Z kraju

Cicha nominacja byłego TW na wiceprezesa NIK!

Niemal potajemnie odbyła się zmiana na stanowisku wiceprezesa Najwyższej Izby Kontroli. Z rąk marszałka Sejmu Grzegorza Schetyny otrzymał ją Wojciech Misiąg. Problem w tym, że to były Tajny Współpracownik służb PRL oraz jeden z bohaterów afery FOZZ.

Swoją funkcję piastuje już od połowy miesiąca, jednak do tej pory informację o tej nominacji publikujemy jako pierwsi.

Wojciech Misiąg nie po raz pierwszy pracuje w Najwyższej Izbie Kontroli. Wcześniej, od 2003 roku sprawował funkcję doradcy Prezesa NIK. W 2008 roku został powołany na członka Kolegium NIK. Teraz, jako wiceprezes „patrzy na ręce” Jackowi Jezierskiemu, obecnemu szefowi, który swoją nominację odebrał z rąk prezydenta Lecha Kaczyńskiego.

Warto jednak przyjrzeć się sylwetce obecnego wiceprezesa NIK. Wojciech Misiąg ma na sumieniu współpracę ze służbami PRL. Jako tajny współpracownik (TW „Jacek”) figuruje w kartotece odtworzeniowej wydz. II BEiA oraz w archiwum Zarządu Wywiadu. Zarejestrowany został 25.07.88 pod nr 17272 przez wydz. VIII dep. I Warszawa oraz dnia 31.05.86 pod nr 96872 przez wydz. XI dep. II Warszawa. Kiedy został wypisany – tego w dokumentach doszukać się nie można. Jednak od 1989 roku, przez pięć lat, pełnił funkcję podsekretarza stanu w Ministerstwie Finansów m.in. za rządów Tadeusza Mazowieckiego, Jana Krzysztofa Bieleckiego czy Waldemara Pawlaka. Odpowiedzialny był za sprawy budżetu państwa, systemu finansowego samorządu terytorialnego oraz polityki finansowej.

Ciekawym wątkiem w życiorysie byłego TW „Jacka” była praca w ścisłym kierownictwie Funduszu Obsługi Zadłużenia Zagranicznego – od października 1989 roku. Ramię w ramię pracował m.in. z Grzegorzem Żemkiem czy Janiną Chim. Działalności FOZZ uważnie przyjrzała się NIK. W raporcie z połowy 1991 roku wykazano, że w pracach FOZZ były liczne nadużycia oraz stosowano „utajniony” sposób prowadzenia działalności, polegający na wydawaniu poleceń ustnych i unikaniu dokumentacji zlecanych transakcji. Odpowiedzialnymi za te nadużycia uznano wiceministrów finansów Wojciecha Misiąga i Janusza Sawickiego a także ministra finansów Leszka Balcerowicza.

Dziś Wojciech Misiąg kieruje pracami tej samej NIK, która obarczyła go nadużyciami w FOZZ. Co więcej, niedawno z rąk prezydenta Bronisława Komorowskiego otrzymał państwowe odznaczenie – Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski.

Michał Polak

 

Jeżeli podobają Ci się materiały publicystów portalu Prawy.pl wesprzyj budowę Europejskiego Centrum Pomocy Rodzinie im. św. Jana Pawła II poprzez dokonanie wpłaty na konto Fundacji SOS Obrony Poczętego Życia: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001. Pomóż leczyć ciężko chore dzieci.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

20 komentarzy

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra