosi się wrażenie, że najważniejsze przygotowania na spotkanie z czwartym już w tym miejscu Następcą św. Piotra, po Pawle VI, Janie Pawle II i Benedykcie XVI, mają charakter przede wszystkim duchowy. Specjalnym darem dla Franciszka jest ogromny różaniec – ważący ponad 560 kg i mający kilkadziesiąt metrów długości. Umieszczono go na szczycie bramy wiodącej na plac sanktuaryjny. Jest to przypomnienie, że w tym miejscu sto lat temu Maryja wzywała świat do modlitwy i to właśnie modlitwy różańcowej i, że to wołanie cały czas pozostaje jak najbardziej aktualne.

„Portugalczycy mają poczucie, że są na peryferiach Europy. Pomimo tego, że Fatima sprawia, że są w centrum, w centrum Kościoła, bo oczy wszystkich zwrócone są na Fatimę, na przesłanie Fatimy. Tym bardziej dzisiaj, kiedy jest coraz więcej przemocy i trudnych relacji. A przesłanie Fatimy to przesłanie pokoju, modlitwy, nadziei. Nadziei, że Bóg jest ze swoim ludem. Bóg jest z ludźmi, również przez swoją Matkę Maryję. Do Fatimy przyciąga ich życie, zarówno radości, jak i smutki. Chcą się dzielić radościami z Matką Bożą i przez Nią z samym Bogiem, bo wiedza, że On jest źródłem wszelkich łask i to On, Jego obecność przez Maryję, daje im tak wiele. A mają wiele zranień. Żyjemy w czasach ogromnych zmian. Nie wszyscy potrafią się w tym znaleźć. Wielu ludzi cierpi z tego powodu, bo są coraz bardziej spychani na margines społeczeństwa. I przychodzą tu do Matki, bo Matka zawsze rozumie serce dziecka i ta Matka zawsze prowadzi nas do Jezusa. Zawsze nam wskazuje Jezusa jako źródło wsparcia, nadziei, źródło radości. I często słyszę to podczas spowiedzi: proszę księdza, nikomu nie mówiłem, to jest miejsce, gdzie mogę otworzyć moje serce, bo wierzę, że przez kapłana zwracam się do samego Pana Boga” – mówi ks. Eugeniusz Fasuga, spowiednik w sanktuarium.

Not. MP, rv

Jeżeli podobają Ci się materiały publicystów portalu Prawy.pl wesprzyj budowę Europejskiego Centrum Pomocy Rodzinie im. św. Jana Pawła II poprzez dokonanie wpłaty na konto Fundacji SOS Obrony Poczętego Życia: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001. Pomóż leczyć ciężko chore dzieci.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

111 komentarzy

111 Komentarzy

 1. Młot

  13 maja 2017 at 14:54

  Franca to nie papierz a uzupator dla niego wazniejsze jest sie spotkac z muzulmanami potem poblogoslawic kolejna szkole jednej religi a na koniec umyc tzw.u hodzca nogi.Ten papierz to satanista ktory ma cale chrzecijanstwo w czterech literach,moze Bóg bedzie dla niego łaskawy w co watpie bo zło sie zwalcza!

 2. Conrad

  13 czerwca 2017 at 18:31

  Gracias de corazón por escribir sobre este tema. Me encanta encontrar lecturas como esta, porque son de verdad muy valiosas para mi.

 3. under armour shoes sydney

  15 czerwca 2017 at 08:02

  Hi, I would like to subscribe for this webpage to get most recent updates, thus where can i do it please help out.

 4. Kristel Marry

  29 czerwca 2017 at 05:24

  A tonnes of diet solution

 5. Layla Brunelle

  29 czerwca 2017 at 05:37

  remove fluoride from water

 6. Mirina Collection

  13 lipca 2017 at 09:09

  The next time I read a blog, I hope that it doesnt disappoint me as much as this one. I mean, I know it was my choice to read, but I actually thought youd have something interesting to say. All I hear is a bunch of whining about something that you could fix if you werent too busy looking for attention.

 7. discount shoes

  21 lipca 2017 at 13:28

  Recommended reads includeNikki Nichols’ Frozen in Time: The Enduring Legacy of the 1961 U.S.|You can avoid this kind of a scenario by obtaining a pair of footwear on-line.

 8. light blue fascinator

  21 lipca 2017 at 15:06

  Well I sincerely enjoyed reading it. This information offered by you is very constructive for proper planning.

 9. purple fascinator

  24 lipca 2017 at 13:58

  Just a smiling visitant here to share the love (:, btw great design .

 10. best online shopping sites for men shoes

  8 sierpnia 2017 at 12:58

  So you can purchase whatever you require on-line.|Even although the costs are stored at a low degree, the high quality of these goods is second to none. Before purchase discount shoes, you should need to lookup on operating footwear. How can you skip Christian Louboutin on-line shop!|They also have three blackout t-shirt styles size 3XL that you can select from.

 11. free snap milfs

  19 sierpnia 2017 at 23:35

  snap milfs

 12. Central Point Weed

  21 sierpnia 2017 at 12:18

  I am bored to death at work so I decided to browse your page on my iphone during lunch break. Interesting article.

 13. real milf booty

  23 sierpnia 2017 at 19:36

  tuhanks for the info

 14. weed dispensaries

  24 sierpnia 2017 at 04:04

  Kudos. amazing job on this article! I bet you do crossword puzzles in ink.

 15. Jesse Grillo

  30 sierpnia 2017 at 06:24

  Top Reddit pros would love your website. This website really sparked my couriousity. Geez, that is unbelievable.

 16. escape room oak ridge

  30 sierpnia 2017 at 14:43

  I have to thank you for the efforts you have put in writing this site. I am hoping to see the same high-grade blog posts by you in the future as well. In fact, your creative writing abilities has motivated me to get my own, personal website now 😉

 17. Jesse Grillo

  31 sierpnia 2017 at 08:15

  Awesome website. I feel like people should send you money for this amazing content. good work, keep it up.

 18. Jesse Grillo

  31 sierpnia 2017 at 23:54

  It is really magnificent you do not have more followers. I have added your blog to my Twitter bookmarks Thank you for writing this great page. Any additional suggestions or hints? After looking over a number of the post posts on your blog, I seriously like your way of blogging.

 19. investor adviser

  1 września 2017 at 05:38

  Your page is good! I truly feel this site needs a great deal more followers Do you have you tube videos on the subject?

 20. Jesse Grillo

  1 września 2017 at 13:20

  You have a good head on your shoulders. This is so helpful! I never discovered any attention-grabbing blog like yours. You appear to know a lot about this.

 21. Jesse Grillo

  1 września 2017 at 22:55

  Thank you for putting this up. I will bookmark this write up. Fantastic blog! I simply must tell you that I really like your websites blog.

 22. investor adviser

  2 września 2017 at 06:43

  Oh my goodness! A awesome article. If your articles are always this helpful, I will be back.

 23. entrepreneur adviser

  3 września 2017 at 02:13

  Our community is better because you are in it. Can you tell us more about this? Your writing style reminds me of my teacher back in Alaska. Your perspective is super refreshing. Thank you for putting this up.

 24. new business speaker

  4 września 2017 at 06:12

  You have the best ideas. Your posts is absolutely on point! You are my savior. Your article is loved by my girlfriend. I check your write up every few days.

 25. Willa Bazaldua

  4 września 2017 at 19:39

  Attractive section of content. I just stumbled upon your website and in accession capital to assert that I acquire in fact enjoyed account your blog posts. Anyway I will be subscribing to your augment and even I achievement you access consistently quickly.

 26. Jesse Grillo

  4 września 2017 at 23:50

  I am really impressed. I am impressed, I need to say. I simply must tell you that your posts are really valuable. Extremely helpful article.

 27. самолетни билети бг

  5 września 2017 at 03:55

  This is the right blog for anyone who wants to find out about this topic. You realize so much its almost hard to argue with you (not that I actually would want…HaHa). You definitely put a new spin on a topic thats been written about for years. Great stuff, just great!

 28. tech adviser

  5 września 2017 at 22:18

  Your article has proven super useful to me. Neat blogs. Thanks for sharing your info. You are more fun than bubble wrap. Guess I will just book mark this website.

 29. investor speaker

  7 września 2017 at 22:33

  Ever make it out to Nevada? Do not get afraid to spread your thoughts. good page and thought|Thanks for expressing your own write up post I�d constantly stick to|Thank you almost all for the details. I truly feel this site needs a great deal more attention

 30. press release

  8 września 2017 at 09:32

  Your article really maked me think. You always know just what to say. I could not resist commenting. No complaints on this end, simply a awesome piece.

 31. new business adviser

  9 września 2017 at 05:45

  I simply have to tell you that I love your pages website. Wow, that is a really amazing way of thinking about it!

 32. best blog

  9 września 2017 at 18:19

  The Zune concentrates on remaining a Moveable Media Player. Not a web browser. Not a game machine. Maybe in just the long run it will do even much better inside of all those areas, still for by now it can be a very good direction in the direction of set up and hear to your audio and flicks, and is without having peer within that regard. The iPod’s strengths are its internet going to and purposes. If individuals stable even more powerful, quite possibly it is your suitable alternative.

 33. escape room arlington

  10 września 2017 at 18:08

  I blog quite often and I seriously appreciate your information. This great article has truly peaked my interest. I will book mark your blog and keep checking for new information about once a week. I opted in for your RSS feed as well.

 34. escape room mckinney

  14 września 2017 at 02:45

  You’re so interesting! I do not think I’ve truly read through anything like this before. So wonderful to find someone with a few original thoughts on this subject matter. Really.. many thanks for starting this up. This site is something that’s needed on the internet, someone with a bit of originality!

 35. shoes for women online shopping

  14 września 2017 at 06:46

  For instance, women choose strappy footwear for summer and ankle boots for the winter.|If you are truly interested to play ipad video games online, it is necessary that you obtain them first. Now, there are numerous different versions of the Chanel 2.fifty five. The most prominent function of Aspis Forte is low price.|With a couple of clicks of your mouse, you can have a broad range of options in footwear in entrance of you.

 36. apply pr

  15 września 2017 at 00:03

  I like this post! Thanks.

 37. blog today

  15 września 2017 at 22:19

  Fingers down, Apple’s app shop wins as a result of a mile. It’s a huge choice of all varieties of programs vs a pretty not happy number of a handful for Zune. Microsoft contains Designs, particularly inside the realm of game titles, still I am not certain I’d have to have in direction of bet on the future if this section is essential towards by yourself. The iPod is a a lot superior alternative within that situation.

 38. singapore pr

  16 września 2017 at 20:20

  Great post!

 39. site resource

  17 września 2017 at 08:10

  Sorry for the large research, still I am fairly loving the new Zune, and expect this, as effectively as the Great reviews some other persons have written, will guidance yourself come to a decision if it can be the straight preference for you.

 40. computer and electronics recycling

  17 września 2017 at 18:22

  You have remarked very interesting points ! ps nice website . „I just wish we knew a little less about his urethra and a little more about his arms sales to Iran.” by Andrew A. Rooney.

 41. it equipment disposal

  17 września 2017 at 18:24

  I genuinely enjoy reading on this website , it has fantastic blog posts. „The longing to produce great inspirations didn’t produce anything but more longing.” by Sophie Kerr.

 42. cpu recycling

  17 września 2017 at 18:33

  Great write-up, I’m normal visitor of one’s site, maintain up the nice operate, and It is going to be a regular visitor for a lengthy time.

 43. computer recycling near me

  17 września 2017 at 18:34

  What i don’t realize is actually how you are now not actually a lot more neatly-appreciated than you might be right now. You’re so intelligent. You recognize therefore considerably on the subject of this topic, produced me in my opinion imagine it from so many various angles. Its like women and men don’t seem to be involved until it’s something to do with Lady gaga! Your individual stuffs outstanding. At all times take care of it up!

 44. old it recycling

  17 września 2017 at 18:35

  I loved as much as you’ll receive carried out right here. The sketch is tasteful, your authored subject matter stylish. nonetheless, you command get got an nervousness over that you wish be delivering the following. unwell unquestionably come more formerly again since exactly the same nearly a lot often inside case you shield this increase.

 45. permanent resident

  17 września 2017 at 22:00

  I like this post! Thanks.

 46. singapore pr

  18 września 2017 at 22:08

  I like this post! Thanks.

 47. computer waste

  19 września 2017 at 12:27

  Excellent website. Lots of helpful information here. I am sending it to some friends ans additionally sharing in delicious. And of course, thank you for your sweat!

 48. e waste collection

  19 września 2017 at 12:28

  Hello very cool web site!! Man .. Beautiful .. Superb .. I will bookmark your web site and take the feeds also…I am happy to find numerous helpful info right here in the submit, we need develop more strategies in this regard, thank you for sharing.

 49. where to recycle old laptops

  19 września 2017 at 12:28

  Appreciate it for helping out, excellent info .

 50. computer equipment disposal

  19 września 2017 at 12:28

  I wish to show my admiration for your kind-heartedness for folks that really need help with this concept. Your special commitment to passing the message along was wonderfully invaluable and have usually made men and women much like me to achieve their objectives. The warm and helpful instruction can mean a great deal to me and substantially more to my mates. Best wishes; from each one of us.

 51. electronic dump

  19 września 2017 at 12:28

  You can definitely see your skills in the paintings you write. The arena hopes for more passionate writers like you who are not afraid to say how they believe. At all times go after your heart. „We are near waking when we dream we are dreaming.” by Friedrich von Hardenberg Novalis.

 52. computer recycling services

  19 września 2017 at 12:33

  I like this website very much, Its a very nice berth to read and get info . „‚Taint’t worthwhile to wear a day all out before it comes.” by Sarah Orne Jewett.

 53. apply pr singapore

  19 września 2017 at 22:31

  I like this post! Thanks.

 54. полети софия лондон

  21 września 2017 at 07:10

  After study a few of the blog posts on your website now, and I truly like your way of blogging. I bookmarked it to my bookmark website list and will be checking back soon. Pls check out my web site as well and let me know what you think.

 55. escape room dfw

  23 września 2017 at 13:15

  The very next time I read a blog, I hope that it doesn’t disappoint me as much as this particular one. I mean, I know it was my choice to read through, however I genuinely believed you’d have something interesting to say. All I hear is a bunch of crying about something that you can fix if you weren’t too busy looking for attention.

 56. escape room fort worth

  25 września 2017 at 16:46

  I wanted to thank you for this great read!! I definitely loved every little bit of it. I have got you saved as a favorite to look at new stuff you post…

 57. escape room southlake

  26 września 2017 at 08:38

  You’ve made some good points there. I checked on the web for more info about the issue and found most individuals will go along with your views on this website.

 58. When I originally commented I clicked the -Notify me when new comments are added- checkbox and now each time a comment is added I get four emails with the same comment. Is there any way you can remove me from that service? Thanks!

 59. how to apply pr

  27 września 2017 at 08:47

  Great post there! Keep it up!

 60. escape room plano

  27 września 2017 at 09:03

  This web site certainly has all of the information and facts I needed concerning this subject and didn’t know who to ask.

 61. lime green fascinator

  27 września 2017 at 09:22

  Thanks for sharing excellent informations. Your website is very cool. I am impressed by the details that you have on this website. It reveals how nicely you understand this subject. Bookmarked this website page, will come back for extra articles. You, my friend, ROCK! I found just the information I already searched everywhere and just couldn’t come across. What an ideal web site.

 62. emotions movie cartoon

  27 września 2017 at 09:58

  Zune and iPod: Most humans examine the Zune to the Touch, nevertheless just after looking at how thin and shockingly low and gentle it is, I choose it in direction of be a as a substitute distinctive hybrid that brings together traits of both the Contact and the Nano. It’s exceptionally colorful and attractive OLED exhibit is a bit scaled-down than the contact screen, still the participant alone feels relatively a little bit smaller and lighter. It weighs pertaining to 2/3 as substantially, and is considerably lesser within width and height, while becoming exactly a hair thicker.

 63. apply permanent resident

  27 września 2017 at 14:43

  Nice.

 64. Aw, this was a really nice post. In idea I would like to put in writing like this additionally – taking time and actual effort to make a very good article… but what can I say… I procrastinate alot and by no means seem to get something done.

 65. Larzews

  2 października 2017 at 21:55

  Acomplia Amoxicilan Side Effects From Cephalexin [url=http://buyvarden.com]vardenafil india bay[/url] Dutasteride Tab France Pharmacy 90 Tablets Generic Propecia

 66. www.thetelecommunications.net

  4 października 2017 at 07:13

  Palms down, Apple’s application shop wins as a result of a mile. It truly is a significant option of all varieties of programs vs a as an alternative unsatisfied alternative of a handful for Zune. Microsoft incorporates applications, particularly within the realm of video games, yet I am not confident I’d need in the direction of guess on the foreseeable future if this feature is sizeable towards yourself. The iPod is a a lot superior option within that circumstance.

 67. cannabis cup

  4 października 2017 at 23:41

  Thanks for the advice! Do you write a lot about Sheldon Cooper. Just wanted to say fantastic blogs! Very nice post.

 68. Marijuana Dispensary

  5 października 2017 at 02:44

  I could not refrain from leaving a comment. I saw your website on my Tumblr feed.

 69. Larzews

  6 października 2017 at 14:51

  Achat Levitra En Fr [url=http://cheaplevi.com]60 mgs dapoxtine with levitra[/url] Zithromax Special Instructions Lasix No Prescription Needed Vendita Priligy On Line

 70. Nieves Swails

  6 października 2017 at 23:07

  It’s appropriate time to make some plans for the future and it’s time to be happy. I have read this post and if I could I want to suggest you few interesting things or advice. Maybe you can write next articles referring to this article. I desire to read more things about it!

 71. Humberto Beaston

  7 października 2017 at 16:57

  I just couldn’t depart your website before suggesting that I really enjoyed the standard information a person provide for your visitors? Is gonna be back often to check up on new posts

 72. jadwal pertandingan bola

  9 października 2017 at 05:57

  If you might be even now on the fence: seize your most loved earphones, intellect down in the direction of a Perfect Acquire and request in the direction of plug them into a Zune then an iPod and watch which 1 seems improved to on your own, and which interface would make your self smile far more. Then you will notice which is directly for oneself.

 73. can ho bien vung tau

  9 października 2017 at 13:49

  Awesome blog article. Great.

 74. Larzews

  9 października 2017 at 20:35

  Cheap Zoloft Without Prescription [url=http://tadalaf20mg.com]cialis[/url] Sildenafil Buy Lioresal En Ligne 25mg Messes Edh On Amoxicillin

 75. клуб провокатор

  10 października 2017 at 03:49

  very nice post, i certainly love this website, keep on it

 76. Taisha Yanes

  11 października 2017 at 09:02

  Thanks for one’s marvelous posting! I quite enjoyed reading it, you might be a great author. I will remember to bookmark your blog and will often come back in the future. I want to encourage one to continue your great job, have a nice afternoon!|

 77. bandar bola terbesar

  11 października 2017 at 09:40

  If you might be however on the fence: get your favourite earphones, thoughts down in the direction of a Simplest Acquire and ask toward plug them into a Zune then an iPod and check out which a single sounds superior towards you, and which interface creates by yourself smile excess. Then you can comprehend which is instantly for on your own.

 78. Google new cheat hacklinks

  12 października 2017 at 16:28

  Thanks for sharing, this is a fantastic article post.Really looking forward to read more. Cool.

 79. Larzews

  12 października 2017 at 20:57

  E’ Sicuro Comprare Viagra On Line Acquistare Kamagra Svizzero Healthman Viagra [url=http://costofcial.com]online pharmacy[/url] Keflex Doseage Propecia E Fiv Comprare Levitra Generico Senza

 80. recycle computer equipment

  13 października 2017 at 07:23

  Regards for helping out, fantastic information.

 81. kup lek kamagra

  13 października 2017 at 17:07

  Coraz viagrze bardziej dostrzegalne nerwice zmyslowe w wspolnocie z raznymi skromniej oznacza to z wiekszym natezeniem prostymi spowolnieniami niementalnymi istnieja w stanie przyczyniac sie, na forma zywot plciowego wielu postaci. Codzienny napiecie i co chwila szybsze rytm bytu zdaja sie wzmagac owego rodzaju zwyczaju, wysiadajac po drugiej stronie drogi raz za razem wiekszemu zapotrzebowaniu w tej polu upitrasilismy obfita pomysly ofertowa darmowych konsultacji lekarskich w celu indywiduow posiadajacych klopoty sposrod erekcja lekow na potencje.

 82. Larzews

  14 października 2017 at 01:40

  Can I Buy Plavix In Canada [url=http://mailordervia.com]viagra[/url] Viagra Cialis Contraffatti

 83. kamagra dysfunkcja

  14 października 2017 at 10:27

  Gdyby od chwili viagrze niejakiego czasu zabiegasz czegokolwiek, co byloby w poziomie wspomoc Twoja erekcje dodatkowo nie zanosisz w owym niedowolnego wiekszego zwyciestwa, zadecydujze sie na wizytacja naszego sprawnie robiacego serwu, kto odciazyl aktualnie bardzo przewazajacej kwocie osob. Krajowe pomiar plus pomyslowy ustroj protekcje okraszony potezna lekami na potencje erudycja i prowadzeniem dyskrecji umie w bez zarzutu sposob przysporzyc sie do wykluczenia Twoich zadan z wzwodem.

 84. next

  14 października 2017 at 11:44

  Say, you got a nice article post. Really Great.

 85. James Oshell

  14 października 2017 at 21:08

  Simply wish to say your article is as astounding. The clearness to your put up is just great and i can think you’re knowledgeable on this subject. Well with your permission let me to snatch your feed to keep updated with coming near near post. Thank you one million and please continue the gratifying work.

 86. viagranajtaniej

  14 października 2017 at 21:51

  Zabiegasz viagra sprawnego zapomogi w aspekcie darmowych narad leczniczych realizujacych Twoje wypatrywania dajacych pelna dyskrecje akcje, wpadnijze krajowy nowoczesnie skuteczny zagrywka, w ktorym otrzymasz najwazniejszej, formo sluzbe medyczna w obrebie rehabilitacje trudnosci sposrod wzwodem. Do dnia dzisiejszego wspomoglismy aktualnie wybitnie wielu gosciom zmierzajacym czynnego kuracje impotencji lekami na potencje a niedrugiego wariantu niewygod wstrzasajacej ozieblosci plciowej.

 87. Palo Alto cannabis

  15 października 2017 at 10:29

  Do you write a lot about cannabis app. You have the best ideas. I enjoyed reading this. I discovered your blogs on my Tumblr feed. I was reading your page and my boyfriends dumb cat threw a glass on my new phone!

 88. download here

  15 października 2017 at 11:06

  Arms down, Apple’s app retail store wins by a mile. It is really a massive preference of all varieties of applications vs a as a substitute disappointed range of a handful for Zune. Microsoft includes applications, specially within just the realm of online games, however I am not positive I’d require in the direction of guess upon the long term if this part is crucial towards on your own. The iPod is a substantially better choice within that circumstance.

 89. dragon city hack apk

  15 października 2017 at 11:15

  Very good article post.Really looking forward to read more. Fantastic.

 90. Larzews

  15 października 2017 at 15:55

  On Line Pharmacy France Acheter Du Viagra 120 Pills [url=http://bestviaonline.com]viagra[/url] Medicamento Cialis 5 Mg

 91. Mollie Mandler

  15 października 2017 at 20:05

  I enjoy what you guys tend to be up too. This kind of clever work and reporting! Keep up the excellent works guys I’ve included you guys to blogroll.

 92. Edyth Risius

  16 października 2017 at 06:24

  Just want to say your article is as surprising. The clarity in your submit is simply excellent and that i could think you’re knowledgeable on this subject. Well with your permission let me to grab your RSS feed to stay updated with coming near near post. Thanks 1,000,000 and please keep up the gratifying work.

 93. Free Lyft app

  16 października 2017 at 15:16

  I know you would like Ohio. Your website has proven super useful to me.

 94. check out

  16 października 2017 at 16:25

  This actually answered my downside, thanks!
  check out

 95. book publishing

  16 października 2017 at 17:34

  There are some attention-grabbing points in time in this article but I don’t know if I see all of them heart to heart. There may be some validity but I will take maintain opinion until I look into it further. Good article , thanks and we would like more! Added to FeedBurner as nicely
  book publishing

 96. simpsons political satire

  17 października 2017 at 06:38

  Son of a gun! I shared this on LinkedIn.

 97. Mia San Mia!

  17 października 2017 at 06:49

  Dude; This unique website is the best – Gulvafslibning | Kurt Gulvmand ! Just how did you cause it to be appear this very good … Regards Flash Website Builder

 98. Credai Houses for Sale

  17 października 2017 at 08:26

  Good post. I learn something tougher on different blogs everyday. It is going to always be stimulating to learn content material from other writers and observe slightly one thing from their store. I’d choose to use some with the content on my blog whether you don’t mind. Natually I’ll provide you with a link on your web blog. Thanks for sharing.
  Credai Houses for Sale

 99. check this site out

  17 października 2017 at 10:33

  I am so grateful for your article.Really looking forward to read more. Really Great.

 100. sletrokor

  17 października 2017 at 16:05

  I really enjoy the blog.Really looking forward to read more. Really Great.

 101. buy anime stuffs

  17 października 2017 at 16:40

  Can I just say what a relief to find somebody who really knows what theyre talking about on the internet. You positively know how to carry a problem to mild and make it important. Extra individuals need to learn this and perceive this facet of the story. I cant imagine youre not more popular because you positively have the gift.
  buy anime stuffs

 102. Hostgator Black Friday 2017 Sale

  17 października 2017 at 16:58

  Aw, this was a very nice post. In concept I want to put in writing like this additionally – taking time and actual effort to make an excellent article… however what can I say… I procrastinate alot and certainly not seem to get one thing done.
  Hostgator Black Friday 2017 Sale

 103. shadowfight2hackmod

  17 października 2017 at 17:19

  Hiya! I just would like to give a huge thumbs up for the nice info you could have here on this post. I will probably be coming again to your weblog for extra soon.
  shadowfight2hackmod

 104. Highest Paying Bitcoin Faucet

  17 października 2017 at 18:29

  This is the suitable blog for anyone who desires to search out out about this topic. You realize so much its almost exhausting to argue with you (not that I truly would want…HaHa). You positively put a new spin on a subject thats been written about for years. Nice stuff, just nice!
  Highest Paying Bitcoin Faucet

 105. aquarius doesn't make eye contact

  17 października 2017 at 19:10

  Hi there! I just want to give a huge thumbs up for the great info you may have here on this post. I can be coming again to your blog for extra soon.

 106. Going Here

  17 października 2017 at 20:19

  Your house is valueble for me. Thanks!…
  Going Here

 107. Read This

  17 października 2017 at 20:36

  I’m impressed, I have to say. Actually not often do I encounter a weblog that’s each educative and entertaining, and let me let you know, you may have hit the nail on the head. Your idea is outstanding; the problem is one thing that not sufficient people are talking intelligently about. I am very completely happy that I stumbled throughout this in my seek for one thing regarding this.
  Read This

 108. Judi Online

  18 października 2017 at 10:38

  very nice publish, i definitely love this website, carry on it

 109. VigRx

  19 października 2017 at 03:08

  A round of applause for your article.Thanks Again.

 110. find out here now

  19 października 2017 at 14:15

  Im thankful for the blog. Much obliged.

 111. vape pen

  19 października 2017 at 14:15

  You are someones reason to smile. When I opened my computer this site was already loaded. I am bored to death at work so I decided to browse your blog on my iphone during lunch break. The people you love are lucky to have you in their lives. I simply stumbled upon your wewebsite and wished to mention that I have truly enjoyed surfing around your write up posts.

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra