Z zagranicy

Anne Applebaum płacze dla „GW” na Trumpa i chwali Niemcy

– Byłabym zdumiona, jeśli on wie, gdzie leży Polska – rozpoczęła z grubej rury Anne Applebaum swój wywiad dla „Gazety Wyborczej”. Potem jest jeszcze ciekawiej.  

– To jest prezydent, który kłamie. Zrywa umowy i nie przestrzega ustaleń. Polska w relacjach z Ameryką Trumpa powinna być bardzo ostrożna. Żaden dotychczasowy prezydent USA nie wahał się potwierdzić gwarancji wynikających z art. 5. NATO. Trump jest pierwszy. – opowiada dziennikarka „Washington Post”.

– Trump chce odwiedzić kraj w Europie, w którym potraktują go jak w Arabii Saudyjskiej. Będą mu schlebiać, mówić jaki jest wspaniały. Gdzie przywitają go tłumy. (…) PiS zorganizuje gorące powitanie, przybędą ludzie z flagami, Trump powie coś o Janie Pawle II i o Reaganie – mówi Anne Applebaum komentując planowaną wizytę Trumpa w Polsce. (…) I PiS, i Trump działają na korzyść Rosji. Różnica jest taka, że Trump robi to świadomie. (…) Obóz PiS-u, święcie przekonany o swojej antyrosyjskości, jest prorosyjski przez własną głupotę. […] O ile Stanom raczej ujdzie to na sucho, o tyle dla Polski skutki mogą się okazać katastrofalne. Gdybyśmy dziś mieli inny rząd, rozmawialibyśmy o niemiecko – francusko – polskim przywództwie w Unii. Niestety język antyeuropejski i działania wewnętrzne władzy sprawiają, że Polska wydaje się nieobliczalna i nieodpowiedzialna. Polska i Węgry są postrzegane jako skrajnie prawicowi szaleńcy Europy. Naprawdę trudno przesadzić w podkreślaniu jak wielka to strata, być może nieodwracalna.- płacze żona Radka Sikorskiego.

Jeżeli podobają Ci się materiały publicystów portalu Prawy.pl wesprzyj budowę Europejskiego Centrum Pomocy Rodzinie im. św. Jana Pawła II poprzez dokonanie wpłaty na konto Fundacji SOS Obrony Poczętego Życia: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001. Pomóż leczyć ciężko chore dzieci.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

14 komentarzy

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra