PRAWY.TV

Świadkowie Jehowy – oddajcie mi brata

– W zborach Świadków Jehowy kobiety nie mają prawa żeby się wypowiedzieć – mówi dla PRAWY.TV Agata Szudzik uczestnicząca w proteście przeciw tej grupie wyznaniowej pod stadionem Legii Warszawa.

– Dlaczego dzisiaj prowadzisz akcję informacyjną wśród Świadków Jehowy na temat patologii w tym ruchu religijnym?

Ponieważ ja bardzo chcę mieć mojego brata z powrotem. Chcę mieć z nim normalny kontakt. Chcę, żeby on był z powrotem moją rodziną, żeby nikt nam nie utrudniał tego kontaktu. To jest dla mnie osoba tak naprawdę najważniejsza i bardzo go kocham. Denerwuje mnie to, że nie mogę z nim w normalny sposób porozmawiać jak brat z siostrą.

Poza tym chodzi też o traktowanie kobiet w zborach, które nie mają prawa żeby się wypowiedzieć. Nie mają prawa tak naprawdę do niczego. Mężczyźni ustalają wszystko, podejmują za nie wszystkie decyzje – mężowie, ojcowie czy starsi zboru.

Chodzi też o molestowanie seksualne dzieci i o to jak się tym zajmują starsi zboru. To jest tak naprawdę ukrywane. Te sprawy nie są zgłaszane na policję, a ofiary takiego molestowania czy takiego gwałtu często są przesłuchiwane przez starszych zboru, gdzie to przesłuchanie jest pogłębianie tej traumy tak naprawdę. Ci ludzie nie znają się na psychologii zupełnie, nie wiedzą jak taka osoba się czuje, a próbują osądzać czy ona jest winna czy nie. Wymyślili takie pojęcie jak „współwinny gwałtu” czy „zgoda na gwałt”, gdzie to się absolutnie wyklucza, ale u nich to funkcjonuje.

Chodzi mi też o kwestie krwi. Dzieci umierają bo rodzice nie chcą się zgodzić na transfuzję. Jest podstrona internetowa z mnóstwem porad medycznych na jw.org, a małym druczkiem gdzieś tam obok jest napisane, że podstrona nie zawiera porad medycznych. Tak jakby podstrona zawierająca porady medyczne wcale ich nie zawierała. To się im nie wyklucza.

Tego typu manipulacje są nonstop. Po prostu szkoda mi ludzi, którzy są oszukiwani. Bo Świadkowie Jehowy to jest mnóstwo fajnych osób, których ja w życiu bardzo dużo spotkałam i byli super.

– Byłaś Świadkiem Jehowy?

Byłam Świadkiem Jehowy do 18 roku życia.

– To wszystko co mówiłaś czy był jakiś punkt krytyczny, który spowodował, że odeszłaś od Świadków Jehowy?

Miałam wcześniej jakieś wątpliwości, ale taką rzeczą po której stwierdziłam, że nie chcę mieć z nimi nic wspólnego był artykuł w Gazecie Wyborczej o molestowaniu dzieci w zborach przez starszych zboru przez rodziców dzieci, którzy mają jakąś tam funkcję w zborze. Był na tyle mocny i to było na tyle autentyczne, że mnie odrzuciło chyba już na zawsze. Bo pedofilia, gwałty, to nie jest zwykła głupota, to jest najgorsza rzecz jaką można człowiekowi zrobić tak naprawdę. A takie rzeczy w religii prawdziwej? Jeszcze ukrywanie tego? To było coś, co mnie tak odrzuciło.

– Dziś spotkałaś z różnymi reakcjami rozdając ulotki. Jakie to były reakcje?

Niektórzy się uśmiechali i mówili „Dziękuję bardzo” albo „Do widzenia”. Niektórzy odwracali głowę jakby udawali, że mnie nie widzą. Jedna pani nazwała mnie np. głupią małpą. Dwóch braci kazało mi się ubrać.

– I to cię zbulwersowało. Dlaczego?

Dlatego, że po pierwsze dlaczego oni mają mi mówić jak mam się ubierać. Dlaczego on czuje się zobowiązany, żeby zwracać mi uwagę? Kim on jest, żeby mi mówi, że ja wyglądam źle czy niestosownie. Nie ma prawa mi tego mówić. Poza tym taki porządny, pobożny, gorliwy Świadek Jehowy czy ktokolwiek patrzy się na dziewczynę i pierwsze co widzi to cycki? I te cycki tak go rozpraszają, absorbują, że on nie jest w stanie myśleć o niczym innym? I to mu tak bardzo przeszkadza, że on musi powiedzieć – ubierz się, bo mnie gorszysz? To chyba coś z nim jest nie tak, a nie ze mną.

– Ale mówiłaś też o takiej reakcji, że Świadkowie Jehowy chodzą i sami narzekają, że nikt ich nie chce.

Tak. Obecnie jak się chodzi od domu do domu w służbie, to oni narzekają, że ludzie mówią im: „Mnie to nie interesuje. Dziękuję. Ja wiem wszystko. Do roboty się weźcie”. Ale teraz mi mówili to samo. I to jest taka ironia, bo to jest hipokryzja. Reakcje były różne, bo niektórzy byli przyjaźnie nastawieni. Brali te ulotki. Chcieli też się czegoś dowiedzieć. Większość nie. Była taka miło uśmiechająca się i mówiąca „Do widzenia”, ale niektórzy odwracali się jakby mnie nie zauważali.

– Bardzo dziękuję.

Rozmawiał Jan Bodakowski.
Not.IF


W dniach 1-2 lipca na stadionie Legii Warszawa odbył się Kongres Świadków Jehowy. Centrum Edukacji i Obywatelskich Inicjatyw Społecznych zorganizowało protest przeciw szkodliwym praktykom Towarzystwa Strażnica takim jak rozbijanie rodzin, zakaz transfuzji krwi, zniechęcanie do pobierania wyższego wykształcenia i tuszowanie pedofilii. Podczas manifestacji byli Świadkowie Jehowy opowiedzieli o swoich negatywnych przeżyciach w organizacji. Więcej na stronie: www.przerywamymilczenie.pl.

Jeżeli podobają Ci się materiały publicystów portalu Prawy.pl wesprzyj budowę Europejskiego Centrum Pomocy Rodzinie im. św. Jana Pawła II poprzez dokonanie wpłaty na konto Fundacji SOS Obrony Poczętego Życia: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001. Pomóż leczyć ciężko chore dzieci.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

136 komentarzy

136 Komentarzy

  1. Lavinia Ammann

    21 grudnia 2017 at 10:37

    I couldn’t resist commenting. Very well written!|

  2. Ophelia Noth

    27 grudnia 2017 at 17:28

    I couldn’t resist commenting. Exceptionally well written!|

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra