Z zagranicy

Putin odtajni zapis spotkania z Trumpem

Prezydent Rosji Władimir Putin zaoferował, że upubliczni zapis ze spotkania rosyjskich oficjeli z Donaldem Trumpem, któremu zarzuca się, iż przekazał Rosjanom poufne informacje.

Takie zarzuty wysunęły w zeszłym tygodniu wobec prezydenta USA amerykańskie media, ale zdaniem strony rosyjskiej zupełnie nie w tym rzecz.

Władimir Putin zapowiedział, że przekaże zapis Kongresowi oraz Senatowi Stanów Zjednoczonych, jeżeli te wystąpią z oficjalnym wnioskiem w tej sprawie. Ogłosił to w czasie, kiedy w raportach pewne osoby dowodzą, że Donald Trump usiłował wpływać na śledztwo mające wykazać powiązania jego ekipy z Rosją.

Amerykańskie media przytaczają przy tym wypowiedź zdymisjonowanego niedawno szefa FBI Jamesa Comey’a, który miał powiedzieć, że Trump poprosił go o umorzenie śledztwa w sprawie powiązań jego byłego już doradcy ds. bezpieczeństwa Michaela Flynna z Rosją.

Prezydent Donald Trump spotkał się w Białym Domu z rosyjskim ministrem spraw zagranicznych Siergiejem Ławrowem oraz rosyjskim ambasadorem Siergiejem Kisljakiem w zeszłą środę.

Do spotkania tego doszło mimo burzy wokół śledztwa FBI oraz przesłuchań w Kongresie dotyczących ewentualnego wpływu Rosji na wybory w Stanach Zjednoczonych, dokładnie dzień po tym, jak Trump zdymisjonował Comey’a.

W poniedziałek dziennik „The Washington Post”, cytowany przez wiele innych mediów, stwierdził, że Trump przekazał rosyjskim dygnitarzom informacje dotyczące bojówkarzy Państwa Islamskiego, które mogą zagrozić źródłu owych informacji. Te ostatnie miały być tak wrażliwe, że nie przekazano ich nawet głównym partnerom USA, ale jedynie Rosji.

Donald Trump bronił później swojego prawa do dzielenia się informacją, a jego doradca ds. bezpieczeństwa narodowego HR McMaster oświadczył, że działania prezydenta były „zupełnie właściwe”.

W środę Putin żartował, że spotkanie nie potoczyło się tak, jak zostało przedstawione. – Rozmawiałem z Ławrowem – mówił. – Będę zmuszony udzielić mu reprymendy, ponieważ nie podzielił się z nami tymi sekretami – dodał.

Źródło: BBC

Jeżeli podobają Ci się materiały publicystów portalu Prawy.pl wesprzyj budowę Europejskiego Centrum Pomocy Rodzinie im. św. Jana Pawła II poprzez dokonanie wpłaty na konto Fundacji SOS Obrony Poczętego Życia: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001. Pomóż leczyć ciężko chore dzieci.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

11 komentarzy

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra