Z kraju

Zastępca dyrektora generalnego Lasów Państwowych zaorał rektorów największych polskich uczelni

Prof. dr hab. Tomasza Zawiła-Niedźwiecki, przewodniczący Komitetu Nauk Leśnych i Technologii Drewna PAN oraz zastępca dyrektora generalnego Lasów Państwowych wystosował ostry list w odpowiedzi na apel rektorów wyższych uczelni dotyczący Puszczy Białowieskiej.

Publikujemy go w całości:

Szanowni Panowie

Prof. Wojciech Nowak – Rektor UJ
Prof. Marcin Pałys – Rektor UW
Prof. Jan Szmidt – Rektor PW
Prof. Jerzy Duszyński – Prezes PAN

postanowiłem napisać ten list w reakcji na Panów apel dotyczący Puszczy Białowieskiej.
Uważam, że tak należy uczynić w sytuacji, gdy nie zgadzam się z treścią innego listu czy dokumentu, w sprawie która jest mi szczególnie bliska. Milczenie oznaczałoby, że zgadzam się z tym, co jest napisane w wystąpieniu Szanownych Panów Profesorów.

Panów apel, moim zdaniem, powiela informacje z artykułów prasowych, bez sprawdzenia użytych tam stwierdzeń. Zważywszy pozycję Panów Profesorów apel ma istotny wpływ na kształtowanie opinii publicznej. Jestem zaniepokojony, gdyż żaden z Panów nie miał wątpliwości, co do treści apelu i użytych argumentów, a także w moim odczuciu nie sprawdził stanu wiedzy, czy choćby wysłuchał innych opinii. Jest to dla mnie tym bardziej zastanawiające, że stoicie Panowie na czele instytucji, które prowadzą badania naukowe (także na terenie Puszczy Białowieskiej). I jak przystało na ludzi nauki, powinni Panowie weryfikować „fakty medialne”, szczególnie w przypadku publicznego zabierania głosu odnośnie do spraw, które nie są przedmiotem Panów zainteresowań badawczych.

Ostatnio różne środowiska naukowe i artystyczne wypowiadają się na temat Puszczy w sposób zdecydowany, nie mając nawet podstawowej wiedzy o dynamice ekosystemów i o zjawiskach, które w nich zachodzą. Nawet Academia (magazyn PAN) zamieściła, bez żadnego komentarza, pełen przekłamań wywiad na jej temat. Grupa 33 dziekanów i prodziekanów wydziałów biologicznych, artyści, intelektualiści…. A teraz Panowie Rektorzy i Pan Prezes PAN.

Sygnowanie przez Panów apelu zawęża pole dyskusji i nie ułatwia zaistnienia poważnej debaty opartej o wyniki badań naukowych. Czy radykalizm stwierdzeń znajduje potwierdzenie w badaniach naukowych? Mam nadzieję, że zagadnienia ochrony przyrody nie stają się pretekstem do walki politycznej.
Aż ciśnie mi się na usta pytanie: kiedy byli Panowie ostatni raz w Puszczy Białowieskiej? Jakie wyniki badań spowodowały tak zdecydowane stwierdzenie?

Odnoszę wrażenie, że głos naukowców zaangażowanych w badania Puszczy nie może się przebić do mediów. Sensacja wygrywa z pracą organiczną… Nic media nie piszą o opinii uczonych (w tym członka PAN), którzy już w 2013 roku w swoim apelu do ówczesnych władz, przewidzieli dramat zamierania lasów białowieskich wskutek błędnych decyzji Głównego Konserwatora Przyrody. Niestety ten scenariusz się na naszych oczach realizuje.

Publikatory milczą o opinii pracowników Instytutu Dendrologii PAN (czy Pan Prezes PAN przed podpisaniem apelu zapoznał się z opiniami macierzystych jednostek naukowych? Wszak Jego zakres kompetencji badawczych jest odległy od materii, w której się wypowiada), milczą o liście 46 przedstawicieli środowiska nauk przyrodniczych i leśnych (w tym członków PAN), o opinii niezależnych ekspertów z uniwersytetów w Getyndze i Nowym Brunszwiku, Polskiego Towarzystwa Leśnego, Zakładu Lasów Naturalnych, Instytutu Geografii i Przestrzennego Zagospodarowania PAN, czy choćby współtwórcy Greenpeace Canada i działacza Greenpeace International.

Środowisko przyrodników dawno zostało podzielone. Wyniki niektórych badań, często fragmentaryczne, są wykorzystywane do poparcia głoszonych poglądów. Ponieważ bywają one krańcowo różne, więc prowadzi to do, trwającego już długo, konfliktu lub co najmniej rozbieżności zdań – na razie z brakiem szansy na porozumienie, szczególnie wobec wypowiedzi ludzi utytułowanych, choć laików w zakresie ochrony przyrody. A spór dotyczy tylko tego: czy stosować czynną, czy bierną ochronę przyrody i jaki jest cel ochrony Puszczy Białowieskiej? Spór ten powinien być rozstrzygany poprzez wiedzę i całościowe postrzeganie ekosystemów.

Szanowni Panowie Profesorowie,

Jeżeli już wkroczyli Panowie (reprezentujący odległe od tematyki sporu dziedziny naukowe: nauki medyczne, nauki chemiczne, nauki techniczne, biochemię) na ścieżkę opiniotwórczą, pozwólcie się zaprosić do Puszczy, zobaczcie o czym piszecie, poznajcie opinie naukowców zajmujących się ekosystemami leśnymi i ich dynamiką, a nie opierajcie się jedynie na doniesieniach prasowych.
Zapraszam Panów, w dowolnie wybranym terminie, do poznania tego wspaniałego obiektu przyrodniczego. Z radością będę Panów przewodnikiem.
Prof. dr hab. Tomasz Zawiła-Niedźwiecki
Przewodniczący Komitetu Nauk Leśnych i Technologii Drewna PAN
Zastępca dyrektora generalnego Lasów Państwowych

 

Jeżeli podobają Ci się materiały publicystów portalu Prawy.pl wesprzyj budowę Europejskiego Centrum Pomocy Rodzinie im. św. Jana Pawła II poprzez dokonanie wpłaty na konto Fundacji SOS Obrony Poczętego Życia: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001. Pomóż leczyć ciężko chore dzieci.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

52 komentarze

52 Komentarzy

 1. Polka

  15 lipca 2017 at 16:35

  No i co ma zrobić Suweren z taką polityką w Polsce z takimi władzami , profesorami ?
  Wywalić na zbity pysk tych szkodników !
  Pan Tomasz Zawiła-Niedźwiecki jest zaledwie zastępcą dyrektora generalnego Lasów Państwowych a powinien być Ministrem
  Środowiska co najmniej, nóż w kieszeni się otwiera tak delikatnie to określając .
  Ile ten burdel będzie jeszcze trwał , ile im jeszcze pozwolimy wszystko psuć ?
  I , żeby nie było, że jestem PIS PO Nowocz. PSl i inne wariactwa !

  • panMarek

   16 lipca 2017 at 16:15

   Szanowni Panowie Czosnkowi … w dupie byliście, gówno wiecie.

  • niepisior

   18 lipca 2017 at 12:08

   Środowisko akademickie NIE zostało zezubekizowane i nie odWS(I)zone. Teraz mamy tego skutki. Rektorzy, dziakani to w dużej mierze ciągle ludzie starego, ubeckiego reżymu, a więc dyspozycyjni i posłuszni. Jeżeli nie oficerom prowadzącym, to tym, którzy rozdzielają GRANTY. Wiadomo, że środowiskowe nieposłuszenstwo kończy się ostracyzmem i wykluczeniem z dostepu do grantowych konfitur, a te przecież są niemałe. Więc teraz na rozkaz, „profesorowie” skowyczą tak, jak im rozkazowdawcy każą.
   List „profesorów” jest zwykłą groteską. Bo jeżeli coś takiego pisze jakiś komediant, to ok, można się pośmiać. Ale jeżeli taki list piszą „profesorowie” na stanowiskach rektorów, kiedy ignorują fakty i pomijają zasady dysputy naukowej na rzecz wrzasku wydawanego przez dziką tłuszczę na majdanie, to przestaje być śmieszne. To już jest GROŹNE. Bo ci ludzie mają, niestety, wpływ na wychowanie młodzieży akademickiej!

 2. jok

  15 lipca 2017 at 16:36

  No, nie zaorał – niestety – bo nie napisał dokładnie o co chodzi. Pownien podać przynajmniej 2 konkretne przykłady świadczące, że „opinie” „autorytetów” są błędne.

  • niepisior

   18 lipca 2017 at 12:11

   Jakim „autorytetem” w sprawie gospodarki leśnej jest profesorzyna od historii śreniowiecza, czy przedniej nibynóżki ameby? Rzecz w tym, że to właśnie te „autorytety” nie posługują się faktami, tylko knajackimi wyzwiskami!

 3. ale

  15 lipca 2017 at 19:13

  To dopiero wstęp do dyskusji nt skuteczności strategii ochrony lasów..do tej pory w Polsce zdawała egzamin, na szczęście nie udało się sprywatyzować lasów,to ułatwia sprawę

 4. Egzorcysta

  15 lipca 2017 at 19:37

  List ten mowi tylko tyle: Kolesie ! Zapraszm na wodeczke i zakaske.Ustalimy co i jak.Nie okreslilem sie narazie zadnymi argumentami ani za ani przciw.A mam ich duzo.Jak nie wezmiecie mnie na liste beneficjentow, zrobie wam kolo tylka i bedzie zero z budowania domkow z bali w Warszafce waszych i waszych oficerow prowadzacych. Taki jest przekaz tego pana do kolegow naukowcow, profesorow „polakow”.Troche to nieostrozne, bo jak to potraktuja powanie to juz najblizszy piatek moze byc jego ostanim w zyciu.Tu chodzi nie tyle o afere gdzie juz cos zostalo skardzione, co zlodzieje traktuja inaczej, niz blokowanie im zlodziejstwa, co traktuja z pewnoscia inaczej.Jako wielki zwolennik teorii spiskowych ktore najpierw sa smieszne a pozniej faktem historycznym, smiem posatwic teorie spiskowa, ze zostana wyciete jezeli juz nie te chore drzewa ale tylko te zdrowe jak to w Polsce w lasach bywa, nawet kiedy chodzi o drewno na opal.Jestem tez, zwolennikiem praw Murphwiego, ze jak jest mozliwa ze bedzie mialo miejsce cos zlego czyli jakis przkret kolejnego rzadu, to z pewnoscia do tego dojdzie.I to do tej najgorszej z mozliwych wersji.Bo jak tylko zacznie krasc wojewoda, to i podkusi to odrazu smroda.

 5. wolna-polska.pl

  15 lipca 2017 at 19:52

  PiS KONTYNUJE POLITYKE LESNĄ PO…RABUNEK POLSKICH LASÓW NA NIEBYWAŁĄ SKALĘ.

  • Jarema

   15 lipca 2017 at 22:35

   Do Wolna Polska.Przecież to po i psl chciały sprywatyzować Lasy Państwowe,nie obecna władza. Nie kłam trolu.

   • niepisior

    18 lipca 2017 at 12:12

    Ale rabunek trwa. I akurat Puszcza Białowieska i tamtejsza klęska ekologiczna nie ma z rabunkiem nic wspólnego. Rabuje się w „zwykłych” lasach

  • jac

   17 lipca 2017 at 17:39

   Ok. 6 lat temu w polskich mediach ukazała się informacja, że Niemcy wybudowali nad Odrą kilkanaście wielkich zakładów drzewnych i kupują zwykłe drewno w cenie szlachetnego. Od tamtego czasu rozpoczął się wielki wyrąb rabunkowy polskich lasów. Żeby było łatwiej, nadleśnictwa cały czas budują gęstą sieć dróg sięgającą daleko w głąb drzewostanów, przecinające całe kompleksy leśne (ostatnio np. przez Wał Małacentowski w Górach Świętokrzyskich). To bardzo szerokie drogi na których swobodnie mijają się dwie wielkie ciężarówki, a podkład z kamienia sięga 1 metra. Po bokach znajdują się zatoki, place i ronda dla większej swobody załadunku. Krajoznawcy porównują to już do największego rabunku polskich lasów w historii przez zaborcę austriackiego.

 6. NOTAK

  15 lipca 2017 at 21:00

  Profesorki a właściwie bakałarze, jeśli w uschniętym lesie wybuchnie pożar to z Puszczy tylko popioły zostaną. Gamonie pojęli!!!

 7. Robert

  15 lipca 2017 at 22:41

  Nie ma co prof.anowac mysli…kiedys mysliwy polowal,zeby zyc,dzisiaj życ poluje,zeby byc gwiazda,wybraną

 8. Robert

  15 lipca 2017 at 22:54

  Przepraszam wszystkich szacunkowych prof.,rzyc miałem,chciałem,studiowałem,przerwałem,napisałem błednie,ż zamiast rz,a moze celowo,jak prawdziwy mysliwy.Zas przepraszam ,wiem!Mysliwy to nie lesnik,wiem prof.!Lesnik to prof.,nie rzemieślnik,jak mawiał ciesla.

 9. Tomek

  15 lipca 2017 at 22:55

  A może trochę więcej by się wysilić i przedstawić jakąś argumentację, czemu ten czy ów ma rację i czemuż to akurat ów profesor zaorał rektorów? Z tego listu akurat nic nie wynika za bardzo (ani za profesorem, ani za rektorami), a skopiować sam list i skomentować tylko, że ktoś kogoś zaorał, to przekaz dla gimbazy (taka „beka i rechot”, jak w filmikach wrzucanych na youtube).

  Poza tym, zaorać to można pole. Dość już tego wiecznego kaleczenia języka polskiego.

 10. Robert

  15 lipca 2017 at 23:19

  Jeszcze raz,tak na powaznie.Od kiedy pierwszy raz obejrzałem Psy Pasikowskiego,nie zapomne słów profesora które leciały jakos takos,,nie po to studiowałem,zeby do mnie strzelali,ja chce do biura,ja dobrze pisze na maszynie,,.Papier wszystko przyjmie…

  • Marian

   15 lipca 2017 at 23:34

   Kto to jest Pasikowski?

 11. fra80

  16 lipca 2017 at 22:35

  Pan prof Tomasz Zawiła-Niedźwiecki jest niestety bardzo miernym naukowcem. W latach 1986-2017 jego publikacje zdobyły 86 cytowań, co jest żenującym wynikiem… Cytując klasyka stracił okazję, że by zamilczeć.

  Author=”Tomasz Zawiła-Niedźwiecki” TitleOnly=”0″ YearFrom=”0″ YearTo=”0″>

  • ad

   17 lipca 2017 at 14:09

   Jeśli miarą wiarygodności ma być ilość cytowań!? To typowy kolesiowski patent na bycie ‚dobrym’ naukowcem. Michnika też bez przerwy cytują

 12. Trofim Łysenko

  19 lipca 2017 at 16:22

  Czas na dobrą zmianę w naukach przyrodniczych. Minister Antoni i Ojciec Tadeusz pomogą.

 13. Soplica

  20 lipca 2017 at 16:26

  Czym jes PAN srednio inteligentny wie a jak nie wie to jest okazja do podniesienia swego ilorazu inteligencji😆

 14. Bart

  21 lipca 2017 at 11:17

  Oby to wszystko nie skończyło sie tym, ze stracimy najpiękniejsze lasy gdyz, ktos mial w tym interes…

 15. lace frontal

  22 lipca 2017 at 09:53

  lace frontal https://www.youtube.com/watch?v=ny8rUpI_98I Given as birthday current to a happy friend!

 16. Garland

  19 września 2017 at 13:40

  Some other West Philly delight in integrated Capogiro, Biba Wine Bar and Trustworthy Tom for perfect food items truck – he gets to be over the town, however we’re proclaiming him.

 17. Ekse

  23 września 2017 at 23:20

  Jak nie chcecie stosować czynnej ochrony przyrody to nie budujcie wałów przeciwpowodziowych, nie martwcie się dziurą ozonową .. Leśnicy dobrze robią, że wycinają opanowane przez korniki drzewa.

 18. HaroLiavaife

  28 września 2017 at 00:16

  Search Staxyn Cheap Online Medz Propecia Paypal cialis Purchase Cialis From North America

 19. publix online ordering and delivery

  28 września 2017 at 14:46

  Wow that was unusual. I just wrote an extremely long comment but after I clicked
  submit my comment didn’t appear. Grrrr… well I’m not writing all that over again. Anyway,
  just wanted to say great blog!

 20. HaroLiavaife

  2 października 2017 at 10:15

  Cialis Generico Seguro Viagara Canadian Pharmacies generic levitra 20mg Viagra Andorre Espagne Levothyroxine 75mcg Buy Online Cheap

 21. HaroLiavaife

  5 października 2017 at 06:01

  Cialis Homme viagra Amoxicillin Veterinary Use Cats Levitra Contra Reembolso Diflucan Without Prescription 150 Mg

 22. tinder dating site free

  6 października 2017 at 09:51

  Greetings! Very helpful advice in this particular post!
  It’s the little changes that will make the most significant changes.
  Thanks for sharing!

 23. HaroLiavaife

  7 października 2017 at 10:52

  Centurion Labratories viagra Direct Secure Ordering Bentyl Saturday Delivery Kingston

 24. tinder

  7 października 2017 at 13:21

  Pretty! This was a really wonderful post. Many thanks for supplying
  these details.

 25. tender dating site

  8 października 2017 at 12:51

  My relatives all the time say that I am wasting my time here at web, but I know I am
  getting experience everyday by reading such good articles.

 26. HaroLiavaife

  10 października 2017 at 02:34

  achat Priligy France Exelon Cialis Trial Packs Express Shipping viagra Differenze Cialis Viagra Generic Cipro Overnight Delivery

 27. HaroLiavaife

  10 października 2017 at 10:19

  Pharmacy Online Cefalosporin Amoxicillin And Your Appetite Propecia Hair Line viagra Best Viagra Pills

 28. tinder dating

  10 października 2017 at 11:28

  Hello all, here every one is sharing these kinds of familiarity, thus it’s good to read this web site,
  and I used to pay a quick visit this website everyday.

 29. tinder dating site

  12 października 2017 at 11:02

  My brother suggested I might like this blog. He was entirely right.
  This post truly made my day. You can not imagine simply how much time I had spent for this info!
  Thanks!

 30. tinder dating site free

  13 października 2017 at 12:05

  Appreciate this post. Let me try it out.

 31. HaroLiavaife

  15 października 2017 at 21:15

  Baclofen Tablet online pharmacy Cialis Viagra Prix

 32. tinder

  16 października 2017 at 07:25

  This piece of writing is genuinely a pleasant one it
  helps new the web visitors, who are wishing in favor of
  blogging.

 33. tinder dating site

  17 października 2017 at 12:35

  Hi there, I enjoy reading all of your article.
  I like to write a little comment to support you.

 34. HaroLiavaife

  21 października 2017 at 03:59

  Viamedic only here what is levitra Prezzo Ufficiale Levitra Bayer

 35. tinder dating site

  24 października 2017 at 21:36

  I’ve been exploring for a bit for any high quality articles or weblog posts in this sort of area .
  Exploring in Yahoo I finally stumbled upon this web
  site. Studying this information So i’m glad to show that I’ve an incredibly excellent uncanny feeling I found out exactly what I needed.
  I such a lot undoubtedly will make certain to do not forget this website and give it
  a glance regularly.

 36. HaroLiavaife

  25 października 2017 at 15:08

  Il Cialis Alza La Pressione Buy Viagra Mastercard Dove Comprare Cialis Sicuro brand cialis and levitra Il Cialis Cura

 37. tinder dating site free

  26 października 2017 at 07:57

  I have been exploring for a little bit for any high quality articles or weblog posts in this sort of
  space . Exploring in Yahoo I finally stumbled upon this site.
  Studying this information So i’m satisfied to exhibit that I’ve
  a very good uncanny feeling I found out just what I needed.
  I so much without a doubt will make sure to don?t disregard
  this web site and give it a look on a constant basis.

 38. HaroLiavaife

  26 października 2017 at 10:21

  Proscar Without Prescription Generic Propecia online pharmacy Buy Betnovate No Presc Uk Viagra Contre Stress

 39. tinder

  27 października 2017 at 18:11

  I’m amazed, I must say. Rarely do I encounter a blog that’s both equally educative
  and amusing, and without a doubt, you have hit the nail on the head.
  The issue is something that not enough folks are speaking intelligently about.
  Now i’m very happy that I came across this in my search for something regarding this.

 40. tinder

  28 października 2017 at 12:05

  Hello to every single one, it’s really a good for me to pay a quick visit this web site,
  it contains helpful Information.

 41. tinder

  28 października 2017 at 16:42

  Amazing! Its really remarkable piece of writing, I have
  got much clear idea on the topic of from this piece of writing.

 42. HaroLiavaife

  30 października 2017 at 12:16

  Buy Viagra Online In Malaysia Need Clobetasol No Prescription Needed Harrogate cialis Cephalexin Prostate Bladder

 43. HaroLiavaife

  6 listopada 2017 at 23:57

  Cvs Viagra 100mg Price 380 Viagra And Generic Drug Viagra Soft 20mg viagra Viagra Generika Rezeptfrei Kaufen Generic Zithromax Tablet Dosage For Cephalexin

 44. HaroLiavaife

  12 listopada 2017 at 14:30

  Buy Cialis Soft Fast Shipping buy cialis Zithromax Herpes

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra