Wiara

Jacek Międlar wystąpił z petycją do Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych przeciwko beatyfikacji abp. Andrzeja Szeptyckiego

Na platformie Citizen.go ukazała się petycja Jacka Międlara do Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych, w której wyraża on sprzeciw wobec beatyfikacji duchowego opiekuna zbrodniczych ukraińskich nacjonalistów oraz zwolennika nazizmu abp. Andrzeja Szeptyckiego.

„Sprzeciwiamy się beatyfikacji grekokatolickiego abp. Andreja Szeptyckiego (1865-1944), który w 1918 wraz z księciem Wilhelmem Habsburgiem, zwanym „Wasylem Wyszywanym”, na krwi Orląr Lwowskich próbował na Kresach utworzyć „Samostijną Ukrainę”; który Adolfowi Hitlerowi i Józefowi Stalinowi napisał listy pochwalne; który podziemie lwowskiej cerkwi św. Jura udostępnił nazistom na magazyn broni; który 14. Ochotniczej Dywizji SS-Galizien przydzielił kapelana ks. Wasyla Łabę, a w czasie rzezi wołyńskiej pozwalał, by odprawiano nabożeństwa, podczas których jego podwładni święcili siekiery, kosy i inne narzędzia zbrodni do mordowania Polaków w latach 1943-1945. Ludobójstwa, którego Ukraińcy dopuścili się na Polakach, nigdy nie potępił” napisał Międlar.

„W sprawie beatyfikacji abp. Andreja Szeptyckiego dwukrotnie (1958 i 1962) protestował prymas Polski kard. Stefan Wyszyński, dzięki czemu żaden z papieży nie odważył się podpisać pod dekretem beatyfikacyjnym człowieka utożsamiającego się z ludobójczą ideologią banderowską. Dopiero w 2015 roku dekret beatyfikacyjny podpisał papież Franciszek. Polscy hierarchowie nie zaprotestowali. Ich stanowisko jest niezrozumiałe i szokujące. Polscy hierarchowie potępiają polski nacjonalizm kompatybilny z doktryną katolicką, a nie potępiają banderyzmu i narodowego-socjalizmu, z którym należy utożsamiać Szeptyckiego” tłumaczył.

„Biorąc pod uwagę ich bierność oraz mając nadzieję, że beatyfikacja abp. Andreja Szeptyckiego może zostać wstrzymana, prosimy o podpisanie się pod petycją sprzeciwiającą się zbliżającej się wielkimi krokami haniebnej beatyfikacji oraz rozesłanie jej do jak największej rzeszy wiernych. Liczymy, że  wsłuchując się w głos ludu, Kongregacja Sprawy Kanonizacyjnych nie dopuści do beatyfikacji duchownego, który dał przyzwolenie na ludobójstwo na Polakach.” apelował.

Rzeczywiście stanowisko polskiego Episkopatu jest co najmniej szokujące. Problem jednak w tym, że Kościół katolicki jest strukturą hierarchiczną, a nie demokratyczną, zatem jakiekolwiek petycje zwykłych wiernych mogą pozostać bez echa. Spróbować jednak warto, gdyż sprawa jest niezmiernie istotna. Beatyfikacja abp. Szeptyckiego – jeżeli do niej dojdzie – w sposób istotny podważy bowiem wiarę w polskim narodzie, w szczególności w mocno związanych z Kościołem środowiskach kresowych, które nie wyobrażają sobie sytuacji, w której miałyby się zwracać w modlitwie do człowieka, który święcił ludobójcze czyny na ich bliskich.

Petycję można podpisać na stronie: http://www.citizengo.org/pl/72303-przeciwko-beatyfikacji-abp-andreja-szeptyckiego?tc=fb&tcid=37744383

 

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

25 komentarzy

25 Komentarzy

 1. Pinotnero

  15 lipca 2017 at 10:17

  Watykan tez wspierał Hitlera przy inwazji na Polskę. Ale jakoś o to Miedlar nigdy nie miał pretensji.

  • uważny

   15 lipca 2017 at 10:45

   Wspierał?
   A jak ?

  • 456789

   20 lipca 2017 at 23:20

   :0

  • Soplica

   21 lipca 2017 at 22:57

   Nie gadaj glupot czlowieku.

 2. uważny inaczej

  15 lipca 2017 at 10:51

  Nie żnij Pan głupa, Panie „uważny”!

  • slawko662

   17 lipca 2017 at 20:41

   Dlaczego mamy nie mówić? Przecież to nasi przodkowie oddali życie, a nie ty czy ja. Właśnie powinniśmy jak najwięcej o tym ludobójstwie mówić i pisać. To są nasi bracia i siostry

  • slawko662

   17 lipca 2017 at 20:43

   Uważny ma całkowitą rację

 3. Stefan

  15 lipca 2017 at 11:17

  Atrybutem błogosławionego Szeptyckiego na obrazkach będą wyświęcane siekiery i widły używane w planowym ludobójstwie Polaków.
  I co na to wasze sumienie pasterze polskiego Kościoła Katolickiego, nie po drodze Wam z męczeństwem polskiego narodu, z Jezusem Chrystusem?
  No coż, tylko śnięte ryby płyną z prądem rzeki.

 4. Józek

  15 lipca 2017 at 11:30

  Diabłu świeczka a Panu Bogu ograrek.
  Tak oto wygląda zmiana warty w Kościele Katolickim.
  Co za czasy!

 5. Janusz

  15 lipca 2017 at 12:10

  To co nie udało się złemu na pustyni z naszym Panem z Jezusem Chrystusem, szatan realizuje poprzez grekokatolików.
  A jego uczniowie znowu zapierają się Jezusa Chrystusa.
  To też widać, jak pasterze KK a zarazem moderatorzy głosu Pana niechlujnie podchodzą do tylu apeli lejących się obficie z Nieba, jak choćby Matki Boskiej Fatimskiej, SB Rozalii Celakówny.
  Niby je akceptują ale już szybko moderują je na swoją modłę bo co powiedzą masoni oraz lewacy tego świata.

 6. wiesscar

  15 lipca 2017 at 12:15

  Podpisalem petycje.

  • pidzio

   19 lipca 2017 at 13:26

   Ja też podpisałem petycję. Niestety tych podpisów jest jeszcze za mało.

 7. wiesscar

  15 lipca 2017 at 12:17

  internauci – proszę wrzucić link artykułu i link petycji na portale internetowe i społecznościowymi, dziękuję,

 8. Kwal

  15 lipca 2017 at 13:00

  Popieram Jacka i podpisuje petycję…

 9. nnnn

  15 lipca 2017 at 13:01

  Ta sprawa jest całkowicie sprzeczna z dobrą wola i zrozumieniem trudnej historii europy,jest to przeciw sumieniu wiec jeżeli nie zgadzam się z głową kościoła moge to uczynic wiem że w tej decyzji nie było nieomylności ani żadnego działania Ducha Św wiec moje sumienie nakazuje mi całmkwicie nie zgadzac sie z ta decyzją i ja pi etnować brak nieomylności urzedu papieskiego po raz kolejny i po raz kolejny milcząca zgoda episkopatu na bałagan i niewiedzę.

 10. z-k

  15 lipca 2017 at 15:57

  To nie jest episkopat polski. To produkt wymiany kościelnej hierarchii zainicjowanej jeszcze przez Jakuba Bermana i Krwawą Julię Brystygierową na sugestię Ławrentija Berii a skutecznie przećwiczonej w ZSRR. W ZSRR się powiodło a w III-j żydolewackiej okrągłostołej, też.

 11. Hania

  15 lipca 2017 at 21:20

  Beatyfikacja zbrodniarza stanie się przyczyną odejścia wielu Polaków z posoborowego neo-kościoła…
  Dopóki zył Prymas Wyszyński nie było mowy o beatyfikacji tego człowieka.
  Teraz, kiedy syci i tłuści biskupi milczą w swoich pałacach biskupich… wszystko jest możliwe!
  Skoro jeden z nich, niejaki Markowski, śmiał przepraszać „w imieniu narodu” w Jedwabnem?!
  Którego narodu, śmieciu?
  Jak powiedział jeden z tych tchórzy odnośnie beatyfikacji Szeptyckiego
  – jak Bóg zezwoli?

  A od czego wy hierarchowie jesteście?
  Kto ma służyć Prawdzie jak nie wy, co!?

  Patrzeć już coraz trudniej!
  Jeden przeprasza, drugi stręczy islamistów i ukraińców, następny tańcuje z dziećmi jak szaleniec!
  fuj!

  • Antoni

   15 lipca 2017 at 23:14

   Pani Haniu, jest napisane, lecz jeśli cię kto uderzy w prawy policzek, nadstaw mu i drugi, swój drugi, a nie cudzy!
   Przebaczać, to niech Bp Markowski przebacza za swoje krzywdy, jeśli jakieś otrzymał od braci narodu żydowskiego.
   Nawiasem mówiąc, to dziwny jest ten pęd pasterzy Kościoła Katolickiego do przebaczania nie w swoim imieniu.

 12. Radek

  15 lipca 2017 at 22:53

  Może by portal prawy.pl wyciągnął apel o podpisy J. Międlara na czołówkę strony aby był odpowiednio wyeksponowany i szybciej trafial do czytelników.

  • Marian

   16 lipca 2017 at 05:50

   Te jego występy w telewizorze…, dla mnie to zawsze było jakieś nienormalne. Moim skromnym zdaniem robił z siebie pajaca.

  • pidzio

   19 lipca 2017 at 13:32

   Nie wierzę, że prawy.pl wystąpi o podpisy. Przecież na tych stronach bardzo szybko usuwają niewygodne wpisy co dotknęło mnie kilka razy.

 13. Zona

  19 lipca 2017 at 15:51

  Polskojęzyczni biskupi już doprowadzili do kanonizacji niejakich łakoty i kocyłowskiego – miłośników tryzuboswastyki czczących nację nie Jezusa, beatyfikacji powyższych, dokonał nie kto inny jak tylko jan paweł drugi.

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra