Wiara

Papież w Fatimie po raz pierwszy w życiu. Niezmiernie ważna, ale krótka pielgrzymka

fot. la casa et betania/flickr.com

„Proszę wszystkich, by zjednoczyli się ze mną jako pielgrzymi nadziei i pokoju. Niech wasze ręce uniesione w modlitwie nadal podtrzymują moje” – z tymi słowami, w formie wiadomości na Twitterze, Ojciec Święty Franciszek rozpoczął podróż apostolską do Fatimy.

Trwa ona niespełna jedną dobę ale ma niezwykle doniosłą rangę i stanowi wielki symbol. Papież bierze udział w uroczystościach z okazji stulecia objawień Matki Bożej oraz zaliczy w poczet świętych dwóje z trojga dzieci, którym objawiła się Maryja.

Papież Franciszek nigdy wcześniej nie był w Fatimie. Swej obecnej wizycie nadał rys typowej maryjnej pielgrzymki. Stąd też, by nie odciągać uwagi wiernych od przesłania płynącego z Fatimy nie zgodził się na odwiedzenie innych miast w Portugalii, choć zaproszeń napłynęło bardzo wiele. Stwierdził, że teraz nie czas ku temu. I wyjaśnił, że jako pielgrzym nadziei i pokoju przybywa do tego wyjątkowego sanktuarium, by w tym trudnym dla ludzkości momencie, ponownie zawierzyć Maryi każdego z nas i prosząc Ją, by wyszeptała każdemu: „Moje Niepokalane Serce będzie twoją ucieczką i drogą, która cię zaprowadzi do Boga”.

W piątek wieczorem Papież pielgrzym z pielgrzymami z całego świata odmówił Różaniec, o co prosiła Matka Boska Fatimska w czasie swych objawień.

– Jestem w Fatimie jako pielgrzym nadziei i pokoju, przynosząc Maryi w swym sercu każdego człowieka, a zwłaszcza tych najbiedniejszych – papież Franciszek mówił o tym w czasie wieczornej modlitwy różańcowej w Fatimie, którą odmówił na koniec dnia z dziesiątkami tysięcy pielgrzymów przybyłych do tego portugalskiego miasteczka z okazji 100-lecia Objawień. Na prośbę Ojca Świętego, to rytm życia sanktuarium miał nadać rytm jego pielgrzymowaniu, a nie odwrotnie. Tym samym stał się jednym z wielu pielgrzymów przybywających do tego miejsca z najdalszych zakątków globu.

Franciszek przyjechał papamobile. Jednak po kilku metrach z niego zrezygnował i pieszo przeszedł przez cały plac, pozdrawiając zebranych i błogosławiąc podawane mu dzieci. W kaplicy Objawień latynoskim gestem pozdrowił Maryję, dotykając dłonią jej figury. Na początku nabożeństwa Papież odpalił od Paschału swoją świecę i następnie to światło przekazał dalej. Po czym pobłogosławił świece, jak podkreślił „pielgrzymów do Maryi i z Maryją”. Po maryjnym rozważaniu zgodnie z tradycją Fatimy w różnych językach odmówiono modlitwę różańcową, m.in. po arabsku, ukraińsku i polsku. Rozważano Tajemnice Radosne.

Po odmówieniu Różańca Papież Franciszek udał się na odpoczynek do swej rezydencji znajdującej się tuż przy sanktuarium. Tymczasem pielgrzymi pozostali na miejscu biorąc udział w nocnym czuwaniu modlitewnym przygotowującym do niedzielnej kanonizacji dwojga pastuszków z Fatimy.

Gdy Franciszek udał się na odpoczynek wierni pozostali na miejscu biorąc udział w nocnym czuwaniu modlitewnym przygotowującym do niedzielnej kanonizacji dwojga pastuszków z Fatimy. Zainaugurowała je trwająca kilkana+cie minut procesja z krzyżem, figurą Matki Boskiej Fatimskiej i Najświętszym Sakramentem, która rozpoczęła się od kaplicy Objawień. Szli w niej m.in. kardynałowie, biskupi i księża z papieskiego orszaku. Procesja przeszła centralną aleją placu, który w tym czasie rozświetlał blask setek tysięcy świec.

W procesji uczestniczył m.in. ks. Eugeniusz Małachwiejczyk, posługujący jako spowiednik w sanktuarium fatimskim. Wyznał, że takie chwile, jak ta umacniają jego wiarę: „Kiedy cały plac jest zapełniony ludźmi, koło pięciuset tysięcy, albo i więcej. Księża mają tę możliwość, że przechodzą cały plac towarzysząc figurze Matki Bożej. To jest wielkie przeżycie, że się towarzyszy Maryi, ale jednocześnie przechodząc wśród ludzi widzi się, jak oni to przeżywają. I my księża w tej procesji nie tylko towarzyszymy Matce Bożej, ale też jesteśmy niesieni przez wiarę tych ludzi. Możemy powiedzieć, że jesteśmy zbudowani przez wiarę tych, którzy przychodzą tutaj. Naprawdę jesteśmy niesieni i umacniani przez wiarę ludu”.

Po procesji watykański sekretarz stanu przewodniczył Mszy św. W kazaniu kard. Pietro Parolin pytał czego żąda od nas Fatima pośród całego tego niepokoju i niepewności o przyszłość. „Wytrwałości w poświęceniu się Niepokalanemu Sercu Maryi, przeżywanej codziennie poprzez odmawianie Różańca. A jeśli pomimo modlitwy wojny trwają nadal? Choć nie będzie widać natychmiastowych rezultatów, trwajmy na modlitwie; nigdy nie jest ona bezużyteczna – mówił kard. Parolin. – Prędzej czy później wyda swoje owoce. Modlitwa jest kapitałem, który jest w rękach Boga i którego owocowanie sprawia On zgodnie ze swoją miarą czasu i planami, bardzo różnymi od naszych”.

W Fatimie prawie nie widać plakatów z wizerunkiem Papieża. Odnosi się wrażenie, że najważniejsze przygotowania na spotkanie z czwartym już w tym miejscu Następcą św. Piotra, po Pawle VI, Janie Pawle II i Benedykcie XVI, mają charakter przede wszystkim duchowy. Specjalnym darem dla Franciszka jest ogromny różaniec – ważący ponad 560 kg i mający kilkadziesiąt metrów długości. Umieszczono go na szczycie bramy wiodącej na plac sanktuaryjny. Jest to przypomnienie, że w tym miejscu sto lat temu Maryja wzywała świat do modlitwy i to właśnie modlitwy różańcowej i, że to wołanie cały czas pozostaje jak najbardziej aktualne.

„Portugalczycy mają poczucie, że są na peryferiach Europy. Pomimo tego, że Fatima sprawia, że są w centrum, w centrum Kościoła, bo oczy wszystkich zwrócone są na Fatimę, na przesłanie Fatimy. Tym bardziej dzisiaj, kiedy jest coraz więcej przemocy i trudnych relacji. A przesłanie Fatimy to przesłanie pokoju, modlitwy, nadziei. Nadziei, że Bóg jest ze swoim ludem. Bóg jest z ludźmi, również przez swoją Matkę Maryję. Do Fatimy przyciąga ich życie, zarówno radości, jak i smutki. Chcą się dzielić radościami z Matką Bożą i przez Nią z samym Bogiem, bo wiedza, że On jest źródłem wszelkich łask i to On, Jego obecność przez Maryję, daje im tak wiele. A mają wiele zranień. Żyjemy w czasach ogromnych zmian. Nie wszyscy potrafią się w tym znaleźć. Wielu ludzi cierpi z tego powodu, bo są coraz bardziej spychani na margines społeczeństwa. I przychodzą tu do Matki, bo Matka zawsze rozumie serce dziecka i ta Matka zawsze prowadzi nas do Jezusa. Zawsze nam wskazuje Jezusa jako źródło wsparcia, nadziei, źródło radości. I często słyszę to podczas spowiedzi: proszę księdza, nikomu nie mówiłem, to jest miejsce, gdzie mogę otworzyć moje serce, bo wierzę, że przez kapłana zwracam się do samego Pana Boga” – mówi ks. Eugeniusz Fasuga, spowiednik w sanktuarium.

Not. MP, rv

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

14 komentarzy

14 Komentarzy

 1. Młot

  13 maja 2017 at 14:54

  Franca to nie papierz a uzupator dla niego wazniejsze jest sie spotkac z muzulmanami potem poblogoslawic kolejna szkole jednej religi a na koniec umyc tzw.u hodzca nogi.Ten papierz to satanista ktory ma cale chrzecijanstwo w czterech literach,moze Bóg bedzie dla niego łaskawy w co watpie bo zło sie zwalcza!

 2. mp4 porn

  15 maja 2017 at 23:35

  You have noted very interesting details! ps decent web site.

 3. Shavon Ybarra

  27 maja 2017 at 07:09

  I have been absent for a while, but now I remember why I used to love this web site. Thank you, I will try and check back more frequently. How frequently you update your site?

 4. any url

  30 maja 2017 at 13:09

  Sorry for the large overview, nonetheless I am really loving the new Zune, and be expecting this, as very well as the Good reviews some other human beings include published, will assist by yourself determine if it truly is the immediately conclusion for by yourself.

 5. online shopping for shoes

  11 czerwca 2017 at 12:38

  Some can offer you cash, while there are also others that can offer you goods.|There is continuity of work even without energy. One of the most well-liked is the Target Credit score Card. Now family buying had moved to heaven.

 6. полети до лондон

  13 czerwca 2017 at 03:12

  I am often to blogging and i really appreciate your content. The article has really peaks my interest. I am going to bookmark your site and keep checking for new information.

 7. shoes for sale online cheap

  13 czerwca 2017 at 12:44

  Whenever you see a „full” tag on a shirt you ought to assume that it is fairly bigger than that of normal 1.|Your Fb enthusiast page may be the initial time a customer arrives into contact with you. You will have to be extremely cautious for couple of issues. Yellow colour is easily visible via the mist and fog occasions.|The large men exactly where nonetheless at reverse finishes of the buying shopping mall. Incentives might also vary from the sorts of survey you take. From Fashion pearl sets to Fashionable pearl set.|Are you looking for a comfy nightgown or sexy women’s intimate lingerie?

 8. Conrad

  13 czerwca 2017 at 18:31

  Gracias de corazón por escribir sobre este tema. Me encanta encontrar lecturas como esta, porque son de verdad muy valiosas para mi.

 9. under armour shoes sydney

  15 czerwca 2017 at 08:02

  Hi, I would like to subscribe for this webpage to get most recent updates, thus where can i do it please help out.

 10. mens shoe stores

  17 czerwca 2017 at 05:42

  Whenever you see a „full” tag on a shirt you should assume that it is fairly bigger than that of normal one.|Your Facebook fan page might be the first time a consumer comes into contact with you. You will have to be extremely cautious for few things. Yellow colour is effortlessly visible through the mist and fog times.|The big guys where still at reverse ends of the buying mall. Incentives may also differ from the kinds of study you take. From Style pearl sets to Trendy pearl established.|Are you looking for a comfy nightgown or sexy women’s personal lingerie?

 11. recycle battery recycling thatcham

  18 czerwca 2017 at 11:46

  Hello, Neat post. There’s an issue with your website in web explorer, would test this… IE nonetheless is the market chief and a good component of folks will leave out your great writing due to this problem.

 12. recycle lithium ion batteries reading

  18 czerwca 2017 at 11:47

  I truly enjoy reading on this site, it has superb blog posts. „The secret of eternal youth is arrested development.” by Alice Roosevelt Longworth.

 13. WONDERFUL Post.thanks for share..more wait .. …

 14. jenny

  23 czerwca 2017 at 04:12

  best diet pills 2016 in stores

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra