Z kraju

Młodzieńcy oskarżeni o zakłócenie spotkania z Wałęsą uniewinnieni

Sąd Rejonowy w Białymstoku uniewinnił w środę pięcioro młodych ludzi, obwinionych o zakłócenie spotkania mieszkańców miasta z byłym prezydentem RP Lechem Wałęsą. Wyrok nie jest prawomocny.

„To zwycięstwo sprawiedliwości i prawdziwej demokracji, która pozwala na mówienie tego, co się uważa” – skomentował po wyjściu z sali sądowej Kamil Sienicki (zgadza się na podawanie danych), który jako jedyny z obwinionych był obecny na ogłoszeniu wyroku.

Sędzia Dorota Redos-Kryńska w uzasadnieniu wyroku skupiła się na wznoszeniu okrzyków, co miałoby być głównym punktem zarzucanego wykroczenia. Uznała, że nie ma wystarczających dowodów, by stwierdzić, że to obwinieni je wznosili. Sędzia nie uznała że założenia masek i podniesienia teczek, było zakłóceniem porządku publicznego.

– Było to wyrażenie własnego poglądu, do którego obwinieni mieli prawo – powiedziała sędzia Dorota Redos-Kryńska, dodając, że „takie są wymogi pluralizmu, otwartości i tolerancji, bez których nie ma społeczeństwa demokratycznego”.

Do incydentu doszło pod koniec września 2016 r., w czasie debaty „Porozmawiajmy o Polsce” – spotkania z Lechem Wałęsą, zorganizowanego w Białymstoku przez Komitet Obrony Demokracji i „Gazetę Wyborczą”. Obojętnie obok tego wydarzenia nie przeszli młodzi Białostoczanie. Zorganizowali oni zabawny happening. W pierwszych minutach przemówienia Wałęsy młodzieńcy pokazali się w maskach na twarzach (z twarzą Bolka z dobranocki „Bolek i Lolek”) i mieli w rękach teczki z napisami „teczka pracy”. Doszło do zamieszania. Dało się słyszeć okrzyki „Precz z komuną”, Po kilkumiesięcznym badaniu sprawy pięciu osobom policja postawiła zarzuty zakłócenia porządku publicznego.

Adam Białous

 

Jeżeli podobają Ci się materiały publicystów portalu Prawy.pl wesprzyj budowę Europejskiego Centrum Pomocy Rodzinie im. św. Jana Pawła II poprzez dokonanie wpłaty na konto Fundacji SOS Obrony Poczętego Życia: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001. Pomóż leczyć ciężko chore dzieci.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

112 komentarzy

112 Komentarzy

  1. Dadado Veig

    12 listopada 2017 at 23:51

    I could not refrain from commenting. Very well written!

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra