Wiara

Watykan zarządził: Boże Ciało w niedzielę. „Chcemy ułatwić wiernym wzięcie udziału w procesji”

Watykan wprowadził zmiany dotyczące procesji Bożego Ciała z udziałem Papieża. Do tej pory odbywała się ona w czwartek, kiedy to w Watykanie, podobnie jak w Polsce, przypada ta uroczystość. We Włoszech nie jest to jednak dzień wolny od pracy, stąd też papieskie uroczystości, czyli Mszę przed bazyliką św. Jana na Lateranie oraz procesję do bazyliki Matki Bożej Większej, organizowano do tej pory wieczorem.

Teraz obchody z udziałem Papieża postanowiono przenieść na niedzielę, tak jak ma to już miejsce w niektórych krajach. Watykański rzecznik prasowy poinformował, że zmiana ta ma ułatwić wiernym udział w ceremonii. Oznacza to, że w tym roku procesja z bazyliki św. Jana na Lateranie do bazyliki Santa Maria Maggiore przejdzie nie 15, a 18 czerwca. Nie wiadomo jednak, czy podobna decyzja obowiązywać będzie także w następnych latach.

Tak czy inaczej Uroczystość Bożego Ciała przypada zawsze 60 dni po Wielkanocy. Polacy dobrze znają przypadki blokowania procesji Bożego Ciała w okresie PRL. Na przykład Prezydium Wojewódzkiej Rady Narodowej w Bydgoszczy 3 czerwca 1963 roku rozesłało tajny okólnik do „obywateli przewodniczących prezydiów powiatowych i miejskich rad narodowych woj. bydgoskiego” z wytycznymi zmierzającymi do ograniczania udziału wiernych w procesji: „Inspektorzy szkolni spowodują, by w dniu „B.C.” kierownicy szkół i przedszkoli oraz domów dziecka organizowali wycieczki oraz gry terenowe i nie dopuścili do udziału młodzieży szkolnej w procesji; analogicznie organizacje młodzieżowe ZMS, ZMW, ZHP, LZS, LOK i LK zorganizują w dniu „B.C.” odpowiednie imprezy”.

Z kolei w sprawozdaniu, sygnowanym przez sekretarza Komitetu Wojewódzkiego PZPR Tadeusza Ludwikowskiego, a kierowanym do KC PZPR znalazły się takie uwagi: „Ilościowy udział wiernych w uroczystościach „Bożego Ciała” nie odbiegał od lat poprzednich mimo dość dużych starań ze strony kleru. Stosunkowo mały był udział w procesjach młodzieży, w tym także studentów. Niewątpliwy wpływ na to między innymi miały tak jak w latach ubiegłych organizowane wycieczki, zawody sportowe, występy artystyczne itp.”.

Czy nie prościej wpłynąć na władzę świecką, aby ów dzień Bożego Ciała w Rzymie i całych Włoszech stał się wolny od pracy? Dyplomacja watykańska uległa jakiemuś dyktatowi?

 

Michał Polak

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

36 komentarzy

36 Komentarzy

 1. Chung cư Vinhomes Skylake

  19 maja 2017 at 09:58

  phân ρhối Chung cư Vinhomes Skylaқe Phạm Hùng

 2. vinhomes smart city nguyễn trãi

  19 maja 2017 at 10:17

  ρhân phối chun cư vinhomes smart city nguyễn trãi

 3. Masław

  19 maja 2017 at 10:22

  Cóż. W PRL Boże Ciało było dniem wolnym od pracy (mimo czwartku). A we Włoszech nie. CHoć tam przez lata panowała chadecja, a później ponoć prawicowa ekipa Berlusconiego

 4. Piotr

  19 maja 2017 at 10:48

  No niestety. Czego tknie się Papa Franio zamienia się w zgliszcza.
  Po latach zasłodzenia kremówkowego (m. in. Asyż) przyszła odwilż za Papy Benedykta (uwolnienie Tridentiny).
  Za obecnego Papy mam wrażenie że wręcz wszystko ma stanąć do góry na głowie, dosłownie wszystko.
  Proszę posłuchać X. Tomasza Jochemczyka (tam wyłożone jest wszystko na tacy).

  Z Bogiem

 5. Szukający Drogi

  19 maja 2017 at 14:57

  Autor szuka problemu z niczego. Gdyby JPII tak postanowił byłaby super decyzja zwiększająca frekwencję. A że Franciszek to trzeba szczekać. Odpowiadając na durne pytanie na końcu artykułu. Nie, nie jest prościej wpłynąć na władzę i ustanowić dzień wolny w całym kraju. Co to za różnica czy jest to czwartek czy niedziela?

  • Soplica

   19 maja 2017 at 16:38

   Ano taka, że Boże Ciało ZAWSZE obchodzone było 60 dni po Wielkanocy. Niedługo Środa Popielcowa zostanie przeniesiona na niedzielę – dla frekwencji, Post skrócony do tygodnia – dla nie zniechęcania wiernych a Wielki Tydzień zredukowany do Niedzieli Wielkanocnej dla pragmatyzmu. Dla niewtajemniczonych ( @Szukający Drogi ) to mniej więcej tak jakbyśmy zaczęli się witać stopami, żegnać plecami, siadać na głowie – co to za różnica?

   • PrawNIK

    19 maja 2017 at 17:02

    Świetna odpowiedź 🙂
    Gratuluję.

   • Szukający Drogi

    19 maja 2017 at 21:21

    Wg Ciebie ważniejsze są cyferki. Dla Boga choć jeden syn marnotrawny, który się nawróci mogąc wziąć udział w procesji. Gdzież jest Bóg w twoim odmierzaniu cyferek do Bożego Ciała? Sam Chrystus mówił, że nie są istotne rytuały, a wiara, miłość i Bóg.

    • Soplica

     19 maja 2017 at 23:50

     Nie cyferki a zasady. Bóg nie bez kozery dał ludziom dziesięć przykazań. Nie dwanaście czy trzydzieści ale dziesięć. I nie dla fantazji Jezus Chrystus zmartwychwstał trzeciego dnia a mógł dziesiątego albo siódmego. I nie o cyfry tu chodzi ale o konkretne przesłanie. Czwartek od wieków był związany z kapłaństwem i Eucharystią co wiąże się z osobą Jezusa Chrystusa boć to pierwszy Kapłan i Odkupiciel. Najświętszy Sakrament który „wychodzi” na ulice miast i wsi związany jest nierozerwalnie z kapłaństwem i Mszą Świętą a więc czwartek. Niedziela jest radością zmartwychwstania i odkupienia człowieka. Stopa i ręka jest ważna ale nie można zamieniać funkcji obu członków. Jaśniej się nie da. Można to zrozumieć lub nie, to zależne jest tylko od inteligencji lub arogancji.

     • Aguirre

      24 maja 2017 at 14:28

      Mistrzostwo Panie Soplica, na pohybel modernistom!

 6. Szukający Drogi

  20 maja 2017 at 08:08

  Znów piszesz to samo. A że brak Ci argumentów zaczynasz mnie obrażać. Więcej pokory życzę. Skoro tradycja jest dla Ciebie tak ważna to nie odrzucaj tak łatwo dogmatu o nieomylności Kościoła. Tylko z pochyloną głową przyjmij słowa Ducha Świętego przekazane przez Papieża.

  • Soplica

   20 maja 2017 at 21:54

   Żartujesz czy o drogę pytasz? Wyliczyłem 4 ( słownie cztery ) argumenty lecz Ty nie potrafiłeś ich wychwycić. Wniosek? Bez urazy : inteligencja lub arogancja.
   Nieomylność Kościoła wiąże się wiarą i moralnością. jeżeli Kościół zacznie zmieniać Niepokalane Poczęcie Matki Bożej na 8. stycznia, Boże Narodzenie na 20.lutego to z pewnością nie jest to działanie Ducha Świętego. Nieomylność papieża wiąże się tylko i wyłącznie z wiarą i moralnością reszta to działanie ludzkie i oby było w asystencji Ducha Świętego. Wykazuję ogromną pokorę bo po raz wtóry wykładam rzeczy oczywiste a z drugiej strony :mur, beton. Paplanie o „nieomylności” bez wiedzy na czym ta nieomylność polega. Sprowadzanie wiary do miłości bez uwzględnienia chociażby kazania z Góry Błogosławieństw – nie wgłębiam się dalej bo miejsca zabraknie. I na koniec wydaje mi się że można wpłynąć na władzę – przykład w Polsce – Święto Trzech Króli.

   • Szukający Drogi

    21 maja 2017 at 09:32

    Wolę być arogantem lub ignorantem w twoich oczach aniżeli być tak pysznym jak ty. Czym róznisz się od tych wszystkich postepowych katolików wybierających jakich muszą przestrzegać nakazów skoro sam sobie decydujesz gdzie są granice dogmatów, a gdzie jest mądrzejszy @Soplica. Gdybyś jednak pokusił się i spróbował przeczytać Pismo Święte, a jeszcze lepiej, gdybyś postarał się je zrozumieć to wiedzialbys, że kluczem wiary jest zbawienie każdego człowieka, a nie cyferki i dzień tygodnia. Tym bardziej, że to tylko tradycja ustanowiona przez człowieka. Nie przez Boga.

    • Soplica

     21 maja 2017 at 13:20

     Tak, tak mowa trawa i nic więcej, zero konkretów. Ble,ble, ble. Trum, trum, trum i teraz proszę się odnieść do mojego postu?
     I tak na koniec – proszę zachować pisownię kulturalnego człowieka per „Ty” a nie per „ty”. Jak zbraknie argumentu w mowie zaczynamy obrażać ludzi sprowadzając ich do przedmiotu?- „stołek” piszemy z małej litery :))) Sądząc po treści mam do czynienia z Panem z denominacji protestanckiej? Tak? I wszystko jasne, mur, beton i zero chęci zrozumienia.

     • Szukający Drogi

      22 maja 2017 at 21:22

      Ga 5, 1-12. Polecam w szczególności werset 6.

     • Szukający Drogi

      22 maja 2017 at 21:30

      Mt, 12 1-14. Może teraz będzie Ci łatwiej zrozumieć co jest ważne. Czym się róznisz od faryzeuszow, dla których ważniejszy od zbawienia człowieka były prawa i cyferki?

     • Soplica

      23 maja 2017 at 18:10

      Nauka Pana Jezusa oparta jest na miłości ale nie zawężona tylko do niej.
      „Jeśli Mnie kto miłuje, będzie zachowywał moją naukę, a Ojciec mój umiłuje go, i do niego przyjdziemy.” (J 14,23)
      „8 BŁOGOSŁAWIEŃSTW” (Mt 5,1-12)
      „Dla sprostowania błędnych poglądów, św. Mateusz na samym początku pierwszej mowy Pana Jezusa podaje Jego słowa, że nie przyszedł znieść Prawa, lecz wypełnić. W ten sposób wyjaśnia podstawowy problem dotyczący stosunku chrześcijan do moralnego Prawa ST, które zostało utrwalone przede wszystkim w Dziesięciu Przykazaniach Bożych. Prawo to obowiązuje nadal, ale nie można go wypełniać według interpretacji faryzeuszy i uczonych w Piśmie. Jezus bowiem domaga się głębszego podejścia do Prawa tak, by sprawiedliwość chrześcijańska była „większa niż uczonych w Piśmie i faryzeuszy” (Mt 5,20). „Dopóki niebo i ziemia nie przeminą”, to jest – jak długo świat będzie istniał, tak długo nie ulegnie żadnej zmianie nawet najmniejszy przepis dotyczący moralnego Prawa Bożego. Ideę tę wyraża metafora najmniejszej litery w alfabecie hebrajskim (jota) oraz wzmianka o jednej kresce, czyli maleńkim znaku, który służył do oddzielenia podobnych do siebie spółgłosek hebrajskich (por. Mt 5,18).”
      Czym się różnie od faryzeusza? – przyjąłem chrzest,wierzę w Boga Trójjedynego, praktykuję i poszerzam wiarę katolicką staram się głębiej – jak napisał o.Kuraś – podchodzić do Prawa i wiem że czwartek jest dniem upamiętniającym i poświęconym sakramentowi kapłaństwa i pamięci o Mszy Świętej co wiąże się jednoznacznie z Najświętszym Sakramentem. W Tradycji ( specjalnie piszę to z dużej litery bo jest różnica z tradycją święcenia pokarmów czy święcenia wianków ) Kościoła, bullą papieża Boże Ciało zostało ogłoszone jako święto ruchome obchodzone 60 dni po Wielkiej Nocy.
      Czy jest to literalizm faryzejski?

     • Szukający Drogi

      24 maja 2017 at 22:23

      @Soplica, pozostaniemy przy swoim zdaniu skoro inaczej rozumiemy przytoczone cytaty. Wg mnie Twoje trzymanie się czwartku jest idealnym odzwierciedleniem sprzeciwu noszenia noszy przez uzdrowionego w szabat. I jestem pewien, że to zrozumiałeś i zauważyłeś, ale ciężko Ci się przyznać do pomyłki. A słowa Chrystusa mówią wprost, że nie należy ślepo trzymać się praw, bo jest dobro wyższe – zbawienie.
      Nigdzie nie piszę o uchylaniu praw, to katolicy łatwo odrzucają zakaz modlenia się do obrazów, procesji i klekania przed opłatkiem.

     • Soplica

      25 maja 2017 at 19:06

      @Szukający Drogi – ślepo to ja trzymam się Kościoła , tu na ziemi. Istoty czwartku nadal nie rozumiesz. Nie modlę się do obrazu – toż to bałwochwalstwo!!! A przed opłatkiem nigdy nie klęknę. To wszystko pokazuje że Waść nie masz bladego pojęcia o symbolice i Tradycji w Kościele Katolickim więc nigdy mnie nie pojmiesz 🙂
      Mylisz wizerunek z obrazem, opłatek z Najświętszym Sakramentem, tradycję z Tradycją a symbolika dla Ciebie nie istnieje.

  • Kasia

   21 maja 2017 at 00:11

   Ten duch św.od papieża -celowo małą literą-uznał ,ze allah i Ojciec święty w niebie to ten sam Bog.
   Gratuluję braku myslenia.
   Obudż sie ,halo.

   • Szukający Drogi

    22 maja 2017 at 21:36

    Poproszę o źródło. Już czytałem niejednokrotnie brednie na tym forum oskarżające Franciszka, a w rzeczywistości wypełniał wolę Chrystusa, jak np. z uchodźcami.

 7. Kasia

  21 maja 2017 at 00:12

  Aha,czyli to Watykan do tej pory dyktował.
  To nie dziwie sie ,że jest tak żle.

 8. csgo skins

  24 maja 2017 at 11:34

  I have to thank you for the efforts you have put in penning this blog.

  I’m hoping to see the same high-grade content from you later
  on as well. In fact, your creative writing abilities has encouraged me to get my own, personal website now 😉

 9. Bużana

  24 maja 2017 at 20:03

  od kiedy istnieje >Magisterium PAPIEŻA?!Magisterium KOŚCIOŁA!<

  • Szukający Drogi

   24 maja 2017 at 22:25

   Papież jest głową Kościoła Katolickiego. Tam nie ma demokracji.

 10. buy fifa 18 coins

  25 maja 2017 at 15:49

  Somebody necessarily lend a hand to make significantly posts
  I’d state. This is the very first time I frequented your website page and up to now?
  I amazed with the research you made to make this actual publish amazing.
  Magnificent process!

 11. Venetta

  26 maja 2017 at 20:39

  Wow, fantastic weblog structure! How long have you ever been running
  a blog for? you make running a blog look easy.
  The total look of your site is great, as smartly as the content!

 12. yityjdjktry

  3 czerwca 2017 at 07:11

 13. cheap fifa 18 coins

  7 czerwca 2017 at 21:43

  No matter if some one searches for his necessary thing, thus he/she wants to be available that
  in detail, therefore that thing is maintained over here.

 14. Terrie

  8 czerwca 2017 at 21:01

  Interesting blog! Is your theme custom made or did you download it from somewhere?
  A theme like yours with a few simple tweeks would really make my blog stand out.
  Please let me know where you got your theme. Many thanks

 15. csgo skins

  8 czerwca 2017 at 21:04

  Hi there to every , for the reason that I am in fact
  eager of reading this weblog’s post to be updated on a regular
  basis. It includes nice material.

 16. gameoverth.com

  11 czerwca 2017 at 15:07

  Its like you read my mind! You seem to know a lot about this,
  like you wrote the book in it or something. I think that you could do with
  a few pics to drive the message home a little bit, but other than that, this is magnificent blog.

  An excellent read. I’ll definitely be back.

 17. fifa 18 news and rumours

  14 czerwca 2017 at 11:50

  Hey there just wanted to give you a quick heads up and let you know a few of the pictures
  aren’t loading properly. I’m not sure why but I think its
  a linking issue. I’ve tried it in two different browsers and both show the same results.

 18. Pingback: 4cyn5et4m5t94c5t9m4vn54cx65

 19. Pingback: http://falschgeldkaufen.blogspot.com/2017/01/wo-kann-ich-falschgeld-kaufen.html

 20. Stacey

  22 czerwca 2017 at 18:51

  Hello, this weekend is pleasant designed for me, since this point
  in time i am reading this enormous informative article here at my house.

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra