Z kraju

PiS opodatkuje. Tym razem słusznie

Rząd Prawa i Sprawiedliwości opodatkuje branżę e-papierosów i liquidów. Chciałoby się powiedzieć – „na szczęście” i zapytać dlaczego tak późno.

Branża papierosów elektronicznych korzystała do tej pory z ogromnego przywileju, jakim było unikanie opodatkowania przez dziury legislacyjne – po prostu nie istniały regulacje dotyczące tego typu działalności.

Przez lata nic nie potrafiła lub nie chciała z tym nic zrobić ekipa Platformy Obywatelskiej. Całe szczęście Ministerstwo Finansów, kierowane już przez przedstawicieli Prawa i Sprawiedliwości, postanowiło ukrócić tego typu proceder.

Liquidy do e-papierosów będą obłożone akcyzą, jednak na tyle niską, że w zasadzie nie wpłynie to na ich ceny. Wpłynie za to na uczciwą konkurencję i przede wszystkim na przychody budżetowe, dzięki czemu Skarb Państwa będzie mógł liczyć na dodatkowe 100 milionów złotych rocznie. Co prawda brzmi to stosunkowo skromnie przy 18 miliardach złotych akcyzy z papierosów tradycyjnych, ale lepiej 100 milionów złotych mieć, niż nie. A rynek ciągle rośnie, a z nim wzrastać będą przychody akcyzowe.

Od dłuższego czasu papierosy elektroniczne zaczynają być traktowane jak tradycyjne papierosy – „wapowanie” (puszczanie pary z „elektroników”) jest dziś na przykład zakazane w miejscach publicznych. Nie ma więc powodu, dla którego w sferze taksacyjnej miałoby być inaczej.

Wiele krajów Unii Europejskiej wprowadziło już tego typu rozwiązania wcześniej. Teraz dołączy do nich również Polska, cywilizując dziedzinę, która do tej pory była poza jakąkolwiek kontrolą.

Robert Wyrostkiewicz

Fot. pixabay,com

Jeżeli podobają Ci się materiały publicystów portalu Prawy.pl wesprzyj budowę Europejskiego Centrum Pomocy Rodzinie im. św. Jana Pawła II poprzez dokonanie wpłaty na konto Fundacji SOS Obrony Poczętego Życia: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001. Pomóż leczyć ciężko chore dzieci.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

243 komentarze

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra