Z kraju

Trzeba zatrzymać spiralę nienawiści i agresji wobec działaczy pro-life

Obrońcy życia, korzystający z prawa do pokojowego demonstrowania i wolności słowa, spotykają się z coraz niebezpieczniejszymi aktami agresji. Nawoływanie do popełnienia wykroczeń, niszczenie mienia czy przemoc fizyczna – w taki sposób radykalne organizacje środowisk lewicowych starają się zastraszyć ruchy pro-life.

W ostatnich miesiącach miała miejsce seria – inspirowanych przez te same, marginalne środowiska lewicowe – ataków na legalne i pokojowe wystawy oraz pikiety, informujące o tym, czym w rzeczywistości jest aborcja.

Od początku br. prawnicy Instytutu Ordo Iuris reprezentują pokrzywdzonych obrońców życia w postępowaniach, które dotyczą już nie tylko niszczenia mienia, ale również przemocy fizycznej (m.in. sprawa muzyka Macieja M.). Na przełomie czerwca i lipca br. doszło jednak do szeregu zdarzeń, które wskazują na eskalację przemocy ze strony osób kojarzonych z jednym z politycznych środowisk radykalnej lewicy. W tym czasie doszło m.in. do kilkukrotnego niszczenia pojazdu Fundacji PRO-Prawo do życia z banerami prezentującymi treści pro-life pod Samodzielnym Publicznym Szpitalem Klinicznym im. W. Orłowskiego w Warszawie. Ostatni taki przypadek miał miejsce w nocy z 1 na 2 lipca 2017 r., kiedy to Martyna R. (studentka medycyny Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego) oraz Natalia J. (lekarka ze Szpitala im. W. Orłowskiego) usiłowały po raz kolejny zniszczyć baner i samochód. Gdy w obronie mienia Fundacji stanął jej wolontariusz, Martyna R. posunęła się do groźby z użyciem noża. Prawnicy Instytutu Ordo Iuris już złożyli stosowne zawiadomienia, żądając wszczęcia postępowań karnych wobec sprawców tych przestępstw.

Chociaż ataki na obrońców życia spotkały się z powszechnym potępieniem w mediach społecznościowych, na portalach radykalnej politycznej lewicy znaleźć było można jednoznaczne pochwały dokonanych przestępstw oraz wezwania do dalszej eskalacji przemocy.

O prowadzonych postępowaniach oraz spirali radykalizacji agresywnych ruchów lewicowych mówił podczas wczorajszego posiedzenia Parlamentarnego Zespołu na Rzecz Prawa do Życia adw. Bartosz Lewandowski, Koordynator Programu Interwencji Procesowej Ordo Iuris.

– W ostatnim czasie mamy do czynienia z natężeniem i radykalizacją postaw środowisk, które próbują przemocą wymusić ograniczenie działalności organizacji pro-life. To atak na konstytucyjnie gwarantowane wolności, takie jak wolność zgromadzeń i wolność sumienia. Prawnicy Instytutu Ordo Iuris złożyli już stosowne zawiadomienia w celu skierowania aktów oskarżenia przeciwko sprawcom przestępstw z art. 288 § 1 KK, art. 190 § 1 KK, art. 191 § 1 KK oraz art. 255 § 1 i 3 KK. – podsumowuje adw. Lewandowski.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

9 komentarzy

9 Komentarzy

 1. kowalski

  7 lipca 2017 at 13:14

  studentka medycyny i pani doktor niszczyly baner ?juz jedna wyrzuvona ze studiow a druga z pracy,to nie lekarze a ludobojczynie!!!!,nie wolno sie takim morderca zblizac do szpitala bo moga zabijac chorych ludzi!!!!!,pod latarnie albo na truskawki do bauera!!!

 2. Czarek

  7 lipca 2017 at 13:19

  Pytam: A co robi minister spraw wewnętrznych z tymi sprawami? NIC!

 3. K.H.

  7 lipca 2017 at 15:58

  Na truskawki do bauera, nie no padam ;))

 4. MZ

  7 lipca 2017 at 23:00

  Fundacja Pro To nie są obrońcy życia tylko ludzie którzy chcą zniszczyć życie kobietom po gwałtach i ze zdeformowanymi płodami. Obecne prawo bardzo dobrze broni życie nie narodzonych.
  A tak w ogóle jeżeli nie jesteś kobietą w wieku rozrodczym to nie narzucaj innym swojej woli.
  Zmuszanie kogoś do urodzenia po gwałcie lub niepełnosprawnego i zostawienie bez pomocy to jawny sadyzm pod pretekstem czystych intencji tj. w obronie dzieciaczków.

  Może niech się wypowiedzą rodziny z dziećmi z ciężką niepełnosprawnością jak wygląda ich życie. Pytaliście się ich ? Zapewne są „szczęśliwi” że przez całe życie będą rehabilitacje, opieka , brak znajomych , brak czasu na samorealizację…

 5. koala

  7 lipca 2017 at 23:35

  Powyżej wymienione powody są raczej niezbyt u nas liczne, natomiast cała ogromna „reszta” aborcji jest drogą ku wygodnictwu w życiu.
  Tylko jakoś nas matki nie wyskrobały… i wciąż chce się nam żyć.
  Skąd 100-procentowa pewność co do stanu zdrowia dziecka w łonie matki?
  Lekarze, technika dzisiejszych czasów – to wszystko może okazać się omylne, jako że nikt i nic na ziemi nie jest doskonałe.
  Wiem to z autopsji i kropka!

 6. Max

  8 lipca 2017 at 07:24

  Prawo w sprawie aborcji powinno być proste i jasne, a z uwagi na swoją fundamentalość zapisane w ustawie zasadniczej:

  1. Nikogo nie wolno zmuszać do aborcji. Wymuszenie dokonania aborcji lub nakłanianie do aborcji podlega każe.
  2. Nikogo nie wolno zmuszać do kontynuowania ciąży. Wymuszenie kontynuowania ciąży lub nakłanianie do kontynuowania ciąży podlega każe.

  Ludzie przestaliby chorobliwie interesować się brzuchami innych a tak zwani „obrońcy życia” będą mogli wreszcie zająć się jakąś uczciwą pracą.

  • tutsi

   8 lipca 2017 at 07:29

   he he dobre …

   • koala

    8 lipca 2017 at 11:33

    Tu nie chodzi o interesowanie się brzuchami innych, a o zabijanie małych ukształtowanych już dzieci i ich prawa do życia.
    Z drugiej strony – rzeczywiście,
    pewna kategoria kobiet NIE POWINNA MIEĆ W OGÓLE DZIECI,
    ponieważ bez właściwych predyspozycji stworzyłyby one jedynie piekło na ziemi swoim nic nie winnym istotom, nie posiadając krzty ludzkich odczuć, bądź wykreowałyby potwory na swoje podobieństwo.
    Niech się samorealizują w wygodny dla siebie sposób aż do starości, a kiedy w mózgu coś przybędzie wraz z doświadczeniem życiowym, kiedy zapragną prawdziwego rodzinnego ciepła i pomocnej dłoni – będzie za późno.
    Wypada też pamiętać, że prawo jest wtórne wobec wielu zawiłości niesionych przez życie. Dlatego nie daje tak prostych rozwiązań, jak przysłowiowy cep.

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra