Z zagranicy

Norwegia – ten kraj wymiera

Ostatnie wakacje spędziłem w Norwegii, jednym z najbogatszych krajów świata, i nie tylko w pieniądze, lecz również w bajeczne krajobrazy. Widok fiordów przywołuje klimat prastarych skandynawskich sag. Jak wielu młodych ludzi z Polski, postanowiłem w wakacje odwiedzić ten malowniczy kraj w celach zarobkowych. Chciałem także poznać, jak wygląda życie polskiego emigranta, choć nie zamierzałem tam pozostawać długo.

    
    

Jednakże, nie malownicze fiordy, jeziora czy zalesione wzgórza były najmocniej utkwione w mojej głowie, kiedy opuszczałem Norwegię z lotniska Oslo-Rygge we wrześniu. To zresztą jedno z trzech lotnisk, obsługujących norweską stolicę, całkiem sporo jak na miasto wielkości Gdańska lub Szczecina.    
    

O ile już wtedy zwróciłem uwagę na dość spory odsetek egzotycznej ludności, niepasującej do stereotypu potomka Wikingów, to tym razem miałem wrażenie, iż w największych miastach Norwegii oni już dominują. Idąc po centrum Oslo, choćby i głównym deptakiem, ma się wrażenie, iż ponad połowa przechodniów nie ma za wiele wspólnego ani z Norwegią, ani ze Skandynawią, ani z Europą w ogóle. Będąc w dzielnicy Gamle (stanowiącej część centrum Oslo), spostrzegłem, że w promieniu mojego wzroku nie ma prawie nikogo o europejskim wyglądzie. Ulica była zdominowana przez imigrantów z Somalii, Pakistanu oraz innych egzotycznych dla nas krain.    
    

W stolicy Norwegii mniejszości etniczne zaczynają także zdobywać monopol w konkretnych zawodach. Wystarczy podać za przykład, że korporacje taksówkarskie są totalnie opanowane przez Pakistańczyków. Z kolei Azjaci dominują jako pracownicy w sklepach spożywczych. Tymczasem Polacy opanowali sektor budowlany w Oslo, i nie tylko tam. Przechodząc koło jakiejkolwiek budowy w norweskiej stolicy i przysłuchując się rozmowom budowlańców, można być pewnym, iż usłyszy się popularną formę przecinka wśród polskich robotników.    
    

Pamiętam, jak ukazał się w norweskiej prasie artykuł o tym, że w Oslo pozostał już tylko jeden norweski etnicznie murarz. Pozostali to Polacy, z rzadka Litwini (co ciekawe, większość Litwinów w Norwegii zna dobrze język polski – pracując na budowach muszą władać nim nawet lepiej, niż norweskim). Naszła mnie wtedy konkluzja, że przecież nikt nie napisałby artykułu wyszydzającego sytuację, iż w Oslo nie ma już prawie norweskich taksówkarzy. Pojawiłyby się wtenczas oskarżenia o rasizm. Jednak w przypadku Polaków takiego problemu nie ma.    
    

Nie chcę powiedzieć, że Polacy mają złą opinię wśród Norwegów. Zdarzyło mi się rozmawiać z nielicznymi w Norwegii nacjonalistami, i przekonywali, że mają pozytywny stosunek do Polaków, choć wiedzą, iż „Polacy mają problem z alkoholem”. Najbardziej obawiają się muzułmanów, zaś z Europejczyków – Rumunów (i chodzi tutaj o etnicznych Rumunów, nie zaś Cyganów), którzy podobno słynną z kradzieży samochodów oraz włamań.    
    

Faktem jest natomiast to, że przybysz z Europy Wschodniej ma wyjściową sytuację najgorszą w Norwegii. Nie posiada obywatelstwa norweskiego – nie może liczyć na profity socjalne z tego wynikające. Nie jest jednak Somalijczykiem czy Nigeryjczykiem – nie przyznany zostanie zatem Polakowi status „uchodźcy” czy „ofiary wojny” (który z automatu dostaje znacząca część przybyszów z Afryki). Taki status gwarantuje przynajmniej pomoc państwa norweskiego w znalezieniu tymczasowego miejsca zamieszkania. Polak, Słowak, Węgier czy Litwin przybywający do Norwegii nie może liczyć na jakąkolwiek pomoc. Jest człowiekiem gorszej kategorii niż Somalijczyk.    
    

O głównej państwowej agencji pracy, zwanej w skrócie NAV, Polacy w Norwegii powiadają, że zajmuje się ona utrzymywaniem imigrantów z Afryki oraz Bliskiego Wschodu oraz odsyłaniem Polaków z kwitem, w razie prośby o pomoc w znalezieniu pracy. Coraz także o pracę trudniej – jeszcze kilka lat temu wystarczał do tego język angielski (niekiedy nawet niekoniecznie) oraz para rąk do pracy. Obecnie rynek norweski jest tak przesycony, iż nawet płynna znajomość norweskiego (mającego zresztą sporo dialektów) nie gwarantuje znalezienia pracy. Wciąż poszukiwani są zaś doświadczeni hydraulicy, mechanicy samochodowi czy kierowcy ciężarówek.    
    

Norwegia jako kraj zmienia się szybko. Budowane są kolejne meczety, podczas gdy norweskie kościoły świecą pustkami. Luterańska katedra w centrum Oslo to tylko bezpłatna ciekawostka dla turystów. Można zaryzykować tezę, że więcej już w Norwegii praktykujących muzułmanów, niż chrześcijan!     
    

Norwegia nie jest już także, ani tak czysta, ani bezpieczna jak jeszcze dekadę temu. Ulice Oslo nie są czystsze od ulic Warszawy czy Krakowa, a mury pełne są przeróżnych malowideł. W wielu dzielnicach Oslo lepiej Norweżkom nie iść samotnie, zwłaszcza w strojach zbyt „wyzywających” dla muzułmanów. Norwegia i Szwecja to kraje z wyjątkowo wysoką liczbą gwałtów, dokonywanych na Skandynawkach przez egzotycznych przybyszów.    
    

Cały swój sprzeciw wobec tego stanu rzeczy część Norwegów stara się pokazać głosując na Partię Postępu (Fremskrittspartiet), dowodzoną przez panią Siv Jensen, porównywaną czasem do Marine Le Pen z francuskiego Frontu Narodowego. Cieszy się ta partia poparciem ok. 1/5 mieszkańców Norwegii. W zasadzie jedyne co wyróżnia ją spośród innych norweskich partii to fakt, iż proponuje ograniczenie imigracji oraz kładzie nacisk na przyjęcie przez imigrantów „norweskich wartości”.    
    

Te jednak norweskie wartości to głównie akceptacja feminizmu czy postulatów środowisk homoseksualnych. Pamiętam, jak spacerowałem głównym deptakiem Oslo, podczas trwającej w sierpniu kampanii wyborczej. Około tuzin partii i partyjek (z czego większość to różne odcienie lewicy, z komunistami włącznie) kulturalnie zajmowało koło siebie miejsca w namiotach i rozdawało ulotki oraz baloniki. Rzecz niemożliwa w Polsce, gdzie policja musiałaby odgradzać od siebie zwolenników dwóch centroprawicowych partii, które dominują w polskim życiu politycznym.    
    

Z ciekawości podszedłem do stanowiska owej Partii Postępu, i okazało się, że ze wszystkich partii miała ona zdecydowanie najwięcej tęczowych emblematów oraz przypinek, być może uznają jej politycy, iż homoseksualiści najprędzej zaczną obawiać się zaprowadzania Szariatu pośród fiordów. Muzułmanie z tolerancji wobec tzw. mniejszości seksualnych zdecydowanie nie słyną.    
    

Ciekawostką jest opinia o Polakach wśród egzotycznych imigrantów. Polaków nieco się obawiają, a to znaczy, że czują pewien respekt. Mają o nas opinię rasistów, którzy rozdrażnieni potrafią bić, i to nawet nie będąc pod wpływem alkoholu. Pakistańczycy dość dobrze znają kanon polskich przekleństw. Jakże inna opinia, niż o Norwegach, którymi imigranci pomiatają. Nie bez przyczyny, spora część Norwegów jest nie tylko zniewieściała, ale nie ma odwagi do czegokolwiek.
    

Jeśli zaś idzie o norweskich nacjonalistów, to jest ich bardzo mało, żeby nie powiedzieć – w ogóle. Nie ma nawet funkcjonujących w rzeczywistości organizacji narodowych, a pojedynczy nacjonaliści wydają co najwyżej pisma, gdzie sporą część zajmują inspiracje pradawnymi wierzeniami germańskimi oraz… fascynacje muzyką metalową. Można wręcz powiedzieć, że wśród fanów metalu w Norwegii można najczęściej spotkać nacjonalistów, choć ich nacjonalizm jest daleki od naszego rozumienia tej idei – opartej na tradycjach chrześcijańskich.     
    

Norwescy nacjonaliści zresztą życia łatwego mieć nie mogą. Prawie wszystkim w Norwegii nacjonalizm kojarzy się z Andersem Breivikiem oraz Vidkunem Quislingiem, kolaborantem z III Rzeszą. Zresztą ogólnie nacjonaliści w Skandynawii cierpią na brak ciekawych odwołań historycznych, poza Finami, którzy mają w tradycji ruch Lapua.    
    

Reasumując zaś wszystko co napisałem – serce się kroi, że dla tak pięknego kraju, jakim jest Norwegia, nie ma już raczej nadziei. Populacja muzułmanów rośnie w zastraszającym tempie, zaś jedynymi, którym zaczyna to istotnie przeszkadzać są tęczowi aktywiści. Dość smutny paradoks.

Michał Kowalczyk    
fot.: euroislam.pl

© WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

78 komentarzy

78 Komentarzy

 1. Zbigniew

  10 marca 2014 at 09:13

  I pomyśleć, że artykuł traktuje o potomkach Wikingów…

 2. Zbigniew

  10 marca 2014 at 09:32

  Generalnie mają to na własne życzenie. Po co im przyjmować jakichś uchodźców z Somalii? Sytuację dałoby się jeszcze uzdrowić wprowadzeniem – i EGZEKWOWANIEM – odpowiednich przepisów, ale po pierwsze – i najważniejsze – trzeba byłoby chcieć. Jednemu takiemu się chciało, ale swój protest wyraził w tak drastyczny sposób, że teraz siedzi, i prędko nie wyjdzie.

  To samo nas czeka, jeśli rządząca klika zrealizuje to, do czego usilnie usiłuje nas przyzwyczajać: że niby „musimy otworzyć się na imigrację, bo bez imigrantów nie będziemy mogli się rozwijać” itp. itd. Otóż NIC NIE MUSIMY! Po pierwsze: pracy w Polsce obecnie brakuje nawet dla Polaków. Po drugie: nawet zakładając, że kiedyś – po zmianie rządów – „praca będzie szukała ludzi”, to raczej lepiej ograniczyć nieco aspiracje rozwojowe, niż doraźnie łatać bieżące braki na rynku pracy sprowadzaniem imigrantów, bez wyobraźni fundując sobie w ten sposób problemy na przyszłość.

 3. jacenty

  10 marca 2014 at 10:58

  Autor po prostu nie spotkał patriotów norweskich co nie znaczy że ich nie ma. Widocznie nie nastąpiło jeszcze przesilenie.

  • mikro

   12 grudnia 2016 at 14:08

   Patryiotów masz na myśli takich którzy kłaniają się w pas muzlom a plują jak tylko mogą na Polaków ?Bo z tego cowidze nienawidzą nas tu wszędzie zarówno w urzędach jak i na ulicy czy w sklepach ,mam szczerąnadzieję ,że we wszystkich polakach na obczyżnie obudzi się patryiotyzm albo zwykła wola zemsty i wrócą do Pl. zostawiając norków , anglików ,niemcówi wszystkie inne nacje nadludzi razem z muzlami(na ich pastwę) których tak kochają a którzy tak otwarcie nieraz nimi gardzą.

 4. Gregor

  10 marca 2014 at 13:18

  Wystarczy aby zabrać im socjal to sami wyjada.

 5. Pokolenie

  11 marca 2014 at 01:45

  To samo nas czeka jesli bedziemy tolerowac alkoholizm jako cos normalnego…narod powoli wyginie. W Norwegii sa bardzo surowe kary i mandaty za picie alkoholu na ulicy, przyczyny mozna sie domyslic…A jesli chodzi o feminizm, to akurat istnial on w Skandynawii juz w czasach podboju swiata przez Wikingow, bo to wlasnie kobiety byly wlascicielkami slynnych lodzi i to one wysylaly wojownikow na zamorskie grabierze. W legendach nordyckich kobiety uczyly sie walki i walczyly kiedy zaszla potrzeba. Pogrzeby waznych kobiet za czasow Wikingow dorownywaly pogrzebom faraonow w Egipcie

 6. lukasz24

  11 marca 2014 at 09:20

  W krajach zachodniej europy też niewiele lepiej. Do tego doprowadziła chora polityka multi-kulti, rugowanie wartości chrześcijańskich i konserwatywnych. Promowanie homoseksualizmu i aborcji w sytuacji gdy przybyli islamiści odrzucają jedno i drugie. Europa o lewackim przechyleniu sama zgotowała sobie ten los.

 7. Bartek

  11 marca 2014 at 22:29

  Sprawa jest na tyle prosta, Ja bym przyznał socjal każdemu, kto przepracował co najmniej 5 lat na rzecz danego kraju … Skoro dostaje się coś za darmo, nie ma szans na normalność !!!

 8. A

  11 marca 2014 at 23:11

  Norwegia zalegalizowała kazirodztwo uzasadniając, że ma ono długą tradycję w ich kraju.

 9. MisterTix

  12 marca 2014 at 17:32

  [quote name=”Pokolenie”]To samo nas czeka jesli bedziemy tolerowac alkoholizm jako cos normalnego…narod powoli wyginie. W Norwegii sa bardzo surowe kary i mandaty za picie alkoholu na ulicy, przyczyny mozna sie domyslic…A jesli chodzi o feminizm, to akurat istnial on w Skandynawii juz w czasach podboju swiata przez Wikingow, bo to wlasnie kobiety byly wlascicielkami slynnych lodzi i to one wysylaly wojownikow na zamorskie grabierze. W legendach nordyckich kobiety uczyly sie walki i walczyly kiedy zaszla potrzeba. Pogrzeby waznych kobiet za czasow Wikingow dorownywaly pogrzebom faraonow w Egipcie[/quote]

  Wysokie mandaty za pice na ulicy i 21 lat za 80 dzieciaków …

 10. monika

  24 października 2014 at 20:28

  no tak, przeciez somalijczyk powinien byc najgorsza katergoria czlowieka. brawo za rasizm.

 11. JUZEF STALIN

  8 lutego 2015 at 22:50

  Tja, co za pieprzenie.

  Tak w ramach ciekawostki – w Katarze mieszka 350 tysięcy(sic!) rdzennych obywateli Kataru. Pozostałem 1,2 miliona stanowią robotnicy i imigranci. I co? I nic.

  No ale pisanie o swoich odczuciach po miesiącu zwiedzania zawsze spoko -_-

 12. Maciej

  10 września 2015 at 13:53

  A ja tak chciałem tam pojechać … szkoda nie chce z islamistami walczyć na obcej ziemi … wole tu zostać niż narażać życie.
  Wszystko w nadmiarze szkodzi i to jest najlepszy przykład.

 13. stach

  16 stycznia 2017 at 14:44

  Bardzo dobry artykuł i dobre spostrzeżenia !

 14. this sheat

  5 marca 2017 at 22:14

  NXXBqp Your mode of explaining the whole thing in this post is in fact good, every one be able to simply be aware of it, Thanks a lot.

 15. password sniffer

  15 marca 2017 at 07:07

  379220 915108Aw, i thought this was quite a very good post. In concept I would like to devote writing such as this moreover – spending time and actual effort to produce a terrific article but exactly what do I say I procrastinate alot by no indicates manage to get something done. 110614

 16. Adult Chat Rooms

  18 marca 2017 at 18:53

  21086 840512What a lovely weblog. I will surely be back. Please maintain writing! 504852

 17. ICQ Chat

  18 marca 2017 at 19:46

  616818 8328This really is such a terrific post, and was thinking considerably exactly the same myself. One more wonderful update. 26037

 18. Free UK Chat Rooms

  19 marca 2017 at 01:33

  838080 859135Just wanna remark on few general things, The website style is ideal, the topic matter is rattling good 581172

 19. Free Adult Chat

  19 marca 2017 at 02:08

  9081 842485Id always want to be update on new articles on this web website , saved to favorites ! . 392565

 20. economics tuition

  21 marca 2017 at 11:24

  358174 27966Hello there, just became alert to your blog via Google, and discovered that its truly informative. Im gonna watch out for brussels. Ill be grateful in the event you continue this in future. Numerous individuals will probably be benefited from your writing. Cheers! 229909

 21. read the article

  29 marca 2017 at 11:45

  667605 161422hi and thanks regarding the particular post ive really been searching regarding this kind of info online for sum time these days hence thanks a lot 619769

 22. motor club of america

  30 marca 2017 at 03:16

  449203 841314Register a domain, search for available domains, renew and transfer domains, and choose from a wide variety of domain extensions. 691273

 23. Skrotpremie

  30 marca 2017 at 13:44

  692813 593806I was suggested this web site by my cousin. Im not sure whether this post is written by him as nobody else know such detailed about my problem. Youre incredible! Thanks! 832666

 24. password

  30 marca 2017 at 18:37

  985012 73235As I site possessor I believe the content material here is rattling wonderful , appreciate it for your efforts. You should keep it up forever! Good Luck. 97184

 25. what is mca motor club america about

  1 kwietnia 2017 at 19:21

  605445 286032How significantly of an significant content material, maintain on penning significant other 909319

 26. economics tuition singapore

  2 kwietnia 2017 at 00:34

  7410 545389Hey There. I discovered your blog utilizing msn. That is really a extremely smartly written write-up. I will make certain to bookmark it and come back to read much more of your helpful info. Thanks for the post. I will definitely return. 240578

 27. mca scam

  2 kwietnia 2017 at 02:49

  394840 547818I only wish that I had the ability to convey what I wanted to say in the manner that you have presented this information. Thanks. 992320

 28. instagram followers

  4 kwietnia 2017 at 10:04

  Awesome issues here. I am very satisfied to peer your post.
  Thank you a lot and I’m having a look forward to contact you.
  Will you please drop me a e-mail?

 29. primoxyl

  4 kwietnia 2017 at 19:54

  549795 642830good day, your internet site is cheap. I do many thanks for succeed 593018

 30. Best Best Online News

  6 kwietnia 2017 at 20:20

  687480 38983I really like your writing style, wonderful information, thankyou for posting : D. 760518

 31. Best Best Online Tamil News in the World

  6 kwietnia 2017 at 21:00

  196669 977739Do individuals still use these? Personally I adore gadgets but I do prefer something a bit much more up to date. Still, nicely written piece thanks. 572198

 32. Best News Website in World

  7 kwietnia 2017 at 01:22

  384512 401434Hi, in case you want to get higher rankings, you must look at the plugin I left in my link, it will support. 627048

 33. Best Best Online News in the World

  7 kwietnia 2017 at 17:04

  232579 389572I adore your wp design, wherever did you download it through? 186779

 34. Thanks to my father who informed me regarding this website, this weblog is truly amazing.

 35. GVK BIO

  9 kwietnia 2017 at 00:48

  347498 4455I agree with you. I wish I had your blogging style. 866133

 36. GVK Biosciences

  9 kwietnia 2017 at 02:10

  839836 883607Youre so cool! I dont suppose Ive read anything like this before. So good to uncover somebody with some original thoughts on this topic. realy thank you for starting this up. this internet site is something that is necessary on the internet, someone with slightly originality. beneficial job for bringing something new towards the internet! 651159

 37. GVK BIO

  9 kwietnia 2017 at 05:17

  996382 348988somehow discovered your website when i was kind of stoned. great read 297718

 38. VideoJelly

  12 kwietnia 2017 at 06:58

  362848 281803I like this web site because so significantly valuable stuff on here : D. 292915

 39. http://suwet.com

  13 kwietnia 2017 at 19:04

  Thank you for the auspicious writeup. It in reality was once a leisure account it.
  Glance advanced to far introduced agreeable from you!

  However, how could we keep in touch?

 40. down aka kilo

  14 kwietnia 2017 at 00:20

  Sweet blog! I found it while surfing around on Yahoo News. Do you have
  any suggestions on how to get listed in Yahoo News?
  I’ve been trying for a while but I never seem to get there!
  Many thanks

 41. bigfoot

  14 kwietnia 2017 at 01:34

  Great information. Lucky me I discovered your website by
  chance (stumbleupon). I have saved it for later!

 42. california drug rehabilitation

  14 kwietnia 2017 at 04:36

  Hi there! Do you know if they make any plugins to protect against hackers?
  I’m kinda paranoid about losing everything I’ve worked hard on. Any suggestions?

 43. reticent

  14 kwietnia 2017 at 06:59

  Great article! This is the type of info that should be shared around the net.

  Shame on the search engines for now not positioning this publish higher!
  Come on over and discuss with my website . Thank you =)

 44. mortgage brokers

  14 kwietnia 2017 at 07:35

  That is a really good tip particularly to those fresh to the blogosphere.
  Simple but very accurate info… Thank you for sharing this one.
  A must read post!

 45. spyware

  14 kwietnia 2017 at 08:40

  There’s certainly a lot to learn about this issue. I
  like all the points you’ve made.

 46. oak tree lending

  16 kwietnia 2017 at 07:34

  hello!,I like your writing so much! percentage we keep in touch
  extra approximately your article on AOL? I require an expert on this house to solve my
  problem. May be that’s you! Taking a look ahead to peer you.

 47. Tile Removing Perth

  18 kwietnia 2017 at 14:12

  I loved as much as you’ll receive carried out right here.

  The sketch is attractive, your authored subject matter stylish.

  nonetheless, you command get bought an impatience
  over that you wish be delivering the following. unwell unquestionably come further formerly again since exactly the same nearly very often inside case you shield this
  hike.

 48. penis extension

  19 kwietnia 2017 at 03:11

  I think the admin of this web page is really working hard
  in support of his website, because here every data is quality based data.

 49. waste services warren

  19 kwietnia 2017 at 19:30

  54256 565507It can be tough to write about this subject. I feel you did an exceptional job though! Thanks for this! 352030

 50. dotties weight loss zone

  20 kwietnia 2017 at 18:28

  Hi there just wanted to give you a quick heads up.
  The text in your post seem to be running off the screen in Safari.

  I’m not sure if this is a formatting issue or something
  to do with browser compatibility but I thought I’d post to let you know.

  The style and design look great though! Hope you get the problem solved soon.
  Kudos

 51. Switch Energy Supplier

  20 kwietnia 2017 at 21:01

  385829 44430Really good style and style and wonderful topic matter, really small else we want : D. 6228

 52. Si elles peuvent aussi être utilisées d’une façon ludique, ces trotinette electrique pour adulte sont
  surtout extrêmement pratiques dans le cadres des
  déplacements urbains.

 53. www.poshpetpresents.com

  21 kwietnia 2017 at 08:26

  You have made some good points there. I looked on the internet to find out more about the issue and found most individuals will go along with your views on this website.

 54. Switch Energy Supplier

  21 kwietnia 2017 at 15:22

  619456 331844The total glance of your site is great, let smartly as the content! 553567

 55. Best Online News

  22 kwietnia 2017 at 14:25

  219219 223077Just wanna input on couple of common points, The site layout is perfect, the articles is actually excellent : D. 871034

 56. Rochelle

  22 kwietnia 2017 at 23:07

  Hi there, I found your site by the use of Google while looking for a similar matter, your web site came up, it seems
  good. I have bookmarked it in my google bookmarks.
  Hello there, simply became aware of your blog via Google, and located that it’s
  truly informative. I am gonna be careful for brussels.
  I will be grateful in the event you continue this in future.
  Numerous other folks can be benefited from your writing. Cheers!

 57. wiki.standard-ecg.de

  23 kwietnia 2017 at 08:49

  Hi my friend! I want to say that this article is
  amazing, great written and include almost all significant infos.
  I would like to look extra posts like this .

 58. nobodyoa

  23 kwietnia 2017 at 10:42

  Permettetemi di aiutarvi?
  nobodyoa

 59. Yesterday, while I was at work, my cousin stole my iPad and tested to see if it can survive
  a forty foot drop, just so she can be a youtube sensation.
  My iPad is now broken and she has 83 views.
  I know this is completely off topic but I had to share
  it with someone!

 60. Hi there, after reading this remarkable piece of writing i am also
  cheerful to share my knowledge here with friends.

 61. www.youtube.com

  24 kwietnia 2017 at 15:42

  Hi colleagues, fastidious post and fastidious
  urging commented at this place, I am actually enjoying by these.

 62. Sherry

  25 kwietnia 2017 at 09:34

  Heya i am for the first time here. I came across this board and I find It really useful & it helped me
  out a lot. I hope to give something back and help others like you aided me.

 63. Benito

  25 kwietnia 2017 at 15:23

  I don’t ordinarily comment but I gotta say appreciate it for the post on this great one :
  D.

 64. Kerri

  25 kwietnia 2017 at 15:34

  Hey there! I’ve been reading your web site for a while now and finally got the
  bravery to go ahead and give you a shout out from Austin Tx!
  Just wanted to mention keep up the excellent work!

 65. vip.hnali.com

  25 kwietnia 2017 at 20:18

  Hello my loved one! I want to say that this article is amazing, nice written and come with approximately all significant
  infos. I would like to peer more posts like this.

 66. Full game

  26 kwietnia 2017 at 00:10

  I was able to find good info from your articles.

 67. Horizon Zero Dawn quest

  26 kwietnia 2017 at 01:10

  If some one wishes expert view concerning blogging afterward i recommend him/her to visit
  this webpage, Keep up the good work.

 68. www.solicchiata.it

  26 kwietnia 2017 at 06:14

  It’s an amazing post for all the internet visitors; they will get advantage from it I am sure.

 69. www.xasweka.top

  26 kwietnia 2017 at 06:34

  I wanted to jot down a simple word in order to express gratitude to you for those superb points you are showing on this site.
  My time consuming internet lookup has finally been rewarded with good quality details to
  go over with my friends and family. I ‚d admit that many of us
  readers are really endowed to be in a good place with
  very many wonderful people with insightful plans. I feel extremely grateful to have come across your website page and
  look forward to plenty of more awesome moments reading
  here. Thanks a lot again for everything.

 70. love-flower.com.cn

  26 kwietnia 2017 at 07:54

  I conceive other website owners should take this internet site as an model, very clean and superb user pleasant design.

 71. ondertitels downloaden

  26 kwietnia 2017 at 10:40

  Generally I don’t read post on blogs, but I wish to say
  that this write-up very compelled me to take a look at and do it!
  Your writing taste has been amazed me. Thank you, quite great article.

 72. Everette

  27 kwietnia 2017 at 03:16

  It must be kept in mind that the Google online search engine not utilizes
  the Key words Tag in figuring out search engine result.

 73. Buster

  28 kwietnia 2017 at 16:30

  For that reason if you are planning for internet marketing in Birmingham,
  Alabama, it is well to seek advice from a service oriented
  Search Engine Optimization consulting company that will
  function to provide your site first class online search engine
  advertising and positioning solutions at inexpensive rates.

 74. California

  28 kwietnia 2017 at 17:06

  Hey there I am so glad I found your website, I really found you
  by error, while I was researching on Aol for something else, Anyways I am here
  now and would just like to say kudos for a tremendous post and a all round interesting blog
  (I also love the theme/design), I don’t have time to go through it all at the moment
  but I have book-marked it and also included your RSS
  feeds, so when I have time I will be back to read a great deal more, Please do keep up the great job.

 75. get free google play

  28 kwietnia 2017 at 17:41

  Everything is very open with a very clear explanation of the issues.

  It was definitely informative. Your site is useful.
  Thanks for sharing!

 76. BetRobot installieren

  29 kwietnia 2017 at 20:53

  It’s an awesome piece of writing designed for all the web people; they
  will obtain benefit from it I am sure.

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra