Z kraju

PiS opodatkuje. Tym razem słusznie

Rząd Prawa i Sprawiedliwości opodatkuje branżę e-papierosów i liquidów. Chciałoby się powiedzieć – „na szczęście” i zapytać dlaczego tak późno.

Branża papierosów elektronicznych korzystała do tej pory z ogromnego przywileju, jakim było unikanie opodatkowania przez dziury legislacyjne – po prostu nie istniały regulacje dotyczące tego typu działalności.

Przez lata nic nie potrafiła lub nie chciała z tym nic zrobić ekipa Platformy Obywatelskiej. Całe szczęście Ministerstwo Finansów, kierowane już przez przedstawicieli Prawa i Sprawiedliwości, postanowiło ukrócić tego typu proceder.

Liquidy do e-papierosów będą obłożone akcyzą, jednak na tyle niską, że w zasadzie nie wpłynie to na ich ceny. Wpłynie za to na uczciwą konkurencję i przede wszystkim na przychody budżetowe, dzięki czemu Skarb Państwa będzie mógł liczyć na dodatkowe 100 milionów złotych rocznie. Co prawda brzmi to stosunkowo skromnie przy 18 miliardach złotych akcyzy z papierosów tradycyjnych, ale lepiej 100 milionów złotych mieć, niż nie. A rynek ciągle rośnie, a z nim wzrastać będą przychody akcyzowe.

Od dłuższego czasu papierosy elektroniczne zaczynają być traktowane jak tradycyjne papierosy – „wapowanie” (puszczanie pary z „elektroników”) jest dziś na przykład zakazane w miejscach publicznych. Nie ma więc powodu, dla którego w sferze taksacyjnej miałoby być inaczej.

Wiele krajów Unii Europejskiej wprowadziło już tego typu rozwiązania wcześniej. Teraz dołączy do nich również Polska, cywilizując dziedzinę, która do tej pory była poza jakąkolwiek kontrolą.

Robert Wyrostkiewicz

Fot. pixabay,com

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

9 komentarzy

9 Komentarzy

 1. Spider

  27 czerwca 2017 at 11:37

  Niedobrze mi kiedy czytam tego typu teksty. Facet się cieszy , że przybyła kolejna danina do nakarmienia tego nienażartego lewiatana. Daniny winno się likwidować a nie mnożyć drogi autorze.

  • niepisior

   27 czerwca 2017 at 14:58

   Jarosław Kaczyński publicznie, jasno i bez niedomówień przedstawił credo PiS: PAŃSTWO MA PRYMAT NAD WŁASNOŚCIĄ. Dlatego PAŃSTWO MA PRAWO POZBAWIĆ OBYWATELA TAKIEJ CZĘŚCI JEGO WŁASNOŚCI, JAKIEJ POTRZEBUJE NA SWOJE UTRZYMANIE. Zadziwia mnie łatwość, z jaką przy wprowadzaniu nowych lub podwyższaniu istniejących, akolici PiS używają argumentu „w wielu krajach Europy”. Jakoś nie słyszę tego argumentu w odniesieniu np. do kwoty wolnej od podatku, stawki VAT, akcyzy na energię, czy faktu, że robotnik w polskiej fabryce VW czy Mercedesa (dotowanych sowicie przez polskiego podatnika), zarabia mniej niż JEDNĄ TRZECIĄ robotnika niemieckiego na IDENTYCZNYM STANOWISKU PRACY(!!!!) itd. itp. W tych sprawach CICHO SZA! Więc niech mnie nikt nie przekonuje, że PiS to jakieś dobrodzieje ludowi! To tacy sami łupieżcy jak PO/PSL/SLD! TACY SAMI!

 2. gzk

  27 czerwca 2017 at 21:58

  Piszcie po polsku!!! Nie „liquidy” tylko płyny!!!

 3. Lemar

  28 czerwca 2017 at 00:59

  Opodatkować to trzeba by było pisaninę różnych Wyrostkiewiczów, Szumlewiczów, Ikonowiczów itp. socjalistycznych zwierząt. Opodatkować i przymusowo wysterylizować (lubicie komuszki totalny przymus państwowy, nieprawdaż), żeby to to nie mogło znosić jaj.

 4. Szyn

  28 czerwca 2017 at 11:07

  e+papierosy s o wiele mniej szkodliwe niż analogi, vapję Foof’a od 2 lat i widzę po sobie, jak tak dalej pójdzie ludzie będą wracać do normalnych fajek bo vapowanie przestanie się opłacać

 5. Jerrell Pennigton

  29 czerwca 2017 at 05:23

  health & beauty

 6. Chad Brod

  29 czerwca 2017 at 05:36

  metodo del ritmo para mujeres irregulares

 7. Britta

  10 sierpnia 2017 at 01:14

  Terrific undertaking upon the compose up! I expect toward watch go through extra versus by yourself!

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra