Z zagranicy

Muzułmanie chcą zabrać katolicką katedrę

Już nie za pomocą zbrojnych najazdów synów Allacha na tereny niewiernych, ale przez oficjalne petycje, pisma i z pomocą europejskich prawników środowiska muzułmańskie zaczynają domagać się przejęcia zabytków od setek lat kojarzonych z cywilizacją łacińską, chrześcijańską, katolicką. Takim przykładem jest katedra w Kordobie w Hiszpanii.

To jeden z najsłynniejszych kościołów, który wybudowany był pierwotnie jako świątynia islamistów. Wielki Meczet w Kordobie – tak UNESCO (jedna z odnóg ONZ) nazywa pochodzący z X w. obiekt, odwiedzany przez 1.500.000 turystów każdego roku, który już w XIII w. został przekształcony w kościół i z czasem osiągnął eklektyczny styl obecnej katedry. Już mniej ludzi zdaje sobie sprawę, że wcześniej Wielki Meczet stanął na miejscu kościoła wzniesionego przez Wizygotów panujących tu przed najazdem arabskim na Półwysep Iberyjski (do ekstremalnych ciekawostek należy fakt archeologiczny, że Wizygoci i Ostrogoci powstali na skutek podziału Gotów i Gepidów i zanim trafili na tereny dzisiejszej Hiszpanii w pierwszych wiekach po Chrystusie zamieszkiwali Barbaricum, czyli m.in. ziemie współcześnie polskie).

– Ostatnia fala muzułmańskiej imigracji sprawiła, że lewica zyskała nowego sojusznika. Wśród społeczności islamskiej coraz częściej pojawiają się roszczenia domagające się zwrotu katedry i ponownego zamienienia jej w meczet – informował m.in. serwis britainfirst.tv

Katedra jest od jakiegoś czasu celem muzułmanów. W Wielką Środę 2010 grupa około stu aktywistów organizacji młodych muzułmanów z Austrii wtargnęła do świątyni pod pozorem zwiedzania i na znak przywódcy rozpoczęli modły muzułmańskie. Ochrona obiektu przerwała to zdarzenie i (po pomocy policji oraz krótkich przepychankach) usunęła osoby z katedry. Dwóch ochroniarzy zostało rannych, a przy jednym z muzułmanów znaleziono nóż.

A podobno w Europie jesteśmy u siebie…

Robert Wyrostkiewicz

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

16 komentarzy

16 Komentarzy

 1. Goska

  14 czerwca 2017 at 09:58

  Niedługo wystąpią o Świątynię Opatrzności Bożej w Wilanowie bo architekturą przypomina meczet. Wtedy Pan Bóg rozprawi się z tą hołotą.

  • Kwal

   14 czerwca 2017 at 11:14

   100/100…

  • M.

   20 czerwca 2017 at 01:23

   Mam takie same skojarzenia.

 2. klioes vel pislamista

  14 czerwca 2017 at 12:02

  Na podpalenie bezdomnego Polaka w Berlinie

  W wigilii czas są ludzie mili.
  Lecz multi-kulti przecież trwa!
  Więc bezdomnego podpalili…
  Syryjski „dowcip” ha ha ha!

 3. Przecław

  14 czerwca 2017 at 13:56

  Jeszcze ciekawszym jest fakt, że Hiszpanię zamieszkiwali również Wandale, stąd nazwa prowincji w-Andaluzja. Wandale to zlatynizowana nazwa Wendów czyli Słowian i przyszli tam z terenów Polski oraz Połabia, opanowali półwysep Iberyjski, następnie po krótkim czasie przenieśli się do północnej Afryki, gdzie utworzyli własne państwo, przez cały czas utrzymywali kontakt ze swoją centralą znajdującą się na terenie obecnej Polski.

  W języku polskim dopuszcza się pisanie Alla-ch z końcówką ch albo h, w angielskim tylko „h”, jednak w j arabskim , ta końcówka jest najczęściej zupełnie niesłyszalna, albo występuje miękkie „h”. Dlatego uważam stosowanie „ch” za zupełny nieporozumienie, które nie powinno mieć miejsca.

  • Tomek

   14 czerwca 2017 at 16:30

   Warto doprecyzować jednak, że Wandale, którzy zamieszkiwali Hiszpanię (a wcześniej tereny Polski), to plemię germańskie. Ze Słowianami łączyło ich tylko to, że zamieszkiwali kiedyś te same tereny, no i nazywano ich (pewnie właśnie dlatego) Venedii z łacińska (znowu, nawiązując do ludu Wenetów czy Wenedów, prawdopodobnie celtyckiego, który tak nazywano wcześniej; z kolei, Wendowie to Słowianie połabscy i łużyccy). Coś takiego, jak z Sarmatami – mówiono tak na Polaków (rzekomo, podbitych przez Sarmatów), mimo że Sarmaci to lud scytyjski.

 4. Tomek

  14 czerwca 2017 at 16:21

  Na tej zasadzie to chrześcijanie mogą zarządać zamienienia Hagia Sophia w Stambule z powrotem na chcreścijańską bazylikę (zamieniona na meczet, obecnie muzeum, ale muzułmanie już się domagają by to był meczet ponownie), a Żydzi zburzenia meczetu Al-Aksa, bo wszak stoi na starym Wzgórzu Świątynnym:)

  • Tomasz

   14 czerwca 2017 at 17:03

   Tomek Drogą pokojową nic się z islamistami nie załatwi.Oni potrzebują miecza .Muszą wiedzieć kto jest ich Panem.To są niewierne psy tak mówiono na Burków za czasów Króla Jana IIISobiskiego .Kościół Chrystusowy jest Prawdziwym Kościołem Katolickim po za którym nie ma zbawienia .[por Kongregacja Nauki Wiary Domine Jezus 2000 ].Prawosławie jest schizmatyckie Protestantyzm to herezja.Synkretyzm został potępiony przez Urząd Nauczycielski Kościoła.

   • SN

    14 czerwca 2017 at 17:39

    A kto reprezentuje ten „Urząd Nauczycielski Kościoła”. Czy może mason Franek Białe Kimono?

    • Magda

     19 czerwca 2017 at 00:27

     Jedni papieze sa blogoslawienstwem dla Kosciola a inni za kare, tego tez musimy przezyc, bo nie ma innej rady. Depozyt wiary Kosciola jest i ma byc zachowany. Ewangelia Chrystusowa i nauczanie poprzednich wiekow ( prawdy wiary) sa drogowskazami dla nas jak zyc i co/kto jest Prawda. Modlitwa kazdego z nas jest podstawa zachowania zycia wiara w sobie i w Kosciele.

 5. panda

  18 czerwca 2017 at 12:10

  Na początek to i tak skromne są ich wymagania.

 6. juan

  19 czerwca 2017 at 08:59

  ale bzdury to jest meczet pañstwo hiszpanskie dalo ten meczet za 1€ koscolowi hiszpanskiemu jakies 10 lat temu mieszkam tutaj 30 lat wstyd jak mozecie take bzdury pisac

 7. AMikosz

  21 czerwca 2017 at 21:40

  W artykule jest istotny błąd „La Mezquita” (tak nazywają katedrę w Kordobie także katolicy) nie została zbudowana pierwotnie „jako meczet”. Wcześniej na tym miejscu znajdowała się chrześcijańska katedra Wizygotów (w herezji ariańskiej). Wiele (jeżeli nie wszystkie) kolumn i wiele kapiteli kolumn w La Mezquicie ma chrześcijańskie a nawet wcześniejsze – rzymskie pochodzenie. Muzułmanie – de facto – przebudowali i rozbudowali wcześniejszą, chrześcijańską katedrę. Po odbiciu przez chrześcijan – katolików Kordoby, wzniesiono, w części istniejącego meczetu, katedrę katolicką.
  Zatem sorry, ale chrześcijanie byli tam przed najeźdźcami z Maghrebu.

 8. Maglia Lazio 2017

  23 czerwca 2017 at 07:10

  Love the website– really individual friendly and whole lots to see!
  Maglia Lazio 2017 http://www.ayacara.org/category/computers-internet/games/

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra