Z zagranicy

Norwegia – ten kraj wymiera

Ostatnie wakacje spędziłem w Norwegii, jednym z najbogatszych krajów świata, i nie tylko w pieniądze, lecz również w bajeczne krajobrazy. Widok fiordów przywołuje klimat prastarych skandynawskich sag. Jak wielu młodych ludzi z Polski, postanowiłem w wakacje odwiedzić ten malowniczy kraj w celach zarobkowych. Chciałem także poznać, jak wygląda życie polskiego emigranta, choć nie zamierzałem tam pozostawać długo.

    
    

Jednakże, nie malownicze fiordy, jeziora czy zalesione wzgórza były najmocniej utkwione w mojej głowie, kiedy opuszczałem Norwegię z lotniska Oslo-Rygge we wrześniu. To zresztą jedno z trzech lotnisk, obsługujących norweską stolicę, całkiem sporo jak na miasto wielkości Gdańska lub Szczecina.    
    

O ile już wtedy zwróciłem uwagę na dość spory odsetek egzotycznej ludności, niepasującej do stereotypu potomka Wikingów, to tym razem miałem wrażenie, iż w największych miastach Norwegii oni już dominują. Idąc po centrum Oslo, choćby i głównym deptakiem, ma się wrażenie, iż ponad połowa przechodniów nie ma za wiele wspólnego ani z Norwegią, ani ze Skandynawią, ani z Europą w ogóle. Będąc w dzielnicy Gamle (stanowiącej część centrum Oslo), spostrzegłem, że w promieniu mojego wzroku nie ma prawie nikogo o europejskim wyglądzie. Ulica była zdominowana przez imigrantów z Somalii, Pakistanu oraz innych egzotycznych dla nas krain.    
    

W stolicy Norwegii mniejszości etniczne zaczynają także zdobywać monopol w konkretnych zawodach. Wystarczy podać za przykład, że korporacje taksówkarskie są totalnie opanowane przez Pakistańczyków. Z kolei Azjaci dominują jako pracownicy w sklepach spożywczych. Tymczasem Polacy opanowali sektor budowlany w Oslo, i nie tylko tam. Przechodząc koło jakiejkolwiek budowy w norweskiej stolicy i przysłuchując się rozmowom budowlańców, można być pewnym, iż usłyszy się popularną formę przecinka wśród polskich robotników.    
    

Pamiętam, jak ukazał się w norweskiej prasie artykuł o tym, że w Oslo pozostał już tylko jeden norweski etnicznie murarz. Pozostali to Polacy, z rzadka Litwini (co ciekawe, większość Litwinów w Norwegii zna dobrze język polski – pracując na budowach muszą władać nim nawet lepiej, niż norweskim). Naszła mnie wtedy konkluzja, że przecież nikt nie napisałby artykułu wyszydzającego sytuację, iż w Oslo nie ma już prawie norweskich taksówkarzy. Pojawiłyby się wtenczas oskarżenia o rasizm. Jednak w przypadku Polaków takiego problemu nie ma.    
    

Nie chcę powiedzieć, że Polacy mają złą opinię wśród Norwegów. Zdarzyło mi się rozmawiać z nielicznymi w Norwegii nacjonalistami, i przekonywali, że mają pozytywny stosunek do Polaków, choć wiedzą, iż „Polacy mają problem z alkoholem”. Najbardziej obawiają się muzułmanów, zaś z Europejczyków – Rumunów (i chodzi tutaj o etnicznych Rumunów, nie zaś Cyganów), którzy podobno słynną z kradzieży samochodów oraz włamań.    
    

Faktem jest natomiast to, że przybysz z Europy Wschodniej ma wyjściową sytuację najgorszą w Norwegii. Nie posiada obywatelstwa norweskiego – nie może liczyć na profity socjalne z tego wynikające. Nie jest jednak Somalijczykiem czy Nigeryjczykiem – nie przyznany zostanie zatem Polakowi status „uchodźcy” czy „ofiary wojny” (który z automatu dostaje znacząca część przybyszów z Afryki). Taki status gwarantuje przynajmniej pomoc państwa norweskiego w znalezieniu tymczasowego miejsca zamieszkania. Polak, Słowak, Węgier czy Litwin przybywający do Norwegii nie może liczyć na jakąkolwiek pomoc. Jest człowiekiem gorszej kategorii niż Somalijczyk.    
    

O głównej państwowej agencji pracy, zwanej w skrócie NAV, Polacy w Norwegii powiadają, że zajmuje się ona utrzymywaniem imigrantów z Afryki oraz Bliskiego Wschodu oraz odsyłaniem Polaków z kwitem, w razie prośby o pomoc w znalezieniu pracy. Coraz także o pracę trudniej – jeszcze kilka lat temu wystarczał do tego język angielski (niekiedy nawet niekoniecznie) oraz para rąk do pracy. Obecnie rynek norweski jest tak przesycony, iż nawet płynna znajomość norweskiego (mającego zresztą sporo dialektów) nie gwarantuje znalezienia pracy. Wciąż poszukiwani są zaś doświadczeni hydraulicy, mechanicy samochodowi czy kierowcy ciężarówek.    
    

Norwegia jako kraj zmienia się szybko. Budowane są kolejne meczety, podczas gdy norweskie kościoły świecą pustkami. Luterańska katedra w centrum Oslo to tylko bezpłatna ciekawostka dla turystów. Można zaryzykować tezę, że więcej już w Norwegii praktykujących muzułmanów, niż chrześcijan!     
    

Norwegia nie jest już także, ani tak czysta, ani bezpieczna jak jeszcze dekadę temu. Ulice Oslo nie są czystsze od ulic Warszawy czy Krakowa, a mury pełne są przeróżnych malowideł. W wielu dzielnicach Oslo lepiej Norweżkom nie iść samotnie, zwłaszcza w strojach zbyt „wyzywających” dla muzułmanów. Norwegia i Szwecja to kraje z wyjątkowo wysoką liczbą gwałtów, dokonywanych na Skandynawkach przez egzotycznych przybyszów.    
    

Cały swój sprzeciw wobec tego stanu rzeczy część Norwegów stara się pokazać głosując na Partię Postępu (Fremskrittspartiet), dowodzoną przez panią Siv Jensen, porównywaną czasem do Marine Le Pen z francuskiego Frontu Narodowego. Cieszy się ta partia poparciem ok. 1/5 mieszkańców Norwegii. W zasadzie jedyne co wyróżnia ją spośród innych norweskich partii to fakt, iż proponuje ograniczenie imigracji oraz kładzie nacisk na przyjęcie przez imigrantów „norweskich wartości”.    
    

Te jednak norweskie wartości to głównie akceptacja feminizmu czy postulatów środowisk homoseksualnych. Pamiętam, jak spacerowałem głównym deptakiem Oslo, podczas trwającej w sierpniu kampanii wyborczej. Około tuzin partii i partyjek (z czego większość to różne odcienie lewicy, z komunistami włącznie) kulturalnie zajmowało koło siebie miejsca w namiotach i rozdawało ulotki oraz baloniki. Rzecz niemożliwa w Polsce, gdzie policja musiałaby odgradzać od siebie zwolenników dwóch centroprawicowych partii, które dominują w polskim życiu politycznym.    
    

Z ciekawości podszedłem do stanowiska owej Partii Postępu, i okazało się, że ze wszystkich partii miała ona zdecydowanie najwięcej tęczowych emblematów oraz przypinek, być może uznają jej politycy, iż homoseksualiści najprędzej zaczną obawiać się zaprowadzania Szariatu pośród fiordów. Muzułmanie z tolerancji wobec tzw. mniejszości seksualnych zdecydowanie nie słyną.    
    

Ciekawostką jest opinia o Polakach wśród egzotycznych imigrantów. Polaków nieco się obawiają, a to znaczy, że czują pewien respekt. Mają o nas opinię rasistów, którzy rozdrażnieni potrafią bić, i to nawet nie będąc pod wpływem alkoholu. Pakistańczycy dość dobrze znają kanon polskich przekleństw. Jakże inna opinia, niż o Norwegach, którymi imigranci pomiatają. Nie bez przyczyny, spora część Norwegów jest nie tylko zniewieściała, ale nie ma odwagi do czegokolwiek.
    

Jeśli zaś idzie o norweskich nacjonalistów, to jest ich bardzo mało, żeby nie powiedzieć – w ogóle. Nie ma nawet funkcjonujących w rzeczywistości organizacji narodowych, a pojedynczy nacjonaliści wydają co najwyżej pisma, gdzie sporą część zajmują inspiracje pradawnymi wierzeniami germańskimi oraz… fascynacje muzyką metalową. Można wręcz powiedzieć, że wśród fanów metalu w Norwegii można najczęściej spotkać nacjonalistów, choć ich nacjonalizm jest daleki od naszego rozumienia tej idei – opartej na tradycjach chrześcijańskich.     
    

Norwescy nacjonaliści zresztą życia łatwego mieć nie mogą. Prawie wszystkim w Norwegii nacjonalizm kojarzy się z Andersem Breivikiem oraz Vidkunem Quislingiem, kolaborantem z III Rzeszą. Zresztą ogólnie nacjonaliści w Skandynawii cierpią na brak ciekawych odwołań historycznych, poza Finami, którzy mają w tradycji ruch Lapua.    
    

Reasumując zaś wszystko co napisałem – serce się kroi, że dla tak pięknego kraju, jakim jest Norwegia, nie ma już raczej nadziei. Populacja muzułmanów rośnie w zastraszającym tempie, zaś jedynymi, którym zaczyna to istotnie przeszkadzać są tęczowi aktywiści. Dość smutny paradoks.

Michał Kowalczyk    
fot.: euroislam.pl

© WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

236 komentarzy

236 Komentarzy

 1. Zbigniew

  10 marca 2014 at 09:13

  I pomyśleć, że artykuł traktuje o potomkach Wikingów…

 2. Zbigniew

  10 marca 2014 at 09:32

  Generalnie mają to na własne życzenie. Po co im przyjmować jakichś uchodźców z Somalii? Sytuację dałoby się jeszcze uzdrowić wprowadzeniem – i EGZEKWOWANIEM – odpowiednich przepisów, ale po pierwsze – i najważniejsze – trzeba byłoby chcieć. Jednemu takiemu się chciało, ale swój protest wyraził w tak drastyczny sposób, że teraz siedzi, i prędko nie wyjdzie.

  To samo nas czeka, jeśli rządząca klika zrealizuje to, do czego usilnie usiłuje nas przyzwyczajać: że niby „musimy otworzyć się na imigrację, bo bez imigrantów nie będziemy mogli się rozwijać” itp. itd. Otóż NIC NIE MUSIMY! Po pierwsze: pracy w Polsce obecnie brakuje nawet dla Polaków. Po drugie: nawet zakładając, że kiedyś – po zmianie rządów – „praca będzie szukała ludzi”, to raczej lepiej ograniczyć nieco aspiracje rozwojowe, niż doraźnie łatać bieżące braki na rynku pracy sprowadzaniem imigrantów, bez wyobraźni fundując sobie w ten sposób problemy na przyszłość.

 3. jacenty

  10 marca 2014 at 10:58

  Autor po prostu nie spotkał patriotów norweskich co nie znaczy że ich nie ma. Widocznie nie nastąpiło jeszcze przesilenie.

  • mikro

   12 grudnia 2016 at 14:08

   Patryiotów masz na myśli takich którzy kłaniają się w pas muzlom a plują jak tylko mogą na Polaków ?Bo z tego cowidze nienawidzą nas tu wszędzie zarówno w urzędach jak i na ulicy czy w sklepach ,mam szczerąnadzieję ,że we wszystkich polakach na obczyżnie obudzi się patryiotyzm albo zwykła wola zemsty i wrócą do Pl. zostawiając norków , anglików ,niemcówi wszystkie inne nacje nadludzi razem z muzlami(na ich pastwę) których tak kochają a którzy tak otwarcie nieraz nimi gardzą.

 4. Gregor

  10 marca 2014 at 13:18

  Wystarczy aby zabrać im socjal to sami wyjada.

 5. Pokolenie

  11 marca 2014 at 01:45

  To samo nas czeka jesli bedziemy tolerowac alkoholizm jako cos normalnego…narod powoli wyginie. W Norwegii sa bardzo surowe kary i mandaty za picie alkoholu na ulicy, przyczyny mozna sie domyslic…A jesli chodzi o feminizm, to akurat istnial on w Skandynawii juz w czasach podboju swiata przez Wikingow, bo to wlasnie kobiety byly wlascicielkami slynnych lodzi i to one wysylaly wojownikow na zamorskie grabierze. W legendach nordyckich kobiety uczyly sie walki i walczyly kiedy zaszla potrzeba. Pogrzeby waznych kobiet za czasow Wikingow dorownywaly pogrzebom faraonow w Egipcie

 6. lukasz24

  11 marca 2014 at 09:20

  W krajach zachodniej europy też niewiele lepiej. Do tego doprowadziła chora polityka multi-kulti, rugowanie wartości chrześcijańskich i konserwatywnych. Promowanie homoseksualizmu i aborcji w sytuacji gdy przybyli islamiści odrzucają jedno i drugie. Europa o lewackim przechyleniu sama zgotowała sobie ten los.

 7. Bartek

  11 marca 2014 at 22:29

  Sprawa jest na tyle prosta, Ja bym przyznał socjal każdemu, kto przepracował co najmniej 5 lat na rzecz danego kraju … Skoro dostaje się coś za darmo, nie ma szans na normalność !!!

 8. A

  11 marca 2014 at 23:11

  Norwegia zalegalizowała kazirodztwo uzasadniając, że ma ono długą tradycję w ich kraju.

 9. MisterTix

  12 marca 2014 at 17:32

  [quote name=”Pokolenie”]To samo nas czeka jesli bedziemy tolerowac alkoholizm jako cos normalnego…narod powoli wyginie. W Norwegii sa bardzo surowe kary i mandaty za picie alkoholu na ulicy, przyczyny mozna sie domyslic…A jesli chodzi o feminizm, to akurat istnial on w Skandynawii juz w czasach podboju swiata przez Wikingow, bo to wlasnie kobiety byly wlascicielkami slynnych lodzi i to one wysylaly wojownikow na zamorskie grabierze. W legendach nordyckich kobiety uczyly sie walki i walczyly kiedy zaszla potrzeba. Pogrzeby waznych kobiet za czasow Wikingow dorownywaly pogrzebom faraonow w Egipcie[/quote]

  Wysokie mandaty za pice na ulicy i 21 lat za 80 dzieciaków …

 10. monika

  24 października 2014 at 20:28

  no tak, przeciez somalijczyk powinien byc najgorsza katergoria czlowieka. brawo za rasizm.

 11. JUZEF STALIN

  8 lutego 2015 at 22:50

  Tja, co za pieprzenie.

  Tak w ramach ciekawostki – w Katarze mieszka 350 tysięcy(sic!) rdzennych obywateli Kataru. Pozostałem 1,2 miliona stanowią robotnicy i imigranci. I co? I nic.

  No ale pisanie o swoich odczuciach po miesiącu zwiedzania zawsze spoko -_-

 12. Maciej

  10 września 2015 at 13:53

  A ja tak chciałem tam pojechać … szkoda nie chce z islamistami walczyć na obcej ziemi … wole tu zostać niż narażać życie.
  Wszystko w nadmiarze szkodzi i to jest najlepszy przykład.

 13. stach

  16 stycznia 2017 at 14:44

  Bardzo dobry artykuł i dobre spostrzeżenia !

 14. this sheat

  5 marca 2017 at 22:14

  NXXBqp Your mode of explaining the whole thing in this post is in fact good, every one be able to simply be aware of it, Thanks a lot.

 15. password sniffer

  15 marca 2017 at 07:07

  379220 915108Aw, i thought this was quite a very good post. In concept I would like to devote writing such as this moreover – spending time and actual effort to produce a terrific article but exactly what do I say I procrastinate alot by no indicates manage to get something done. 110614

 16. Adult Chat Rooms

  18 marca 2017 at 18:53

  21086 840512What a lovely weblog. I will surely be back. Please maintain writing! 504852

 17. ICQ Chat

  18 marca 2017 at 19:46

  616818 8328This really is such a terrific post, and was thinking considerably exactly the same myself. One more wonderful update. 26037

 18. Free UK Chat Rooms

  19 marca 2017 at 01:33

  838080 859135Just wanna remark on few general things, The website style is ideal, the topic matter is rattling good 581172

 19. Free Adult Chat

  19 marca 2017 at 02:08

  9081 842485Id always want to be update on new articles on this web website , saved to favorites ! . 392565

 20. economics tuition

  21 marca 2017 at 11:24

  358174 27966Hello there, just became alert to your blog via Google, and discovered that its truly informative. Im gonna watch out for brussels. Ill be grateful in the event you continue this in future. Numerous individuals will probably be benefited from your writing. Cheers! 229909

 21. read the article

  29 marca 2017 at 11:45

  667605 161422hi and thanks regarding the particular post ive really been searching regarding this kind of info online for sum time these days hence thanks a lot 619769

 22. motor club of america

  30 marca 2017 at 03:16

  449203 841314Register a domain, search for available domains, renew and transfer domains, and choose from a wide variety of domain extensions. 691273

 23. Skrotpremie

  30 marca 2017 at 13:44

  692813 593806I was suggested this web site by my cousin. Im not sure whether this post is written by him as nobody else know such detailed about my problem. Youre incredible! Thanks! 832666

 24. password

  30 marca 2017 at 18:37

  985012 73235As I site possessor I believe the content material here is rattling wonderful , appreciate it for your efforts. You should keep it up forever! Good Luck. 97184

 25. what is mca motor club america about

  1 kwietnia 2017 at 19:21

  605445 286032How significantly of an significant content material, maintain on penning significant other 909319

 26. economics tuition singapore

  2 kwietnia 2017 at 00:34

  7410 545389Hey There. I discovered your blog utilizing msn. That is really a extremely smartly written write-up. I will make certain to bookmark it and come back to read much more of your helpful info. Thanks for the post. I will definitely return. 240578

 27. mca scam

  2 kwietnia 2017 at 02:49

  394840 547818I only wish that I had the ability to convey what I wanted to say in the manner that you have presented this information. Thanks. 992320

 28. instagram followers

  4 kwietnia 2017 at 10:04

  Awesome issues here. I am very satisfied to peer your post.
  Thank you a lot and I’m having a look forward to contact you.
  Will you please drop me a e-mail?

 29. primoxyl

  4 kwietnia 2017 at 19:54

  549795 642830good day, your internet site is cheap. I do many thanks for succeed 593018

 30. Best Best Online News

  6 kwietnia 2017 at 20:20

  687480 38983I really like your writing style, wonderful information, thankyou for posting : D. 760518

 31. Best Best Online Tamil News in the World

  6 kwietnia 2017 at 21:00

  196669 977739Do individuals still use these? Personally I adore gadgets but I do prefer something a bit much more up to date. Still, nicely written piece thanks. 572198

 32. Best News Website in World

  7 kwietnia 2017 at 01:22

  384512 401434Hi, in case you want to get higher rankings, you must look at the plugin I left in my link, it will support. 627048

 33. Best Best Online News in the World

  7 kwietnia 2017 at 17:04

  232579 389572I adore your wp design, wherever did you download it through? 186779

 34. Thanks to my father who informed me regarding this website, this weblog is truly amazing.

 35. GVK BIO

  9 kwietnia 2017 at 00:48

  347498 4455I agree with you. I wish I had your blogging style. 866133

 36. GVK Biosciences

  9 kwietnia 2017 at 02:10

  839836 883607Youre so cool! I dont suppose Ive read anything like this before. So good to uncover somebody with some original thoughts on this topic. realy thank you for starting this up. this internet site is something that is necessary on the internet, someone with slightly originality. beneficial job for bringing something new towards the internet! 651159

 37. GVK BIO

  9 kwietnia 2017 at 05:17

  996382 348988somehow discovered your website when i was kind of stoned. great read 297718

 38. VideoJelly

  12 kwietnia 2017 at 06:58

  362848 281803I like this web site because so significantly valuable stuff on here : D. 292915

 39. http://suwet.com

  13 kwietnia 2017 at 19:04

  Thank you for the auspicious writeup. It in reality was once a leisure account it.
  Glance advanced to far introduced agreeable from you!

  However, how could we keep in touch?

 40. down aka kilo

  14 kwietnia 2017 at 00:20

  Sweet blog! I found it while surfing around on Yahoo News. Do you have
  any suggestions on how to get listed in Yahoo News?
  I’ve been trying for a while but I never seem to get there!
  Many thanks

 41. bigfoot

  14 kwietnia 2017 at 01:34

  Great information. Lucky me I discovered your website by
  chance (stumbleupon). I have saved it for later!

 42. california drug rehabilitation

  14 kwietnia 2017 at 04:36

  Hi there! Do you know if they make any plugins to protect against hackers?
  I’m kinda paranoid about losing everything I’ve worked hard on. Any suggestions?

 43. reticent

  14 kwietnia 2017 at 06:59

  Great article! This is the type of info that should be shared around the net.

  Shame on the search engines for now not positioning this publish higher!
  Come on over and discuss with my website . Thank you =)

 44. mortgage brokers

  14 kwietnia 2017 at 07:35

  That is a really good tip particularly to those fresh to the blogosphere.
  Simple but very accurate info… Thank you for sharing this one.
  A must read post!

 45. spyware

  14 kwietnia 2017 at 08:40

  There’s certainly a lot to learn about this issue. I
  like all the points you’ve made.

 46. oak tree lending

  16 kwietnia 2017 at 07:34

  hello!,I like your writing so much! percentage we keep in touch
  extra approximately your article on AOL? I require an expert on this house to solve my
  problem. May be that’s you! Taking a look ahead to peer you.

 47. Tile Removing Perth

  18 kwietnia 2017 at 14:12

  I loved as much as you’ll receive carried out right here.

  The sketch is attractive, your authored subject matter stylish.

  nonetheless, you command get bought an impatience
  over that you wish be delivering the following. unwell unquestionably come further formerly again since exactly the same nearly very often inside case you shield this
  hike.

 48. penis extension

  19 kwietnia 2017 at 03:11

  I think the admin of this web page is really working hard
  in support of his website, because here every data is quality based data.

 49. waste services warren

  19 kwietnia 2017 at 19:30

  54256 565507It can be tough to write about this subject. I feel you did an exceptional job though! Thanks for this! 352030

 50. dotties weight loss zone

  20 kwietnia 2017 at 18:28

  Hi there just wanted to give you a quick heads up.
  The text in your post seem to be running off the screen in Safari.

  I’m not sure if this is a formatting issue or something
  to do with browser compatibility but I thought I’d post to let you know.

  The style and design look great though! Hope you get the problem solved soon.
  Kudos

 51. Switch Energy Supplier

  20 kwietnia 2017 at 21:01

  385829 44430Really good style and style and wonderful topic matter, really small else we want : D. 6228

 52. Si elles peuvent aussi être utilisées d’une façon ludique, ces trotinette electrique pour adulte sont
  surtout extrêmement pratiques dans le cadres des
  déplacements urbains.

 53. www.poshpetpresents.com

  21 kwietnia 2017 at 08:26

  You have made some good points there. I looked on the internet to find out more about the issue and found most individuals will go along with your views on this website.

 54. Switch Energy Supplier

  21 kwietnia 2017 at 15:22

  619456 331844The total glance of your site is great, let smartly as the content! 553567

 55. Best Online News

  22 kwietnia 2017 at 14:25

  219219 223077Just wanna input on couple of common points, The site layout is perfect, the articles is actually excellent : D. 871034

 56. Rochelle

  22 kwietnia 2017 at 23:07

  Hi there, I found your site by the use of Google while looking for a similar matter, your web site came up, it seems
  good. I have bookmarked it in my google bookmarks.
  Hello there, simply became aware of your blog via Google, and located that it’s
  truly informative. I am gonna be careful for brussels.
  I will be grateful in the event you continue this in future.
  Numerous other folks can be benefited from your writing. Cheers!

 57. wiki.standard-ecg.de

  23 kwietnia 2017 at 08:49

  Hi my friend! I want to say that this article is
  amazing, great written and include almost all significant infos.
  I would like to look extra posts like this .

 58. nobodyoa

  23 kwietnia 2017 at 10:42

  Permettetemi di aiutarvi?
  nobodyoa

 59. Yesterday, while I was at work, my cousin stole my iPad and tested to see if it can survive
  a forty foot drop, just so she can be a youtube sensation.
  My iPad is now broken and she has 83 views.
  I know this is completely off topic but I had to share
  it with someone!

 60. Hi there, after reading this remarkable piece of writing i am also
  cheerful to share my knowledge here with friends.

 61. www.youtube.com

  24 kwietnia 2017 at 15:42

  Hi colleagues, fastidious post and fastidious
  urging commented at this place, I am actually enjoying by these.

 62. Sherry

  25 kwietnia 2017 at 09:34

  Heya i am for the first time here. I came across this board and I find It really useful & it helped me
  out a lot. I hope to give something back and help others like you aided me.

 63. Benito

  25 kwietnia 2017 at 15:23

  I don’t ordinarily comment but I gotta say appreciate it for the post on this great one :
  D.

 64. Kerri

  25 kwietnia 2017 at 15:34

  Hey there! I’ve been reading your web site for a while now and finally got the
  bravery to go ahead and give you a shout out from Austin Tx!
  Just wanted to mention keep up the excellent work!

 65. vip.hnali.com

  25 kwietnia 2017 at 20:18

  Hello my loved one! I want to say that this article is amazing, nice written and come with approximately all significant
  infos. I would like to peer more posts like this.

 66. Full game

  26 kwietnia 2017 at 00:10

  I was able to find good info from your articles.

 67. Horizon Zero Dawn quest

  26 kwietnia 2017 at 01:10

  If some one wishes expert view concerning blogging afterward i recommend him/her to visit
  this webpage, Keep up the good work.

 68. www.solicchiata.it

  26 kwietnia 2017 at 06:14

  It’s an amazing post for all the internet visitors; they will get advantage from it I am sure.

 69. www.xasweka.top

  26 kwietnia 2017 at 06:34

  I wanted to jot down a simple word in order to express gratitude to you for those superb points you are showing on this site.
  My time consuming internet lookup has finally been rewarded with good quality details to
  go over with my friends and family. I ‚d admit that many of us
  readers are really endowed to be in a good place with
  very many wonderful people with insightful plans. I feel extremely grateful to have come across your website page and
  look forward to plenty of more awesome moments reading
  here. Thanks a lot again for everything.

 70. love-flower.com.cn

  26 kwietnia 2017 at 07:54

  I conceive other website owners should take this internet site as an model, very clean and superb user pleasant design.

 71. ondertitels downloaden

  26 kwietnia 2017 at 10:40

  Generally I don’t read post on blogs, but I wish to say
  that this write-up very compelled me to take a look at and do it!
  Your writing taste has been amazed me. Thank you, quite great article.

 72. Everette

  27 kwietnia 2017 at 03:16

  It must be kept in mind that the Google online search engine not utilizes
  the Key words Tag in figuring out search engine result.

 73. Buster

  28 kwietnia 2017 at 16:30

  For that reason if you are planning for internet marketing in Birmingham,
  Alabama, it is well to seek advice from a service oriented
  Search Engine Optimization consulting company that will
  function to provide your site first class online search engine
  advertising and positioning solutions at inexpensive rates.

 74. California

  28 kwietnia 2017 at 17:06

  Hey there I am so glad I found your website, I really found you
  by error, while I was researching on Aol for something else, Anyways I am here
  now and would just like to say kudos for a tremendous post and a all round interesting blog
  (I also love the theme/design), I don’t have time to go through it all at the moment
  but I have book-marked it and also included your RSS
  feeds, so when I have time I will be back to read a great deal more, Please do keep up the great job.

 75. get free google play

  28 kwietnia 2017 at 17:41

  Everything is very open with a very clear explanation of the issues.

  It was definitely informative. Your site is useful.
  Thanks for sharing!

 76. BetRobot installieren

  29 kwietnia 2017 at 20:53

  It’s an awesome piece of writing designed for all the web people; they
  will obtain benefit from it I am sure.

 77. pick 3 ebook

  1 maja 2017 at 23:32

  I have to thank you for the efforts you have put in penning this blog.

  I am hoping to see the same high-grade content by you
  in the future as well. In truth, your creative writing abilities has encouraged me to get my own site now 😉

 78. ceinture hermes homme

  2 maja 2017 at 10:54

  difficulté, les rapports makesfrequent impraticable. Visites durer plusieurs jours, et arecommonly payé par l’eau; pourtant je ne ai jamais vu un bateau aménagé avec des bancs, ou fait commode par tout ajout à la première toile. Conveniencesare pas manqué où ils ne sont enjoyed.The consolation dont la cornemuse peut donner, ils ont longtemps joui; butamong autres changements, dont la dernière révolution introduite, l’utilisation de thebagpipe commence à être oublié. Certaines des principales familles entertaina encore piper, dont le bureau était autrefois héréditaire. Macrimmon était piper toMacleod et Rankin à Maclean de Col.The airs de la cornemuse sont traditionnels. Il a été en Ciel, au-delà de tous les temps de la mémoire, un collège de cornemuseurs, sous la direction ofMacrimmon, ce qui est pas tout à fait éteinte. Il y avait une autre dans Mull,

 79. Hi there! I just want to give you a big thumbs up for your excellent information you have here on this post.

  I’ll be coming back to your site for more soon.

 80. belstaff weybridge sale

  2 maja 2017 at 23:20

  I just signed up to your blog feed after reading this post! Will you be writing about this in future articles?
  belstaff weybridge sale http://www.cheapbelstaff.online

 81. www.youtube.com

  3 maja 2017 at 02:55

  I pay a quick visit day-to-day a few blogs and information sites to read posts, however
  this webpage gives quality based articles.

 82. Air max pas cher

  3 maja 2017 at 11:38

  Hi. I have a blog which i installed wordpress. So far so good. Except that wordpress stats shows me the visits and i want it to show how many visitors visited my blog. Can anyone help me? Thanks a lot..

 83. bigtom

  4 maja 2017 at 06:14

  I just discovered using Joomla for dynamic website design but feel the limitation on use of templates is a major minus. I think it should be possible to use my own template in the design. Anyone help?.
  bigtom http://murphyvideoservices.com/bigtom-birman.html

 84. how to rank youtube videos

  5 maja 2017 at 06:18

  I have fun with, lead to I discovered just what I used to be having a look
  for. You have ended my 4 day lengthy hunt! God Bless you man.
  Have a great day. Bye

 85. www.youtube.com

  6 maja 2017 at 00:59

  Good day I am so glad I found your web site, I really found you by mistake, while
  I was browsing on Aol for something else, Anyhow I am here now and would just like to say cheers for a tremendous post and a all round exciting blog (I also
  love the theme/design), I don’t have time to read through it all at
  the minute but I have bookmarked it and also added your RSS feeds, so when I have time
  I will be back to read much more, Please do keep up the awesome job.

 86. Morfix Review

  6 maja 2017 at 17:24

  My brother suggested I may like this website.
  He was once entirely right. This post truly made my day.
  You can not consider simply how much time I
  had spent for this info! Thanks!

 87. lk bennett purse sale

  7 maja 2017 at 05:00

  Great article, I just passed this onto a co-worker who was doing a little analysis on this. And he in fact bought me breakfast because I discovered it for him. :). So let me rephrase that: Thanks for the treat! But yeah Thanks for taking the time to talk about this, I feel strongly about it and love learning more on this topic. If possible, as you gain expertise, would you mind updating your blog with more details? It is very helpful for me. Two thumb up for this blog post!
  lk bennett purse sale http://www.lkbennettstore.online

 88. seo courses brisbane

  7 maja 2017 at 12:31

  They will certainly look after keyword thickness,
  keyword spamming and other search engine factors to consider.

 89. Hi! I know this is kinda off topic but I
  was wondering if you knew where I could find a captcha plugin for my comment form?
  I’m using the same blog platform as yours and I’m having trouble
  finding one? Thanks a lot!

 90. It’s very straightforward to find out any matter on web as compared to
  textbooks, as I found this piece of writing at this web page.

 91. superbad fake id

  7 maja 2017 at 18:20

 92. where can i buy nfl jerseys

  7 maja 2017 at 19:15

  Sick! Just got a brand-new Pearl and I can now read your blog on my phone’s browser, it didn’t operate on my aged one.
  where can i buy nfl jerseys http://www.nflsale.online

 93. tera woh Pyar

  8 maja 2017 at 15:47

  Every weekend i used to pay a quick visit this site, for the reason that
  i wish for enjoyment, as this this web page conations really
  fastidious funny stuff too.

 94. fake id usa

  8 maja 2017 at 15:54

 95. Arijit Singh Cover song

  8 maja 2017 at 16:45

  Excellent article. Keep posting such kind of info on your page.
  Im really impressed by your site.
  Hello there, You have performed a fantastic job. I will certainly digg it
  and in my view suggest to my friends. I’m confident they will
  be benefited from this website.

 96. i need a fake id

  8 maja 2017 at 17:44

 97. ray ban occhiali da sole

  8 maja 2017 at 20:16

  http://www.parrocchiabaranello.it/Occhiali da sole Uomo e Donna Outlet Italia

 98. stingrayoa

  8 maja 2017 at 20:37

 99. Latest flute cover

  8 maja 2017 at 22:35

  Pretty nice post. I just stumbled upon your blog and wished to say
  that I’ve truly enjoyed browsing your blog posts. After all I’ll be subscribing to your feed and I hope you write
  again soon!

 100. buy barbour jacket

  9 maja 2017 at 08:49

  I have been reading out some of your articles and i must say nice stuff. I will definitely bookmark your blog.
  buy barbour jacket http://www.discountbarbour.online

 101. pron best

  10 maja 2017 at 17:00

  b6hZbQ Your idea is outstanding; the issue is something that not enough persons are speaking intelligently about. I am very happy that I stumbled throughout this in my seek for one thing regarding this.

 102. vibram five fingers on sale

  11 maja 2017 at 09:37

  So use the product/products or service personally before you register as an affiliate to see if it can really deliver what it promises there is a lot of stuff out there that does not. If you did this then youre one of the credible and living testaments aware of the advantages and disadvantages to build trust. Your customers will see & feel the sincerity and truthfulness in you and that is what will trigger them to buy & judge for them selves going by your word.
  vibram five fingers on sale http://www.vibramfivefingerssale.online

 103. patagonia after christmas sale

  11 maja 2017 at 14:53

  I enjoyed seeing this, i’ve been thinking about this for a while.
  patagonia after christmas sale http://www.patagoniastore.online

 104. Doctor Shoper

  12 maja 2017 at 01:04

  Pretty component of content. I simply stumbled upon your web
  site and in accession capital to claim that I
  acquire in fact loved account your blog posts. Any way I
  will be subscribing for your augment or even I fulfillment you
  get entry to constantly quickly.

 105. Doctor Shoper

  12 maja 2017 at 01:04

  Nice weblog here! Additionally your site rather a lot up very
  fast! What host are you the usage of? Can I get your
  affiliate hyperlink on your host? I desire my web site loaded up as quickly as yours lol

 106. www.doctorshoper.com

  12 maja 2017 at 03:09

  Hi, I think your blog might be having browser compatibility issues.

  When I look at your blog site in Chrome, it looks fine but when opening in Internet Explorer, it has some overlapping.
  I just wanted to give you a quick heads up! Other then that, awesome blog!

 107. sex stories

  12 maja 2017 at 21:23

  I think the admin of this web page is actually working
  hard in favor of his web page, as here every information is quality based material.

 108. how to throw up

  14 maja 2017 at 00:47

  Hi! I’m at work browsing your blog from my new iphone!
  Just wanted to say I love reading through your blog and look
  forward to all your posts! Keep up the fantastic work!

 109. cronograma para ler a bíblia

  14 maja 2017 at 02:20

  Fabulous, what a website it is! This website presents helpful data to us, keep it up.

 110. handbags prada sale

  14 maja 2017 at 04:18

  I sincerely took pleasure in reading your weblog, you explained some superior points. I want to bookmark your post. I saved you to delicious and yahoo bookmarks. I will attempt to revisit to your webpage and examine more posts.
  handbags prada sale http://www.pradablackfriday.online

 111. Jeffrey

  14 maja 2017 at 06:36

  Ultimately, do not pay attention to SEO suggestions
  from individuals writing on HP unless they have published brand-new
  Hubs in the past year and also have the web traffic accolades to sustain their point of views.

 112. ecco outlet california

  14 maja 2017 at 23:56

  top quality People are bound to find this really important. You make a very good point in your conclusion.. this excellent
  ecco outlet california http://www.londoon.co.uk

 113. sergio italian shoes

  14 maja 2017 at 23:56

  I’m often to blogging and i in actuality respect your content. The piece of writing has actually peaks my interest. I’m going to bookmark your post and preserve checking for brand new information.
  sergio italian shoes http://www.cheapsergiorossi.online

 114. callaway for sale

  14 maja 2017 at 23:56

  Sometimes I question the internet and what is posted? Recently it seems to have become an epidemic, although it seems to be changing for the better. What are your thoughts?
  callaway for sale http://www.callawaygolfoutlet.online

 115. rene caovilla wedges

  14 maja 2017 at 23:57

  Wow, this article was just what I was looking for. Thanks for posting it.
  rene caovilla wedges http://www.renecaovilla.online

 116. Ивангай

  15 maja 2017 at 19:53

  I blog frequently and I seriously thank you for your information. The article has really peaked my
  interest. I’m going to book mark your site and
  keep checking for new details about once a week. I subscribed to your Feed as well.

 117. Unquestionably believe that which you said. Your favourite reason appeared to be at the internet the easiest thing to be mindful of.

  I say to you, I definitely get annoyed while other folks consider concerns that they plainly do not recognize about.
  You controlled to hit the nail upon the highest and outlined out the whole thing without having side-effects , people could take a signal.
  Will probably be again to get more. Thanks

 118. agence web Paris

  16 maja 2017 at 20:27

  Im obliged for the post.Really thank you! Great.

 119. paranormal

  17 maja 2017 at 00:08

  Hi, I would like to subscribe for this webpage to obtain hottest updates, so where can i do it please help.

 120. 2 days Marrakech desert tour

  17 maja 2017 at 01:08

  There is evidently a bundle to realize about this. I suppose you made various good points in features also.

 121. dji

  17 maja 2017 at 02:43

  JD Oganis Robust Media Theme for Drupal

 122. besten Schnappchen und Angebote

  17 maja 2017 at 04:26

  I saved it to my bookmark website list and will be checking back in the near future.

 123. product photography

  17 maja 2017 at 06:01

  I seriously love your blog.. Excellent colors

 124. beekeeping

  17 maja 2017 at 07:38

  You ave made some really good points there. I looked on the net for more information about the issue and found most individuals will go along with your views on this web site.

 125. fitness motivation

  17 maja 2017 at 11:02

  Thanks again for the post.Really looking forward to read more. Fantastic.

 126. Geschichte

  17 maja 2017 at 11:16

  Thanks a lot for the post.Really thank you! Really Great.

 127. nikon d7100 compare

  17 maja 2017 at 14:38

  Pretty! This was an extremely wonderful article. Thank you for providing this information.

 128. hot to register in futurematrix

  17 maja 2017 at 17:08

  You could definitely see your expertise in the article
  you write. The sector hopes for more passionate writers like you who aren’t
  afraid to mention how they believe. All the
  time go after your heart.

 129. Larson & Holz

  17 maja 2017 at 19:29

  Major thankies for the post.Much thanks again. Really Great.

 130. best moving company in montreal

  17 maja 2017 at 21:55

  I think this is a real great blog.Really thank you! Fantastic.

 131. If some one needs to be updated with most recent technologies afterward he must be visit this website and be up to date every day.

 132. new movies to watch for free

  18 maja 2017 at 03:01

  Muchos Gracias for your post.Really looking forward to read more. Will read on…

 133. Friv

  18 maja 2017 at 05:32

  Really enjoyed this blog.Much thanks again. Great.

 134. Acupuncture Duluth Ga

  18 maja 2017 at 08:04

  I am so grateful for your blog post.Really looking forward to read more. Keep writing.

 135. Feat Dizzy Wright

  18 maja 2017 at 10:21

  Appreciating the hard work you put into your blog and detailed information you present.

  It’s awesome to come across a blog every once in a while that isn’t the same old
  rehashed information. Great read! I’ve saved your site and
  I’m adding your RSS feeds to my Google account.

 136. hamzaoa

  18 maja 2017 at 12:33

  In it something is and it is good idea. It is ready to support you.
  Little teen ass is fucked until she is totally gaping wide

 137. free anime series online

  19 maja 2017 at 16:56

  I think other site proprietors should take this web site as an model, very clean and wonderful user genial style and design, as well as the content. You are an expert in this topic!

 138. www.weightloss-shake.com

  19 maja 2017 at 18:37

  Im thankful for the blog post.Really thank you! Fantastic.

 139. Nice post. I was checking continuously this
  blog and I’m impressed! Extremely helpful info specifically the last part :
  ) I care for such information much. I was seeking this particular info for a long time.
  Thank you and best of luck.

 140. The 2 Week Diet Reviews

  19 maja 2017 at 20:13

  Everything is very open with a really clear explanation of the challenges.
  It was definitely informative. Your website is very helpful.
  Thank you for sharing!

 141. price of pest control

  19 maja 2017 at 20:19

  Red your weblog post and beloved it. Have you at any time imagined about visitor posting on other related blogs related to your site?

 142. seattle bug control

  19 maja 2017 at 22:00

  Only wanna remark that you have a very nice site, I love the design and style it really stands out.

 143. BUZZINITY

  20 maja 2017 at 01:26

  Just discovered this blog through Bing, what a way to brighten up my year!

 144. weed for sale canada

  20 maja 2017 at 03:09

  There is evidently a lot to identify about this. I think you made various nice points in features also.

 145. clash of clans cheat

  20 maja 2017 at 03:11

  This is my first time visit at here and i am in fact pleassant to read everthing at one place.

 146. amazon seo bot

  20 maja 2017 at 05:49

  Major thanks for the article post. Awesome.

 147. دانلودسریال شهرزاد

  20 maja 2017 at 06:18

  Wow that was strange. I just wrote an extremely long comment
  but after I clicked submit my comment didn’t appear. Grrrr…
  well I’m not writing all that over again. Regardless, just wanted to
  say great blog!

 148. lighting designers

  20 maja 2017 at 06:37

  Major thankies for the article.Really looking forward to read more. Much obliged.

 149. small patio

  20 maja 2017 at 07:35

  Thanks so much for the blog post.Thanks Again. Really Cool.

 150. Francesco

  20 maja 2017 at 10:10

  I have fun with, lead to I found exactly what I was taking a look for.
  You have ended my 4 day long hunt! God Bless you man. Have a
  great day. Bye

 151. IMDB visits

  20 maja 2017 at 11:06

  We stumbled over here by a different website and thought I might as well check things out.

 152. Career

  20 maja 2017 at 13:00

  Thank you ever so for you blog.Really looking forward to read more. Really Great.

 153. shopping online pakistan

  20 maja 2017 at 16:31

  Muchos Gracias for your post.Really thank you! Keep writing.

 154. Music

  20 maja 2017 at 17:03

  Way cool! Some extremely valid points! I appreciate you writing this post and the rest of the website is extremely good.

 155. skylander boy and girl

  20 maja 2017 at 18:26

  Greetings from California! I’m bored to death at work so I
  decided to browse your site on my iphone during lunch break.
  I enjoy the info you provide hrre and can’t
  wait to take a look when I get home. I’m surprised att how fast your
  bblog loaded on my cell phone .. I’m nnot even using WIFI, just 3G
  .. Anyways, amazing blog!

 156. playstation network

  20 maja 2017 at 23:13

  My family members always say that I am killing my time here at net, but I know I am getting experience
  every day by reading such fastidious articles or reviews.

 157. Green Bay Packers Jersey

  21 maja 2017 at 01:40

  Hi there, just wanted to mention, I loved this article.
  It was practical. Keep on posting!
  Hi, i think that i saw you visited my web site thus i came to “return the favor”.I am attempting to find things to enhance my web site!I suppose its
  ok to use a few of yo\

 158. seo company near me

  21 maja 2017 at 05:39

  I’ve been surfing online more than 3 hours today, yet
  I never found any interesting article like yours.
  It’s pretty worth enough for me. Personally, if all
  webmasters and bloggers made good content as you did, the web will be a lot more useful than ever before.

 159. http://www.gzl-1.com

  21 maja 2017 at 08:47

  Thanks for yoyr personal marvelous posting! I certainly enjoyed
  reading it, you could bbe a great author. I will always bookmark your blokg
  annd will come back in the foreseeable future.
  I want to encourage continue your great job, have a
  nice afternoon!

 160. phenq review

  21 maja 2017 at 08:57

  What’s up all, here every one is sharing these kinds of knowledge, therefore it’s good to read
  this web site, and I used to pay a quick visit this blog all the time.

 161. michael kors online outlet

  21 maja 2017 at 09:15

  Good post. I be taught one thing more challenging on completely different blogs everyday. It would always be stimulating to learn content material from different writers and practice a bit one thing from their store. I’d choose to make use of some with the content material on my weblog whether or not you don’t mind. Natually I’ll provide you with a link on your web blog. Thanks for sharing.
  michael kors online outlet http://www.appanageinvestments.com/michael-kors/

 162. barbour outlet

  21 maja 2017 at 09:16

  I think that is an fascinating point, it made me think a bit. Thanks for sparking my thinking cap. Sometimes I get so much in a rut that I just believe like a record.
  barbour outlet http://www.barbouroutlet.online

 163. belstaff sale men

  21 maja 2017 at 09:17

  really great stuff
  belstaff sale men http://www.belstaffcheap.online

 164. buy cheap north face jackets online

  21 maja 2017 at 09:18

  Absolutely u got this 1 down right man.. Keeped me entertained for ages.
  buy cheap north face jackets online http://www.angigreene.com/jackets-online/

 165. moncler outlet online

  21 maja 2017 at 09:21

  With all the doggone snow we have gotten as of late I am stuck inside , fortunately there is the internet, thanks for giving me something to do.
  moncler outlet online http://www.monclersale.online

 166. coach outlets online

  21 maja 2017 at 09:22

  A semen volume analysis examines some characteristics of a males semen fluid volume and the amount of sperm found in the semen fluid. It may be done while investigating a couples infertility or after a vasectomy to make sure that the procedure was successful. It is also used for testing the donors for semen donation. These days its possible to increase ejaculation fluid with completely safe ways like buying herbal pills from the various online shops. Ejaculate liquid is the amount of semen concentration of sperms in your seminal liquid. A variety of factors are taken into consideration to really measure the sperm count of a each man like for example the actual length of time between ejaculations, semen sample analysis, how the sample is kept when being transported to the lab. Pills for more semen liquid is trully fantastic completely herbal formula that without doubt can increase a lot the volume of semen ejaculation liquid by no less than 500%. The amazingly well-known natural pill contains a lot of ancient Chinese minerals, herbs and vitamins.
  coach outlets online http://www.whistless.co.uk

 167. fitflop due sale

  21 maja 2017 at 09:23

  Not a bad article, did it take you plenty of your time to consider it?
  fitflop due sale http://www.fitflopsale.store

 168. lv bags outlet store

  21 maja 2017 at 09:24

  Thank you for your refreshing article. It was a pleasure reading it. Look forward to more articles from you!
  lv bags outlet store http://www.brownfashion.co.uk

 169. patagonia outlet salt lake city

  21 maja 2017 at 09:25

  Starting a site kind of like this one forced me to do some research and I found your post to be quite helpful. My content is centered around the idea of knowledge, fun and sharing. I wish you first-rate luck with your site in the future and you can be sure I’ll be following it.
  patagonia outlet salt lake city http://www.newpatagonia.com

 170. louis vuitton online store

  21 maja 2017 at 09:25

  But yeah Many thanks for taking the time to discuss this, I feel strongly about it and in actual fact like learning more on this topic. If doable, as you gain expertise, would you mind updating your blog with more information? It is extremely helpful for me.
  louis vuitton online store http://www.znaturaloriginal.com/louis-vuitton/

 171. roger vivier boots

  21 maja 2017 at 09:27

  That was a different thought track. I like your finesse that you put into your work. Please do move forward with more like this.
  roger vivier boots http://www.nikeu.co.uk

 172. roberto cavalli kids sale

  21 maja 2017 at 09:28

  Hi, I just read texts on your blog and I became interested in the topic. I like your site and I am thinking whether I could use your words in my work? Would it be possible? If yes, please contact with me.Thanks.
  roberto cavalli kids sale http://www.robertocavallioutlet.online

 173. arcteryx new york outlet

  21 maja 2017 at 09:29

  I just got out of the bed and im already reading your articles. this means something! Very useful for constructing my websiteThanks!
  arcteryx new york outlet http://www.arcteryxoutlet.online

 174. michael kors coupon macys

  21 maja 2017 at 09:30

  Utterly understand what your stance in this matter. Though Id disagree on some of the finer particulars, I think you did an superior job explaining it. Certain beats having to analysis it on my own. Thanks. Anyway, in my language, there arent a lot good supply like this.
  michael kors coupon macys http://www.factorymichaelkorsoutletonline.com

 175. vibram shoes sale

  21 maja 2017 at 09:30

  Good thinking. Wondering what you think of its implication on society as a whole though? There are times when things like this begin to have global expansion and frustration. Ill check back to see what you have to say.
  vibram shoes sale http://www.vibramfivefingers.online

 176. michael kors 10 off coupon

  21 maja 2017 at 09:30

  Many thanks for posting this particular content, We were searching for it on multilple web sites and also merely identified a fair degree of details here.
  michael kors 10 off coupon http://www.michaelkorsoutletcoupons.com

 177. coach outlet online

  21 maja 2017 at 09:31

  My sister bookmarked this web publication for me and I have been going through it for the past couple hrs. This is really going to assist me and my friends for our class project. By the way, I enjoy the way you write.
  coach outlet online http://www.angigreene.com/coach/

 178. Thank you for the appealing read, its not a subject I usually give much attention too but this caught my attention.
  coach factory outlet online store sale http://www.bedcapdealers.com/coach/

 179. Having read this I thought it was extremely enlightening. I appreciate you finding the tikme and effort to putt this short article together.
  I once again find muself personally spending a significant
  amkunt oof time both reading and leaving comments. But so what,
  it was sstill worth it!

 180. cheap nfl jerseys

  21 maja 2017 at 10:41

  fantastic put up, very informative. I’m wondering why
  the other experts of this sector don’t understand this.

  You must continue your writing. I am confident,
  you have a huge readers’ base already!

 181. tanieloa

  21 maja 2017 at 15:41

  My family always say that I am killing my time here at web, however I know I am getting knowledge all the time by reading thes fastidious posts.
  tanieloa

 182. Milesnes

  21 maja 2017 at 15:44

  female ingestion of viagra

  [url=http://viagraonlinezx.com/] generic viagra[/url]

  viagra

  para comprar viagra

 183. atv parts dothan al

  21 maja 2017 at 16:23

  DNR entertainment safety specialists suggest all ATV as
  well as UTV operators complete a safety course.

 184. dich vu forum seeding

  21 maja 2017 at 19:23

  Hi there! Would you mind if I share your blog with my myspace group?
  There’s a lot of folks that I think would really enjoy your content.
  Please let me know. Cheers

 185. Valerynes

  21 maja 2017 at 20:00

  try it cialis for cheap

  [url=http://cialisonlinexbm.com/]cilais price[/url]

  cialis online

  cialis street price

 186. spell candle

  21 maja 2017 at 21:53

  Its such as you read my mind! You appear to grasp a lot about this, such as
  you wrote the e-book in it or something. I think
  that you could do with a few % to drive the message house a little bit, however instead of that,
  this is fantastic blog. A great read. I’ll certainly be
  back.

 187. 2017

  21 maja 2017 at 22:19

  Hello there! Do you use Twitter? I’d like to follow you if that would be okay.
  I’m undoubtedly enjoying your blog and look forward to
  new updates.

 188. viagra

  22 maja 2017 at 02:58

  Howdy! I’m at work surfing around your blog from my new iphone 3gs!
  Just wanted to say I love reading your blog and look forward to all your posts!

  Carry on the great work!

 189. Valerynes

  22 maja 2017 at 05:18

  cialis tabletas de 20 mg

  [url=http://cialisonlinexbm.com/]buy cialis online[/url]

  cialis generic

  cialis 20mg 4 generika

 190. Annienes

  22 maja 2017 at 06:34

  viagra auf pflanzlicher basis

  [url=http://cheapviagrazpn.com/]viagra[/url]

  buy generic viagra

  what age should take viagra

 191. integra-scs.co.ke

  22 maja 2017 at 09:49

  Hello, There’s no doubt that yohr website might bee having web
  browser compatibility issues. When I look at your blog in Safari, iit
  looks fine however, if opening in I.E., it has some overlapping
  issues. I just wanted to give you a quick heads up! Other than that, fantastic website!

 192. msp hack by lisa

  22 maja 2017 at 11:45

  Very good article. I will be dealing with many of these issues as well..

 193. rsps

  22 maja 2017 at 13:43

  Not advertising online poker to US gamers – actively closing down affiliate
  promoting of their poker site.

 194. Moisesnes

  22 maja 2017 at 16:31

  i have bad credit need a loan

  [url=http://applyloanczx.com/]payaday loans[/url]

  small personal loans online

  online payday loan in virginia

 195. vikings war of clans hero sets

  22 maja 2017 at 18:59

  Really informative blog article.Much thanks again. Great.

 196. Have you ever thought about publishing an ebook or
  guest authoring on other blogs? I have a blog centered on the same ideas you discuss and would really like to have you share some stories/information. I know my viewers
  would appreciate your work. If you are even remotely interested, feel free to send me
  an e mail.

 197. création site internet Nice

  22 maja 2017 at 22:18

  Muchos Gracias for your article.Really thank you! Keep writing.

 198. selfstorage

  22 maja 2017 at 22:33

  It is best to participate in a contest for top-of-the-line blogs on the web. I will recommend this website!

 199. lanyards personalizados

  23 maja 2017 at 00:20

  Howdy just wanted to give you a quick heads up. The text in your
  article seem to be running off the screen in Chrome.
  I’m not sure if this is a format issue or something to
  do with internet browser compatibility but I figured I’d post to let you know.
  The style and design look great though! Hope you get the problem resolved soon. Kudos

 200. memek basah

  23 maja 2017 at 00:23

  very rapidly iit will be well-known, duue to iits feature contents.

 201. jav uncensored

  23 maja 2017 at 02:15

  You will be my function models. Thanks for the post

 202. cordões personalizados

  23 maja 2017 at 04:32

  It’s very straightforward to find out any matter on net as compared to books, as I found this piece of
  writing at this web site.

 203. Ashlee

  23 maja 2017 at 04:41

  This is my first time visit at here and i am genuinely happy to read everthing at one place.

 204. promotionallanyardsnew46.joomla.com

  23 maja 2017 at 05:43

  This is the right website for anyone who wants to find out about this
  topic. You realize a whole lot its almost hard to argue
  with you (not that I actually would want to…HaHa).
  You definitely put a fresh spin on a topic that has been discussed for
  ages. Wonderful stuff, just excellent!

 205. Moisesnes

  23 maja 2017 at 07:47

  achat du viagra au maroc

  [url=http://buyviagracvz.com/]viagra[/url]

  cheap viagra

  compra de viagra en linea

 206. lanyards personalizados

  23 maja 2017 at 09:14

  I think the admin of this web site is really working hard for his
  web page, since here every information is quality based stuff.

 207. conseguir likes facebook

  23 maja 2017 at 09:30

  IaаАа’б‚Т€ТšаЂаŒаАа’б‚Т€ТžаБТžd ought to talk to you here. Which is not some thing I do! I quite like reading a post which will make individuals believe. Also, many thanks permitting me to comment!

 208. Michaela

  23 maja 2017 at 09:58

  Thanks for every other informative site. The place else could
  I get that kind of info written in such an ideal manner? I’ve a undertaking that I am just now operating
  on, and I have been at the glance out for such info.

 209. Moisesnes

  23 maja 2017 at 10:01

  instant cash loans on sunday

  [url=http://applyloanczx.com/]payday loan[/url]

  cash advance

  La Sierra Acres Riverside cash advance

 210. lanyard

  23 maja 2017 at 14:19

  Hello, I log on to your new stuff regularly. Your story-telling style is awesome, keep it up!

 211. http://customlanyards96.blogspot.com

  23 maja 2017 at 16:38

  My spouse and I absolutely love your blog and
  find a lot of your post’s to be just what I’m looking for.
  Do you offer guest writers to write content in your case?
  I wouldn’t mind composing a post or elaborating on a few of the subjects you write with regards to here.
  Again, awesome site!

 212. création site web

  23 maja 2017 at 16:49

  Major thanks for the blog.Really looking forward to read more. Much obliged.

 213. home based business franchise

  23 maja 2017 at 21:48

  Hi, I check your new stuff regularly. Your humoristic style is awesome,
  keep up the good work!

 214. Moisesnes

  23 maja 2017 at 22:21

  venta viagra alemania

  [url=http://buyviagracvz.com/] viagra coupon[/url]

  buy viagra online

  viagra buy online super meds

 215. Voicenes

  23 maja 2017 at 22:45

  10 mg baratos cialis

  [url=http://buycialisnbv.com/]cilais price[/url]

  cialis cheap

  bene cialis o levitra

 216. 足球网上投注推荐

  23 maja 2017 at 22:53

  Excellent article. I am going through many of these issues as well..

 217. lawn mower reviews

  24 maja 2017 at 00:01

  I pay a visit day-to-day a few web pages and blogs to read articles or reviews, except this
  web site presents quality based content.

 218. Sethnes

  24 maja 2017 at 01:49

  the best site cialis to order

  [url=http://cialisbuyvbz.com/]buy cialis[/url]

  buy cialis

  la compra cialis en hawai

 219. Maoisesnes

  24 maja 2017 at 02:41

  charity funds

  [url=http://paydayfastnowz.com/] payday express[/url]

  fast payday loans

  cash advance glenpool

 220. ebooki.net

  24 maja 2017 at 14:39

  Thanks so much for the post.Really thank you! Awesome.

 221. Alexander

  24 maja 2017 at 16:30

  very nice put up, i definitely love this web site, carry on it

 222. buy poker chips

  24 maja 2017 at 22:22

  Hand 1. Sushi opens and we name Q6cc.

 223. Garrynes

  24 maja 2017 at 23:51

  potenzmittel viagra kaufen

  [url=http://buyviaraerzonline.com/] buy viagra online[/url]

  cheap viagra

  expire viagra

 224. Sethnes

  25 maja 2017 at 00:12

  buy york cialis

  [url=http://cialisbuyvbz.com/]buy cialis online[/url]

  generic cialis

  prices for 20 mg cialis

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra